paula2
14.01.11,18:26
Na portáli - eNoviny som sa dočítala,že musím podať oznámenie(údaje) o platbách FO,z ktorých sa nezrážala daň do 31.1.2011. Je to tak? Mala som zamestnancov na dohodu,ale aj na prac.zmluvu,ale mali nízku mzdu ,takže prehľad som dávala nulový...Musím dať na DÚ toto oznámenie?
veronikasad
14.01.11,17:28
Na portáli - eNoviny som sa dočítala,že musím podať oznámenie(údaje) o platbách FO,z ktorých sa nezrážala daň do 31.1.2011. Je to tak? Mala som zamestnancov na dohodu,ale aj na prac.zmluvu,ale mali nízku mzdu ,takže prehľad som dávala nulový...Musím dať na DÚ toto oznámenie?
Miešaš hrušky s jablkami. Oznamovacia povinnosť o ktorej si sa dočítala na portáli, nesúvisí so zamestnancami.

Nahlasuješ platby fyzickým osobám, vyplácané v rámci podnikatelskej činnosti, uhradené v hotovosti.
marjankaj
14.01.11,17:31
Miešaš hrušky s jablkami. Oznamovacia povinnosť o ktorej si sa dočítala na portáli, nesúvisí so zamestnancami.

Nahlasuješ platby fyzickým osobám, vyplácané v rámci podnikatelskej činnosti, uhradené v hotovosti.

A do 30 dní je do 30.1.2011.
ekopo
14.01.11,17:32
a posledný deň je 31.1.2011, pretože 30.1.2011 je nedeľa...
Anja111
14.01.11,18:09
Na portáli - eNoviny som sa dočítala,že musím podať oznámenie(údaje) o platbách FO,z ktorých sa nezrážala daň do 31.1.2011. Je to tak? Mala som zamestnancov na dohodu,ale aj na prac.zmluvu,ale mali nízku mzdu ,takže prehľad som dávala nulový...Musím dať na DÚ toto oznámenie?
Zákon o správe daní a poplatkov
§32
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
paula2
16.01.11,18:19
Ďakujem za odpovede...veronikasad, mňa len zmiatlo to , že tam bolo písané - z kt.sa nezrážala daň...tak som nevedela,či sa to týka zamestnancov...
KEJKA
16.01.11,18:55
z §32 priamo nevyplýva, že by sa nemuseli oznamovať platby za cestovné náhrady napr. konateľom sro bez príjmu.
konatelia sú tiež FO, voči ktorým sú vykonávané platby bez zdanenia.....a zamestnanci ani nim na roveň postavené osoby nie sú uvedené medzi výnimkami.
Viem že cestovné náhrady sa neoznamujú, ale je to v súlade s vyššie citovaným znením §32?
MartinaZC
17.01.11,08:58
Nie je to hlúposť, že napr. S.R.O.-čka má nahlásiť platby za tovar a služby alebo prenájom vyplatené v hotovosti, keď tá konkrétna FO je podnikateľ a vedie si poriadne účtovníctvo a všetky príjmy zdaňuje. Prečo sa píše, že ide o nezdanené príjmy, keď bola vystavená faktúra a následne uhradená cez príjmový doklad. Aký je v tom rozdiel, keď bola uhradená cez ERP alebo cez účet.
KEJKA
17.01.11,09:03
ERP je osobitná evidencia - kontrolovateľná.
platby v hotovosti mimo ERP - ako vieš, že príjemca riadne vedie účto, a platí dane? Čo ked práve tvoju platbu zatají?
MartinaZC
17.01.11,09:22
No áno to je pravda, keď nepoznám....... U mňa je to tak, že účtovníctvo robím obom firmám, takže viem, že je to zdanené a zdá sa mi to zbytočná buzerácia.
MartinaZC
17.01.11,09:26
A myslím si správne, že tam spadá aj príjem za tovar, aj prenájom a služby.....???
KEJKA
17.01.11,18:03
všetko čo je platené v hotovosti a nedostala si na to blok z ERP.
KEJKA
17.01.11,18:04
z §32 priamo nevyplýva, že by sa nemuseli oznamovať platby za cestovné náhrady napr. konateľom sro bez príjmu.
Konatelia sú tiež FO, voči ktorým sú vykonávané platby bez zdanenia.....a zamestnanci ani nim na roveň postavené osoby nie sú uvedené medzi výnimkami.
Viem, že cestovné náhrady sa /spravidla/ neoznamujú, ale je to v súlade s vyššie citovaným znením §32?
posúvam..........
Tweety
17.01.11,18:12
posúvam..........
Cestovné náhrady nepatria medzi zdaniteľný príjem, medzi ten od 1.1. patrí len vreckové.
KEJKA
17.01.11,18:27
viem, ale opakujem - zo znenia odstavca to nevyplýva, citujem znova a zvýrazňujem
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
===================
nie je tam ani slovo o zdaniteľných príjmoch alebo nezdaniteľných príjmoch!
cestovné náhrady sú platby fyzickým osobám?......áno sú.
Tweety
17.01.11,18:33
viem, ale opakujem - zo znenia odstavca to nevyplýva, citujem znova a zvýrazňujem
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
===================
nie je tam ani slovo o zdaniteľných príjmoch alebo nezdaniteľných príjmoch!
cestovné náhrady sú platby fyzickým osobám?......áno sú.
Lidka, priznám sa bez mučenia, že za svojej praxe som sa s tým, že by som oznamovala aj tých, ktorým platí spoločnoť cesťáky, ešte nestretla. To, že tam pišú, že platby bez zdanenia hovorí, že to majú byť len platby, ktoré podliehajú zdaneniu.
Tamila
17.01.11,18:53
Nie je to hlúposť, že napr. S.R.O.-čka má nahlásiť platby za tovar a služby alebo prenájom vyplatené v hotovosti, keď tá konkrétna FO je podnikateľ a vedie si poriadne účtovníctvo a všetky príjmy zdaňuje. Prečo sa píše, že ide o nezdanené príjmy, keď bola vystavená faktúra a následne uhradená cez príjmový doklad. Aký je v tom rozdiel, keď bola uhradená cez ERP alebo cez účet.
Ale môže sa stať, že niektorá FO si nevedie poriadne účtovníctvo a niektorý príjem neprizná. Sú aj takí, že fa vystavia, ale si ju do účtovníctva nedajú.
Tamila
17.01.11,18:58
viem, ale opakujem - zo znenia odstavca to nevyplýva, citujem znova a zvýrazňujem
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
===================
nie je tam ani slovo o zdaniteľných príjmoch alebo nezdaniteľných príjmoch!
cestovné náhrady sú platby fyzickým osobám?......áno sú.
Súhlasím s Twety - cestovné náhrady sú príjmom, z ktorých sa daň neplatí a teda sa oznamovacej povinnosti netýkajú.
Oznamovacia povinnosť je kôli tomu, aby DÚ mohol skontrolovať príjmy, z ktorých sa platí daň.
KEJKA
17.01.11,19:16
Lidka, priznám sa bez mučenia, že za svojej praxe som sa s tým, že by som oznamovala aj tých, ktorým platí spoločnoť cesťáky, ešte nestretla. To, že tam pišú, že platby bez zdanenia hovorí, že to majú byť len platby, ktoré podliehajú zdaneniu.
no veď ani ja som sa s tým nestretla. Momentálne ma to napadlo, tak som sa chcela uistiť. Kvôli čomu je oznamovacia povinnosť, samozrejme viem. Viem, že cesťákov sa daň netýka. Dôvod oznámení však nie je v §32 uvedený . je tam striktne napísané koho bonznúť - vyhodnotenie si už urobí DU. Veď preto chce mať o.i. uvedený aj účel platby.
Tvoja formulácia mnou zvýraznená sa mi páči. Ale aj tak je to na úrovni domnienky.
Súhlasím však s tebou. Hodila som to do pľacu pre vlastný kľud.
Cesťáky sú vysoké, iný príjem zo sro však nemajú, a ked som šla doslova a do písmena podľa textu, tak som zapochybovala.
A pochybnosti ostávajú...............
MartinaZC
18.01.11,06:42
všetko čo je platené v hotovosti a nedostala si na to blok z ERP.
Ďakujem. A ešte sa chcem opýtať, či tam stačí napísať, že je to úhrada fa alebo musím presne napísať za čo to bolo.
siskovag
23.01.12,13:24
POZOR, od 1.1.2012 je zmena a týka sa už aj oznamovacej povinnosti za rok 2011!!! Viď dolu:
V roku 2012 dochádza k zmene pri oznamovaní hotovostných platieb uskutočnených fyzickým osobám správcovi dane. Mení sa výška sumy úhrady, od ktorej vzniká oznamovacia povinnosť, aj termín, do ktorého sa má táto povinnosť vykonať.
Do 31. 12. 2011 bola oznamovacia povinnosť ustanovená do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná, teda do 30. januára (§ 32 ods. 5 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov účinného do 31. 12. 2011).
Od 1. 1. 2012 je táto povinnosť upravená už v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v novom § 49a ods. 8 zákona.
V súlade s týmto ustanovením fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň, vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny rok sumu 5 000 eur (kým do 31. 12. 2011 išlo o sumu 3 319,39 eura).
Oznámenie správcovi dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila.
Podľa prechodného ustanovenia § 52m zákona o dani z príjmov k úpravám účinným od 1. januára 2012 ak fyzickej osobe alebo právnickej osobe vznikla registračná povinnosť alebo oznamovacia povinnosť pred 1. januárom 2012, a táto registračná povinnosť a oznamovacia povinnosť nebola do 31. decembra 2011 splnená, na postup pri registrácii sa použijú ustanovenia tohto zákona v znení účinnom od 1. januára 2012 a daňového poriadku prvýkrát od 1. januára 2012.
V súlade s uvedeným prechodným ustanovením sa oznamovacia povinnosť podľa nového ustanovenia zákona o dani z príjmov bude týkať už aj oznamovacej povinnosti daňových subjektov za kalendárny rok 2011.
Oznámenie obsahuje okrem výšky úhrady v hotovosti, dátumu a dôvodu takejto úhrady, aj identifikačné údaje fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá úhradu uskutočnila a identifikačné údaje prijímateľa takejto úhrady.
Identifikačnými údajmi na účely tohto oznámenia sú meno, priezvisko, titul, obchodné meno, adresa trvalého pobytu alebo adresa bydliska, ak ide o daňovníka, ktorý sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava, miesto podnikania, daňové identifikačné číslo, identifikačné číslo organizácie, sídlo organizácie.
miro_l
23.01.12,20:14
POZOR, od 1.1.2012 je zmena a týka sa už aj oznamovacej povinnosti za rok 2011!!! ........

Pripájam link s odpovedou:
http://www.pp.sk/1559/Oznamovacia-povinnost-v-roku-2012-_DAU38684.aspx
murka27
24.01.12,07:05
Dobrý deň,

mám podať oznámenie o platbe f.o., aj keď sme ako s.r.o. kúpili dom a pozemok - čiastočne uhradené v hotovosti fyzickým osobám - nepodnikateľom. (lebo sa má udávať DIČ a títo ho nemajú, keďže sú to občania)
(kúpa na ďalší predaj)

Ďakujem

Mirka
ali8
24.01.12,11:07
tyka sa ta oznamovacia povinnost len neplatcov DPH alebo mam oznamit aj platcov DPH ktorym som dala v hotovosti? ja si myslim ze len neplatcov kedze sa nezrazila dan ale kolegyna mi tu tvrdi ze ona podava al platcov DPH, ako to vlastne je? a co vlastne plati za rok 2011 musi presiahnut az 5000€? jedny pisu ze za rok 2011 este nahlasit len tych 3319,39€ ak niekto presiahol, no je vtom riadny zmatok.
Evanka
24.01.12,11:33
tyka sa ta oznamovacia povinnost len neplatcov DPH alebo mam oznamit aj platcov DPH ktorym som dala v hotovosti? ja si myslim ze len neplatcov kedze sa nezrazila dan ale kolegyna mi tu tvrdi ze ona podava al platcov DPH, ako to vlastne je? a co vlastne plati za rok 2011 musi presiahnut az 5000€? jedny pisu ze za rok 2011 este nahlasit len tych 3319,39€ ak niekto presiahol, no je vtom riadny zmatok.
Oznamovacia povinnosť sa neviaže na skutočnosť, či daná osoba al. subjekt je alebo nie je platcom DPH. Dôležité je, že bola uskutočnená úhrada zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovaná v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila daň.
Za rok 2011 sa oznamujú platby do 31.3.2012 v sume nad 5 000 eur.
Niuška
24.01.12,11:40
Ešte by snáď bolo dobré vysvetliť rozdiel fyzickým osobám...hľadala som definície. FO je aj konateľ spoločnosti. Vždy som myslela, že PO sú tie, ktoré sú zapísané v OR SR a FO sú tie, kt. sú v živnostenskom + tí konatelia atď. Či?!
ANNAP
24.01.12,11:46
konateľ ako FO keď mal vyplatené podiely na zisku za rok 2011 viac ako 5000 € hotovostne -mám hlásiť?
Evanka
24.01.12,12:06
konateľ ako FO keď mal vyplatené podiely na zisku za rok 2011 viac ako 5000 € hotovostne -mám hlásiť?
Ak bol konateľ súčasne aj spoločníkom, uvedené podiely na zisku nepodliehajú dani z príjmu.
japis
27.01.12,10:48
Keďže som si nebola celkom istá či oznamovacia povinnosť za 2011 sa má vykonať do 31.3. resp. platí 31.1.2012, volala som na FR -poradenskú linku v BB a predstavte si, že "poradkyňa" na linke ma presviedčala, že za rok 2011 ešte platí pôvodný zákon, t.j. termín do 31.1.2011. Pritom I.Hulinová z FR SR v odpovedi na konkrétny dopyt odpovedala, že platí termín 31.3.2012. Takže - spoľahnite sa na kompetentné poradkyne priamo z DÚ!!!!!! Ja sa skôr prikláňam k názoru I. Hulinovej.
sybila3
29.01.12,12:45
Oznamovacia povinnosť sa neviaže na skutočnosť, či daná osoba al. subjekt je alebo nie je platcom DPH. Dôležité je, že bola uskutočnená úhrada zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovaná v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila daň.
Za rok 2011 sa oznamujú platby do 31.3.2012 v sume nad 5 000 eur.

suma sa zvýšila bolo 3319?
Rozalka
29.01.12,13:15
suma sa zvýšila bolo 3319?
Suma sa zvýšila. Bolo 3319 a teraz je 5000.
Aj termín sa mení.
sybila3
30.01.12,07:55
a platí to aj aj pre rok 2011 aj tá suma aj ten dátum? dočítala som sa že do 31.3.? dík
Lucka SS
30.01.12,07:55
Pribudlo usmernenie na stranke drsr.sk. Dúfam, že pomôže. Pripájam link aj znenie:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/fssr_im_oznam_povinn.pdf

Od 1. januára 2012 nadobudol účinnosť zákon č. 331/2011 Z. z., ktorým bolo doplnené ustanovenie § 49a ods. 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.
Z tohto ustanovenia vyplýva, že fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň, vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny rok sumu 5 000 eur. Oznámenie správcovi dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila.
Oznámenie obsahuje:
-
výšku úhrady v hotovosti,
-
dátum a dôvod takejto úhrady,
- identifikačné údaje fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá úhradu uskutočnila,
- identifikačné údaje prijímateľa takejto úhrady.
Identifikačnými údajmi na účely tohto oznámenia sú meno, priezvisko, titul, obchodné meno, adresa trvalého pobytu alebo adresa bydliska, ak ide o daňovníka, ktorý sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava, miesto podnikania, daňové identifikačné číslo, identifikačné číslo organizácie, sídlo organizácie.
Z uvedeného vyplýva, že za rok 2011 vyplýva oznamovacia povinnosť zo zákonnej úpravy uvedenej v zákone o dani z príjmov, samozrejme za predpokladu naplnenia v ňom uvedených skutočností.
Oznamovacia povinnosť vyplývajúca z ustanovenia § 32 ods. 5 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov platného do 31. decembra 2011 bola zrušená.
Vypracovalo: Finančné riaditeľstvo SR Bratislava
sekcia metodiky a konania, odbor metodiky daňového procesu a služieb pre verejnosť
január 2012
Rozalka
30.01.12,08:10
a platí to aj aj pre rok 2011 aj tá suma aj ten dátum? dočítala som sa že do 31.3.? dík
Áno, termín do 31.3. (padne na sobotu takže 2.4. - platitelia DPH elektronicky, tak radšej podať ešte v marci)
Suma nad 5000 - vyplatené FO v hotovosti, mimo ERP