milizta
14.01.11,12:41
Zdravím!
Po dlhšom čase mám v tomto novom daňovom období zas nejaké nemožné otázky ohľadom daňového priznania.
Chcem sa spýtať, či vzniká povinnosť podať daňové priznanie za rok 2010 človeku, ktorý:


- od 1.1.2010 do 28.2.2010 pracoval ako zamestnanec na trvalý pracovný pomer


- od 1.3.2010 do 16.8.2010 bol tzv. dobrovoľne nezamestnaný (bol v zahraničí, kde však nepracoval, čiže nemal žiadny príjem, ale na SR si platil zdravotné poistenie ako samoplatiteľ)


- od 17.8.2010 do 31.12.2010 (resp. do súčasnosti) je evidovaný na úrade práce a dostáva podporu v nezamestnanosti, v tomto období teda zdravotné poistenie platí za neho štát


Teda ak to zhrnieme, ten človek mal príjem len za január a február a potom do konca roka žiadny iný príjem nemal (teda iba podporu v nezamestnanosti). Je povinný podávať nejaké daňové priznanie? Či stačí ak požiada toho posledného zamestnávateľa, kde pracoval v januári a februári, aby mu vyhotovil ročné zúčtovanie dane a tým bude vec vyriešená?


Ďakujem vopred za odpovede ;)
veronikasad
14.01.11,11:43
neuviedol si podstatné informácie - výšku príjmu za 01-02 a či mu bola zrazená daň.
wallie
14.01.11,11:44
zamestnávateľ mu môže urobiť ročné zúčtovanie, len ak mu ho neurobí tak si musí podať sám daň. priznanie, ak chce aby mu bol vrátený preplatok
milizta
14.01.11,11:50
príjem v januári i februári mal niečo okolo 412eur (hrubú mzdu má 500e) a preddavky na daň mu boli normálne zrazené (v oboch mesiacoch to bolo okolo 20eur)... dňa 10.1.2011 podal žiadosť o vykonanie ročného zúčtovanie dane u tohto zamestnávateľa
veronikasad
14.01.11,11:52
príjem v januári i februári mal niečo okolo 412eur (hrubú mzdu má 500e) a preddavky na daň mu boli normálne zrazené (v oboch mesiacoch to bolo okolo 20eur)... dňa 10.1.2011 podal žiadosť o vykonanie ročného zúčtovanie dane u tohto zamestnávateľa
Ak podal žiadosť o RZD na predpísanom tlačive u posledného zamestnávatela, zamestnávatel to "vyrieši" za neho. Zrazenú daň sa mu vráti (prostredníctvom zamestnávatela), najneskôr vo výplate za mesiac marec 2011.
milizta
14.01.11,11:57
vďaka... čiže ak mu ten posledný zamestnávateľ spraví ročné zúčtovanie dane, tak už nemusí ten človek nič iné riešiť na daňovom úrade za obdobie 2010? a ako mu vrátia zrazenú daň, keď je na úrade práce a teda nedostáva žiadnu výplatu?
wallie
14.01.11,12:00
normálne mu to pošle zamestnávateľ na účet, kam mu posielal predtým výplatu
milizta
14.01.11,12:06
viem, že mám blbé otázky, ale ešte sa chcem spýtať, ak mu to ročné zúčtovanie dane spraví ten bývalý zamestnávateľ už trebárs budúci týždeň, môže mu ten preplatok aj hneď vyplatiť? či je tam nejaká lehota?
veronikasad
14.01.11,12:08
viem, že mám blbé otázky, ale ešte sa chcem spýtať, ak mu to ročné zúčtovanie dane spraví ten bývalý zamestnávateľ už trebárs budúci týždeň, môže mu ten preplatok aj hneď vyplatiť? či je tam nejaká lehota?
odpoveď máš v prísp. č. 5. Vo výplate za mesiac december to robiť nemôže.
milizta
14.01.11,12:13
ale veď ten človek je od augusta na úrade práce až dodnes, nerobí nikde, tak to nemá v akej výplate predsa dostať...
som nejaká zmätená z toho :/
veronikasad
14.01.11,12:16
ale veď ten človek je od augusta na úrade práce až dodnes, nerobí nikde, tak to nemá v akej výplate predsa dostať...
som nejaká zmätená z toho :/
Zamestnavatel zahrnie žiadosť bývalého zamestnanca do spracovania miezd vo svojom výplatnom termíne (najneskôr za marec) a pošle mu preplatok (na účet, alebo poštovou poukážkou)
milizta
14.01.11,12:23
a ak ten zamestnávateľ už iného zamestnanca nemal a ten človek v januári a februári čo pracoval, tak ten bol jeho posledný zamestnanec? čo potom?
Airam25
14.01.11,12:24
Pekný deň,
chcem sa spýtať, ma povinnost podat DP osoba,kt.bola od januara 2010 dobrovolne nezamestnana, od 6.8. do 21.12 bola zivnostnik teda SZCO ale bez prijmu a neplatila povinne odvody pre oslobodenie v 1.roku podnikania ??
Ak ano, co do DP zahrnut ked nebol prijem zo zivnosti ??
Dakujem
veronikasad
14.01.11,12:25
a ak ten zamestnávateľ už iného zamestnanca nemal a ten človek v januári a februári čo pracoval, tak ten bol jeho posledný zamestnanec? čo potom?
Nech si zamestnaec sám podá DP typu A (do 31.3.2011). DU mu daň vráti do 30 dní od termínu na podanie DP (začiatkom mája).
veronikasad
14.01.11,12:27
Pekný deň,
chcem sa spýtať, ma povinnost podat DP osoba,kt.bola od januara 2010 dobrovolne nezamestnana, od 6.8. do 21.12 bola zivnostnik teda SZCO ale bez prijmu a neplatila povinne odvody pre oslobodenie v 1.roku podnikania ??
Ak ano, co do DP zahrnut ked nebol prijem zo zivnosti ??
Dakujem
Ak mala výdavky (preddavky na zdr.poistenie bola povinná platiť), vykáže v podnikaní stratu, ktorú si môže umoriť v nasl. rokoch. Vtedy je povinná podať DP. Príjem bude nula.
Airam25
14.01.11,12:46
Ak mala výdavky (preddavky na zdr.poistenie bola povinná platiť), vykáže v podnikaní stratu, ktorú si môže umoriť v nasl. rokoch. Vtedy je povinná podať DP. Príjem bude nula.

zdravotne poistenie si platila,ine vydavky nemala. Ale zivnost v 12.mesiaci zrusila.Takze ak vykaze stratu v nasledujucich rokoch nema co umorovat.