dvojka
05.12.05,11:22
Musia sa viesť v JU účtovné aj daňové odpisy?
zuzla3
05.12.05,12:10
myslím že áno, pokiaľ vstupná cena nadobudnutého majetku prevyšuje sumu stanovenú zákonom.....myslím že je to 30 000,- Sk, ale to si ešte zisti.
Simonab
05.12.05,12:16
Určite sa musí viesť evidencia HIM, ak je nakúpený do firmy. To či si odpisy uplatníš alebo nie závisí od teba. Osobne si myslím, že je pre podnikateľa výhodné odpisy si uplatňovať, keďže si tým znižuje základ dane.
Muška
05.12.05,12:22
Musia sa viesť v JU účtovné aj daňové odpisy?
V JÚ sa vedú daňové odpisy.
Mickya
07.12.05,07:11
V JÚ sa vedú daňové odpisy, ale niekde som čítala, že môžeš viesť aj účtovné.
Tweety
07.12.05,07:16
V JÚ sa vedú daňové odpisy.
Súhlasím, iba doplním, že sú súčasťou záverečných účtovných operácii na konci účtovného obdobia.;) :o
elPi
07.12.05,08:15
Pre jednoznačnosť citácia z postupov účtovania v JU:

§ 16
Pomocné knihy o zložkách majetku a záväzkov
(1) Dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje v knihách dlhodobého majetku podľa jednotlivých vecí, súborov vecí a práv. Finančný majetok sa v knihe finančného majetku účtuje podľa časového hľadiska, podľa druhu, meny a emitentov.
(2) V knihách dlhodobého majetku sa uvádza
a) názov alebo popis dlhodobého majetku, prípadne číselné označenie,
b) dátum obstarania, dátum uvedenia do používania,
c) ocenenie podľa § 25 zákona, odpisový plán účtovných odpisov, ktorý obsahuje odpisovú skupinu, sadzbu odpisov, odpisy a účtovnú zostatkovú cenu,
d) vstupná cena podľa osobitného predpisu,18) odpisový plán daňových odpisov, ktorý obsahuje odpisovú skupinu, sadzbu daňových odpisov, daňové odpisy, zostatkovú hodnotu podľa osobitného predpisu,3)
e) dátum a spôsob vyradenia.

Takže ak máme dodržať postupy účtovania mali by sme mať odpisové plány - účtovný aj daňový, ktoré sa však môžu rovnať, ak je to tak zahrnuté vo vnútropodnikovej smernici o vedení účtovníctva.
Uplatňovanie odpisov pri uzávierkových účtovných operáciách na konci roka je samostatná otázka.
andrej_rv
07.12.05,08:16
V JÚ sa vedú daňové odpisy, ale niekde som čítala, že môžeš viesť aj účtovné.
- Postupy účtovania JÚ - vysvetlivky k výkazu o majetku a záväzkoch - bod 1: "v riadku 01 a 02 sa vykazujú údaje z knihy dlhodobého nehmotného majetku a z knihy dlhodobého hmotného majetku v zostatkových účtovných cenách"
- Usmernenie DRSR č.I/241/25303/2005 k Opatreniu MF SR č. MF/11158/2004-74 str.6 časť C) doplnené vysvetlivky k jednotlivým výkazom - Výkaz o majetku a záväzkoch: "Bod 1 sa týka vykazovania údajov na riadku 01 a 02, pričom bolo upresnené, že sa tu vykazujú údaje...v zostatkových cenách, ktoré sú účtovnými zostatkovými cenami. Do 1.1.2005 nebolo zrejmé, či ide o zostatkové ceny účtovné alebo daňové"
- Postupy účtovania JÚ § 14 ods. 1: "V účtovníctve účtovnej jednotky sa môžu uplatniť sadzby alebo koeficienty a doba odpisovania podľa osobitného predpisu" (t.j. podľa zákona o dani z príjmov).
Mne z uvedeného vychádza tak, že v zmysle zákona u účtovníctve i Postupov JÚ je účtovná jednotka povinná aj v JÚ evidovať na karte dlhodobého majetku účtovné odpisy, ktoré môžu byť zhodné s daňovými odpismi. Samozrejme, výška účtovných odpisov nemá žiadny vplyv na základ dane z príjmu.
Manual
07.12.05,08:22
Pre dodržanie litery zákona Postupov v §16 ods 2 pís.c) mám vtlačené aj UO, ale pracujem len s DO. Oboje odpisy mám založené v dokumentoch účtovníctva.
Pekný deň želám...
sarmantna
07.12.05,08:38
V stručnej "smernici" o účtovníctve mám úvedené, že účtovné odpisy sú zhodné s daňovými, takže účtujem v peňažnom denníku iba o daňových odpisoch v záverečných účtovných operáciách.