miro24679
14.01.11,13:31
Dobrý deň,

Existujú nejaké daňové úľavy z nehnuteľnosti pre nového majiteľa nehnuteľnosti?

Existuje daňová úľava z nehnuteľnosti pre majiteľa, ktorý je invalidný dôchodca?


Počul som, že voľakedy to bolo vraj tak, že nový majiteľ nehnuteľnosti (domu a záhrady alebo bytu na sídlisku) bol oslobodený od dani z nehnuteľnosti na 5 rokov. Platí také niečo aj dnes?

Môj prípad: Som poberateľom čiastočného invalidného dôchodku, darovacou zmluvou som nadobudol dom so záhradou od svojej babky.

Ďakujem.
Chobot
14.01.11,13:46
Dobrý deň,

Existujú nejaké daňové úľavy z nehnuteľnosti pre nového majiteľa nehnuteľnosti?

Existuje daňová úľava z nehnuteľnosti pre majiteľa, ktorý je invalidný dôchodca?


Počul som, že voľakedy to bolo vraj tak, že nový majiteľ nehnuteľnosti (domu a záhrady alebo bytu na sídlisku) bol oslobodený od dani z nehnuteľnosti na 5 rokov. Platí také niečo aj dnes?

Môj prípad: Som poberateľom čiastočného invalidného dôchodku, darovacou zmluvou som nadobudol dom so záhradou od svojej babky.

Ďakujem.

ad 1: Kedysi bolo, už nie je...:(

ad 2: výšku dane z nehnuteľností ako aj prípadné úľavy pre niektoré skupiny daňovníkov určuje miestny správca dane, nie je to určené celoplošne. Zákon len dáva možnosť správcom dane znížiť alebo odpustiť daň pre niektoré skupiny osôb či druhy nehnuteľnosti. Preto si musíš pozrieť Všeobecne záväzné nariadenie obce, či nie sú nejaké zvýhodnenia pre invalidov. Nenapísal si, odkiaľ si, preto si to musíš pozrieť sám.
JarkaL
14.01.11,14:17
Niektoré obce dávajú úľavu, ale nie pre invalidov, ale pre tých, čo majú preukaz ZŤP.
mariana88
17.01.11,10:00
V zmysle zákona č. 582/2004 Z.z. § 17 odstavec /3/ písmeno d) a e)
Správca dane (teda príslušna obec, či mesto) môže (nemusí) Všeobecne záväzným nariadením podľa miestnych podmienok v obci alebo jej jednotlivej časti ustanoviť zníženie dane alebo oslobodiť od dane zo stavieb alebo od dane z bytov
d) stavby na bývanie a byty podľa druhej časti tohto zákona vo vlastníctve občanov v hmotnej núdzi, občanov starších ako 62 rokov alebo občanov s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo držitteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu, ako aj prevažne alebo plne bezvládnych občanov, ktoré slúžia na ich trvalé bývanie.
e) garáže a nebytové priestory v bytových domoch slúžiace ako garáž vo vlastníctve občanov starších ako 62 rokov alebo občanov s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo držitetľov preukazu občana s ťažkým zdravotným positznutím, alebo držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu, ktoré slúžia pre motorové vozidlo používané na ich prepravu
podľa /4/ Správca dane môže vo VZN podľa miestnych podmienok vekovú hranicu občanov uvedenú v odsekoch /2/ a /3/ zvýšiť.
ivka70
17.11.13,13:13
Ta ulava na dani sa tykala prvonadobudatelov nehnutelnosti, podporovala to, aby si ludia sami zabezpecovali byvanie (napr. stavali domy). Takze aj keby este stale platila, netykala by sa ta, pretoze nie si prvym vlastnikom nehnutelnosti nadobudnutej darovanim.