Termo88
14.01.11,14:16
Dobry den prajem.

Mal by som na Poradu dve otazky:

1. Je najomna zmluva platna a jej obsah sudne vynutitelny aj bez uradneho overenia podpisov (napr. na mestskom urade) zmluvnych stran?

2. Da sa neoverena najomna zmluva pouzit na uradne ucely, specificky na prihlasenie elektriny, plynu, vody, trvaleho pobytu obcana SR, povelenia na trvaly pobyt od cudzineckej policie pre cudzinca, atd?

Dakujem pekne za odpovede.
Termo
dana9
14.01.11,13:20
Ano
samozrejme, na platnost najomnej zmluvy nie su potrebne uradne overene podpisy
verkaz
14.01.11,13:37
Na prihlásenie na trvalý pobyt stačí len vlastník musí ešte podpísať prehlásenie, že s tým súhlasí.
Na odber energií, tak to záleží ako kde. U nás to nechcú robiť, lebo v prípade neplatenia môžu dať na súd len vlastníka bytu.
Termo88
14.01.11,14:08
Na prihlásenie na trvalý pobyt stačí len vlastník musí ešte podpísať prehlásenie, že s tým súhlasí.

Ako vyzera to prehlasenie prosim Vas?
Termo88
14.01.11,14:09
Na odber energií, tak to záleží ako kde. U nás to nechcú robiť, lebo v prípade neplatenia môžu dať na súd len vlastníka bytu.

Kto to nechce robit? Dodavatelia energie alebo prenajimatelia?
Mária27
14.01.11,17:13
Ako vyzera to prehlasenie prosim Vas?
Na obecnom úrade majú na to aj tlačivá.
Mária27
14.01.11,17:15
Kto to nechce robit? Dodavatelia energie alebo prenajimatelia?
Dodávatelia energií - niektorí. Aj ja mám problém s jedným.
verkaz
14.01.11,17:34
U nás sú to konkrétne dodávatelia vody a elektriny. Ale nevidím v tom problém, keď to bude na Tvoje meno ako vlastníka a bude to platiť nájomník. V prípade nezaplatenia, budeš o tom hneď vedieť a zjednáš nápravu.
Mária27
15.01.11,07:58
Môžeš mu dať do nájomnej zmluvy, ako bude platiť preddavky na plnenia (služby) a ako mu to vyúčtuješ.

Občansky zákonník:

§ 686
(1) Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu.

§ 696
(2) Úhrada za plnenia poskytované s užívaním bytu alebo preddavok na ne sa platí s nájomným, ak sa účastníci nedohodnú alebo právny predpis neustanovuje inak.