WRaves
14.01.11,12:10
Dobrý deň

Dostal som sa do celkom zaujímavej situácie a to:

Študoval som v ČR externou zrýchlenou formou ale bol som nútený skončiť štúdium zhruba v 6. či 7. mesiaci.

Oficiálne mi štúdium uznali a do dnešného dňa na úradoch ma evidujú ako študenta.

Ale štúdium som musel ukončiť a teraz bojujem zo školou aby mi vydali potvrdenie aspoň ku 31.12.2010 že som bol ich študentom a od 1.1.2011 asi budem musieť dodatočne vybaviť že som vlastne nezamestnaný.

Síce počas štúdia som pracoval, ale bez zmluvy.

Obrátil som sa na šéfa že by som potreboval zmluvu aspoň od polovice januára a tie predchádzajúce dni by som uhradil zo svojich. No bohužiaľ dostal som odpoveď že pracovnú zmluvu nedostanem a navrhol mi dve možnosti bud si vybavím veci ako dobrovoľne nezamestnaný alebo na živnosť. Poprípade čaká ďalšie návrhy, rád by ma zamestnal no nemá istotu že je schopný zabezpečiť prácu resp plat. A taktiež sa mu nepáči predstava platiť vysoké odvody prípadne 3 mes. odstúpné u ukončenia zamestnania.

Otázky v čom nemám jasno:

1, Ak budem mať potvrdenie od školy že som bol študentom až do 31.12.2010 čo ma čaká na úradoch? Stačí sa prihlásiť a zaplatiť odvody za tie prvé dve týždne v januári 2011?

2, Akou inou formou by som mohol pracovať pre firmu bez či s zmluvou ktorá nenúti zamestnanca k hore uvedením? Mám prisľúbené že v prípade či už živnosti alebo u dobrovoľnom nezamestnaní mi je ochotný zvísiť plat o čiastku ktorú by som mal platiť za odvody.
rodina1
14.01.11,12:08
Dobrý deň

Dostal som sa do celkom zaujímavej situácie a to:

Študoval som v ČR externou zrýchlenou formou ale bol som nútený skončiť štúdium zhruba v 6. či 7. mesiaci.

Oficiálne mi štúdium uznali a do dnešného dňa na úradoch ma evidujú ako študenta.

Ale štúdium som musel ukončiť a teraz bojujem zo školou aby mi vydali potvrdenie aspoň ku 31.12.2010 že som bol ich študentom a od 1.1.2011 asi budem musieť dodatočne vybaviť že som vlastne nezamestnaný.

Síce počas štúdia som pracoval, ale bez zmluvy.

Obrátil som sa na šéfa že by som potreboval zmluvu aspoň od polovice januára a tie predchádzajúce dni by som uhradil zo svojich. No bohužiaľ dostal som odpoveď že pracovnú zmluvu nedostanem a navrhol mi dve možnosti bud si vybavím veci ako dobrovoľne nezamestnaný alebo na živnosť. Poprípade čaká ďalšie návrhy, rád by ma zamestnal no nemá istotu že je schopný zabezpečiť prácu resp plat. A taktiež sa mu nepáči predstava platiť vysoké odvody prípadne 3 mes. odstúpné u ukončenia zamestnania.

Otázky v čom nemám jasno:

1, Ak budem mať potvrdenie od školy že som bol študentom až do 31.12.2010 čo ma čaká na úradoch? Stačí sa prihlásiť a zaplatiť odvody za tie prvé dve týždne v januári 2011? Za tej podmienky, akú uvádzaš,
prihlásiš sa na úrad práce, kde ťa zaevidujú dňom, kedy sa prihlásiš. Od tohto dňa bude za teba platiť štát zdravotné poistenie. Chýbajúce dni poistenia si budeš musieť doplatiť. Na SP nie je potrebné nič doplácať.

2, Akou inou formou by som mohol pracovať pre firmu bez či s zmluvou ktorá nenúti zamestnanca k hore uvedením? Mám prisľúbené že v prípade či už živnosti alebo u dobrovoľnom nezamestnaní mi je ochotný zvísiť plat o čiastku ktorú by som mal platiť za odvody.
Je možná aj varianta, že by ťa zamestnávateľ zamestnal na Dohodu o pracovnej činnosti (predpokladám, že vykonávaš prácu, ktorá nie je jednorázová). Ak však budeš evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný, nesmieš za mesiac zarobiť viac ako 136,52 Eur, inak ťa z úradu práce vyradia. Pri dohode o pracovnej činnosti však môžeš odpracovať maximálne 10 hodín za týždeň.
Ak však chceš za mesiac zarobiť viac ako 136,52 Eur, musíš sa dať vyradiť z úradu práce a stať sa "dobrovoľne nezamestnaným". V tomto prípade ti vyplýva povinnosť platiť si zdravotné poistenie sám (čo je mesačne asi 28,92 Eur).
V obidvoch prípadoch, či už budeš evidovaný na úrade práce alebo nie, máš ešte možnosť prihlásiť sa do SP ako dobrovoľný platiteľ nemocenského poistenia (avšak musíš splniť podmienku, platiť dobrovoľné poistenie aspoň 270 dní, aby ti v prípade PN-ky boli vyplácané dávky v nemoci).


v texte
WRaves
14.01.11,12:29
Ďakujem za odpoveď

Čo sa týka tej pracovnej doby a sumy tak tú niekoľkonásobne prevyšujem -takže táto možnosť je mimo.

Takže ak budem dobrovoľne zamestnaný tak premňa odvody budú 28,92€/mes, dobre chápem? Aké nevýhody má táto možnosť? Ja si to interpretujem ako keby to bolo rovnaké keď je človek zamestnaný - ved odvody sa platia tak isto akurát ho neplatí zamestnávateľ ale ja.


Ale taktiež ma láka možnosť že by som sa dal na živnosť, v takomto prípade aké sú odvody? Resp povinnosti - ideálne bude asi nájsť nejaký článok "ako sa stať živnostníkom a čím to chodí".
rodina1
14.01.11,12:37
Ďakujem za odpoveď

Čo sa týka tej pracovnej doby a sumy tak tú niekoľkonásobne prevyšujem -takže táto možnosť je mimo.

Takže ak budem dobrovoľne zamestnaný tak premňa odvody budú 28,92€/mes, dobre chápem? Aké nevýhody má táto možnosť? Ja si to interpretujem ako keby to bolo rovnaké keď je človek zamestnaný - ved odvody sa platia tak isto akurát ho neplatí zamestnávateľ ale ja.


Ale taktiež ma láka možnosť že by som sa dal na živnosť, v takomto prípade aké sú odvody? Resp povinnosti - ideálne bude asi nájsť nejaký článok "ako sa stať živnostníkom a čím to chodí".

To nie je dobrovoľne zamestnaný, ale dobrovoľne nezamestnaný. A interpretuješ si to zle.
Zamestnávateľ za teba odvádza nielen zdravotné poistenie, ale aj sociálne poistenie - poistenie v nezamestnanosti, nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie ...
Keďže sa staneš dobrovoľne nezamestnaný, teda nebudeš mať žiadnu pracovnú zmluvu, nik nebude za teba platiť odvody do SP. Zdravotné poistenie si si povinný platiť sám.
Avšak dobrovoľne môžeš sám platiť nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, či poistenie v nezamestnanosti. Na tieto poistenie by si sa však musel prihlásiť na SP, určiť si VZ pre jednotlivé poistenia a pravidelne mesačne platiť. Je to dosť široká problematika, treba preštudovať aj nejaké témy, tu na porade.
Ohľadom vzniku živnosti a z toho vyplývajúcich povinností je tu tiež dosť popísané.
WRaves
14.01.11,12:44
pravdepodobne budem voliť cestu živnostníka

mám známeho taktiež živnostníka ktorí mi v tom trocha ujasnil

vlastne ja to budem mať celkom jednoduché

Zdravotné si budem platiť mesačne a podľa nových zákonov v provom roku do soc. sa nemusí platiť nič. Do nákladov si nič nebudem dávať akurát mesačne raz príjem, a účtovanie stačí raz do roka.