Milan7
14.01.11,11:11
Prosím o radu . Súkromný lekár ( neplatca DPH ) si objednal mikroskop od dodávateľa z ČR ( plátca DPH v ČR ) , ktorý mu vystavil faktúru bez DPH na 5500 Eur. Lekár nie je plátcom DPH a hodnota obstaraného tovaru za kalendárny rok nepresiehne hranicu 13941,45 € , tak že sa nestáva plátcom DPH ( ani nie je dôvod , poskytuje len zdravotnícke služby ).
Myslím si , že faktúra od českého dodávateľa by mala byť s českou DPH. Lekár si predsa tento tovar neobjednával pod SK DIČ. Keď som žiadal opravu faktúry , tak som nepochodil , on to berie ako vývoz tovaru do SR.

Niekto predsa musí odviesť DPH.
a) má to byť čech v ČR ( faktúra s českiu DPH )
b) slovák - prostredníctvom registrácie na DPH a odvodom príslušnej dane na DÚ ?

Ďakujem
IvoM
14.01.11,11:05
Faktúra mala byť s DPH, slovák nemá ani povinnosť sa registrovať podľa §7 a ani odviesť DPH.

§11
(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak

b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 13 941, 45 eura za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.
Milan7
14.01.11,15:49
IvoM - ďakujem pekne za radu. Prajem všetkým poradákom pekný večer a čo najmenej " nášľapných mín ".
KEJKA
14.01.11,16:35
a si si istý, že bol bez DPH, - on to tak exaktne uviedol, že ty musíš dodaniť? Je tam niekde uvedené, že DPH=0?
Milan7
14.01.11,16:56
Je to " ručne vypísaná faktúra " , kde nie ani zmienka o DPH - jednoducho - mikroskop ( typ., výr.č.) a cena celkem k úhrade 5500 €.
Dodávateľ je však plátca DPH - má uvedené CZ ... na faktúre.

Asi nie len sám mám skúsenosti s českými daňovými dokladmi , z ktorých niektoré majú úbohú úroveň ( ručne vypísané doklady či paragóny ).