erika527
05.12.05,13:32
Teraz som dostala do ruky jeden pokladničný bloček zo septembra, zamestnanec kúpil mob. telefón a zabudol odovzdať doklad. Ako môžem ten doklad dať účtovníctva aby bolo v poriadku ohľadne DPH? Mám spraviť dodatočné DP? Nie je možné inak vysporiadať?
Ďakujem.
Tweety
05.12.05,12:35
Teraz som dostala do ruky jeden pokladničný bloček zo septembra, zamestnanec kúpil mob. telefón a zabudol odovzdať doklad. Ako môžem ten doklad dať účtovníctva aby bolo v poriadku ohľadne DPH? Mám spraviť dodatočné DP? Nie je možné inak vysporiadať?
Ďakujem.
Nárok na odpočet si si mohla uplatniť v 9/05, ale kedže si o tom ešte nevedela, nemala si doklad k dispozícii, tak do naúčtuješ vtedy, keď si sa o tom dozvedela a mala o tom doklad, žiadne dodatočné priznanie nepodávaš.;) :cool:
emily
05.12.05,12:35
Ja by som robila dodatočné....Doklad zo septembra bolo možné dať do 9/2005 alebo10/2005.

S Majou sme sa nezhodli.
sarmantna
05.12.05,12:37
Bloček môžeš dať do účtovníctva teraz s tým, že mobil účtuješ buď ako dlhodobý hmotný majetok cez 042 na 022, alebo na 501 a zrejme na podsúvahu a DPH zúčtuješ na analytický účet daňovo neuznaných nákladov, nebudeš si DPH nárokovať, ak to nie je pre Teba veľká čiastka, alebo zaúčtuješ normálka DPH na 343 a podáš dodatočné daňové priznanie za 9/2005, ak si mesačný plátca DPH, alebo za 3. kvartál, ak si kvartálny plátca DPH. Ty sa musíš rozhodnúť.
Nesúhlasím s Majou.
Tweety
05.12.05,12:43
Ja by som robila dodatočné....Doklad zo septembra bolo možné dať do 9/2005 alebo10/2005.

S Majou sme sa nezhodli.
No čo už, ale dá sa aj takto ako Ty navrhuješ (nie je povinnosťou), ale ten druhý spôsob je lepší. :) ;)
beatap
05.12.05,12:48
No čo už, ale dá sa aj takto ako Ty navrhuješ (nie je povinnosťou), ale ten druhý spôsob je lepší. :) ;)



A keď bude bloček účtovaný až v 11 alebo v 12 mesiaci?????
sarmantna
05.12.05,12:51
Keď bude účtovaný v 11. alebo 12. mesiaci sa to vykoná tak, ako som písala. Buď ako nedaňový náklad zaúčtovať DPH a nenárokovať jedine dodatočným daňovým priznaním, alebo zaúčtovať ako DPH na 343 a nárokovať jedine dodatočným daňovým priznaním.
beatap
05.12.05,12:53
Keď bude účtovaný v 11. alebo 12. mesiaci sa to vykoná tak, ako som písala. Buď ako nedaňový náklad zaúčtovať DPH a nenárokovať jedine dodatočným daňovým priznaním, alebo zaúčtovať ako DPH na 343 a nárokovať jedine dodatočným daňovým priznaním.



Môžem vedieť na základe čoho, aké §?
Tweety
05.12.05,12:54
A keď bude bloček účtovaný až v 11 alebo v 12 mesiaci?????
Uplatniť odpočet DPH z nákupu v tuzemsku si môžeš neskôr, ale z uskutočneného zdaniteľného plnenia musíš odviesť daň podľa skutočného dátumu dodania. :o
Muška
05.12.05,12:55
§ 51 odst.2
Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm........ v zdaňovacom období v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v PRVOM zdaňovacom období NASLEDUJúCOM po zdaňovacom období , v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.........
beatap
05.12.05,12:56
Uplatniť odpočet DPH z nákupu v tuzemsku si môžeš neskôr, ale z uskutočneného zdaniteľného plnenia musíš odviesť daň podľa skutočného dátumu dodania. :o


no veď to si myslím aj ja, preto sa šarmantnej pýtam na základe čoho tak hovorí, či zle ja rozumiem?
ilona
05.12.05,12:56
Ja súhlasím s Tweety a uznala by som ho aj teraz,taktiež aj DPH.Ja som ešte nemala kontrolu ako platí tento zákon,že sa môže dať aj v nasledujúcich mesiacoch odpočet DPH,takže neviem,ale kolegyna mi hovorila,že to daňovníci uznali.Skúste napísať svoj názor.
Muška
05.12.05,12:58
ilonka,
pozri si môj príspevok č. 10
beatap
05.12.05,12:59
Ja súhlasím s Tweety a uznala by som ho aj teraz,taktiež aj DPH.Ja som ešte nemala kontrolu ako platí tento zákon,že sa môže dať aj v nasledujúcich mesiacoch odpočet DPH,takže neviem,ale kolegyna mi hovorila,že to daňovníci uznali.Skúste napísať svoj názor.


súhlasím, bežne si takto uplatňujem bločky, ktoré sa mi dostanú do rúk neskôr, veď podmienky na odpočet spĺňame až sú splnené všetky náležitosti, a to je mať aj doklad... kontroly už u nás boli a nemali výhrady
sarmantna
05.12.05,13:01
Platiteľ vykoná odpočítanie v tom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo. V nasledujúcom iba v tom prípade, ak nemá v príslušnom doklad. Ale Tvoj prípad to nie je, keď máš bloček z registračnej pokladnice, takže vidím to iba ako dodatočné daňové priznanie za 9. mesiac. - § 49...
Tweety
05.12.05,13:02
[quote=beatap], preto sa šarmantnej pýtam
To je akože čo?
sarmantna
05.12.05,13:05
súhlasím, bežne si takto uplatňujem bločky, ktoré sa mi dostanú do rúk neskôr, veď podmienky na odpočet spĺňame až sú splnené všetky náležitosti, a to je mať aj doklad... kontroly už u nás boli a nemali výhrady

Viem, že niektoré daňové úrady to berú, ako píšeš, ale ja som mala kontrolu, mne to daňový úrad vyhodil, tiež som sa bránila, ale mal pravdu. A skutočne ju mal.
elPi
05.12.05,13:06
Opakovanie je matkou múdrosti /bohužiaľ nie tej mojej :p/, takže pozri zvýraznenú časť:

§ 51 zákona o DPH
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
Muška
05.12.05,13:09
ELPI,
to čo si zvýraznil - to sa týka iba oneskorených faktúr /máš doklad - poštová pečiatka/. To sa netýka faktúr, ktoré niekto zabudol vo vlastných gatiach.

Eriky sa týka táto časť zákona:
§ 51 odst.2
Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm........ v zdaňovacom období v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v PRVOM zdaňovacom období NASLEDUJúCOM po zdaňovacom období , v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.........
Tweety
05.12.05,13:15
§ 51 odst.2
Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm........ v zdaňovacom období v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v PRVOM zdaňovacom období NASLEDUJúCOM po zdaňovacom období , v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.........
Nesúhlasím s týmto, podľa §51 odst.2, ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie DP nemá doklad, uplatní si odpočet v tom zdaňovacom období, v ktorom ho dostane, alebo vykoná odpočítanie dane v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa §70.:eek: :cool:
Muška
05.12.05,13:19
Majka, ale veď Erika ten doklad mááááááááááááááá, to že ho mal niekto v gatiach, to nie je....., že ho "nemá". To by každý špekuloval, kde by mu to vyhovovalo. Zákon umožnil dať do nasledujúceho obdobia.
Tweety
05.12.05,13:23
Majka, ale veď Erika ten doklad mááááááááááááááá, to že ho mal niekto v gatiach, to nie je....., že ho "nemá". To by každý špekuloval, kde by mu to vyhovovalo. Zákon umožnil dať do nasledujúceho obdobia.
Má, ale až teraz, tu by som upozornila zamestnanca, že takéto veci ďalej nebudem akceptovať, jeden prehrešok ešte nie je hriech. Je to v rámci zákona. Veď aj doklad z ERP je faktúra.;) :o
sarmantna
05.12.05,13:24
Muška, súhlasím s Tebou, že ho Erika mááááá...ale nevidím u nej dôvod ani možnosť, aby si DPH uplatnila v desiatom mesiaci. Môže iba ako dodatočné za deviaty mesiac.
sarmantna
05.12.05,13:27
Má, ale až teraz, tu by som upozornila zamestnanca, že takéto veci ďalej nebudem akceptovať, jeden prehrešok ešte nie je hriech. Je to v rámci zákona. Veď aj doklad z ERP je faktúra.;) :o

Aj doklad z ERP je faktúra, ale na rozdiel od klasickej faktúry ho "mám hneď v ruke", klasická faktúra mi môže prísť aj neskôr, môže byť neskôr doručená poštou - na to mi slúži, a nielen mne, i daňovej kontrole - kniha faktúr.
Muška
05.12.05,13:29
Tak, baby, končím svoje príspevky k tejto téme:

Erika si môže uplatniť DPH buď v 9. alebo v 10. mesiaci.
Alebo si DPH neuplatní....potom sa uvedené DPH stáva nákladovou položkou.
Tweety
05.12.05,13:29
Aj doklad z ERP je faktúra, ale na rozdiel od klasickej faktúry ho "mám hneď v ruke", klasická faktúra mi môže prísť aj neskôr, môže byť neskôr doručená poštou - na to mi slúži, a nielen mne, i daňovej kontrole - kniha faktúr.
V tomto prípade prišiel aj doklad z ERP ku nej neskôr ako mal. :cool:
sarmantna
05.12.05,13:31
Majka, došiel neskôr...ale bol naozaj iba v tých "gatiach". A to neobstojí pred kontrolou.
Simonab
05.12.05,13:38
Súhlasím vo všetkom čo tu Muška napísala, len s jedným nemôžem súhlasiť. To že si DPH neuplatním, neznamená, že si ju môžem dať do nákladov. Neuplatnená DPH je daňovo neuznaný náklad. Je to totiž môj problém, že som si ju neuplatnila.
Denda
05.12.05,13:39
účtovník 007
05.12.05,13:45
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Z uvedeného vyplýva, že ak aj máš doklad do uplynutia lehoty na podanie DPH, môžeš použiť možnosť do aktuálneho obdobia alebo nasledujúceho obdobia. T.j. 9 alebo 10. Úplne súhlasím s Muškou. Možnosť bola 9 mesiac alebo 10 mesiac.
Jana Acsová
05.12.05,14:17
Úplne súhlasím s Muškou. Možnosť bola 9 mesiac alebo 10 mesiac.Aj ja, ak sa jedná o mesačného platiteľa dane. .-)
Ak sa jedná o štvrťročného platiteľa (zadávateľ otázky to neuviedol) je možné odpočítanie dane uplatniť za 3. alebo 4. štvrťrok 2005.

Vychádzam z uplatnenia § 51 ods. 2 prvá časť.
betka
05.12.05,18:53
Urobila by som tiez dod.danove priznanie, lebo doklad ma, a to je jeho vec, ze ho ma v tych gatoch, ako povedala kolegyna. Pochybujem, ze by sa to dalo obhajit.
elPi
05.12.05,21:40
ELPI,
to čo si zvýraznil - to sa týka iba oneskorených faktúr /máš doklad - poštová pečiatka/. To sa netýka faktúr, ktoré niekto zabudol vo vlastných gatiach.

Eriky sa týka táto časť zákona:
§ 51 odst.2
Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm........ v zdaňovacom období v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v PRVOM zdaňovacom období NASLEDUJúCOM po zdaňovacom období , v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.........

Tiež som si to myslel, ale po jednom z nedávnych seminárov objasnil prednášajúci pohľad daňového riaditeľstva - doslova sa vyjadril(a) -
"a keď nejaký zamestnanec vytrasie nejaké bločky z gatí, uplatníte ich vtedy, keď ich donesie do učtárne"

:rolleyes::confused::rolleyes::confused:;)
Jana Acsová
06.12.05,07:45
Tiež
"a keď nejaký zamestnanec vytrasie nejaké bločky z gatí, uplatníte ich vtedy, keď ich donesie do učtárne"
To by som skutočne rada videla smernicu na obhájenie spomínaných interných postupov vo firme ... .-)
Zlata
06.12.05,09:53
Podľa mňa patrí predmetný bloček do 9/2005. Nie do 10/2005.
V § 51 ods. 2 sa hovorí o uplatnení práva na odpočet a o P L A T I T E Ľ O V I , nehovorí sa o žiadnej účtarni, kedy to učtareň dostane alebo to niekto vytiahne z "gatí" . Účtuje si sám.
t.j. že PLATITEĽ nemá do uplynutia daň. priznania daňový doklad, s dôkazom o tom, že bol vystavený alebo doručený po tejto doby. PLATITEĽ si po tejto dobe nejde vyzdvihnúť doklad z ERP do predajne, PLATITEĽ ho už dávno mal, len svojou povedzme nepozornosťou si neuplatnil právo na odpočet vtedy kedy mal.
Veď takýmto spôsobom by sa dalo manipulovať s priznaním!
sarmantna
06.12.05,09:56
Zlatka, úplne s Tebou súhlasím, presne si to vysvetlila.
Jana Acsová
06.12.05,10:05
Denda
06.12.05,10:06
Podľa mňa patrí predmetný bloček do 9/2005. Nie do 10/2005.
V § 51 ods. 2 sa hovorí o uplatnení práva na odpočet a o P L A T I T E Ľ O V I , nehovorí sa o žiadnej účtarni, kedy to učtareň dostane alebo to niekto vytiahne z "gatí" . Účtuje si sám.
t.j. že PLATITEĽ nemá do uplynutia daň. priznania daňový doklad, s dôkazom o tom, že bol vystavený alebo doručený po tejto doby. PLATITEĽ si po tejto dobe nejde vyzdvihnúť doklad z ERP do predajne, PLATITEĽ ho už dávno mal, len svojou povedzme nepozornosťou si neuplatnil právo na odpočet vtedy kedy mal.
Veď takýmto spôsobom by sa dalo manipulovať s priznaním!
Aká manipulícia treba čítať aj ďalej. V § 51 odst.2 pokračuje veta: alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo atď....:)
Jana Acsová
06.12.05,10:08
Veď takýmto spôsobom by sa dalo manipulovať s priznaním!Nemôžeme manipulovať s daňovým priznaním, máme možnosť rozhodnúť sa v akom zdaňovacom období uplatníme svoje právo.

V tomto prípade je to aj nástroj optimalizácie cash flow firmy v s medziach platného zákona.
Muška
06.12.05,13:04
Súhlasím vo všetkom čo tu Muška napísala, len s jedným nemôžem súhlasiť. To že si DPH neuplatním, neznamená, že si ju môžem dať do nákladov. Neuplatnená DPH je daňovo neuznaný náklad. Je to totiž môj problém, že som si ju neuplatnila.

Odporúčam pozrieť si tento link:
Odpočet DPH-príspevok 24 od AVO citujem:
A čo sa týka naznačeného účtovania neuplatnenej DPH, tak iba upresním: ak účtovná jednotka nevyužije právo na odpočítanie dane, ktoré jej vzniklo (v zmysle zákona samozrejme, nie za akúkoľvek cenu), DPH je pripočítateľnou položkou k základu dane
Zlata
06.12.05,14:18
Ľutujem, že nemám čas všetko si tu preštudovať.
Ale vďaka vám všetkým (AVO... aj v iných častiach) som konečne pochopila § 51 o DPH:
Z tohto § mi vychádza, že ak by som náhodou z akýchkoľvek dôvodov v jednom zdaňovacom období neuskutočnila žiaden zdaniteľný obchod, ale mala by som k dispozícii faktrúry, bločky ERP, tie by som neuviedla v tomto období do záznamov (§70),ale až v nasledujúcom (§51 odst.2) tak podávam nulové priznanie ?
Je to tak, alebo sa mýlim?
Jana Acsová
06.12.05,14:22
Ľutujem, že nemám čas všetko si tu preštudovať.
Ale vďaka vám všetkým (AVO... aj v iných častiach) som konečne pochopila § 51 o DPH:
Z tohto § mi vychádza, že ak by som náhodou z akýchkoľvek dôvodov v jednom zdaňovacom období neuskutočnila žiaden zdaniteľný obchod, ale mala by som k dispozícii faktrúry, bločky ERP, tie by som neuviedla v tomto období do záznamov (§70),ale až v nasledujúcom (§51 odst.2) tak podávam nulové priznanie ?
Je to tak, alebo sa mýlim?Veľmi dobre ... to je napríklad aj spomínaný vplyv na "finančné plánovanie" v súvislosti s právami daňového subjektu ... Rovnako možno uvažovať aj v prípade napríklad nadmerného odpočtu. Samozrejme je to iba na zvážení ... ale reálne sa tieto možnosti využívajú, lebo je to pre daňový subjekt výhodné a v súlade s ustanoveniami ZDPH.
Jata
20.03.06,14:47
Nechcem, aby to vyznelo blbo, ale po takých 2 mesiacoch už u 50% bločkov je čitateľnosť "ahoj dovidenia"... Daňováci kontrolujú tak 2-3 roky dozadu, kedy budete boľavo obhajovať nečitateľné bločky, zaúčtované v správnom mesiaci..takže doklad z 9. mesiaca, "zabudnutý pri praní v gatiach" sa stratí aj v inom mesiaci...