sprievodca5
14.01.11,17:38
dobrý večer.
prosím o radu.
zamestnávam prac. na rodičovskéj dovolenke na dohodu- dohoda o pracovnej činnosti. na aké obdobie môžem uzatvoriť dohodu? aj na neuričito? niečo sa zmenilo v tomto roku? žena na rodičovskéj dovolenke môže pracovať nepretržito celý mesiac? v minulom roku bolo, že nemôže pracovať celý mesiac, ale napr. 28dní.
a ako je to žena na rod. dov. a živnosť. -štát prestane platiť odvody za túto osobu? ďakujem
Timka1
14.01.11,17:39
dobrý večer.
prosím o radu.
zamestnávam prac. na rodičovskéj dovolenke na dohodu- dohoda o pracovnej činnosti. na aké obdobie môžem uzatvoriť dohodu? aj na neuričito? niečo sa zmenilo v tomto roku? žena na rodičovskéj dovolenke môže pracovať nepretržito celý mesiac? v minulom roku bolo, že nemôže pracovať celý mesiac, ale napr. 28dní.
a ako je to žena na rod. dov. a živnosť. -štát prestane platiť odvody za túto osobu? ďakujem

DoPČ môžeš uzatvoriť aj na dobu neurčitú podľa ZP, pozri § 228a

od 1.1.2011 môže pracovať aj keď je na rodičáku a to celý mesiac
drobeceva
14.01.11,17:43
žena na rodičovskéj dovolenke môže pracovať nepretržito celý mesiac?

na dohodu o prac.činnosti môže odrobiť týždenne maximálne 10 hodín
Timka1
14.01.11,17:55
žena na rodičovskéj dovolenke môže pracovať nepretržito celý mesiac?

na dohodu o prac.činnosti môže odrobiť týždenne maximálne 10 hodín

a nemôže mať dohodu na celý mesiac?
keď si prečíta ten §228a ZP tak tam je to uvedené, že max. 10 hod. týždenne

zadávateľka sa pýtala či môže mať dohodu na celý mesiac alebo len na časť mesiaca, ako uviedla 28 dní, aby dostala RP
drobeceva
14.01.11,18:02
a nemôže mať dohodu na celý mesiac?
keď si prečíta ten §228a ZP tak tam je to uvedené, že max. 10 hod. týždenne

zadávateľka sa pýtala či môže mať dohodu na celý mesiac alebo len na časť mesiaca, ako uviedla 28 dní, aby dostala RP
Valika, môže mať aj celý mesiac. Ja len som chcela upozorniť, že týždenný počet hodín nesmie prekročiť.
sprievodca5
15.01.11,10:00
takže zhrniem.
žena na rodičovskéj dovolenke môže pracovať na dohodu o pracovnej činnosti nepretržite na dobu neurčitú aj niekoľko mesiacov. podmienka je iba to, ž e nesmie prekročiť za týžden 10 hodín. -správne som to pochopil?
a ako je to: žena na rd a živnosť? štát prestane platiť za tuto ženu odvody? musí si sama platiť aspoň do zp?
dakujem
sroservis
15.01.11,13:35
Dobrý deň,

podľa mojich vedomostí, štát za ženu, ktorá je na rodičovskej dovolenke (poistenec štátu) neprestane platiť odvody.

Avšak ak sa stane podnikateľom (SZČO) vznikne jej ďalší dôvod na účasť na verejnom poistení. Od vzniku podnikateľského oprávnenia je v tom prípade povinná platiť iba preddavky na zdravotné odvody (46,06 EUR mesačne), povinnosť platiť ostatné odvody jej vznikne až od 1. 7. kalendárneho roka, ktorý nasleduje po roku, za ktorý mala príjem z podnikania (napr. ak jej živnosť vznikne v januári 2011, odvody do SP bude platiť až od 1. 7. 2012) a to v závislosti od dosiahnutého hrubého príjmu z podnikania (bez odpočítania nákladov) v sume 3.949 EUR.

Všetko dobré
zk24
21.09.11,10:54
Dobrý den,

chcela by som sa uistit. Mamicka poberajuca rodicovsky prispevok by si chcela privyrobit na dohodu. Pred nastupom na matersku bola riadne zamestnana.

Ked sa zamestna na dohodu u ineho zamestnavatela pocas rodicovskej, tento novy zamestnavatel ju prihlasi do socialnej poistovne - bude platit UP a GP. A kedze ten prijem nebude vyssi ako NCZD tak sa z odmeny nebude odvadzat dan.

Co sa tyka zdravotneho poistenia - netreba tuto zamestnankynu hlasit na ZP? Plati za nu stale ZP stat?

Dakujem
Katrena2
06.12.11,16:16
dobry den,
rada by som naviazala na zhrnutie zk24.
"mamicka poberajuca rodicovsky prispevok by si chcela privyrobit na dohodu. Pred nastupom na matersku bola riadne zamestnana. "
moze mamicka nastupit aj k tomu istemu zamestnavatelovi na dohodu pocas RP, ked bola pred tym u neho na pracovny pomer, a na pracovny pomer sa este nechce vratit?
Tweety
06.12.11,16:20
dobry den,
rada by som naviazala na zhrnutie zk24.
"mamicka poberajuca rodicovsky prispevok by si chcela privyrobit na dohodu. Pred nastupom na matersku bola riadne zamestnana. "
moze mamicka nastupit aj k tomu istemu zamestnavatelovi na dohodu pocas RP, ked bola pred tym u neho na pracovny pomer, a na pracovny pomer sa este nechce vratit?
Áno, môže pracovať na dohodu.
Tweety
06.12.11,16:22
Dobrý den,

chcela by som sa uistit. Mamicka poberajuca rodicovsky prispevok by si chcela privyrobit na dohodu. Pred nastupom na matersku bola riadne zamestnana.

Ked sa zamestna na dohodu u ineho zamestnavatela pocas rodicovskej, tento novy zamestnavatel ju prihlasi do socialnej poistovne - bude platit UP a GP. A kedze ten prijem nebude vyssi ako NCZD tak sa z odmeny nebude odvadzat dan.

Co sa tyka zdravotneho poistenia - netreba tuto zamestnankynu hlasit na ZP? Plati za nu stale ZP stat?

Dakujem Nie, za dohodárov neodvádza zamestnáv. poistné do ZP, takže ju ani neprihlasuješ. Len na SP cez RLFO.
Katrena2
06.12.11,16:28
dakujem velmi pekne.
witch
20.03.12,06:59
Dobrý deň, chceme zamestnať na Dohodu o pracovnej činnosti mamičku, ktorá poberá rodičovský príspevok od úradu práce. Podľa rôznych tém tu na Porade by uzatvorením Dohody nemala prísť o RP. Ja ako zam-eľ ju prihlásim na SP ako dohodárku, v ZP bude naďalej poistenec štátu a ona musí ísť s Dohodou na úrad práce a nahlásiť zmenu. Je to tak správne? Ešte som mamičky nikdy neriešila, prosím o odobrenie správnosti. Ďakujem.
witch
20.03.12,07:50
Dobrý deň, chceme zamestnať na Dohodu o pracovnej činnosti mamičku, ktorá poberá rodičovský príspevok od úradu práce. Podľa rôznych tém tu na Porade by uzatvorením Dohody nemala prísť o RP. Ja ako zam-eľ ju prihlásim na SP ako dohodárku, v ZP bude naďalej poistenec štátu a ona musí ísť s Dohodou na úrad práce a nahlásiť zmenu. Je to tak správne? Ešte som mamičky nikdy neriešila, prosím o odobrenie správnosti. Ďakujem.

posúvam ...
Bubasis
25.04.12,18:45
Velmi spravne :)
Bubasis
25.04.12,19:36
Chcela by som sa k tejto teme este opytat...
S mojim zamestnavatelom sa mame dohodnut ci budem pracovat na kratsi pracovny pomer alebo na dohodu...mam mu dat nejaky navrh s tym, ze neviem presne co vsetko to obnasa a tiez co by bolo pre mna ako mamicku na rodiovskej dovolenke vyhodnejsie...

Viem, ze v pripade, ze budem robit na dohodu usetrim zamestnavatelovi peniaze za odvody...ale ako je to napriklad s NEYCERPANOU DOVOLENKOU, kedy ju budem moct cerpat??? ...a z akeho zarobku sa mi vypocita?
Ako je to s nezdanitelnou castou zakladu dane a hlavne s danovym bonusom? Dostanem ho aj ked budem pracovat na dohodu v pripade, ze vyska mojej hrubej mzdy bude vyssia ako polovica minimalnej mzdy?
A co napriklad v pripade, ze mi malicka nedajboze ochorie...pri dohode je zrejme nemozne ist na OCRku...vsak?

Poradite mi prosim co je pre mna vyhodnejsie? A na co nemam zabudnut?

U mojho zamestnavatela mam na starosti aj mzdy a personalistiku a ja som svoj prvy pripad na materskej :) takze mam so sebou trosku problem :)

Budem vam vdacna za kazdu vasu odpoved...
veronikasad
25.04.12,19:40
Chcela by som sa k tejto teme este opytat...
S mojim zamestnavatelom sa mame dohodnut ci budem pracovat na kratsi pracovny pomer alebo na dohodu...mam mu dat nejaky navrh s tym, ze neviem presne co vsetko to obnasa a tiez co by bolo pre mna ako mamicku na rodiovskej dovolenke vyhodnejsie...

Viem, ze v pripade, ze budem robit na dohodu usetrim zamestnavatelovi peniaze za odvody...ale ako je to napriklad s NEYCERPANOU DOVOLENKOU, kedy ju budem moct cerpat??? ...a z akeho zarobku sa mi vypocita?
Ako je to s nezdanitelnou castou zakladu dane a hlavne s danovym bonusom? Dostanem ho aj ked budem pracovat na dohodu v pripade, ze vyska mojej hrubej mzdy bude vyssia ako polovica minimalnej mzdy?
A co napriklad v pripade, ze mi malicka nedajboze ochorie...pri dohode je zrejme nemozne ist na OCRku...vsak?

Poradite mi prosim co je pre mna vyhodnejsie? A na co nemam zabudnut?

U mojho zamestnavatela mam na starosti aj mzdy a personalistiku a ja som svoj prvy pripad na materskej :) takze mam so sebou trosku problem :)

Budem vam vdacna za kazdu vasu odpoved...
Ak budeš pracovať na dohodu, bude ti stačiť výkon práce 10 hod. týždenne na dohodu o pracovnej činnosti ? Dohodu uzatváraš na tú istú prácu ako si mala v pracovnej zmluve - u rovnakého zamestnávateľa ?
Bubasis
26.04.12,19:55
Tak ja tam pracujem uz 9 rokov a mam toho na starosti za tu dobu dost vela...samozrejme vsetko zrejme stihat nebudem takze sa budem musiet tvarit ze som to stihla za 10 hodin a stravim tam ale asi trosku viac casu.
A co sa tyka cinnosti, tak budem robit len cast svojej povodnej prace, ano u rovnakeho zamestnavatela.
Eva Póčová
26.05.12,08:13
Chcela by som sa opýtať, ak je zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke a prišla by raz za čas do práce zastupovať 2-3 dni v mesiaci mám niečo nahlásiť do SP (ukončiť prerušenie???) alebo mám s ňou uzatvoriť DoPČ. Práca je tá istá a naozaj len pár dní za mesiac a dopredu to ani nevieme koľkokrát by sme ju potrebovali, ale chceli by sme to mať v poriadku kvôli kontrole.
ďakujem.
veronikasad
26.05.12,08:15
Chcela by som sa opýtať, ak je zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke a prišla by raz za čas do práce zastupovať 2-3 dni v mesiaci mám niečo nahlásiť do SP (ukončiť prerušenie???) alebo mám s ňou uzatvoriť DoPČ. Práca je tá istá a naozaj len pár dní za mesiac a dopredu to ani nevieme koľkokrát by sme ju potrebovali, ale chceli by sme to mať v poriadku kvôli kontrole.
ďakujem.
Na dohodu by nemala vykonávať rovnakú prácu ako má v pracovnej zmluve.
Dohodára treba pred začiatkom výkonu práce prihlásiť v sociálnej poisťovni.
Eva Póčová
26.05.12,08:23
Keďže nemôže mať dohodu ako predavačka lebo má PZ ako predavačka, tak ako to mám riešiť, čo mám nahlásiť do SP? Mám ukončiť prerušenie na 3 dni. Dá sa to vôbec?