regiomare
13.11.13,20:31
PMAJAP

To bude ten "Dvorsky" - semenac zasadeny z plodu dovezeneho z Albanska. Bol zasadeny v blizkosti rodinneho domu, chraneny z troch stran obvodovymi murmi, cize mal zabezpecenu mikroklimu....Podobnu otazku som polozil i ja, ze kolko stupnov vydrzi volne na zahrade a kam vramci Slovenska ho mozno pestovat...Nie zeby som mal zaujem ho pestovat, len zo zaujimavosti....
wabi
13.11.13,20:15
Je tu fakt veselo. Ešte že mám zmysel pre humor... Juraj znova nesklamal, keď to sem prekopíroval.
Tiež sa mi nepáči keď niekto nazýva Jujubu čokoládovým stromčekom, ale ujalo sa to a ľudia sa na čokoládový stromček pýtajú. Amelanchier zas mnohí nazývajú hrozienkovým stromčekom, je to ale možno lepšie ako muchovník. Kamčatské čučoriedky už poznajú asi všetci... rovnako ako banán severu sa celkom ujal iste lepšie než český muďoul...
Do podobnej kategórie možno radiť aj ten inzerát. Je určený na upútanie pozornosti a to sa, zdá sa, podarilo. Nebol určený na vzdelávanie, či charakteristiku jednotlivých odrôd. Nebol zjavne určený pre toto fórum.
Mnoho ľudí ani len netuší že existuje Hurmi kaki a nikdy ho ani len neochutnali a ak tak nevedia že sa dá u nás dopestovať. Myslia si podobne ako pri hruškách naschi, že sa jedná o tropické ovocie ako napríklad ananás či liči alebo maracuja a pod.
Informácie ktoré sú vytrhnuté s kontextu a napísané v skratke pôsobia zavádzajúco ako každá reklama. Síce neklame ale nepovie podstatné a ak tak len výhody a klady... Preto sa nestotožňujem s týmto textom. Ak by som ten inzerát písal ja napísal by som ho trochu inak, fakt ale je že v ňom boli použité prekopírované vety môjho textu... Takže sám zo sebou sa človek ťažko poháda, to už by bola schizofrénia...

Ospavedlňujem sa páni ak som kohokoľvek urazil. Ja na nikoho neútočím, neurážam, snažím sa propagovať to čo stojí za to. Je to mojím poslaním. Niekedy je to ťažšie, ale ak to pomáha cieľu - rozšírenie povedomia o týchto zaujímavých drevinách tak človek nejakú tú facku znesie...
Všetky svoje názory skúsenosti, postrehy som tu prezentoval. otvorene hodil do pléna. Počítam s tým, že s niečím niekto nesúhlasí, je to normálne a ako som už uviedol nemám patent na rozum...
Budem len rád ak aj ostatní napíšu niečo vecné a obsažné. Aké odrody pestujú, rozdiely medzi nimi. Nie kvôli mne. Je to proste len lepšie ako riešiť obočie, rozprávky a inotaje...

Robím chyby ako každý. Veľa investujem a riskujem, keď píšem o hypotézach ktoré sa nemusia potvrdiť (napríklad s tým mrazuodolným veľkoplodým lotusom), vždy však je jasné s kontextu čo je fakt, čo hypotéza a čo iba vtip.
Tie fotky ktoré sem zavesil Marek sú fakt zaujímavé... to najzaujímavejšie čo tu v poslednom čase prišlo, ak nepočítam niektoré fundované komentáre od regiomare.
Čo sa týka Tamopanu, jasne som napísal, že je to naozaj tak, dokonca aj na tej fotke je to v podtitule, len je to mierne prekryté listami. Žiaľ k zámene vrúbľov dochádza. Je absolútne v poriadku že si to hneď postrehol a že si to napísal, máš obdivuhodný postreh, je mojou chybou, že na fotke listy prekrývajú nápis, ktorý na to upozorňuje. Tvoje postrehy sú k veci a preto je to fajn, že na ne môžem reagovať. Zámena vrúbľov je asi pravdepodobnejši ako mutácia. Fakt je, že som nikdy túto odrodu nenaštepil a nerozmnožil, pretože nie je zaujímavá...
Samozrejme bez problémov rád objasním. Ten banánovník tam je len letnený, v zime sa schováva. Na fotke nie je Dvorský, ale semenáč ten odolný, ktorý vydržal viac než rosijanka, čo je neuveriteľné...! Nezamieňajme ho však s 3flow, to je úplne iný semenáč. Sú to 2 rôzne veci...
Žiaľ, neviem presne uviesť u 3flow, akej nadmorskej výške a kde všade už rastie úspešne vonku, pretože každému komu ho dávam, vravím, aby ho popestoval ešte rok dva vo veľkom kvetináči a potom vysadil na chránené miesto a tak proste pokiaľ viem nikomu nevymrzol a preto ani neviem hraničnú teplotu ktorú znesie. Pvôvodné staré stromy v dobrej polohe prežili desiatky rokov a zimy spred 25 rokov, kedy v Mlyňanoch vymrzli až po zem dokonca všetky lotusy a Mlyňany patria k najteplejším lokalitám a lotus asi -23 znesie.
Čo sa týka tých teplôt, je v poriadku, že sú uvádzané pri odrodách, len treba povedať aj to, že tento údaj je vytrhnutý z kontextu je zavádzajúci ako je tu v obľube písať...
Tak napríklad v máji postačí aj -7 a kaki zmrzne... Takisto keď príde silný odmäk napríklad v januári či februári a púčiky sa začnú nalievať a potom prituhne na - 18 a aj odolnejší Diospyros proste namrzne...
To samozrejme súvisí s ostatným, čo som uviedol... ďalšie menované vplyvy ktoré sa mi nechce znova podrobne opísať ale sú zrejmé: mikroklíma, vlhkosť, priebeh teplôt pred tým a potom počas celej zimy, množstvo snehu, námraza, kolísanie teplôt, dĺžka trvania mrazu a tiež druh podnože, výška štepenia pod či nad zemou, vek stromčeka, vyzretosť jeho dreva, druh pôdy, hnojenia, zálievky...
Nepíšem to preto, že chcem obhajovať napísané, iba proste kvôli upresneniu ako som to myslel. Potom aj tých -27 čo udávajú pri svojich hybridoch Ukrajinci sú pri bežných našich podmienkach asi nie vždy reálne. Je to možno teplota, ktorú maximálne dokázali vydržať ale neznamená to zďaleka, že ju vydržia vždy a za každých okolností...
Spolupracujem s viacerými ľuďmi, než prispievajú aktívne do tejto témy, takže spolupracovať sa asi so mnou dá... Aktívne sem neprispievajú pretože sa im proste nechce znášať útoky najmä tie nepodložené a nezmyselné... Proste im na tom nezáleží, nebaví ich prezentovať, neradi píšu. Napokon stačí porovnať počet prečítaní témy s počtom príspevkov...
Ale zas nebyť toho čo sem píšem a nebyť opozície, tak by to tu bolo mŕtve. To uznávam, takže to tak asi má byť... každý má svoju úlohu...
Juraj Bindzár
13.11.13,20:56
Je tu fakt veselo. Ešte že mám zmysel pre humor... Juraj znova nesklamal, keď to sem prekopíroval.
Tiež sa mi nepáči keď niekto nazýva Jujubu čokoládovým stromčekom, ale ujalo sa to a ľudia sa na čokoládový stromček pýtajú. Amelanchier zas mnohí nazývajú hrozienkovým stromčekom, je to ale možno lepšie ako muchovník. Kamčatské čučoriedky už poznajú asi všetci... rovnako ako banán severu sa celkom ujal iste lepšie než český muďoul...
Do podobnej kategórie možno radiť aj ten inzerát. Je určený na upútanie pozornosti a to sa, zdá sa, podarilo. Nebol určený na vzdelávanie, či charakteristiku jednotlivých odrôd. Nebol zjavne určený pre toto fórum.
Mnoho ľudí ani len netuší že existuje Hurmi kaki a nikdy ho ani len neochutnali a ak tak nevedia že sa dá u nás dopestovať. Myslia si podobne ako pri hruškách naschi, že sa jedná o tropické ovocie ako napríklad ananás či liči alebo maracuja a pod.
Informácie ktoré sú vytrhnuté s kontextu a napísané v skratke pôsobia zavádzajúco ako každá reklama. Síce neklame ale nepovie podstatné a ak tak len výhody a klady... Preto sa nestotožňujem s týmto textom. Ak by som ten inzerát písal ja napísal by som ho trochu inak, fakt ale je že v ňom boli použité prekopírované vety môjho textu... Takže sám zo sebou sa človek ťažko poháda, to už by bola schizofrénia...

Ospavedlňujem sa páni ak som kohokoľvek urazil. Ja na nikoho neútočím, neurážam, snažím sa propagovať to čo stojí za to. Je to mojím poslaním. Niekedy je to ťažšie, ale ak to pomáha cieľu - rozšírenie povedomia o týchto zaujímavých drevinách tak človek nejakú tú facku znesie...
Všetky svoje názory skúsenosti, postrehy som tu prezentoval. otvorene hodil do pléna. Počítam s tým, že s niečím niekto nesúhlasí, je to normálne a ako som už uviedol nemám patent na rozum...
Budem len rád ak aj ostatní napíšu niečo vecné a obsažné. Aké odrody pestujú, rozdiely medzi nimi. Nie kvôli mne. Je to proste len lepšie ako riešiť obočie, rozprávky a inotaje...

Robím chyby ako každý. Veľa investujem a riskujem, keď píšem o hypotézach ktoré sa nemusia potvrdiť (napríklad s tým mrazuodolným veľkoplodým lotusom), vždy však je jasné s kontextu čo je fakt, čo hypotéza a čo iba vtip.
Tie fotky ktoré sem zavesil Marek sú fakt zaujímavé... to najzaujímavejšie čo tu v poslednom čase prišlo, ak nepočítam niektoré fundované komentáre od regiomare.
Čo sa týka Tamopanu, jasne som napísal, že je to naozaj tak, dokonca aj na tej fotke je to v podtitule, len je to mierne prekryté listami. Žiaľ k zámene vrúbľov dochádza. Je absolútne v poriadku že si to hneď postrehol a že si to napísal, máš obdivuhodný postreh, je mojou chybou, že na fotke listy prekrývajú nápis, ktorý na to upozorňuje. Tvoje postrehy sú k veci a preto je to fajn, že na ne môžem reagovať. Zámena vrúbľov je asi pravdepodobnejši ako mutácia. Fakt je, že som nikdy túto odrodu nenaštepil a nerozmnožil, pretože nie je zaujímavá...
Samozrejme bez problémov rád objasním. Ten banánovník tam je len letnený, v zime sa schováva. Na fotke nie je Dvorský, ale semenáč ten odolný, ktorý vydržal viac než rosijanka, čo je neuveriteľné...! Nezamieňajme ho však s 3flow, to je úplne iný semenáč. Sú to 2 rôzne veci...
Žiaľ, neviem presne uviesť u 3flow, akej nadmorskej výške a kde všade už rastie úspešne vonku, pretože každému komu ho dávam, vravím, aby ho popestoval ešte rok dva vo veľkom kvetináči a potom vysadil na chránené miesto a tak proste pokiaľ viem nikomu nevymrzol a preto ani neviem hraničnú teplotu ktorú znesie. Pvôvodné staré stromy v dobrej polohe prežili desiatky rokov a zimy spred 25 rokov, kedy v Mlyňanoch vymrzli až po zem dokonca všetky lotusy a Mlyňany patria k najteplejším lokalitám a lotus asi -23 znesie.
Čo sa týka tých teplôt, je v poriadku, že sú uvádzané pri odrodách, len treba povedať aj to, že tento údaj je vytrhnutý z kontextu je zavádzajúci ako je tu v obľube písať...
Tak napríklad v máji postačí aj -7 a kaki zmrzne... Takisto keď príde silný odmäk napríklad v januári či februári a púčiky sa začnú nalievať a potom prituhne na - 18 a aj odolnejší Diospyros proste namrzne...
To samozrejme súvisí s ostatným, čo som uviedol... ďalšie menované vplyvy ktoré sa mi nechce znova podrobne opísať ale sú zrejmé: mikroklíma, vlhkosť, priebeh teplôt pred tým a potom počas celej zimy, množstvo snehu, námraza, kolísanie teplôt, dĺžka trvania mrazu a tiež druh podnože, výška štepenia pod či nad zemou, vek stromčeka, vyzretosť jeho dreva, druh pôdy, hnojenia, zálievky...
Nepíšem to preto, že chcem obhajovať napísané, iba proste kvôli upresneniu ako som to myslel. Potom aj tých -27 čo udávajú pri svojich hybridoch Ukrajinci sú pri bežných našich podmienkach asi nie vždy reálne. Je to možno teplota, ktorú maximálne dokázali vydržať ale neznamená to zďaleka, že ju vydržia vždy a za každých okolností...
Spolupracujem s viacerými ľuďmi, než prispievajú aktívne do tejto témy, takže spolupracovať sa asi so mnou dá... Aktívne sem neprispievajú pretože sa im proste nechce znášať útoky najmä tie nepodložené a nezmyselné... Proste im na tom nezáleží, nebaví ich prezentovať, neradi píšu. Napokon stačí porovnať počet prečítaní témy s počtom príspevkov...
Ale zas nebyť toho čo sem píšem a nebyť opozície, tak by to tu bolo mŕtve. To uznávam, takže to tak asi má byť... každý má svoju úlohu...
Wabi je nechcem bonzovať ale kto to sem prekopíroval , to bol Milan . Ja som si z toho iba opísal jednu vetu ktorá sa mi veľmi zapáčila -:)
pmajap
13.11.13,22:25
Takže to nie je Dvorský ani 3flow. Wabi zaujíma ma tem semenáč, ty mi priamo neodpovieš, tak hľadám a našla som zaujímavú informáciu na tvojej stránke
Na Slovensku Evidujem, či poznám alebo poznal som spolu 16 takýchto stromov. 10 ešte žijúcich semenáčov má odlišné vlastnosti. 5 s týchto stromov je náhodou na rôznych miestach v Nitre. Všetko sú to samozrejme pravé Hurmi kaki so všetkými výhodami aj nevýhodami, ktoré z toho vyplívajú.
Všetko sú to napriek svojmu veku nie veľmi veľké avšak pomerne rozložité stromy s kmeňom typickým pre takéto semenáče. Kmeň nie je hrubý, rast najčastejšie nie je tak bujný ako pri štepovancoch na Diospyros lotus, kvôra je hrubšia, dopraskaná a odlamuje sa.
Majú pomerne veľké listy. Na konároch ktoré sú mladé a bujné po zmladení môžu byť listy až prekvapivo nezvyčajne veľké. NIektoré majú listy kožovitejšie lesklé z vrchnej strany.
pmajap
13.11.13,22:31
Nerastie tento semenáč aj u nňa na dvore? Listy začali rásť po orezaní stromčeka.
jurkomts
14.11.13,04:49
Milan, ty jeden "provokatér":D naozaj nevieš, kto je ten mičurin?;):D
jurkomts
14.11.13,04:56
Každopádne by sa mal dať ten mičurin alias.........na politickú dráhu:rolleyes:.
jurkomts
14.11.13,05:02
Pmajap, tie listy a hlavne tie menšie nižšie položené vyzerajú ako moje na virginkách (všetkých troch).
Mikiad
14.11.13,06:13
Bez komentáru.
Wabi: ... Preto sa nestotožňujem s týmto textom. Ak by som ten inzerát písal ja napísal by som ho trochu inak, fakt ale je že v ňom boli použité prekopírované vety môjho textu... Takže sám zo sebou sa človek ťažko poháda, to už by bola schizofrénia...

Záver inzerátu:
Odrody ktoré vydržia všetky mrazy.
asimina.kaki@gmail.com
0903 258 405
0905 336 405
Meno: mičurin
Telefón: 0905336405

A čo nájde Google:
ASIMINA TRILOBA
asimina.webnode.sk/‎
PodobnéKontakt: 0905 336 405, +421 903 248 405 ak sa nedovoláte na jeden skúste 2. telefon. asimina.kaki@gmail.com. Nie som zatiaľ spokojný so stránkou, preto sa ...
pmajap
14.11.13,06:51
Pmajap, tie listy a hlavne tie menšie nižšie položené vyzerajú ako moje na virginkách (všetkých troch).

jurkomts, v lete po orezaní postupne do dvoch týždňov narástli na túto veľkosť všetky, aj tie spodné. Tento rok som ho vôbec nehnojila. Tvoje viržinky sa chovajú rovnako? Toto mal byť nikita, pravda je taká, že mráz sa ho nedotkol, ale ak je to viržínka tak to nepoteší.
neskusalova
14.11.13,08:31
A toto sa dá naozaj pestovať aj u nás. Aj na záhorí?
wabi
14.11.13,13:54
Musím niečo napísať úspešným detektívom.
Sú proste nadšenci, ktorí sú ochotní podať mi inzerát a zostaviť ho tak aby neprekročili povolený počet slov. Ja by som s tým mal problém, pretože neviem sa vyjadrovať moc stručne. Je to na základe textov z mojej stránky a mailov.
A potom sú nadšenci ktorý ďalej tu na porade kopírujú a propagujú tento text aj s kontaknými údajmi.
Obom stranám týmto ďakujem. Je síce pravda že text možno nie je ideálny a tiež propagácia nie je vedená v priaznivom duchu ale veď ani ja nie som dokonalý a tak si nedovolím jednej ani druhej strane nič vyčítať...
Na poradu chodia virtuálne samí vzdelaní a inteligentní čitatelia a tak si každý iste sám vytvorí vlastný názor...
wabi
14.11.13,14:07
A toto sa dá naozaj pestovať aj u nás. Aj na záhorí?


Na záhorí toho už aj rastie... Viem asi o 15 ľuďoch ktorý to tam už úspešne pestujú, Len tak námatkovo v Levároch, Malackách, Senici, Kútoch, Kopčanoch, Smolenice, Budmerice, Vištuk, Čifáre...
Som presvedčený že po prečítaní tejto témy sa vám to vyjasní...
Kontaktov na úspešných pestovateľov a znalcov tu je teraz fakt dostatok... Si v tej najlepšej spoločnosti. Všetci kohúti tu svorne kikiríkajú u nás na našom krásnom Slovenskom "smetisku" v okruhu tak 100km kružidlom na mape.
wabi
14.11.13,14:16
Nerastie tento semenáč aj u nňa na dvore? Listy začali rásť po orezaní stromčeka.


Tak teraz už naozaj neviem čo myslíš, tým, že ti priamo neodpoviem. Veď sa priamo opýtaj čo potrebuješ vedieť...!
Pekné listy na fotke, typická virginiana, vidno že sa staráš...
Na fotke sú krásne veľké listy Diospyros virginiany. No podľa týchto listov ťažko niekto určí presne odrodu... Mohol by to byť meader, prípadne dickie, prok, korp alebo aj niečo iné...
Je to vážne semenáč?
Lebo takéto semenáče rastú na Slovensku nie celkom bežne...
pmajap
14.11.13,14:21
Wabi, to sa týkalo tých slovenských semenáčov. Takže je to viirginiana, tešila som sa že podľa veľkých listov to môže byť semenáč. Už sa nebudem pýtať.
wabi
14.11.13,17:08
Ale šak kľudne sa pýtaj ak sa chceš niečo dozvedieť, rád ti poradím čo budem vedieť...
On to teoreticky môže byť semenáč ale semenáč virginiany.
To ti vyrástlo z podpníka, či nad miestom štepenia?
Marek107
15.11.13,15:06
Dovolil jsem si sem dát obrázek hybridu Kaki Rosseyanka+Sajio od Franza. Takže jeden z dalších perspektivních co by stalo zato vyzkoušet.
pmajap
15.11.13,15:29
Máš pravdu Marek, ďalší hriešny kúsok, ale prezraď akú má chuť.
Marek107
15.11.13,15:34
Tak to já neví ale zkusím to zjistit od Franza jak mu chutnal.
wabi
17.11.13,07:07
Tento plod trochu pripomína plody odolného semenáča. Tiež sú najčastejšie ako je vidno mierne 4-hranné ale sú zospodu najčastejšie špicaté K špicu sa tiahnu s každej štvrtiny plodu hrebene, medzi ktorými sú pomerne výrazné ryhy.
Plod Rosseyanka+Sajio má však zospodu namiesto špica skôr priehlbinku s akýmsi "pupkom". Jeden s plodov odolného semenáča sa mu podobá, keď má namiesto špicu podobnú priehlbinu. Tento plod vpravo dole bol však odlišný, ostatné plody mali práve typický špic.
http://s2.postimg.org/id72tu43t/P1230105.jpg (http://postimg.org/image/khrfux5qd/full/)
how to use print screen (http://postimage.org/app.php)

Na obrázkoch je vidno hmotnosť týchto plodov, ktorá sa bežne pohybuje okolo 200g.

http://s24.postimg.org/cfb1ejzs5/P1230198.jpg (http://postimg.org/image/ig8qbmme9/full/)
image ru (http://postimage.org/)
http://s24.postimg.org/3lk4xgcth/P1230199.jpg (http://postimg.org/image/8k7nbzgm9/full/)
print screen windows 7 (http://postimage.org/app.php)
pmajap
17.11.13,07:18
Wabi to je semenáč ako je na poslednej tvojej fotke zo záhrady? Vyzerajú dobre a chuť majú akú, niekde si už písal, že nie je trpký.
pmajap
17.11.13,07:28
Na tom mojom XY, lebo neviem čo to je, boli tri druhy plodov, najmenšie špicaté oválne od 100 do 150 g, štvorcové okolo 170 a najväčšie sploštené tvar ako Dunaj 250 až 280 g. Jeden typ bol trochu trpký, asi tie špicaté, bolo ich najmenej a opadli prvé. Čo ma zaskočilo, bola strašne jemná šupka, nedali sa olúpať nožom, tá šupka sa dala stiahnuť prstami ako jemný igelit a to ani neboli zrelé.
paloo
17.11.13,14:47
Páni tot nový kapor v rybníku;)
http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=38&t=73&start=1230#p49850
http://93.99.158.35/forum/download/file.php?id=10165&mode=view
pmajap
17.11.13,15:16
Páni tot nový kapor v rybníku;)
http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=38&t=73&start=1230#p49850
http://93.99.158.35/forum/download/file.php?id=10165&mode=view

Keď skončí boj o priesmyk, ty budeš vráskavec ozrutný, už sa teším na tvoj stôl. :D :D
Antea
17.11.13,16:08
Mne chutilo najviac kaki, ktoré bolo trochu trpké, tieto čo sa teraz predávajú mi pripadajú také "obyčajné"
wabi
17.11.13,21:01
Na tom mojom XY, lebo neviem čo to je, boli tri druhy plodov, najmenšie špicaté oválne od 100 do 150 g, štvorcové okolo 170 a najväčšie sploštené tvar ako Dunaj 250 až 280 g. Jeden typ bol trochu trpký, asi tie špicaté, bolo ich najmenej a opadli prvé. Čo ma zaskočilo, bola strašne jemná šupka, nedali sa olúpať nožom, tá šupka sa dala stiahnuť prstami ako jemný igelit a to ani neboli zrelé.

Tak teraz neviem. Hovoríš o tom, že máš naštepené na jednom strome 3 odrody?

Čo sa týka toho semenáča na mojich fotkách, nejedná sa o 3flow kaki či Dvorského, ide o ten odolný semenáč... robí plody partenokarpicky a má výrazné krásne listy, zdá sa mi akoby si si tie 2 stíle plietla, Veď ide len o 2 rôzne zaujímavé semenáče...
pmajap
18.11.13,00:09
Nie to som mala na jednom strome , kúpený ako diospyros kaki (tipo na lotuse?)zo Siberz a ten mal tri druhy plodov, nedozreli úplne, lebo omrzli.( pokúsim sa nájsť lepšie fotky)

Čo sa týka tvojich semenáčov, Dvorský si popisoval, odolný je fotka stromu a plodov pár príspevkov vyššie a 3flow nepoznám.
wabi
19.11.13,05:24
1. 3flow sú semenáče Dvorského s totožnými vlastnosťami... preto budem ďalej uvádzať len názov 3flow pre zjednodušenie...
2. Ak som písal o 2 druhoch plodov na 3flow, je to nielen preto že majú iný tvar, ale majú aj inú veľkosť. Tie podlhovasté menšie rastú v skupinách v strapcoch a majú len priemerne polovičnú veľkosť, teda odlišnosť je naozaj výrazná... líšia sa veľmi výrazne až v 3 vlastnostiach: veľkosť, tvar, strapcovitosť...
Ak by sa tak výrazne nelíšili až 3 vlastnostiach nenazýval by som ich ako 2 druhy plodov.
Tiež si na to budem musieť dať pozor a radšej budem uvádzať že sa jedná o 2 typy plodov nie o 2 druhy. Plody sú teda v dvoch typoch, ktoré sa medzi sebou líšia tak, akoby sa jednalo o 2 rúzne druhy. Takto som to mal správne napísať.

S tohoto pohľadu mi pripadá tvoje vyjadrenie o troch druhoch plodov len preto, že sa líšili v tvare ale nie vo veľkosti ani ničom inom, mi pripadá ako nepresné a nešťastné. Navrhujem či by lepšie nevystihovalo realitu vyjadrenie že tvoj strom má plody rôznotvaré, či neustáleného tvaru, prípadne upresníš o aké tvary sa jedná a ako sú% zastúpené. Plody sú u teba rôzneho tvaru ale nie rôzneho druhu...
pmajap
19.11.13,08:13
Máš pravdu, na mojom je výnimočná len poloha, že ešte stojí pred domom a neleží za domom .. v drevárni.:)
Porovnanie plodov snáď na rok ak neomrznú kvetné puky, tento rok rodil len jeden konár, čo vlani v máji nezmrzol a neuschol.
Marek107
23.11.13,05:47
Tak konečně jsem se dostal vyfotit kaki Dvorský velikost je slušná na to že je zatím v květináči. Každopádně je hodně pozdní všechny odrůdy co mám tak už jsou vybarveny. Do severnější oblastí bych ho určitě nedával. Uvidí se jak bude pokračovat ve volné pudě jestli bude zvládat zimu a dozrát.
Milas265
23.11.13,06:44
Veru s tým dozrievaním to bude asi horšie,lebo taká jeseň ako tento rok tak skoro nebude. Dostal som nejaké plody od známeho od Galanty.Pekné dozreté na jablkách,ale chýbala typická chuť,chýbal cukor,tak ako u hrozna keď sa v septembri koštujú neskoré odrody,a to ho máš ešte v kýbli a vystavuješ ho na slnku...tento kúsok sme odtrhli zo stromu a po zmäknutí bol nevýraznej chuti...keď to porovnám s Nikitou,tak šťavnatý,ale bez sladkosti...
Marek107
23.11.13,07:05
Musím z tebou souhlasit že že tento rok u hodě odrůd se neudělal cukr a aroma je velmi slabé a některé plody chutnají tak že je to mazlavé něco... bez chuti a zápachu.
pmajap
23.11.13,07:22
Milas prosím ťa, aká je to odroda, na obrázku vyzerá dobre. Vo volnej pôde u nás máloktoré majú šancu aj dozrieť, tá vegetačná doba je príliš krátka, preto ma zaujíma aj doba pri ktorej je možné ich uskladniť, ale je priskoro sa na to pýtať.
Marek ten Dvorský , myslím si, že stojí za to vyskúšať ho aj v severnejších polohách.
Marek107
23.11.13,07:44
Když vezmu že za 7dní je prosinec a ještě pořád dost zelený tak to do severnějších oblastí asi nebude.
wabi
23.11.13,07:55
K tomu že Dvorský je pozdný...
Niektoré plody dozrievajú už v októbry a mäknú. Vtedy sú najchutnejšie keď len začínajú mäknúť. Dajú sa jesť aj tvrdé, ale mne tak betónové kaki nechutí hoci by aj nemalo trpkosti. Nemusia byť na blato aby sa dali jesť ako pri väčšine kaki. Dajú sa jesť ako len polotvrdé či polomeké... pričom sfarbené nemusia byť úplnedo červena.
Tak ako máme letné jesenné a zinmé jablká ktoré sú určené na skladovanie, tak aj u tomelov je to rovnako. Sú dobré odrody dozrievajúce už v auguste, niektoré v septembri ďalšie v októbry a sú aj také ktoré v dobrej pivnici preskladujete ako jablká až do apríla.
Medzi tieto zimné odrody patrí aj dvorský. Nie je určený na to aby sa zjedol hneď po odtrhnutí ale ako zimné jablká na príklad na vianoce alebo aj neskôr...
Nikitská bordová je čo sa týka cukru unikát. Je najsladšia ale musí dozrieť do úplnej kaše...
Partizánske odkiaľ Dvorský pochádza je oveľa severnejšie a má vyššiu nadmorskú výšku než je podunajská nížina alebo južná Morava. Je to už horná Nitra. To potvrdia vodáci. Nad Partizánskym už Nitru nie je možné splavovať. Je to len taký väčší "potok".
Keď dozreje do zrelosti tam, musí dozrieť aj všade v podunajskej nížine a na južnej Morave. Je to proste zimná odroda na skladovanie... Tak neviem, o čom tu špekulujete.
Chuťovo je samozrejme Nikitská bordová ovela sladšia a chutnejšia a červenšia, ale to sa nedá porovnávať. Po vianociach už NB ťažko budete jesť...
Juraj Bindzár
23.11.13,08:12
http://www.agrovita.sk/pripravky/pomocne_latky_a_hnojiva/cukrovital_k_400/

Keď nie sú plody sladké , treba použiť toto.
Marek107
23.11.13,08:40
Díval jsem se na to a vypadá to moc moc dobře. Na příští sezonu to zkusím i na jiné ovoce . Máš to zkusené?
Juraj Bindzár
23.11.13,08:53
Neviem že či to funguje , ale moje plody boli sladké.-:)
Marek107
23.11.13,09:03
Díky moc zkusím to na ty co nebyli moc sladké škoda že jsem byl líny a nezměřil si u nich cukernatost. Abych to mohl porovnat v číslech.
Milas265
23.11.13,20:11
Nemusí ma nikto presviedčať,aby som nešpekuloval...oko vidí, oko nie je ....huba okoštuje...jednoducho poniektorí majú už úrodu a koštujú nepotrebujú "kibicov"či to majú žuvať na pravej,alebo ľavej sánke.....;) Ide o to seriózne si tu navzájom popredávať skúsenosti a názory...nie typu maslový chleba s medom je veľmi dobrý!!! Ako to vieš???
Videl som suseda ho jesť!!!
wabi
23.11.13,21:50
Niečo podobné som používal na skúšku z Maďarska, ťažko hodnotiť, nemal som kontrolnu vzorku ale verím, že to môže byť fajn.
Dobrý nápad Juraj. A je dobre, že ťa to napadlo spomenúť.
Existuje niekoľko látok ktoré zlepšujú odolnosť na mráz, zlepšujú vitalitu a pod. Dokonca aj na prírodnej báze, ale nemám to zatiaľ odskúšané, preto sa neodvažujem k tomu zaujať stanovisko. Skúšam veľa vecí ale niečo rád prenechám aj ostatným.
Chcelo by to 2 rovnaké stromy a jeden "nadopovať" - postriekať a druhý vedla neho nie a odsledovať rozdiel...
Bolo by úžasne Juraj ak by sa na to podujal. Alebo aj niekto iný...
Myslím, že o tom by malo byť toto forum. Informovať sa navzájom o svojich zisteniach a pozorovaniach a nie sa vzájomne ohovárať.
Milas265
24.11.13,06:43
Takúto farbu má jeden z bulharov v kvetináči....takže pôjde na jar
do pôdy...
Marek107
24.11.13,08:00
Poměřil jsem u zbylých kaki cukr Nikita 21 Brixe, Diospyros Lotus 20 Brixe, Jiro 15 Brixe, Nikatani Gosho 15 Brixe, KuroKaki 16 Brixe, Hana Fuju 18 Brixe,Čong Pjongu 17 brixe.
Milas265
24.11.13,09:05
No toto! Toto sú veci!!!!Takže cukru dosť...podotýkam,že 21 brixe je 19.3 °na stupnici muštomeru,to aby vedeli tí,čo merajú mušty...
wabi
24.11.13,09:14
Jak to meriaš Marek?
Ona tá cukornatosť úzko súvisí s dozretosťou. Taníny - triesloviny sa menia na cukry. Tiež skladovaním a dozrievaním plody strácajú na váhe to sa dá ľahko dokázať... vyparujú vodu.
Tým sa opäť koncentrujú cukry.
Preto cukornatosť úzko súvisí práve s vyzretosťou jednak preto že vyparením vody sa cukor koncentruje a jednak preto, že rozkladom zložitejších trieslovín vznikajú ďalšie cukry.
Lotus s maličkými plodmi rýchlejšie odparuje, navyše obsahuje veľa zvieravých trieslovín, ktoré sa rozložili, preto tá vysoká cukornatosť...
Marek107
24.11.13,14:34
Měřím to hand refractometer.
Mikiad
26.11.13,05:52
Hybridy.
Niekde na ruskom fóre som sa dočítal o váhe nových ukrajinských hybridov (Goverla...) až 270 g. Niekto to zatiahol do nemeckého fóra a tiež to niekto skopíroval aj sem.
Dostal som tabuľku hodnôt meraných na univerzite v Kyjeve, minimálne, max. rozmery, váha.
Ani max. hodnoty žiadnej odrody sa ani zďaleka nepribližujú k 200 g.
Priemerné váhy v gramoch (niektoré moje výsledky to potvrdzujú):
Rossiyanka 60.3
Nikitskaya bordovaya 76.9
Mount Rogers 127.3
Mount Goverla 144.8
Mount Roman-Kosh 109.5
John Ric 26.4
Meader 33.1
Veber 19.7

Marek, myslím, že tá "Goverla" tvojho kamaráta nie je Goverla, ale nejaké kaki.
Skúst to preveriť, odkiaľ to má, či sa jedná o omyl, alebo ho niekto úmyselne oklamal... Možno si ušetríme riešenie problémov, ktoré z toho môžu byť o pár rokov, ak sa to nesprávne rozšíri.

Chuť Goverla minulý rok: bola sladká v prezretom stave, chuť blízka D. virg. Prok. Teraz, 26. 11. je ešte pomerne tvrdá, chuť sladká s trochou trpkosti, šupka trpká.
Prekvapila ma Rossiyanka - 2. Plod veľký, teraz začína mäknúť. Dozrievanie aj chuť veľmi podobná Dunaju.
Nejaké fotky posielam Palovi.
Teraz sa idem zbaliť a prenasledovať kométu Ison do Karibiku. Že to nemá nič spoločné s kaki? Veď aj západ slnka, aj kaki sú oranžové. Ak sa niečo pekné podarí, fotky budú na mojej stránke.
Miro.
wabi
26.11.13,10:37
Sú to zaujímavé informácie. Iste je to tak, že priemerne sú plody oveľa menšie než je ich maximálna veľkosť. Oba údaje sú dvôležité. Maximálna veľkosť aj priemerná.
Osobne však najviac dôverujem práve pozorovaniam z nášho územia. Nie že by som upodozrieval Ukrajincov že výsledky merania nie sú presné.
Plody nie sú odlievané všetky do rovnakej formy ako vianočné gule. Nepodobajú sa ako vajce vajcu...
Je to však ako s meraním teplôt, ktoré jednotlivé stromy vydržia v zime. Merania sú presné. A však to čo meriame sa nám akosi mení. Príroda je rozmanitá a tak ako nie je teplota ako teplota (veľa som o tom písal v predchádzajúcich vstupoch), tak ani veľkosť plodu nie je u jednotlivých odrôd daná jednoznačne. To sa netýka len tomelov ale vlastne ktoréhokoľvek ovocia. Aj na jabloni sú niektoré jabĺčka aj dvojnásobne väčšie než iné. A to sa jedná o plody toho istého stromu v tom istom roku. Ten istý strom v nasledujúcom roku bude mať veľkosť ovocia často úplne inú. Rozdiel priemerov veľkosti ovocia s toho istého stromu v rôznych rokoch môže byť odlišný o viac ako 50%. To je bežná realita, ktorú si vie poľahky zmerať ktokoľvek na vlastnej záhrade.
Čo potom keď stromy rastú stovky km od seba a klimatické aj mikroklimatické podmienky sú úplne iné.
Samozrejme vrúble z Ukrajiny tiež nemusia vždy "sedieť". Našťastie viem že tu kolujú vrúble čo ja viem tak minimálne zo 4 zdrojov. Iste ich bude aj viacej. Nezostáva než dúfať, že nie všetky sú nesprávne identifikované a zamenené...
Treba však povedať že veľkosť plodov ovplyvňuje najmä množstvo plotov v súvislosti s veľkosťou stromu a jeho schopnosťou asimilácie ako aj čerpania živín koreňmi. Tým sa dostávame k množstvu vody a s tým súvisiacim výrazným vplyvom na veľkosť plodov.
Ďalším faktorom je dĺžka leta a množstva svetla a tepla počas neho. Je tiež dôležité určité optimum svetelných a tepelných pomerov. Všetkého moc škodí. Tak teplota nad 30 stupňov už svojim zvyšovaním postupne zhoršuje asimiláciu a teplotnú pohodu. Zvyšuje sa odparovanie vody... U nás však je riziko skôr opačných problémov. Pre diospyros je naša klíma okrajovou oblasťou nielen pre množstvo tepla, ale aj pre množstvo svetla.
Akonáhle sa začnú nočné teploty približovať nule, prestáva rast plodov a začne ich dozrievanie. A to i v prípade že nie sú úplne dorastené. Tieto plody potom nedosiahnu samozrejme nikdy ideálnu chuť a cukornatosť...
ďalším významným faktorom je podnož. Na základe vyhodnocovania pozorovaní, je jasné, že nie len rozdiel medzi Diospyros Virginiana a Diospyros lotus či dokonca Diospyros kaki. Aj medzi jednotlivými podnožovými semenáčmi toho istého druhu sú veľké rozdiely, ktoré významne ovplyvňujú nielen rast stromu ale aj veľkosť plodov.
Tiež výživa - hnojenie má výrazný vplyv. Vek stromu a jeho kondícia sú tiež postrehnuteľné ako ovplyvňujúce faktory.
Preto by som nezatracoval ako nemožné veľkosti plodov u NB do 150g ako najväčšie a u Gorel do 250g ako nejväčšie. Pokiaľ jedny dosahujú niekde priemer 77g a ďalšie od 100 do 150g, tak Maximálne veľkosti sú približne dvojnásobne väčšie než priemery v týchto prípadoch tak to nie je štatisticky významné a teda to len potvrdzuje predpoklad pravdivosti všetkých týchto údajov.
V čom je teda dôležitosť predložených údajov o priemernej veľkosti plodov Ukrajinských hybridov? Nie je to číslo samotné, pretože stromy nevedia čítať a nie sú tak disciplynované, a tak tento parameter nedodržia. Preto sa priemerná veľkosť plodov z vašeho stromu nebude zhodovať s priemernou veľkosťou uvádzanou Ukrajincami. Nemusí to však znamenať, že máte strom s pomýlených vrublov a je to iná odroda...
Pre jasnejší príklad uvediem niečo o ľuďoch čo sa každého osobne týka. Priemerná veľkosť všetkých mužov na svete bola údajne 169 cm. Najväčší muž sveta však meria tuším okolo 2,5m. Podobne by sa dalo pokračovať...
Je dôležité vkladať sem údaje o hmotnosti jednotlivých odrôd. takýto údaj však treba brať s rezervou, dokonca aj keď sa jedná nie o hmotnosť najväčšieho plodu ale o priemer...
Mikiad
26.11.13,10:51
To len aby nikto zasa nečakal polkilové a úplne mrazuvzdorné plody...

odrody
váha (g) min. max. priem. var.%
------------------------------------------------------
Rossiyanka 43.9 69.3 60.3 13.2
Nikitskaya bordovaya 61.3 97.7 76.9 16.0
Mount Rogers 103.6 141.4 127.3 11.5
Mount Goverla 138.4 151.3 144.8 2.8
Mount Roman-Kosh 89.1 134.1 109.5 16.3
John Ric 18.0 35.1 26.4 19.5
Meader 25.8 41.1 33.1 17.1
Veber 9.4 27.5 19.7 27.0

Ako vidím, tento systém tabuľku rozhodil, doplňte si medzery.
paloo
26.11.13,11:37
pmajap
26.11.13,11:48
Palo, neotvára fotky, vracia späť na hlavnú stránku porady.
Mikiad, prosím ťa ako je to s dozrievaním Rogers a Roman Koš a tiež chuťovo aké sú. Pestuješ aj Aman kaki, je to pravdepodobne japonský tomel,ak áno, aká je u neho mrazuvzdornosť, chvália ho ako mimoriadne chutný.
Mikiad
26.11.13,12:15
Palo, máš úplnú pravdu, sťahujem sa na španielske fórum. Ak bude záujem, poskytnem ti linky, informácie a fotky pre kiwifórum. Tam môžeme skúsiť tú spomínanú akciu s mrazuvzdornosťou.
Tu naozaj nemá význam strácať čas. Nechávam to tu tomu, čo všetko vie, všetko má a všetko vám predá.
Miro.
Milas265
26.11.13,15:12
Tak,ja v tom prípade chcem disciplynovaný strom,čo vie čítať s nepomýleného vrúbľa a zo zeme kde žijú muži 2,5 metra vysokí...
wabi
26.11.13,22:48
Nuž ak by som všetko mal a všetko predal, tak to máme jedno nekonečno mínus jedno nekonečno... obávam sa že mi toho veľa nezostane...
Všetko neviem, všetko je veľmi veľa. Nie som veštica Teodora...
Ale mám veľa otázok na ktoré hľadám veľa odpovedí. Zopár som našiel a veľa veľa ešte zostáva... ale o to je to zaujímavejšie...
Ak na niečo prídem a myslím si že je to na niečo dobré, tak to kľudne zverejním. Chápem že to niekoho môže rozčuľovať a tak aspoň glosuje. Keď to nemá žiadnu informačnú hodnotu, nech je to aspoň vtipné...
Tým som nemyslel tabuľku, tá je zaujímavá a korešponduje s tým čo sa dá očakávať...

http

[url=http://postimg.org/image/ig41sbhdd/][img]http://s24.postimg.org/ig41sbhdd/P1230186.jpg (http://postimg.org/image/lj9oum8ud/)
wabi
27.11.13,05:29
Dnes bolo v Nitre -4 v noci, To ešte kvetináče vydržia. Nasledujúcu noc má byť -6 a to by už nemuseli rozchodiť. Treba všetko schovať... do pivnice do vodovodnej šachty a podobne. Hurmi kaki už dávno nemajú listy, preto v zime svetlo nepotrebujú. Pochopiteľne vo voľnej pôde pekne zakorenené stromy problém nemajú, tam nevymrznú. Schovať treba len kvetináče.
Marek107
27.11.13,07:43
Obrázek i odrůda Goverly je správný jiná odrůda to není. Strom na kterém rostli má cca 5m vysoký a asi 10 roku starý tento rok tam nebylo až tak plodů. Nebyl důvod prč plody by nedorostly do plné velikosti.
jurkok
28.11.13,06:06
Ragno, plody malé z dôvodu malých resp. nulových prírastkov tento rok. Strom prezimoval v komore kde mrzlo ale samozrejme nie ako vonku. Po presadení von sa nevedel celé leto chytiť. Plodov ale nasadil extrémne vela, ale z dôvodu neprirastania dreva listov väčšinu zhodil. Zimovaný v komore na rovnakom mieste bol aj predminulú zimu a v kontajnery potom dosť narástol. Teraz sú plody veľkosti ako Nikita, takže možno len polovičné.
Milas265
28.11.13,11:31
Pekný stromček aj pekná úrodička...;)
wabi
28.11.13,17:43
Naozaj pekná úroda. Až moc na veľkosť toho stromčeka.
Dopredu sa ospravedlňujem, že napíšem praktické postrehy a rady. Nie je to preto, že by som chcel mudrovať. Že by som chcel kritizovať už vôbec nie. Nebolo by dobre, keby sem ľudia nechceli písať preto že ich hneď niekto skritizuje alebo uzemní. Veď krásne zarodený stromček je úspech.
Verím však že každý pochopí že toto nie je glosa s účelom ponížiť, uraziť ako je tu často bežné.
Nedá mi však uviesť na pravú mieru text k obrázku. V dobrom chcem vyviesť nielen Jurkoka ale aj ďalších ktorí to možno budú čítať z omylu. Ak to tu nenapíšem, tak to tu nenapíše nikto s tých ktorých síce uráža že sem prispievam, ale sami ak aj vedia a vidia tak proste nenapíšu a namiesto rady skôr ignorancia, prípadne snaha o uštipačnú poznámku. Dá sa to chápať. Premýšľanie bolí. Nemajú čas na talafatky. Navyše ak sa namiesto vďačnosti za radu človek stretne skôr s nepochopením a zášťou. Lúdia sú schopní skôr sa uraziť čo ich poučujem. Niet horšieho ako urazená pýcha... Chápem to a nehnevám sa...
Jurkok sa chcel pochváliť. Chce aj radu? Možno je presvedčený že žiadnu nepotrebuje. Veď úroda pekná. Veľkosť plodov logicky zdôvodnil: „plody malé z dôvodu malých resp. nulových prírastkov tento rok“
Takže tu je zamenený dôvod – príčina s následkom. V skutočnosti stromček nemal prírastky preto, že mal veľa plodov a tie boli pochopiteľne malé lebo ich bolo veľa... a nie naopak.
Nepochopenie stromu. Ľudia sú dnes už vzdialený odtrhnutý od prírody.
Rovnako musím citovať ďalej: „Plodov ale nasadil extrémne veľa, ale z dôvodu neprirastania dreva listov väčšinu zhodil.“
Asi pred 2 mesiacmi som napísal pomerne dlhý príspevok prečo naše drahé Hurmi kaki zhadzujú plody. Iste nie z dôvodu neprirastania dreva a listov. Dôležitým dôvodom je ale to, že sú jednoducho veľmi úrodné. Nevládzu vyživiť také množstvo plodov. Je to bežné u všetkých ovocných stromov. Sú šľachtené na úrodu – veľké plody, to si však vyžaduje veľa živín a energie. Oveľa viac ako u ich maloplodých predkov. Stromček vyžmýkal zo seba čo mohol. Do plodov dal také množstvo energie, že mu už nezostalo na to aby aj rástol. Prečo ale nemal dosť energie? Nepomer medzi pomerne malým množstvom koreňov a naopak relatívne veľkým množstvom púčikov, do ktorých musel svoju energiu rozdeliť.
Tak sa stalo to, že veľa púčikov dostalo trochu energie. Dosť na to aby sa prebudili a začali rašiť. Čo urobí púčik na ktoromkoľvek strome, či napríklad na hrozne-viniči, keď dostane trochu energie? Začne rásť a zakvitne. Nerastie bujne, naopak. Energia postačí na kvitnutie a nie na bujný rast. Ak by z kvetov nič nebolo, tak vyrastie slabší letorast a strom sa pritom zas až toľko nevyčerpá. Ak však musí živiť veľa plodov siahne až na dno svojich možností. Ako správny rodič dá svojim deťom i to posledné. Kdesi sa však stala chyba. Plody neobsahujú semeno, nie sú to jeho deti, iba sa tak tvária.
K viniču-hroznu som tomel kaki prirovnával preto, že rovnako tiež kvitne na mladých, nových, zelených výhonoch v máji. Toto majú spoločné. Ako zabránime viniču aby sa celkom nevyčerpal v jednom roku nadmernou úrodou? Vinohradníci poznajú odpoveď. Musíme ho ostrihať. Na každom jedincovi môžeme nechať len také množstvo púčikov, ktoré dokáže koreň „uživiť“, to znamená že musíme správne vybalancovať rovnováhu medzi silou koreňa a rastom a úrodou ako trvale udržateľný zdroj chutného ovocia.
O tom to je. Preto musíme stromčeky pestovať a starať sa o ne. Oni by potrebovali nejakú srnku ktorá by im trochu okúsala konáriky, nechala nejaké bobky za odmenu. Neobratné veľké prasa či slona, alebo opicu ktorý by zožral plody a pritom zopár konárov odlomil a tiež by sa odmenil kôpkou toho čo už nepotrebuje...
Srnku ani kozu o prasati a slonovi nehovoriac, však k stromčeku nepustíme... tak to musíme urobiť my nepodarené opice. Pohnojiť a ostrihať. Dodať výživu – energiu a zmenšiť počet púčikov, pretože stromček vyhnal mnohé navyše. Počítal s nejakými „nehodami“, že o nejaké príde...
Najlepšie sa odmeníme nášmu kamarátovi stromu, keď sa na neho „vysereme“ a trochu ho pritom aj „olámeme“. Ospravedlňujem sa, ide o to aby ste si to zapamätali...
Dúfam že som tým nikoho neurazil a možno niektorí pochopili prečo stromček na obrázku je triumf len na prvý pohľad a v skutočnosti sa nie je čím pýšiť. Majiteľ si to trochu uvedomuje. Cíti že niečo nie je v poriadku. Preto ten komentár. Viem že má svoj stromček rád, alebo aspoň jeho plody. Ak bude mať jeden rok veľmi hojno na budúci rok... ľudové pranostiky netreba podceňovať...
Skutočná príčina je tu:
„Po presadení von sa nevedel celé leto chytiť. Plodov ale nasadil extrémne veľa...“ Svedčí o tom že to asi nie je celkom OK.
Veľmi dôležité je stromček pri každom presadení aspoň trochu ostrihať. Teda presnejšie by bolo trochu viac ostrihať – zmladiť a najmä nedovoliť mu mať plody a ak tak len jeden na ukážku – bude naozaj veľký. Ide o to, že bude takto rodiť aj v ďalšom roku a hlavne sa chytí a porastie, bude tak väčší a na väčšom strome je aj viac plodov a o tom to je. Občas si treba odoprieť a nechať niečo aj na zajtra. Trpezlivosť neprináša iba ruže ale aj kaki...
Pri pekných prírastkoch je vitalita a odolnosť stromu oveľa väčšia. Tvoj stromček chce rodiť aj ty chceš jeho krásne chutné plody ale ak chceš skutočne pre neho to najlepšie nevyčerpávaj ho. Ty máš rozum, on len maká ako najlepšie vie. Treba ho usmerniť.
O nič nejde dá sa to našťastie ešte napraviť. Postačí na jar stromček poriadne zmladiť a uvedomiť si ako bude následne obrastať a potom pokračovať pravidelne 2 x do roka, vždy na jar pred vyrašením ale po mrazoch a vždy znova v júni pred tým ako prestanú nové letorasty nasadzovať na vrcholčekoch nové listy. Podrobnosti zas napíšem keď bude aktuálny termín.
Písal som tu už o tom. Ale najlepšie o tom píše doc. Ing. Oleeg Paulen, PhD. Vo svojej knihe „Rez ovocných drevín“ Teda nie že by som to mal čas čítať, je to novinka. Nemyslím si, že by tam písal konkrétne o Hurmi kakoch. Venuje sa tam iba komerčne významným drevinám, ale hlavné zásady „Dvojfázového sektorového rezu“ je veľmi výhodné dodržiavať aj pri pestovaní našich kaki Ebenovníkov. Mimochodom autora poznám veľmi si ho vážim ako najlepšieho odborníka na Slovensku a viem že pestuje a strihá aj svoje hurmi kaki...
Juraj Bindzár
28.11.13,18:10
Ja keď som ten stromček uvidel, mňa napadlo iba to že predajca toho stromčeka nakúpil voľno korenné 150 cm vysoké stromčeky z Talianska ,dobre zrezal korene a zasadil ich do 5 litrového kontajnera aby ho mohol predať za 3 x takú cenu ako to kúpil a výsledok je tu.
wabi
28.11.13,21:03
Juraj tento raz to nebolo moc vtipné ale skôr smutné.
Každé presádzanie je šok ale o to horšie keď je to zo subtrópov do našej nevyspytateľnej zimy. Ak niekto lacno kúpi a draho predá tak to je normálny kapitalizmus a snažia sa to robiť všetci, aby nemuseli robiť, tak len proste kúpiť a hneď predať a je to "čistá robota".
Horšie je, keď stromček je často dopredu odsúdený...
Ale to nie je možno prípad tohoto stromčeka. Ten myslím má ešte šancu.
I tak obdivujem tvoj zrak že si to všetko s tej fotky poznal...
To ja by som sa to neodvážil tvrdiť na základe fotky.
Juraj Bindzár
28.11.13,21:19
Tento raz to ani nechcelo byť vtipné , ale ja som napísal len že ma to napadlo a tvrdiť radšej nebudem nič lebo aj tak máš vždy pravdu.
jurkok
29.11.13,05:03
Tak ja Vás oboch trochu vyvediem z omylu. Samozrejme bol stromček kúpený v záhradnom centre a im ho dadalo záhradné centrum z talianska. Samozrejme že tam prudukujú stromky hurmikaki (ragno, Tipo) spôsobom, že ich predpestujú voľne v zemi a potom ich presadia do (v tomto prípade) 20l kontajnerov. Strom mal slušnú veľkosť (zhruba tak ako na obrázku, len mal menšiu korunku). Stál 16€ (kúpený v Nových Zámkoch a majú icjh aj tento rok) aj stým som sa tu dva roky dozadu "pochválil";) Presne toto somm vedel a preto bol v roku 2012 pestovaný v dvakrát tak velkom kontajnery (aby podrástol zhrubol abol pripravený na rok 2013 a zimu 2013/2014 vonku). Tam nahodil zo 5 plodov, ktoré aj zhodil lebo sa niekedy polievať jednoducho nestíha a vieme ako reagujú hurmikaki na následné zaliatie. každopádne sa chytil, prekorenil nový kontajner a aj slušne podrástol. samzrejme bol na jar 2012 a 2013 primerane zostrihnutý. Na jar 2013 poputoval na konečné miesto kde som mu vytvoril viac než vhodné podmienky (dostatočne veľká jama, prekyprená pôda....zálievka....asi lepšie iesto ako má Karas v Trnave:D Jednoducho ale nerástol a to nemal ani ešte nahodené kvety keďže rodí na letorastoch z minuloročného dreva. Keby som sa chcel chváliť, tak sem hodím foto Dunaja (pôvod Karas) aj s tohto ročnou úrodou, ktorú sme zatial len vyskúšali, lebo plody potrebujú trochu viac času ako po minulé dva roky. Pestovaniu ovocných drevím sa venujem už nejaký ten rok a o reze a obecne o pestovaní som za tie roky niečo pochytil. Rovnako ako o pestovaní stolového viniča a klasických ovocnín (tento rok bola viac než dobrá úroda), úrodu ktorú vyskúšali tak členovia mojej rodiny ako aj kolegovci v práci.....
Ragno je len pokus, skúšam čo to dá. Na jeho miesto však už mám iných adeptov (Steiermark, Kubo - ďalší pokus). Má tam ale naozaj "obývačkové" podmienky tak nech sa činí.
p.s.: wabi, niečo na tých plodoch v prvý rok bude resp. ich vplyve na rast aj kď to podľa mňa nebude hlavná príčina. Ukáže to rok 2014. Ak skončí, priznám sa, nerobí mi to problém. A ešte jedna vec, ja som tu od teba ešte (možno sa mýlim) nevidel foto celého stromu diospyrosu, len konáre a plody.
Juraj Bindzár
29.11.13,07:56
Tak ja Vás oboch trochu vyvediem z omylu. Samozrejme bol stromček kúpený v záhradnom centre a im ho dadalo záhradné centrum z talianska. Samozrejme že tam prudukujú stromky hurmikaki (ragno, Tipo) spôsobom, že ich predpestujú voľne v zemi a potom ich presadia do (v tomto prípade) 20l kontajnerov. Strom mal slušnú veľkosť (zhruba tak ako na obrázku, len mal menšiu korunku). Stál 16€ (kúpený v Nových Zámkoch a majú icjh aj tento rok) aj stým som sa tu dva roky dozadu "pochválil";) Presne toto somm vedel a preto bol v roku 2012 pestovaný v dvakrát tak velkom kontajnery (aby podrástol zhrubol abol pripravený na rok 2013 a zimu 2013/2014 vonku). Tam nahodil zo 5 plodov, ktoré aj zhodil lebo sa niekedy polievať jednoducho nestíha a vieme ako reagujú hurmikaki na následné zaliatie. každopádne sa chytil, prekorenil nový kontajner a aj slušne podrástol. samzrejme bol na jar 2012 a 2013 primerane zostrihnutý. Na jar 2013 poputoval na konečné miesto kde som mu vytvoril viac než vhodné podmienky (dostatočne veľká jama, prekyprená pôda....zálievka....asi lepšie iesto ako má Karas v Trnave:D Jednoducho ale nerástol a to nemal ani ešte nahodené kvety keďže rodí na letorastoch z minuloročného dreva. Keby som sa chcel chváliť, tak sem hodím foto Dunaja (pôvod Karas) aj s tohto ročnou úrodou, ktorú sme zatial len vyskúšali, lebo plody potrebujú trochu viac času ako po minulé dva roky. Pestovaniu ovocných drevím sa venujem už nejaký ten rok a o reze a obecne o pestovaní som za tie roky niečo pochytil. Rovnako ako o pestovaní stolového viniča a klasických ovocnín (tento rok bola viac než dobrá úroda), úrodu ktorú vyskúšali tak členovia mojej rodiny ako aj kolegovci v práci.....
Ragno je len pokus, skúšam čo to dá. Na jeho miesto však už mám iných adeptov (Steiermark, Kubo - ďalší pokus). Má tam ale naozaj "obývačkové" podmienky tak nech sa činí.
p.s.: wabi, niečo na tých plodoch v prvý rok bude resp. ich vplyve na rast aj kď to podľa mňa nebude hlavná príčina. Ukáže to rok 2014. Ak skončí, priznám sa, nerobí mi to problém. A ešte jedna vec, ja som tu od teba ešte (možno sa mýlim) nevidel foto celého stromu diospyrosu, len konáre a plody.

Keď si Juro z Kolárova ,tak som ti poslal súkromnú správu na nick Jurkomts.
jurkok
29.11.13,08:30
Hej, juro z Kolárova. Na kiwifore som juro a tu jurkok, email je jurkomts. Nejak som to prekombinoval:confused::D Zatila mi nič neprišlo (ani tu, ani na email ani na kiwifore)
wabi
29.11.13,09:34
Jurkovia moji drahý tak som rád že „nemám pravdu“... Naozaj ju nchcem dokazovať ani sa dohadovať. Pretože mi nešlo o to aby som ju mal. Nie som na ňu žiarlivý a majte si ju kľudne obaja do sýtosti aj grupáč si s ňou spravte... Aspoň mi nebude nikto vyčítať že ju mám furt len ja. Rád sa s ňou podelím...
Každému je nepríjemné keď ho pravda prichytí s milenkou cigánkou. Pretože tá smrdí a nikto sa k nej nepriznáva. To sú ale silné slová. Nie všetko čo nie je pravda je lož. Niečo proste je omyl. Mýliť sa je ľudské. A hoci by som nikdy neklamal (čo by iste bolo samo o sebe klamstvo), milión krát som sa už zmýlil, pokĺzol keď sa brodím blatom dohadov aj sa potkol a spadol na zem. Ide o to zodvihnúť sa a ísť ďalej bez škodlivých emócií.
Jurkok či Jurkomts, či aké máš ešte prezývky, iste si skúsený záhradkár a ak je to tak, tak potom prečo píšeš: „plody malé z dôvodu malých resp. nulových prírastkov tento rok“ Mne nevadí že ten stromček mal nulové prírastky. Ja ťa za to nekritizujem. Ako by som si to mohol dovoliť! Veď to by som si najprv musel pozametať pred vlastným prahom. S úsmevom ti nafotím nejaké svoje stromčeky a poviem k tomu že takto to nemá vypadať, mohol by to byť kľudne odstrašujúci príklad. A iste viem nafotiť aj pekné ukážkové stromčeky... Nie som ideálny. Samozrejme mám veľa chýb a „chodím s kožou na trh“ a ľudia sa strafujú a preto viem, že to nie je nič príjemné. Preto sa ti celú dobu ospravedlňujem a prosím aby si sa neurážal!
Mám ťa rád a držím ti vo všetkom palce. Môžeš sa na mňa hnevať že mám iný názor?
Mne je ľúto iba že si sa zmýlil keď napríklad píšeš že :
„plody malé z dôvodu malých resp. nulových prírastkov tento rok“
„Plodov ale nasadil extrémne vela, ale z dôvodu neprirastania dreva listov väčšinu zhodil.“
V dobrom som ťa opravil. Vysvetlil skutočné dôvody a ich následky. Iste mohol som ťa neúprimne pochváliť a „pomastiť ti bruško“, to by si bol asi radšej a nehneval by si sa na mňa.
Je jedno kto čo napísal. Tomu stromu je jedno že tvrdíš že :
„samzrejme bol na jar 2012 a 2013 primerane zostrihnutý.“
Ak by bol primerane zostrihnutý, nemal by tak dlhé minuloročné 2012 letorasty ako je vidno na fotke. Ak by bol primerane zostrihnutý nenapísal by si toto: „Jednoducho ale nerástol a to nemal ani ešte nahodené kvety keďže rodí na letorastoch z minuloročného dreva.“ Ak by bol primerane zostrihnutý tak by rástol a nerodil toľko malých plodov na úkor svojej vitality rastu a úrod v budúcich rokoch...
Veď kde teda bol „problém“ keď píšeš: „Na jar 2013 poputoval na konečné miesto kde som mu vytvoril viac než vhodné podmienky (dostatočne veľká jama, prekyprená pôda....zálievka....asi lepšie iesto ako má Karas v Trnave “
Ľudia radi hľadajú problém v okolnostiach, v stromčeku v odrode, v poveternostných vplyvoch ale len neradi v sebe. Vieš prečo to píšem? Pre toto:
„Keby som sa chcel chváliť, tak sem hodím foto Dunaja“
Znamená to, že si sa nechcel chváliť a teda si chcel asi dať poučenie. Aké je teda poučenie?
Ak nedostatočne ostrihám stromček pred vysadením, má malé prírastky ak navyše nechám na ňom veľa plodov, veľká časť opadne a ostatné nenarastú a sú melé a prírastky nie sú takmer žiadne. Mám síce hneď po vysadení „dobrú“ úrodu ale v ďalšom roku bude úroda malá či žiadna.
Ani nevieš ako rád by som bol keby si niečo podobné napísal k tomu tvojmu obrázku. Nemusel by som ja písať tieto litánie, navyše by som napísal máš pravdu. A takto mám akurát výčitky svedomia že zasa mám pravdu ja a Juro a možno aj ďalší mi to budú vyhadzovať na oči...
Pokorne sa ospravedlňujem, nejde o to aby som mal pravdu ja. Budem rád ak ju budú mať všetci ostatní a nebudem im to vyčítať. Iba proste som nechcel aby tu zostali mylné informácie a nesprávne dôvody. To je všetko.
A Juraj. Naučil som sa sem dávať fotografie vďaka Paloovi. Nemám problém zahlcovať toto fórum stovkami fotografií ale načo. I tak to tu zahlcujem dlhými textami...
Vaše fotky sú dostatočne pekné. Tak krásne foto úrody ako sem dal Juraj už neprekonám a ani nechcem prekonávať. Zas by ste mi to len vyčítali. Nestačí že mám „vždy pravdu“, „všetko viem“ „všetko mám“... naozaj nemusím mať aj naj... fotky...
Mimochodom odrodu Rogno nemám odskúšanú ak ťa môžem poprosiť napíš niečo o nej. Rád sa nechám poučiť. O odrode Kubo tiež neviem vôbec nič... čo to je?
jurkok
29.11.13,10:12
Wabi, s tebou je fakt diskusia na dlho a nakoniec nikam nevedie. Rád si prečítam aj ten tvoj úvod do každého príspevku - nejaký príbeh (skomolený), porovnanie, životnú múdrosť.....Vysvetliť si môj prvotný príspevok s foto tak ako si to predviedol ty je sila:) Odcitoval si tu 10krát to isté a smeruješ tým len k presadzovaniu svojho názoru a zároveň na to tvrdíš že nepotrebuješ dokazovať svoju pravdu. Jednoducho to zopakuješ 6krát v jednom príspevku a nakoniec je tak dlhý ako vždy. To že nasadené plody neboli podľa mňa príčinou mizivých prírastkov, tak za tým si stojím (strom bol "pripravený pre ďalší život" v kontajnery a nebol vysadený ako prostokorenný a ponechaný s plodmi).
V príspevku som len konštatoval "ukončenie" tejto sezóny. Ja sa urážam (tak trochu) pre iné veci, toto so mnou ani nepohlo.
Juraj Bindzár
29.11.13,10:56
Spätne k tomu stromčeku , ja som nenapísal k nemu svoj názor len preto aby som tu mudroval ,ale preto lebo som mal takéto stromčeky dva. Jeden som dal do 10 litrovej nádoby aby sa poriadne zakorenil a ten druhý som kúpil o rok neskôr . Vysadil som ich naraz na jar , ale nasledujúcu zimu -11 C neprežil ani jeden.Keď som ich potom vykopal a skontroloval korene , tak som zistil príčinu . Korene silno zrezané a sem tam boli nejaké korienky ktoré udržiavali tie stromčeky pri živote. Plody síce tie stromčeky nemali , ale výhonky boli asi také isté ako čo mal jurkok. Hnojené boli, aj som zalieval , v podstate som pre nich urobil skoro všetko a aj napriek tomu to neprežili. Takže som si dovolil sem napísať svoj názor iba na základe vlastných skúseností.
jurkok
29.11.13,11:14
Veď o to ide Juro. Určite bol aj tento silno zrezaný, musel byť pestovaný volne v pôde a potom ho šupli ko kontajnera...Ale predchádzajúcu sezónu nemal problémy a po vyklopení z kvetináča mal aj nové korienky, takže koreňový bal držal pokope. Ako som tu už uviedol raz, je to pokus, odroda do Talianska (aj google uvádza do -15°C).
paloo
29.11.13,18:47
Chlapci píšte stručnejšie,my tu hore máme už aj inú prácu ako čítať tieto fejtóny http://s15.rimg.info/4854fa080b0b3ccb0cea639643bbe4c9.gif (http://smajliky.ru/smilie-906418983.html)
Milas265
30.11.13,08:15
Rosijanka dnes..

http://s30.postimg.org/672ajrtct/PB301418.jpg (http://postimg.org/image/672ajrtct/)

Nikita dnes...samozrejme väčšia časť úrody zkonzumovaná....v pivnici totiž rýchlo dozrievajú...

http://s27.postimg.org/6zsuifebj/PB301414.jpg (http://postimg.org/image/6zsuifebj/)
wabi
01.12.13,10:36
Nuž je to krása, keď sa ešte držia na strome. Ja už mám aj posledný plod Nikity zjedený už asi 2 týždne a to som sa neponáhľal. Boli už úplne scvrknuté a sladké ako med, či skôr ako marhuľový džem, ale odpadnúť same od seba nie a nie.
A potom že kaki sú ovocné. V tomto období je to aj výrazne okrasný stromček...
S Jurajom sa stotožňujem takmer vo všetkom. Tiež si myslím, že voľnokorenné stromčeky z juhu majú veľké straty a otestoval som to na vlastnej koži s podobným neúspechom...
Nie je nad to stromček nepresádzať vôbec a ak tak len z kvetníka von a nie naopak.
S Jurokom už nechcem diskutovať, pretože nevníma dlhšie texty a neustálym opakovaním som proste chcel aby pochopil. Nestalo sa. Navyše sa snažil zhrnúť veľmi nešikovne dôvody ktoré som mu uvádzal do jednej zavádzajúcej vety. Pokúsim sa naposledy a stručnejšie:
Jurkom ber to ako radu: Primerane ostrihať stromček znamená oveľa radikálnejšie oveľa viac než realizuješ. Potom bude menej veľkých plodov a pravideľne každý rok a aj prírastky sa objavia... Je úplne jedno či si to myslíš a či tomu veríš. Prečítaj si odbornú literatúru, Či si myslíš že aj tam ťa klamú ...
Záhradkár si môže dovoliť experimentovať. Nie je živý s toho že bude mať pravidelne každoročne dobrú úrodu na každom strome. Môže nestrihať vôbec, môže naopak strihať na ježka... je to jeho problém. Týranie zvierat je už protizákonnné, týranie stromov, trestné nie je. Záhradkár môže svojou starostlivosťou stromček aj utýrať a zabiť... Pri desiatkach tisícov stromčekov, čo mi každoročne prejde rukami sa mi to žiaľ tiež niekedy pritrafí...
Ovocinár ktorí je živý z toho že pestuje stromy na úrodu na veľkých plochách si nemôže dovoliť robiť veľké chyby. Nemôže si dovoliť ostrihať stromy tak, že jeden rok bude mať nadúrodu malých plodov a ďalším rokom vôbec nič. To by skrachoval veľmi rýchlo... Ty si to dovoliť môžeš. Ale netvrď aspoň že to tak má byť, že je to v poriadku a že inak sa nedalo!

Kniha ktorú som tu už odporúčal: Rez ovocných drevín od doc.Ing. Olega Paulena, je na vysokej odbornej úrovni. Nie každý ju dokáže prečítať. Pomôže len tomu kto si to vie v praxi predstaviť a kto chápe základné princípy. Ak niekto napríklad pozná na 100% abecedu tiež rozumie významu jednotlivých slov v slovenčine, nestačí to. Na druhej strane ak aj nepochopí každý úplne všetko, aj to niečo môže pomôcť...

To by však niekto musel chcieť snažiť sa pochopiť a zlepšovať, priznať si svoju nedokonalosť, lebo inak už nemá čo zlepšiť a učiť sa nové kúsky je potom nemožné...
Snažil som sa poradiť, ale ako sa vraví, komu nie je rady...
Na záver mi nedá a musím tu citovať: "To že nasadené plody neboli podľa mňa príčinou mizivých prírastkov, tak za tým si stojím..."

Je to určitý posun oproti predošlému tvrdeniu: "plody malé z dôvodu malých resp. nulových prírastkov tento rok"

Predtým si tvrdil, že kvôli mizerným prírastkom sú plody malé. To samozrejme nie je pravdivý výrok. teraz to už netvrdíš, tak aspoň nejaký významový posun...

Teraz si stojíš za tým, že relatívne veľa relatívne malých plodov nezapríčinilo malé prírastky. S čím sa dá súhlasiť. Napokon ja som to ani takto netvrdil. Je smutné že si napriek toľkým opakovaniam myslíš že toto je môj názor. Znamená to že si nepochopil čo som napísal. Alebo to zámerne prekrúcaš.

Obe skutočnosti veľa malých plodov aj mizerné prírastky majú jednu hlavnú spoločnú príčinu a to je to že stromček mal príliš veľa púčikov, do ktorých musel rozdeliť svoju energiu a tej bolo relatívne málo... preto vytvoril tak veľa kvetov a preto mu už nezostala energia na prírastky.

Iste písal som o tom podrobnejšie a dával som k tomu ďalšie príklady a ďalšie podružné príčiny, zdá sa však že túto podstatu som nenapísal aspoň pre niektorých dostatočne jasne a výrazne.

Zabrániť sa tomu dalo len jarným rezom -výraznejším ostrihaním stromčeka ktorý bol presádzaný hoci s relatívne dobrým koreňom.

Otrhaním všetkých plodov by sa len znížili nepríjemné následky nedostatočného rezu. Takto si nechal strom aby doslova "vykrvácal". Musel ísť na hranu svojich možností a investovať aj posledné zbytky energie do ovocia. Je teraz osalabený po "nadľudskom výkone", keď musel siahnuť na hranice svojich možností. Je možné že do jara mu uschnú či namrznú niektoré konáre kvôli zníženej vitalite... Bude treba naozaj radikálny rez. Ak takto reagujem nie je to kvôli Jurkokovi, ale kvôli tomu aby aj ďalší čitatelia pochopili dôležitosť rezu. Aby sa niečo naučili. Samozrejme nie je to pre tých ktorí si myslia že už sa nemajú čomu učiť...
jurkok
02.12.13,06:03
;):D:);):D:) ja sa držím Palovho odporúčania.....tie dlhé príspevky sú fakt zabiják a človek sa v nich stráca, hlavne ak nemajú zmysel. Prajem pekný deň.
wabi
02.12.13,06:49
Iste je to náročné. Treba vedieť plynule slovensky a ešte aj poznať abecedu. Čítať potom text a pritom chápať význam vraj až 10% ľudí vôbec nedokáže, hoci jednoduché slová a vety prečítať dokáže. Navyše je to náročné a zdĺhavé. Oveľa jednoduchšie napríklad rýľovať či rúbať drevo. Našťastie až 90% ľudí by to malo dokázať podľa štatistyky, ak majú motiváciu. Je pravda, hovorím o zdravých nepostihnutých ľuďoch. Teda napríklad nevidiaci alebo ľudia neschopný naučiť sa rozprávať a čítať v tom nie sú zahrnutý.
Odporučal som tu serioznu odbornú literatúru a pritom som mal skôr navrhnúť leporelo či maximálne komix.
Uznávam že fotky sú zrozumiteľnejšie. Ale aj z nich sa dá všeličo vyčítať...
Ako som uviedol, zrejme to naozaj nie je pre teba ale sú aj takí, ktorí dokážu pochopiť aj text a nie len ikony smejkov.
jurkok
02.12.13,06:58
Asi som zaťal do živého. Wabi, hlavne sa ukludni a nerieš ma tu. teba tu už každy pozná a po väčšine si aj spravili názor. Zrejme ale patriíš medzi tých, čo musia mať posledné slovo. Nevieš o mne nič, tak tu neškatulkuj a svoje odporúčania si nechaj pre svoje najbližie okolie.
wabi
02.12.13,10:22
Tak neviem do čoho si zaťal, ale verím že zo sekerou ti to iste ide dobre. Netreba pritom toľko premýšľať. Ja som kľudný a v pohode, tak ako ma tu každý pozná. Teba som doteraz neriešil, písal som o tvojom stromčeku a tvojich nešťastných "odborných" vyjadreniach. Týkalo sa to témy hurmi kaki, ako tieto stromy strihať aby bola dobrá úroda. Je to odborná záležitosť. Zložitá pre niektorých ľudí. Je mi ľúto že si to nepochopil. Smutné je však, že si myslíš že riešim tvoju osobu. Veď ako si správne napísal ťa vôbec nepoznám... Nič proti tebe nemám.
Ak niečomu nerozumieš, neznamená to, že ťa tým chcem uraziť.
Napadla ma známa replika: "Čo hovorí? Uráža nás?"
Takže znova opakujem neriešil som doteraz tvoju osobu ale to čo si napísal. Keďže je zbytočné riešiť tvoje výroky, tak od teraz nech by si sem napísal čokoľvek. Akúkoľvek múdrosť, nebudem na to reagovať, pretože viem že to nemá význam a i tak by si tomu nerozumel. Maximálne by si si určite myslel že na teba útočím a chcem ťa uraziť.
Porada by mala slúžiť na odborné poradenstvo. V tomto duchu sem aj prispievam.
Žiaľ niektoré konkrétne problémy vyžadujú schopnosť chápať súvislý text. Nedá sa všetko vyjadriť len fotkami a smajlíkmi.
Jurkok, teda ak si sa sem až dočítal a nestratil v tomto zložitom texte, poprosím ťa ani sa radšej nesnaž čítať moje príspevky, zbytočne sa pri tom rozčúliš že tomu nerozumieš. Mohol by si nadobudnúť dojem že to píšem proti tebe, ale ja to píšem nezávisle na tvojej existencii a iba reagujem na text. Moje odporúčania nie sú určené tebe, ale takým ktorí tomu rozumejú. Chceš aby som si svoje odporúčania nechal pre svoje blízke okolie. Nie všetci sú v mojom najbližšom okolí, ale celé Slovensko je tak malé že ho považujem za svoje blízke okolie a preto to sem píšem. A mimo Slovenska v tejto reči rozumie len málo kto...
Ak chceš vedieť aký názor si o mne spravili ľudia ktorí to čítajú klikni si na "wabi" rubrika "verejné odkazy a pochvaly". Okrem toho ľudia mi aj telefonujú aj osobne spomínajú ako sa pobavili. Ak by bola väčšina čitateľov ako ty a iba by sa na každú dobre mienenú radu urážala, iste by som sem nič nepísal.
Aj tak je tu možnosť, že tomu rozumieš a iba nie si schopný priznať, že ti niekto dobre poradil... si na to príliš hrdý a tak sa radšej tváriš, že tomu nerozumieš a že ja som ten pomýlený intelektuál a grafoman... V skutočnosti ma neživý písanie ale najmä moje silné ruky.
Milas265
08.12.13,07:18
Skorovianočné vajcia...:D
paloo
13.12.13,08:03
Pekné ;)

No zdá sa,že nielen medvede spia :D
Milas265
14.12.13,07:52
Marek107
22.01.14,17:04
Dnes jsem ochutnal Kaki Dvorský nemá příliš výraznou chuť, cukru má 16 Brixe nechal jsem ho dojít až do úplného změknutí. Bylo v něm 10 ks semen což tak velké množství mě překvapilo.
Mikiad
26.01.14,13:01
Už to vyzeralo, že zima nepríde a plánované experimenty s mrazuvzdornosťou sa neuskutočnia. Ale prišla a dnes som sa do toho pustil. A bol by som veľmi rád, keby zaexperimentoval aj niekto iný a bolo by viac informácií na porovnanie a diskusiu. Popis experimentu je na mojej stránke:
http://www.asimina.sk/SK/kaki.html
Kto nemá možnosť experimentovať, môže sa so mnou spojiť a poslať mi materiál. O výsledkoch bude oboznámený len majiteľ materiálu a o zverejnení výsledkov rozhodne on.
Zdraví Miro.
J500j
27.01.14,12:26
Mám len jeden slabý prvý rok zasadený stromček Waniglia - dolce. Je zazimovaný, komplet zabalený. To by však nebol problem ale má len dva slabé krátke bočné výhonky. Odrezením z nich by tam nič nezostalo. Takže škoda ale pokusu sa ja osobne z dôvodu pokusného materiálu zúčastniť nemôžem. Držím však palce.

Jano
Mikiad
27.01.14,19:19
Ahoj Jano!
Žiadny problém. Bežné kaki majú limit -16 / -18°C. Samozrejme okrem tých polkilových, ktoré vydržia všetky mrazy (ale tie moju záhradu ešte nenašli).
Experiment je zameraný hlavne na hybridy, o ktorých sa už tiež všeličo popísalo.
Ale to hlavné sa mi už podarilo! Opravil som mrazničku, takže ma manželka nezmláti, ani do mrazov nevyženie.
Miro.
J500j
29.01.14,10:09
Ahoj Jano!
Žiadny problém. Bežné kaki majú limit -16 / -18°C. Samozrejme okrem tých polkilových, ktoré vydržia všetky mrazy (ale tie moju záhradu ešte nenašli).
Experiment je zameraný hlavne na hybridy, o ktorých sa už tiež všeličo popísalo.
Ale to hlavné sa mi už podarilo! Opravil som mrazničku, takže ma manželka nezmláti, ani do mrazov nevyženie.
Miro.

Tých -16 až -18 myslíš, keď sú nezazimované - nezabalené? Ak tak musí byť drevo určite dobre vyzreté.

Jano
Oliwa
21.02.14,16:03
No, chlapci - odborníci, dá sa odpovedať na otázku, podľa čoho sa má laik orientovať, ak by chcel zaexperimentovať a vysadiť si do záhrady hurmikaki /lokalita západné Slovensko/?
Doporučíte konkrétny druh do tejto lokality alebo je to šum a fuk, keďže zimy už asi bývať nebudú?
Milas265
23.02.14,06:16
Tu je to vysvetlené...

http://www.zahrada.cz/forum/exoticke-ovoce/hurmikaki-tomel-japonsky-47984/?cele_vlakno=ano

Hurmikaki, tomel japonský
host - xxx.xxx.209.182 (?)
7.12.2011 13:38
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Pane (příteli),

trošišku jste postavil tu otázku, řekl bych "diskutabilně"... Neboť garantovat někomu absolutní neomrzání Kaki v našich podmínkách možné zatím není,. Takovou záruku Vám nikdo tady nedá... Sám už o Diospyrosech víte zřejmě dost, a tak víte i to, že i každá zima je u nás jiná ...

Teda, abychom to upřesnili ještě jednou : Zkouška mrazuodolnosti v našich podmínkách je o tom, zda při našich zimách vydrží bez většího závažného omrznutí a také o schopnosti pak ješte i slušně zaplodit v následujícím roce... Že sem-tam nějaká menší větévka nebo i jedna - dve větší větve zmznou, to se stát múže vždycky... Jde však o to, aby nevymrzal celý stromečekk až po místo roubování... Když se taková věc stane i přes všechny naše snahy, tak máme všichni "utrum" a rostlina nám "odejde do svého exotického nebe"... V tom lepším případě potrvá pár let, než po vyrašení z ušlechtilého očka zase doroste do plodícího stromečku...

To zakrývání, jak určitě víte, není vše, čímž můžeme pomoci těm našim tomelům... To, že já stromečky pro svůj mini výzkum mrazuodolnosti nezakrývám ale neznačí, že alsolutně o ně nepečuji... a nevšímám si je... Je to všechno také o perfektní kondici mladého stromku, teda o pravidelném zalévání, o letním střihu, o dodání draslíku v podzním létě a na podzim... To vše se u mně pravidelně odehrává... Navíc - a to je hlavní - výběr místa pro nově vysazované kaki je určitě to nejpodstatnější... To už víte taky... Stejná rostlina vysazená alespoň v přirozeném závětří činžovního domu nebo rodinného domečku bude vitálnější než rostliny vysázené v nekrytém prostoru od severozápadu nebo severo-východu... Má mnohem větší šanci na přežití bez většího omrznutí... Naopak, ta "vytrestaná" a daná z nevědomosti do mrazivého proudění vzduchu Vám vymrzne hned prvním rokem bez šance na obnovu... Já vím, že ne každý z nás má toho volného prostoru pro vysázení kaki na jižní straně domu místa dost, ale pokud ho nemám dostatek, radši vysadím jeden nebo dva stromečky a dost... Do té studené části zahrady a do průvanu je třeba vysadit ( taky na zkoušku) radši tu Rossijanku nebo Nikitskou, případně ty Virginiany...

To značí jinými slovy, že do začínající zimy ted přicházejí stromečky v pokud možno nejlepší kondici a jsou na ty mrazy připravené v tom nejlepším slova smyslu... Rozumíme si, že jo ???

A teď k tomu podstatnému : Buď jsou to kaki patřící ke skupině první (t j. přirozená mrazuodolnost v našich podmínkách je pro ně někde kolem 13 -17(18) stupňů, nebo ke skupině druhé, kde mrazuodolnost je trošku větší, na rozhraní mínus 17 (18) až 22°C (v nejlepším případě tak 24 °C, co už je asi na hranici rekordů...)

Všimněte si, prosím, že zde teď nehodlám rozebírat virginiany ani ty jejich křížence s kaki. Aby si to někdo nespletl... Tam platí něco jiného ...

Ten Váš dotaz na Aman kaki : Osobně odzkoušeného Amana zatím nemám, budu ho dávat ven do volné půdy až za rok. O této odrůdě se proslýchá, že je to "vylepšené" Tipo, měl by být tedy i mrazuodolnější než klasické Tipo... Jiné zdroje ale o něm uvádí, že jeho prapůvod šlechtění je v Japonsku a teprve až pak se dostala tato odrůda k Italům a do jižní Evropy, kde byla ještě mírně "došlechtěna"... To by bylo lepší...

Roub z Aman kaki má však naroubovaný můj přítel na jižní Moravě, ze zakoupeného stromečku ve Slovinsku... Je to jenom jedna, ale již plodící větev Aman kaki naroubovaná do koruny jiného plodícího stromečku (myslím že do Nikitské). Stromek roste venku v dobrém, téměř ideálním závětří (v podstatě v mikroklimatickém prostoru) a tato větev již přinesla první pěkný plod bez problémů. Zvládla vloni cca mínus 17 °C ... Tak to je trošku předčasné něco o ní tvrdit, do které skupiny bude inklinovat, zda do první, nebo druhé... (?) Počkáme si na to další zimní sezony, jak to tato "vylepšená" odrůda bude zvládat...

Váš dotaz k Tipo : Ano, klasické Tipo vymrzlo hneď v první zimě po vysazení úplně, bez nároku na znovuoživění... Byl to čtyřletý stromeček pěstovaný až do vysazení ven v kvetináči, v dobré kondici... ...Zaradil bych ho proto do první podskupiny hned na spodní řádek tabulky co do stupně odolnosti... Naproti tomu např. Hachiya, Hana Fuyu i Fuyu při stejných podmínkách přežilo mrazy na hranici mínus 18 - 19 ° C prakticky bez větších problémů, když nepočítám sem - tam sporadicky trošku omrzlé některé konečky větví... které jsem na jaře pak stejně odstranil...

Teď ale zpět k té celkové mrazuodolnosti kaki...

To výše popsané rozdělení na dvě "podskupiny" v našem teritoriu (ČR i SR, a vlastně volněji vzato i Rakousko a Maďarsko) asi bude směrodatné na pro nás ještě na delší dobu ... Chce to ale postupně u nás odzkoušet, které z těch všech pro nás nových odrůd kaki si u nás budou "zvykat" na naše podmínky lépe, než ty druhé... Ta mrazuodolnější podskupina má pochopitelně větší šanci... Chce to postupně ji doplňovat o nové a nové odrůdy... A naopak, upozornit na to, které nemají moc šancí prožít zimy ani v našich nejteplejších oblastech...

Samozřejmě, víme že všechny ty současné "naše kaki" mají původ jinde ve světě a nejenom odrůda, ale i každý jedinec si časem osvojí ( nebo také neosvojí) tento náš "nový domov" za svůj a po svém... Některý si časem zvykne tak až srdce zaplesá... Jiný si ale nezvykne a bude vymrzat permanentně při každém novém pokusu...... Jde o to - touto cestou najít ty správné odrůdy a mezi nima I ty nejodolnější jedince vhodné pro další rozšiřováni ... Bez tohoto systému "pokus-omyl " bychom dnes asi nevěděli, proč u nás už po desetiletí některé stromy kaki rostou a plodí úspěšně, jiné neplodí vůbec nebo definitivně dávno vymrzli...

Taky dnes už víme, že větší počet rostlin - semenáčů z odrůdy Costata nám dokáže poskytnout docela odolné rostliny v našich podmínkách (pozor, jsou ale i taková semínka z nich, kde se to stát nemusí......,, Toto je výsledek té "dědičnosti"...) Takže dnes se tady bavíme o odrůdách jako je Steiermark (je to podle všeho také semenáč Costaty, o odrůdě Budapešť 1 a 2 (jsem přesvědčen, že se jedná rovněž o semenáče z Costaty), nebo jiné semenáče z odrůdy Zengi Maru (Čokoladnyj) - tzv "Nova" (někde, hlavně na Brněnsku zvaná i "Ukrajina") a další bezejmenné jedince, které teď rostou a plodí v Praze a okolí, v Ústeckém kraji, na Moravě (dokonce i na Ostravsku) , a samozřejmě velice úspěšně na jižním i východním Slovensku...

Jde také o to porozumět tomu, že tzv. "východní" odrůdy kaki mají o něco větší předpoklad na přežití u nás ve střední Evropě, než kaki pocházející ze šlechtění z jihu (Itálie, Řecko, Španělsko). Proto to moje zkoušení odrůz především z Japonska, Koreje, Číny, z Ukrajiny... Upozorňuji však, že ani z této oblasti nejsou zaručeně všechny odrůdy nějak zvlášť "odolné "... Jednodušeji řečeno - "záruka" žádná zatím neexistuje... Na druhé straně - nikde ale zatím ani není dáno, že by jedna nebo dvě odrůdy z "jihu" nemohly u nás také příjemně překvapit... Teda - musí se u nás vše poctivě " odzkoušet "...

Ta zcela nová, tzv. " třetí generace šlechtění" z Ukrajiny, o které jsem se zmínil tady krátce minule (skupina kolem odrůdy Goverla) sa taky bude časem muset u nás odzkoušet - jako všechny tyto "dnešní" odrůdy... Tam jsem však ještě trošku větší optimista, měli by být totiž něco na způsob "lepší" Nikitské bordové, i co se týče mrazuodolnosti. Otázkou je, jak veliké a chutné poldy budou pro nás tyto nové odrůdy plodit (?)... Uvidíme...

Takže když jsem Vám tady minule napsal, že "zkouším mrazuodolnost", berte mě prosím v těchto všech intencích a souvislostech, které jsem teď radši tady trochu víc rozepsal...

A teď na záver k těm odrůdám : V předešlém příspěvku jsem jich vyjmenoval myslím osm nebo devět... Přidejte si k nim ještě tedatyto další a budete jich mít víc než dvacet... Korea, Jiro, Sheng, Shin na da, Saijo, ale také ten Steyermark, "Botanická" z Bratislavy, Nishijo, Izu, Mečta, "Nitra" a další přeživší bezejmenné semenáče z "albánských kaki" přivezených k nám v 50 letech a plodících dodnes ... Zdůrazňuji, že tento seznam není konečný... Všichni zasvěceni zkoušíme další a další odrůdy...

Přeji úspěšný výber a následnou výsadbu v příští sezoně..



Okawango

Připojit reakci
regiomare
23.02.14,20:25
Oliwa, myslim ze vhodnou odrodou by mohla byt Nikitska bordova. Ma sice mensie plody oproti kupovanym plodom z obchodu ale vydrzi do - 23 az -25 stupnov, spolahlivo plodi a staci ti jedna rastlina (plody sa tvoria partenokarpicky). Sice zo zaciatku plody neudrzi ale rokmi bude uroda pribudat. Do tvojich podmienok nastepena na podpnik D. lotus. Na globalne oteplovanie a ziadne zimy by som sa urcite nespoliehal :-)
jurkomts
24.02.14,05:59
regiomare, súhlas. Ja len doplním, že Nikita spoľahlivo (aspoň v mojom prípade) aj dozrie (na strome), čo sa pri iných odrodách nedá povedať.
wabi
16.03.14,14:35
Oliwa, na tomto fore najdeš veľa zaujímavého ako odpoveď na tvoju otázku.
Pre krátkosť času neviem zareagovať tak podrobne ako by si vyžadovalo.
Na jeseň som však písal podrobne na danú tému a veľa. Takže si vyberieš, alebo aj nie. Čítania je to veľa a pomerne zložitého.
Teraz práve štepím Hurmi kaki a máím toho ešte veľa. Preto nestíham podrobnejšie.
Veľa sa však dočítaš na:
http://asimina.webnode.sk/kaki/
V minulom roku som "objavil" odrodu ktorá má všetky plody 350g a väčšie, mierne sploštené mierne štvorlaločné. Mám ich aj na fotkách, len nemám čas ich sem hádzať, ale po sezone si čas zas najdem... Zaujímavé sú tým, že sú stále sladké hoci sú nedozreté nemajú ani štipku trpkosti. Označujem ich SHREK, hoci samozrejme to je neznáma odroda neidentifikovaná, takže zbytočne by ste ju hľadali pod týmto názvom na nete. Nepodarilo sa mi však tieto plody spolahlivo stotožniť zatiaľ zo žiadnou známou odrodou...
Neviem na koľko sú odolné, treba to ešte testovať, ale množím ich najmä pre ich veľkosť a chuť do teplých oblastí ako je napríklad chránené miesto v Nitre, Trnave, Bratislave alebo proste niekde v podunajskej nížine...
Samozrejme do horších podmienok mám v talone zas doporučenie na Virginianu ktorú nazývam pracovne ako "merhuľový džem", pre jej vinikajúcu chuť. Ako správna virginiana by mala vydržať až do -3O, má zdravý bujný rast a nebojím sa ju doporučiť aj do horších podmienok, pretože je veľmi včasná a dozrieva o 6 týždňov skôr než ostatné odrody...
automat
17.03.14,07:31
Klasicky tu na tomto fóre vystupuje ešte stále ten najmúdrejší z najmúdrejších. Zase som skončil, hoc som ešte ani nezačal a radšej sa nič nepýtam. Pozriem sa sem len sem tam ale tie romány o ničom čítať ozaj nemienim.
wabi
17.03.14,22:26
Ale veď som zas toľko nenapísal a snažil som sa k veci...Ale je zrejme jedno čo napíšem pre niekoho to to bude vždy nečitateľné keď tam bude vidieť že som to napísal práve ja...
Prepáč automat, ja to píšem pre ľudí, ak nechceš nuž nečítaj.
Priznám sa však, že ten dlhý príspevok z predchádzajúcej strany ktorý sem niekto nakopíroval som si neprečítal. Nestíham, urobím to však a na rozdiel od niektorých sa na to teším, že si niečo zaujímavé zas počítam...
regiomare
18.03.14,21:57
noo, tak prisiel novy rok a s nim i dalsia bombasticka odroda Shrek( dobre, je to len pracovny nazov wabiho, nic oficialne ).podla mna ludi ani nezaujima, aby mali na stromoch 300 g plody, ci nebodaj polkilove (ved by im to pri 3 kusoch v zhluku polamalo konare), ale hlavne aby boli dostatocne MRAZUODOLNE a to je zas kamenom urazu, je to neodskusane.....ale je to novinka, samozrejme hura za nou :) nie, takto to prilis nefunguje. to nie su jablka, ktore su dostatocne mrazuodolne na cele SVK a chrlia sa stale nove odrody, ale u kaki u nas musi ist o starostlivo vybrane selekcie D. kaki a krizencov. to by ma viac potesilo ako Shrek.....

automat - z ktoreho ze fora si mi povedomy, zeby azbukoveho?:)
jurkomts
19.03.14,05:25
Ha, ja mám dovolím si povedať odrodu Dunaj pekných rozmerov (strom). On zaplodí dokonca dosť, ale plody nedozrejú na strome. Ok, viem že musia "dojsť" niekde na chladnom mieste, ale nie tak ako chuťovo, ale skôr konzistenciou to nie je ono. Hej, plody sú krásne, velké. Ak ich je zbytočne veľa, tak len lámu konáre. Takže bude dôležité okrem mrazuvzdornosti hybersupernovej odrody vedieť, aj do ktorej skupiny patrí a to znamená, aká bude počas konzumácie. Inak povedané, radšej si dám plod ťažký 150-200g, ale zas s lepšími chuťovými vlastnosťami pri spoľahlivej každoročnej úrode.
P.s.: už by to chcelo založiť katalóg, aby si človek vyznal v tých nových odrodách:confused::D
Milas265
19.03.14,16:56
Sheng =Shrek?? Zle prečítaná odroda???:D
regiomare
19.03.14,20:01
jurkomts

Zaujimave, ze tvoj Dunaj nedozrieva v juznych koncinach. Suhlasim, ze to chce odrodu, ktora spolahlivo dozrie este pred prichodom mrazov. mne to nejak stale vychadza na Nikitsku bordovu, hoc ma mensie plody. ale mozno sa sem dostane aj nieco lepsie, vylepsena NB....

Milas, ty konspirator :)) Pismenka sa obcas popletu na stitkoch ale hadam to nebude tento pripad. Ozaj, uz vam niekomu plodil Sheng? Tusim ty ho mas od Bulhara....
jurkomts
20.03.14,05:27
Regiomare, myslel som to tak, že nedozreje na strome, lebo by plody v novemri najskôr odmrzli. Nikita dozreje v pohode a ovela skôr, aspoň v mojom prípade. Ja Dunaj nechávam dojsť v garáži v bedničkách. Ja len tvrdím, že to nie je to pravé orechové. Sú dobré, je to čerstvé ovocie z vlastnej produkcie na jeseň/zimu.
Milas265
22.03.14,19:16
Áno mám od Bulhara,ale prvý rok mal malé prírastky,ale minulý nabral 180cm !!! Takže tento rok /tretí/možno na ukážku ???Ale som spokojný,niektorým to rodí až po6-8 rokoch...Skôr by ma zaujímal názor,resp. odpoveď,čo je tomuto listu. Je v kvetináči,v pivnici a vyrašil,tak som ho dal teraz keď je pekne do sklenníka. Na dvoch listoch má takéto "znaky".
pmajap
05.05.14,07:09
Dvojročný NIK, alias viržinka je obsypaný kvetnými pukmi, horšie je to s kaki, podstatne menej kvetov ako minulý rok a ešte pred pár týždňami aj namrzol. Ako ste na tom vy.
wabi
06.05.14,03:28
Tie podivnosti na listoch je hubové ochorenie, ktoré sa dá liečiť bežnými fungicídmi.
Neprejavuje sa však ak je strom pestovaný vonku vo voľnej pôde. Iba ak je v skleníku, folii alebo za oknom aj to len pri prvých listoch. Ja to neriešim.
Našťastie na kopci sa mráz neprejavuje, len v mrazových kotlinách...
"Shrek" nie je skomolenina, je to len pracovný názov. Je to stálosladká odroda, ktorá nemusí dozrieť a už ako tvrdá je sladká bez akýchkoľvek známok trpkosti, trieslovýn, tanínov.
"Marhulový džem" je zaujímavejší, pretože sa dá pestovať kdekoľvek ako virginiana vydrží aj horšie podmienky a dozrieva v lepších podmienkach v auguste a vo vyšších polohách s primeraným oneskorením, teda v septembri. Dúležité je však to, že dozreje na strome a tam aj vydrží až pokiaľ sa nezje, hoci aj mesiac dva, dokonca aj po opade listov. Iba sa trocha vyparí voda a plod je potom ešte sladší. Chuť je vinikajúca...
J500j
04.06.14,09:13
Druhý rak vysadená VANIGLIA DOLCE sa ukazuje k svetu.
pmajap
24.08.14,14:22
Tohoročná úroda je veľmi slabá, asi len 10 plodov. Na jar kvetné puky omrzli a tieto sú len z opozdeného kvitnutia - tipo.
pmajap
30.08.14,17:49
:)dnes prvé tri v zemi, roman koš 1 a kurokaki 2 a goverla 3
Juraj Bindzár
31.08.14,12:22
pmajap
31.08.14,12:42
Rogers mám na viržinke, ešte v kvetináči, ale bez guľky :D
paloo
31.08.14,14:43
Čo vás tu zima prebrala:D
BXLmiami
31.08.14,14:57
Teraz si ich dala do zeme pred zimou?
pmajap
31.08.14,15:22
BXL z kvetináčov, toto je ideálny čas, chladnejšie, viac dažďa, mne to nemá v lete kto poliať.
BXLmiami
31.08.14,16:50
Myslíš,že nezmrzne?Tak idem zajtra na to.
wabi
02.09.14,18:29
Osobne by som neriskoval sadiť takto na zimu Kaki... Záleží ale od toho či si na juhu a máš to v chránenom intraviláne "super miesto", alebo to nie je tak ideálne. V každom prípade saď tada ak už musíš miestom štepenia pod zem asi 20 cm a prihrň štrkopieskom a môžeš aj väčšie kamene, tak ako som o tom písal...
Veľa šťastia.
Milas265
17.09.14,18:37
Tento rok bude menej,ale väčšie. Zaujimavé,že niektoré plody sú už konzumné...
pmajap
19.09.14,16:35
Ja dúfam, že tento rok nezamrznú, u nás nepršalo, sú menšie ako vlani a menej
BXLmiami
19.09.14,16:50
Osobne by som neriskoval sadiť takto na zimu Kaki... Záleží ale od toho či si na juhu a máš to v chránenom intraviláne "super miesto", alebo to nie je tak ideálne. V každom prípade saď tada ak už musíš miestom štepenia pod zem asi 20 cm a prihrň štrkopieskom a môžeš aj väčšie kamene, tak ako som o tom písal...
Veľa šťastia.
Dakujem,neodvážila som sa,počkám na jar.
Juraj Bindzár
28.09.14,15:40
Vaniglia.
BXLmiami
28.09.14,17:03
Máš ju v skleníku?
Juraj Bindzár
28.09.14,19:49
Nemám to v skleníku ale mám to asi meter od steny a z obidvoch strán mám urobenú konštrukciu aby som tam mohol natiahnuť fóliu pre prípad keby boli veľké mrazy alebo ako ochranu pred jarnými mrazmi . Do teraz som to nemusel použiť lebo od kedy som to urobil prestalo mrznúť -:)
Juraj Bindzár
29.09.14,09:01
Takto to vyzerá .
paloo
29.09.14,16:27
Si kapor,proste parada:cool:
J500j
02.10.14,06:08
Čau Juraj. Musím uznať, máš to fakt dobre zabezpečené. A čo tie ostatné výpestky na druhej strane oproti týmto? Ukáž aj tie ostatným.

Jano
Juraj Bindzár
02.10.14,07:37
Čau Juraj. Musím uznať, máš to fakt dobre zabezpečené. A čo tie ostatné výpestky na druhej strane oproti týmto? Ukáž aj tie ostatným.

Jano

Ahoj Jano, Nevie že načo myslíš , kde oproti ? Prvý strom je Buju druhý je Vaniglia a tretí je Tipo. Ten štvrtý za tým vetrolamom to je Jabloň.
J500j
02.10.14,07:44
Vľavo - od suseda máš len asiminy?
Juraj Bindzár
02.10.14,10:10
1. Tebong 2.Jiro , ale to sú ešte len deti.
paloo
05.10.14,04:07
Trochu poznania ;)
Ahoj Palo!
Pri ceste do Talianska som sa zastavil u majiteľa kaki Steiermark. Je to najstarší strom kaki severne od Álp. Rastie v oblasti Graz, vo výške 426 m, na miernom južnom svahu. Pestuje sa tam aj hrozno. Prežíva bez problémov mrazy -20°C. Ročná úroda cca 200 kg. O jeho spopularizovanie a rozšírenie sa zaslúžil p. Helmut Hromadnik, od ktorého som dostal pred mnohými rokmi jednu z jeho prvých navrúbľovaných rastlín. Mysleli sme, že sa jedná o náhodný semenáč. Ale aj na fotografii vidieť miesto vrúbľovania. Stromček bol dovezený okolo roku 1930 zo severného Talianska. Z porovnaní plodov predpokladám na 90%, že sa jedná o odrodu Costata, hoci na severe Talianska sa najviac pestuje kaki Tipo. Helmut tam navrúbľoval aj ďalšie rastliny z originálneho stromu, ale tie viac "ošetruje" dobytok - sú polámené.
Miro.
http://s7.postimg.org/xf2ql81nr/kaki_Steiermark.jpg (http://postimg.org/image/xf2ql81nr/)
http://s9.postimg.org/4yvm58o7v/STM_2.jpg (http://postimg.org/image/4yvm58o7v/)
http://s27.postimg.org/yruprgjq7/STM_3.jpg (http://postimg.org/image/yruprgjq7/)
pmajap
15.10.14,08:10
Tipo, ale dozrieva pomaly, Juraj ako je na tom tvoje tipo
Juraj Bindzár
15.10.14,10:58
Tipo 24 plodov , všetky plody vyše 300 g.
paloo
16.10.14,16:42
To si vazil aj so stromom:D
Juraj Bindzár
16.10.14,17:32
Paľo,doteraz som iba tipoval ale kôli tebe som práve teraz odtrhol jeden plod Tipo a jeden plod Buju a ako je vidieť tak som sa nemýlil . Tipo má 307 g ten ťažší plod je Buju.
pmajap
21.10.14,14:14
Prvý zber, váha od 240 do 290 g, nie sú zrelé musia medzi jablká, ale hlásia mráz, tak to nejdem riskovať.
ela77
21.10.14,14:16
ale veď oni snáď môžu byť na strome aj v mrazoch, či nie. ?Ja ich zatiaľ nechávam a sú krásne.
pmajap
21.10.14,14:53
Vlani mi zamrzli, boli jedlé asi dva dni, potom už to bola nechutná hnedá kaša. Mráz na začiatku októbra, tri noci -6 C,a vyzerali takto
wabi
22.10.14,12:24
Vlani primrzli ešte v štádiu nezrelosti. Tento rok už budú aspoň trochu viac dozreté. V určitom štádiu zrelosti už mráz toľko škody nenarobí, dokonca stratia tým plody trpkosť. Je však pravda, že tiež si myslím, že by mali dozrieť a dojisť do jedlej konzistencie aj bez mrazu...
Nie v každej lokalite to u každej odrody je možné, preto opatrne s výberom odrôd...
pmajap
22.10.14,13:05
Wabi tebe tuším tiež jeden rok zamrzli, pozerám na ru. fórach fotky z Novosibirska, stromy obsypané a teplota -18C, na viržínke bez poškodenia, ale ono to bude asi ako s jabľčkami, tie čo ostanú na strome sú krásne kým sú zamrznuté.
Milas265
27.10.14,14:06
Papa...
Marek107
28.10.14,16:43
Tak tento rok je to o něco lepší co se týče ochutnávky:---
regiomare
01.11.14,06:11
v conpjongu mas nastepene ake dalsie odrody? a co je dvojka obrazok, aka odroda?:)
paloo
02.11.14,01:17
Obrázok 2 je tuším Dvorský?
regiomare
02.11.14,06:40
Môže byť Paloo. Zaujímavý je ten vajcovitý plod, skoro ako z inej odrody, napríklad Kavkazu. Ale bude to neskorá odroda, zhruba na úrovni Korea kaki/Steiermark.
Milas265
02.11.14,07:41
Môj najväčší plod tento rok...Ungarn 2 na viržínke...
Marek107
02.11.14,16:32
I tento rok dělám měření cukernatosti až budu mět vše změřené pat to zveřejním. Ale musím říci že minulé roky jsem vždy sepsul Meader co se týče chuti a tento rok překvapil chutná moc dobře. Asi to bude tým že jsem mu slíbil motorovou pilu.
Marek107
02.11.14,16:34
Obrázek 1 je Čonpjongu jo mám tam přiroubované Hokkaido a Congzhou, ob 2 je Dvorský a pak Korea kaki, Meader, Orest, Tone Wase.
ela77
03.11.14,11:43
aké máte skúsenosti s uskladnením plodov? Bojím sa už prvých mrazíkov a tak by som ich chcela už pozberať. Je ich niečo cez 30 ks. ako a kde je najlepšie ich uložiť, pri akej teplote, prípadne ku jablkám do pivnice? Alebo ich ešte nechať vonku na strome? Bývam pri Senci, zatiaľ ešte nehlásia mrazy, ale nedá sa na to spoliehať.
wabi
04.11.14,12:06
Ja uznávam ponechať plody na strome pokiaľ je to možné, zvlášť keď žiadne mrazy nehlásia a to ani vo vyšších polohách a nieto ešte na nížine ako je Senec. Na druhej strane plody sa môžu samozrejme obrať aj pred úplným dozretím. Najdlhšie vydržia v chladnej pivnici do 6 stupňov, tak, že ich odstrihneš zo stromu aj s konárom a ten ihneď zapichneš do veľkého kvetináča s vlhkou rašelinou. Dvorský mi napríklad takto vie vydržať až do marca a potom sa dá zjesť a chutí rovnako akoby si ho pridala do sáčku s jablkami a dozrel by trebárs aj teraz behom týždňa. Navyše keďže sa dá jesť aj tvrdý bez zmäknutia a napriek tomu je sladký a bez trpkosti nie je nutné ho medzi tie jablká vkladať... Všetky odrody Kaki najlepšie dozrievajú vo vlhku a pri teplote nižšej ako je tá izbová ale to nie je nevyhnutnosť. S jablkami vo vrecúšku či v pivnici dozrievajú skôr a je to prirodzenejšie než ich nechať mraziť či flambovať kvôli urýchlenému rozkladu tanínov na cukry... Nejaké tie krátkodobé mrazíky do 3 stupňov v nížinách však nespôsobia znehodnotenie, takže netreba trpieť prehnaným strachom. Napokon najlepšie bude časť obrať a s toho časť dať k jablkám kvôli urýchleniu dozrievania a časť nie aby sa tým predĺžila sezona jedenia... Jedná sa o odrodu trpkú pred dozretím?
ela77
04.11.14,19:52
vďaka ""wabi""za rady, vlastne sme o tom aj spolu hovorili, len som čakala, že pridá niekto aj svoje vlastné skúsenosti, ale zatiaľ sa tak nestalo. To s tými konárikmi sa mi pozdáva, len čo mi potom zostane zo stromku? ak ho obsekám. Nechať ich potom ale na svetle, či môže byť aj v tme, lebo taký chlad dosiahnem iba v tmavej pivnici vonku, pretože podpivničené priestory pod domom majú väčšiu teplotu. Vlani som ich nechala v bedničke v tej teplejšej pivnici a oni akoby sa boli strácali (myslím zmenšovali svoj objem) Vďaka ešte raz za radu. Možno sa ozve ešte niekto.
wabi
07.11.14,02:20
len na doplnenie svetlo nepotrebujú. Konáriky obstriháš samozrejme len tie, ktoré sú vyrodené a bez výraznejších prírastkov... a ktoré by si aj tak na jar strihala kvôli zahusteniu. plody sa samozrejme vyparujú a preto v teple a suchu nie je dobré skladovanie, pokiaľ ich nechceš sušiť. Na strome plody môžu trošičku dokonca ešte podrásť, hoci nemá strom už listy
Marek107
07.11.14,16:34
Já to dělám tak že si úrodu rozdělím asi na tři etapy u každé odrůdy vezmu ze stromu asi 1/3 a tu dám do tepla aby co nejrychleji dozrála a dala konzumovat a pak zhruba za 14 dní až to máme skoro vše snězeno. Tak oberu 1/2 aby jsme měli pořad co konzumovat a tak pokračuji až na stromě není nic. Minulí rok jsem jednu bedýnku nechal v chladnu dojí a moc mě ty plody nechutnali.
Juraj Bindzár
07.11.14,16:57
Keď raz toho budem mať prebytok plodov, tak budem robiť kaki kompót aj lekvár ale zatiaľ mi neostáva nič iné ako pichať do zeme aj z konárikom -:)
regiomare
08.11.14,11:49
Kompót z hurmikaki? To bude asi väčšie blato, než keď sa dlho varia marhule, nie? :-) Lekvár si ešte viem predstaviť, dochutiť s nejakou škoricou alebo tak nejak :)
Juraj Bindzár
08.11.14,13:35
kompót netreba dlho variť, stačí iba trochu povariť aby sa veko chytilo na pohár, a kaki plody budem zavárať v úplne tvrdom stave takže nevidím žiadny dôvod prečo by z toho malo byť blato.
Milas265
11.11.14,20:10
Samozrejme veľké a sladké,,,:D
Juraj Bindzár
11.11.14,21:09
Milan, ty už to máš odskúšané?
Milas265
12.11.14,15:49
Kompot nie,všetko stíhame zožrať...ale za pár rokov...iba som skonštatoval slová jedného zaslúžilého pestovateľa,ktorý chce pestovať iba veľké a sladké...a myslím,že aj ty pestuješ iba veľké a sladké...;)
regiomare
13.11.14,16:41
veľké, či malé, astringentné budú po prevarení stále trpké, takže skôr na kompót len netrpké odrody...
Juraj Bindzár
13.11.14,17:15
Presne preto som si zostrojil nádobu na odstránenie trpkosti plodov . Trpkosť je preč a výroba kompótu odskúšaná . plody sa vôbec nerozvarili , ale zostali tvrdé.
regiomare
13.11.14,17:23
to som uz niekde cital, metoda odstranenia trpkosti pomocou CO2? predpokladam...a chut zavarenych plodov hurmikaki bola aka?
Juraj Bindzár
13.11.14,17:44
Presne tak , pomocou CO2 ale zatiaľ som nezaváral iba som si urobil kompót v hrnci aby som skúsil či sa plody nerozvaria na blato. Varil som to 20 minút vo vode z cukrom škoricou a klinčekmi,plody sa nerozvarili ale o chuti sa budeme baviť keď to zavarím do pohára a nechám to aspoň 2 týždne odstáť aby sa chute spojili . Pri varení bez škorice a klinčekov som tam cítil trochu takú tekvicovú vôňu .
Pepe.d
13.11.14,18:52
A pochvalis sa so zopar foto s nadobou a aj ako to funguje ?
Juraj Bindzár
13.11.14,19:27
Je to na kivifóre určite si to tam videl.
Juraj Bindzár
13.11.14,19:54
Pepe.d
13.11.14,21:36
hm dik za link a daju sa takto uskladnit aj dlhodobejsie alebo to pouzivas iba na odstranenie trieslovin ?
Juraj Bindzár
14.11.14,14:10
Slúži to iba na odstránenie trieslovin. Keď to chceš dlhodobo uskladniť, tak to môžeš sušiť.
Marek107
16.11.14,08:52
Na sušení jsou dobré odrůdy které nemají v sobě moc vody já osobě mám odzkoušenou Rosijanka a tu suší bez problémů a chutná výborně.
pmajap
24.09.15,10:02
Už plody nezhadzujú :), ostalo asi 40 kusov na tipe a na viržínke?? všetky tri, na mladých stromoch opadli všetky.
Milas265
16.01.16,11:31
Kto by mal záujem o 4-ročný štepený kaki odrody Steiermark /ľahko sa dá preštepiť,tak si môže prísť na jar po dohode vykopať...nedostatok miesta...Pn okolie.
wabi
18.01.16,08:40
Nikitskaja bordovaja po úplnom dozretí sa dajú zmraziť a potom so smotanou z domácej kravičky Jersey vo vysokorýchlostnom mixery vinikajúca zmrzlina. Netreba docukrovať sladká až moc... dochutiť sa dá škoricou alebo aj koňakom...
Iste nie je to na každý deň.
Napokon sem som o výžive už písal ale do inej rubriky:
http://www.porada.sk/t222741-p10-cholesterol-statiny-ano-ci-nie-ako-nas-moze-ovplyvnovat-stravovaci-styl.html
M@rt
23.03.18,18:14
Wabi, chcem sa spýtať. Mám hurmikaki neviem koľko má rokov, má asi 5 metrov. Zakvitne
každý rok ale nemá plody. Nie je vrúblovaná je to pravdepodobne semenáč. Ak si myslíš,že je problém vo vrúbľovaní prosím poraď začiatočníkovi ako na to. Mám len jeden strom. Má aj samčie a samičie kvety. Dakujem
wabi
23.03.18,20:34
Semenáš čoho? Zo semienka diospyros kaki, alebo podnož Diospyros Lotus? V každom prípade ak zakvitne skutočne aj samčími aj samičími kvetmi a neopelí sa, tak nieje samoopelivý. Je potrebná iná odroda. Treba ju vysadiť hneď vedľa, alebo naštepiť do koruny... Samozrejme, ak sa jedná od podpník -lotus tak ho treba zaštepiť, inak nikdy nebude mať nikdy úrodu... Stačila by fotka kvôli identifikácii stromčeka...
Juraj Bindzár
14.04.18,19:47
ani mne sa jedno štepenie nepodarilo , to sa stáva že sa to niekedy nepodarí :-)
arizona
07.06.18,08:50
Poprosim obe strany problem doriesili cez sukr.spravy.
Temu uzatvaram