maron13
14.01.11,13:02
Dobrý den chcela by som sa spýtať či mi môžete poradiť ako si mám vypočítať danové priznanie.
Hrubé mzdy za rok 2010 som mala 3692,40 a poistné 493,20.
Viem že nezdanitelná položka je 4025,64. Pomohol by mi niekto vypočítať či mám preplatok alebo nedoplatok?
Dakujem
Tweety
14.01.11,12:05
Dobrý den chcela by som sa spýtať či mi môžete poradiť ako si mám vypočítať danové priznanie.
Hrubé mzdy za rok 2010 som mala 3692,40 a poistné 493,20.
Viem že nezdanitelná položka je 4025,64. Pomohol by mi niekto vypočítať či mám preplatok alebo nedoplatok?
Dakujem
A zaplatená daň je v akej výške?
maron13
14.01.11,12:07
Uhrn preddavkov na dan? žiadny
janaGT
14.01.11,12:08
odpočítateľná položka je 4 025,70
rodina1
14.01.11,12:11
Uhrn preddavkov na dan? žiadny
Ak bol úhrn preddavkov na daň žiadny, nemôžeš mať preplatok.
Môžeš mať však nárok na zamestnaneckú prémiu, avšak treba splniť viacero podmienok.
maron13
14.01.11,12:13
Takže nemám ani preplatok ani nedoplatok? sme s danovým úradom vybavená?
rodina1
14.01.11,12:21
Takže nemám ani preplatok ani nedoplatok? sme s danovým úradom vybavená?
Nemáš ani nedoplatok ani preplatok, avšak som ti písala, že možno budeš mať nárok na zamestnaneckú prémiu.
Ak si ešte zamestnancom, požiadaj svojho zamestnávateľa o vykonanie Ročného zúčtovania dane.
maron13
14.01.11,12:24
Aha, a toto ročné zúčtovanie dane si nemôžem spraviť sama? myslím ked si najdem neakú ekonomku čo mi to spravi? alebo to musí byť zamestnávatel?
Tweety
14.01.11,12:25
Aha, a toto ročné zúčtovanie dane si nemôžem spraviť sama? myslím ked si najdem neakú ekonomku čo mi to spravi? alebo to musí byť zamestnávatel?
AK o RZD nepožiadaš zamestnáv. do 15.2., tak DP podáš sama.
maron13
14.01.11,12:27
Ved ja chcem danové priznanie podať sama to som myslela. Pretože zamestnávatel mi ho nespraví už som si od neho vypýtala aj Potvrdenie od príjmoch
rodina1
14.01.11,12:30
Ved ja chcem danové priznanie podať sama to som myslela. Pretože zamestnávatel mi ho nespraví už som si od neho vypýtala aj Potvrdenie od príjmoch
Prečo by ti ho nespravil? Ak si podáš žiadosť v termíne, ktorý napísala Tweety, zamestnávateľ je povinný ti RZD vykonať.
maron13
14.01.11,12:34
No ved on ho spraví ale tak, ako minulý rok ani som ho nevidela, neviem či som mala preplatok alebo nie, pretože mi ho ani nedal podpísať tak neviem ako ho odovzdal. To je taká firma, na všetkom klamu tak teraz sa už nechcem dať. Mám minimalnu mzdu tak som myslela že niečo vrátit musia alebo tak
Tweety
14.01.11,12:36
No ved on ho spraví ale tak, ako minulý rok ani som ho nevidela, neviem či som mala preplatok alebo nie, pretože mi ho ani nedal podpísať tak neviem ako ho odovzdal. To je taká firma, na všetkom klamu tak teraz sa už nechcem dať. Mám minimalnu mzdu tak som myslela že niečo vrátit musia alebo tak
RZD sa pred podaním nedáva podpisovať zamestnancom. Ale zamestnáv. ho mal vydať po jeho spracovaní, tak káže zákon.
maron13
14.01.11,12:38
Nič sme nikdy nedostali, ja za minulý rok a kolegyna už 4 roky
Tweety
14.01.11,12:40
Nič sme nikdy nedostali, ja za minulý rok a kolegyna už 4 roky
A všetky ste nesvojprávne? bez urážky, prečo ste o to nežiadali?
Ice dive
14.01.11,12:40
Aha, a toto ročné zúčtovanie dane si nemôžem spraviť sama? myslím ked si najdem neakú ekonomku čo mi to spravi? alebo to musí byť zamestnávatel?
teoreticky ak máš nejaké úspory v banke tak si môžeš posledný krát požiadať o vrátenie zrážkovej dane z úrokov, ktorú ti banka zrazila...
maron13
14.01.11,12:42
Nie vobec nie ale ako to povedať vládne tu strach :D ja som sa minulý rok bála ale tento rok som si to vyžiadala lebo sa už nenechám klamať a kolegyna je s nimi priatelka tak tu to ani nenepadlo.
rodina1
14.01.11,12:45
No ved on ho spraví ale tak, ako minulý rok ani som ho nevidela, neviem či som mala preplatok alebo nie, pretože mi ho ani nedal podpísať tak neviem ako ho odovzdal. To je taká firma, na všetkom klamu tak teraz sa už nechcem dať. Mám minimalnu mzdu tak som myslela že niečo vrátit musia alebo tak
Ak ti zamestnávateľ nevydal Potvrdenie o vykonaní ročného zúčtovania, môžeš podať podnet na daňový úrad pre porušenie zákona.

Zákon o dani z príjmov
§ 39

(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.

Čiže zamestnávateľ, ktorý zamestnancovi vykoná na jeho žiadosť RZD je povinný zamestnancovi do konca apríla vydať potrvdenie o vykonaní RZD.
maron13
14.01.11,12:50
Tak na ten minulý rok už kašlem. Už sa s nimi nebudem hádať. O tento rok mi ide. A ešte ked kolegyna má diete a ekonomka jej neuplatnuje danový bonus na diete vráti sa jej to v RZD?
Tweety
14.01.11,12:52
Tak na ten minulý rok už kašlem. Už sa s nimi nebudem hádať. O tento rok mi ide. A ešte ked kolegyna má diete a ekonomka jej neuplatnuje danový bonus na diete vráti sa jej to v RZD?
A predložila jej doklady, potrebné k jeho uplatneniu? Ak nie, ekonómka ho ani nemohla uplatniť. Ak si ho chce dodatočne uplatniť, môže tak urobiť v RZD, alebo v DP.
veronikasad
14.01.11,12:53
Tak na ten minulý rok už kašlem. Už sa s nimi nebudem hádať. O tento rok mi ide. A ešte ked kolegyna má diete a ekonomka jej neuplatnuje danový bonus na diete vráti sa jej to v RZD?
Na minulý rok kašlať nemusíš. Vypýtaj si od zamestnavatela kopiu ročného zúčtovania dane. Ak ti neuplatnil nárok na zamestnaneckú prémiu, môžeš podať dodatočné DP.
maron13
14.01.11,12:56
Ja si myslím že si uplatnil ale si ju nechal pre seba, ale to už necham tak, to už je jedno. Mne ide teraz o tento rok
gita
15.01.11,14:12
Chcela som cez víkend dokončiť jednému živnostníkovi účtovníctvo, chcel to mať čím skôr, ale na stránke drsr ešte nie sú tlačivá za rok 2010 !!! konkrétne mi ide o DzP fyzických osôb. Asi musím len čakať,alebo vypýtať z DU??
mysimis
15.01.11,14:40
Chcela som cez víkend dokončiť jednému živnostníkovi účtovníctvo, chcel to mať čím skôr, ale na stránke drsr ešte nie sú tlačivá za rok 2010 !!! konkrétne mi ide o DzP fyzických osôb. Asi musím len čakať,alebo vypýtať z DU??

Ešte je tu jedna možnosť, stiahni si program Alfa a tam to ide vyplniť.
gita
15.01.11,14:48
Už som to tak urobila, ale na konci mi vypíše, že v tejto verzii nie sú dostupné tlačivá pre rok 2010, len v tlačive 2009. Asi to vytlačím tak, keby som vedela, či budú iné
mysimis
15.01.11,14:49
Tak Ti už ostáva len v pondelok zbehnúť na DÚ a vypýtať si tlačivko.
mysimis
16.01.11,15:09
Kuk sem: http://www.porada.sk/t155990-tlaciva-dp-platne-za-rok-2010-a.html. Tu sú tlačivá, ktoré keď vytlačíš môžeš vypísať a podať.