dvojka
05.12.05,11:20
Prosím Vás, je nejaký rozdiel medzi odpisovaním nového a ojazdeného automobilu?

Automobil som kúpila na faktúru, z ktorej časť som zaplatila v hotovosti Autobazáru, od ktorého som auto kúpila a na druhú časť mi poskytla tretia osoba pôžičku na základe zmluvy o záložnom práve. Predmetom zálohy je práve toto auto. Druhú čiastku zaplatila tretia spoločnosť namiesto mňa a jej budem pôžičku splácať mesačne - 36 mesiacov.
Splátkový kalendár vyzerá rovnako ako pri leasingu (istina+úrok+havar. poistenie), ale nie je tu právo odkúpenia pri ukončení zmluvy.

Budem odpisovať ako by som auto kúpila celé ja alebo ako leasing?

Ako mám účtovať úhradu faktúry autobazáru, keď druhú časť zaplatila tretia spoločnosť, ale ja som fyzicky peniaze - pôžičku nedostala, lebo spoločnosť, ktorá mi pôžičku poskytla uhradila moju faktúru priamo zo svojho účtu?
dvojka
08.12.05,04:47
Nikto sa s takýmto typom pôžičky nestretol? Poraďte prosím.
renča1
08.12.05,04:59
Prosím Vás, je nejaký rozdiel medzi odpisovaním nového a ojazdeného automobilu?

Automobil som kúpila na faktúru, z ktorej časť som zaplatila v hotovosti Autobazáru, od ktorého som auto kúpila a na druhú časť mi poskytla tretia osoba pôžičku na základe zmluvy o záložnom práve. Predmetom zálohy je práve toto auto. Druhú čiastku zaplatila tretia spoločnosť namiesto mňa a jej budem pôžičku splácať mesačne - 36 mesiacov.
Splátkový kalendár vyzerá rovnako ako pri leasingu (istina+úrok+havar. poistenie), ale nie je tu právo odkúpenia pri ukončení zmluvy.

Budem odpisovať ako by som auto kúpila celé ja alebo ako leasing?

Ako mám účtovať úhradu faktúry autobazáru, keď druhú časť zaplatila tretia spoločnosť, ale ja som fyzicky peniaze - pôžičku nedostala, lebo spoločnosť, ktorá mi pôžičku poskytla uhradila moju faktúru priamo zo svojho účtu?

Nemám s tým skúsenosti, ale poviem si svoj názor , ako by som to účtovala ja. Ja by som auto odpisovala normálne, ako keby ste ho kúpili vy, i ked auto zaplatila za vás tretia osoba, ale vlastníkom auta ste sa stali vy. Zaradila by som ho do odpis.skupiny a odpisovala. Úhradu faktúry autobazáru by som účtovala ako nákup IM neovpl.základ dane cez ID, i ked úhrada išla z tretej strany. Treba tento nákup IM ktorý sa vykoná cez ID dokladovať zmluvou o pôžičke. Čo sa týka pôžičky , pôžička bola uzavretá medzi vami a tretou osobou, treba si vytvoriť závazok na základe zmluvy o pôžičke voči tretej osobe.