jakubsk
15.01.11,15:39
Chcem začať SZČO, mám si vybrať platcu alebo neplatcu DPH ak:

- budem vo veľkom objedávať tovar z krajín tretieho sveta, avšak colné vyhlásenia a všetky papierovačky robí moja dopravná spoločnosť a mne príde vždy už len tovar(žiadne výzvy pre clo ani DPH),

- vo veľkom zasielať tovar do EU aj krajín mimo EU

ĎAKUJEM
Tweety
15.01.11,14:46
Chcem začať SZČO, mám si vybrať platcu alebo neplatcu DPH ak:

- budem vo veľkom objedávať tovar z krajín tretieho sveta, avšak colné vyhlásenia a všetky papierovačky robí moja dopravná spoločnosť a mne príde vždy už len tovar(žiadne výzvy pre clo ani DPH),

- vo veľkom zasielať tovar do EU aj krajín mimo EU

ĎAKUJEM
Také pojmy, ako si uviedol z zákone o dph určite nenájdeš, môžeš si vybrať jedine medzi platiteľom a neplatiteľom. V tvojom uvedenom prípade, by si na začiatok, ak o to požiadaš, bol jej platiteľom.
jakubsk
15.01.11,14:49
Ako platiteľovi by sa mi výrazne pohla cena tovaru pre zákazníkov z EU, nakoľko mimo EU je to na nich lebo pôjde o samozdanenie. Správne?
Tweety
15.01.11,15:02
Ako platiteľovi by sa mi výrazne pohla cena tovaru pre zákazníkov z EU, nakoľko mimo EU je to na nich lebo pôjde o samozdanenie. Správne?
Predaj tovaru v rámci EÚ budeš v tomto prípade fakturovať bez dane, prijaté plnenia z EÚ budeš samozdaňovať.
KEJKA
15.01.11,19:55
........................
- budem vo veľkom objedávať tovar z krajín tretieho sveta, .....................
- vo veľkom zasielať tovar do EU aj krajín mimo EU
ĎAKUJEM
ak platí to "vo veľkom" doslova, tak nemáš na výber.
predpokladám, že 2-3 dodávky a už budeš nad hranicou 13 tis.EUR potrebných pre registráciu DPH.
Akurát si môžeš pri hrozbe dosiahnutia tejto hranice vybrať bud povinnú registráciu podľa §7, alebo dobrovoľnú podľa §4.
§7 - tovar nakúpiš bez dane a dodaníš, DPH odvediš na Slovensku, nemáš nárok na odpočítanie, ďalej predávaš bez vyčíslenia DPH /ako neplatiteľ/
§4 - tovar nakúpiš bez dane a dodaníš, DPH odvedieš na Slovensku, ALE máš nárok na odpočítanie, tomu sa hovorí ľudovo SAMOZDANENIE.
Ďalej predávaš bez dane, prípadnú DPH musíš na fa vyčísliť a odviesť /napr. nedodáš do EU, ale predáš na Slovensku/.
............veľmi zjednodušené, preto ma prosím nechytajte za slovíčka.... ;)