c4u
14.01.11,12:51
Ahojte,
chcel by som do mojej SRO zamestnať dôchodcu, ktorý robil predtým vo väznici a aktuálne je na výsluhovom dôchodku. Mám v pláne s ním spísať dohodu o pracovnej činnosti, pričom by dostával 150 € mesačne.

Ak som správne pochopil, tak on si nemusí platiť zdravotné poistenie z dohody, lebo poistencom štátu. Taktiež nemusí robiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, ak sa nemýlim.

Čo sa týka SRO, tak platí len garančné a úrazové poistenie a žiadne iné odvody, tak ako je to pri ostatných dohodároch. Správne?

V čom nemám jasno je, že či keď začne poberať odmenu z dohody, či mu nevezmú dôchodok. Čo som čítal, tak mi vychádza, že nie, ale poprosil by som túto domnienku potvrdiť niekým, kto v tom má jasno :)

Druhý môj problém je ohľadom dane z príjmu. Nikde inde nie je zamestnaný a príjem z tejto dohody je jeho jediný príjem. Môže podpísať vyhlásenie o uplatnení nezdaniteľnej časti? Logicky mi vychádza, že áno, ale pri tomto štáte nikdy človek nevie :) A je jeho nezdaniteľná časť rovnaká ako u človeka, ktorý nie je dôchodcom? A posledná otázka, musí si potom urobiť daňové priznanie, keď mesačne bude poberať 150 €? Či aj pri ňom platí, že jeho ročný príjem musí byť pod polovicou (alebo sa jej rovnať) nezdaniteľnej časti?


Prepáčte, že také noobovské otázky, ale radšej sa pýtam, keď nemám v tom úplne jasno. Vopred pekne ďakujem.
veronikasad
14.01.11,11:55
Výsluhový dôchodca môže mať neobmedzený príjem z dohody o prac. činnosti, obmedzený je počet hodín výkonu práce (max. 10 hod. týždenne). V ZP je poistencom štátu, nepodáva RZZP.

Zamestnávatel za neho pratí odvody ako za ostatných dohodárov (garančné a úrazové poistenie).

Ak bol poberatelom výsl. dôchodku k 1.1.kal. roku, nemá nárok na uplatnenie mesačnej nezd.časti základu dane. Či ide o zrážkovú alebo preddavkovú daň, závisí od výšky vyplatenej odmeny.
truch
14.01.11,11:56
Výsluhových dôchodcov sa novela netýka, dôchodok mu nevezmú
c4u
14.01.11,12:11
Keďže je poberateľom dôchodku niekoľko rokov, tak predpokladám, že nemá teda nárok na uplatnenie nezdaniteľnej činnosti. Tak ostáva len posledná nezodpovedaná otázka. Ak má pravidelný mesačný príjem 150 €, musí podávať daňové priznanie? Alebo musí byť jeho mesačný príjem nižší ako 148,3 € mesačne (polovica mesačnej NČ), aby sa s tým nemusel zaťažovať?
veronikasad
14.01.11,12:12
Keďže je poberateľom dôchodku niekoľko rokov, tak predpokladám, že nemá teda nárok na uplatnenie nezdaniteľnej činnosti. Tak ostáva len posledná nezodpovedaná otázka. Ak má pravidelný mesačný príjem 150 €, musí podávať daňové priznanie? Alebo musí byť jeho mesačný príjem nižší ako 148,3 € mesačne (polovica mesačnej NČ), aby sa s tým nemusel zaťažovať?
aký má celkový ročný príjem ?
c4u
14.01.11,12:16
Okrem dôchodku nemá žiadny príjem. Ročný dôchodok je 9876 €.

Ak ho vezmem na dohodu, tak k tomu pribudne 1800 € ročne.
veronikasad
14.01.11,12:17
Okrem dôchodku nemá žiadny príjem. Ročný dôchodok je 9876 €.

Ak ho vezmem na dohodu, tak k tomu pribudne 1800 € ročne.
Príjem dôchodcu nepresiahol 1/2 NČZD. Môže využiť podanie DP podla § 46 Zákona o dani z príjmu (DP treba správne vyplniť), DU mu celú zrazenú daň vráti.

§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 § 11 ods. 6 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí. Daň sa neplatí, ak daň na úhradu vypočítaná v daňovom priznaní nepresiahne sumu 3,32 eur.
c4u
14.01.11,12:25
Ďakujem, veľmi si mi pomohla.
veronikasad
14.01.11,15:05
Ďakujem, veľmi si mi pomohla.
nepoteším ťa, tento postup už nie je možné uplatniť pri podávaní DP za rok 2011

http://www.porada.sk/1618474-post14.html
milanr
17.01.11,07:37
Mám tiež otázku k výsluhovému dôchodcovi, ktorý pracuje na pracovný pomer. Poberateľom VD bol k 1.1. takže nárok na mesačné uplatnenie NČZD na daňovníka nemá. Môže si uplatniť daňový bonus na nezaopatrené deti ? Môže si v RZD za r. 2010 uplatniť životnú poistku ako ostatní ? Viete mi poradiť, kto oznamuje začiatok poberania výsluhového dôchodku ZP. Musí si to zamestnanec (VD) oznámiť sám a predložiť ZP rozhodnutie o priznaní dôchodku ? Zamestnávateľ ho prihlasuje iba ako zamestnanca a platí odvody do ZP. Má niejakú oznamovaciu povinnosť aj voči SP ? Alebo tam je prihlásený ako zamestnanec s pravidelným príjmom a platí všetky odvody ?
SERVIS
04.02.11,05:47
Môj výsluhový dôchodca bral daň. bonus až do septembra, synovi sa tak páčilo v škole že maturoval v semptembri. Potrebujem to nejako zdokladovať do daňového priznania? Dôchodca mal príjem z brigády. A ešte: potrebujem priložiť aj výmer o dôchodku na DÚ, keď budem predkladať DP? Bude to DP typu A? ĎAkujem
katka50
04.02.11,06:18
Môj výsluhový dôchodca bral daň. bonus až do septembra, synovi sa tak páčilo v škole že maturoval v semptembri. Potrebujem to nejako zdokladovať do daňového priznania? Dôchodca mal príjem z brigády. A ešte: potrebujem priložiť aj výmer o dôchodku na DÚ, keď budem predkladať DP? Bude to DP typu A? ĎAkujem
Ak maturoval v septembri, tak za tento mesiac nemá nárok ani na Pnd, ani na daňový bonus. Nárok je len do 08/2010.Výmer o dôchodku nie je potrebné dokladovať, iba ak by bola výška vyplat. dôchodku za r.2010 nižšia ako 4025,70 €.

Zákon 600/2003 §4 ods.4 písm c
(4) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie

c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu,11) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené,12
katka50
04.02.11,06:30
Mám tiež otázku k výsluhovému dôchodcovi, ktorý pracuje na pracovný pomer. Poberateľom VD bol k 1.1. takže nárok na mesačné uplatnenie NČZD na daňovníka nemá. Môže si uplatniť daňový bonus na nezaopatrené deti ?Áno, ak splní ostat. podmienky. Môže si v RZD za r. 2010 uplatniť životnú poistku ako ostatní ? Áno.Viete mi poradiť, kto oznamuje začiatok poberania výsluhového dôchodku ZP. Musí si to zamestnanec (VD) oznámiť sám a predložiť ZP rozhodnutie o priznaní dôchodku ? Zamestnávateľ ho prihlasuje iba ako zamestnanca a platí odvody do ZP. Do ZP sa nenahlasuje.Má niejakú oznamovaciu povinnosť aj voči SP ? Alebo tam je prihlásený ako zamestnanec s pravidelným príjmom a platí všetky odvody ? Áno
Odpovede v texte.
monik111
07.02.11,16:35
môže si starobný dôchodca, ktorý pracoval na dohodu a nemal uplatnený daňový bonus uplatniť v DP. Jeho celkový príjem za rok bol do 2000 €, nie je mi jasné či si ho môže uplatniť a zároveň žiadať o vrátenie dane.
ĎAkujem
monik111
08.02.11,14:08
môže si starobný dôchodca, ktorý pracoval na dohodu a nemal uplatnený daňový bonus uplatniť v DP. Jeho celkový príjem za rok bol do 2000 €, nie je mi jasné či si ho môže uplatniť a zároveň žiadať o vrátenie dane.
ĎAkujem
prosím vie mi niekto poradiť???:confused::confused::confused: Ďakujem
Tweety
08.02.11,14:25
môže si starobný dôchodca, ktorý pracoval na dohodu a nemal uplatnený daňový bonus uplatniť v DP. Jeho celkový príjem za rok bol do 2000 €, nie je mi jasné či si ho môže uplatniť a zároveň žiadať o vrátenie dane.
ĎAkujem
DB podľa §33 Zákona o dani príjmu si môže uplatniť, ak má zákonom stanovený min. príjem,( ten má)a ak má vyživovanú osobu. Na uplatnenie NČ je podstatná výška jeho dôdchodku.
monik111
08.02.11,14:30
DB podľa §33 Zákona o dani príjmu si môže uplatniť, ak má zákonom stanovený min. príjem,( ten má)a ak má vyživovanú osobu. Na uplatnenie NČ je podstatná výška jeho dôdchodku.
Ďakujem pekne za odpevď
Dôchodok je vyšší ako NČ pretože má aj vdovský, takže nebudem na ňu odpisovať, chcela som len vedieť či si môže požiadať o DB.
Monika
Tweety
08.02.11,14:32
Ďakujem pekne za odpevď
Dôchodok je vyšší ako NČ pretože má aj vdovský, takže nebudem na ňu odpisovať, chcela som len vedieť či si môže požiadať o DB.
Monika
Tu neide o odpis- uplatniť odpis na človeka nie je možné.:) Je to uplatnenie NČ podľa §11 Zákona.
monik111
08.02.11,14:35
Tu neide o odpis- uplatniť odpis na človeka nie je možné.:) Je to uplatnenie NČ podľa §11 Zákona.
jasné myslela som uplatnenie NČ, len som sa nesprávne vyjadrila.
ĎAkujem Tweety:cool:
SERVIS
15.02.11,09:48
Ahojte, potrebujem pomoc pri vyplnnení DP typu A:

výsluhový dôchodoch 8400 €
zárobok z dohody 812 €
zrážková daň 154,28 €.

Neviem či mám vyplniť aj okienko o výške dôchodku /myslím že nie/ a okienko o odpočítateľnej sume, na ktorú nemá nárok, ale má nárok na vrátenie dane.
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
truch
15.02.11,09:55
Ahojte, potrebujem pomoc pri vyplnnení DP typu A:

výsluhový dôchodoch 8400 €
zárobok z dohody 812 €
zrážková daň 154,28 €.

Neviem či mám vyplniť aj okienko o výške dôchodku /myslím že nie/ a okienko o odpočítateľnej sume, na ktorú nemá nárok, ale má nárok na vrátenie dane.
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Výška dôchodku neovplyvní vrátenie peňazí, ja tam tú výšku vždy napíšem a zakliknem okienko, že je dôchodca. NČ nepíšeš, pridávam návod na vyplnenie DP A.http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/03/14/priklad-ako-poda-danove-priznanie-za-rok-2009-dochodca/
SERVIS
15.02.11,10:42
ďakujem ti za rýchlu a dobrú odpoveď. a ešte neviem či tam mám uviesť aj to, že poberal daňový bonus na dieťa, ale to mu platil štát a má to v poriadku. mám to tam vôbec spomínať??
veronikasad
15.02.11,10:46
ďakujem ti za rýchlu a dobrú odpoveď. a ešte neviem či tam mám uviesť aj to, že poberal daňový bonus na dieťa, ale to mu platil štát a má to v poriadku. mám to tam vôbec spomínať??
daňový bonus na dieťa ? to asi nie je. Nie je to príplatok k PnD, ktorý je vyplácaný spolu s rod. prídavkami z UPSVaR ?
btt12
06.03.11,13:25
Dobry den, ak som spravne pochopila z prispevkov, poberatel vysluhoveho dochodku, ktory zaroven pracoval na dohodu a jeho odmena za rok 2010 presiahla polovicu NC nema narok na uplatnenie si NCZD. Spravne? Je nevyhnuten uvadzat i vysku dochodku do riadku 29 alebo staci zakliknut okienko v riadku 28? Vdaka
veronikasad
06.03.11,13:32
Dobry den, ak som spravne pochopila z prispevkov, poberatel vysluhoveho dochodku, ktory zaroven pracoval na dohodu a jeho odmena za rok 2010 presiahla polovicu NC nema narok na uplatnenie si NCZD. Spravne? Je nevyhnuten uvadzat i vysku dochodku do riadku 29 alebo staci zakliknut okienko v riadku 28? Vdaka
Aká je výška vyplateného VD za rok 2010 ? Vyplňaš DP typu A alebo B (mal aj iné príjmy ako z dohody )?
btt12
06.03.11,13:37
Aká je výška vyplateného VD za rok 2010 ? Vyplňaš DP typu A alebo B (mal aj iné príjmy ako z dohody )?

Vyska je viac ako NCZD,vyplnam typ A a ine prijmy nemal.
veronikasad
06.03.11,13:41
Dobry den, ak som spravne pochopila z prispevkov, poberatel vysluhoveho dochodku, ktory zaroven pracoval na dohodu a jeho odmena za rok 2010 presiahla polovicu NC nema narok na uplatnenie si NCZD. Spravne? Je nevyhnuten uvadzat i vysku dochodku do riadku 29 alebo staci zakliknut okienko v riadku 28? Vdaka
V A-čku povinnosť uvádzať výšku dôchodku z poučenia nevyplýva. Vlani mali DU problémy so SW, tak tam výšku požadovali. Aby bol aj vlk sýty aj ovca celá - uveď tam sumu vyššiu ako NČZD. V B-čku je výška dôležitá kvoli výpočtu preddavkov.
btt12
06.03.11,14:05
Ok, asi tak spravim, aby kvoli tomu nahodou nevznikli nedorozumenia :)
btt12
08.03.11,17:51
Este jedna otazocka - ma narok na uplatnenie si zivotnej poistky? Mozu mu vratit dan (vyplyvajucu zo znizenia ZD poistkou) i ked na dohodu zarobil viac ako je 1/2 NCZD? Dakujem za rady!
kahu
16.03.11,10:09
Ahojte, ja mám výsluhového dôchodcu ktorý v roku 2010 pracoval na PP v 3 prácach, u 2 zamestnávateľov mu neuplatňovali nezdaniteľnú časť, ale pri poslednom mal uplatnenú nezdaniteľnú časť. Teraz ked si podáva DP, môže si uplatniť celú odp.položku, a čo ten dôchodok ten sa dúfam nezdaňuje, musí ho priložiť k DP?
Anja111
16.03.11,10:36
Ahojte, ja mám výsluhového dôchodcu ktorý v roku 2010 pracoval na PP v 3 prácach, u 2 zamestnávateľov mu neuplatňovali nezdaniteľnú časť, ale pri poslednom mal uplatnenú nezdaniteľnú časť. Teraz ked si podáva DP, môže si uplatniť celú odp.položku, a čo ten dôchodok ten sa dúfam nezdaňuje, musí ho priložiť k DP?
Ak bol poberateľom výsluhového dôchodku k 1.1.2010, tak nemá nárok na NČ...
ekopo
05.01.13,13:57
Ako mám chápať vetu:
"poberateľ výsluhového dôchodku, ktorí dovŕšil dôchodkový vek"

je to vlastne dovŕšenie veku ktorý je potrebný pre priznanie starobného dôchodku ? Len oni vlastne ostanú výsluhoví dôchodcovia?a ak sa zamestná ako dohodár pred dovŕšením tohoto veku, tak v súčastnosti platí plné odvody?....Ďakujem za reakcieja viem, možno to tu niekde bolo, ale nenašiel som presne....
ekopo
07.01.13,06:49
Ako mám chápať vetu:
"poberateľ výsluhového dôchodku, ktorí dovŕšil dôchodkový vek"

je to vlastne dovŕšenie veku ktorý je potrebný pre priznanie starobného dôchodku ? Len oni vlastne ostanú výsluhoví dôchodcovia?a ak sa zamestná ako dohodár pred dovŕšením tohoto veku, tak v súčastnosti platí plné odvody?....Ďakujem za reakcieja viem, možno to tu niekde bolo, ale nenašiel som presne....

trochu posuniem...
týka sa novej dohody o vykonaní práce.....
ekopo
11.01.13,10:21
Ako mám chápať vetu:
"poberateľ výsluhového dôchodku, ktorí dovŕšil dôchodkový vek"

je to vlastne dovŕšenie veku ktorý je potrebný pre priznanie starobného dôchodku ? Len oni vlastne ostanú výsluhoví dôchodcovia?a ak sa zamestná ako dohodár pred dovŕšením tohoto veku, tak v súčastnosti platí plné odvody?....Ďakujem za reakcieja viem, možno to tu niekde bolo, ale nenašiel som presne....

.nikto nič ..........?
Kvaka
11.01.13,10:51
.nikto nič ..........?

Poberateľ výsluhového dôchodku, ktorý dovŕšil dôchodkový vek..
V zákone o zdravotnom poistení je pri tomto veku odvolávka na §65 a §65a zákona o sociálnom poistení, čo znamená, že je to v súčasnosti vek 62 rokov u muža.
Výsluhový dôchodca pred dovŕšením dôchodkového veku platí odvody, pozri si tému tu http://www.porada.sk/t204951-p10-dohody-mimo-pracovneho-pomeru-od-1-1-2013-a.html#post2211369