willko
14.01.11,22:03
dobry den zaujimala by ma nasledovna cast novelizovaneho zakona o zdrav a soc poisteni..

"Študent denného aj externého štúdia, ktorý k 31.12.2010 dosiahol 26 rokov je povinný si splniť oznamovaciu povinnosť podľa § 23 a teda prihlásiť sa ako platiteľ poistného do 31. 01. 2011 v zmysle § 36 ods. 7 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení."

mam 25 rokov. studujem nepretrzite, hned po strednej skole som vystudoval VOS v ceskej rep a nasledne bc a teraz som v poslednom rocniku ing studia. nikdy som neprerusil studium ani neopakoval rocnik - studujem nepretrzite, bez prerusenia a opakovania niektoreho rocnika

???a) novelizacia zakona sa ma napriek tomu dotyka? v pripade ze to tak nie je tak nasledovny text je bezpredmetny..

na zaciatku maja 2011 dovrsim 26 rokov. v juny 2011 mam statnice - 8 dni po statniciach som povinny nahlasit uspesne ukoncenie studia v poistovni, resp na urade prace.. HN: "V prípade, ak sa takýto študent nezamestná, nezačne podnikať alebo sa neprihlási na Úrade práce, je povinný začať si platiť poistné sám. " (clanok na hnonline.sk - štát zaskočil študentov novými platbami)

???b) s ohladom na casove podmienky uvedene vyssie.. aka je zakonna lehota na prihlasenie sa do poistovne? pretoze: studenti ktori dovrsili 26 rokov do 31.12.2010 sa musia prihlasit do konca januara. znamena to teda ze ked 26 rokov dovrsim v maji, tak sa musim prihlasit do konca juna? statnice a studium ukoncim v juny => ak plati tato podmienka tak sa prihlasim rovno s tym ze som ukoncil cele studium (ako uvadzam do 8 dni od uspesneho vykonania statnicovej skusky)


(neviem ci som vybral vhodnu kategoriu - prosim moderatora o presunutie ak nie)
veronikasad
14.01.11,22:36
Týka sa ťa novela zákona, zmenu platitela poistného si povinný nahlásiť do 8 dní od vzniku zmeny, v tvojom prípade dovršenia veku 26 rokov. Dlhší termín platí len pre študentov, ktorí dovršili vek 26 rokov pred 1.1.2011.

Po dovršení veku 26 rokov sa stávaš samoplatitelom. Po štátniciach sa môžeš prihlásiť na UP, platitelom poistného bude štát.