l.c.
05.12.05,11:33
Prosím o radu, máme tu novozaloženú odborovú organizáciu. Kolektívnu zmluvu ešte nemáme. Prosím o informáciu, či je možné považovať celú mzdu odborárov (funckionárov) za daňový náklad. Mne sa totiž zdá, že veľmi veľa sa rozprávajú (akože rokujú) s personalistkou, majú porady. Máme právo vedieť koľko majú členov a overiť si to?. Majú vysoké nároky na vedenie, požadujú samostatnú kanceláriu a dokonalé vybavenie od nábytku až po počítač, internet, fax. Mám dojemm, že to ani nemusia všetko dosťať od firmy na náklady firmy.
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
ALDA
05.12.05,15:40
Prosím o radu, máme tu novozaloženú odborovú organizáciu. Kolektívnu zmluvu ešte nemáme. Prosím o informáciu, či je možné považovať celú mzdu odborárov (funckionárov) za daňový náklad. Mne sa totiž zdá, že veľmi veľa sa rozprávajú (akože rokujú) s personalistkou, majú porady. Máme právo vedieť koľko majú členov a overiť si to?. Majú vysoké nároky na vedenie, požadujú samostatnú kanceláriu a dokonalé vybavenie od nábytku až po počítač, internet, fax. Mám dojemm, že to ani nemusia všetko dosťať od firmy na náklady firmy.
Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Odbory vyberajú od členov členské z ktorého odvádzajú na odborvý zväz 30%
z členských príspevkov/ najskôr do troch mesiacov ak sa nemylím/, zo zvyšných peňazí si môžu zakúpiť aj počítač, aj nábytok ak majú toľko peňazí a aj odmeny funkcionárom, tie ale musí schváliť odborová organizácia na schôdzi!! Firma podľa mňa nemá s odborovou org. nič, okrem podpísania KZ a jej dodržiavania. Majitelia a konatelia firiem majú odbory najradšej predo dvermi:D
Predseda obdorovej org. vo firme nemusí byť ani zamestnancom vo firme.

Hela
Danila
05.12.05,16:36
Podľa ZP sú zástupcovia zamestnancov ošetrení v niektorých prípadoch aj pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa. Je jedno, či by ich majiteľ firmy videl radšej predo dvermi,ale na nevyhnutne potrebný čas im primerane poskytne na rokovania kanceláriu, počítač, a iné.Je pre mňa nepochopiteľné, ak nepoznáš zloženie odborovej organizácie, a ešte viac to, že rokojú s personalistkou bez spätnej väzby k vedeniu firmy. Celé to je o komunikácii.
ALDA
05.12.05,16:58
Podľa ZP sú zástupcovia zamestnancov ošetrení v niektorých prípadoch aj pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa. Je jedno, či by ich majiteľ firmy videl radšej predo dvermi,ale na nevyhnutne potrebný čas im primerane poskytne na rokovania kanceláriu, počítač, a iné.Je pre mňa nepochopiteľné, ak nepoznáš zloženie odborovej organizácie, a ešte viac to, že rokojú s personalistkou bez spätnej väzby k vedeniu firmy. Celé to je o komunikácii.


Prepáč, ale v otázke šlo o náklady firmy a nie o komunikáciu! A ako rokujú som sa nezmieňovala! Neviem, čo si mi chcela naznačiť v odpovedi, ale predseda nemusí byť zamestnancom firmy som iba dodala. A prečo je pre Teba nepochopiteľné..ani neviem čo si mi chcela týmto povedať!
Fakt je najlepšie neradiť, ani sa nevyjadrovať, lebo najnovšie hneď ide o útok:D Už som ticho:D
karol.za
06.12.05,16:32
Treba si prečítať Zákonník práce § 230-232 -odbory
a §156- prekážky v práci
Kolektívna zmluva-o čom je :je to dohoda zamestnávateľ - zástupcovia zamestnancov /odbory/ a v nej sa dojednávajú podmienky nad štandart právnych predpisov /zákonníka práce/
Danila
06.12.05,17:16
Fúúúúú - to bola spŕška! Ale ja som predsa môj názor smerovala k pôvodnému adresátovi otázky.V žiadnom prípade to nemal byť ani v najmenšom útok. Len skúsenosti pri rokovaniach s odborármi ma naučili rešpektovať tento subjekt a jeho právomoci. Ako začiatočník mám samozrejme rezervy a musím sa ešte veľa učiť s prácou na Porade.Takže smajlíkov nepoznám, asi nič moc. No čo už.Prepáč!!!!!!!!!!!