wabi
06.04.12,03:58
Je ľahšie ohovárať a písať nezmysly, než napíasť pozitívne rady. Nemá význam reagovať na veci ktoré nemajú realny základ sú iba ohováraním.
Faktom je že svoju prvú hurmi kaki som vysadil pred 25 rokmi a odvtedy som ich vypestoval niekoľko tisíc. Veľká večšina z nich samozrejme nerastie v mojej záhrade. V tejto chvíli mám približne 2000 týchto stromkov v rôznej veľkosti a veku v takmer 100 rôznych odrodách.
Skutočne nie som odkázaný na prekupníctvo z Bulharska či Talianska...
Nie je veľa ľudí ktorí sa venujú tejto problematike takúto dobu a s takouto intenzitou, stále sa však učím najmä pozorovaním ale aj kritickým štúdiom literatúry a rozhovormi s odborníkmi, ktorých názor si vážim.
Fotky plodov sú na stránke, ktorú poľahky vygúglite, aj tu som nejaké vložil, ale nemám čas ani potrebu zahlcovať túto stránku s každým narasteným lístočkom.
Nenapádam cudzie príspevky a nesledujem kto ich píše. Nemám potrebu súperiť v kydaní špiny na niekoho kto má možno pocit, že toto je nejaký konkurenčný boj či o čo vlastne tu ide.
Píšem sem proste svoje postrehy, praktické dobre mienené rady a odpovede na otázky.
Tieto texty nekopírujem ale ich sám píšem. Sú teda svedectvom praktických skúseností ako aj teoretických vedomostí
Niekto to oceňuje, iného to popudzuje. Ale taký je život...
regiomare
06.04.12,03:28
wabi, vobec sa nejednalo o ohovaranie, ale o moje konkretne postrehy a snahou boli dobre mienene rady do buducna. vidim, ze nepadli na urodnu podu ale ine som ani necakal....tu nejde o to, aby sa tu davali fotky kazdeho narasteneho listocka, ale aby ludia videli, co, kde pestujete vo volnej pode a odporucate. zatial su na vasej stranke len fotky od roznych pestovatelov a nafotene odtrhnute plody mozu byt z kvetinaca, pripadne aj z obchodu (pritiahnute za vlasy)...ludi zaujimaju vase skusenosti z volneho pestovania lebo ako som pisal, kvetinacova kultura je o nicom...realne co mate odskusane a viete doporucit, a hlavne to napisat konkretne na oblast pestovania a nie vseobecne. staci jednou vetou, tym forum nezahltite.
a co sa tyka sadenic, tak mnozstvo este nezarucuje kvalitu. ja som na agrokomplexe taku biednu sadenicu nepredaval, takze je to realna skutocnost a ziadne ohovaranie....len vizitka predajcu. preco by mala byt kupa rastlin z Bulharska priekupnictvo? ved za 5 eur kupite, za 15-20 eur predate ako normalny obchodnik, rastliny maju riadne fytocertifikaty, je to normalny obchod. aj napriek vasmu odhovaraniu od kupy, vela rastlin odtial tu uz rastie a prezivaju dokonca aj nase zimy, cuduj sa svete....vidim, ze ani tato rada sa neujala, nevadi :-) tak sa aspon pozrite, ake odrody ponuka Bulhar a inspirujte sa. pripadne skuste si niekedy v ramci vzdelavania nastudovat aj americkych predajcov hurmikaki. tam je totiz beznou praxou, ze zahradnictvo v danej oblasti najprv niekolko rokov testuje odrody, a az potom ich pusti do obehu predaja. takze aj to Vam moze pomoct v studiu,niekto to spravil uz pred vami, staci sa inspirovat.

pri 100 odrodach by nemal byt problem odporucit odolnejsie odrody pre jednotlive oblasti Slovenska ale ziadne take hodnotenie som tu nenasiel. opravte ma, ak sa mylim. stale sa drzim faktu, ze talianske odrody Tipo, Vaniglia, Ragno, Koralio, Chinebulli su na nase podmienky neni vhodne, jedine ak do Komarna.
Juraj Bindzár
06.04.12,05:34
20 až 25 eur za kaki stromček , keď sme si istý že sme kúpili odrodu ktorú sme chceli, ale stromček by mal byť o niečo silnejší ako je štítok:D Minimum 1 meter.
paloo
06.04.12,07:07
Myslel si hrúbku,nie výšku
Milas265
06.04.12,07:12
Nebude,ja som zvyknutý :-)))
Juraj Bindzár
06.04.12,08:57
Samozrejme že hrúbku , na výške nezáleží:-)))
wabi
06.04.12,15:01
Rozhodol som sa podrobne opísať spôsob pestovania množenia hurmi kaki stromčekov z vlastných praktických skúseností.
Najsilnejším dôvodom je to, že ten kto dokáže prečítať tento text a pochopiť ho, zároveň porozumie tomu prečo sa veľký stromček nemusí uchytiť a naopak prečo staré ľudové príslovie hovorí menej je niekedy viac...
Zároveň to pomôže privýbere stromčeku pre záhradkára.
Text je písaný špeciálne pre stromčeky Hurmikaki, špecialne pre túto poradu ale možno ho zovšeobecniť pre všetky stromy. Práve pri tomto pomerne chúlostivom druhu má viac ako dvojnásobnú platnosť, pretože tieto veci sa práve pri tomto druhu prejavujú vypuklejšie.
Neberte to prosím, že chcem mudrovať. Ja nemám úchilku sa silou mocou presadzovať a už vôbec nie na úkor iných. Nenapádam tým nikoho iba konštatujem fakty. Z vlastnej mnohoročnej skúsenosti záhradníka. Záhradníkom bol aj môj pradedo a dokonca aj jeho otec v kaštiely v Nedanovciach u puškinovej sesternice. Pestovali aj figy a v skleníku ananásy a citrusy už v tej dobe pre grófku... Samozrejme dnes je iná doba ale to s tým nesúvisí...
Ja sám som odkázaný na prenajatú pôdu a som nútený sa vždy po pár rokoch odsťahovať, čo samozrejme nerobí dobre stromom... Takže nemám žiadne optimálne podmienky pre svoju prácu a zatiaľ som nenašporil na dostatok vlastnej pôdy. Ale to je život. Niekto má pôdy že nevie čo s ňou akurát robiť sa mu nechce. Niekto zas by vedel pôdu využiť a pracovať na nej ale ju nezdedil... V rámci svojich možností však robím čo sa dá... Zovšadiaľ keď sa odsťahujem zostanú po mne stromy aj Hurmikakové... Najstarší má 25 rokov na svahu Zobora. Na slovensku však rastie aj dvakrát starší strom Hurmi kaki a nie jeden! Nie je myslím ale tak podstatné že tieto stromy nevlastním. Chodímich ich pravidelne kontrolovať a sledujem ich. To že nemám potrebu ich fotiť a fotky vešať na net je možno dané tým, že nemám až taký vzťah k foteniu a zároveň ani potrebu sa realizovať a zviditeľňovať aj týmto spôsobom.
Velmi nerád sa opakujem a uvádzal som to na porade už viac krát, ale chápem, že ľudia nečítajú staré príspevky. V niektorých prípadoch by to však i tak nepomohlo, pretože by to nepochopili či sa tak aspoň tvárili a hľadali na tom zas len niečo čo sa dá prekrútiť a skritizovať. Urobím také zhrnutie výhod-nevýhod a spôsobov pestovania sadeníc Hurmi kaki.
V podstate je niekoľko základných spôsobov pestovania týchto stromčekov. Také hlavné smery sú dva. Jeden je pestovanie vo voľnej pôde a ďalší je pestovanie v kvetináči. V oboch prípadoch je samozrejme potrebné následné presadenie na trvalé stanovište. Ostatné spôsoby sú ich kombinácie:

Prapôvodný spôsob vysadenie od začiatku na trvalé stanovište a nikdy nepresádzať, by bolo najideálnejším riešením pre stromček. Každé presádzanie je pre každý strom veľká trauma s ktorej sa už často nikdy nespamätá (viď.: http://www.porada.sk/t169258-p3-presadenie-stromov.html)
Pre lenivších citujem svoj názor: Strom v prírode rastie na tom istom mieste už odsemienka a nie je stvorený na premiestňovanie! To len ľudia ho proti jeho vôli presádzajú. Iste snaží sa prežiť aj s oklieštenými koreňmi ale prirovnal by som to asi tomu ako by vás premiestnili do úplne cudzieho prostredia napríklad do Austrálie či možno dokonca Ghany navyše s amputovanou nohou. Iste človek by sa musel prispôsobiť, podobne ako ten presadený strom s osekanými koreňmi, ale dlho by sa z toho spamätával a už by tak ľahko nebol z neho športovec, proste bol by "trochu" handicapovaný aj v uplatnení v spoločnosti pretože by bol "vytrhnutý z koeňov".
Stromy sú uspôsobené na to, že ich zvieratá ožierajú, že im blesk odčesne konár či slon alebo mamut ich doláme. Tiež strihanie záhradníkom sa dá zaradiť do tejto kategorie. To ano. Ale vykopávať a premiestňovať - ničiť korene, to dokáže len človek a na neho si za tých pár rokov ešte stromy nezvykli...
Vysádzanie na trvalé stanovisko bez akéhokoľvek presádzania by však vyžadovalo určité vyššie zručnosti, ktoré žiaľ už dnes väčšina záhradkárov nemá. A tak sú odkázaní na kúpu stromčeka.
Výhody-nevýhody: Nevýhody tento spôsob nemá ak nerátame väčšiu časovú náročnosť, nevyhnutnú zručnosť a aktivitu. Nevýhodou je tiež, že nemožno reklamovať... Ak sa nevydarí niet na koho zvaliť vinu, takže si to zas asi odnesie chudák stromček ako druh, či odroda. Výhodou je cena a kvalita.
Ďalší spôsob obnáša minimálne jedno presádzanie a to z voľnej pôdy do voľnej pôdy záhradkára na trvalé stanovište. Často však je presádzaný už podpník, keď sa necháva naklíčiť a až takto vyklíčená sadenička je vysádzaná na dočasné stanovisko. V prípade chúlostivého druhu ako je hurmi kaki je takéto presádzanie, najmä to druhé, keď sa jedná už o pomerne veľký strom rizikový spôsob. Najväčšie rizioko je práve v tom, že takto strom stráca väčšinu svojich vlásočnicových koreňov, ktoré ho živia. Často dokonca skoro všetky. Diospyros sa tejto traume presadenia prispôsobuje podstatne ťažšie než nejaká kvôstkovina, o jadrovinách (napríklad jabloň) ani nehovorím. Tá si pustí korene hoci by aj žiadne nemala!
Dochádza tu však navyše k problému že málo kedy si na jar príde záhradkár kúpiť stromček a predajca mu ho vyríľuje hneď z miesta kde rástol. Väčšinou sú stromky vyorávané už na jeseň a nejako sa preskladňujú. Tým sa riziká neujatia či slabej kondície s následným vymrznutím značne zvyšujú.
Výhody a nevýhody: Nieky sú výhody nevýhodami a naopak. Stromček vo voľnej pôde narastie veľký. Takýto veľký ľahodiaci oku kupujúcej blondínky hoc aj s málo koreňmi či takmer bez koreňov, je ľahko predateľný.Táto výhoda je však len z pohľadu predávajúceho. Z pohľadu stromu to výhoda nie je pretože sme mu amputovali v lepšom prípade len skoro všetky pre jeho život najdôležitejšie orgány. Z pohľadu blondínky je to výhoda len po dobu kedy zistí, že stromček nerastie a "vyschol" alebo aj rastie ale neprežil niektorú z najbližších zím, čo blondínka definuje že "vymrzol". Tu sú 3 možnosti:
a) Teraz to pre bežného predajcu je výhoda ak blondínka kúpi druhý stromček, pretože prvý pokus nevyšiel.
b) Blondýnka príde k záveru že na vine je stromček ako tento druh prípadne v lepšom prípade odroda - už nikdy ho nekúpy, pretože tento citlivý strom tu proste nerastie a vysichá či vymŕza. Druhá šanca sa nekoná...
c) Tretia varianta nie je pre poctivého predajcu práve šťastná pretože blondínka ide stromček reklamovať a to kľudne aj po 3 rokoch.
d) Aby sme nezabudli na happyend. Blondínka je proste zvláššť starostlivá navyše má šťastie s výberom miesta (chránené miesto v teplej oblasti) a stromček sa pozviecha a "pár" rokov prežije. V ideálnom prípade sa jedná o staršiu blondínku. (od určitého veku je už blonďatý vlastne každý). Iste viete, čo som mal na mysli tým vekom v súvislosti s trvanlivosťou stromčeka i záhradkára...
Spôsob je vlastne modifikácia druhého pretože stromček je pestovaný rovnako tiež vo voľnej pôde, len teda pred predajom je zakvetináčovaný, čo ho umožňuje predať aj mimo sezony a zároveň sú okyptené korene aspoň vo vlhku,teda ak nezabudeneme poliať.Tento spôsob má vlastne rovnaké výhody a nevýhody, hoci je teda o niečo šetrnejší k stomom a tiež je vyššia ujateľnosť. Zásadná vec však zostáva - drastické presadenie. Väčšia ujateľnosť je daná tým že už asi tak ľahko "nevyschne" ale "vymrzne" rovnako ľahko. V kvetináči sa totiž necíti vôbec dobre a vlastne len tak živorí.
Podpník je pestovaný vo voľnej pôde a je presadený až po zaštepení "v ruke" do kvetináča či zakoreňovača a ďalej v ňom pestovaný. Takže koná sa podobná trauma ako pri predchádzajúcej možnosti. Hoci o niečo menšia, pretože stromček - zatiaľ vlastne len podpník má o rok menej a je teda ešte pomerne malý prútik. Takýto znáša presádzanie ovela lepšie. Poškodenie koreňov je tiež oveľa menšie. Stráca sa však výhoda veľkého vzrastu, pretože stromček je šokovaný presadením aj zaštepením súčasne. Straty sa preto iste nejaké vyskytujú. To samozrejme nejde na úkor záhradkára, pretože ten kupuje stromček až keď je vrúbeľ, či očko zrastené a stromček prežil presadenie aj zaštepenie.
Výhody a nevýhody: Isté však je, že takýto stomček dosahuje v priemere len asi štvrtinovú v horšom prípade dokonca desatinovú výšku a veľkosť v porovnaní s tým, ktorý rástol vo voľnej pôde. Oproti ostatným, hore uvedeným okrem prvého bodu samozrejme, má však podstatne lepšiu ujateľnosť. Jednak sa ujíma dobre preto, že pri presadení nemal tak porušené korene, a jednak bol malý a teda prispôsobivejší. Navyše rok pestovaný v kvetináči a prežil to... a jednak pri následnom vysadení do voľnej pôdy už s celým koreňovým balom. Takže nie je takmer vôbec zošokovaný a pri primeranej starostlivosti nastupuje dobrý rast...
Nevýhodou je teda jeho malá veľkosť výhodou je podstatne lepšia ujateľnosť, vitalita a dlhovekosť.
Tento spôsob znamená od začiatku po vysadenie na stanovište pestovanie v nádobe a ak presádzanie, tak len do väčšej nádoby bez porušenia koreňového balu. Toto pestovanie je náročnejšie na starostlivosť a horšie na efekt.
Výhody, nevýhody: Pre pestovateľa je to metóda časovo náročnejšia. Trvá to o rok dlhšie, pokiaľ sa dopestuje dostatočná veľkosť na zaštepenie. Tiež zalievanie a udržanie pri živote je náročnejšie ako pri pestovaní vo voľnej pôde.
Stromček sa nám za to "odmení" horším rastom a ťažšou predateľnosťou.
Blondínka si tento stromček nevyberie, hoci po presadení dosahuje ujateľnosť takmer 100%. Mrazuodolnosť je vyššia. Vitalita neporovnateľne vyššia. Menšia rastlina sa prispôsobí rýchlejšie a ovela lepšie novým podmienkam. Šok z presadenia nie je, pretože koreňový bal nie je narušený. Už v najbližšej sezone nastupuje bujný rast a je predpoklad dobrého vyzretia dreva. (Rekord mám 3m ročný prírastok u takéhoto malého 10cm stromčeka odrody "Nitra pri železnici". Má už 43 rokov a rodí bohato a pravideľne - nikdy nevymrzol. Plody sladké červené bez kvôstok. Listy veľmi veľké. Je to však len jeden z mnohých zaujímavých semenáčov. Sú opísané v inom príspevku...)
Hlavnou nevýhodou je že nielen blondínka ale aj rypáci na porade označia takúto síce malú ale odolnú vitálnu rastlinu za hambu pre pestovateľa...


Nezávisle na spôsobe pestovania je možné zlepšiť rast rastovými stimulátormi a hnojením dusíkatými hnojivami. Oboje spôsobuje prudký nárast drevnej hmoty, často na úkor koreňovej sústavy a to nezávisle na spôsobe pestovania a kombinácie.
Nevýhodou takto rýchlo vybehnutého stromčeka je riedke nevyzreté drevo a následné namrznutie či dokonca úplné vymrznutie takéhoto stromčeka. Tento efekt sa stratí až po niekoľkých rokoch ak to dovtedy stromček prežije.
V skutočnosti je vlastne hnojenie dusíkom najmä v druhej polovice leta vyslovene nevhodné pre chúlostivejšie druhy. Naopka treba hnojiť "K" a "P".
Ak teda zákazník dostáva do rúk "pekný veľký" stromček mal by byť podorievavý:

Nebol stromček hormonálne stimulovaný?
Nebol prehnojený dusíkom?
Má dobre vyzreté drevo?
Má dostatočnú koreňovú sústavu - najmä vlásočnicové korene?

Tieto veci sú pritom oveľa dôležitejšie (najmä pri Hurmi kaki), než to o akú odrodu sa jedná.
Toto sú moje poznatky z praxe. A každý kto niekedy prakticky pričuchol k ovocinárstvu a má zdravý rozum si na základe toho urobí názor. Čo si o tom pomyslí nejaký anonimný mudrlant, hladajúci dôvod na rýpanie, ktorý ale nikdy nič pozitívne nevyplodil mi je úplne ľahostajné. Česť vínimkám!
Ak teda pestovateľ dáva zákazníkovi na výber ktoré stromčeky si chce vysadiť do záhrady. Pričom pre "blondínky" sú k dispozícii stromčeky v druhej a 3 kategórii. Pre rozumných zas tie malé ale odolné, definované tu niekým ako "hamba pestovateľa" a pre tých ostatných niečo medzi tým. Po dlhšej prednáške na túto temu si môže teda každý vybrať alebo aj nevybrať a kúpiť radšej napríklad dovezené od Bulharského či Talianskeho odborníka z juhu tie "odolné".
Človek, ktorý číta moje príspevky tiež pochopí, že niekym menované odrody z juhu Európy skutočne nie sú to čo propagujem ale ak to niekto chce a je to do teplej oblasti Slovenska, tak ako je tam správne uvedené môžu tu rásť a rastú ich tu stovky.
Ja netvrdím že by sa mali uzatvoriť hranice a zničiť všetká konkurerncia aby sa tu dalo fungovať. Robím čo môžem a nemusí sa to úplne každému páčiť. Kľudne ďalej predávajte to čo predávate. Vraví sa tomu "ži a nechaj žiť..."
Vzhľadom na 35-40% potravinovej samostatnosti na Slovensku je jasné akému tovaru u nás ľudia fandia! Ale vraví sa že "doma nie je nikto prorokom". Je to asi Slovenské príslovie a tak 100 slovákov sme sa opýtali a...
Milas265
06.04.12,16:13
Kto by to letánie čítal ?....
pmajap
06.04.12,17:55
Pán Danek, kde vidíte iróniu z mojej strany. Bavili sme sa telefonicky o odolných druhoch, na základe rozhovoru som trvala na podpníku lotus, ktorý zachová klasickú chuť plodov, podpník virgiliana ako ste mi vysvetlil plody tmavé, čokoládová príchuť. Skutočne neviem o akú odrodu sa jedná, to som nechala na vás o Nikite nebola reč.
Prežil vďaka radám ľudí, ktorých nazývate neprajníkmi, bez irónie, bez útokov.
PS: som brunetka :D
Milas265
07.04.12,09:49
Tá skratka NIK znamená,že máš odrodu akú nemá nik na Slovensku :-)))
paloo
07.04.12,10:41
Pán Danek, kde vidíte iróniu z mojej strany. Bavili sme sa telefonicky o odolných druhoch, na základe rozhovoru som trvala na podpníku lotus, ktorý zachová klasickú chuť plodov, podpník virgiliana ako ste mi vysvetlil plody tmavé, čokoládová príchuť. Skutočne neviem o akú odrodu sa jedná, to som nechala na vás o Nikite nebola reč.
Prežil vďaka radám ľudí, ktorých nazývate neprajníkmi, bez irónie, bez útokov.
PS: som brunetka :D

Ešte,že máš takých dobrých neprajníkov :)
wabi
07.04.12,21:22
Požiadal som autorku o zmenu či stiahnutie tohoto príspevku, keďže som jej o žiadnych neprajníkoch ničnepísal rovnako ako somjej nepovedal do telefonu to čo tvrdí a tak je to fakt skreslené a žiadnu ironiu nikde nevidím, nikdy som ju neoznačil blondínkou.
wabi
08.04.12,06:11
pmajap (http://www.porada.sk/member.php?u=233459) mi napísala niečo veľmi rozumné. Mohla to však zavesiť piamo sem.
Dovolil som si to napraviť a prekopíroval sem:
Pán Danek, myslím,že to bolo nedorozumenie z obidvoch strán a verte mi, že sa s toho stromčeka teším. Prajem ván krásne pokojné sviatky.

A pripájam sa k tomuto prianiu v nhlom záchvate lásky a nehy: Asi to bolo naozaj tak trochu nedorozumenie aj z mojej strany a verím, že všetci tí "prajníci" aj "neprajníci" to napokon myslia predsa len dobre a i keď s rôznymi názormi a svetonázormi spája nás zanietenie pre všetko živé v záhrade. Tešme sa teda aspoň na chvíľu zo sviatkov jari ako nám to pekne rastie po daždi!
Milas265
08.04.12,08:29
„Pane, ďakujem ti za dar reči, ktorý si nám dal. Za to, že Ťa môžeme ňou oslavovať, že môžeme budovať našich bratov a sestry. Ďakujeme Ti, Pane, že naša reč môže uzdravovať, utešovať, hojiť, hladiť a prebúdzať to, čo je neprebudené, to, čo má práve teraz vyrásť. Prosím Ťa, Pane, aby si premenil všetky spôsoby, ktorými tento dar zneužívame, kedy naša reč nebuduje, ale ničí, rúca a zraňuje. Prosím Ťa, aby si nás učil navzájom sa povzbudzovať a počúvať, ako si ty počúval, aby si nás učil hovoriť v pravý čas, tak ako Ty. Amen.
regiomare
10.04.12,12:05
sviatky veľkonočné máme za sebou, pokoj, pokoru a nehu v duši, a spokojne môžeme pokračovať v debate -po modlitbách, spirituálnych seansách a litániach ...

pmajap

a cena tých sadeničiek? len tak pre zaujímavosť :-) takže tá postaršia blondína vo wabiho príspevku ste neboli vy, pátranie pokračuje.... ale asi sa dotyčná neozve :-)

wabi
ja nie som žiaden predajca hurmikaki, ani sa ním nemienim nikdy stať. takže z konkurenčného boja ma môžete vynechať, to môže byť z vášho pohľadu, škoda že to beriete tak, ako keby vám chcem prekaziť kšefty. vy ste ten môj príspevok vôbec nepochopili, napíšem to preto po lopate. kúpte si od Bulhara po jednej rastline z každej odrody, ktorú má v ponuke - 5 euro/kus, to vás nezruinuje. a z tých potom množte, predávajte za koľko chcete. radšej tu pestovať tie kórejské a japonské odolnejšie odrody, ako sem tlačiť menej odolné talianske selekcie typu Vaniglia, Tipo, Chinebulli, Mandarino, Ragno, prípadne španielske Rojo Brillante. Chápeme sa? Lebo tým si získate len veľa nespokojných zákazníkov, pre ktorých bude zmrznutie takýchto odrôd poslednou bodkou pri pestovaní hurmikaki. Potom vám nenahradia reputáciu ani vaše neskutočne dlhé príspevky, v ktorých sa človek prestáva orientovať... Nie veľa ľudí si môže dovoliť kúpiť sadenice hurmikaki za 20-25 eur, teda niekoľko z nich po sebe, ak im to doma vymrzne. Preto správny výber odrody je asi najdôležitejšia vec. Bohužiaľ aj vy ste priznali, že s mnohými nemáte skúsenosti z pestovania vo voľnej pôde, keďže migrujete.... Tak ako môžete zaručiť potom ľudom, že im to doma nevymrzne, keď ani sám to nemáte odskúšané? Niektoré odrody sú odolnejšie viac, iné menej. Načo sa chváliť 100 odrodami, keď nepoviete, v ktorých oblastiach sa aké dajú pestovať. Tvrdenie, že závisí meter od metra pestovania mi vykúzlilo mierny úsmev na tvári :-) Takže môj príspevok bola len rada, že lepšie je najprv testovať a až potom predávať. A kľudne ma môžte volať mudrlantom alebo neprajníkom. Pri iných ovocninách ako je napríklad vinič, sú tiež sorty, ktoré sa u nás nepestujú, lebo sa pestovaním zistilo, že pri našich zimách vymŕzajú.
A už len k výberu sadenice - osobne si radšej kúpim väčšiu sadenicu, niekoľkoročnú, s hrubším kmienikom, než jednoročný prútik v priemere tenší ako má rajčinová priesada. Čím staršia rastlinka, tým viac dreva a odolnejšia, nie? Všeobecne sa odporúča aspoň prvé dva roky po naštepení pestovať rastliny v kvetináči, a až potom vysadiť von. Ale to je známa vec.
pmajap
10.04.12,16:01
pmajap

a cena tých sadeničiek? len tak pre zaujímavosť :-) takže tá postaršia blondína vo wabiho príspevku ste neboli vy, pátranie pokračuje.... ale asi sa dotyčná neozve :-)

Cena 23 € , Tipo je Sieberz s.r.o. kupované v roku 2010, cena 25,60 €.;)
jurkomts
10.04.12,18:48
A čo tak diskutovať o tých 100 odrodách? Dobre Tipo, Ragno, Vaniglia sme už spomenuli a teraz ďalej......Čo tak spomenúť odrody ako Tam Kam, Smiths Best, Gwang Jang, Jiro, Steiermark, Prok, Korp, Yates..... a ostatné japonské a kórejské odrody? Tipo and spol sa dovážajú z Talianska (všetky záhradné centrá) nakúpia za 10€ a predávajú za 30-40€, je to najjednoduchšie a preto práve tieto odrody takže o čom...
beba13
10.04.12,19:02
já mam asi 3 ročne hurmikaki,len neviem ako sa volá a tento rok som ho mala v pivnici lebo vlani v zime dost namrzlo a musela som zostrihat konare,ale teraz ked som bola skontrolovat ako prezimovalo bola som celkom milo prekvapená lebo niečo sa tlačilo za lístkami neviem či je to kvet alebo plod,ved posudte sami
wabi
11.04.12,02:52
Beba to čo sa ti tlačí sú kvety, ale teda trochu zavčasu...
Jurkomts miešaš "jablká s hruškami", Prok, Korp, Yates súamerické Virginiany a s japonskom podľamňa nemajú nič spoločné...
Nemyslel somnijakú konkrétnu blondýnku, nie som na ne ne nijako zaťažený ale čo sa týka tej povestnej reakcie najbližšie k nej má Regiomare, ktorý si asi stojí na kábly od PC.
Ťažko však mu niečo napísať, keď má problém asi pochopiť dlhší text.
Ak je k dispozícii širčí súbor odrôd, má si každý s čoho vyberať. Je to preto aby minemohol nikto vyčítať, že mu tlačím taslianske, Bulharské, či Japonské alebo Americké prípadne Ukrajinské...
Čo preferujem ja už mohlo byť jasné... samozrejme naše Slovenské osvedčené a vyskúšané, prípadne Ukrajinské a Americké, ktoré tak ľahko nezamrznú...
Myslieť si že japonské z Bulharska sú mrazuodolnejšie mi pripadá dosť naivné... všetky čistokrvné kaki až na vínimky súchúlostivé a viac než na odrode závisí či prežijúnaše zimy na polohe.
Nepoznám na slovensku nikoho iného kto by tak dlho a aktívne skúmal tento druh, ale rád sa s ním zoznámim. Časom pribúdajúľudia aj stromy a je to z roka na rok zaujímavejšie.
V májibude zas viac času a svoje poznatky potom zhrniem zas do nejakých tých litánií.
To že som na prenajatej pôde a často sa sťahujem neznamená že nesledujem stromy vysadené vonku, akurát nie sú v mojej záhrade ale o to širšie spektrum podmienok mám mžnosť skúmať...
Čo sa týka prútik hrubší tenší jasnejšie než v litánii to už nenapíšem, ale keď niekto nevie čítať s porozumením... ako sa vraví komu nie je rady,nieje ani pomoci...
Teraz sa lúčim, nejaký čas budete mať odomňa pokoj. Keby niečo súrne tak v pondelky a na telefone.
jurkomts
11.04.12,03:40
Jáááj, čakal som hneď prvú poznámku na to, že sem pridám virgíínky Prok, Korp a Yates. Spomenul som ich z dôvodu, že ide o odrody s väčšími plodmi a tak je pre mnohých riešenie ich pestovať aj tam, kde sa to klasickým hurmikaki až tak nepáči. No nevadí, k spomenutým odrodám neodznela informácia na ktorú som sa "tešil", ideme ďalej, skúšame, testujeme.
regiomare
11.04.12,04:59
regiomare si nestojí na kábli od PC, lebo sa pripája cez wifi, to na odľahčenie :-)

mňa celý čas v debate zaujímajú čisté D. kaki odrody. takže nebudem sem zatiaľ písať hybridy a ani virginianky, ktoré tiež pokročili v selekcii s ohľadom na veľkosť plodov.

už len posledná reakcia k Bulharovi - aby som nevyzeral, že ho tu silou mocou propagujem. nejde ani tak o jeho osobu, ako o odrody, ktoré ponúka. to zas nepochopil wabi....kedysi dávno tu písal, že načo dovážať z Bulharska rastliny, keď jeho známemu vymrzli niekoľko krát v záhrade, lebo nemali koreňový systém úplne ok. nuž, tak napíšem moju skúsenosť. v jeseni 2010 som od neho kúpil odrodu Costata, korene nič extra, preto bola cez prvú zimu v kvetináči. na jar som ju vysadil von na trvalé stanovište, cez leto narástla veľmi slabo, cca 30 cm výhonky. na zimu som ju nezakrýval, 5 euro strata by ma nezabila a urobil pokus - rastlina vydržala bez jediného omrznutého očka teplotu -19 stupňov. naproti tomu zakrytý a obalený na zimu 3 ročný Dunaj omrzol čiastočne na koncoch. omnoho hrubší v priemere kmeňa...... preto stále trvám na tom, že výber správnej odrody je najdôležitejšia vec.

K slovenským odrodám - ktoré sú tie odporúčané? Býčie srdce omŕza aj v Nitre, keď idú teploty na - 18 stupňov, odroda Dunaj to isté. Ešte poznám kaki v Botanickej záhrade v Bratislave, ale to tiež nepatrí medzi tie odolnejšie a pestované už neďaleko od BA omŕza.... Wabi,nemám nič proti dlhým príspevkom, ale nech to nie je zas len všeobecné písanie, bavme sa o konkrétnych odrodách radšej- zas sú tu napísané len všeobecné slovenské, ukrajinské a americké. A ešte som sa nestretol s hurmikaki, ktoré by bolo ošetrené rastovými hormónmi. To možno robia tí Taliani, aj keď si myslím, že hormónmi sa ošetrujú najmä okrasné kvety. Isteže je sledovanie u nás pestovaných kaki záslužná činnosť a všetci sa učíme, niektorí na vlastných, iní na chybách druhých.

100 odrôd na výber a mne pripadá divné, že si ľudia vyberajú zrovna Ragno, Koralio, Chinebulli alebo nebodaj Tipo...:eek:
pmajap
11.04.12,11:21
Diospyros kaki bol v predaji cez katalógy. Odrodu a podpník (Tipo na Lotuse) mi prezradil Juraj Bindzár na Porade a tak isto až tu som sa dozvedela o odrodách a úskaliach pestovania hurmikaki.
Prežil vonku dve zimy, teploty v lučenskej kotline boli od -14 do -19 C permanentne.
Omrzli kostrové konáre, len tie nevyzreté, vrcholec nebol krytý textíliou a napriek tomu raší.
Veľmi by ma zaujímali odrody Gora goverla a Gora Roman Koš, na ukrajinských stránkach sa uvádza ich odolnosť do -27 C, veľkosť plodov 270g, pritom Mider z toho istého zdroja mrazuvzdornosť -32 C. Možno niekto testuje v našich podmienkach spomínané odrody, aké máte skúsenosti.
paloo
11.04.12,12:21
To kto povedal že kaki začína rašiť až v Máji? Ja v Máji už oberám :D

Tak čo Juraj šúlaš kakicigarety;)
regiomare
11.04.12,12:31
pmajap

Mider bude podľa všetkého Meader - stará odroda D. virginiana. Plodí aj bez opeľovače, plody sú však dosť malé. Osobne ak by som mal skúšať virginiany, tak radšej Prok, Korp, Yates alebo John Rick - majú väčšie plody.

Gora Goverla tu už bola spomínaná, aj ostatné. Sú to vlastne selekcie vyšľachtené z Nikitskej bordovej, ktorú už asi pestujete :-). Nebol by som si úplne istý, že vydržia -27 stupňov ale odolnejšie určite budú. Problémom ich bude sem zohnať, ani v Rusku/Ukrajine nie sú tak ľahko dostupné....Tieto krajiny nepatria do EU, z toho vyplývajú restrikcie a obmedzenia pri dovoze. Ale možno sa ich už niekomu podarilo doviezť, ktovie...
paloo
11.04.12,15:16
Tak v tomto videu hovoria o tých mínusoch.No všetko vrúblujú na virginianu ;)
http://pitomnik.crimea.ua/content/view/106/35/
http://www.youtube.com/watch?v=cDICfgrmLVo&feature=player_embedded
Juraj Bindzár
11.04.12,16:08
Tak čo Juraj šúlaš kakicigarety;). Nie Paľo nešúlam , šúlanie nechám na teba , ty už v tom máš prax.:D Ja kaki pestujem aby som mal plody.;)
ela77
07.05.12,16:57
Čo robia vaše hurmikaki, pestovatelia??? To moje vlani malo aj dva krásne plody, hneď ako som ho na jar zasadila do voľnej záhrady, len jedna nešťastná búrka mi ich zhodila, ale teraz akosi stromček čuší. Cez zimu som ho mala zabalený aby nezmrzol. Nemal by už začať rašiť aspoň lístky???
Pepe.d
07.05.12,17:23
Tak moje ako som uz pisal v predchadzajucich prispevkoch su vymrznute...
z jednej podnoze pri zemi sa mi zda ze ide puk, ale samozrejme ak z neho aj nieco vyrastie stale to bude len podnoz (mozno semenac)...
Juraj Bindzár
07.05.12,17:36
Tam kde figovník prežije tam kaki strom musí prežiť ľavou zadnou a ti figovníky pestuješ či nie?
pmajap
07.05.12,17:40
Tipo prežilo zimu, ale mráz začiatkom apríla ho skoro zničil. Omrzli puky a postupne od hora vyschýnali kostrové konáre. Vyháňa nové puky, kmeň je studený aj na vrchole, tak uvidíme. Chvála na Nikitu je asi na mieste, neuškodil mu ani jarný mráz.
Pepe.d
07.05.12,17:54
No proste moje Koralio a Cinebuli neprezili... ale o tom som tu uz pisal par stran dozadu... Ja osobne som povodne kaki nechcel bral som dve pre kamarata a tretie na skusku... potom si to kamarat rozmyslel, ze chce len jedno a mne zostali dve ktore som vysadil a neprezili zimu...
Tohto rocna zima bola aj pre volne pestovane figovniky u mna pohroma, tak ako som uz pisal na kiwifore zvazujem pestovat figovniky vo velkych nadobach s moznostou stahovania na zimu do sklennika alebo "niekde" :confused:
Milas265
07.05.12,18:37
Moje hurmi prežili zimné mrazy,ale jarné-veľkonočné !!!!! asi 3 kúsky nerozdýchajú...:mee: dokonca jedna na viržínke....z toho mi vyplývá,že jarné sú nebezpečnejšie ako zimné...
ela77
07.05.12,20:41
Tam kde figovník prežije tam kaki strom musí prežiť ľavou zadnou a ti figovníky pestuješ či nie?
Ak táto veta patrila mne, tak figovník pestujem, ale túto zimu bol vybratý zo zeme a zanesený taký veľký do pivnice a až teraz pred dvoma týždňami daný von . Budem ho mať 3 roky a nemal ešte figy, lebo bol asi na zlom mieste a v zime aj napriek tomu že bol zabalený tak bol chytený a znovu vyhodil konáriky, ale tento rok už asi z toho niečo bude.
To hurmikaki som mala túto zimu dokonca riadne obalené v netkanej textílii, len som ho odbalila pred tými malými mrazíkmi, ktoré narobili paseku na marhuliach a do včera mi rodina hlásila, že nejak stále čuší.Ale práve mi polovička vravela, že tuším to hurmikaki ide rašiť, len ja som po úraze a vychádzka do záhrady je pre mňa ešte riziková aby som to šla poriadne skontrolovať.
ela77
07.05.12,20:45
keby neboli tie dva nádherné marcové teplé týždne, neboli by mrazíky po nich tak uškodili, príliš rýchle sa to všetko aspoň tu dolu začalo budiť.
BXLmiami
08.05.12,03:02
Hoci Asimina - banán saveru aj keď rastie pomalšie zabíja všetko naokolo čo by jej mohlo uškodiť včítane hmyzu a húb a tak nás asi všetkých prežije včítane ľudí aj menovaných drevín...[/QUOTE]
Opakujem si tému Tomel a našla som túto vetu.Ako je to myslené,že zabíja všetko okolo?Aj stromky či kríky ktoré rastú v blízkosti?Či?
paloo
08.05.12,04:21
Hoci Asimina - banán saveru aj keď rastie pomalšie zabíja všetko naokolo čo by jej mohlo uškodiť včítane hmyzu a húb a tak nás asi všetkých prežije včítane ľudí aj menovaných drevín...
Opakujem si tému Tomel a našla som túto vetu.Ako je to myslené,že zabíja všetko okolo?Aj stromky či kríky ktoré rastú v blízkosti?Či?[/QUOTE]

Asimína nič okolo nezabíja,chutná aj slimákom,chrústom a vôbec je rada keď v zdraví dožije jari :D
BXLmiami
08.05.12,04:42
Opakujem si tému Tomel a našla som túto vetu.Ako je to myslené,že zabíja všetko okolo?Aj stromky či kríky ktoré rastú v blízkosti?Či?

Asimína nič okolo nezabíja,chutná aj slimákom,chrústom a vôbec je rada keď v zdraví dožije jari :D[/QUOTE]
No,môžem povedať,že jedna prežila určite,druhá sa zatiaľ rozhoduje,ale skôr ano,ak sa niečo nezmrví.Tomely mám krásne,ale v črepíkoch tak uvidíme,zatiaľ ich ešte rok nechám a na rok ôjdu do zeme.
Pepe.d
08.05.12,20:08
Tak som dnes nafotil to co ostalo po dvoch menovanych odrodach...
Jednu otec nechtiac ulomil pri koseni travy ked sa o nu oprel a ulomila sa, lebo bola uplne sucha...

http://s16.postimage.org/wld92bd8h/IMAG0543.jpg (http://postimage.org/image/wld92bd8h/)

http://s17.postimage.org/4l2o53i1n/IMAG0544.jpg (http://postimage.org/image/4l2o53i1n/)

Co sa tyka Asimin tak Prima a Overleese snad to tento rok dotiahnu kazda s jednym kvetom do konca :-)
http://s17.postimage.org/4xgqpfd3v/prima_2.jpg (http://postimage.org/image/4xgqpfd3v/)
beba13
21.05.12,18:47
..takže hurmikaki kvitne prvýkrát
Milas265
21.05.12,18:58
Vonku?
Juraj Bindzár
22.05.12,04:26
..takže hurmikaki kvitne prvýkrát...
Aká je to odroda?
beba13
22.05.12,12:54
No tak to fakt nemám ani tušenia, aká je to odroda,ked som to kupovala,ani som si neuvedomila že je viacej odrod,proste som myslela hurmikaki a hotovo,inak ja som kupila rastlinu len tak na vyskušanie či sa jej bude u mna darit,to robím zvyčajne vždy ked ma nejaké nezvyčajne ovocie, alebo okrasna rastlina zaujme,niektorým sa darí a ine vyhynu,tento rok mi vyhynula Aka ovocná, ta mala asi 4 roky,no zase schizandre činskej sa darí asi preto že plody si chutovo odporne a nechutia nikomu:---

Milas265 ano je vonku
ela77
22.05.12,14:35
Mne vlani takto krásne zakvitlo hurmikaki, malo asi 7 kvietkov, ale plody sa uchytili 3. Pekne rástli, ale potom prišla jedna víchrica a zhodilo ich. Tento rok neviem ako bude, lebo ešte len začína rašiť lístky, nejak bolo zaspaté.
Juraj Bindzár
22.05.12,14:46
Mne vlani takto krásne zakvitlo hurmikaki, malo asi 7 kvietkov, ale plody sa uchytili 3. Pekne rástli, ale potom prišla jedna víchrica a zhodilo ich. Tento rok neviem ako bude, lebo ešte len začína rašiť lístky, nejak bolo zaspaté....,
<
Tento rok mať kvety nebudeš , možno o rok . Takže prvá kaki dáma tento rok bude asi beba13.:-)))
jurkomts
22.05.12,17:02
No Juroslav, mne Dunaj rovnako rašil o dosť neskôr ako minulý rok. Musel som vykonať dodatočný rez, lebo zamrznuté konáriky sa ukázali až neskôr a pritom to vyzeralo v marci tak skvele. Koruna je ale pekná, má dosť minuloročných konárov a na najdlhších letorastoch sú aj kvety. Takže rašil neskoro ale kvety má, koľko ich ale bude teraz povedať neviem.
Ela - raší nskoro, lebo túto zimu dostal extra dávku mínusových teplôt, tak ako môj Dunaj a potom to ide pomaly.
ela77
22.05.12,20:21
Ukludnil si ma, dúfam že to dopadne dobre, len mám pocit, že nie všetky konáriky prežili, nemala by som to zrezať???aby nevysichali ďalej ak sú náhodou chytené ešte zimou???

Pridám foto z vlaňajška:
(http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=115209&stc=1&d=1337721480)DSC00161.jpg (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=115209&stc=1&d=1337721480)
DSC00228.jpg (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=115210&stc=1&d=1337721605)
beba13
28.05.12,16:55
...,
<
Tento rok mať kvety nebudeš , možno o rok . Takže prvá kaki dáma tento rok bude asi beba13.:-)))
..:mee::mee::mee: no veru nebudem kaki dáma v sobotu mi opadli všetky plody neviem či to spôsobil silnejší vietor alebo niečo iné,taaak som sa tešila,že bude aspom nejaká vzorka tento rok a nič:mee:,
wabi
29.05.12,10:01
..:mee::mee::mee: no veru nebudem kaki dáma v sobotu mi opadli všetky plody neviem či to spôsobil silnejší vietor alebo niečo iné,taaak som sa tešila,že bude aspom nejaká vzorka tento rok a nič:mee:,

Plody opadajú najčastejšie,ak je pôda chladná a naopak vzduch veľmi teplý to sa stáva napríklad pri pestovaní v skleníkoch. Ešte častejšie odpadnú plody ak necháte pôdu preschnúť a potom zrazu zalejete. Treba dať pozor pri polievaní najmä studenou vodou. Zo všetkých stromov súna toto najháklivejšie práve Hurmi kaki. Reagujú opadom plodov.
regiomare
29.05.12,14:10
V roku 2010, keď bolo dosť daždivé leto, tak opadli takmer všetky plody na mojom hurmikaki. Je pravdou, že tento druh nemá príliš rád stresové podmienky- málo vlahy, moc vlahy, teplotné šoky. A rastlina reaguje na to opadom plodov, najmä tých partenokarpických. V prípade opelenia a prítomnosti samčích kvetov sa udrží o niečo viac plodov, daňou za to je prítomnosť semien v plode.

U mladých rastlín sa často stáva, že základy kvetov sa síce vytvoria ale skôr ako vykvitnú, tak uschnú. Alebo mladá rastlina zhodí často sama väčšinu plodov, reguluje si, kolko dokáže uživiť. S pribúdajúcimi rokmi sa pri normálnych podmienkach počet plodov zvyšuje. U odrody Saijo je v mladosti napríklad známa striedavá rodivosť- to znamená jeden rok viac plodov, druhý rok žiaden alebo len pár. Postupom rokov sa plodnosť stabilizuje.
wabi
31.05.12,03:31
Ono to teraz vypadá akoby to bolproblém dopestovať na kaki plody ale môj názor je,že je to jednoduchšie než napríklad u marhúl, ktoré majú striedavú rodivosť bežne, do toho zamŕzajú na jar u marhúl kvety úplne bežne a to aj v najteplejších oblastiach, pretože kvitnú zavčasu.
Do toho apoplexia - mrtvica stromov, monília, ktorá ich tiež decimuje.
S tohoto pohľadu hurmi kaki nieje až tak citlivé a plody sa dajú dopestovať pomerne bez problémov. V období,keď kvitnú, už mrazy nehrozia. Citlivosť na suchoje daná skôr vekom rastliny. U starších stromov už citlivosť až tak výrazná nie je.
Opad plodov je daný tenkou vrstvičkou -membránou na stopke plodu. Sucho ako také k opadu nevedie, ale následný pretlak štiav pri prudkom poliatí vedie doslova k vystreleniu plodu.
Juraj Bindzár
05.06.12,08:45
http://s19.postimage.org/gt5x7a9ub/IMG_0001.jpg .. Tento rok som naštepil na Diospyros lotus semenáč samčie aj samičie vrúble , taktiež Diospyros lotus . Úspech bol 100% ný takže na budúci rok už by som mal mať plody a nemusím čakať 5 rokov v neistote .
jurkomts
06.06.12,07:26
Ja napríklad z marhuľami problémy nemávam. Nenamŕzajú ani v zime a ani na jar, postrek proti monílii a mám pokoj a peknú úrodu. To ale nemôžem povedať o broskyniach, ktorým "niečo" je, čo ma neskutočne se... , 4ročná Redhaven to už zabalila a teraz štrajkuje 2ročná Cresthaven. Na jar vysadená Flavortop je krásna.
Môj Dunaj (hurmikaki) nevyzeral ešte donedávna dobre, ale už to rozchodil, má 20-30cm prírastky ale len 5 plodov, zatial (už to bude len menej:D). táto zima mu dala poriadne zabrať a bolo nutné vykonať dodatočný rez no aj tak zostalo 40-50% z dĺžky minuloročných letorastov.
S tým polievaním po veľkom suchu a navyše studenou vodou je 100% pravda. Plody opadnú - moja minuloročná skúsenosť.
Juraj Bindzár
06.06.12,15:27
Tu je moja úroda za dva dni mi opadlo asi 40 plodov.:D
Milas265
08.06.12,14:46
No vidíš,ani oberať si nemusel....tebe to tam ide všetko samé...;)
paloo
08.06.12,17:26
Za dolnákov slnko robí,ne?
Juraj Bindzár
08.06.12,18:59
No vidíš,ani oberať si nemusel....tebe to tam ide všetko samé...;)..

Ono to muselo opadať lebo stromček je ešte maličký na to aby toľko plodov udržal , zatiaľ tam ešte mám 45 kusov , takže ešte može padať . Stačí keď mi tam ostane 10 kusov aby som mal tie gule čo som Wabimu sľúbil pred Vianocami. ;)
Milas265
09.06.12,04:28
Presne tak...
wabi
11.06.12,06:40
Pokál nám opadnú len tie gule a stromček stojí je to ešte dobré. Horšie keď už nestojí ani stromček. Väčšine stačia aj 2 gule. Tak ty zo 45 guláma si stále frajer od Dunaja! Hlavne aby nám neomrzli a vydržali až do vánoc.
jurkomts
11.06.12,08:57
Hej stačia ja dve gule, hlavne ak majú po 500g.
wabi
11.06.12,09:16
Diospyros kaki môže mať plody dokonca aj 800g ťažké plody. Ja som však videl iba 500g gule. Väčšina z nás má však plody podstatnemnešie...
Juraj Bindzár
03.07.12,09:55
Ono to vyzerá že budú aj žlté gule:).

http://s17.postimage.org/t2kpsijqn/Vaniglia.jpg (http://postimage.org/)
free picture hosting (http://postimage.org/)
wabi
06.07.12,06:52
Pekné foto. Gratulujem Juraj. Máš vážne pekné gule. Ale na pornostránku to asi nebude...:D
Toto je dobrý nápad pestovania. Keďže kaki má podobné kvitnutie na mladých letorastoch ako vinič. Je možné ho aj podobným spôsobom pestovať a podobne aj strihať, až na to že nemá úponky a nešplhá sa...
Palmeta je ešte lepšia pri pestovaní asiminy, kde niektoré stromy majú k tomu prirodzené predpoklady, keď majú tendenciu rásť plošne...
Pepe.d
13.08.12,13:36
Tak po case som odfotil co po zamrznuti z dvoch odrod od p. Daneka narastlo... samozrejme rastie to pod stepenim cize s povodne kupovanymi odrodami to nema nic... co teraz s tym vykopat alebo navrublovat do nich nejaku mrazuodolnu odrodu ???

http://s16.postimage.org/vr1to2pdt/IMAG0602.jpg (http://postimage.org/image/vr1to2pdt/)

http://s16.postimage.org/hj7jlonb5/IMAG0601.jpg (http://postimage.org/image/hj7jlonb5/)
wabi
14.08.12,06:27
Pepe asi ťa sklamem. Väčšina ľudí je sklamaných keď zistí že nemá pravdu...
Na 90% sú letorasty na oboch fotkách aj ušľachtilé... Možno si poslúchol Daneka a posadil si miesto štepenia tak ako všade píše a každému prizvukuje pod úroveň pôdy a preto ti ušľachtilá časť celkom nevymrzla.
Takže Danek ti tým pádom ujmu nespôsobil ale skôr mráz. Ten ale objednával asi Fico, tak potom nadávaj na neho ako je v kraji zvykom...
Inak rastú pekne.
Keby si sa Danekovi ohlásil a on sa u teba zastavil (veď do BA chodím často, najbližšie v pondelok) tak ti to vie povedať aj na 100% a v prípade že to bude v krátkej dobe, dá sa ešte urobiť aj pokus s preštepením niektorou zo 100 odrôd... Aj keď vruble z minulého roku budú použiteľné len niektoré a výber sa tak zužuje a z tohto roku v podstate nepoužiteľné. Viem si to predstaviť iba kvôli tomu bujnému rastu a museli by sme dúfať, že nepríde sibírska zima, pretože letorast by už nestihol naplno zdrevnatieť - vyzrieť. Keby si to uverejnil alebo sa ohlásil na 0905 336 405 pred 2 mesiacmi bolo by to úplne v pohode. Vtedy som takto preštepoval niekoľkým ľuďom... (ako som však uviedol na 90% pokiaľ to viem na fotkách rozoznať to nie je potrebné, pretože sú to ušľachtilé odrody)
V tvojom prípade však predpokladám že úplne postačí ak pri rastline na vrchnom obrázku odstrániš úplne plané výhony vľavo a ponecháš len jeden silnejší ušľachtilý, ktorý vidím na obrázku hore pravo. Pomohol by detail na listy, predsa len preto dávam 10% že sa v tomto prípade mýlim, ak by som mal lepšie fotky alebo videl na vlastné oči poviem na 100%. Na spodnom obrázku sa javí byť ten veľký výhon ušľachtilý a dole tam možno planič ak to nie je burina...
Chlapi treba komunikovať, pretože nemému dieťaťu ani vlastná mať nerozumie...
Aj keď to bude v poriadku, preštepenie sa dá urobiť a bude tak na jednom stomčeku viac odrôd napríklad. Minimálne kvôli opeleniu sa oplatí mať aspoň jeden konár samčiu odrodu a zvýši sa tak na ktorejkoľvek odrode úroda až na dvojnásobok, pretože plodov bude viac, budú väčšie, červenšie, chutnejšie a budú mať inú štruktúru dužiny...
Veľa šťastia optimizmu:)
Pepe.d
14.08.12,08:26
Pan Danek, myslim si, ze to co tu pisete sme riesili uz pred par mesiacmi a ja sa tu nechcem dohadovat o blbostiach a o nasom predsedovi vlady uz vobec nie, staci ked ho vidim tam kde by vobec nemal byt...
Jasne som pisal, ze nemam zaujem o nahradu z Vasej strany, len sa pripominam tymto prispevkom, ze co vyrasilo zo spominanych odrod po ich vymrznuti.
Uz vtedy som pisal, ze kaki ktore som kupoval od Vas nemalo byt povodne pre mna a preto mi na nich nejako velmi nezalezi.
K mojmu dotazu: Na "stromcekoch" je jasne vidiet ze vyhovy vyrastaju spod stepenia (vrublovania) na 90 % :-) cize ciste teoreticky, ak podpnik bol v uvodzovkach slivka tak tie nove vyhony budu tiez slivky... preto sa pytam co teraz s nimi ?
Tento rok som zacal experimentovat s vrublovanim, tak by som chcel vyskusat buduci rok ci je mozne do tychto vyhonov ak su "plane" stepit na jar nejake ine odrody a ked sa nezadari tak pojdu do kompostu...
wabi
14.08.12,09:53
Kaki pestujem už 25 rokov. Pomoc som ponúkol nezávisle od okolností, od toho kto je predsedom vlády a iných ako vravíte blbostí. Nezávisle o koho sa jedná, reagoval by som vždy rovnako. Ak vám to nie je sympatické je mi to fakt ľúto. Tu vôbec nejde o náhradu z mojej strany. Napokon prečo aj veď ako vidno z fotiek nevymrzli úplne a pekne rastú. Mám z toho radosť, pretože mám rád tieto stromy, je to krása tie pekné zdravé lesklé listy, bujné letorasty. Nie každému sa to podarí v záhradke dosiahnuť.
Samozrejme nemusíte to akceptovať. V pondelok budem v BA. AK chcete pozriem vám to osobne, ale na svojom trvám. Rozoznávam jednotlivé odrody, iste nie všetky, podľa listov. Minimálne však poznám podpník a ušľachtilú odrodu. Na to človek ani nemusí byť odborník. Oko vidí.
Veď na vrchnom obrázku výhony vpravo majú väčšie zelenšie lesklejšie listy, rovnako drevo a pupene. Výhony vľavo bláznivo rozvetvujú vpravo nie. V rámci možností rozlíšenia fotky je to jednoznačné.
Chápem že ste rozhorčený a takýto možno chcete aj zostať. Ak ste sa nechcel sťažovať a stavať do role ukrivdeného, tak to predsa musí byť pre vás dobrá správa. Nie je to teda tak zlé ako si myslíte! Veď sú ľudia ktorým Kaki fakt úplne vymrzli ale vi medzi nich nepatríte a zmierte sa s tým už konečne. Nič však nie je stratené. Možno vám vymrznú budúcu zimu. V takom prípade sa neriaďte nasledujúcimi radami, pretože by ste mohol značne zvýšiť ich šance na dlhodobejšie prežitie.
Fakt ale je, že vaše stromky, ak ich ošetríte, (odstránite plané výhony viditeľné na hornom obrázku vľavo čím skôr, ponecháte ušľachtilé - naštepené hoci sa vám to nezdá a koncom leta zaštipnete vrcholec na ušľachtilých výhonoch aby drevo lepšie vyzrelo) namulčujete, aby sa lepšie držala vlhkosť a nerástla toľko burinka, na zimu aspoň ledabolo prikryjete a znova nevymrznú, budú možno už budúci najneskôr ten ďalší rok rodiť chutné veľké plody hurmi-kaki.
Iste je to na vás ak sa nepostaráte sám a odmietnete cudziu pomoc a radu môžete o rok dodať podobné fotky, alebo dokonca skutočne vyschnuté či vymrznuté pahýle. Je to však len na vás. Stromčeky ako je vidno na fotkách robia čo môžu a chcú žiť. Pomôžte im, alebo ich zabite a hoc aj vykopte, ak vám teda na nich ako píšete nezáleží, ale bola by to škoda...
Nezávisle či sú alebo nie sú výhony ušľachtilé štepiť sa do nich určite dá... a dokonca ešte aj teraz s odretými ušami ale na jar celkom isto, nie je to však potrebné a nevyhnutné pretože naštepená odroda nevymrzla!.
Ak budete chcieť preštepovať hoci nie je to potrebné, rád vám pomôžem alebo aspoň poradím ako najlepšie viem. Nemusíte mi však veriť je to len na vás, napokon každý sa potrebuje popáliť a učiť na vlastných chybách. Ja sa nehambím poradiť a keď zistím že som sa mýlil viem to priznať. Kvôli stromčekom na fotkách som však rád, vidno, že sa o ne staráte a polievate, rastú celkom pekne a to je iste vaša zásluha. Ak by som sa mýlil priznám to. Verte mi.
Pepe.d
14.08.12,10:36
Pan Danek, uz som tu pisal, ze nemienim rozduchavat emocie voci Vasej osobe a ani nie som rozhorceny a ani na Vas na.rany...
Nie som odbornik na kaki a neviem rozpoznat ci sa jedna o podnoz alebo nastepenec, jedno vsak vidim, ze to vyrasta z miesta pod stepenim (90%, mozem sa aj mylit :-). Ak sa vratim do pondelka domov a Vy este budete poobede v BA tak sa kludne mozete prist na ne pozriet a zhodnotit co s nimi...
wabi
14.08.12,20:35
Som rád že to beriete realisticky. V BA budem v piatok len ráno, pretože pokračujem ďalej do Brna, ak vám to nevyhovuje tak iný termín. Žiaľ nemám na vás kontakt ani neviem kto ste, takže dohodnutie bude na vás. Samozrejme sa nevnucujem. Predbežne len toľko čo som už niekoľko krát zdôraznil. Ak chcete mať istotu garancie na 100% a nechcete ma vidieť osobne, doplňte detajelnejšie foto na listy, prípadne miesto vyrastania letorastov. Možno vyrastajú blízko zrastu podpníka s vrúblom, ale listy sú jasné. Na vrchnom obrázku je možné jednoznačne rozoznať iný typ letorastu vľavo s podpníka a vpravo nad miestom štepenia. Ak mi neveríte presvečte sa sám alebo sa poraďte s niekým kto sa vyzná v diospyrosoch a rozoznáva jednotlivé odrody podľa listov. Žiaľ na Slovensku pokiaľ viem ich spočítate na 1 ruke.
regiomare
14.08.12,20:54
musím súhlasiť s wabi, na hornom obrázku sú 2 výhonky d. lotus a 1 výhon D. kaki. druhá rastlina má listy ako D. kaki.aspoň podľa fotky to tak vyzerá. D. lotus má listy pretiahnutejšie, kaki zas viac okrúhle a pomer šírka:dĺžka nie je tak výrazný. sú aj výnimky, napríklad odroda Kavkaz má listy skôr inklinujúce k D. lotus. chcelo by to lepšiu fotku miesta štepenia, aby sa videlo, odkiaľ tie výhony presne vyrastajú.....v prípade lotusových výhonov by som odstránil bočný obrast a nechal len jeden výhon, ktorý by som na konci zakrátil kvôli lepšiemu vyzrievaniu...ak samozrejme plánujete do nich štepiť nejakú inú odrodu.
Pepe.d
15.08.12,09:08
Som rad, ze sme sa konecne pochopili, ze tu nechcem riesit invektivy voci Vasej osobe, ale zaoberat sa tym na co je toto forum urcene ...
Ak by ste boli v termine 20 az 24.8 v BA nie je problem si ich prist pozriet. Ak nie, tak potom az September, lebo konecne idem na dovolenku... ;)
wabi
16.08.12,07:11
Šak dobre, tiež som rád že sme sa pochopili. Ospravedlňujem sa ak ste mal pocit, že som chcel vyvolávať nejaké napätie, nie je to tak. Len teda :
1. Neviem kto ste a teda ťažko vás viem navštíviť. Vy naopak na mňa kontakty máte minimálne na stránke : asimina.webnode.sk takže je to na vás.
2. Ak ma nebudete kontaktovať, kľudne urobte ako som vám poradil. Nechajte v oboch prípadoch len jeden silný ušľachtilý výhon a ostatné odstráňte úplne v mieste kde začínajú vyrastať a to bez čapíka čím skôr.
3. Ak máte otázky a nejasnosti treba sa spýtať. Ak nemáte otázky a nejasnosti tak sa radšej spýtajte občas aj tak skôr než ich budete mať, lebo to už môže byť neskoro a niekto vám nejakú otázku na ktorú by ste sa mal spýtať možno poradí.
pmajap
18.08.12,17:53
Toto je NIK od p. Daneka. V apríli 7cm a teraz v auguste 67 cm slušný desať násobný prírastok.
wabi
19.08.12,20:59
Človek by povedal že sú to 2 rôzne rastliny. Prosperujú vďaka dobrej starostlivosti. V akej je to lokalite? Bude treba kvôli vyzretiu zaštipnúť konce výhonov v septembri. Dusíkom už nehnojiť radšej draslík a fosfor.
jurkomts
20.08.12,09:00
na zimu ho treba dôkladne zabaliť inak na 100pro zamrzne, hlavne taký "krpec".
pmajap
20.08.12,18:29
Máš pravdu, neverila som vlastným očiam, že prežil túto zimu a teším sa že rastie. Tebe tiež na jar namrzli tomely, ten môj Lotus som v máji orezala na tretinu - namrzol. Má vôbec význam piplať sa s ním a pestovať pre listy. Takto vyzeral v polovici apríla a teraz má asi dva metre o kvetoch a plodoch sa mi môže len snívať.
wabi
21.08.12,05:30
Nuž ale podla listov je to Diospyros Kaki a nie lotus.;)
Záleží v akej si lokalite... Ber ale do úvahy aj to, že tento rok mnohým zmrzli dokonca aj slivky. Na záhory spálil mráz všetko tokonca aj agáty pri ceste boli zosušené...
Marhula tiež nezatrodí každý rok ale často iba každý tretí a potom ju trafí šľak s toho!:eek:
Keby som nevidel desiatky rokov rastúce a rodiace kaki bez akejkoľvek ochrany a starostlivosti na Slovensku a to na mnohých miestach, skoro by som uveril, že sa to vlastne ani nedá pestovať a každý rok zmrznú!:D Iste Tatrách to môže byť zložitejšie... tam už nie všade všetky odrody porastú...
Za 15 rokov sa rozpustia ľadovce na Sibíri a máme tu subrópy! Tak hlavu hore.
pmajap
21.08.12,06:31
Ano je to tipo na lotuse, takže vydržať ešte pár rokov. Je to kotlina pri Poltári v zime veľmi nízke teploty a v lete horúčavy a sucho.
wabi
21.08.12,07:27
Tá horúčava a sucho sa budú z roka na rok v lete zhoršovať a iba občas budú prerušované totálnou prietržou mračen spojenou s ľadovcom a víchricou. V zime bude potom okolo nuly a iba občas vínimočne niektorý rok aby sme sa nenudili každý desiaty rok -30 v januári a -10 v máji. Takže pohoda.
Zakop ho aby bolo miesto štepenia pod zemou a pozakrývaj a modli sa...
pmajap
21.08.12,08:38
Vykonám :D:D
Juraj Bindzár
21.08.12,15:52
Dnešné foto , Buju kaki asi budem mať novoročné plody.:rolleyes:
pmajap
21.08.12,16:08
...a na mojom budú len vianočné, máš ty šťastie
jurkomts
22.08.12,05:30
možno prežijú ako tie na figovníkoch :D
jurkomts
22.08.12,05:45
Dunaj pekne podrástol po tom jarnom ošklbaní, plody opadli počas striedania prudkých lejakov a tých horúčav.
ela77
22.08.12,11:53
Čo poradíte mne??? Na jar dlho čušal a teraz je z neho toto. Neviem čo s tým. Ostrihať, orezať, vyviazať, alebo nechať tak.
Juraj Bindzár
23.08.12,17:02
Čo poradíte mne??? Na jar dlho čušal a teraz je z neho toto. Neviem čo s tým. Ostrihať, orezať, vyviazať, alebo nechať tak.

Pozri sa na fotku Dunaja čo pridal Jurkomts a na jar skús z toho vystrúhať niečo na ten vzor a rany ošetriť. Ja by som to urobil tak ,ale určite sa tu nájdu aj taký ktorý by to urobili inakšie.
ela77
23.08.12,18:12
mne sa pozdávalo aj to tvoje vyviazanie na oporu, ale v každom prípade ho zdola teda orezať
Juraj Bindzár
24.08.12,20:24
Ukážka z Maďarska že ako sa dá pestovať kaki na oporu. Lenže tam treba aj trochu vedieť rezať.
ela77
25.08.12,05:35
tak toho sa asi nedožijem, takej parády, ibaže som niekde čítala že má krehké drevo, že pri inej forme ako stromkovej je to pre neho lepšie, ale i tak keď som to chcela skúsiť s touto rastlinou tak som mala stále pred očami z nejakého záberu, krásny strom obsypaný plodmi a tie obsypané už snehom.
Ale hlavne sa mi páčili výsledky pána Rudolf Pellionis, pochádza z Dobšinej, ale asi býva v Košiciach, len neviem kde tie jeho záhradkárske výsledky tvorí.
Juraj Bindzár
12.10.12,18:08
Aktuálny stav kaki plodov . O rok toho bude viacej.;)
BXLmiami
13.10.12,16:53
Máš ho v zemi alebo črepníku?Koľkoročný je to stromček?Kedy ho striháš?
Juraj Bindzár
13.10.12,17:11
Mám ho v zemi a sadil som ho minulý rok , vtedy mal asi dva roky . zatiaľ som ho nestrihal iba tvaroval a to na jar keď som už neočakával silnejšie mrazy .
BXLmiami
13.10.12,17:16
Dakujem,mám dva,jeden ročný a druhý dvojročný,na jar chcem zasadiť.Pekný stromček.
jurkomts
15.10.12,07:02
Aktuálny stav kaki plodov . O rok toho bude viacej.;)
ešte to chce 3 týždne a bude to. Gratulujem.
pmajap
15.10.12,12:50
Takto vyzerá sen :);)
Pepe.d
29.10.12,17:19
Mam dotaz, chcel by som skusit vrublovat do Kaki co mam aj inu odrodu... potreboval by som vediet kedy brat vruble ako ich spravne uskladnit a kedy v akom case ich vrublovat do rastlin ktore mam...
Chcem skusit jeden Bratislavsky semenac a mozno kamaratov Dunaj...
wabi
30.10.12,05:44
Dunaj vzmrza aj v tých najteplejších lokalitách každú zimu (posledné 4 roky) ak nemá ideálne stanovište (napríklad pri Dunaji) možno preto sa tak volá že inde sa veľmi pestovať nedá jedine ak máte nezateplené múry a prikúrite v zime aj jemu.:D
Sú ale aj podstatne odolnejšie sorty až do -30 toho roku som zas okoštoval ďalšie odrody ako Prok alebo Geneva a sú super. Príchuť ako prezretá figa s trochou karamelu.
ela77
30.10.12,17:42
to je tvoja úroda???Koľkoročné to je a ak by sa dalo foto celej rastliny.vďaka
paloo
30.10.12,18:56
Pepe.d
30.10.12,20:21
No nie je to moja uroda... pre vysvetlenie, prva foto je odroda Dunaj u kamarata na Trnavke cast (BA) je to v radovej zastavbe rodinnych domov cize je chranena od severu a ani figovniky mu tam moc nevymrzaju... dalsia foto je foto semenaca ktory mi kamarat ukazal tiez v BA a je to semenac ktory ma tiez velke plody, rastie pri dome takze zo severu tiez ochrana...


Kamaratov Dunaj
http://s13.postimage.org/yzb4ogjqr/IMAG0703.jpg (http://postimage.org/image/yzb4ogjqr/)
semenac
http://s12.postimage.org/6mta53t3t/IMAG0705.jpg (http://postimage.org/image/6mta53t3t/)
semenac
http://s16.postimage.org/tet4xh2tt/IMAG0708.jpg (http://postimage.org/image/tet4xh2tt/)
ela77
31.10.12,06:06
vďaka za foto, pomôže aspoň predstavou, škoda, my máme záhradu na sever a do otvorených polí, takže bude problém. Skúsila som trocha aspoň tujami, lenže pokiaľ vyrastú to potrvá.
BXLmiami
03.11.12,04:02
Na podpníku Tomelu sa mi usídlili huby,čo s tým mám spraviť?
Milas265
04.11.12,07:45
Drevokazné huby sú príznakom vnútorného poškodenia stromu, nakoľko sú až sekundárnym napadnutím. Takže ich výskyt vám signalizuje i výskyt primárneho napadnutia.

To je z netu....ja by som oškriabal huby a natrel nejakým protihubovým prípravkom...alebo dal kávu,ukľudnil sa a vykopal celý strom zaniesol "výrobcovi" a obúchal mu to o hlavu...:D
wabi
17.01.13,02:24
Na podpníku Tomelu sa mi usídlili huby,čo s tým mám spraviť?

Mozno by bola dobra fotografia. Na diospyrose som teda este huby nevidel. Mohlo by to byt zaujimave. O ake huby sa jedna. Nie ze by som chcel prave prazenicu, ale ide skutocne o drevokazne huby, alebo len lisajnik?
BXLmiami
20.01.13,05:27
Snažila som sa to oškrabať,ale je to dnu v strome,nie na povrchu.Chytený je podpník a šíri sa smerom hore.Umyla som octovou vodou a postriekala fungicidom.Uvidíme na jar,ak to strom prežije,pretože som ho dala mimo ostatných pre istotu.
wabi
21.01.13,07:37
Nie je to mozno dvolezite, ak o tom nechces pisat, tak nepis ak chces, tak by ma len zaujimalo ako ta huba vypadala ako sa prejavovala, o co vlastne ide. Mam niekolko tisic diospyrosov a nikdy som na ziadnom nevidel hubu, viel som ich tisice v roznych zahradach a neviem si vobec predstavit co popisujes. Len na vysvetlenie preco ma to prekvapuje.
A tiez neviem ako sa strom dava mimo ostatne, pokial nie je v crepniku.
Nic neubizi stromu viac ako kazdorocne presadzanie...
Milas265
23.01.13,15:49
Čo je to niekoľko tisíc?
paloo
23.01.13,21:33
Čo je to niekoľko tisíc?

No niekoľko tisíc predsa nie?;)
J500j
24.01.13,05:52
Čo je to niekoľko tisíc?


Vy ste to už zabudli zo školy?
Ja si myslím že tisíc = stále len 1000 a niekoľko tisíc = niekoľko krát tisíc = 2000, 3000,4000,....10000....100 000.....

Jano
Milas265
24.01.13,16:13
Tak teda čo? Videl si ty tých niekoľko tisíc,keď sa ozýváš? Tak koľko si ich videl? ;)
J500j
25.01.13,09:23
Tak teda čo? Videl si ty tých niekoľko tisíc,keď sa ozýváš? Tak koľko si ich videl? ;)

Keby som videl vlastnými očami všetko čo som doteraz ešte nevidel, tak by som mohol povedať že som videl viac ako som nevidel.

Čo som videl, to som videl ale okrem tých čo som videl tu na obrázkoch na fóre a iných stránkach internetu som s skutočnosti nevidel a v rukách nedržal ani jeden živý. Viem, nemám sa čím chváliť. Ja totižto doteraz ešte ani jeden nevlastním, a úprimne povedané, tým ktorí ich už majú a rodia tým jednoducho závidím. Čiže - tých niekoľko tisíc nemôžem mať už duplom.
A vôbec:
Neviem ani ako by som získal tých niekoľko tisíc podpníkov potrebných na zaštepenie?
Neviem si ani predstaviť čo by som s nimi po zaočkovaní - zaštepení robil?
Ako veľkú obchodnú sieť by som musel poprípade s nimi zásobovať, aby som ich ako pestovateľ chcel predať.
Ako by som stíhal ešte pri tom množstve roboty súčasne aj samotný kusový predaj, tak ako ho realizuje wabi.
Alebo má armádu spolupracovníkov?

Na dôvažok, je vôbec tých niekoľko tisíc v súčasnosti po slovensku povysádzaných aj rodiacich? Ak by boli niekde pohromade tak by to musel byť na slovensku schovaný niekde niekoľko tisícový riadny sad kaki. Ak áno tak sa čudujem prečo sa nepredáva v obchodoch slovenská produkcia kaki, a že to ešte nešlo v niektorom záhradkárskom seriáli v televízii. Keď to pôjde dajte vedieť rád si to pozriem.

:mad::confused::mee:

Jano
jurkomts
25.01.13,11:07
Nerobme tu zase z toho kovbojku, aj keď chápem, že tu môže takéto vyjadrenie niektorých členov minimálne zdvihnúť zo stoličky. Mam niekolko tisic diospyrosov............ to hádam nie.
wabi
29.01.13,02:07
Nuz aby vas to tolko nesokovalo. Diospyrosy som zacal pestovat pred 25 rokmi, ked som si prvy priniesol z BA. Od vtedy som ich naozaj musel vidiet tis ice, ked uvazime ze ich aktualne mam do 2 000, to neznamena, ze ich vsetky kazdy rok pre dam. Su rozne vysadene a vyse 1 000 je v kvetinacoch v roznom veku. Je to takmer 100 roznych odrod. Je to len zbierka, ja ich vsetky nemnozim…
Je mi jedno co si o tom kto mysli a neviem co je na tom divine. Ved sikovny zahradnik ich dokaze 1000 zastepit aj za jeden den, podpniky si polahky ktokolvek vysadi zadarmo zo semiacok. Nie je to ziadny poklad a ktokolvek moze mat cely sad Diospzrosov… Tak neviem co je tak strasneho na tom cisle.
Na Slovensku rastu aj 40-50 rocne diospyrosy a je ich cez 20, iste aj viac, len vsetky nepoznam… samozrejme.
Co je to oproti desiatkam ci stovkam milionom jabloni...
Juraj Bindzár
29.01.13,08:47
Nuz aby vas to tolko nesokovalo. Diospyrosy som zacal pestovat pred 25 rokmi, ked som si prvy priniesol z BA. Od vtedy som ich naozaj musel vidiet tis ice, ked uvazime ze ich aktualne mam do 2 000, to neznamena, ze ich vsetky kazdy rok pre dam. Su rozne vysadene a vyse 1 000 je v kvetinacoch v roznom veku. Je to takmer 100 roznych odrod. Je to len zbierka, ja ich vsetky nemnozim…
Je mi jedno co si o tom kto mysli a neviem co je na tom divine. Ved sikovny zahradnik ich dokaze 1000 zastepit aj za jeden den, podpniky si polahky ktokolvek vysadi zadarmo zo semiacok. Nie je to ziadny poklad a ktokolvek moze mat cely sad Diospzrosov… Tak neviem co je tak strasneho na tom cisle.
Na Slovensku rastu aj 40-50 rocne diospyrosy a je ich cez 20, iste aj viac, len vsetky nepoznam… samozrejme.
Co je to oproti desiatkam ci stovkam milionom jabloni...

Nemal by si ich pred ľuďmi schovávať . Urob viac fotiek a daj ich na svoju webstránku a uvidíš že ti obchody pôjdu lepšie. Ani mne si neukázal tých viac tisíc diospyrosov keď som bol u teba a ja som si myslel že sme kamaráti a ti si ich ani mne neukázal . Sklamal si ma.
Pepe.d
29.01.13,12:26
Mne Juraj ukazal celu zahradu a chcel ukazat lodkou aj to co maju za Dunajom :-)
Milas265
30.01.13,15:08
Zbierka sa ukazuje iba slečnám :-))
wabi
03.02.13,21:54
Nuz ako som uz pisal, nemyslim ze by sa zas az tak bolo cim chvalit.
Ja to ani nerobim pre to aby som sa potreboval niecim pisnit a ukazovat.
Iste niektore vzacne veci treba rozsitit ked su dobre medzi ludi…
Na porade sa snazim viac radit.
Nemam sklony sa vychvalovat a predvadzat a vystavovat fotografie svojich uspechov.
Vlastne nemam popularitu velmi rad. Ale na druhej strane je to potreba, lebo mnohe veci ak neurobim, neurobi nikto, to ako myslim, ze je skoda, nie ze by to nikto nedokazal… naopak kazdemu drzim palce.
Ja nie som exhibitionista a neukazujem sa z radosti. Tak teraz som ti Juro dobre nahral na smec. Aku hlasku zas pustis?
Ked si bol u mna niekolko sto ich tam isto bolo. Nabuduce ich spocitaj, ak sa ti chce.
Nie vsetky mozem mat zial na jednom mieste. Raz ked budem mat namiesto dlhov velke pozemky...
Juraj Bindzár
06.02.13,18:21
Wabi . Keď sem niekto dá foto a chváli sa z každým plodom a centimetrom ako si to tu už viac krát napísal , to nemusí znamenať že sa chváli . Môže to byť napríklad aj preto že má z toho radosť a chce sa o tú radosť podeliť z ostatnými , poprípade poradiť ostatným že ako sa mu to podarilo , lebo nie stále sa to podarí keď to človek robí tak ako to píšu v múdrych knihách alebo ako im poradili tí ktorí im to predali. Dúfam že po tejto miernej zime tu bude viac fotiek a bude sa načo pozerať lebo mi sa tu radšej pozeráme na fotky stromčeka aj keď len z jediným plodom , ako na číslice .Nič v zlom iba môj názor.
jurkomts
07.02.13,08:25
Juro, súhlasim. Pri kaki a pawpaw by som to nepovažoval za chválenie. Je ich tak málo (rodiacich), že ich sem treba postupne nahadzovať. Aspoň na jar kvety a potom na jeseň plody. Rovnako sa teším na tento rok, zima bola (je) mierna a tak to vyzerá s diospyrosmi celkom nádejne. Zima 2011/2012 bola dosť krutá (mínuskami) a Dunaj zaplodil len pár kúskov a aj tie po lejaku opadli. Takže ak mi na strome do októbra/novembra niečo zostane, určite sa "pochválim".
Milas265
07.02.13,18:45
Spisovateľ by to nenapísal lepšie...
wabi
08.02.13,02:58
Ved ja budem len rad ked tu tie fotky budu. Nemam nic proti tomu ked ich sem niekto zavesi a naopak som tomu len rad. Ja to vsak nestiham a tak ako som uz napisal ak to urobi niekto iny a tak spopularizuje tieto stromceky budem len rad. Aspon kazdy vidi, ze sa to u nas da pestovat a celkom uspesne...
Ja som viac na pisanie nez na fotenie a som viac na cisla nez na predvadzanie peknych zakuti. Proste ich tie pekne zakutia nemam, pricasto sa musim stahovat aby som ich stihol vytvorit, ale nezavidim ak niekto doda peknu fotku svojej rajskej zahrady.
Ja mam len ten text a dobre rady a obcas nejake tie cisla, vobec mi nevadi a chapem ked ta to nezaujima. Ked sa stastne vratim domov, zavesim sem nejake to foto aby aj pre teba bolo nieco na ocko.
Majte sa fajn a zelam nadalej miernu zimu...
J500j
22.02.13,07:24
Dostal som na email takúto ponuku na tomel:

V črepníku jednoročný štepenec, odroda ujtahau, cena 30€, mrazuvzdorný, veľmi úrodná odroda

Neviete mi niekto povedať niečo bližšie o tejto odrode? Na nete so totižto o takejto odrode tomelu nič nenašiel. :confused:


Jano
wabi
22.02.13,22:14
A potom ze na nete je vsetko...
Skus hladat lepsie a ak si to skusil najlepsie ako sa da a nenasiel si, tak to je potom podozrive.
Mozno ak si dostal ponuku, budu vediet reagovat na tvoj dotaz ti co ti tu ponuku ponukli...
Ak taka odroda naozaj nie je, a to je dost pravdepodobne ak sa neda nic najist a sucasne o nej nikto nepocul.
Je niekolko moznosti. Mozno niekto nechce uvadzat skutocny nazov odrody pretoze na nu nema licenciu alebo proste si ten nazov vymyslel len tak, to by bolo horsie, pretoze aj tie ostatne udaje o mrazuodolnosti a urodnosti by potom nemuseli platit. Potom je mozne ze sa jedna o skomoleny nazov a preto sa neda najst.
V kazdom pripade s tou odolnostou to treba brat s velkou rezervou...
Juraj Bindzár
23.02.13,14:49
Dostal som na email takúto ponuku na tomel:

V črepníku jednoročný štepenec, odroda ujtahau, cena 30€, mrazuvzdorný, veľmi úrodná odroda

Neviete mi niekto povedať niečo bližšie o tejto odrode? Na nete so totižto o takejto odrode tomelu nič nenašiel. :confused:


Jano

Názov Ujtahau pochádza od Predajcu ktorý sa volá Marusín alebo alias Mures , Ktorý má v záhrade rodiaci asi 15 ročný strom , je to Obyčajné Tipo kaki ale on tomu dal iné meno napriek tomu že som mu to povedal že je to tipo.
Mikiad
23.02.13,18:03
Nepoznáte "Ujtahau"? Ja ho poznám už dávno.
Súhlasím s Jurajom (nazvem to správnejšie - podvod). A keďže som bol zvedavý na ten zázrak, (myslím tým predajcu, nie to vymyslené kaki), tak som s ním nadviazal komunikáciu:
Tak toto je moja komunikácia s Marušínom. (začína dole). Potom sa už neozval, ale vidím, že spustil o pár deka.
================================================== =================
Dobrý večer!
Ďakujem za fotografie.
Odroda sa dosť podobá Dunaju. Ak to nie je Dunaj, tak to bude podobný náhodný semenáč.
Veľkosť vidím tak na 200, u najväčšieho plodu tak na 250 g.
Mrazuvzdornosť je -16 až -18 °C.
Neexistuje žiadne kaki s vlastnosťami, ktoré uvádzte v inzeráte. Na to si musíme ešte pár rokov počkať, kým sa spravia genetické modifikácie.

================================================== =================

Od: marusin [kajtman@centrum.sk] Odoslané: 25. júna 2011
(poslal iba fotky bez komentaru)
__________________________________________________ __________

Dátum: 25.06.2011 Dobry den!
Aj tak by som vam bol vdacny za fotky. Chcel by som si dotvorit predstavu. Dakujem,
Od: marusin [kajtman@centrum.sk] Odoslané: 24. júna 2011
My to ale pestujeme pri Komárne nie v Bratislave,teplotu okolo -20C znesie bez problémov
ďakujem__________________________________________ ____________________

Dátum: 24.06.2011 18:06
Dobry den!
20 rokov je pekna doba. To musite mat spustu krasnych fotiek stromu aj plodov. Bolo by mozne nejake poslat, prosim?
Mate spatne skusenosti s mrazuvzdornostou mimo Podunajskej niziny? Napr. Zvolen, Trencin, alebo dokonca Zilina? Aku minimalnu teplotu vydrzi?
Kde je originalny 20 rocny strom, bolo by mozne vidiet ho? (v pondelok pojdem do Bratislavy).

Od: marusin [kajtman@centrum.sk] Odoslané: 24. júna 2011
Odroda ujtahau,pestujeme 20rokov,zatiaľ mrazmi neboli poškodené,cena 30€-jednoročné,40€-trojročné,odkiaľ pochádza to nevieme Ďakujem,0905368785
__________________________________________________ _________
Dátum: 24.06.2011Dobry den!
Videl som vas inzerat na kaki s 500 g plodmi, mrazuvzdorne.
Aka je to odroda? Aka je jej mrazuvzdornost? Pripadne dalsie udaje - vek, velkost, cena, odkial pochadza.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
ela77
05.03.13,10:20
Hurmikaki som túto zimu pre istotu obalila podobne ako figy, len neviem či ich už odbaliť, lebo je cez deň krásne slniečko ale v noci sú ešte mrazíky
wabi
05.03.13,17:48
Nuz ved prave o to ide to stomom a kaki zvlast vadi najviac teplotne rozdiely medzi dnom a nocov. Slniecko ich postekli vo dne i 15 na priamom slnku i 20 a viac a v noci zrazu kludne i -5 niekde dokonca i -10 vinimocne, a to ich prave odpise, mozu vymrznut pri mraze ktory by normalne ustali. Kaki rasia az v maji, neskorsie nez ostatne stromyniet sa co ponahlat. Odkry az ked bude istota ze ani v noci nebude mrznut.
ela77
07.03.13,04:31
dobre, vďaka, len vršky som trocha uvoľnila, ale sú ešte zabalené v netk. textílii, len som sa bála aby to nebolo pridusené, takže nechám ešte.
ravstislav
09.04.13,20:27
Neviete mi prosím niekto poskytnúť info o odrode Trojan? Ďakujem za pomoc.
Milas265
11.04.13,18:30
Yes,the name of the "Troyan" variety comes from the Troyan city.
There we found a seedling~40 years old.It has large,nice fruit.
There are 1-2 seeds in a fruit.

The interesting is that Troyan city is situated in Nort Bulgaria
where the temperatures often falls under -20degC.

Takže daľší "Dunaj"...:D toto mi napísal "bulhar"...
pmajap
13.04.13,17:04
Moje 4 ročné tipo, tento rok ho odbalím až po zamrznutých, nech vidím aspoň kvety. Vlani vymrzol v máji, je to strom na zábavku, nie ovocie, to by musel byť zázrak :D
Juraj Bindzár
13.04.13,19:00
Moje 4 ročné tipo, tento rok ho odbalím až po zamrznutých, nech vidím aspoň kvety. Vlani vymrzol v máji, je to strom na zábavku, nie ovocie, to by musel byť zázrak :D

Čim skôr ho treba odbaliť lebo ti už začína rašiť a keď ti vyraší pod balením tak budú problémy.
pmajap
13.04.13,19:17
Čim skôr ho treba odbaliť lebo ti už začína rašiť a keď ti vyraší pod balením tak budú problémy.

Juraj, vlani som ho odbalila, mal už kvetné puky a namrzol, ostal len jeden kostrový konár :) Nik nie je tak narašený.
ravstislav
15.04.13,19:21
Ďakujem Vám
pmajap
10.05.13,19:56
Tipo s viac ako 100 kvetnými pukmi, keby aspoň pár dozrelo
Juraj Bindzár
12.05.13,16:42
Nemá náhodou niekto z vás opeľovač diospyros virginiána , Szukis alebo Male?
pmajap
20.06.13,05:50
Nikita vlani a teraz. Wabi poraď čo s tým, prírastky za tento rok viac ako 1m a listy:eek:. Tento rok som ho vôbec nehnojila.
jurkomts
20.06.13,09:34
Juro, dobrá otázka, ja riešim podobný problém. Pekne sa chytili (aspoň pred dvoma týždňami sa im darilo:)) 3 virginky od Bulhara a rovnako im musím zohnať opelovača. Rozmýšlal som nad Szukisom......... Predáva Rezl na Morave, ale tam sa mi pre 2 rastliny nechce trepať.
pmajap
25.06.13,06:20
Juro, dobrá otázka, ja riešim podobný problém. Pekne sa chytili (aspoň pred dvoma týždňami sa im darilo:)) 3 virginky od Bulhara a rovnako im musím zohnať opelovača. Rozmýšlal som nad Szukisom......... Predáva Rezl na Morave, ale tam sa mi pre 2 rastliny nechce trepať.

Jurkomts, Bulhar má aj virginky -semenáče, potrebujem dosť súrne zohnať 7 ks.
pmajap
25.06.13,06:50
zatiaľ...pred dažďom
pmajap
15.07.13,08:30
tipo
ela77
21.07.13,17:07
Mala som tiež také krásne plody ako sú na foto, ale na moje sklamanie včera som spod stromku zozbierala 20 ks opadnutých. Dúfam, že zvyšok bude pokračovať v raste. Neviem či je to tým suchom, ktoré tu už riadi takmer mesiac. Polievam ho sporadicky, tak neviem v čom je chyba. Alebo ako nováčik ich mal nahodených veľa a tak sa ich zbavil.
Milas265
29.07.13,06:02
Mne to tiež padá. Najcitlivejší je Nikita....stačí trošku poliať a plody len tak odstrelujú...Rossijanka v pohode....som zvedavý čo ostane na stromoch až do rána silno naprší ako predpovedajú...čo mám v kvetináči,tak to polievam bežne,takže šoky tam sú a nič napadá...takže z toho mi vychádzá,že najcitlivejší na polievanie je Nikita...
ela77
09.08.13,12:28
pridávam foto dnes čerstvé odfotené. Zostalo ešte 24 ks koľko opadlo už ani netuším. Dúfam že z toho zvyšku zostane aspoň niečo a dozreje tak ako by malo. Stále mám pred očami jeden záber ako v zime opadnutý strom snehom a spod tých čiapočiek snehových vykúkajú červené plody hurmikaki, preto som si ho aj zasadila.
pmajap
25.08.13,06:47
Moje začali padať teraz, už naberajú žltú farbu, sú veľké a ťažké a hlavne nie sú trpké, tak čo spadne dá sa zjesť. No škoda, asi v týchto končinách sa ten zasnežený stom konať nebude.Ako odtiaľto odišiel wabi, tak sem už nikto nechodí, bude to asi dialóg amatérov :D :D
wabi
29.08.13,19:36
Nuž veru dávno som tu nebol, na porade.
Tiež ma samozrejme trápi opad plodov.
Opadlo mi ich samozrejme tiež veľa.
Po prvý krát som sa s týmto problémom stretol už pred dvadsiatimi piatimi rokmi keď som sa snažil pestovať hurmi kaki v skleníku. Snažil som sa pestovať pomerne chúlostivú odrodu „Dunaj“. Strom, ktorý rástol v studenom – nevykurovanom skleníku nebol nikdy poškodený mrazmi. Boli však letá, počas ktorých zhodil všetky plody. Strom, ktorý rástol v chránených podmienkach záhrady na terase južného svahu ak nenamrzol, vytvoril slušnú úrodu pekných plodov. Ak v niektorom roku nestihli úplne dozrieť do oranžovej farby, tak dozreli po odtrhnutí pretože už hrozili prvé mrazy. Približne po desiatich rokoch od vysadenia napokon ako už veľký strom úplne vymrzol počas extrémnej zimy. Po týchto skúsenostiach som pochopiteľne skúmal ako pestovať iné odolnejšie odrody, a to i napriek tomu, že Zobor patrí k lokalitám s veľmi vhodnými podmienkami na pestovanie hurmi kaki, a rastú tu aj štyridsať rokov staré stromy, ktoré prežili už rôzne zimy. Pestovanie hurmi kaki v skleníku je úspešne vtedy, keď dokážme stromček zatieniť počas najväčších letných horúčav, zabezpečiť intenzívne vetranie a pravidelnú zálievku. V skleníku je však ťažšie zabezpečiť aby plody neopadli než vo voľnej pôde.
Žiaľ nie je možné jednoducho v krátkosti uviesť dôvod opadu plodov u diospyrosa a predložiť recept ako tomuto opadu zaprániť. Musíme sa vyhnúť zovšeobecňovaniu na základe malého počtu pozorovaní. Ak niekto má jeden alebo niekoľko týchto stromov a pestuje ich v prostredí svojej záhradky môže mať v tomto smere pozitívne alebo aj negatívne skúsenosti. Nemôže na základe týchto skúseností poľahky zovšeobecniť recept ako správne postupovať pri iných stromoch v inom prostredí.
Do značnej miery je opad fyziologická záležitosť...
Malé stromy často nasadzujú veľa plodov... je prirodzené že sa ich musia zbaviť, najmä ak sa jedná o partenokarpické odrody, ktoré tvoria plody z každého kvetu bez opelenia.
Skutočne sa Diospyros chová k plodom neopeleným dosť macošsky. Nečudujme sa že sú bezsemenné plody menšie, horšie vyfarbené, bledšie, menej sladké a menej chutné, s inou štruktúrou dužiny. Strom totiž v skutočnosti nemá motiváciu na tom, aby dozreli. Aj tak v nich nemá semeno, teda jediný dôvod prečo ich vytvoril a iba ho vysiľujú...
Je praktickými pokusmi dokázané, že stromy - partenokarpické samice, ktoré rastú vedľa takého stromu, ktorý vytvára aj samčie kvety a sú nim opelené, majú lepšiu úrodu po kvantitatívnej aj kvalitatívnej stránke. Hmotnosť dozretých plodov – úroda - môže byť v takomto prípade až o polovicu vyššia v porovnaní so stromom ktorý nebol opelený. Hovoríme pritom o partenokarpickej odrode. Je tu aj kvalitatívny rozdiel. Plody sú proste lepšie a chutnejšie. Tým samozrejme nechcem tvrdiť, že práve len toto je jediný problém a dôvod opadu plodov. Jedná sa o celý súbor dôvodov...
Asi najznámejším dôvodom je "zošokovanie". Najčastejšie vplyvom veľkých rozdielov - výkyvov vo vlhkosti najmä za suchého leta.
Jednak je s časti na vine pnutie membrány medzi stopkou a plodom pri náhlom nasatí vlhkosti stromom po období sucha a jednak sa jedná o veľký rozdiel v teplote vzduchu a pôdy. Niečo podobné ako keď schováte neskoro na jeseň pred mrazmi kvetináče dnu, napríklad do bytu. Teplý vzduch stromy, či akékoľvek rastliny, náhle obklopí. Pôde ale trvá oveľa dlhšie pokiaľ sa ohreje a tak rastlina má studené korene a teplé konáre a listy. Je to zlé. Zošokuje sa a odhodí plody a aj listy... Yabrániť sa tomu dá poliatim podstatne teplejšou vodou.
Počas letných horúčav môže teplota na slnku stúpnuť až na 60 stupňov a i viac. Pôda ale zostáva relatívne chladná. Najmä ak je mokrá relatívne chladnou vodou...
Čo teda robiť v praxi?
Stromy zhadzujú lístie a ľudia ich odstraňujú ako "bordel". Tieto majú ale svoju úlohu. Udržujú pôdu vlhkú a spôsobujú, že pod stromom nerastie toľko trávy, či dokonca buriny priamo pod korunou. Teda mulčovanie a pravidelná zálievka teplou odstátou vodou pomaly, najlepšie kvapková závlaha.
V Číne sa kvôli "ohrievaniu" pôdy a udržaniu tejto teploty aj v noci, obkladajú stromy v sadoch plochými kameňmi.Tieto sa na slnku vyhrejú a akumulujú teplo, ktoré potom vypúšťajú v noci. Tým nedochádza k extrémom čo sa týka teploty koreňov v porovnaní s teplotou listov. Skutočne Diospyros je špecializovaný na horské podmienky ale v teplejšom pásme než je naše. Preto u nás úspešne prežíva hoci sme v chladnejšom pásme, ale tým, že v nížinách, kde je teplejšie.
(Myslím samozrejme kaki, teda tie chúlostivejšie, pôvodom práve Čínske. Pri Amerických alebo hybridoch tento problém nie je, pretože vydržia aj v horších podmienkach a vyšších nadmorských výškach, iste všetko s mierou... v úrovni kosodreviny by som to už neriešil... Ale v Poprade kde rastú a rodia dokonca aj marhule by som sa napríklad nebál... )
Vráťme sa k tomu, že Hurmi kaki sa vo svojej pôvodnej domovine stretávajú často s veľkými kameňmi medzi ktorými rastú, tie zadržiavajú čiastočne spolu s vrstvou starého opadaného lístia vlahu a zároveň kumulujú teplo. Chránia koreňovú sústavu pred prudkými zmenami v teplote a vlhkosti...
Ak teda aj v Číne po tisíce rokov obkladajú stromy plochými kameňmi, prečo sa z toho nepoučiť?
Netvrdím že ak namulčujete dôkladne pod stromami a listy, či pokosenú trávu, zaťažíte plochými kameňmi na ktoré pustíte kvapkovú závlahu, že opad nedozretých plodov úplne prestane. Ak však súčasne necháte plody opeliť a získate tak väčšiu úrodu kvalitnejších plodov, urobíte ďalší krok pre to, aby ste zmenšili opad plodov.
Ak už raz starší strom Diospyros nepolievate, tak je asi lepšie v tom počas toho leta pokračovať a nepolievať ďalej. Iste pri dostatku pravidelnej závlahy bez výkyvov je úroda lepšia a strom v lepšej kondícii. Ak už ale vednú či dokonca opadávajú listy, neváhal by som napriek všetkému predsa len použiť vodu...
Čo tu doposiaľ nebolo spomenuté bol vplyv odrody. Zatiaľ som nepozoroval jednoznačný vplyv odrody. Pochopiteľne vplyv odrody vylúčiť úplne nemožno. Logicky však jediným čím by sa odroda mohla na tomto fenoméne podieľať je úroveň "partenokarpickosti". Iste, rôzne odrody rôzne ochotne vytvárajú bezsemenné plody bez opelenia. S tým súvisí aj opad plodov najmä krátko po odkvitnutí ale do istej miery aj neskôr. (Zatiaľ čo napríklad pri kôstkovinách opadnú kvety hneď po odkvitnutí, u diospyrosov opadnú samičie kvety až po vytvorení malého plôdika.)
Niektoré odrody vôbec nie sú partenokarpické a vyžadujú opelenie samčími kvetmi, čím je jednoznačne daný opad neopelených kvetov-plodov.
Opad z dôvodu zošokovania zálievky však ťažko možno dávať "za vinu" odrode, pretože je naštepená na podnoži... Koreň je teda celkom iný... to on pritom nasáva...
Podnož – podpník je u nás najčastejšie Diospyros lotus. Prichádza ešte do úvahy podnož Diospyros Virginiana, alebo vlastný semenáč. Vlastný semenáč Diospyros kaki sa vyskytuje zriedkavo a nemá v našich podmienkach veľké uplatnenie. Hlavne pre nízku odolnosť voči mrazom, hoci iste vyskytujú sa aj odolnejšie jedince, napokon možno ich pozorovať ako už staré mnohoročné stromy v teplejších regionoch a na miestach s dobrou mikroklímou. Nie je to však nijak zvlášť vzácny jav. Takýchto miest je na južnom Slovensku pomerne veľké množstvo ako dobrý potenciál na pestovanie aj menej odolných odrôd.
Tieto staré stromy majú pomerne pomaly rastúci koreň a tiež kmeň je slabší a tenší, v porovnaní s jedincami štepením na Diospyros lotus. Táto podnož teda potenciálne zvyšuje bujnosť rastu a tiež veľkosť plodov. Čo ale nemusí priamo súvisieť s veľkosťou a habitusom koruny stromu.
Treba však povedať aj to, že rozdiely medzi jednotlivými semenáčmi sú veľké...
Teda možno nájsť aj bujne rastúci semenáč kaki aj naopak relatívne slabšie rastúci lotus... Ešte väčšie rozdiely sa prejavujú v intenzite rastu semenáčov diospyros Virginiana. Jedná sa o semená prinesené z Ameriky. Tam je tento druh rozšírený od Mexika až po Kanadu vrátane. Vytvára tu viaceré poddruhy líšiace sa geneticky okrem počtu chromozómov aj mrazuodolnosťou, vzrastom a všetkými ostatnými charakteristikami. Niektoré populácie sa dokonca líšia natoľko, že sa vzájomne ani neopeľujú a tak nekrížia a je tak otázka či sa teda vlastne nejedná o samostatné druhy...
Vo všeobecnosti majú menej bujný rast, slabší koreň a kratšiu vegetačnú dobu. Majú tendenciu zmenšovať plody na naštepenej odrode. Vzhľadom k rozkolísaným vlastnostiam to však zďaleka neplatí vždy.
(Asi ako keď nemôžeme vylúčiť ak nechceme byť rasisti, že, róm ktorého sme práve náhodne stretli na ulici je usilovný pracovitý "vzorný bezúhonný občan" na ktorého slovo sa dá spoľahnúť.
Tak neviem či toto prirovnanie je práve výstižné... to už by som si asi skôr stavil na tú Virginianu že sa bude správať inak než by sme očakávali...)
Vo všeobecnosti sú všetky semenáče s rozkolísanými vlastnosťami, platí pre všetky druhy vrátane človeka.
(Je predsa známe, že aj slušný človek napriek špičkovej výchove môže mať syna s ktorého vyrastie politik a naopak aj gauner, zlodej a podvodník, ktorý patrí za mreže môže mať syna s ktorého vyrastie sporiadaný bezúhonný občan ktorý až do smrti maká neklame nekradne a platí poplatky a dane ako sa patrí... Je to len otázka pravdepodobnosti... )
Je to teda problém s ktorým sa potýkame nielen medzi ľuďmi ale aj medzi inými semenáčmi...
Iste, u ľudí to neriešime a veselo chaosíme v spoločnosti ktorá nás obklopuje. Plodíme a množíme sa doslova bez rozmyslu, naopak podporujeme sociálne najslabšie vrstvy, ktorým slušne platíme za to že pôrodnosť až tak prudko neklesá. Lebo veď majú na to ľudské právo a sex je fajn akurát, že to spolu súvisí... a tak sa množia a ich % v populácii v porovnaní s tými ktorí ich vlastne živia rastie rýchlejšie než je únosné. Berte to prosím len ako prosté konštatovanie faktu, bez emócií, veď sa nás to vlastne netýka... či? Nie, ide len o naše deti a vnukov a tých je vlastne čoraz menej, teda načo si s tým robiť starosti. Aj tak to reálne neovplyvníme. Nechajme to politikom. Koho však naši skorumpovaný poslanci budú skutočne zastupovať zo stúpajúcim počtom voličov - príživníkov, najmä keď k nim majú svojim spôsobom fungovania tak blízky vzťah...
Ale dosť už vrátim sa k téme, lebo sa už "teším" ako sa tejto "vsuvky" chytia niektorý čitatelia akoby to nebola iba nevinná krátka metafora. Ako prirovnanie správania sa stromov k nám "blízkej" na pochopenie ľudskej spoločnosti v ktorej chtiac nechtiac proste žijeme. Aj v tomto nie sme nepodobný stromom, ktoré si akosi tiež nevyberajú do akej pôdy ich vysadíme a hoci by sa im aj tieto podmienky nepáčili, ťažko ich ovplyvnia...
Problém je teda v tom, že jeden podpník sa môže správať inak než druhý, hoci by aj podmienky mali rovnaké...
U stromov sa to rieši tým, že sa proste používajú podpníky množené vegetatívne, teda s rovnakými odskúšanými vlastnosťami a síce presne takými ktoré chceme a aby mali. Najmä u jadrovín, ale čoraz častejšie aj u kôstkovín, u ktorých ide zakoreňovanie trochu ťažšie.
U diospyrosov sa mi podarilo viac krát namnožiť podnož vegetatívne najmä ako koreňová odnož, ale aj ako zakorenený rezok. Inicioval som tiež množenie "meristémovým" spôsobom kde sa ukazujú tiež dobré výsledky, takže ak to dobre pôjde budeme mať vegetatívne množené podnože so známymi vlastnosťami, mrazuodolnosti aj charakteristík rastu a vplyvu na naštepenú odrodu.
Vtedy má význam urobiť aj výskum takejto podnože na opad plodov.
V situácii s rôznorodými vlastnosťami jednotlivých generatívnych podnoží ktoré sa používajú by to malo obmedzený význam.
Tiež úroveň kompatibility a výška miesta štepenia majú isto určitý význam pri skúmaní opadu nedozretých plodov u diospyrosa.
Ako vidno, problém opadu plodov je zložitejšia záležitosť. Preto nie je možné nájsť jednu príčinu a tiež jednoduchý recept ako zabezpečiť aby nedozreté plody diospyros predčasne neopadávali.
Rozdelenie príčin:
1. Vplyv prostredia
1.1. Vplyv striedania suchých a vlhkých periód počas dozrievania
1.2. Vplyv výrazného rozdielu teploty nadzemnej a podzemnej časti stromu
1.3. Vplyv vlastností a spôsob ošetrenia pôdy, substrátu v okruhu pod korunou stromu
2. Vplyv konkrétneho stromu
2.1. Vplyv veku, kondície stromu a kvality koreňovej sústavy stromu
2.2. "miera partenokarpickosti pestovanej odrody"
2.3. fyziologický opad súvisiaci so schopnosťou stromu udržať, vyživiť a dozrieť určité množstvo plodov za aktuálnych okolností
wabi
08.09.13,11:30
Ak máte niekto už stromček Hurmi kaki a chcete k nemu opeľovača, ktorý tiež rodí súčasne aj veľké plody do 200g, ktoré sa dajú jesť už ako tvrdé nie sú trpké a súčasne opelia váš strom a zvíšia mu úrodu... možnosť bezplatnej dohody, mám ich veľa a nezmestím ich do záhrady... Plody sa dajú ako jablká doskladovať v pivnici až do marca...
pmajap
08.09.13,12:17
Ak máte niekto už stromček Hurmi kaki a chcete k nemu opeľovača, ktorý tiež rodí súčasne aj veľké plody do 200g, ktoré sa dajú jesť už ako tvrdé nie sú trpké a súčasne opelia váš strom a zvíšia mu úrodu... možnosť bezplatnej dohody, mám ich veľa a nezmestím ich do záhrady... Plody sa dajú ako jablká doskladovať v pivnici až do marca...

wabi, aké máš skúsenosti, rodia ti na podnoži viržinka aj bez hybridného opeľovača
Juraj Bindzár
08.09.13,15:58
Nazdar wabi , Aká je to odroda a akú má mrazuvzdornosť?
wabi
09.09.13,07:23
Ale veď to či budú stromčeky rodiť bez opeľovača záleží oveľa viac od odrody než od podpníka - podnože. Presnejšie, podľa mňa na to podnož nemá žiadny vplyv.
Samotné opelenie však úrodnosť nielen po kvantitatívnej ale aj po kvalitatívnej stránke ovplyvňuje výrazne.
paloo
09.09.13,07:41
Ale veď to či budú stromčeky rodiť bez opeľovača záleží oveľa viac od odrody než od podpníka - podnože. Presnejšie, podľa mňa na to podnož nemá žiadny vplyv.
Samotné opelenie však úrodnosť nielen po kvantitatívnej ale aj po kvalitatívnej stránke ovplyvňuje výrazne.
Myslíš,že aj na lotuse keď zmrzne bude rovnako rodiť?
pmajap
09.09.13,08:23
Ak máte niekto už stromček Hurmi kaki a chcete k nemu opeľovača, ktorý tiež rodí súčasne aj veľké plody do 200g, ktoré sa dajú jesť už ako tvrdé nie sú trpké a súčasne opelia váš strom a zvíšia mu úrodu... možnosť bezplatnej dohody, mám ich veľa a nezmestím ich do záhrady... Plody sa dajú ako jablká doskladovať v pivnici až do marca...

Wabi mám záujem, aký je to kríženec.
Juraj Bindzár
11.09.13,06:28
Wabi,pmajap je asi jediný človek čo ti na porade ešte verí , tak ju nesklam a daj jej ten kaki stromček čo si tu sľúbil.
wabi
12.09.13,04:13
Aký ciel malo toto Juraj? Potrebuješ si na mne liečiť svoje komplexy?
Najprv som napísal reakciu ktorá by ťa mohla uraziť, rozhodol som sa však že nebudem nasilu ftipný (na to si tu preborník ty a nemám šancu ťa prekonať ani ani snahu a motiváciu sa o to pokúšať) a tak ti odpoviem inak...
Rozdal som tento rok vyše 100 kusov malých hurmi kaki. Mám ich stále dostatok na rozdávanie asi 400 kusov a postupne budú dorastať... Okrem toho ich samozrejme aj predávam v širokom sortimente... samozrejme radšej by som ich všetky iba rozdával, ale snažím sa prežiť v tomto s........ svete. Nesúhlasím s pravidlami ktoré tu vládnu. Radšej vymieňam a bartrujem, no musel som sa prispôsobiť, pretože musím splácať svoje hypotéky...
Viem že aj ty robíš užitočné veci pre propagáciu tohoto druhu.
Pochválil si sa veľa krát peknými fotkami. To čo si si vysadil dobre rastie. Aj to čo máš odomňa. Nič iné som ale ani neočakával a tak si ma nesklamal.
Zaujímalo by ma, čo si očakával ty odomňa. Netuším, čím som ja sklamal tvoju dôveru?
Zrejme si chcel byť iba ftipný a podarilo sa ti to ako obyčajne. Iste sa na tom zopár ľudí pobavilo. Na druhej strane som bol vyzývaný viacerími aby som neprestal prispievať na poradu, pretože chceli môj názor a radu.
Tebe tu asi vadím a je pravda že po podobných glosách ktoré sa snažia ma uraziť nemám veľkú motiváciu sem písať.
Ak by mala pmajap byť poslednou kto mi tu verí, tak naozaj bude toto môj posledný príspevok na porade. Len neviem koho by si potom glosoval. Ale ty si iste už niečo nájdeš...
Snažím sa, aby to čo píšem malo hlavu a pätu a texty sú dlhé a obsažné. Iste nie vždy sa mi to podarí a nie každému sa to chce potom čítať...
Po prvý krát som sa pozrel do tvojho profilu. Dal si 289 príspevkov. Väčšinou kratších vtipných glos. Máš tam 37 verejných odkazov a pochvál. Z toho 12 od pmajap a 10 od valčake. Pochvál som z toho napočítal presne 20 a teda 17 bolo pekných gratulácií k sviatkom. Tiež sa pridávam, neraz si ma zaujal a pobavil... nikdy však nepoučil.

Iste pmajup sa budem snažiť nesklamať. Mimochodom gratulujem k dnešným meninám. Ak som niekoho v niečom sklamal a tým som stratil jeho dôveru je mi to ľúto... nemal som to v pláne.
Na druhej strane, veľa sa angažujem. Namnožil som tisíce stromov. Bez tohoto by mnoho ľudí nemalo zaujímavý strom v záhrade. Zachránil som niekoľko starých odrôd, ktoré by inak nikto nemamnožil a nikto nepoznal. Spropagoval veľa noviniek ktoré sa mi osvedčili. Nie všetko sa mi podarilo tak ako som si predstavoval. Kto robí veľa, robí aj oveľa viac chýb. Žiaľ systém viac podporuje pasivitu...
Prispieval som tiež, veľa na poradu.
Asi po vyše roku som sa pozrel aj do vlastného profilu mám podľa profilu 1616 príspevkov. Je tam 86 odkazov a pochvál. Pretože som nikdy nikomu zrejme neodpovedal na tieto verejné odkazy, len náhodou som po dvoch rokoch fungovania na porade zistil že vôbec existujú, tak odkazov a gratulácií tam je minimum. Na 95% sú to teda samé pochvaly, zrejme od ľudí ktorí mi veria.Je teda celkom možné, že podľa týchto pochvál asi pmajap nebude jediná kto mi ešte na porade verí.
Chcel by som sa teda touto cestou poďakovať za všetky pochvaly. Nikdy som žiadny príspevok neohodnotil a to ani kladne ani záporne, ak predsa tak omylom. Zrejme, keby som chválil, chváli by ma recipročne a mal by som tých pochvál ešte viac. Nepotrpím si však na to. Hoci iste som neraz čítal aj dobré príspevky, proste ma nenapadlo ich hodnotiť. Pravdou je, že som možno na 99% v príspevkoch radil a nepýtal som radu od iných a tak proste mi neprislúchalo posudzovať, či ich rada pomohla tomu kto sa na niečo pýta. To prislúcha skôr pýtajúcim sa, aby vyhodnotili kvalitu odpovede...
Nie som proti oslavám a gratuláciám v realnom svete, práve naopak. Nejak som si nezvykol na využívanie PC týmto smerom. Dokonca ani na facebooku nie som aktívny. Proste na to naozaj nemám čas...
Som skôr zástancom praktických činov a ak slov, tak nie prázdnych, ktoré nič neriešia...
.
Vieš, keby som nepovedal nič čo považujem za dôležité, iba frajersky vtipkoval a glosoval, i keď na vysokej úrovni, niet potom čo spochybniť...
Keby som nič nepovedal, nebolo by čomu veriť ani neveriť.
Zrejme ťa to nudí, tak to nečítaj...
Snažil som sa len zdôvodniť svoje fungovanie.
Mám rodinu, priateľov, známych a aj tých ktorých som žiaľ sklamal a to i napriek tomu, že som nikomu neostal nič dlžný a sľuby sa snažím plniť. Ľudí ktorí ma poznajú je veľmi veľa a žiaľ ja ich úplne všetkých nepoznám. Mám lepšiu pamäť na rastliny než ľudí ale inak som orientovaný úplne normálne.
Bol by som oveľa radšej, keby som mohol písať o stromoch a preto sa poprosím vráťme k téme bez snahy o osobné poníženie a urážanie, ak to dokážete.
Ďakujem za pochopenie.
pmajap
12.09.13,07:51
V tom množstve slov a argumentov uniklo to podstatné, wabi, ja aj ostatní veríme, že máš množstvo zaujímavých tomelov, nemám nič čo by som ti mohla ponúknuť na výmenu, to musí ešte prejsť pár rokov a bude to skôr vec náhody. Ozvala som sa aj po tvojom príspevku na samcov arguty cez tvoj mail, mám záujem aj o tomel, nie zadarmo.
A čo sa týka príspevkov na Porade, roky je tu zaužívané vzájomné podpichovanie, najviac medzi ľuďmi, ktorí sa osobne poznajú. Juraja poznáš, v reále jeden z najvďačnejších a najlepších ľudí - nemám pravdu :D
Juraj Bindzár
12.09.13,08:33
Wabi , asi sedem príspevkov spätne som ťa slušne pozdravil a spýtal som sa ťa na niečo ale ty si ma ignoroval a pritom som ani nechcel od teba stromček iba som bol zvedavý na odrodu a mrazuvzdornosť . Potom keď som tu zo srandy napísal že ti tu nikto neverí , hneď si mi odpovedal , tak že som pochopil že tu keď som na teba slušný tak nič nedosiahnem. To že mi tu vadíš to je hlúposť a to myslím úprimne .
Juraj Bindzár
12.09.13,08:35
Pmajap ty ma tu nevychvaľuj , lebo stromček nebude -:)
wabi
14.09.13,09:05
Tak aspoň v rýchlosti.
Viackrát som tu opisoval asi polstoročný strom Hurmi kaki, ktorého vrúble kolujú pod názvom "Dvorský". Jedná sa o náhodný semenáč zo semienka tomelov z Albánska. Je zaujímavý tým, že robí 3 druhy kvetov a 2 druhy plodov. Plody dosahujú až do 200g. Po naštepení na Lotus i viacej ale max 280g. Dajú sa jesť aj pred úplným dozretím. Zatiaľ je najvelkoplodejší zo všetkách obojpohlavných Diospyrosov, s ktorým som sa zoznámil. A môžem to potvrdiť, pretože ho sledujem už niekoľko rokov. Zatial nikomu nevymrzol, aspoň mi o tom nikto nedal vedieť. Je ale pravda, že som ho radšej dával len na južné slovensko. Je to čistokrvný Diospyros kaki, je však s istotou odolnejší ako "Dunaj". Spolahlivo opeluje sám seba i iné diospyrosy okolo seba...
Semenáče z neho si veľmi dobre držia vlastnosti a zatiaľ všetky ktoré sú sledované sú veľmi podobné vo všetkých vlastnostiach. I tak však drobné rozdiely budú. Osvedčil sa mi jeden z nich ktorý som nazval "3flow" a ďalej ho šírim štepením. Ukazuje sa byť veľmi úrodný. Plody sa dajú doskladovať v obyčajnej pivnici s jablkami až do marca.
Je to unikát. Semenáče majú pomalší rast ale niektoré rodia už v 5 roku, nie sú to veľké stromy. Na lotuse rastú bujnejšie.
Pretože semenáčov mám veľa, a pretože každý z nich je zaujímavý, rozdávam ich ako dobré opeľovače a snažím sa byť v kontakte s ľuďmi ktoré ich majú aby som ich mohol ďalej dosledovávať... Navyše najväčší význam popri dobrých plodoch majú ako opeľovače... Cieľom je, aby sa čo najviac rozšírili po Slovensku...

Najprv som to nestíhal podrobne odpovedať a potom ma Juraj rozčúlil, tak som na to pozabudol. Dúfam, že to postačuje, mimochodom, myslím že Juraj ho už odomňa štepený na lotuse má ak sa nemýlim...
Mám to šťastie že Juraja poznám osobne a mám ho rád. V realite je našťastie menej uštipačný. Občas mi dokáže na porade zdvihnúť adrenalín...
Vtípky berem, no práve časový aspekt písania na porade nie je zanedbateľný a ak by to nemalo význam pre ľudí ktorí to čítajú tak pre seba to robiť naozaj nemusím, preto je to pomerne citlivá téma... Fakt, že ani so ženou sa moc nehádame a takzvaná talianska domácnosť by sa mi rýchlo prejedla...
Nie som však urážlivý, snažím sa na každom najisť to dobré...
Kľudne Juraja môžeš vychvaľovať, nie som žiarlivý a každému chválu doprajem. Chvála neuškodí a na Slovensku sa chválime málo. O to viac sa kritizujeme... čo je v pohode ak to je konštruktívne a nieje zlomyselné...
pmajap
14.09.13,09:50
Wabi už som počula o tvojom opeľovači od ľudí v južnejšej časti ČR, ešte nerodil, zatiaľ kvitli len samičie kvety. Oblasť pri Lučenci je veľmi teplá, ale zimné a jarné mesiace sú kruté. Tipo zatiaľ žije a rodí a to je menej odolné ako Dunaj.
wabi
14.09.13,15:03
Záleží hlavne na konkrétnej mikroklíme... Ak chceš ohlás sa po telefone...
ela77
12.10.13,12:01
pripájam moje hurmikaki od Wabiho, aj napriek tomu, že som ho z opatrnosti prvé 2 roky skrývala do pivnice a tak je iba druhý rok vonku voľne (samozrejme na zimu obalený), teraz ho síce potrápili tie dvojnocové mrazíky, ale myslím, že plody sú už jasné. Len škoda že sú iba na dvoch halúzkach, ale verím, že to už vydržia. Má 23 krásnych jabĺčok, pekných dorastených tak do celej dlane. Možno ani nebude treba toho druhého opeľovača, ktorého si mi Ondrej sľúbil, lebo sa mi doteraz nepodarilo k tebe zajsť. Takže stromček je u mňa štvrtý rok. Predvlani sa pokúšal o plody, ale spadli už pekné dorastené, ale prišiel víchor a zhodil ich, vlani mi namrzol v apríly a neskoro hodil na skúšku plody ale nebolo z nich potom nič, ale tento rok napriek veľkej opadávke (počasie v lete bolo nevyspytateľné) a ja som ich nemala odvahu preriediť sama na začiatku, lebo som vedela, že niečo určite opadne. Prikladám foto dnes urobené, ale musím sa priznať chodím ten stromček pohladiť každý deň a prihovoriť sa mu aby vydržal.
ela77
12.10.13,12:05
ešte jedno foto
pmajap
12.10.13,12:27
Máš ich krásne, tak nech sú aj tak sladké. Mne zamrzli,
tri noci -6 C.
ela77
12.10.13,14:39
Joj to ma mrzí škoda je ich, máš ich krásne veľké a už aj farbu chytajú. Ja keď som zistila, že paradajky sú ráno ako tvrdé nanuky a musela som to všetko vyhádzať, tak som hneď utekala ku hurmikaki, či aj tie nie sú chytené, ale podľa toho ako pokračujú sa zdá, že vydržali. Zdá sa že to vidno na tých tvojich, ale čo to robí ďalej, myslíš že už by nedozreli normálne?, že ich to už pokazilo? Skús, veď aj tie čo sa dovážajú určite nie sú dozreté na červeno, keď ich oberajú. Možno sa ešte schopia, ale podľa foto vidno tie tmavé fľaky zhora, čo vzniklo asi po roztopení. Mne takto skončili figy, toľko ich mohlo byť, že som mohla rozdávať, no ale listy majú ako spálené a tak neviem či z nich ešte niečo bude. Vlani nahodili neskoro plody a nestihli dorásť, tento rok ich pokazil mrázik, ktorý vlastne u nás dolu nebol ani nejaký veľký, ale stačilo aby človeku pokazilo radosť z úrody. Držím palce, že aspoň niečo vydržalo možno.
wabi
13.10.13,04:51
To je naozaj škoda. Ak bolo naozaj -6 tak to je moc. Krátkodobo do -3-4 ešte plody môžu vydržať...
Pred takým mrazom lepšie odtrhnúť a nechať dozrieť, len ťažko to odhadnúť...
U mňa na kopci nebolo pod nulou.
V štúrove som bol na jarmoku tam tiež nemrzlo...
Skúšala si ochutnať, možno sa zato budú dať jesť.
Jeden zo spôsobov ako odstrániť trpké taníny je nechať zamrznúť, takže nie je to možno stratené úplne.

Ala treba podoprieť, aby ti silný vietor stromček nezlomil... Gratulujem a opeľovač nie je zbytošný. Opelené plody sú väčšie, červenšie, chutnejšie a majú inú štruktúru dužiny. Úroda môže byť v priemere až dvojnásobná a navyše kvalitnejšie chutnejšie...
Len keď budete komunikovať priznajte sa že ste z porady aby som vás vedel zaradiť...
pmajap
13.10.13,05:16
Wabi dala som na skúšku tri do sáčku s jablkami, v spodnej časti sa vracia oranžová farba, ale v hornej ostávajú zelenohnedé. Ty si pred rokom písal, že ti tiež omrzli, dali sa konzumovať? Nebola som doma skoro mesiac, tak som ich nevedela ochrániť. Mohlo to poškodiť aj strom?
wabi
13.10.13,06:24
Nie, strom to určite nepoškodilo. Ako som napísal do tých -3 krátkodobo v pohode...
Som zvedavý daj vedieť. Neboj sa to ochutnať aj namrznutej časti...
panTATRAN
15.10.13,07:16
pripraveny na zimu.
odroda Gora goverla od wabi. zasadena na jar.
pri B. Bystrici, nadm. vyska 550m n.m., juzny svah.
paloo
15.10.13,09:56
To je nejaká nový druh včiel?
J500j
16.10.13,09:35
Len neviem čo na to tá nmv. Spraviť sa dá hocčo. Ale koľko rokov to vydržíš.
Valcake
16.10.13,11:14
..cením si tvoju vynaliezavosť a starostlivosť. ...držím prsty...
ela77
17.10.13,17:39
Dnes som už musela obrať niektoré plody, lebo sú dosť už prezreté, jedno už prasklo a sú veľmi chutné. Dávala som pri ochutnávaní pozor či nemá nejaké semienko , ale ani si ho neviem predstaviť, či to má semiačka malé, alebo v akej forme.
Juraj Bindzár
17.10.13,18:35
ela77
18.10.13,09:47
Vďaka Juraj za názornú ukážku, budem dávať pozor či nájdem nejaké, ale zatiaľ neboli, preto som si myslela, že je to nejaké nenápadné maličké semiačko. Keď si bol taký pohotový, predpokladám, že je to z vlastnej úrody. Ak by som ich už všetky dala dolu, tak ako ich aspoň na chvíľu uskladniť, lebo začali praskať (myslím šupku).Dať ich do tmy, či chladu a na svetlo?
Juraj Bindzár
18.10.13,14:14
Toto nie je z mojej vlastnej úrody . Ty budeš mať semienká vtedy keď si zasadíš aj opelovač . Z tým uskladňovaním je to tak že tie plody čo ti už praskajú , treba skonzumovať a tie čo sú tvrdé , tie daj niekam na chladné miesto. Najlepšie by bolo 0 až +2 C Takto ti vydržia najdlhšie . Či do tmy alebo na svetlo to je asi jedno ale aj v chladničke je tma aj v pivnici -:) Tak to skús a uvidíš .
pmajap
27.10.13,08:11
Vie mi niekto povedať aké vlastnosti by mal mať kríženec Nikitskej bordovej x Rosijanka a spätný kríženec týchto dvoch s Rosijankou. Myslím, či sa to odzrkadlí na veľkosti plodov a mrazuvzdornosti ( a iné) a aký rozdiel je pri týchto krížencoch. . Ďakujem.
wabi
28.10.13,06:27
Rosijanka je kríženec teda hybrid medzi Diospyros Vyrginiana a Diospyros kaki. Toto kríženie urobil Pasenkov na Ukrajine a bol prvý kto to urobil...
Virginiana pochádza s Ameriky s kaki ktoré je z Ázie mali spoločného predka zrejme naposledy pred oddelením kontinentov, teda ide o miliony rokov trvajúci oddelený vývoj a dva samostatné druhy. Nie vždy je takáto hybridizácia možná, no v tomto prípade sa to podarilo. Virginiana má oveľa vyššiu mrazuodolnosť a kaki zasa väčšie plody.
Tento kríženec, teda hybrid - Rosijanka bol použitý ako rodič pri ďalšom šľachtení, čím vznikla Nikitskaja bordovaja ako dcéra Rosijanky...
Prvá otázka znie ako môžu mať dve čiastočne partenokarpiské samice matka s dcérou potomkov.
U všetkých Diospyrosov sa môže stať veľmi výnimočne, že niektorý ojedinelý konár, či dokonca celý strom zakvitne namiesto samičími kvetmi iba samčími kvetmi. Môže k tomu dôjsť pri stresových faktoroch, najčastejšie pri poškodení mrazom a následnej degradácii zo samičích na samčie kvety...
Technicky to je teda takto možné. Otázka je, aký význam by malo zámerne produkovať takéto jedince... Skôr si myslím, že sa jednalo o náhodné "skríženie" - skôr vo význame oplodnenie, pretože kríženie v užšom význame znamená že krížiace sa jedince by mali byť od seba veľmi odlišné - napríklad rôzne druhy. Ako to bolo pri vzniku Rosijanky.
U potomkov týchto odrôd nemožno očakávať, že by ako sa vraví prekročili svoj tieň. Budú teda veľmi podobné rodičom. Genetika je však nepredvídateľná a tak samozrejme môžu prekvapiť...
Na Ukrajine však šli ďalej a rozvíjali toto šľachtenie inými smermi než je iba úzke uzatvorené kríženie zmieňovaných odrôd a tak im vznikli nové generácie hybridov.... s podobnou odolnosťou voči mrazu a pritom s oveľa väčšími plodmi...
Tiež pri amerických Virginianach je ponuka veľmi pestrá. Existujú desiatky odrôd čistokrvných Virginian, ktoré pritom majú rovnako veľké či dokonca aj väčšie plody než napríklad Rosijanka a pritom sú ešte odolnejšie voči mrazom a sú veľmi chutné. Ďalšou vetvou sú Americké krížence Geneva Long a Geneva red, ktoré majú veľmi chutné plody....
pmajap
28.10.13,13:19
Pred asi rokom sa tu prezentovali ako najodolnejšie odrody ukrajinské gory profesora Zajceva, skúšobne ich vysadili na Kryme a div sa svete zamrzli. Neodradilo ma to, lebo sú aj tak mimoriadne. Už ich mám, ale kým zarodia tak to ešte potrvá. Ty si v genetike veľmi dobrý, mám kríženca NBxRos, ale hybrid NBO2 je údajne oveľa lepší, aký je medzi nimi rozdiel?
Wabi ten tvoj semenáč zatiaľ (podľa pestovateľov) je rovnako odolný ak nie lepší. Stále mám záujem, ale zatiaľ som mimo SR.
Pár príspevkov vyššie sú tie moje omrznuté plody, tri noci po -6 až 7 C. Tvrdé zo stromu boli dobré, sladké a šťavnaté, po dvoch týždňoch neomrznutá časť dozrela, ostala kašovitá a omrznutá tuhá sfarbená do hneda. Dajú sa konzumovať aj zamrznuté, ale netreba ich nechať dozrieť v teple.
wabi
28.10.13,21:26
Ospravedlňujem sa že to musím upresniť. Len aby nedošlo k nejakým nedorozumeniam.
Neviem kto prezentoval ukrajinské "Gory" ako najodolnejšie, ale pochopiteľne to tak nie je. Sú aj ukrajinské odrody odolnejšie... o amerických Virginianach a ich prvostupňových hybridoch nehovoriac...
Ten profesor nebol Zajcev ale Zajc a nevyšlachtil žiadne hybridy hoci ich testoval... takže ak som od neho nejaké odrody priniesol, tak tie hybridné nevyšľachtil on jednalo sa len o čisté Kaki ale pomerne odolné...
Ukrajinci za 70 rokov hybridizácie dosiahli desiatky zaujímavých hybridov. Chvíľu potrvá pokiaľ sa nájdu tie najperspektívnejšie. Na Slovensku a najmä v Čechách a na Morave však mame celkom dobre našliapnuté a za pár rokov budú bohaté skúsenosti a budú tiež vlastné hybridy. Tie už síce aj sú ale ešte nerodia...
Čo sa týka toho porovnania nemám dostatok podkladov, aby som vyhodnotil...
Skôr ma zaujímajú skoršie Virginiany, ktoré síce sp menšie ale sú fakt odolné bezproblémove a jednoducho mi chutia...
Otázka však nestojí či Americké alebo Ukrajinské sú to rozličné druhy a každý má svoj význam a uplatnenie.
To je akoby sme porovnávali napríklad broskyne a slivky... Iste niekto má rád broskyne a niekto zas slivky a ja mám rád aj jedny aj druhé ale broskyne sú proste predsa len chúlostivejšie a nie úplne všade sa im darí...
A hurmi kaki ma fascinujú práve svojou odlišnosťou. Čo odroda to prekvapenie inakosti v chuti, odolnosti, veľkosti plodov, vyfarbení, dobe dozrievania či dokonca spôsobe rastu a kvitnutia a pod...
pmajap
29.10.13,10:52
Nech mi to pán profesor hore odpustí, podarilo sa mi poslovenčiť mu meno, ale keď lúskam ruské stránky, neuvedmujem si to, stalo sa.
Priznám sa, že tiež ma zaujímajú, ale z pohľadu "konzumenta" . Zaujímavé je rus. fóŕum http://forum.homecitrus.ru/index.php?showtopic=3494&st=280, kde píše spolupracovník profesora o pôvode týchto krížencov, podľa jeho slov vyšľachtené v Japonsku a patentované na Ukrajine. Ale to je to, čo ma najmenej zaujíma, chcem len pár tomelov, ktoré budú chuťou podobné tipu, väčšie ako Rosijanka, udržia plody a nezmrznú prvú zimu . Informácie o nich sú veľmi rozdielne, tak som sa skúsila opýtať tu. A to je všetko.
paloo
29.10.13,17:49
Skôr ma zaujímajú skoršie Virginiany, ktoré síce sp menšie ale sú fakt odolné bezproblémove a jednoducho mi chutia...
Časy sa menia zajtra do videnia ;)
wabi
29.10.13,22:45
Virginiany mi chutili vždy ale je to iný druh a iná chuť. Rozdiel medzi nimi a klasickými kaki som prirovnal k rôznym druhom Kvôstkovín ako sú napríklad marhule, broskyne, slivky, čerešne. Sú rôzne a predsa sa všetky pestujú a všetky majú svojich obdivovateľov...
Ak som napísal že ma zaujímajú a chutia mi, neznamená to že nemám rád aj klasické kaki alebo že by som na ne nejako zanevrel...
Preto nie som rád ak sa vytrháva z kontextu.
Časy sa však našťastie naozaj menia a preto je to tak zaujímavé. Stále nové skúsenosti...
Dúfam že o rok zas budem mať čo nové napísať...
Ak však máme radi aj klasické kaki, prečo by sme ho tiež nepestovali, najmä ak existujú odolné odrody a máme k tomu vhodné podmienky v nížinách a na chránených miestach kde teplota ani v zime neklesá pod 25 stupňov...
Napokon máme tu naše vlastné semenáče už desiatky rokov... Najdu sa dokonca medzi nimi aj také kde mám podozrenie, že vydržia podobne nízke teploty ako tie ukrajinské. Ale aby sa táto teória naplno potvrdila tak to chce viac skúseností a chce to nechať nejaké tie stromy ešte zamrznúť...
Najbližšie k tomu klasickému kaki, ktoré mi tiež chutí sú práve tie Ukrajinské krížence 4.generácie a to hlavne chuťovo a veľkosťou plodov. Až tak ďaleko, že to niekomu je podozrivé.
Informácia že boli ukradnuté a že sa jedná o nejaké japonské odrody, sú na zmieňovanom fore púhe dohady.
Dosť ma ale pobavilo, že súdruhovia s Ukrajiny nemajú fotografie a nevedia porovnať ani listy...
S toho čo som videl, na vlastné oči a to je lepšie ako foto najmä ak ani to nie je, podľa listov, púčikov a konárikov, javia všetky ukrajinské odrody určitú podobnosť a zároveň jednoznačnú odlišnosť od klasických Kaki.
Takže nemám dôvod pochybovať o oficiálnej verzii. Nehovoriac, že šľachtenie Diospyrosov nie je nijak zvlášť zložité, napokon uviedol som, že aj u nás je už pomerne dosť semenáčov a je veľký predpoklad vlastných odolných a dobrých odrôd...
Tých nešťastníkov na tom ruskom fore proste neberiem vážne, veď sa dohadujú len na základe nejakej fotografie plodov. Stromy nikdy nevideli... Na každom fore sú proste ripáci, ktorý spochybňujú a bez skúseností a dôkazov iba na základe domnienok a zle vyložených faktov robia závery... treba to brať s rezervou...
Pre informáciu. Klasické kaki majú listy sfarbujúce sa na jeseň na červeno. Listy Virginian sa zase sfarbujú vždy iba na žlto a opadávajú oveľa skôr. Rosijanka rovnako ako Nikita majú listy žlté a červená farba tam nie je na jeseň buď vôbec alebo len naznačená. Rovnako sú na tom aj ďalšie ukrajinské krížence,
Rád by som sem hodil na potvrdenie toho nejaké fotky, ale sú moc veľké a nechce mi ich zobrať. Zabudol som už ako ich zmenšiť...
pmajap
30.10.13,12:01
Najviac ma zaujíma Rosijanka, pomerne skorá, mrazuodolná (vraj do -28 C), plody udrží a sú chuťovo veľmi dobré, ale malé do 75g. Na stránke predajcu http://61327.ua.all.biz/hurma-sazhency-v-magazine-v-kieve-rossiyanka-g1809285 je už gramáž do 150 g, takže sa jedná už o kríženca ?, pritom popis je o inom, ako keby to bola 1. generácia. A rovnako zmätočné sú informácie a popisy.
NBNO2 alebo Rosijanka 2 by mala podľa všetkého byť 4 tá generácia a asi aj dosť mimoriadna čo sa týka veľkosti plodov a odolnosti. Nepoznám nikoho komu by už rodila, to zatiaľ asi len na Ukrajine.
wabi
30.10.13,14:44
Videl som na Ukrajine Rosianku 2 a s najväčšou pravdepodobnosťou ak ju niekto má tak s vrúblov čo som asi pred 6 rokmi priniesol. Je to sestra Rosijanky a ako prvá generácia má malé plody, možno menšie než rosijanka. Veľkosť plodov je samozrejme rozdielna od toho na akom podpníku, od veľkosti úrody vzhľadom ku kondícii stromu, od hnojenia a zavlažovania to sú tie najvýznamnejšie vplyvy ale v praxi môžu byť natoľko významné, že zatiaľčo na jednom strome môže mať plody veľkosti 100g na inom 25g. Je to pritom tá istá odroda...
Vo všeobecnosti neverím, že by mala Rosianka a i Rosianka 2 väčšie plody než do 100g a ak tak je to výnimočný rekord a nie bežná vec, asi ako keď uvediem že asiminy majú plody do 0,5 kg ale to je proste rekord rovnako ako ľudia môžu narásť aj nad 210 cm, ale kto kedy takého stretol?
Čo sa týka chuti plodov tak je dosť trpká a o takomto čase ešte nie je zrelá ani omylom. Ťažko ju zaradiť medzi včasné odrody. Vlastne zo všetkých Diospyrosov mi chutí najmenej a preto už niekoľko rokov ju nepropagujem.
Iste chuť je subjektívna záležitosť...
Ak ti ide o veľkosť plodov Rosijanka nebude to pravé ak ti ide o chuť, tak novšie hybridy, hoc aj Nikita alebo niektoré s ešte novších sú lepšie.
Nehovoriac o Genevách čo sú Americké hybridy s nepomerne lepšou chuťou a dozrievajúcich v dobrých podmienkach už od polovice augusta, sladké ako med. alebo hoc aj Dickie, alebo ďalších asi 5 Virginian, ktoré sú tiež skoré a sú schopné v pohode robiť plody nad 100g. Samozrejme zas dôležitosť dobrej podnože zväčšujúcej im plody.
Na nete sú často dezinformácie keď ich píšu ľudia ktorí sa len domnievajú a možno plody danej odrody ani nevideli. Aj ja som niektoré super novinky nevidel rodiť a preto o nich nemudrujem, pokiaľ neuvidím na vlastné oči a neokoštujem vlastným jazykom a potom už ale nemám dôvod presadzovať jednu sortu na úkor inej...
Ak mi niekto poradí v súkromnej správe ako zmenšiť fotky, tak ich sem môžem nahádzať aj Rosianky aj ostatné aj s váhou aby bolo vidno hmotnosť plodov s tohoročných úrod...
Milas265
30.10.13,16:42
paloo
31.10.13,06:06
Dobre dajme tomu,že tebe amíci chutnajú no nám nie....
Môžeš nám teda poradiť nejaký UA hybrid ktorý by nemusel trebárs u mňa zmrznúť???
Vďaka
paloo
31.10.13,06:48
Mikiad
31.10.13,13:10
Ahoj Palo!
Kecá ako vždy. Ale nemám ani čas ani chuť s ním diskutovať.
Profesor Zajac robil šľachtenie. Aj preto tam po jeho smrti zašli z univerzity, aby zachránili niečo z jeho práce. Bohužiaľ, bolo to dosť zle označené.
U teba bude treba spraviť kakikáreň na hybridy, tak ako to mám ja na kaki. A nejde len o mrazuvzdornosť, ale aby to aj stihlo dozrieť. Teraz mi dozrieva ten hybrid v popredí na fotke 1. Plody sú výborné, priamo zo stromu, keď to začína mäknúť. Bolo ich asi 50, príď ochutnať. Na tej istej fotke je vľavo posledný prezretý Prok a vzadu na vrchole Gora Goverla, zatiaľ tvrdá ako kameň. Tá by u teba nielen nedozrela, ale okrem toho minulý rok mala chuť veľmi blízku D. virginiana. Ale možno bola prezretá - to kôli tomu drozdovi, čo mi stihol vždy uletieť skôr ako som ho vyfotil (foto na kiwifóre). Na ďalšej fotke je Steiermark kaki ďaleko od dozretia.
Spravím a pošlem ti fotku Rosseyanka 2 navrúbľovanú v Rosseyanke z Lednice. Rozdiel je viac ako badateľný. Otázka je ale zasa o správnosti označenia. Fakt ale je, že keď mi predminulú zimu vymrzli všetky kaki, táto si mrazy ani nevšimla. Ale zatiaľ je ďaleko od dozretia
Zdraví Miro.
Milas265
01.11.13,06:26
Kde bolo tam bolo bol raz jeden pestovateľ kaki a podarili sa mu dopestovať nejaké stromky kaki z Kóreje. Jeden z nich pekne rástol a mal veľké prírastky,tak jednu jar pestovateľ ostrihal tento strom. V ten deň mu prišla návšteva iného pestovateľa-podnikateľa a ten nepodnikatela poprosil o nejaké vrúble,čo boli na kope na dvore.Nepodnikateľ mu dovolil
pobrať koľko len podnikateľ chcel.....odvtedy sa to tu všade množí ako Kórea,tak isto prebehla príhoda aj o Kaukaze......:D
paloo
01.11.13,08:39
Pridávam foto spomínané Mirom:fotku Rosseyanka 2 navrúbľovanú v Rosseyanke z Lednice. Rozdiel je viac ako badateľný. Otázka je ale zasa o správnosti označenia. Fakt ale je, že keď mi predminulú zimu vymrzli všetky kaki, táto si mrazy ani nevšimla. Ale zatiaľ je ďaleko od dozretia
http://s17.postimg.org/rxorzsta3/Rosseyanka_2.jpg (http://postimg.org/image/rxorzsta3/)
pmajap
01.11.13,10:44
Paráda, stojí za hriech.;)
Pepe.d
01.11.13,11:03
Milas a zvitazilo dobro nad zlom v tejto rozpravke alebo nie ? :---
Milas265
01.11.13,17:34
Podľa toho čo si kúpil...:eek:
Mikiad
02.11.13,15:38
Ahoj Milan!
Prepáč, ale musím tú tvoju rozprávku trochu opraviť.
Asi pred 5 rokmi prišiel za mnou jeden pán (vtedy ešte len budúci pod...) získať základné informácie o asiminách. No a už vtedy bolo Korea - kaki na stránke môjho kamaráta Hromadnika:
http://www.tillandsia.at/kaki.htm
Ja som ho kôli porovnaniu so Steiermark - kaki nezaradil do mojej skromnej zbierky.
Takže ak tvoj rozprávkový podnikateľ nazbieral vrúble nejakého kaki, kórejskej odrody a pomenoval ho Korea - kaki, tak by išlo len o ďalší podvod a zmätok v označovaní. No a keďže sa takéto rastliny dostávajú aj do známych záhradníctiev, nemôžeme sa čudovať, ak väčšina kúpených rastlín je niečo iné ako to čo bolo označené.
Inak to dobro víťazí len v niektorých rozprávkach...
Zdraví Miro.
paloo
03.11.13,15:36
wabi
04.11.13,03:00
Sledujem tu akési rozprávky, ktorým sa ani nesnažím prísť na reálnu podstatu. Samotní rozprávkári stratili možno pointu. Skutočnosť zahalená do magického šera dohadov a nemenovaných osôb. Hra akýchsi podivných intríg a ohováračiek, ktorej nerozumiem a ani sa o to nesnažím...
Ako keby záležalo na tom kto mal ktorú odrodu skôr či neskôr a od koho. Svet je malý a kto si chce nejakú odrodu zadovážiť, tak ju skôr neskôr iste získa...
Globalizácia zúri všade okolo. Záchrana a množenie zaujímavých semenáčov, ich propagácia a osveta je vždy záslužná činnosť. Je to fajn, že na Slovensku rastú už tisíce "Hurmi kaki" a tým stromom je jedno či pochádzajú z Trnavy, Trenčína či Nitry. Ide proste len o to, že veľa ľudí sa popálilo už na dovozoch z Talianska, Španielska či Bulharska. Mnohí z nich potom zanevrú na pestovanie kaki s tým, že to nejde a vymŕza. Preto je dôležité, že sú tu tie fotky. Každý vidí, že sa dajú naozaj u nás dopestovať...
Pre mňa je jednoduchšie napísať aj niekoľko strán textu než vložiť fotku. Ale hneď ako bude chvíľa sa to naučím a niečo sem nahádžem, keď už som si dal tú robotu s fotením.
Vďaka Paloovi ktorý mi poslal link, len si ho musím ešte naštudovať.

Sledujem všetky dostupné testovateľné odrody na viacerých miestach. Je zaujímavé sledovať ako sa rovnaká odroda správa inak na rôznych miestach, na rôznych podpníkoch...
Odrody ako Korea 1,2,3,4 aj Kaukaz aj Steiermark, sú klasické kaki, ktoré dozrejú len v najlepších podmienkach a na najlepšom stanovišti. Tieto odrody síce už asi 5 či možno aj viac rokov mám ale nemnožím ich ďalej ani som ich nemnožil, hoci nejaké tie vrúble s kdečoho si kdekto už bral...
Korea má najväčšie plody aké som kedy videl ale chce to fakt veľa tepla a dlhé leto (tiež opeľovača :-) ak majú byť tak veľké, inak sú samozrejme partenokarpické)... nie je ľahko dopestovateľná mimo skleník.
To Kaukaz je o čosi odolnejší, tvorí samčie i samičie kvety. Tiež ho však nemnožím pretože Dvorský aj 3flow sú mu podobné ale sú lepšie, sladšie a majú aj väčšie a dlhšie skladovatelné plody, sú sladké aj pred úplným dozretím a aj o nejaký ten stupeň odolnejšie. Preto nie je, aspoň pre mňa, dôvod množiť Kavkaz, keď tu máme náš slovenský semenáč a ten je po všetkých stránkach lepší.
Steiermark je semenáč, akých je na Slovensku tiež dosť a ničím podľa mňa nevyniká. Je to iba môj názor a ak si ho niekto hýčka ako poklad nechcel som sa ho dotknúť.
Ku Kóreám som prišiel tak že som ich zakúpil ako 4 rôzne stromčeky rôznych typov od pestovateľa spod Zobora, bolo to pre známeho ktorý si ich vysadil v skleníku, tiež som pre neho zakúpil na rovnakom mieste ďalších asi 10 stromčekov 2 odrôd najznámejších Ukrajinských hybridov. Myslím že to pre pestovateľa nebol zlý obchod hoci tuším ešte v korunách... Dostal som k tomu aj vrúble Býčieho srdca a ešte akéhosi kaki, ktorého názov ma teraz nenapadne...
Tie vrúble boli namrznuté a nič s nich napokon nebolo. Čo ma však netrápilo. I tak som to bral len ako do zbierky a neplánoval to množiť ďalej.
Dúfam, že som tým nikoho neurazil, písal som len o zmieňovaných odrodách a tak ak kecať tak aspoň k veci.
U prof. Zaica som bol viac krát na jeho záhrade v Medvedzí Medzi Užhorodom a Mukačevom. Popravde viac než jeho "šľachtenie" kaki ma zaujali jeho odrody broskýň (jeho pôvodná zbierka čítala okolo 1000 typov prevažne vinohradníckych broskýň zozbieraných po Ukrajine) a tiež jeho hybridy hrušiek, o ktoré svet prišiel... Prof. Zajc vysieval semenáče Costaty. Boli zo samovoľného, náhodného opeľenia. Bral som tam vrúble, aj s týchto jeho semenáčov aj s Rosianky 2, ktorý tam bol ako veľký starý strom a tiež aj s jeho obľúbenej Budapešti, ktorá mi ale neučarovala rovnako ako miestny semenáč Mukačevo a priniesol som ich na Slovensko i do Čiech. Vrúble som poskytol každému kto chcel, dohromady asi 7 pestovateľom na Slovensku i na Morave. Dal som ich aj do Ledníc. Nikto neodmietol, ale niektorí na oplátku odmietli poskytnúť čokoľvek, iní nie a tak s niektorými spolupracujem a s inými nie, no nemám proti nikomu nič. Občas ma síce naserie keď niekto rýpe či provokuje, či píše bludy a rozprávky ale i tak v konečnom dôsledku mám rád každého kto sa zaoberá touto problematikou a každý si zaslúži úctu, pretože propagácia je dôležitá o množení a šľachtení nevraviac...
Snažím sa dobré veci čo najviac rozšíriť a každý rok mám vytypované čo stojí za to kam množiť... Každý rok kriticky prehodnocujem nové skúsenosti... tak sa deje, že množím iné, vždy to, čo ma najviac oslový alebo aj osvedčí...
Cieľom je rozšíriť všetko dobré medzi ľudí a nie schovávať odrody a skúsenosti pre seba, či ich baliť do nejasných inotajov...
Podľa všetkého budem na jar štepiť najmä tie najskoršie odolné Virginiany a ich Americké hybridy, ktoré som okoštoval a svojou chuťou ma oslovili. Komu som ich dal ochutnať a mal rád kaki, každý bol spokojný hoci každého prekvapila ich lekvárová karamelovo-čokoládová sladkosť. Je pravda, ten komu nechutia žiadne kaki, ten ani len nevyskúšal, takže je to jasné, nie je to proste dobrá náhražka klobások a jaterničiek...
Pripájam sa k tomu čo tu už bolo povedané. Je treba pestovať to, čo nielen nezamrzne ale aj stihne dozrieť.
Tento rok sa jar posunula a na veľkú noc ešte snežilo aj v nížinách a jaro a začiatok leta bol chladný a pod mrakom. Zdalo sa že horúčavy a následné už tradičné veľké sucho a vysoké teploty to napravia. No príroda to celkom nedobehla, najmä preto že jeseň inak prekvapivo dlho teplá bola prerušená jednou či dvoma mrazivými nocami a tak dokonca ani v teplej nížine nedozrela najneskoršia Drienka, myslím nejaká Bulharská veľkoplodá odroda slivkovitého tvaru. Tiež som videl nedozreté namrznuté kaki a dokonca aj neskorším Virginianam sa to leto videlo prikrátke. Aj jujuby to prekvapivo postihlo... sú menšie.
regiomare
04.11.13,16:39
Wabimu nemozno upriet snahu o sirenie tohto ovocneho druhu a ziskanie sirokeho genetickeho materialu (vid napriklad selekcie od Zajaca a Goverly), je to dobra a zasluzna cinnost. Co ale je tazko pochopitelne, je uvadzat odrody ako Korea 1,2,3,4,5, to nie je dobre... Niekto si mozno povie, ze to nie je podstatne, hlavne ze to nevymrzne ale robi to vacsi zmaetok pri stovkach odrod hurmikaki, korejskych je tiez vela, najznamejsie u nas su asi Cong-pjong, Bahn si, Shin na da, Dae-bong, Bu-yu... Vacsina korejskych odrod ma svoje meno a tymto oznacovanim sa nikam nepohneme. Ak sa predavaju pod oznacenim Korea kaki vsetky korejske odrody, je to dost zle, lebo nie vsetky su rovnako mrazuodolne ako Korea kaki.

Odroda Korea kaki bola dovezena mnichmi z korejsko-cinskeho pohranicia, u Hromadnika podla jeho slov zniesla minus 23 stuponov bez zimnej ochrany. Velmi sa podoba tvarom plodov na Steiermark kaki, Costatu, len je trocha mensia. Podla pana Rezla z bambusarium.cz to budu asi vsetko selekcie z pradavnej povodnej odrody Costata...Ktovie, ci su mrazuodolnostou Costata, Korea kaki, Steiermark rovnako odolne, asi nikto ich nepestuje na jednej lokalite. Stalo by to za vyskusanie, nevyhodou tychto odrod je, ze su to dost neskoro dozrievajuce Je vobec skora a mrazuodolna odroda z tych mnohych selekcii, ktora by bola vhodna do nasich podmienok? Nuz, hybridom sa asi nevyhneme, aby to vydrzalo aspon minus 20 stupnov bez poskodenia....

Miro, tebe Steiermark kaki namrzol pri akej teplote?

Wabi, ta Rosseyanka2 vyzera zjavne byt selekciou s vacsimi plodmi (nastepene je to na jednej rastline podla popisu, tak vylucme vplyv podnoze a inych podmienok, ako ty zvyknes pisat)- preco ta nenadchla? Otaznou je ale chut plodov, uvedena hmotnost, to Miro nespomenul, mozno doplni po dozreti... Povodna Rosseyanka ma chutne plody, hoc trocha malo stavnate a s menej cukru v porovnani napr. s Nikitou.... Ktovie, co bolo pridane pri krizeni tejto R2 odrody, nikde som to nenasiel....Mozno toto je jedna z tych buducich perspektivnych, cas ukaze... Na Ukrajine sa robilo vela selekcii a je tam uz niekolko generacii, co stazuje orientaciu....Ak su odkazy na ruske stranky ci clanky, mozte dat linky....

Wabi, urcite pridaj fotky Dvorskeho a 3flow - vydrzia naozaj viac ako Kavkaz? Do kolko stupnov? Su naozaj selekcie Dvorsky a 3flow netrpke odrody?Pokial si pametam, tak Dvorsky je semenac z plodu kupeneho v Albansku.
Mikiad
04.11.13,19:26
Hola Regiomare! Como te va?
Neviem odkiaľ si, ale podľa mena by sme sa mali baviť po španielsky (to by bolo dobre vedieť, ak sa máme baviť o pestovaní kaki v nešpanielskych podmienkach). A pozor, aby neprišiel exekútor pre používanie chránenej patentovanej značky.
Ale vážne, teraz o kaki.
Steiermark mi priniesol p. Hromadnik pri jeho 1. návšteve u mňa (história odrody je na jeho stránke), ako 1 z jeho 2 navrúbľovaných stromkov. Až neskôr získal vrúble Zdenek a začal ho rozširovať. To ale nie je podstatné.
Tak ako iné kaki, aj tento mi zhodil plody po daždi, tento problém už poznáme. Tento rok som pod stromom natiahol igelit a po odkvitmutí som ho trápil suchom. Funguje to a mám prvú úrodu. Ešte treba zistiť, ako dlho je treba držať mladý strom v suchu. Ja som ho nechal možno 3 - 4 týždne z obavy, aby zasa nezhodil plody. To sa ale samozrejme prejavilo na ich veľkosti, možno stačia 2 týždne - treba vyskúšať. Predpokladám, že po niekoľkých úrodách už to robiť nebude treba a strom úrodu udrží.
Mrazuvzdornosť - komunikoval som s majiteľom originálneho stromu v Alpách, tvrdil, že vydržal - 25°C. U mňa mal zatiaľ minimum - 18, (vtedy Dunaj a iné kaki odišli do večných lovíšť), nemal poškodené absolútne nič a to ani druhý stromček vysadený na kopci v krutejších podmienkach.
Rovnako aj "Rosseyanka 2". S rozdielom, že tú mám vysadenú u syna a nezabránil som poliatiu dažďom - zostal iba jediný, prvý plod a 2 plody starej známej Rosseyanky na tom istom strome. Informácie po dozretí dodám buď priamo, alebo cez Pala. Ale vidím to tak, že Trenčín (205 mnm) je už na hranici možnosti dozretia.
Zdraví Miro.
regiomare
05.11.13,11:27
Yo estoy bien, gracias :-)

Vdaka za informaciu o mrazuodolnosti Steiermark kaki, -25 by bola bomba, aj ked sa mi to nezda....Mozno kratkodobo...Napr. Korea kaki vymrzla jednemu pestovatelovi v Cechach pri -20 stupnov, ktore trvali zhruba tyzden. Hromadnik uvadza -23, asi na D.virginiana . Ktovie, na akej podnozi to pestoval ten Cech a ktovie, ci to bola ozaj Korea kaki. Ak to bolo nieco z Korea 1,2,3,4,5, tak to mohlo byt hocico... Preto je oznacovanie odrod tak dolezite....

Je Rosseyanka2 neskorsie dozrievajuca nez klasicka Rosseyanka? Trencin je na hrane s dozrievanim, ale v pripade R1, R2 a NB je to zvladnutelne, nevymrzaju tieto hybridy a dozreju(vyfarbia sa), vid Milasove fotky NB a R1....Hromadnik pestuje toho dost, nieco v kontajneroch, nieco vo volnej pode, ale "skoda" ze jemu to asi neklesa moc pod -20 stupnov. Mali by sme lepsi prehlad, ktora odroda u neho vydrzala a co vymrzlo. Co sa mu javi ako najmrazuodolnejsie, nevies? Mozno by vedel odporucit daco dobre pre nas ale on uz je v teplejsej oblasti nez Trencin.

Semenac "Dvorsky" by mohol byt zo skupiny PVNA, kedy v pritomnosti semien je duzina netrpka, to by vysvetlovalo tu netrpkost na strome. Tak som si sam odpovedal na otazku polozenu pre Wabiho....
pmajap
05.11.13,11:48
Hromadnik je o poznanie v teplejšej zóne, vlani v zime tam bola min. teplota -9 po dobu 2 týždňov , už rok mám v pláne navštíviť ho, ale neviem ako by reagovali rastliny, ktoré on roky pestuje pri vyšších teplotách ako sú u mňa.
Juraj Bindzár
05.11.13,12:58
Yo estoy bien, gracias :-)

Vdaka za informaciu o mrazuodolnosti Steiermark kaki, -25 by bola bomba, aj ked sa mi to nezda....Mozno kratkodobo...Napr. Korea kaki vymrzla jednemu pestovatelovi v Cechach pri -20 stupnov, ktore trvali zhruba tyzden. Hromadnik uvadza -23, asi na D.virginiana . Ktovie, na akej podnozi to pestoval ten Cech a ktovie, ci to bola ozaj Korea kaki. Ak to bolo nieco z Korea 1,2,3,4,5, tak to mohlo byt hocico... Preto je oznacovanie odrod tak dolezite....

Je Rosseyanka2 neskorsie dozrievajuca nez klasicka Rosseyanka? Trencin je na hrane s dozrievanim, ale v pripade R1, R2 a NB je to zvladnutelne, nevymrzaju tieto hybridy a dozreju(vyfarbia sa), vid Milasove fotky NB a R1....Hromadnik pestuje toho dost, nieco v kontajneroch, nieco vo volnej pode, ale "skoda" ze jemu to asi neklesa moc pod -20 stupnov. Mali by sme lepsi prehlad, ktora odroda u neho vydrzala a co vymrzlo. Co sa mu javi ako najmrazuodolnejsie, nevies? Mozno by vedel odporucit daco dobre pre nas ale on uz je v teplejsej oblasti nez Trencin.

Semenac "Dvorsky" by mohol byt zo skupiny PVNA, kedy v pritomnosti semien je duzina netrpka, to by vysvetlovalo tu netrpkost na strome. Tak som si sam odpovedal na otazku polozenu pre Wabiho....

Upre mange dik more -:)
Skupinu PVNA ešte nevymysleli. Alebo už áno?
Mikiad
05.11.13,15:44
Skutočne porovnávať Hromadnikovu záhradu s našimi podmienkami nemá význam. Má ju vo výške 195 m, (čo je porovnateľné s mojimi 205 m), ale je to asi 1300 m od Dunaja, na kopci asi 30 m nad riekou. Dalo by sa to možno prirovnať BZ v Bratislave.
Tiež si nemyslím, že Steiermark kaki vydrží - 25 °C. Originálny strom je na svahu nad dedinou a pri strome určire teplotu nikto nemeral. Ak aj dole pri potoku bolo údajne - 25, pri strome mohlo byť napr. - 20.
Tiež som kedysi čítal, že Dunaj vydrží - 25 a mne pri - 18 vymrzol!
Takýmto spôsobom by sme sa zasa dopracovali k totálne mrazuvzdornému kaki s polkilovými plodmi, ktoré nejaký podvodník chce speňažiť....
Navrhol som amatérsku metódu, ako by sa mrazuvzdornosť mohla otestovať. Plánujem to spraviť hlavne s dostupnými hybridmi, ale aj mrazuvzdornými kaki, ako napr. Steiermark. Neskôr to zverejním a záujemci môžu diskutovať o vylepšení. Pre ďalšie porovnanie je ale dôležité, aby to všetci spravili rovnako.
Na mojej stránke:
www.asimina.sk
mám popis 4 skupín kaki podľa trpkosti. Prevzal som to zo stránky univerzity vo Florencii. Autorom je prof. Edgardo Giordani. Keďže pochádza z Argentíny, dobre si rozumieme. Majú viac ako 80 odrôd kaki. Pred pár rokmi mi poslal poriadny balík vrúbľov, 35 odrôd. Väčšinu som porozdával. Dosť ma však znechutilo, keď som v nemenovanej BZ chcel vedieť, ktoré odrody sa chytili a chcel som samozrejme vidieť aj rastliny. Nikdy "nebol" čas zbehnúť k rastlinám. Až keď som sa neskôr náhodou dozvedel, že tam má rastliny aj jeden známy poradca, bolo mi to jasné. Možno že ste si na niektorej predajnej výstave kúpili kaki, odrody pochádzajúce z Florencie. Upozorňujem ale, že neskôr som zistil, že odroda Fuyu asi nebola správne označená.
Vrátim sa ale k tým 4 skupinám. Samozrejme, že skratky v anglickej verzii sú iné:
CFNA = PCNA
CFA = PCA
VFNA = PVNA
VFA = PVA
Stránka univerzity sa stala nedostupnou. Keď som to nedávno reklamoval Edgardovi, dal mi novú adresu, kam mu stránku presťahovali, ale ešte tam nie sú nahraté data.
Zdraví Miro.
www.asimina.sk
regiomare
05.11.13,16:58
[[/QUOTE]

Upre mange dik more -:)
Skupinu PVNA ešte nevymysleli. Alebo už áno?[/QUOTE]

Juraj, PVNA sa da lahko vyguglit...Patri tam napriklad odroda Zenji-maru...Popis najdes na nete, ciastocne som to opisal v predoslom prispevku.... Vela publikovali prave ludia z Florencie....

Miro, mas na mysli nemenovanu BZ v krasavici na Dunaji? :-) Viem, ze zaujem o vruble hurmikaki z ich strany je asi stale, len maju svoje vlastne zaujmy, obchodne....Vonku pestuju ten svoj jeden stepeny stromcek, mozno uz daco do neho dostepili... Dotycnemu panovi z BZ omrza to ich vonkajsie kaki kusok od BA, smerom na Zahorie.....

pmajap tu polozila otazku na hybrid NB no2, ale su aj dalsie ako napr. NB 21 alebo NBT 01-08. Moc sa o nich nevie.... Myslim, ze bez aspon casti genov z D.virginiana sa s mrazuvzdornostou pod -20 nedostaneme...ale nech napisu ludia, co napriklad pestuju wabiho "dvorskeho" alebo "3floor", kam smerom na sever Slovenska im to vydrzalo bez zimnej ochrany a ake minusy to vydrzalo...

O serioznosti niektorych udajov ohladne mrazuodolnosti sa da pochybovat, vid ten Dunaj, a ine....Rozsiahla diskusia je na ruskych forach o mrazuodolnosti hybridov Goverly, uz som to prestal sledovat...
Juraj Bindzár
05.11.13,17:55
Teraz by som mal sem napísať že ja som to vedel iba som vás skúšal -:)) No pravda je taká že zas som o niečo múdrejší.
paloo
05.11.13,18:20
Teraz by som mal sem napísať že ja som to vedel iba som vás skúšal -:)) No pravda je taká že zas som o niečo múdrejší.
Juraj,klobúk dole si trieda:cool:
jurkomts
06.11.13,11:36
To mám chápať tak, že viržínky sú "o ničom", ešte so ich nechutnal a tak neviem. Tu ako aj na kiwifore sa zrazu začína všetko meniť. 2-3 roky dozadu boli viržínky najlepšia volba, hlavne nové odrody a zrazu je všetko inak. Sú nazozaj chuťovo tak pozadu za klasickým hurmikaki poprípade za krížencami. Človek potom fakt nevie čo má nasadiť.........
paloo
06.11.13,14:36
Treba si položiť otázku čo je vlastne dobré a hlavne pre koho je to dobré?Ja myslím,že jesť sa to bude dať;)
Juraj Bindzár
06.11.13,15:26
To mám chápať tak, že viržínky sú "o ničom", ešte so ich nechutnal a tak neviem. Tu ako aj na kiwifore sa zrazu začína všetko meniť. 2-3 roky dozadu boli viržínky najlepšia volba, hlavne nové odrody a zrazu je všetko inak. Sú nazozaj chuťovo tak pozadu za klasickým hurmikaki poprípade za krížencami. Človek potom fakt nevie čo má nasadiť.........
Juro, viržínky to bola dobrá voľba , keď ti nebudú chutiť tak si do nich navrubľuješ také kaki aké len budeš chcieť.
pmajap
06.11.13,15:29
Regiomare, hybridy NB no2, NB 21, NBT 01-08... sú vyšľachtené na Ukrajine, alebo sú už zo šľachtenia v ČR, o aké krížence sa jedná. Franz na fóre písal, že NB no2 mu kvitla, ale zhodila plody, tiež by som rada vedela či niekomu rodila a ako je to s odolnosťou. A tiež skoré virginiany čo spomínal wabi. V auguste dozrel v skleníkoch Canzghou u Janka Chrasta, ako je to u virgilián, na odolnosť sa nepýtam, ale chuť by ma zaujímala. Ďakujem
Marek107
07.11.13,06:32
NB No2,NB 21, NBT 01-08, VKH # 1, VKH # 2, JT 01-02, NB x Saijo, NB x Honan Red ,R x Honan Red, R x Saijo, NB x R jsou dovezené z Ameriky ale úplně přesně jejich původ se mě nepodařilo zjistit. Každopádně jsou to Hybridy NB a R takže odolnost vůči mrazu bude u kříženců R podobná jako u NB -24C a u kříženců NB x kaki bude tak -20C. Takže stejná jako u Ukrajinských Gor. Ukrajinci ty svoje Gory dělali volným sprášení v sadů a následou selekcí rostlin. Tady tyto vznikli cíleným křížením NB nebo R nějaké Kaki podle použitých odrůd tak bych to typoval na Japonce aspoň u některých rostlin (názvu). Franz psal že mu to opadlo to jo ale to měl mladou rostlinu na jaro danou do volné půdy a podle toho co jsem sním mluvil tak ji přelél. NB No2 tento rok zaplodilo kamarádovi jsou to velké plody tak cca 200g možná i více jak budu u něho tak to vyfotím a dám sem fotku. Odrůda Dvorský mě tento rok zaplodila poprvé měla zatím jen samičí květy velikost plodů je tak cca 200g a více ale je v celku pozdní teprve teď se začíná barvit do žluta. Odolnost vůči mrazu nemohu posoudit mám ho teprve v květináči. Do volné půdy půjde na rok. Chuť viržinek je jiná než kaki u hodě odrůd převládá rumová příchuť a na konci tříslovinky. Každopádě jsou o hodě menší tak cca 20g až 50g aspoň ty co znám já. Rané odrůdy jako Early Golden začínají zrát v půlce 9 měsíce první kusy a trvá jim to až do 11 měsíce. Každopádně se nedají dlouho skladovat nebo se mě to aspoň nepodařilo. U Meader při delším době zralosti se projeví moučnatost jako u jablka.
Milas265
07.11.13,09:39
Tak tomuto hovorím príspevok!! Díky Marek!
pmajap
07.11.13,11:39
Marek ďakujem, už som sa chcela ísť pýtať na fórum.:)
Mikiad
07.11.13,13:48
Ahoj Marek!
Ešte nás čaká moc práce, aby sme sa v tom trochu vyznali.
U Ross. sa udáva mrazuvzdornosť - 25°C, u Nikity nie - 24, ale - 22, aspoň tak som čítal. Ale ako a v akých podmienkach to je v skutočnosti, to nevieme. Ale z toho som tiež dedukoval, že ďalšie hybridy s kaki by síce mali mať väčšie plody, ale ešte menšiu mrazuvzdornosť, možno - 20. Lenže v genetike aritmetika neplatí a tak môžu vzniknúť hybridy malé s nízkou mrazuvzdornosťou, ale naopak aj väčšie s dostatočnou mrazuvzdornosťou. A ešte je v hre chuť a doba dozrievania.
Keď bolo predminulú zimu u nás - 18, vtedy bolo v Kyjeve - 27. Pýtal som sa nato ako dopadli "gory". Vsjo zmjorzlo. Ale vraj potom znova vyrašili. Nuž bolo by dobre zistiť (pracujem na tom), v akom stave sú teraz.
Budem spokojný, až u Pala v záhrade bez ochrany niečo dobré dozreje.
Miro.
Milas265
07.11.13,14:23
Môžeš byť spokojný! Bol som u Pala v záhrade a bez ochrany mu dozrievá zemelez :D
Mikiad
07.11.13,14:46
Milan,
nechytaj ma za slovíčka, lebo ti odpoviem, že Palo ma zemelezom neponúkol. Vieš, že som myslel niečo kakovité.
U teba s výberom problém nevidím. Dokonca u mňa uvažujem, že ktorej odrody dokážeme (v budúcnosti) spotrebovať pol metráka, aby sme nemuseli páliť kakiovicu.
Možno že sa zastavím budúcu stredu.
Miro.
Marek107
07.11.13,15:55
Nepočítal bych až tak stupně celsia tak jak to všichni dělají záleží tam na více faktorech. Zaleží na kondici rostly a pak to začíná kolik dní hraničního mrazu velký podíl má vítr, sníh, voda. Ono zaleží na kterých stránkách sto četl že NB je to udávané z malým rozdílem různě i u jiných odrůd Kaki. Rozdíly teplot jsem našel u různých odrůd rostlin mírné rozdíly.
regiomare
07.11.13,16:17
Vdaka za informaciu Marek. Vela z uvedenych hybridov ma Cliff z USA, zbiera zaujimave hurmikaki po celom svete, vratane tych korejskych a aj ruskych. Myslim, ze cas materialu sa dostala sem od neho (VKH 1, VKH 2 a ine), ale ani on neuvadza nejak vela informacii na svojej stranke o nich. Jedine sa ho spytat, na jeho skusenosti. Preto ma zaujimalo, co asi prislo do hry ako druhy rodic pri vzniku hybridov NB no2 a Rosseyanky 2. Honan Red je podla popisu odolna odroda voci chladu, ale ma male plody, podobne ako Saijo, to je navyse aj hodne neskoro dozrievajucou odrodou. Ktovie, ake vlastnosti maju potomkovia po nich, ci zdedili velkost plodov od nich, alebo sa tam vystiepilo nieco velkoplodejsie, neviem...To sa uvidi az casom u tych, co ich pestuju. Taishuu je japonska neastrigentna odroda s velkymi plodmi, stredne neskoro dozrievajuca, vyslachtena na konci minuleho tisicrocia...Kazdopadne ak ma NB no2 200 g plody v priemere, tak to by bolo uz dostacujuce, este chut a mrazuodolnost preskumat....
Marek107
07.11.13,19:06
Je to tak některé asi budou přímo od Cliff. Jak píšeš on obchoduje a pýše z celím světem tak u takového člověka nějaké podrobné informace je těžké dostat pro jeho vytížení. Korejské rostly sbírá z oblibou protože má ženu z Koreje a má tam kontakty. Má vysazeno kolem 400ks matečních rostlin. Ono bude lepší vyčkat až tyto Hybridi začnou rodit tady je to lepší že budeme vědět přesněji o tom že se tady dají pěstovat. Zdenek Černoch dovezl spoustu různých rostlin z USA a po čase zjistil že jsou některé tady k ničemu plody nedosáhly velikosti jak měly nebo nedozrály. Nebo mohlo dojí k popletení odrůdy z nějakého důvodu. Jak už tady bylo zmíněno nemusí úplně nést stejné vlastnosti od rodičů. Proto bude lepší vyčkat až začnou rodit tady. Kamarádovy VKH 1 tento rok taky kvetlo a mělo jen samčí květy tak se uvidí na rok.
wabi
10.11.13,10:51
Tu sa to ale celkom fajn rozbehlo!
Je to tu celkom podnetné čítanie pre mnohých ale aj trochu zábavné. Tak napríklad máme tu aritmetického genetika, ktorý iste vie ako vysoké budú moje 3 deti. Ja mám 188cm, moja žena má 169..? Veď načo vlastne skúšať mrazuodolnosť u jednotlivých klonov a odrôd, keď na to postačí úplne kalkulačka...
Chcel som najprv reagovať najmä na pmajap, pretože mi jej prišlo ľúto, že sa stretáva s tak rozporuplnými názormi. Text ktorý som napísal mi zmizol, čo je mrzuté pretože 2x to už napíšem inak. Tiež už som reagoval na jej mierne povedané - nepresné tvrdenie že : „Pred asi rokom sa tu prezentovali ako najodolnejšie odrody ukrajinské gory profesora Zajceva...“
Prof. Zajc nemá s Gorami nič spoločné a pochybujem že by niekto prezentoval „gory“ ako najodolnejšie...
Ak však číta všetky Ukrajinské a české fóra, kde síce píšu aj skúsený pestovatelia ale často tam prispievajú aj nadšenci so svojimi ničím nepodloženými názormi... človek si potom len ťažko vyberá ktoré fakty sú skutočne faktami a ktoré sú len dohady.
Mám tú smolu, že mi chutí. Skutočne to nie je veľká výhoda. Stáva sa mi, že jedlo či nápoj ktorý iným ešte chutí, ja už nezjem, cítim nejaké pachute. Hoci nie som prieberčivý v tom že by som nejaké jedlo nemal rád, naopak zjem všetko čo ma nezje, niektoré nepríjemné plesnivé či skysnuté pachute mi proste vadia. Taká zvetraná stuchnutá zalievaná káva mi napríklad robí problém. Tak som mal problém keď ma naposledy v lete na Ukrajine ponúkol jeden pestovateľ kaki svojim vínom. U nás sa taká brečka bežne vylieva, nie je vhodná už ani na vínny ocot. Napokon som prehltol, zostabilizoval pozíciu a udržal to v sebe. Ako keď si vspierač vyhodí činku pod krk, zostabiluzuje sa a potom sa všetkými silami a švihom snaží zdvihnúť tú obludu až nad hlavu. Tak aj ja som zvyšok pohára na záver stretnutia, keď už si domáci pán pochutnával medzitým na 3 poháriku, kopol do seba a rozlúčil sa priškrteným hlasom. V aute som potom vypil 2 l minerálky aby som to nejak zriedil a prestalo sa mi z toho grgať. Aj takéto útrapy človek podstupuje kvôli nejakej novej zaujímavej sorte a to nehovorím o pérovaní auta, pružinách a silenblokoch ktoré po návrate s tohto východu vlastne už ani nie sú. Až vtedy človek pochopí aké kvalitné vlastne naše cesty sú... Sem tam nejaký výmol, ktorému sa dá s prehľadom vyhnúť a hoci potom to niekedy vypadá akoby som klučkoval okolo kúželov na jazde zručnosti v autoškole, stále je to fajn. Na ukrajine sú úseky, kde proste nie je už ani cesta iba jamy a akékoľvek vyhýbanie sa je absolútne nemožné...
Vráťme sa ale k téme. Je to už dávno čo som pochopil prečo som tak citlivý na chute. Zistil som to až na základe skúšok citlivosti chuti a vône s výsledkom 99,9% presnosti. To odštartovalo pred asi 17 rokmi moju krátku a nepodstatnú etapu, keď ma dokonca platili za jedenie. Hovorilo sa tomu senzorické vyšetrenia (degustovania) potravín. Na základe týchto skúseností chcem zverejniť svoje samozrejme iba subjektívne hodnotenia niektorých odrôd virginian aj kaki a ich hybridov, ako aj hodnotenia niektorých svojich dobrých priateľov a znalcov Diospyrosov. Žiaľ ale až v decebri, skôr nebudem mať dostatok času na podrobné spracovanie témy.Zatiaľ len toľko, že existujú chuťovo vinikajúce odrody a klony Virginian a naopak niektoré mi nechutia vôbec. Takže ak niekto napíše že mu Virginiany nechutia verím mu, ani mne nechutia všetky. Sú medzi nimi priepastné rozdiely.
S pomedzi hybridov mi najmenej chutia Rosijanky. Nie že by sa nedali jesť, ale všetky ostatné hybridy, ktoré som zatiaľ ochutnal sú proste lepšie...
Dočítate sa na stránke:
Asimina.webnode.sk
Zároveň chcem uviesť že ak sem niečo píšem, nerobím to len vďaka svojím skúsenostiam a práci. Mám dobrého priateľa ktorý nechce byť zverejnený, ale urobil pre šírenie a propagáciu kaki možno viac ako ja. Tiež sleduje a hodnotí jednotlivé odrody a sú ich desiatky, novšie i staršie, často dokonca naštepené na jednom strome a jeho práce si vážim nielen preto že ju robí dobre.
Opieram sa tiež o skúsenosti a pozorovania ďalších ľudí kde som pomáhal vysádzať za tie roky rôzne odrody. Inak by to samozrejme ani nešlo, veď neviem byť na veľa miestach súčasne... ani záhradu nemám nafukovaciu. To už by som musel mať fakt veľký sad, ale nemám žiaľ dostatok pôdy. Pokiaľ ale niekto má dostatok pôdy, rád mu pomôžem vo vysadení hoc aj veľkého sadu...
Vráťme sa ale k Dvorskému a 3flowu. Napísal som toho na túto tému už dosť. Niečo tiež na zmienenej stránke. Zdá sa však že to treba nejako zhrnúť.
Podľa jednej tézy ktorá tu bola naznačená, že existuje súbor odrôd viacerých klonov a semenáčov, príbuzných s odrodou Costata, ktoré sa vyznačujú nadpriemernou odolnosťou voči mrazom a zopár ďalšími typickými vlastnosťami.
Rovnako existuje menšia skupina čistokrvných Kaki, ktoré tiež majú navzájom veľmi podobné vlastnosti často dokonca takmer totožné, pretože všetky semenáče držia veľmi dobre vlastnosti. Napokon otec a matka sú v tomto prípade totožný strom, takže jablko či skôr Hurmi kaki asi naozaj nemôže padnúť ďaleko od stromu, v prenesenom význame samozrejme rovnako ako tiež v realite.
Stručne len zhrniem prečo množím kaki skupiny 3flow v bodoch:
1. Pre vysokú mrazuodolnosť ktorú preukázal počas desiatok rokov na viacerých miestach. Nesporne je odolnejší od dovozových stromov z Talianska, Bulharska či Španielska a tiež od korejčiat, o Dunaji nehovoriac. Ak by sme chceli dokázať, či porovnať jeho odolnosť s inými, museli by sme ho nechať za rovnakých podmienok „zmrznúť“ spolu s inými odrodami ako najodolnejšími „kamikadze“ stromčekmi a to vo viacerých exemplároch na viacerých miestach a podnožiach...
Práve toto je dôležité , zostaviť rebríček odolnosti odrôd pretože stupne mrazu sa ťažko dajú porovnať z rôznych lokalít a rôznych zím...
2. Pre vitalitu, ktorú preukázal počas desiatok rokov na viacerých miestach. Tých pár stupňov o ktoré je odolnejší znamemá u nás veľmi veľa, je to otázkou dlhodobého prežitia stromu. Podľa mojich poznatkov je to najstarší strom Diospyros kaki, ktorý rastie na Slovensku a tým domnievam sa, zrejme aj v strednej Európe. Teda aj Čechy, Rakúsko, Maďarsko...) Zhodou okolností pochádza ako ja tiež z Partizánskeho a rovnako ako ja sa odsťahoval z horného toku rieky Nitry južnejšie. Ako umiernený lokálpatriot sa rozhodujem v prípade že si mám vybrať medzi podobnými, Slovenským, Rakúskym, Korejským a Kavkazským jednoznačne pre Slovenské ak by boli rovnaké. Ak je navyše Slovenské ešte lepšie, tak už vôbec nemám nad čím váhať...
3. Pre jeho dobré schopnosti ako opeľovača. Na tuto tému som už popísal veľa. Môj názor je, že je prirodzené aby plod mal semienko. Strom do takéhoto plodu vloží viac energie, pretože to pre neho má zmysel. Rovnako ako chránime naše deti a dávame im to najlepšie, tak aj strom je ochotný pre svoje „deti“ obetovať viac... Takýchto plodov sa nezbavuje, tak ľahko ich neodhadzuje, ako „hluchých“ bezsemenných partenokarpických ktoré pre neho nemajú zmysel a sú len akýmsi omylom prírody... Preto po opelení nie je len väčšia úroda ale aj plody sú kvalitnejšie, väčšie, červenšie, sladšie, chutnejšie a často s inou štruktúrou dužiny. Platí to viac či menej pre všetky odrody.
4. Pre jeho zaujímavé plody:
A) Vysoká úrodnosť pravidelne každý rok. Čo k tomu dodať...
B) Veľkosť plodov do 200g je v pohode... hoci mnohé sú aj viac ako o polovicu menšie, najmä tie ktoré rastú často aj po 3 až po 5 v strapci ako napríklad paradajky.
C) Plody nepatria do skupiny Tublatanka ani Drišlak ale skutočne to Regiomare správne odhadol a môžeme ich zaradiť do skupiny PVNA ako napríklad Zengi maru, či šokoladnyj, ktorý ale nedosahuje ich kvalitu... Iste, ideálne by bolo keby boli v skupine „stálosladkej“ ale i tak je to podstatne lepšie než keby zosladli až po úplnom dozretí... pretože takých tu máme plno... Strom dobre opeľuje a preto je v každom plode semienko a tak sú plody bez trpkosti a dajú sa jesť aj pred úplným dozretím bez trpkého úsmevu skrútenej huby...
D) Mimoriadne dobrá skladovateľnosť. Podobne ako napríklad jablká v dobrej pivnici i do apríla... Pričom celú zimu sa dajú postupne jesť...
Zhrnutie: Netvrdím že je to úplne najodolnejšia odroda na Svete, nemám pre to dostatočné dôkazy ale táto „odroda“ patrí medzi najodolnejšie „čistokrvné kaki“ aké poznám.
Nemá síce najchutnejšie plody aké som kedy jedol, ale plody sú chutné. Nie je to najskoršia odroda ale nie je ani najneskoršia a plody u nás dozrievajú a to nie len v najteplejších regiónoch... a dajú sa dobre skladovať. Zvyšuje značne úrodu u ostatných Diospyrosov okolo.
Keď som si to takto zrátal, tak som zatiaľ nenašiel lepšiu odrodu na množenie ako užitočného, odolného dobrého opelovača. Samozrejme hovoríme o druhu Diospyros kaki. Nie o Virginianach.
Keď najdem odrodu či semenáč ktorý bude mať lepšie vlastnosti tak proste budem samozrejme množiť a propagovať práve ten... verím, že potom ma niekto obviní že prevraciam kabát, zatiaľ však tomu nič nenasvedčuje za posledné roky... i keď človek nikdy nevie...
Keď hovoríme o zaujímavých semenáčoch kaki, tak existuje jeden o ktorom som presvedčený že je skutočne najodolnejší čistokrvný kaki a ako sa hovorí nebál by som sa dať za neho ruku do ohňa.
U môjho priateľa rastie vedľa rosijanky a podivného klonu NB a ďalších asi 7 čistokrvných kaki. Spomínal som ho tu už pred rokom. Nejedná sa o 3floe ani Dvorského ani žiaden klon s tejto skupiny...
Ide podľa všetkého o semenáč zo skupiny „Costata“, nejde však o kostátu samotnú. Tento semenáč prekonal všetky očakávania, keď na mieste, kde poriadne namrzli či dokonca zmrzli takmer po zem všetky ostatné okolo rastúce údajne pomerne odolné kaki. Vedľa neho stojace staršie veľké stromy ukrajinských hybridov to schytali natoľko že v tom roku nezarodili vôbec ani jeden plod. Rosianke degradovali hoci je čistokrvná samica všetky kvety na samčie, to sa občas stáva. Tento semenáč naštepených tam na 3 stromoch podnož lotus však nielenže nenamrzol, ale dokonca dokázal priniesť aj úrodu.
No zatiaľ stačilo pokračovanie nabudúce...
AlaNR
10.11.13,10:59
Budem mať čo čítať, aby som sa vedela rozhodnúť, čo do záhrady.
Ale tie čerešňo-višne, čo si spomínal, tie určite prídem kúpiť ;)
pmajap
10.11.13,11:34
Ako chuťovku by som chcel uviesť 5 najnovších Ukrajinských odrôd hybridov
Diospyros Virginiana a Diospyros Kaki, ktoré sa u nás už v budúcom roku budú
odskúšavať a neboli ešte zatiaľ publikované. Ide o potomkov slávnych ukrajinských
hybridov: Rosijanky a Nikitskej bordovej. Podľa popisov by mali mať väčšie a
chutnejšie plody a pritom vysokú odolnosť voči mrazom.
Aj táto zima dáva zapravdu skeptikom v pestovaní tradičných "hurmi kaki" mimo tých najlepších podmienok bez dôkladného zateplenia...
Preto u nás jednoducho bude potrebné pestovať tieto hybridy, ktoré sú šľachtené na Ukrajine už 70 rokov. To sa nedá tak ľahko dohoniť, keď niekto ako ja začal s hybridizáciou len pred pár rokmi...

1. Gora Goverla. Je to dcéra Nikitskej Bordovej. Až 270 g. oranžové plody zrejú v októbri.
Veľkosť plodov má teda takmer dvojnásobnú v porovnaní s matkou Nikitskou bordovou a
mrazuodolnosť udávajú ukrajinci porovnateľnú. Má najväčšie plody s pomedzi všetkých
mrazuodolnejších hybridov. Je to hybrid 3 generácie.

2. Pamjati Pasenkova. Matka je Rosianka. Vyšlachtil ju jeden z najvýznamnejších
Ukrajinských šľachtiteľov, po ktorom nesie aj meno. Veľkosť plodu je do 150g. Výborná
sladká chuť. Dozrieva koncom októbra až začiatkom novembra a deklarovaná odolnosť do -
27. Hybrid 2. generácie.

3. Gora Roman Koš. Matka je Nikitská bordová. Žlté až 270g. Dozreieva ako posledná z
pomedzi Ukrajinských odrôd až začiatkom novembra. Hybrid 3 generácie, odolnosť do -27.

4. Sosnovská. Najnovšia hybridná Ukrajinská odroda. V tomto roku bola po prvý raz
spomenutá. Plody síce len 100g ale sladké bez akejkoľvek trpkosti i pred úplným dozretím.
Dozrieva v polovici októbra. Deklarujú mimoriadnu odolnosť proti mrazom do -30 a
vhodnosť aj do studených oblastí so skorými jesennými a neskoršími jarnými mrazíkmi.

5. Čučupaka. Najnovšia hybridná partenokarpická Ukrajinská odroda. V tomto roku bola
po prvý raz spomenutá. Deklarujú mimoriadnu odolnosť proti mrazom do -30. Stredne
veľké 150g plody dozrievajú v októbry a sú sladké bez akejkoľvek trpkosti.

Toto je jeden z príspevkov z debaty z februára minulého roku. Som spokojná, netreba ma ľutovať táto debata "tomelových titanov " mi dala odpoveď na veľa otázok.
pmajap
10.11.13,11:56
... ale ten tvoj Dvorský, wabi prosím ťa ak máš nejaké fotky, aj staršie pridaj ich. Keď sme pri tých virginianach, že existuje špecialny podpník zo semien z usa odolnejší ako doteraz známe lotus a virginiana.
wabi
10.11.13,17:54
Prepáč pmajap, neber to osobne mám ťa rád a o to viac, že aj vďaka tebe sa rozprúdila táto podnetná diskusia.
Som tiež rád že si prekopírovala popis ukrajinských odrôd prebraný z ukrajinského netu. Jednak beriem údaje ukrajincov s určitou rezervou, pretože pochopiteľne každý chváli svoje perie...
Nie každý dobre chápe prečítaný text a tak sa ospravedlňujem. Niekto povie že je to len hra zo slovíčkami a že je jedno či označím nejaké odrody že majú vysokú odolnosť alebo napíšem že sú najodolnejšie. Ja však tvrdím že to vôbec nie je jedno.
Spýtajte sa Sagana koľko sa natrápi, pokiaľ je na najvyššom stupienku víťazov ako najrýchlejší. Oproti napríklad tretiemu s bronzom, ktorý je veľmi rýchly. Ale najrýchlejší môže byť len jeden... a nie ten 3 v poradí.
Ale i tak je zrejmé ako je v tom texte uvedené, že tieto odrody, teda aspoň niektoré z nich by sa mali zaradiť k najodolnejším. Každému zainteresovanému je však jasné že najodolnejšie sú americké virginiany...
Bol by som rád keby sa čitatelia sústredili na význam a obsah textu, na čo si dávam záležať, nie na pravopisné chibi a preklety.
Chápem, že text je dlhý a pre mnohých náročný na pochopenie. Fotka je jednoduchšia na pochopenie...
Musím sa vrátiť k citácii: „Pred asi rokom sa tu prezentovali ako najodolnejšie odrody ukrajinské gory profesora Zajceva...“
Stručne: Kde v texte ktorý si citovala vidíš, že by tieto odrody myslené uvedené Ukrajinské hybridy by mali byť najodolnejšie s dôrazom na predponu "naj"?
Ťažko by som si mohol dovoliť hádzať prívlastky "naj" ktoré by som myslel vážne, keďže vlastné skúsenosti skutočne ťažko môžem uviesť. Mohla by to byť z mojej strany len nepresnosť vo vyjadrení.
Zatiaľ som ju tu v texte nenašiel ale ak predsa by sa ti podarilo nájsť niekde že som zmienené odrody označil za naj-odolnejšie, tak sa dopredu ospravedlňujem pretože som ich za naj-odolnejšie nikdy nepokladal a zrejme ani pokladať nebudem... Ale to už by si asi ten text citovala... Takže budem dúfať, že som túto chybu neurobil, hoci bezchybný iste niesom čo nasvedčujú početné pravopisné chyby a preklepy...
Ak som v predchádzajúcom príspevku označil zmieňovaný semenáč pravdepodobne Costaty za najodolnejší, tak som aj upresnil, že s pomedzi čistokrvných kaki a to preto že dosahuje minimálne odolnosť Rosijanky, (či dokonca vyššiu?) ktorá je považovaná za jeden z najodolnejších Ukrajinských hybridov, ak nie najodolnejší.
Z môjho pohľadu sa teda za ten rok zas až toľko nezmenilo... Už vtedy som popisoval ten odolný semenáč Costaty, tiež som opisoval Dvorského a skupinu 3flow a tiež citované charakteristiky ukrajinských hybridov prebraté priamo od Ukrajincov.
Napokon to dospeje k tomu, že všetci naši Diospyros maniaci budú mať postupne každý niekoľko desiatok odrôd pokope, každý na svojej lokalite. Pretože tieto lokality sa od seba pochopiteľne líšia, budú vedieť pri rôznych zimách robiť porovnania čo zmrzlo, čo namrzlo a čo nenamrzlo či dokonca zarodilo a s akou veľkosťou a chuťou plodov... Takto bude môcť byť zostavený spoločnými silami rebríček odolnosti jednotlivých odrôd...
Ďalšou fázou bude keď už budú rodiť aj naše Slovenské hybridné semenáče. Napriek tomu že sme malá krajina, máme veľmi dobre našliapnuté aby naše budúce semenáče a „odrody“ dosiahli svetovú úroveň. Výhodou je práve naša poloha medzi východom a západom a tiež aktivita našich pestovateľov a milovníkov Kaki, ktorých počet sa stále rozrastá. Určite chcem vyjadriť každému pestovateľovi svoje poďakovanie a podporu. Pochopiteľne poradenstvo osobne, telefonicky aj písomne...
Fotky samozrejme uverejním... trpezlivosť...
Čo sa týka podnoží.
Bolo to tu už uvedené...
Existujú Virginiany ako podnože, nie teda ako šľachtené veľkoplodé šťepené odrody. Žiaľ neustále si to laici pletú. Virginiany ako podnože sú naozaj pestované najčastejšie zo semien z Ameriky. Tam totiž rastú ako v krajine svojho pôvodu na plano v lese vo veľkých množstvách. Preto tam je nekonečné množstvo semien, zatiaľ čo u nás neviem o žiadnom starom strome virginiany, ktorý by rodil, preto sa semená musia dovážať. Sú však obrovské rozdiely medzi nimi. Niektoré sú južné, ktoré majú nizku odolnosť voči mrazom, dlhú vegetačnú dobu a sú absolútne nevhodné do našich podmienok. Tiež severné „dobré“ vyrginany vykazujú obrovské rozdiely v raste, odolnosti, kvalite koreňa a podobne...
V Európe sa používajú ako podnože najčastejšie Diospyros lotus. Sú osvedčené aj u nás. Na túto tému som už ale viac krát písal...
Za pár rokov budeme mať dostatok skúseností aby sme vedeli ako presne ktorá podnož u Diospyrosov ovplyvňuje ktorú odrodu a potom podobne ako pri jabloniach napríklad bude možné vegetatívne množenie takejto podnože...
Mám momentálne vysiatych asi 1000 semenáčov Arménskych horských lotusov spod Araratu, ktoré by sa mali líšiť od doteraz u nás pestovaných podnoží, jednak tým, že by mali byť ešte odolnejšie voči zime a jednak mám aj klon s údajne väčšími plodmi, približne na úrovni veľkoplodých virginian ale údajne s lepšou chuťou. Ako všetko musím to najprv overiť na „vlastnej koži“ dovtedy to beriem s rezervou. Overené to bude až o niekoľko rokov. Do tej doby to je len zaujímavá hypotéza...
Na jej overení sa však môžete tiež podieľať ak máte priestor a chuť... Semenáč Arménskeho údajne odolného veľkoplodého Diospyros lotus je k dispozícii. Nechcem ich použiť ako podnože. Treba ich vysadiť a čakať čo s toho bude. Ak to nebude zaujímavé, dá sa aj po 5 rokoch poľahky preštepiť.
Je toho dosť, čo nás môže príjemne prekvapiť...
AlaNR: čerešňovišne sú stará skupina, niekde ich volajú aj "sladkovišne" alebo "turecké višne" Jedná sa o staré stromy. Prastaré hybridy týchto skupín. Kedysi sa dokonca množili aj ako pravokorenné s odkopkov a ja tiež mám nejaké tie odkopky, samozrejme len pár kusov z pôvodných stromov, ale i štepené. Je jasné čo je cennejšie...
pmajap
10.11.13,18:27
Wabi, tento príspevok bol len jeden v rade diskusií o nových ukrajinských odrodách, naštartovalo ma to získať ich. Sám vieš aká zložitá je ich cesta do slov. záhrady. Dopisovanie s predajcami na Ukrajine, obťažovať kopu ľudí žijúcich tam, obmedzený čas predaja a a....všetko okolo toho. Takže sa to nedá zabudnúť.
Som si vedomá, že každý rok dozreje niečo nové, niečo lepšie, lenže ja nechcem skúšať, chcem pestovať a dožiť sa plodov. Začala som s ukrajinskými, prvý bol nikita od teba, po roku má 2,6 m a je to statný bohatier, tak kompletujem túto zbierku včetne opeľovača.
A tie nové hybridy, samozrejme, že ma vábia, čas ukáže a dám hlavne na názory a skúsenosti všetkých vás čo tu prispievate. Ja sa len učím.
wabi
10.11.13,18:28
Foto s viacerými odrodami kaki a virginian
wabi
10.11.13,19:35
Fakt je, že väčší obrázok sa mi nepodaril zatiaľ. Pretože ten program ktorý to zmenšuje, keď mu dám väčší rozmer, tak sa zahltí...
Skúsim nabudúce...
Nuž ja netvrdím, že nové hybridy sú spása. Proste nepoviem viac, než viem od Ukrajincov.
Nech je ako chce, je to vždy lepšia voľba než vymrznuté stromky z Talianska či zamrznutý Dunaj. Do teplejších končín sú dobré.
Komu však ide hlavne o odolnnosť a včasnú zrelosť tak virginiany sú virginiany...
NB mi chutí veľmi. Je dobrá, sladká. Rosijanka mne osobne nevyhovuje, ale to je len subjektívne hodnotenie... Obe Dozrievajú takmer rovnako neskoro ako klasické kaki...
Keďže tu máme aj klasické kaki, ktoré je rovnako odolné, zostáva jej hlavnou výhodou hlavne dobrá chuť plodov. Fakt je, že ako píšu Ukrajinci chce to aj opeľovača...
Nuž a držím palce, nech už si vyberieš čokoľvek...
paloo
10.11.13,19:52
wabi pošli mi to na mail,ja to tam vložím
wabi
11.11.13,05:22
http://s13.postimg.org/flmxtdw5z/P1230142.jpg (http://postimg.org/image/3jrjz8mxf/full/)
screen shot (http://postimage.org/app.php)

Paloo postupoval som podľa inštrukcií. Tak nejak sa to podarilo, len sa mi nezdá že je to prilepené na kiwifore, čo asi nie je OK.
Ale nič to, hlavne že je nejaký obrázok.
Ide o porovnanie jednotlivých odrôd aj ich listov. Len teda virginiany sú bez listov, pretože majú kratšiu vegetačnú dobu a listy sú už úplne rozpadnuté.
Všimnite si, že pravé kaki majú väčšinou červené listy, hybridy len málo načervenalé skôr žlté...
Najkrajšie, hrubé kožovité listy má práve ten najodolnejší...
Pepe.d
11.11.13,07:15
Skoda ze na tej foto nie je nieco s cim sa da porovnat velkost... zapalkova skatulka, pravitko,...
wabi
11.11.13,10:41
Tie najmenšie szukis sú približne vo veľkosti 1eurovky. Tie najväčšie na fotke mali do 300g. Ale mám aj väčšie...
regiomare
11.11.13,11:12
Pekná fotka a porovnávačka plodov Wabi. Len sa mi nezda ten Tamopan, ktory nema na plodoch ten typicky prstenec, na zaklade coho sa da spolahlivo tato odroda odlisit od ostatnych. Skoda este, ze tu nie su fotky "Dvorskeho" a 3 floora. Trocha pochybujem, ze by mal semenac Costaty odolnost az do urovne Rosseyanky, ta je trocha uz niekde inde v mrazuodlnosti vdaka genov z D. virginiana...Wabi, a kde najsevernejsie tento udajne najodolnejsi semenac rastie a kolko minusov vydrzal?

Myslim, ze u nas nie je snaha mat co najvacsie plody, stacia aj tie cca 200 g tazke, hlavne aby to u nas nevymrzalo a plodilo. Ked to nebude vymrzat, tak plodnost sa s vekom bude slusne zvysovat. Stacia 2-3 kusy 200 g plody na jednom vyhone a uz to niektore konare mozu mat problem udrzat....
Mikiad
11.11.13,12:51
Zasa hromada nezmyslov a zavádzajúcich informácií. Aj v tých dlhých príspevkoch, aj na fotografii.
Aj keď som napísal, že nemienim diskutovať, (na tom stále trvám), niektoré veci sa budem snažiť upresniť, a doplniť vieryhodnejšími informáciami, keď budem mať "zbytočný" čas.
Tiež som naletel novinkám z D. virginiana, ale po preštudovaní údajov o nich, som všetky (okrem Prok) vyhádzal, alebo prevrúbľoval. Namiesto pestovania niektorých odrôd D.v. je lepšie vybehnúť na kopec a po mrazoch nazbierať trnky - viem, trochu pritiahnuté za vlasy, ale nech si to každý strávi po svojom. Sú teraz síce novinky z Cleytonovho šľachtenia, označené číslami, ktoré má význam navrúbľovať a sledovať, ale určite nie nakupovať rastliny, zaručené novinky a čakať na zázrak. No a jedna z nich má ešte stále listy, hoci všetky kaki aj hybridy sú už dávno bez listov. Možno skočím spraviť fotku.

Regiomare, encontraste uno, busca más, hay muchos "errores" o mentiras.
Saludos, Miro.
www.asimina.sk
Mikiad
11.11.13,13:41
Pepe, merítko - Prok máš na mojej stránke:
http://www.asimina.sk/SK/kaki.html
Miro.
Juraj Bindzár
11.11.13,15:03
Som rád že je tu toľko odborníkov na kaki, aspoň sa konečne dozviem že či je toto Tipo alebo Vaniglia. Kupoval som to ako Vanigliu ale mám pochybnosti, takže by sme to tu mohli spoločnými silami zistiť že čo to vlastne je?
http://s13.postimg.org/5otxazq4z/IMG_0626.jpg (http://postimg.org/image/5otxazq4z/)
paloo
11.11.13,18:36
Tak som dnes naoberal v Kaflande ;)kus 10 centov,no nekúp to:cool:
http://s21.postimg.org/7j1fmoq6b/P1190297.jpg (http://postimg.org/image/7j1fmoq6b/)
regiomare
11.11.13,20:40
Juraj, tak to bude tazky oriesok urcit z jedneho plodu. Niektore odrody navyse nie su tvarovo a ani velkostne identicke, cize nie vsetky plody su ako cez "kopirak" a mozu sa do istej miery lisit aj na jednom strome (mierne rebrovanie, ine splostenie atd). Kedysi bola na stranke univerzity v Taliansku charakteristika najznamejsich odrod hurmikaki, teraz mi nejde otvorit. Ale tie Palove vyzeraju ako Rojo Brillante ...
Juraj Bindzár
11.11.13,20:54
Tak tu je celý stromček pre lepšiu identifikáciu.
http://s8.postimg.org/nvdokpqgx/IMG_0620.jpg (http://postimg.org/image/nvdokpqgx/)
pmajap
11.11.13,21:13
Wabi, "Dvorský a 3floor" patria do tejto skupiny ( z tvojej stránky)

V 2 prípadoch vytvárajú stromy dokonca 2 druhy plodov a tri druhy kvetov. Samčie kvety slúžia iba na opelenie. Z väčších obojpohlavných kvetov sa vyvýjajú pomerne veľké plody od 130 do 200g, výnimočne i o niečo viac. Tieto väčšie plody majú výraznejšie sploštený hranatý štvorcovytý tvar. Menšie, iba samičie kvety sa vyvíjajú do menších podlhovastých vajcovitých až slivkovitých podlhovastých plodov bez sploštenia, veľkých len 40-80g. Pri menších plodoch sú semená v počte 3-6, pri väčších 4 až 10. Častejšie sa vyskytujú plody s vyšším množstvom semien. Toto pre niekoho negatívum však vyvažujú sladkou dužinou, ktorá sa dá jesť, hoci ešte nie je zrelá. Neobsahuje taniny - triesloviny a preto nemajú vôbec zvieravú chuť, hoci sú ešte zelené a nedozreté, už sú sladké a poživateľné. Takto sú vhodné aj pre milovníkov tvrdého ovocia, ktorí inak mäkké kaki často neoblubujú.
regiomare
11.11.13,21:57
Tak tu je celý stromček pre lepšiu identifikáciu.
http://s8.postimg.org/nvdokpqgx/IMG_0620.jpg (http://postimg.org/image/nvdokpqgx/)

Juraj ja co viem, tak Tipo by malo mat vacsie plody nez Vaniglia, konkretne Tipo nad 200 g a Vaniglia okolo 150 g. Ale neviem ci sa da na to spolahnut. Bu-yu u jedneho pestovatela v Nitre ma plody aj okolo 300 g v skleniku ale u nas vonku vo volnej pode tak maximalne 160-200 g-zeby kratsou vegetacnou sezonou?...Co som aj videl Vaniglie, tak plody mi prisli menej do oranzova nez u Tipo... Ja by som si tipnul, ze to Vaniglia bude...Este k tomu Tipu kdesi pisali, ze v Taliansku je viac "lokalnych" odrod, ktore sa ukazali po genetickych testoch, ze je to vsetko odvodene od povodneho Tipa... Neviem, ci aj Mercatelli neni nieco Tipo-idne, skusim pokukat dake literarne zdroje....
wabi
11.11.13,22:34
Juraj na tvoju otázku ti môže odpovedať len ten šťastlivec, ktorému rastú obe Talianske odrody na záhrade bez toho aby vymrzli a dokonca mu aj dozrievajú plody. Zrejme to však nebudú dovozcovia ktorí voľnokorenáče týchto Talianskych odrôd iba dovezú a rýchlo predajú aby im nezostali na krku suché papečky...
Pobavil som sa, keď na jar na Gardénii mi nejaký pán hrdo ukazoval aký veľký stromček granátového jablka kúpil opodiaľ v nemenovanom stánku. Spýtal som sa ho či nemá pocit, že to hurmi kaki je suché. Spýtal sa ma že čo to je hurmi kaki? Vysvetlil som mu to ako Ebenovník, Tomel, Diospyros kaki, Datojasilva... Nechápavo mi ukázal ceduľku na ktorej bolo napísané : „Granátové jablko“ Nechtom sa mi nepodarilo poškrabať úplne suchú kôru. Ubezpečil som ho že je to úplne jedno čo je tam napísané, v konečnom dôsledku si zo zľavou kúpil za 6€ mizerný kolík k rajčiaku... Neveril mi. Ľudia často odmietajú realitu a veria svojim vysneným predstavám...
Nie, toto nie je o ohováraní konkurencie. Otvorene píšem o svojich skúsenostiach s cieľom poradiť. (ak sa vám nepodarí nechtom poškrabať kôru akéhokoľvek stromu, pričom namiesto žltozeleného vlhkého škrabanca je ranka suchá hnedá, či vôbec nedokážete poškodiť kôru, znamená to, že tomuto stromčeku už nepomôže ani polievať svätenou vodou) Nie je to tak, že sem niečo stručne napíšem, ohovorím „konkurenciu“ a potom dole uvediem odkaz na moju stránku kde jedine je svätá pravda... všetko ostatné sú iste žvásty... To bol vtip. Samozrejme že sa snažím písať samé nezmysly a dá mi hodne práce ich zoštilizovať ale nedovolím si uraziť ostatných že tiež píšu iba samé zavádzajúce informácie. Jedine by ma mohlo ospravedlniť že mám záchvaty grafománie.
Je škoda že aj pán, ktorý jediný má patent na rozum ešte okrem Proka neochutnal iné dobré Virginiany. Niekedy je čiernobiele videnie na škodu. Ak niekomu chutí Prok, tak mu určite bude chutiť ešte aj niekoľko ďalších odrôd, ktoré sú rovnako dobré a dokonca aj chutnejšie a skoršie dozrievajúce. Ale je pravdou že väčšina Viginian nestojí za nič iné ako preštepenie... a to dokonca aj odrody v Amerike tak propagované... Výnimiek je však viac a stojí za to ich hľadať...
Lenže ak by to všetci urobili tak, že od začiatku, bez skúšania by hodili všetky Virginiany do jedného vreca a zavrhli by ich, (čo keď mačka vo vreci je vlastne niečo iné... nemyslel som na kocúra...) tak proste neobjavíme tie odrody ktoré sú špičkovým ovocím.
Vôbec nepochybujem ani na chvíľu, že tento vynikajúci pre mnohých ešte neochutnaný druh (Diospyros Virginiana) má veľkú budúcnosť a patrí do každej záhradky a to nielen na južnom Slovensku.
Už teraz viem že toto fórum čítajú ľudia ktorí sem síce neprispievajú ale dobre sa na tom bavia, možno len preto, že vedia ako chutia dobré Virginiany... za rok či dva to nebudem ja, kto bude musieť korigovať svoje slová čierne na bielom tu uvedené.
Kto tu zavádza a píše nezmysly? Čas je ten, kto to vyrieši na 100%. Ja to viem už dnes a preto si môžem dovoliť písať to čo píšem úplne otvorene. Napokon, verím že toto je fórum kde sa vyskytujú nadpriemerne inteligentní ľudia, ktorí si vedia sami vytvoriť z prečítaného vlastný záver...
K tomu Tamopanu len toľko , je tam ceduľka kde je uvedené, že plody sú netypické, len na fotke tento dodatok s časti zakrývajú listy... Vedel som že sa nájde niekto, kto sa toho chytí. Nepovažujem to však za podstatné. Proste došlo možno k zámene vrúbľov, alebo táto vlastnosť tamopanu nie je typická pre všetky plody, alebo sa jedná o mutant, spätné mutácie sú pomerne bežné...
Táto odroda je zaujímavá svojimi typickými plodmi. Ja mám napríklad s časti zrastené obočie ale nemyslím že by to bolo dôležité. Ten prstenec Tamopanu je pre mňa rovnako nepodstatný ako čiastočne zrastené obočie... Na Brežneva sa nechytám a kam sa s tým obočím až dostal? Tam kam každý – do truhly? Ale zas pohreb to bol parádny a to ani neprispieval na Poradu...
Čo sa týka odolnosti toho neuveriteľného potvorského semenáča Kostáty, ktorý popiera všetky aritmetické predpoklady a zdá sa to byť neuveriteľné. Je to naozaj tak a reagoval by som presne rovnako, neveril by som tomu, keby som to nevidel na vlastné oči... mám aj svetkov ale ak tomu niekto neverí tak to chápem a je mi to jedno.
Jednalo sa o 3 rôzne stromy tohto „neuveriteľne otužilého“ čistokrvného kaki, na tom mieste kde všetko ostatné vymrzlo a namrzlo včítane hybridov a hlavne v tom roku nič nezarodilo okrem neho.
Ťažko povedať pri akej teplote k tomu došlo. Akú teplotu vlastne vydržal? Či to bolo krutou zimou, či neskorými mrazmi, či obomi... Nedovolím si na základe toho povedať že vydrží toľko a toľko... To by bol len dohad a neúplná informácia. Pretože okrem skutočnej hodnoty mrazu ktorý ten či iný strom vydrží je dôležité za akých okolností k tomu došlo... Ktorákoľvek odroda môže niekde vydržať oveľa nižšiu teplotu a potom to schytá hoci mráz bol tabuľkovo nie tak krutý. Napríklad -26 vydrží a potom zmrzne pri -18 stupňoch. To je príroda a nie aritmetika!
Tak sa napríklad teoreticky môže stať že môj syn bude o 10 cm vyšší odomňa, hoci manželka aj jej rodina sú odomňa nižší. Nie je to pravdepodobné ak mám len jedného syna. Každý sa však už určite stretol s tým, že naozaj bol syn vyšší od otca... Nemusí to byť vždy len statným susedom či poštárom ktorý má rád vôňu kávy. Vraj každé 4 dieťa má úplne iného otca než si všetci myslia. Našťastie mám len 3 deti, takže to je v pohode. Ešte že poznám matematiku ale študoval som aj genetiku...! Kto by veril štatistike!
V skutočnosti ide najmä o to aby sme stanovili rebríček odolnosti odrôd a to je dôležitejšie a najmä oveľa presnejšie než stanovenie určitej teploty vytrhnutej z kontextu okolností mikroklímy, vlhkosti, priebehu teplôt pred tým a potom počas celej zimy, dĺžky trvania mrazu a tiež druh podnože, výške štepenia pod či nad zemou, veku stromčeka, vyzretosti jeho dreva, druhu pôdy, hnojenia, zálievky...
Ak sa snaží niekto porovnávať iba teploty, porovnáva neporovnateľné... Nemožno všetky spomínané charakteristiky vyjadriť iba jedným číslom! Je to rovnaká smiešnosť ako keď niekto sleduje výšku IQ a toto berie ako jediné posudzovacie kritérium hodnoty človeka. Možno schopnosti človeka vyjadriť jedným číslom? Áno. Je to síce smutné a nepresné no slúži aspoň pre porovnanie viacerých ľudí, pričom okolnosti testovania sú rovnaké, či podobné... Predstavme si ale, že by sme testovaným pred začatím testovania dali povinne vypiť rôzne množstvo piva. Nie som si vôbec istý či génius po 10 pivách bude ešte použiteľný... Porovnávanie mrazuodolnosti rôznych stromov na rôznych miestach počas rôznych zím nemá žiadnu výpovednú hodnotu...
A teraz mám pocit, že ak napíšem pre niekoho kto sa dočítal až sem že podobné texty aj s gramatickými chybami a preklepmi sa nachádzajú aj na stránke:
asimina.webnode.sk
tak sa nejedná o planú reklamu... stálo ma to čas a nielen to písanie samotné, ale aj čas aby som mohol dostať do tohto a ďalších svojich textov obsah. Na druhej strane na čo by som prejazdil tisíce km, vysadil tisíce stromov a zhováral sa s tisíckami ľudí ak by som nemal odovzdať tieto skúsenosti zadarmo tým ktorí si to zaslúžia a tým ostatním tiež...
Ak mám šancu skladať z čriepkov poznania mozaiku, je to zásluhou tých ktorí mi tieto ligotavé myšlienky poskytli a mojou povinnosťou je poskytnúť ich ďalej. Ak vám niečo z toho do vašej mozaiky nepasuje, je mi ľúto. Nemusíte ho brať vážne, nazvite ho kľudne nezmyslom... Ľudia často klamú sami seba. Svetu je to ale jedno, on je taký aký je, nie taký aký ho chcete mať. Iste môžeme sa ho pokúsiť spoločne zmeniť trošku k lepšiemu a potom sa môže viac podobať tomu čo by sme chceli, ale nie je to zadarmo...
Juraj Bindzár
12.11.13,07:30
Tak tu je celý stromček pre lepšiu identifikáciu.
http://s8.postimg.org/nvdokpqgx/IMG_0620.jpg (http://postimg.org/image/nvdokpqgx/)

Juraj ja co viem, tak Tipo by malo mat vacsie plody nez Vaniglia, konkretne Tipo nad 200 g a Vaniglia okolo 150 g. Ale neviem ci sa da na to spolahnut. Bu-yu u jedneho pestovatela v Nitre ma plody aj okolo 300 g v skleniku ale u nas vonku vo volnej pode tak maximalne 160-200 g-zeby kratsou vegetacnou sezonou?...Co som aj videl Vaniglie, tak plody mi prisli menej do oranzova nez u Tipo... Ja by som si tipnul, ze to Vaniglia bude...Este k tomu Tipu kdesi pisali, ze v Taliansku je viac "lokalnych" odrod, ktore sa ukazali po genetickych testoch, ze je to vsetko odvodene od povodneho Tipa... Neviem, ci aj Mercatelli neni nieco Tipo-idne, skusim pokukat dake literarne zdroje....
Regiomare, tie informácie čo si sem dal o tipo a vaniglii už poznám z talianskych a maďarských stránok ,ale čo ma zaujalo to je to že Bu-yu u nás vo voľnej pôde. Mohol by si mi prezradiť že kde približne bývaš a aký mráz ten strom už vydržal? Normálne dozrejú u teba vonku Bu-yu plody ? Ja som počul že Bu-yu je dosť neskorá odroda.
paloo
12.11.13,09:11
Milas265
12.11.13,16:36
Niečo sa už v dnešnej dobe dá liečiť aj ambulantne......
wabi
12.11.13,18:16
http://s21.postimg.org/4ds393klf/P1230012.jpg (http://postimg.org/image/4ds393klf/)

Tu sú vedľa seba rosijanka a opisovaný mrazuodolný semenáč kaki štepený tiež na lotuse. Má krásne veľké lesklé tmavé kožovité ušľachtilé listy, na obrázku sú červené
Marek107
13.11.13,12:34
Takto vypadají různé odrůdy Kaki vypěstované u nás na Moravě fotky nejsou moje ale na porovnání dobré. Je tu i NB-21 z těch nových odrůd.
regiomare
13.11.13,14:16
Juraj,

Bu-yu vydrzalo -18 stupnov, co je asi hranicna teplota, kedy je este schopne aj zaplodit v nasledujucom roku... Ale je to mlada, cca 4 rocna rastlina, naozaj patri medzi neskoro dozrievajuce odrody, teraz je dozlta az mierne oranzova...A lokalita je severnejsie, nez je Nitra.

Wabi,

tak hadam mozem vyslovit svoj nazor, ked uz to ma byt diskusia. Je mi luto, ze prave Tamopan je zrovna takou odrodou, ktora sa da hned odlisit od ostatnych prave tym charakteristickym prstencom na plodoch. Ja si myslim, ze to je skor zamena s niecim inym, ako mutacia, hoc so mnou nemusis suhlasit.. Niekto nezainteresovany by si podla fotky mohol povedat, ze Tamopan vyzera prave ako na obrazku, tak som na to upozornil, ze to nie je pravda.

S tym rozpaetim teplot, ze raz vydrzi odroda -26 a na dalsi -18 je trocha prehnane. Ak by sme napriklad tvrdili, ze Nikitska bordova zamrza aj pri teplote -18 stupnov, tak by sme mohli cele jej pestovanie na Slovensku rovno zabalit, ved -18 byva aj v nizinach.. Alebo podla najnovsieho modneho trendu prejst na pestovanie virginian... No a ona preziva zimy aj pri Piestanoch, napriklad u milasa. Podla mna minimalna zimna teplota ma svoju vypovednu hodnotu a ma vyznam ju uvadzat, hoc ide o suhrn viacerych faktorov pri mrazuodolnosti...

Marek 107

Ta NB21 vyzera naozaj fajn, vdaka za fotku. Teraz tento hybrid treba uz len otestovat aj niekde inde, nez na juznej Morave, napriklad u palaa :)
Milas265
13.11.13,15:07
Tu píše nejaký Mičurin,že vydrží viac ako -27 ... a aj potom pridal,že všetky mrazy...akurát aj fotky pomiešal :D :D:D

http://dom.bazos.sk/inzerat/30230428/Predam-Hurmikaki-Tomel-Diospyros-Kaki-Hurmi-Ebenovnik.php

Predám stromčeky Hurmikaki česky Tomel, viac ako 70 odrôd Hurmi kaki ako ich volajú ľudovo inak Diospyros, Ebenovník rajčiakovitý, Datojasilva, Hurmikaki alebo po česky Tomel. Pestujem samozrejme všetky druhy stromov a kríkov ktoré poznáte a nepoznáte, no práve
Hurmikaki je z nich najzaujímavejší. Niektoré plody chutia ako čokoláda, iné ako karamel, ďalšie ako figa, či marhuľa alebo mandarinka.
Plody si v obchode môže len málo kto dovoliť kupovať vo veľkom počte pretože sú drahé.
Dajú sa však bez problémov dopestovať v záhrade ako jablká a dajú sa do jari preskladovať. Vydržia aj mrazy viac ako -27 v zime. Nemajú choroby a škodcov. Majú vysokú estetickú hodnotu, krásne veľké lesklé listy, odrody s červenými listami, plody veľmi chutné sladké, zdravé a liečivé
Odrody ktoré vydržia všetky mrazy.
Juraj Bindzár
13.11.13,15:23
Pestujem samozrejme všetky druhy stromov a kríkov ktoré poznáte a nepoznáte.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dobre by bolo spoznať tohto pestovateľa , ten by mi určite povedal že či mám vanigliu alebo tipo.
Marek107
13.11.13,15:51
Juraj pokud mu budeš psát tak se ho zeptej něco na nové Hybridy jesli to platí tých -27C i na ně ať je nám jasno kolik vlastně zvládnou teho mrazu. Když pěstuje tolik odrůd Kaki tak mu to musí byt jasno.
Mikiad
13.11.13,16:40
V prírode všetko so všetkým súvisí, ale že by kaki malo niečo spoločné s Brežnevovým obočím...??? Asi mi vekom unikajú súvislosti.
Andrej, kedysi som si myslel, že by sa s tebou dalo spolupracovať. Ale zo všetkých strán sa sypú informácie, že je to nemožné. Vybral si sa na nesprávnu koľaj. Skús pribrzdiť a prehodiť výhybku. Schopností máš dosť, aby si to zvládol.

Juraj, ak mi pošleš poriadne fotky v reze, a maximum ďalších informácií, veľkosť, chuť, pôvod..., pošlem to Edgardovi, necha sa trápi, veď je na to odborník. Ale z toho, čo si tu poskytol, ti nikto ani približnú odpoveď dať nemôže. Jeho stránka na novom serveri má zatiaľ iba úvod, keď nabehne kompletná, skutočným pestovateľom ju bez problému poskytnem, ostatní nech hľadajú.

Marek, aj dnes som hovoril s Oľgou, ostatné súkromne.

Milan, tak po celkom príjemnej ceste do Nitry (nezastavil som sa u teba, lebo sme išli cez Bánovce), ma tvoj príspevok poriadne vytočil. U toho predajcu z inzerátu by som nekúpil ani seno pre králiky. Je to plné klamstiev, zavádzajúcich informácií, nebudem pokračovať, skrátka veľkopodvodník na všetkých frontoch. Ešte ho tak odhaliť - to bude riadna fuška. Alebo nie, dokáže to niekto? Vodítkom by mohlo byť č. telefónu. Dokáže ho tu nakoniec niekto menovať, alebo mám byť ten najhorší ja?
Ja som sa na Poradu zaregistroval len kôli jednému podvodníkovi s polkilovými mrazuvzdornými kaki, ten už stíchol. Tento druhý má toľko energie, že prebuldozéruje všetko. Ľutujem všetkých jeho zákazníkov. Ja kaki na predaj nemnožím, takže ho nahradiť nemôžem. Ale o vrúbľoch sa môžeme pobaviť.

Zatiaľ len toľko, ešte dodám nejaké sľúbené informácie a potom sa budem venovať užitočnejším veciam. Momentálne ma viac ako kaki zaujíma, kde bude najfotogenickejšia a najfotografovateľnejšia kométa Ison.
Miro.
pmajap
13.11.13,18:24
http://s21.postimg.org/4ds393klf/P1230012.jpg (http://postimg.org/image/4ds393klf/)

Tu sú vedľa seba rosijanka a opisovaný mrazuodolný semenáč kaki štepený tiež na lotuse. Má krásne veľké lesklé tmavé kožovité ušľachtilé listy, na obrázku sú červené


Prešla som si všetky príspevky v tejto téme aj tvoju stránku. Na porade píšeš o semenáči z materskej rastliny v Partizánskom. O tom strome som počula, už neexistuje, nový majiteľ ho vyrúbal, ale ktosi vraj stihol zobrať vrúble. Táto fotka je zaujímavá na porovnanie plodov, ale.... je z juhu, pravdepodobne Morava, v rohu je mrazom nedotknutý banánovník a na stromoch arguty.
Prosím ťa, nejde mi o fotky, odskúšal si ho aj v severnejších častiach Slovenska a aké najnižšie teploty zvládol.