e.szalaiova
14.01.11,12:46
Dobrý deň. chcela by som sa spýtať, či môžeme požiadať o hmotnú núdzu ak je manžel evidovaný na úrade práce a ja som na MD. máme 2 deti vo veku 1 a 3roky. Náš jedinný príjem je moja materská a rodinne prídavky vo výške cca 208,20 Eur. ako sa vypočíta prípadná výška dávky. a aké dokumenty budeme k tomu potrebovať. Ďakujem pekne za odpoveď. S pozdravom Szalaiová
e-mail: eluska777@azet.sk
veronikasad
14.01.11,11:47
Mirka.V
14.01.11,11:54
no aj my sme tak nejak na tom. muž nezamestnaný a ja už len na rodičovskej dovolenke. a dve detičky. ale asi nemôžeme žiadať o dávku v hmotnej núdzi, nakoľko vlastníme byt v ktorom bývame. z čoho ho máme ale platiť (nájomné a iné) a stravu ... to fakt neviem. ale o to sa už nik nestará .... ak sa nepostaráme my ... nemáme. čo nám ostáva? že by začať kradnúť :-)))) to hádam nie ...ale....
veronikasad
14.01.11,11:57
no aj my sme tak nejak na tom. muž nezamestnaný a ja už len na rodičovskej dovolenke. a dve detičky. ale asi nemôžeme žiadať o dávku v hmotnej núdzi, nakoľko vlastníme byt v ktorom bývame. z čoho ho máme ale platiť (nájomné a iné) a stravu ... to fakt neviem. ale o to sa už nik nestará .... ak sa nepostaráme my ... nemáme. čo nám ostáva? že by začať kradnúť :-)))) to hádam nie ...ale....
Mirka, pozri si predch.príspevok. Ak manžel nepoberá dávku v nezamestnanosti, ktorá sa považuje za príjem, možno vám vznikne nárok nielen na dávku v hmotnej núdzi, ale aj na príspevok na bývanie.
e.szalaiova
14.01.11,12:02
Mirka, to veľmi dobre poznám. lenže s tym rozdielom že my sme v rodinnom dome. ale tiež to nie je žiadna výhra. skús sa popýtať na úrade práce, my sme boli dnes a dohromady sme nic nevybavili...chybali nám take a hentaké papiere a doklady...takže v pondelok berieme všetky doklady a snáď sa nám niečo podarí vybaviť. skúste aj vy, za vyskúšanie nič nedáš...
veronikasad
14.01.11,12:04
Mirka, to veľmi dobre poznám. lenže s tym rozdielom že my sme v rodinnom dome. ale tiež to nie je žiadna výhra. skús sa popýtať na úrade práce, my sme boli dnes a dohromady sme nic nevybavili...chybali nám take a hentaké papiere a doklady...takže v pondelok berieme všetky doklady a snáď sa nám niečo podarí vybaviť. skúste aj vy, za vyskúšanie nič nedáš...
Máš čerstvú skúsenosť s UP, poraď aké doklady od teba chceli. Prípad Mirky je takmer totožný s tvojim.
inga26
14.01.11,12:41
no aj my sme tak nejak na tom. muž nezamestnaný a ja už len na rodičovskej dovolenke. a dve detičky. ale asi nemôžeme žiadať o dávku v hmotnej núdzi, nakoľko vlastníme byt v ktorom bývame. z čoho ho máme ale platiť (nájomné a iné) a stravu ... to fakt neviem. ale o to sa už nik nestará .... ak sa nepostaráme my ... nemáme. čo nám ostáva? že by začať kradnúť :-)))) to hádam nie ...ale....

Vlastníctvo bytu v ktorom bývate nevylučuje poberanie dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke. Tá sa odvíja od výšky príjmu. pozri napr. http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=846
konkrétne:
Od občana a fyzických osôb, ktoré sa spoločne posudzujú, nemožno požadovať predaj alebo prenájom:
nehnuteľnosti, ktorú užívajú na primerané trvalé bývanie,
poľnohospodárskej pôdy a lesnej pôdy, ktorú užívajú pre svoju potrebu,
hnuteľnej veci, ktorá tvorí nevyhnutné vybavenie domácnosti, alebo na ktorú sa poskytla jednorazová dávka v hmotnej núdzi alebo peňažný príspevok na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia,
osobného motorového vozidla, ktorého sú držiteľom alebo vlastníkom a
1. využívajú ho na individuálnu prepravu z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia alebo
2. jeho hodnota podľa znaleckého posudku nie je vyššia ako 35-násobok sumy životného minima,
hnuteľnej veci, ak by bol v rozpore s dobrými mravmi.
Mirka.V
14.01.11,20:53
aha ... tak to som netušila ... vôbec som to nevybavovala, nakoľko som myslela, že keď vlastníme nehnuteľnosť ... je to pre nás pasé. tak ďakujem a skúsim to pozrieť :-) ste ma celkom potešili. Ďakujem
Xanti
14.01.11,20:57
Hm... dávka v hmotnej núdzi pre rodinu s dvoma deťmi a príspevkom na bývanie bez príjmu je vo výške 254,80 €.

Ak je rodičovský príspevok dávka, kt. považuje UP za príjem, tak potom dávka v hmotnej núdzi výjde cca 112 €.
Mirka V treba skúsiť požiadať.
veronikasad
14.01.11,22:42
Gabika, RP som nenašla medzi dávkami, ktoré sa nepovažujú za príjem (jednorázová dávka to nie je), ani medzi dávkami, ktoré sa za príjem považujú (tam je len materské).
Xanti
15.01.11,11:31
Veronika,
ved to, že ani ja som nenašla túto dávku RP takže neviem ako sa ráta, no ak by sa rátala za príjem tak by to bolo tak ako som napísala 112 eur cca, ak by sa nerátala za príjem tak by to bolo v plnej výške 254,80 €
willma
15.01.11,11:55
opýtam sa oboch zadávateliek: kočky, vaši manželia sú nezamestnaní, vy ste na RP. Neskúsili ste uvažovať o návrate do práce teda ak ste pred tým nejakú mali a Vaši manželia by mohli zostať na rodičáku - teda ak nekojíte. Aj toto je jedna cestička z problémov a nebojte sa - určite ste si nevzali polená a o potomkov sa dokážu postarať. :)
Mirka.V
17.01.11,20:16
:-) :-) no my kojíme ... a sme dosť veľký cecoškovia, pretože väčší donesie všelijaké bacile zo škôlky ... .malej dali diagnozu obštrukcia pľúc ... takže čakáme čo sa z toho vyvŕbi. ako nápad to ale nie je zlé. muž dal prihlášku k policajtom ... uvidíme ako sa mu zadarí .... :-) možno to bude optimistickejšie ... Ďakujeme pekne za rady.
a ešte sa spýtam, tá dávka je návratná? že v prípade, že sa zamestnám, musím ju potom splácať? Ďakujem pekne
Xanti
17.01.11,20:22
Nie dávku v hmotnej núdzi vraciať nemusíš. Len musíš včas nahlásiť UP prípadné zamestnanie, a príjem. Lebo neoprávnene vyplatená dávka sa vracia.
Mirka.V
17.01.11,21:27
ďakujem
willma
18.01.11,15:43
Mirka držím palce a dopraj malej, čo sa jej žiada:)