gdrobcok
14.01.11,20:15
Ahojte poradaci,

mam "hlavu v smutku", podpisali sme velmi nevyhodnu zmluvu s jednou RK a nijako nevieme z podmienok vycitat, ci je mozne od nej bez financnej ujmy odstupit.
Mame ju uzavretu podla Obchodneho zakonnika, na dobu urcitu -dva mesiace, v podmienkach o vypovedani nic nie je, je tam iba bod, ze v pripade, ak bola Zmluva uzatvorena na neurcito je mozne ju vypovedat s vypovednou lehotou dva mesiace. Znamena to automaticky, ze ak je uzatvorena na dobu urcitu, nemozno ju vypovedat?..poradite pls.? dakujem
danushka
14.01.11,21:41
Každá zmluva je vypovedateľná.

Ak tam nie je dohoda podmienok pri odstúpení od zmluvy, nemôžu Vás sankcionovať za niečo, na čom ste sa nedohodli.

Exkluzívna zmluva by mala obsahovať:

* zmluvný záväzok predávajúceho, že svoju nehnuteľnosť predá alebo prenajme výlučne prostredníctvom realitnej kancelárie, s ktorou uzatvoril zmluvu.
* údaje o vlastníkovi alebo vlastníkoch nehnuteľnosti
* cenu, za ktorú bude realitná kancelária predmetnú nehnuteľnosť ponúkať spolu s výškou provízie
* dobu trvania zmluvy, t.j. dátum, do ktorého je realitná kancelária oprávnená a poverená v danom obchode výhradne zastupovať klienta.
* výšku zmluvnej pokuty v prípade odstúpenia od zmluvy.
gdrobcok
15.01.11,19:39
danushka, ten posledny bod tam nikde nie je spominany. Nechce sa mi ale verit, ze by bolo take jednoduche "vyklznut"
profesional
15.01.11,19:57
Ak zmluve nie je uvedene inka, plati to co je uvedene v zakone. Takze ak si mrknes zavazkove pravo v Obchodnom zakonniku tak tam sa jednoznacne docitas aka je vypovedna doba.
buchač
15.01.11,19:59
danushka, ten posledny bod tam nikde nie je spominany. Nechce sa mi ale verit, ze by bolo take jednoduche "vyklznut"
...šak skopíruj zmluvu ...daj ju sem ...
Som bohovo zvedavý ...

Tiež niečo podobné riešim ...ale ja som už ďalej ...moje riešenie je v pokročilejšom štádiume ...
luja5
15.01.11,20:27
Predpokladám, že ide o zmluvu o sprostredkovaní uzavretú v zmysle ust. § 642 a nasl. Obchodného zákonníka. Ak predpokladám správne, odporúčam pozrieť si uvedené paragrafy, ktoré ustanovujú, kedy má sprostredkovateľ na čo nárok a kedy nie, ako aj iné súvisiace skutočnosti (napríklad zánik zmluvy) a porovnať to so znením zmluvy, ktorú ste podpísali. Napríklad podľa ust. § 650 Obch. zákonníka zmluva o sprostredkovaní zaniká, ak zmluva, ktorá je predmetom sprostredkovania, nie je uzavretá v čase určenom v zmluve o sprostredkovaní. Ak nie je tento čas takto určený, môže ktorákoľvek strana zmluvu ukončiť tým, že to oznámi druhej strane.
Len pre info: Ani v našej zmluve o sprostredkovaní, ktorú sme mali uzavretú s RK, nebolo ustanovenie o výške zmluvnej pokuty pre prípad odstúpenia od zmluvy. Mali sme tam len ustanovenie, že zmluvný vzťah môže byť skončený splnením predmetu zmluvy, vypovedaním jednou zo zmluvných strán, alebo vzájomnou dohodou zmluvných strán.
A tiež za akých podmienok má sprostredkovateľ nárok na odmenu.
danushka
16.01.11,08:33
danushka, ten posledny bod tam nikde nie je spominany. Nechce sa mi ale verit, ze by bolo take jednoduche "vyklznut"

Napísali Ti aj profesional, aj luja5, že máš nazrieť do Obch. zákonníka.
Podľa môjho názoru, RK nepotrebovala uvádzať do zmluvy o sprostredkovaní výpovednú lehotu,pretože sa nejedná o exkluzívnu zmluvu a prv než by uplynula Tvoja reálna výpoveď podľa Obchodného zákonníka, uplynie platnosť 2-mesačnej zmluvy.
Snahou každej dobrej RK je podpísať exkluzívnu zmluvu, kde sa dohodnú podmienky pri odstúpení aj so zmluvnou pokutou a ak toto chýba, nemáš sa čoho obávať.
Ešte sa opýtam niečo...
Je v zmluve dohodnuté, že svoju nehnuteľnosť nemôžeš ponúknuť inej RK na sprostredkovanie?
Ak to tak nie je, rozhoď sám svoje siete a pokračuj v predaji aj na vlastnú päsť, prípadne oslov ďaľšie RK, ale nepodpisuj s nimi nevýhodné zmluvy.
gdrobcok
16.01.11,11:55
Napísali Ti aj profesional, aj luja5, že máš nazrieť do Obch. zákonníka.
Podľa môjho názoru, RK nepotrebovala uvádzať do zmluvy o sprostredkovaní výpovednú lehotu,pretože sa nejedná o exkluzívnu zmluvu a prv než by uplynula Tvoja reálna výpoveď podľa Obchodného zákonníka, uplynie platnosť 2-mesačnej zmluvy.
Snahou každej dobrej RK je podpísať exkluzívnu zmluvu, kde sa dohodnú podmienky pri odstúpení aj so zmluvnou pokutou a ak toto chýba, nemáš sa čoho obávať.
Ešte sa opýtam niečo...
Je v zmluve dohodnuté, že svoju nehnuteľnosť nemôžeš ponúknuť inej RK na sprostredkovanie?
Ak to tak nie je, rozhoď sám svoje siete a pokračuj v predaji aj na vlastnú päsť, prípadne oslov ďaľšie RK, ale nepodpisuj s nimi nevýhodné zmluvy.
Je to v podstate zmluva exkluzivna, nemozem predavat cez inu RK ani sama...zajtra sem hodim zmluvne podmienky, dakujem Vam vsetkym zatial
buchač
16.01.11,16:27
Napísali Ti aj profesional, aj luja5, že máš nazrieť do Obch. zákonníka.
Podľa môjho názoru, RK nepotrebovala uvádzať do zmluvy o sprostredkovaní výpovednú lehotu,pretože sa nejedná o exkluzívnu zmluvu a prv než by uplynula Tvoja reálna výpoveď podľa Obchodného zákonníka, uplynie platnosť 2-mesačnej zmluvy.
Snahou každej dobrej RK je podpísať exkluzívnu zmluvu, kde sa dohodnú podmienky pri odstúpení aj so zmluvnou pokutou a ak toto chýba, nemáš sa čoho obávať.
Ešte sa opýtam niečo...
Je v zmluve dohodnuté, že svoju nehnuteľnosť nemôžeš ponúknuť inej RK na sprostredkovanie?
Ak to tak nie je, rozhoď sám svoje siete a pokračuj v predaji aj na vlastnú päsť, prípadne oslov ďaľšie RK, ale nepodpisuj s nimi nevýhodné zmluvy.
...oponujem ...

Snahou každej , teda každej / či dobrá - či zlá RK / je predať ...

NIKDY , nikdy by som nepodpísal žiadnu exkluzivitu - neexistuje ...ani svätému !!!!

Mám v rodine sudcu ...nehorázne veľa káuz ohľadom RK je na súdoch ...aj tá , kua , moja...:mad:
danushka
16.01.11,16:38
...oponujem ...

Snahou každej , teda každej / či dobrá - či zlá RK / je predať ...

NIKDY , nikdy by som nepodpísal žiadnu exkluzivitu - neexistuje ...ani svätému !!!!

Mám v rodine sudcu ...nehorázne veľa káuz ohľadom RK je na súdoch ...aj tá , kua , moja...:mad:

Áno Juraj, snahou každej RK je predať, súhlasím.
Ale zas musíme brať do úvahy, že sú garážové a renomované RK a každá ponúka iný servis.

Preto si treba hneď pri dohode s RK ujasniť podmienky a kompetencie a nepodpisovať niečo, čomu nerozumieme, potom je už neskoro.
bubkoch
16.01.11,16:52
predaval som byt koncom roka, rozhodil siete, inzeraty, ozvalo sa hadam 20 realitiek ... ZIADNA nechcela aby som nieco podpisoval, chceli len suhlas (ustny, po telefone) ze mozu ponukat moj byt vo svojej databaze a zhanat kupujucich ... keby niektora chcela aby som dopredu nieco podpisal, ma smolu ...
vsetky chodili na obhliadky so zaujemcami a zmluvu o sprostredkovani som podpisal az po podpise kupnopredjnej zmluvy s clovekom ktoreho uspesna realitka nasla
gdrobcok
17.01.11,14:03
chcem vlozit spominane zmluvne podmienky, pls poradte ako.....dakujem
negotiant
09.07.11,18:30
...oponujem ...

Snahou každej , teda každej / či dobrá - či zlá RK / je predať ...

NIKDY , nikdy by som nepodpísal žiadnu exkluzivitu - neexistuje ...ani svätému !!!!

Mám v rodine sudcu ...nehorázne veľa káuz ohľadom RK je na súdoch ...aj tá , kua , moja...:mad:
to nie je o tom, ze exkluzivita (inak povedany vyhradny predaj) je nieco automaticky zle. Imidz tomuto produktu bohuzial kazia niektore RK alebo makleri tym, za casto zamlcia co sa skryva za produktom alebo klienti exkluzivitu podpisu a 3 mesiace realitku ani nevidite.

Pocul som o pripadoch tzv. formularovej zmluvy, kde makler hovori klientov "tu mi to len podpiste, to je len preto aby sme si mohli fotky pridat do databazy" a vlastne podpisal exkluzivitu na 6 mesiacov. No takto by sa to robit urcite nemalo.

Zase na druhej strane klient vedome uzatvori vyhradny predaj, RK nehnutelnost spropaguje, vyvesi banery, zaplati komercne inzeraty na platene pozicie, prip. aj vypracuje virtualne prehliadky a ked sa klient najde, tak vlastnik chce vyhradny predaj zrusit.
negotiant
09.07.11,18:31
...oponujem ...

Snahou každej , teda každej / či dobrá - či zlá RK / je predať ...

NIKDY , nikdy by som nepodpísal žiadnu exkluzivitu - neexistuje ...ani svätému !!!!

Mám v rodine sudcu ...nehorázne veľa káuz ohľadom RK je na súdoch ...aj tá , kua , moja...:mad:
to nie je o tom, ze exkluzivita (inak povedany vyhradny predaj) je nieco automaticky zle. Imidz tomuto produktu bohuzial kazia niektore RK alebo makleri tym, za casto zamlcia co sa skryva za produktom alebo klienti exkluzivitu podpisu a 3 mesiace realitku ani nevidite.

Pocul som o pripadoch tzv. formularovej zmluvy, kde makler hovori klientovi "tu mi to len podpiste, to je len preto aby sme si mohli fotky pridat do databazy" a vlastne podpisal exkluzivitu na 6 mesiacov. No takto by sa to robit urcite nemalo.

Zase na druhej strane klient vedome uzatvori vyhradny predaj, RK nehnutelnost spropaguje, vyvesi banery, zaplati komercne inzeraty na platene pozicie, prip. aj vypracuje virtualne prehliadky a ked sa klient najde, tak vlastnik chce vyhradny predaj zrusit.
buchač
10.07.11,07:37
to nie je o tom, ze exkluzivita (inak povedany vyhradny predaj) je nieco automaticky zle. Imidz tomuto produktu bohuzial kazia niektore RK alebo makleri tym, za casto zamlcia co sa skryva za produktom alebo klienti exkluzivitu podpisu a 3 mesiace realitku ani nevidite.

Pocul som o pripadoch tzv. formularovej zmluvy, kde makler hovori klientovi "tu mi to len podpiste, to je len preto aby sme si mohli fotky pridat do databazy" a vlastne podpisal exkluzivitu na 6 mesiacov. No takto by sa to robit urcite nemalo.

Zase na druhej strane klient vedome uzatvori vyhradny predaj, RK nehnutelnost spropaguje, vyvesi banery, zaplati komercne inzeraty na platene pozicie, prip. aj vypracuje virtualne prehliadky a ked sa klient najde, tak vlastnik chce vyhradny predaj zrusit.

...pozor na moje slová ...

JA netvrdím , že je to automaticky niečo zlé ...

MOJE tvrdenie spočíva len v tom , že touto exkluzivitou som v podstate viazaný len na ten jeden subjekt realitnej kancelárie ...
Nik predsa nekáže realitke predsa tie komerčné ( ičoviny robiť ) ...môžeš vidieť na monitore aj tisíc krát , nič Ti to nedá , pokiaľ sa nenadýchaš atmosféry danej nehnuteľnosti , takže tým by som veľmi neoperoval ;)
Čo potom , ak by sa našiel potencionálny zákazník , ktorý je ochotný urobiť obchod aj bez medzičlánku ???....a hlavne za výhodnejších podmienok pre predávajúceho ???...veď v takomto prípade obaja získajú ...hlavne na tej zálohe !!!
Či predávajúci...
Či kupujúci ...


Príklad ???

Kupoval som chalupu ...realitka držala pevne cenu , statočne vysoko ...aj zálohu som dal ...no keď malo prísť k podpisovaniu zmlúv , tak akosi neboli pripravené , nebol asi čas tých pár papierov vytlačiť ...
Takže samozrejme predávajúci odstúpil od zmluvy , no mne akosi realitka záloh nemienila vrátiť a ani doteraz sa tak neudialo ( he ...jeden súd som už vyhral ...v tom druhom danej osobe hrozí 3 - 5 rokov na tvrdo ..)
No vonku sme sa dohodli obaja ...cenu som statočne zbil o tých 150.000 dole a obaja sme spokojní ...on predal ,ja si chalupu užívam ...
Akurát osoba realitky chodí kanálmi , zatajuje sa , ešte aj na súd ju hliadka pekne krásne doviedla ...

Takže teraz ako ???...furt je len ten klient vinný ????
Ja som akceptoval všetko ...nik nemôže tvrdiť opak .....NEWER
negotiant
10.07.11,10:11
...pozor na moje slová ...

JA netvrdím , že je to automaticky niečo zlé ...

MOJE tvrdenie spočíva len v tom , že touto exkluzivitou som v podstate viazaný len na ten jeden subjekt realitnej kancelárie ...
Nik predsa nekáže realitke predsa tie komerčné ( ičoviny robiť ) ...môžeš vidieť na monitore aj tisíc krát , nič Ti to nedá , pokiaľ sa nenadýchaš atmosféry danej nehnuteľnosti , takže tým by som veľmi neoperoval ;)
Čo potom , ak by sa našiel potencionálny zákazník , ktorý je ochotný urobiť obchod aj bez medzičlánku ???....a hlavne za výhodnejších podmienok pre predávajúceho ???...veď v takomto prípade obaja získajú ...hlavne na tej zálohe !!!
Či predávajúci...
Či kupujúci ...


Príklad ???

Kupoval som chalupu ...realitka držala pevne cenu , statočne vysoko ...aj zálohu som dal ...no keď malo prísť k podpisovaniu zmlúv , tak akosi neboli pripravené , nebol asi čas tých pár papierov vytlačiť ...
Takže samozrejme predávajúci odstúpil od zmluvy , no mne akosi realitka záloh nemienila vrátiť a ani doteraz sa tak neudialo ( he ...jeden súd som už vyhral ...v tom druhom danej osobe hrozí 3 - 5 rokov na tvrdo ..)
No vonku sme sa dohodli obaja ...cenu som statočne zbil o tých 150.000 dole a obaja sme spokojní ...on predal ,ja si chalupu užívam ...
Akurát osoba realitky chodí kanálmi , zatajuje sa , ešte aj na súd ju hliadka pekne krásne doviedla ...

Takže teraz ako ???...furt je len ten klient vinný ????
Ja som akceptoval všetko ...nik nemôže tvrdiť opak .....NEWER
zaujimavy pribeh.

Otazka ? Ak realitka vyvesi baner, zaplati reklamu, spropaguje nehnutelnost na internet a odporuca svojim kupujucim, preto lebo ma nehnutelnost exkluzivne a sused odnaproti sa dozvie o predaji tvojej nehnutelnosti z vyvesenych banerov, alebo z internetu, nasledne sused ti zaklope na dvere.

Budes ochotny to riesit cez tvoju dohodnutu RK, alebo sa ju budes snazit z obchodu vysachovat, len aby ste ako predavajuci a kupujuci usetrili na poplatkoch pre RK?

Lebo korektny klient posle suseda do RK a nebude sa snazit hladat riesenia ako vypovedat exkluzivitu, ked uz sa kupec nasiel.

Tvoj pribeh s negativnou skusenostou danou RK je riadne silna kava. Take realitky by nemali vobec byt, i ked nevidim tu vyjadrenie protistrany, ale predpokladam, ze ked sud udobril tvoju poziadavku, je to asi tak ako uvadzas.

Ked uz aj nahodou vznikne nedorozumenie medzi klientom a RK, minimalne ak si zmluvne strany nevedia vyriesit spor samy dohodou, tak na sudne pojednavanie sa slusny podnikatel dostavi a vyjadri sa k veci.

Svojim predchadzujucim prispevkom som len chcel povedat, ze nie je problem v exkluzivite, ale iba v ludoch, ktory danu sluzbu nespravne poskytuju, alebo v klientoch (ak je uz kupec najdeny, tak sa snazia vyhnut dohodnutym podmienkam).