LenkaOf
14.01.11,12:50
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Manželovy v minulom roku trval prac. pomer do 9/2010. Ja som bola nezamestnana. V 10/2010 sa nam narodila dcera. Može si na ňu manžel pri podávaní daňového priznania za minulý rok uplatniť daňový bonus? Este doplňujúca otázka. V spoločnej domácnosti s nami žije aj môj syn, ktorý nie je vlastným dieťaťom môjho manžela. Ako je to s uplatnením daňového bonusu na neho? Jeho skutočný otec si DB nauplatnil. Uplatňuje sa len pomerná časť /1-2010 do 9-2010/ alebo za celý rok?
Ďakujem
Tweety
14.01.11,11:53
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Manželovy v minulom roku trval prac. pomer do 9/2010. Ja som bola nezamestnana. V 10/2010 sa nam narodila dcera. Može si na ňu manžel pri podávaní daňového priznania za minulý rok uplatniť daňový bonus? Nie za celý,len za 10.-12.mes. doplňujúca otázka. V spoločnej domácnosti s nami žije aj môj syn, ktorý nie je vlastným dieťaťom môjho manžela. Ako je to s uplatnením daňového bonusu na neho? Jeho skutočný otec si DB nauplatnil. Uplatňuje sa len pomerná časť /1-2010 do 9-2010/ alebo za celý rok? Ak bolo vyživ. dieťatom celý rok, tak si ho uplatní za celý rok.
Ďakujem
V texte.
Timka1
14.01.11,11:59
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Manželovy v minulom roku trval prac. pomer do 9/2010. Ja som bola nezamestnana. V 10/2010 sa nam narodila dcera. Može si na ňu manžel pri podávaní daňového priznania za minulý rok uplatniť daňový bonus? Este doplňujúca otázka. V spoločnej domácnosti s nami žije aj môj syn, ktorý nie je vlastným dieťaťom môjho manžela. Ako je to s uplatnením daňového bonusu na neho? Jeho skutočný otec si DB nauplatnil. Uplatňuje sa len pomerná časť /1-2010 do 9-2010/ alebo za celý rok?
Ďakujem

ak mal manžel v roku 2010 príjem podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom

daňový bonus je za 1-6/2010 vo výške 20,0 € a 7-12/2010 vo výške 20,02 € mesačne, na dcéru keďže sa narodila v 10/2010, tak si uplatní za 3 mesiace

môže si uplatniť aj na tvojho syna za celý rok, predpokladám, že ste zosobášení ak píšeš, že je manžel, čo je podmienkou pri uplatnení si na nevlastné dieťa druhého z manželov
janaGT
14.01.11,12:03
daňový bonus je za 1-6/2010 vo výške 20,0 € a 7-12/2010 vo výške 20,02 € mesačne, na dcéru keďže sa narodila v 10/2010, tak si uplatní za 2 mesiace za 3 mesiace, počíta sa aj október



v texte
Timka1
14.01.11,12:05
už som to opravila, samozrejme, len neviem rátať 2+2 bez kalkulačky :)
janaGT
14.01.11,12:05
§33 zákona o DzP
(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu
Timka1
14.01.11,12:11
ak mal manžel v roku 2010 príjem podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom

daňový bonus je za 1-6/2010 vo výške 20,0 € a 7-12/2010 vo výške 20,02 € mesačne, na dcéru keďže sa narodila v 10/2010, tak si uplatní za 3 mesiace

môže si uplatniť aj na tvojho syna za celý rok, predpokladám, že ste zosobášení ak píšeš, že je manžel, čo je podmienkou pri uplatnení si na nevlastné dieťa druhého z manželov

a ešte k tomu, je potrebné k DP doložiť kópiu sobášneho listu, keďže ide o nevlastného syna tvojho manžela
LenkaOf
14.01.11,16:57
Dakujem za vsetky odpovede, predpokladam ze k DP potrebujem prilozit cestne vyhlasenie otca mojho syna, ze si ten neuplatnil danovy bonus, synov rodny list /priezvisko ma po otcovi/, asi aj moje cestne vyhlasenie ze som si neuplatnila danovy bonus aj ked som nerobila /ale mojim prijmom bola 8 mes. PN-ka/ no a sobasny list.
Timka1
14.01.11,17:20
Dakujem za vsetky odpovede, predpokladam ze k DP potrebujem prilozit cestne vyhlasenie otca mojho syna, ze si ten neuplatnil danovy bonus, synov rodny list /priezvisko ma po otcovi/, asi aj moje cestne vyhlasenie ze som si neuplatnila danovy bonus aj ked som nerobila /ale mojim prijmom bola 8 mes. PN-ka/ no a sobasny list.

netreba prikladať čestné vyhlásenie vlastného otca, ani tvoje čestné prehlásenie, iba kópiu sobášneho listu a rodného listu dieťaťa
veronikasad
14.01.11,17:26
Dakujem za vsetky odpovede, predpokladam ze k DP potrebujem prilozit cestne vyhlasenie otca mojho syna, ze si ten neuplatnil danovy bonus, synov rodny list /priezvisko ma po otcovi/, asi aj moje cestne vyhlasenie ze som si neuplatnila danovy bonus aj ked som nerobila /ale mojim prijmom bola 8 mes. PN-ka/ no a sobasny list.
Otec dieťaťa nemá na DB nárok, ak nežije s dieťaťom v spoločnej domácnosti