zuzla3
05.12.05,11:27
Dobrý deň,

mám niekoľko prosieb a otázok na niekoho kto by mi vedel poradiť....začínam robiť jednoduché účtovníctvo pre jedno OZ.....

vykonávajú neziskovú činnosť, teda ak to správne chápem...prečítala som si kopec zákonov a mám v tom chaos....

no oni fungujú od roku 2003 ale ešte poriadne účto nerobili....

1. vykonávajú činnosť presne len tú čo majú v stanovách, organizujú preteky a súťaže, na ktorých sa zúčastňujú aj zahraničný pretekári, to majú v stanovách zadefinované.....prijímajú štartovné v podstate ale nedosahujú zisky kde tu sa im zvýši 500 alebo tisíc korún z akcie....ak túto činnosť majú v stanovách je oslobodená od dane z príjmu?
2. členské príspevky sú oslobodené od dane z príjmu?
3. na každom preteku sa vypláca rozhodcovi posudzovačné, aj slovákom aj zahraničným.....ako to mám vyplácať....teda musím ich prihlásiť na soc. poisťovňu a odviesť daň z príjmu? alebo to môžem preplatiť ako cestovné náhrady? rozhodci nie sú ani členovia výboru ani členmi OZ....môžem preplatiť cestovné náhrady cudzej osobe? teda myslím rozhodcovi....on príde rozhodovať, ale oni nemajú s nimi žiadnu zmluvu, len ústnu dohodu.....
3. ak dostávajú od svojho hlavného sponzora vecné veci, v stanovenej hodnote ktorá je uvedená v zmluve, to môžem dať do nedaňových príjmov....a tiež keď tie vecné ceny na preteku odovzdávame pretekárom tak to by som ich mala nejko vydať aký to je výdaj.....
4. musím podať aj nulové priznanie na daňový úrad.....to som sa dočítala, je nejaké špeciálne tlačivo pre OZ? aké mám použiť?
5. keďže robia len činnosť zakotvené v stanovách a za účelom ktorých bolo OZ zriadené tak všetky príjmy a výdavky mám dať ako nedaňové?


s niektorými vecami si fakt neviem rady.....snažím sa im to dať dokopy a po správnosti, no neviem či toho budem schopná......

ďakujem za čo i len najmenšiu radu.....
zuzla3
08.12.05,08:02
ešte som sa chcela opýtať: existujú nejaké odlišné denníky a knihy faktúr a na JU obč. združenia ako napr. JU obyčajné......nemajú toho veľa a preto to budem robiť ručne, neb udem si kupovať program zatiaľ kvôli tomu a preto sa chcem opýtať aký denník si mám kúpiť alebo teda čo všetko k tomu potrebujem?

ďakujem
zuzla3
14.12.05,07:07
Prosím prosímprosím.....možno som dala prosbu do nesprávnej sekcie, teraz pozerám že je aj pre neziskovky, neviete niekto ako resunúť tento príspevok tam?......ďakujem
zuzla3
27.01.06,07:49
Prosím o radu, velmi pekne.....Ďakujem
bendži
27.01.06,08:00
poradím ti koľko viem...

Na vedenie jednoduchého účtovníctva používaš bežné denníky a knihy ako pri JU pre SZČO. Podávaš daňové priznanie, aj keď nemáš daňovú povinnosť, podáva sa daňové priznanie pre právnicke osoby + k nemu výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch - toto sú špeciálne tlačivá pre neziskové organizácie, dajú sa nájsť na stránkach ministerstva financií.

Ak združenie vykonáva činnosť, ktorú má v stanovách, príjem z tejto činnosti je od dane oslobodený. Príjmy aj výdavky zaradíš medzi neovplyvňujúce daň z príjmu, čiže nedaňové.

A k možnosti presunu témy, tu ti poradí a pomôže Richard...
zuzla3
30.01.06,11:48
Ďakujem veľmi pekne za pomoc......niekto mi poradil, že nemusím podávať ani daňové priznanie, keďže máme len nedaňové príjmy a výdavky, no a tie nepresahujú 300 000,-- Sk. Tak ešte nadtým špekulujem....ale je to v zákone o dani z príjmu, že oz nemusia ak splnia tieto podmienky.....
no v každom prípade ti najviac ďakujem
Aischa
11.03.08,16:05
Ahoj, tých 300.000 bolo už zrušených