wabi
15.01.11,17:06
Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva je všetko jeden a ten istý druh. Rovnako ako pestrý je zoznam jeho pseudonim pestrý je aj tento druh. Za približne 3000 rokov jeho pestovania a šľachtenia vznikol pomerne veľký počet jeho rôznorodých odrôd líšiacich sa svojimi vlastnosťami. Sú preto veľmi zaujímavé z hľadiska šľachtenia.
V poslednom čase som sa niekoľko krát stretol, že niekto má viacročný stromček ktorý kedysi vypestoval z náhodného semienka, ktoré sa občas v plodoch objavia.
Ako zberateľa by ma zaujímali práve takéto semenáče. Doteraz som zozbieral 60 rôznych odrôd a asi 10 typov semenáčov.
Ak niekto viete o takomto stromčeku - ozvite sa.
Môžeme vymeniť vrúble či sadenice.
deerslayer
15.01.11,16:23
už som to videl napísané aj CHURMA
Milas265
16.01.11,17:48
A ja persimmon...
Milas265
14.02.11,17:47
jurkomts
15.02.11,12:19
Čo hovoríte na odrodu Kostata a Hofmann? Zaujíma ma hlavne mrazuvzdornosť resp. porovnanie s odrodou Dunaj.
wabi
15.02.11,13:48
Čo hovoríte na odrodu Kostata a Hofmann? Zaujíma ma hlavne mrazuvzdornosť resp. porovnanie s odrodou Dunaj.
Odrodu Hofmann, nemám a neviem sa k nej vyjadriť. Ty ju máš?
Costata je dobrá odolná odroda osvedčená. Mám 2 kmene ktoré sa líšia tvarom a chuťou plodu obe sa osvedčili, ale samozrejme len v najteplejších oblastiach a to ešte na chránenom mieste, alebo zakrývať na zimu.
Dunaj je fajn, len teda ťažšie vyzrievajú na ňom plody. Nie je tak odolný ako o ňom hovorí Karas, on ho má medzi dvoma vykurovanými skleníkmi chránená poloha navyše od severu a v rámci mesta, takže zďaleka vynikajúce miesto, preto mu vydrží toľko, inak v horších podmienkach vymŕza.
Najideálnejšie čo sa týka odolnosti na zimu sú Ukrajinské, najmä tie hybridy a potom Diospyros virginiana, ktorý vydrží až -35 bez problémov.
Odrodu Hofmann, nemám a neviem sa k nej vyjadriť. Ty ju máš?
jurkomts
15.02.11,14:08
Nie wabi, nemám ani Kostatu a ani Hofmanna. Všimol som si ich v ponuke jedného BA záhradníctva (Klívia určite poznáš). Samozrejme som si dačo pozrel na nete, o Kostate som si prečítal jeden krátky článok po nemecky (odolnosť do -20 °C, chránené miesto a že lepšie bude pestovať ju v kontajneroch alebo v zimnej záhrade atď). O Hofmanne som nenašiel nič. Ja mám ako som už spomínal odrodu Dunaj (obalujem z ľahka len kmeň dvoma vrstvami bielej geotextílie). Po minulej zime bol "trochu" oplašený vyhnal o 2 - 3 týždne neskôr a kvety neboli vôbec. Dunaja som kupoval priamo u Karasa a s tou polohou máš pravdu. Uvidíme v apríli ako sa Dunaj popasoval so zimou 2010/2011 a zhodnotíme. Kostatu som myslel ako doplnok, to miesto je síce na juhozápade SVK (20 km južne je Komárno), ale nie je chránené múrom a ani budovou.
wabi
15.02.11,21:42
Costáty mám pekné rozkonárené asi 1,5m až 1,8m vysoké ešte pár kusov, ale pouvažuj na ukrajinskými odrodami, prípadne hybridmi. Poznám tiež ľudí ktorým chutí aj Virginiana Meder a pritom všetky menované sú tiež partenokarpické a najmä nenamrznú, sú fakt odolnejšie. Tam kde v minulom roku všetky klasické kaki včítane Dunaja a Costaty úplne vymrzli aj dokonca vymrzli aj lotusy ktoré sa používajú ako podpník až k zemi ale Ukrajinské potvory to prežili bez poškodenia.
paloo
16.02.11,13:33
jurkomts

Až máš záujem o rastliny 1ks za 5€ hľadaj v Bulharsku:) Velké rastliny,bohatý výber odrôd!
U nás za tie prachy nekúpiš ani jabloň vo výpredaji...
Pozor nepredávajú semenáče ale štepené a očkované rastliny vo výške cez 1 meter:)
Silvernola
16.02.11,16:10
jurkomts

Až máš záujem o rastliny 1ks za 5€ hľadaj v Bulharsku:) Velké rastliny,bohatý výber odrôd!
U nás za tie prachy nekúpiš ani jabloň vo výpredaji...
Pozor nepredávajú semenáče ale štepené a očkované rastliny vo výške cez 1 meter:)
A naše podmienky budú znášať bez problémov?!
paloo
16.02.11,18:25
Nič iné ako u nás to nie je,ponúkajú Troyan,Kostatu,Dunaj,Hirotanenashi:)
jurkomts
16.02.11,20:27
jurkomts

Až máš záujem o rastliny 1ks za 5€ hľadaj v Bulharsku:) Velké rastliny,bohatý výber odrôd!
U nás za tie prachy nekúpiš ani jabloň vo výpredaji...
Pozor nepredávajú semenáče ale štepené a očkované rastliny vo výške cez 1 meter:)

Ďakujem Palo, no že by som po tom tak túžil, a šiel po´Hurmikaki do Bulharska sa nedá povedať, ale tie ceny sú dobré. Tá Kostata ma zaujala a preto som chcel zistiť informácie, skúsenosti. Ide o to že záhrada (záhradkárska osada za mestom) je takmer plná, skôr to vidím na asiminy (dúfam že do začiatku jari sa mi ich podarí získať). Nové hurmikaki by som dal skôr k domu, ak sa zadarí plánované sťahovanie (nové bývanie), kostata alebo niečo podobné si miesto na novej záhrade najde, chce to však naozaj dobré miesto. Samotná zahr. osada je v otvorenej krajine, je síce v strede ale v meste je o ten stupeň dva vyššia teplota a hlavne studený zimný vietor trochu zoslabený.
jurkomts
16.02.11,20:35
Na jeseň 2010 som doma na stole ojavil dosť velký plod Hurmikaki, len som pozeral a nechápal. Neskôr som zistil, že je od maminej kolegyne z roboty. Jej manžel hurmikaki pestuje už viac rokov doma na záhrade, pri dome. Ak sa mi strom podarí odfotiť tak sem tie fotky nahodím (tento alebo budúci víkend), samozrejme sa pokúsim zistiť jeho pôvod, odrodu, vek, reakcie na podnebie a prostredie.
paloo
17.02.11,06:32
Na jeseň 2010 som doma na stole ojavil dosť velký plod Hurmikaki, len som pozeral a nechápal. Neskôr som zistil, že je od maminej kolegyne z roboty. Jej manžel hurmikaki pestuje už viac rokov doma na záhrade, pri dome. Ak sa mi strom podarí odfotiť tak sem tie fotky nahodím (tento alebo budúci víkend), samozrejme sa pokúsim zistiť jeho pôvod, odrodu, vek, reakcie na podnebie a prostredie.
Aj toto ti hodne napovie ako sa tomu v tvojom prostredí darí.
Nie,nie do Bulharska netreba ísť-Bulhar pošle balíkom:)
Milas265
17.02.11,18:07
http://cornus.net78.net/f_index_kaki.html

Poštovné do 5 kg 10 eur
do 10 kg 20 Eur.

Prišlo mi 15 ks 120-150 cm sadeníc ,pekne zabalených na jeseň,sú presadené v kybloch a už rašia...komunikácia mailom,telefonom,anglicky,bulharsky,
odolnosť...nuž treba probovať,ale keď skape 5 eur t.j. krabička cigariet,tak človeka to neserie ako keď 30 :mad: tiež mám objednané driene velkoplodé..
5 eur kus ,šak som sa nezrazil s koňom,dať 18 za kus...;)
wabi
18.02.11,06:33
Asi tak, ako tie ktoré dovážajú z Talianska. Z tých ktoré si ľudia vysadili do voľnej pôdy poznám len jeden prípad kedy prežil, takže nie je to nemožné... Zato asi 15 prípadov kedy prvú zimu neprežili. Sú tak do -15 a u nás za posledné 3 roky bolo každú zimu viac. Takže sa asi fakt "oplatí" cestovať za 60€ do Bulharska či Talianska kvôli stromkom, navyše v počul som, že v Bulharsku sú len voľnokorenné, takže tak pol na pol že prežijú...
Na druhej strane treba povedať, že ani naše nemajú 100% ujateľnosť. Nedá sa to však porovnávať, pretože ako kvetináčované a podstatne otužilejšie sa ujateľnosť pohybuje nad 90%. Čo je to ale proti Asiminam, ktoré majú ujateľnosť až 99% a pritom chúlostivé na presádzanie, zas je pravda ale že mráz im nevadí...
Vo všeobecnosti je asi lepšie nosiť stromky z horších podmienok do lepších než naopak. Takže skôr zo severu na juh a podobne... Neplatí ale vždy samozrejme...:)
Milas265
18.02.11,10:47
Necestovať..poštovné 10 Eur,pri 10-tich stromkoch je to 1 euro na stromček naviac :cool: Tým,ale nechcem niekomu robiť reklamu,každý
si rozmyslí a urobí nakoniec podľa seba...máme demokraciu..:D
paloo
18.02.11,18:36
Myslím,že všetci sú si vedomý,že nežijeme v prostredí kde je možné pestovať Kaki bez zmrznutia.To,že sa v niektorej lokalite darí ešte neznamená,že sa mu bude dariť aj inde.
V podstate zmrznú aj tie super zaručené odrody ak sa dostanú do menej vhodného prostredia a bude naozaj stačiť -15°C nebude treba ani nejakých -25°C čo v našich podmienkach nebolo v minulej zime nič neobvyklé .
Takže kto si to chce skúsiť stačí mu investovať čo najmenej €,prípadne pestovať v nádobách a zimovať v teplejších priestoroch.
A kto neverí:) tak toho zima v tejto Karpatskej kotline skoro vylieči:mad:
wabi
18.02.11,22:35
S tou zimou má iste paloo pravdu až teda na to, že tie Ukrajinské hybridy skutočne vydržia v našich podmienkach aj väčšie zimy ako -25 a je to odskúšané, že nevymrznú, na rozdiel od bežných kaki, ktoré práve všetky odrody pri týchto podmienkach bez zakrytia vymrzli...
K tomu Bulharsku, aj keby to bolo možné poslať, čo je nepravdepodobné, tak jednoducho Bulharsko, Španielsko, Grécko a Taliansko - to sú subtrópy, kde rastú aj pomaranče, u nás vymrzne často dokonca aj trifoliata a to je opadavý najoodlnejší citrus. Takže klímu nemožno zrovnávať. Na druhej strane pokusy treba robiť, tak prečo nie...
Milas265
19.02.11,08:17
Katy a R
19.02.11,09:36
pre ilustráciu - výrez z fotky (kôli osobám na nej;))
.. inak je to tento istý strom (len nie rovnký rok) http://www.porada.sk/898558-post15.html
Milas265
19.02.11,11:26
Asi nenahnevá,aj ja mám ten zimný pozdrav.Je to geniálne,trošku mu závidím,ani nie stromček,ale polohu kde býva-je južnejšie...:(
beba13
19.02.11,11:43
tiež mám hurmikaki asi tretí rok,ale zatial iba v črepníku a neviem kedy ho môžem vysadiť do volnej pôdy
Silvernola
19.02.11,16:50
tiež mám hurmikaki asi tretí rok,ale zatial iba v črepníku a neviem kedy ho môžem vysadiť do volnej pôdy
Moja zimovala prvú zimu v pivnici, odvtedy je už štvrtú vonku. Úrodu som zberala 2x.
wabi
19.02.11,20:10
tiež mám hurmikaki asi tretí rok,ale zatial iba v črepníku a neviem kedy ho môžem vysadiť do volnej pôdy
To závisí od niekoľkých vecí.
Je štepené?
V akej si nadmorskej výške? Akej klíme, pestujú sa u vás bežne broskyne? Je to vinohradnícky kraj?
Máš dobrú chránenú polohu? (Južný svah, chránené zo severu a západu, závetrie?)
Hurmi bkaki alebo Diospyros kaki sa dá bez väčších problémov pestovať naozaj len v najteplejších regionoch a to ešte na chránenom mieste a nie všetky odrody...
Ak nie sú podmienky ideálne a to sú naozaj zriedka, dá sa pomôcť prikrývaním, obaľovaním, pestovaním pod fóliou či sklom a podobne.
Stojí to však zato vyskúšať! Ak aj nie chúlostivé Kaki do -15, tak Ukrajinské hybridy, ktoré vydržia bez problémov 25 a viac a preto ich netreba obalovať celkom iste...
Vekom sa mrazuodolnosť trochu zvyšuje.
paloo
19.02.11,20:33
Nechcel som už reagovať no nedá mi to.
Predpokladám,že medzi inými aj Nikita´s Gift a Rosseyanka sú hybridy a počas vlaňajšej zimy jedno max -26,2°C a sú raji:mad:
Hodne čítam na Ukrajinských a Ruských fórach a v 2006 roku im tieto a novšie ktoré ty spomínaš zmrzli priamo v šlachtiteľskej stanici...
Iste budeš oponovať prof.Zajcom ale aj o tom sa tam bavia,že má od Boha šťastie na prostredie v ktorom rastliny pestuje:)
Iste na určitých miestach sa dá pestovať,no keď budú takéto mrazy ako posledné dva roky tak sa tie miestá budú dať veľmi ľahko spočítať na prstoch.
wabi
19.02.11,21:21
Nuž to mi je ľúto paloo, škoda ich. Ako boli staré? Nie je jedno či mali rok, dva, tri, či viac. Tiež záleží od podpníka...
Fakt je, že v tvojej mrazovej kotline je to extrém. Horšie už hádam len na Štrbskom plese.
Tak potom už asi len čistokrvné virginiany... Sú už prešľachtené odrody celkom pekné, ale to ty iste vieš... tie by mali vydržať až do -35 a hoci majú o niečo menšie plody a inú príchuť, väčšine ľudí po dozretí chutia. Dokonca majú kratšiu vegetačnú dobu. U nás už auguste boli úplne dozreté a to dokonca aj minulý rok...
S tými hybridmi by som to nezatracoval, chce to asi len viac chránené miesto, či vyššie v svahu, tiež ochrana pred slnkom tie zateplovacie sivé trubky. Stromom často viac vadí v zime slnko než mráz.
Inak s tebou súhlasím a neoponujem ani čo sa týka profesora.
Ukrajinské hybridy budú prosperovať na väčšine územia Slovenska aj bez zateplovania a špeciálnej ochrany, Klasické kaki však nie - sú o hodne chúlostivejšie...
Lotus ako podpník je napríklad menej odolný než Hybridy a to je dokázané v praxi, ale zas odolnejší než Kaki.
Zatiaľ sa mi to ukazuje približne takto.
Nebudem uvádzať mráz v stupňoch pretože to je relatívne, záleží ako je dlho, kedy, v ktorom štádiu vegetačného kľudu, vlhkosť a tiež vek dreva a iné...
Sú chúlostivejšie Diospyros kaki, potom asi o 3-4 stupne odolnejšie tie menej chúlostivé kaki, od nich potom o 3-4 stupne odolnejšie je Diospyros Lotus, vhodný však len ako podpník plody mimoriadne mizerné, o ďalšie 3-4 stupne veľmi dobré Hybridy od nich o ďalších asi 5 stupňov sú odolnejšie menej odolné Diospyros Virginiana a od nich potom o ďalších 5 stupňov tie najodolnejšie Virginiany, posledné 2 typy Virginian neviem že by u nás vôbec niekomu vymrzli, hoci ak nie je dobre vyzreté drevo na 1-2 ročných stromoch tak možné je iste všetko, ale to sa nepočíta. V Kanade vydržali údajne až -35 bez poškodenia.
BXLmiami
20.02.11,07:43
Pokiaľ budem Tomel pestovať v črepníku,ako často ho presadzovať?Kedy strihať?Strihať vôbec?Ako je to s vlahou a polievaním?
wabi
20.02.11,12:47
Pokiaľ budem Tomel pestovať v črepníku,ako často ho presadzovať?Kedy strihať?Strihať vôbec?Ako je to s vlahou a polievaním?
Diospyros rastie dobre vo vlhkej pôde, pH mierne kyslé až neutrálne. Treba dať pozor aby bola pôda vlhká, nie však premokrená. Znáša primerane aj preschnutie, ale potom sa to samozrejme prejaví na slabšom raste.
Ak použijeme väčšiu nádobu tak zabezpečíme okrem toho, že bude stromček lepšie rásť aj to, že väčšie množstvo pôdy tak ľahko nepreschla udrží aspoň nejakú vlhkosť. Dôležité je tiež zloženie substrátu. Ja používam rašelinu, alginit uležaný konský hnoj, granulované postupne sa rozpúšťajúce hnojivá a piesok
Presádzať je samozrejme najlepšie na jar pred rašením.
Chce to väčšiu nádobu a pravidelne zaštipovať letorasty. Ak by sme nestrihali a neskracovali letorasty, diospyros by nám vyholoval, netvoril by potom peknú kompaktnú korunku.
Najdôležitejšie je krátiť letorasty, ešte keď sú mladé, zelené, rastúce v júni - júli podľa sily, hrúbky a intenzity rastu, tak aby boli zaštipnuté, alebo odstrihnuté za 5-8 listom.
Hlavné výhody tohoto rezu:
1. Takto sa letorasty druhého rádu začnú vytvárať bližie od predchádzajúceho rozkonárenia a korunka aj celý stromček má kompaktnú pravidelnú primerane zahustenú podobu, inak by bola riedka a jednotlivé konáre zbytočne dlhé a neforemné, čo najmä pre kvetináčovú kultúru nie je šťastné ani čo sa týka krásy ani rodivosti.

2. Letorasty prvého rádu dobre vyzrejú a tak ľahko nenamrznú v nasledujúcej zime, pretože letorasty druhého rádu sa začnú tvoriť oveľa skôr a je možné stihnúť aj letorasty 3 rádu, tieto však iste nevyzrejú dostatočne. Nevyzreté letorasty ľahko namŕzajú a nie sú ani dobrým odrazovým mostíkom pre rast v nasledujúcej sezóne, preto ich najčastejšie na nasledujúcu jar celé odstrihneme, iste nič nie je dané na 100% ale takto sa mi to osvedčilo najlepšie.
Zo zvyšných púčikov po odstrihnutí vyrastú potom nové mladé letorasty na ktorých sa vyvinú kvety.
Diospyros a to je dôležitá informácia kvitne podone ako napríklad vinič na mladých zelených letorastoch vyrastajúcich z jednoročného dobre vyzretého dreva.
Pre informáciu jadroviny a kvôstkoviny, ktoré sú najčastejšie u nás pestované kvitnú priamo na prezimujúcich konároch z kvetných púčikov.

Nezabudnite na pravidelné prihnojovanie počas vegetácie.
Zimovanie v chladnej pivnici, garáži, vodovodnej šachte a podobne. Vonku by premrzli korene a mohlo by to spôsobiť vyhynutie stromku, preto pri maximálne -5.
jurkomts
20.02.11,17:26
Ako som už uviedol môj názor v časti Netradičné ovocie..., považujem Hurminaki a asiminu za doplnkové ovocie a hlavne pre tých, ktorých to baví. Hurmikaki porastie a zaplodí asi fakt len v teplejších oblastiach. Ja mám šťastie že na juhu Slovenska žijem. Cez víkend som na ten strom hurmikaki informoval u majiteľa (zatial len telef., neskôr aj osobne). Je od pána z Trnavy (zrejme od Karasa odroda Dunaj), ešte ani raz im nevymrzol, majú ho 6 rokov - pri dome v závetrí, sem tam prihnoja, žiadne postreky, v lete veľká zálievka - nárazovo. Tak ako mne im spočiatku nekvitol ale teraz je to v pohode. Bol som si skontrolovať svoje Hurmikaki - Dunaj, minimálne omrznuté (1- 2 cm) sú len konce nevyzretých minuloročných letorastov. Vonku ho mám druhú zimu, po minulej zime keď padali teplotné minimá bol Dunaj trochu oplašený, kmeňu, kostrovým konárom a staršiemu drevu sa však nič nestalo. Omrzli len jednoročné výhony, preto neboli ani kvety.Vieš Paloo. ak na záhrade nepestuješ marhule, broskyne asi nebude mať v tvojom prípade význam pestovať ani hurmikaki poprípade tie slávne krížence. Máš asi fakt zlú polohu, ja mám záhradu v Kolárove. Nedá sa povedať paušálne že na Slovensku sa Hurmikaki pestovať nedá, mnohí majú dobré skúsenosti, chce to však dobre naplánovať práce a preskúmať určité fakty. Ale ako som už napísal, s našimi ovocnými druhmi takéto riziko človek nemá, mňa to však baví a preto to na záhrade chcem mať.
wabi
20.02.11,22:00
Ak to niekoho baví tak je to fajn, ale myslím, že to nie je všetko. Ak má toto ovocie niekto rád a má si plody kupovať, tak to ide riadne do peňazí!
Veď jeden plod stojí bežne 0,5€ až 1€, to je fakt veľa na každodenné kupovanie niekoľkých plodov...
Milovníci si ho preto doprajú len zriedka kúpiť.
Na jednom staršom strome môžeme mať pritom úrodu aj 500 plodov, alebo aj nič, ak zrovna nie je priaznivý rok, ale povedzme si otvorene ani marhule nie sú každým rokom a preto na ne ešte nezanevrieme...
Pri nadúrode sa dajú aj spracovávať. Vynikajúce sú napríklad sušené.
Silvernola
21.02.11,06:29
Ak to niekoho baví tak je to fajn, ale myslím, že to nie je všetko.
.
.
Pri nadúrode sa dajú aj spracovávať. Vynikajúce sú napríklad sušené.
A sušiť ich v botanickej, či technologickej zrelosti?
wabi
21.02.11,07:12
Sušením sa taníny - triesloviny strácajú, takže nemusia byť úplne zmäknuté, ťažko by sa potom aj krájali na plátky. Sušením pomerne rýchlo získajú vysokú cukornatosť a potom sú už konzervované svojimi vlastnými prirodzenými cukrami akoby boli kandizované.:):---
jurkomts
21.02.11,07:16
No Wabi, ja si myslím pravý opak. Toto ovocie bude pestovať práve ten, koho takáto činnosť baví, chce vyskúšať niečo nové a na konci leta resp. na jeseň sa tešiť z výsledkov. žeby bolo Hurmikaki chuťovo ovocie číslo 1 si nemyslím, viem o iných lepších. Banány a ananás sa pestujú v tropoch (citrusy v najbližšie v južnej európe rovnako ako hurmikaki), ale v obchode sú vždy, to preto lebo ľuďom chutia. Prečo je hurmikaki v obchodoch tak zriedkavým ovocím, lebo po ńom nie je taký dopyt, ak by bol pestovatelia by sa prispôsobili. Tá cena 1 € za plod by bola reálny vtedy, ak by ich na stromoch rástlo pár, lenže ako si sám napísal je ich tam aj 500. Je ich málo, lebo sa nepestujú v takom množstve ako iné ovocné druhy. U nás to bude stále taká raritka. To je môj názor.Netreba z toho robiť ovocie budúcnosti, ktoré vytiahne slovenských pestovateľov z biedy.
wabi
21.02.11,08:13
Stretávam sa dosť s ľuďmi a poslednou dobou čoraz častejšie, aj s takými, ktorí vôbec nie sú záhradkármi ale chutia im Hurmi kaki a v obchode sú drahé a keď zistia že to je vôbec možné, tak si ich chcú dopestovať, pretože si to nemôžu dovoliť si ich kupovať v obchode v takom množstve ako by si želeli.
V obchode sú drahé nie preto, že by ich ovocinári málo dopestovali, ale preto, že obchodníci si spočítali že hoci ich nakupujú v podobných cenách vo veľkom ako napríklad hrušky, tak keď ich predajú draho kilo, vyplatí sa im to rovnako, akoby ich predali lacno 20 kg, takže nemajú dôvod umelo nafúknuté ceny znížiť.
Veľa ľudí si tak drahé ovocie ani nekúpi, alebo kúpi len raz a povie si je to fajn, ale za tie prachy to nestojí.
Keby sa predávali ako za socíku 1 kg po 6 kčs, dovoz z Albánska, tak by ich potom aj ľudia veľa kupovali, pretože by sa to oplatilo.
Sú to spojené nádoby. Ak sú drahé ľudia ich vo veľkom kupovať nikdy nebudú a keď ich nekupujú vo veľkom, tak predsa nemôžu byť lacné...
Ani zákazníkovi sa tento stav neoplatí ani ovocinárovi, jediný komu to vyhovuje je supermarket...
Bude to možno trvať ešte dlho, ale postupne si ľudia vysadia tento druh do záhradiek v takom množstve, že prestane byť tak vzácnym. Ľudia si naň zvyknú od detstva a prestane to byť pre nich exotika a potom možno aj niektorý reťazec zníži ceny a ostatný ho budú nasledovať a dostane sa to do normálu. Ale kedy to bude?
Možno sa toho ani mi nedožijeme. Pokiaľ sa u nás presadili Broskyne, trvalo 200 rokov. Dnes máme internet tak to asi stihneme skôr, možno za 100 rokov, možno za 50...
Môžete oponovať, že na naše podmienky sú stromy citlivé na zimu. Nezabúdajte, že už máme odrody odolnejšie, navyše nemusíme striekať proti kučeravosti či iným chorobám a škodcom.
Nevýhodou je tiež to, že väčšina odrôd obsahuje taníny, triesloviny a pred dozretím je preto trpká, čo nie každému vyhovuje. Všetko zlé je ale na niečo dobré. Je známe, že práve hurmi kaki sú vinikajúcou prevenciou rakoviny hrubého čreva a práve v krajinách kde je tradícia pestovania konzumácie tohoto ovocia bežná sa rakovina hrubého čreva takmer vôbec nevyskytuje.
Ako príklad môžu poslúžiť Ázijské hrušky - NASHI - tie sú úrodnejšie než u nás známe "klasické" Európske hruškovité hrušky.;)
Tiež sú úplne odolné voči zime, či aspoň v tomto porovnateľné s našimi odrodami, nie sú náchylné na choroby a škodcovia ich tiež nevyhľadávajú a i tak sú ako kusovky zbytočne drahé. Podobne ako pri Hurmi kaki mnoho kupujúcich ani nevie, že sa dajú u nás bez problémov dopestovať a vyššie polohy s väčšou vlhkosťou im dokonca lepšie vyhovujú.
Sú predražené tiež len kvôli obchodníkom... zaradené medzi exotické drahé ovocie.
slnečná kvetina
21.02.11,10:54
Tiež si spomínam na Hurmi kaki dovážané z Albánska, boli skutočne mimoriadne lacné, vtedy som ich konzumovala na kilá. Aj chuťovo boli výborné, tie čo sa teraz predávajú v obchodoch sa tej chuti ani zďaleka nepribližujú. Na jeseň som mala možnosť ochutnať kaki dopestované na Slovensku. Plody veliké a chuť v konzumnej zrelosti fantastická. U mňa jednoznačne jedno z najlepších ovocí.
wabi
21.02.11,11:35
Aby sme to troška objasnili. Možno by bolo dobre pomenovať konkrétne aké "odrody" sú Slovenské. Jedná sa o semenáče približne 40 až 25 rokov staré, ktoré sa proradicky vyskytujú na Slovensku v najteplejších lokalitách. Vyrástli všetky ako náhodné semenáče práve s tých Albánskych. Tie mali jednu výhodu, že boli veľké. Boli však dosť trpké, niektoré dokonca aj po úplnom dozrení. Mne osobne chutili veľmi. Väčšina hlavne mladšia generácia si však zvykla na tie "dnešné" dovážané najčastejšie z Talianska, Španielska a Izraela, iba výnimočne mimo sezónu zriedkavo aj Južná Afrika a Čile. Jedná sa o rôzne odrody, takže občas sa vyskytnú tvarovo veľké podobné tým Albánskym, ale najčastejšie sú to o niečo menšie plody, niekedy viac sčapnuté občas mierne 4hranné. Sú však typické sladkejšou chuťou s menším množstvom trieslovín, občas dokonca úplne bez trieslovín - stálosladké - dajú sa jesť ešte tvrdé bez zmeknutia a sú sladké a chutné. Sú ľudia ktorým chutia iba takéto, pretože nemajú radi mäkké ovocie.
Hurmikaki sa naozaj dosť líšia v tvare, veľkosti plodov a aj chuti. Je to veľmi zaujímavé a pestré ovocie a ľudia ktorí si myslia že poznajú kaki, pretože ochutnali niektorý typ z obchodu sú potom prekvapení, keď zistia, že ich stromček rodí niečo iné než očakávali. Mám to šťastie že mi chutia vlastne všetky. Sú však ľudia ktorí si obľúbia určitú odrodu a tá im chutí najviac.
"Naše Slovenské" semenáče sú tiež rôznorodé. Viem o 12 rôznych starých stromoch ktoré všetky nezávisle na sebe na rôznych miestach vyrástli a niektoré sú aj ďalej šírené - štepené, iné sú zatiaľ neznáme pre širokú verejnosť.
beba13
21.02.11,13:48
Moja zimovala prvú zimu v pivnici, odvtedy je už štvrtú vonku. Úrodu som zberala 2x.
nedávala som ho zimovať nikdy do pivnice vždy som zapustila kvetináč len do zeme
beba13
21.02.11,13:52
To závisí od niekoľkých vecí.
Je štepené?
V akej si nadmorskej výške? Akej klíme, pestujú sa u vás bežne broskyne? Je to vinohradnícky kraj?
Máš dobrú chránenú polohu? (Južný svah, chránené zo severu a západu, závetrie?)
Hurmi bkaki alebo Diospyros kaki sa dá bez väčších problémov pestovať naozaj len v najteplejších regionoch a to ešte na chránenom mieste a nie všetky odrody...
Ak nie sú podmienky ideálne a to sú naozaj zriedka, dá sa pomôcť prikrývaním, obaľovaním, pestovaním pod fóliou či sklom a podobne.
Stojí to však zato vyskúšať! Ak aj nie chúlostivé Kaki do -15, tak Ukrajinské hybridy, ktoré vydržia bez problémov 25 a viac a preto ich netreba obalovať celkom iste...
Vekom sa mrazuodolnosť trochu zvyšuje.
..ano kúpila som štepené,broskyne dopestujeme a tiež pestujem aj figy tak snád aj hurmikaki sa podarí,a sme v 165 metrov nad morom
peter1971
21.02.11,15:33
Dobrý deň chcel by som sa spýtať v ktorom termíne mám odoberať vrúble z hurmi-kaki, ako uskladnovať a kedy asi štepiť? dakujem
Milas265
21.02.11,16:14
K tým hybridom....ako viem,že sú to hybridy???:D
Myslím si,že Rossijanka,Nikitaś Gift u nás ponúkané súkromníkmi sú
navrúbľované na lotuse a je to..takže podpník -21...oko bere :D
Opravte ma ak sa mýlim....teda mohol by som dať otázku,aký podpník
sa používa na Ukrajine?
Milas265
21.02.11,16:51
Aby to nebolo bez obrázkov...

http://s2.postimage.org/6j4r2xk4/IMAG0873.jpg (http://postimage.org/image/6j4r2xk4/)

Hurmi a Nashi....takéto prebytky by som chcel mať..:D Netrpké!!!!

Sušené

http://s2.postimage.org/6ldsexr8/susene.jpg (http://postimage.org/image/6ldsexr8/)

2000 =asi 1,33Eura,vzadu majú aj sušené...

http://s2.postimage.org/6m5wju5g/IMAG0505.jpg (http://postimage.org/image/6m5wju5g/)
jurkomts
21.02.11,16:57
wabi, to čo tvrdíš s tým nakupovaním vo velkom za nízke ceny a predavánim kusovo za velké ceny je možno pravda. Lenže prečo to nerobia napr. s banánmi, citrusmi. Dopyt po nich je a povedali by si obchodníci, kus bude za 5O centov a keď chceš tak ber alebo nechaj tak. Neviem ako ty ale ja ich v potravinách (aj v tých velkých) na pultoch nevidím. Problém je aj v tom, že ich ludia kúpia, doma ochutnajú a zistia že sú trpké. To im samozrejme nikto nepovedal že ich odtrhli nie úplne zrelé (doprava) čo je pri tomto ovocí dosť dôležité.
Vysokú cenu chápem pri liči, karambole a neviem ako inom tropickom ovocí. Je tam vyskoká cena za dopravu, luxus a ide o chutné ovocie kde si to môžu dovoliť. K hurmikaki dajú vysokú cenu a dopadne to tak,. že ich v obchodoch vôbec nevidieť. Rovnako je to pri aziskej hruške nashi, chutnal som z obchodu a aj vlastne dopestované a myslím si, že naše hrušky (zrelé, nie tie z obchodu) s[ neporovnatelne lepšie. potom tam v obchode ležia, lebo nie je nikto ochotný vyvaliť za hrušku 1 €. Za avokádo a mango už áno. Vyššie uvedený text je len z dlhej chvíle, podme sa radšej venovať pestovaniu tohto ovocného druhu.
paloo
21.02.11,17:28
Veru aj mne nedá spať,že nemôžem zistiť na čom sú tie origo hybridy Nikita´s Gift a Rosseyanka vrúbľované.Nakolko obe rastliny sú patentované tak sa to asi nedozvieme.Mrazuvzdornosť Nikity by mohla podla amerických zdrojov byť niekde pri -22°C čo podľa posledných zím je dosť málo,nie?
No ale mám vypestovaný semenáč z tejto odrody :) tak predpokladám,že tí čo majú ešte dosť času sa to dozvedia:)
wabi
22.02.11,10:36
Veru aj mne nedá spať,že nemôžem zistiť na čom sú tie origo hybridy Nikita´s Gift a Rosseyanka vrúbľované.Nakolko obe rastliny sú patentované tak sa to asi nedozvieme.Mrazuvzdornosť Nikity by mohla podla amerických zdrojov byť niekde pri -22°C čo podľa posledných zím je dosť málo,nie?
No ale mám vypestovaný semenáč z tejto odrody :) tak predpokladám,že tí čo majú ešte dosť času sa to dozvedia:)

Hovoriť samozrejme o stupňoch je relatívne. Na Ukrajine vydržia aj nekrížené čistokrvné Diospyros Kaki -25, či to vydržia aj u nás to zatiaľ nevieme.
U teba by sa asi dala zriadiť pri tvojej klíme testovacia stanica!:D
Tuná pod Zoborom bolo posledné 3 zimy len -17, ale zaujímavé je nielen najnižšia dosiahnutá teplota ale aj ako dlho trvala tá perioda, či bola pritom námraza, aká vlhkosť vzduchu, či holomráz a kedy sa tak stalo, či predtým bolo teplejšie obdobie a svietilo slnko a tak sa trochu púčiky začali preberať?
Takže nie je -22 ako -22.
Mám overené v minulej zime v jednej mrazovej kotline, kde bolo dokonca až -25 a Hybridy nezamrzli, len sa o dva týždne spozdili v rašení a nezakvitli. Ale lotus na tom istom mieste, vymrzol úplne. Pričom potom staršie lotusy vyhnali od koreňa nanovo ako to robieva aj figa. Samozrejme na rovnakom mieste úplne vymrzli všetky Kaki a naopak virginiany tam nevymrzli a mráz sa ich ani nedotkol.
Preto na základe toho a ďalších skúseností aj z Kanady som zostavil tú stupnicu:
chúlostivé kaki - 3-4st.C - odolnejšie kaki - 4-5st.C - lotus - 2-3st.C - Hybridy - 4-5st.C - Virginiany - 4-5st.C - Meder
Pričom stupnica začína pri chúlostivých kaki približne na 14-18 stupňoch pod nulou. Najodolnejšia odroda Meder zase vydržala bez akejkoľvek úhony v Kanade -35 a ďalšie leto ešte aj zarodila. Teda medzi najchúlostivejšou a najodolnejšou odrodou Diospyros je približne rozdiel 20 stupňov.
Podľa tejto tabuľky potom napríklad lotus namŕza pri -21- až - 27- čo je s toleranciou až priveľkou. -21 by ustáť naozaj mal a naopak -27 by asi neustál ani za ideálnych podmienok takže skutočnosť bude kdesy na -22 až -24, ale vždy to bude len odhad. Ak v chladových testoch ako píšeš obstál na 22 stupňov tak to nie úplná informácia, ide o to, koľko percent púčikov prežilo na letorastoch a koľko vymrzlo, ako boli letorasty vyzreté... Ak aj vymrzne jedno, či dvojročné drevo, strom obraší zo staršieho dreva, ktoré vydrží približne o 2 stupne nižšiu teplotu a tak sa zachráni, ak vymrzne aj staršie drevo, strom vypučí od koreňa, ktorý vydrží ešte o ďalšie 2 stupne nižšiu teplotu.
Preto tá tolerancia.
Na Ukrajine samozrejme ako všade vo svete používajú ako podpník Diospyros Lotus. Je na to dobrý dôvod. Zväčšuje plody naštepenej odrody, má kvalitný koreň a je odolnejší ako Diospyros Kaki.
Iba v prípade hybrirov a Virginian, ktoré sú od neho odolnejšie má význam ich štepiť na virginianu. Naštepenie odrody na Virginianu má však za následok zmenšenie plodov a skrátenie vegetačnej doby. Virginiana ná horší koreň, pomalšie rastie, neznáša presadzovanie a skracuje vegetečnú dobu a zmenšuje plody, je to dosť dôvodov aby sa používala len okrajovo na miestach kde by to lotus nezvládol.
Vrátim sa teraz k tomu koľko Lotus vydrží mrazu. Ak by sme počítali, že vydrží na letorastoch bez namrznutia -22, tak -23 ešte časť púčikov prekoná bez namrznutia a namrzne tak len sčasti. Staršie drevo vydrží -24 a koreň pod zemou vydrží, hoci teplota vzduchu hore klesla až na -27, z ktorého potom na jar je schopný stromček veľmi bujne vyrásť. Takže prežiuje ale za cenu odumretia nadzemnej časti.
Svedčia o tom aj sledovania 4 lokalít výskytu 40 ročných porastov Diospyros lotus v podunajskej nížine samozrejme. Sú to lokality s vinohradníckou tradíciou, kde rastú aj broskyne a marhule. Na týchto miestach za 40 rokov len v jednom prípade na jednej lokalite asi pred 20 rokmi došlo k vymrznutiu lotusov až po úroveň pôdy. Všetky však samozrejme za uplynulých 20 rokov vyrástli znova na veľké stromy. V ostatných lokalitách nedošlo k vymrznutiu vôbec a to samozrejme stromy nie sú nijak schovávané ani ošetrované. Nikto ich nestrihá ani neprikrýva a sú ponechané len sami na seba bez zákrytu budovami.
Zároveň uvediem ako pred 2 rokmi maličké neduživé ročné semenáčiky lotusov som ponechal v maličkých zakoreňovačoch 5x3cm celú zimu vonku pri -17. Vtedy mi takto vymrzli dokonca aj hlohy a čerešne, keď im premrzol úplne koreň. Od vtedy si na to dávam pozor. Hoci stromy aj sú odolné, koreň odolný byť nemusí ak je vystavený v malom kvetináči totálnemu premrznutiu. Tie maličké lotusy som hodil na kompost. Boli úplne sčernalé a nejavili čiadne známky života ani pri poškrabaní pod kôrou. Asi po 2 týždňoch som si všimol, že sa začínajú zeleňať. Prekvapili ma, ako to zvládli, úplne sa zotavili a bez problémov začali rásť, hoci aj tak odolné veci ako je hloh Crateagus monogina to neustál...
Ptreto každému odporúčam, aby vysádzal stromčeky naštepené na diospyros lotus tak, aby miesto štepenia bolo pod úrovňou pôdy tak 15 cm, pričom vrchná vrstva by mala byť piesočnatá prepustná pre vodu.
1. V prípade extrémnych mrazov okolo -27 by to za týchto oklností stromček mal vydržať a vyhnal by s ušľachtilých očiek a tak by sa strom zachoval a vydržal oveľa viac mrazu. Samozrejme v prípade že tam ešte na jeseň nastelú aktívny hnoj najlepšie konský, tak v takomto "koberčeku" pôda nepremrzne ani pri najväčšom u nás dosiahnutom mrazovom rekorde, pretože mikróby v hnoji zohrievajú pôdu okolo. Na jar sa potom môže hnoj odpratať, alebo ponechať len s časti, či vôbec.
2. Miesto štepenia či očkovania je vždy najchúlostivajším bodom. Ak je nad zemou hrozí odlomenie či poškodenie psom, kosačkou a podobne. Dokonca aj po 10 rokoch som videl strom Kaki odlomený silným vetrom pri bohatej úrode zaťažený práve v mieste štepenia. Ak by bolo toto miesto ukryté pod zemou tak sa strom nezlomí a ak by sa aj poškodil kosačkou a podobne, tak pekne obraší úplne od spodu ušľachtilým drevom.
3. Prečo sa záhradkárom neoporúča vysádzať stromy tak, že miesto štepenia je pod zemou? Pri slaborastúcich zbrzďujúcich podpníkoch ako je M9 pri jabloniach alebo dula pri hruškách hrozí že spravokorenia, teda vyženú korene nad miestom štepenia a účinok podpníka sa úplne stratí...
Toto nehrozí pri Ebenovníkoch - Diospyroch, pretože lotus tvorí najlepší a najbujnejší koreň a ani kaki ani iný diospyros nevie urobiť lepší a bujnejší koreň a tak nezakorení nad miestom štepenia vôbec ani po mnohých rokoch.
Samozrejme, mám aj podpníky s virginiany, ale je to naozaj len pre tie najextrémnejšie oblasti pod najodolnejšie odrody Virginian, inak je lepší jednoznačne lotus a miesto štepenia v prípade že je naštepený odolný druh tak pod zem inak nemusí byť ani to.
Nie je mi jasné ako si myslel túto vetu:
No ale mám vypestovaný semenáč z tejto odrody :) tak predpokladám,že tí čo majú ešte dosť času sa to dozvedia:)
Veď semenáč bude mať celkom iné vlastnosti ako materská rastlina, zvlášť ak ide o hybridnú materskú rastlinu - kríženca 2 rôznych druhov. Záleží to na tom kto bol otec.
Napríklad pri rosianke, bol oted Diospyros Kaki a matkou nejaká Virginiana. Rosianka je teda medzidruhoý kríženec. Nikitskaja Bordovaja je dcéra Rosianky, pričom otec bol nejaký Diospyros kaki. Ak s nej máš semenáč a otec bol znova Diospyros kaki, tak, bude pravdepodobne ešte menej otužilá po otcovi, ak bol otec nejaká Virginiana, tak by mohol byť tento semenáč po otcovi naozaj otužilejší, otázka je skôr aké bude mať plody. Toto sa dozvieme za 15 rokov, ak to rastlina v tvojich krutých mrazoch prežije a zarodí a ak prežijeme tieto kruté časi aj my dovtedy samozrejme.:D O oboch veciach sa dá oprávnene pochybovať.
Je spôsob ako to zistiť skôr. Naočkovať tento tvoj semenáč na väčší už rodiaci strom a do 2-3 rokov máš výsledok, aspoň čo sa týka kvality plodov. Zároveň takto môžeš získať rastliny na ktorých môžeš robiť mrazové pokusy, lebo inak ak to budeš skúšať priamo na semenáči tak mám silné tušenie, že to vôbec nedopadne dobre.
Na tento účel ti kľudne zapožičiam bezplatne podpníky aj rastliny a nevadí ak padnú za obeť. Myslím to vážne a v dobrom. Hoci ma aj nemáš rád, zváž túto ponuku...
jurkomts
25.02.11,06:26
Tak som hladal informácie na internete a našiel som. Jeden pestovateľ z Maďarska pestuje asiminy, jujuby, atď ale hlavne má aj Kaki, odrodu Costata.
Dostal sa k nej ešte začiatkom 90 rokov (z Cypru). Každopádne ju má už skoro 20 rokov, ani raz mu nezamrzla resp. minimálne, plody majú váhu 20 - 35 dkg, mrazy od -20 až -25 °C. Nevedel o akú odrodu ide a tak ju nazval Athen, takže ak sa niekde stretnete s takýmto názvom odrody Kaki, ide o Costatu. Tu že to je Costata zistil až neskôr porovnávaním a skúmaním.
wabi
25.02.11,09:22
Kostáta je fajn. Mám 2 rôzne klony a patrí k najodolnejším. I tak však je možné ju úspešne pestovať len v najteplejších oblastach slovenska a to ešte na zvlášť chránených miestach v závetrí chránené od severu a západu pri stene. Ideálne pri stene nezatepleného domu.:D Na zimu obalovať, alebo v nevykurovanom skleníku, či foliovníku s viacerími sudmi s vodou, kvôli mikroklíme... Najlepšie v uzavretej obci medzi domami (nezateplenými:D)
Inak, každý hoci aj máme globálne oteplenie príde na to, že na slovensku nie sú ešte subtrópy. Pred Troma zimami poslednými včítane tejto, bolo veľa obtimistov, pretože boli 2 zimy kedy nemrzlo na juhu vôbec (rok 2006/07 a 2007/08). Potom ale prišla zima 2008/09 a ľudia pochopili, často na vlastnej škode že subtrópy sa nekonajú. Aj tým, čo prikrívali posledné 2 zimy figi a úplne zbytočne pretože aj tak nemrzlo si povedali tak načo budem zateplovať a vypomstilo sa - 17 síce len krátkodobo ale stačilo aby zamrzli všetky nezateplené figi a aj mnohé Kaki, ktoré neboli zateplené a nemali práve ideálnu polohu. Tie staršie s lepšou polohou len trochu namrzli, a následne potom slabšie zarodili, než predchádzajúce 2 roky kedy nemrzlo.
To však zďaleka nebol koniec. Pred rokom v zime 2009/10 zima dokončila to, čo rok predtým načala. To čo namrzlo pred rokom zamrzlo väčšinou až po zem a niečo potom ešte vyrašilo v lete, niečo už ani nie.
Ľudia sa na mňa často obracajú s radou a posťažujú sa, preto to viem. Väčšine ľudí čo poznám Hurmi kaki vlani naozaj zamrzli, niektorí to potom vzdali úplne a zanevreli na toto úžasné ovocie a to je škoda. Pretože tie stromy na dobrých miestach alebo s dobrou starostlivosťou minulú zimu prežili a niektoré dokonca trochu aj zarodili.
Táto zima ktorú práve zažívame a ešte neskončila bude ešte horšia než tie predchádzajúce. Figi vymrznú úplne všetky a niektoré už ani neobrašia, hoci väčšina áno. Kaki budú všetky Talianské, Bulharské, Japonské a citlivejšie odrody či v menej vhodných podmienkach a zle zateplené či dokonca vôbec nezateplené vymrznuté či namrznuté až do staršieho dreva a úroda slabá alebo žiadna.
Iste staré stromy, ktoré už zažili mnoho zím sú otužilejšie a najmä ak prežili napríklad 15 - 40 rokov tak majú takú polohu, že sa asi dožijú až do 100 a možno aj viac. Ebenovníky sa v Číne dožívajú aj 400 rokov. V Európe sa pestujú len približne 100 rokov, na slovensku sa začali pestovať len pred asi 50 rokmi, takže tu tak staré stromy zatiaľ nemôžeme mať...
Preto keď niekto skúsi, väčšinou nemusí byť úspešní, ak nedodrží určité pravidlá ktoré ak podcení dlhodobo v pestovaní úspešný nebude.
Hurmi kaki síce netreba v našich podmienkach postrekovať, čím ušetríme svoj čas a peniažky za postreky, na druhej strane nesmieme zanedbať strihanie a zateplovanie a najmä výber toho správneho miesta vysadenia. Idealne v blízkosti väčšej nádrže, či rieky. Napríklad Dunaj, Hron, Váh, Nitra a podobne. Alebo veľká priehrada, či štrkovisko. Ak nemáte nič také v blízkosti nezúfajte, aj malé záradné jazierko je lepšie ako nič a ak ani to, tak niekoľko sudov s vodou si môže dovoliť každý. Ak nemáte sklaník, tak zhlobiť si nejaký zo starých vyradených okien zadarmo nie je až tak ťažké. Prípadne fólia nie je tiež tak drahá a ak nie je k dispozícii južná strana domu či múriku najlepšie v uzavretom meste, či aspoň obci, tak aj fólia je lepšie ako nič...
Nuž a pre tých čo sa nechcú zaťažovať s chúlostivejšími najšpičkovejšími veľkoplodými odrodami.
Alebo sa nachádzajú v horších klimaticky lokalitách, sú k dispozícii aj odrody ktoré sú dostatočne otužilé aby sa dali pestovať aj v horských podmienkach pri vyššej nadmorskej výške a bez zateplovania pretože znesú niektoré až -35.
Plody sú síce o niečo menšie, ale zasa ich je viacej a chuťovo sú trochu iné. Sú však ľudia ktorým chutia viacej ako klasické Kaki. Preto majú veľkú budúcnosť a časom budú určite ako vinikajúce ovocie so zdravotne nenahraditeľnými účinkami veľmi rozšírené najmä v domácich záhradkách ako spestrenie k našim jabĺčkam a hruškám.
jurkomts
25.02.11,18:32
Ešte aby som doplnil informácie k pestovaniu Costaty. Daný pestovateľ je z oblasti http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=F%C3%A1jl:HU_county_Zala.svg&filetimestamp=20070521221607, takže je to južnejšie. Odporúča podpník D. Lotus (miestny druh) dva-tri ho roky pestovať v kontajnery, po vysadení na trvalé stanovište ho ďalšie dva-tri roky kryť. Potom by strom nemal mať problém. Samozrejme treba zvoliť vhodné stanovište, aby bolo chránené.
Moja otázka znie, aký je rozdiel v odolnosti proti mrazu D. Lotus dajme tomu z Talianska a zo Slovenska?
wabi
25.02.11,21:58
Pretože na otázku rozdielu mrazuodolnosti z talianska a zo slovenska asi ťažko niekto zodpovedne prakticky urobil výskum, poďme ne to logicky.
Diospyros Lotus sa množí výhradne semenom. Mrazuodolnosť je u určitého druhu daná nejakým rozpätím. Toto sa v populácii jedincov príliš nelíši za normálnych okolností. Lotusy k nám boli prinesené ako semená a u nás sa vyskytuje prvá až 5 generácia maximálne, pričom generačný interval je u lotusu pomerne krátky. Už 6 ročný strom je schopný mať semená. Tieto veľmi radi pojedajú vtáky a svojim trusom roznášajú po okolí. Na vlhkých miestach potom lotusové semená dobre klíčia, takže sú schopné sa takto pomnožiť a dostať nečakane aj na relatívne vzdialenejšie miesta. Nie je síce typickým inváznym druhom, našiel som však takto "visiate semenáčiky na niekoľkých miestach.
Vráťme sa však k tým niekoľkým generáciám Diospyros Lotus na Slovensku. Je to príliš krátko aby mohli mať genetický dopad na mrazuodolnosť. Ak aj teda Slolenský Lotus bude odolnejší od Talianskeho, nebude to celkom isto výrazný rozdiel, skôr sa prikláňam k názoru že roziel nebude vôbec židny, ale ako dôkaz by musel byť pokus.
Tak napríklad takýto pokus som urobil pri gréckych mandliach a tam môžem potvrdiť na základe dôkazov a praktických skúseností, že grecke mandle sú výrazne citlivejšie na mráz ako semenáče. Tam kde naše mandle nikdy nevymrznú a rastú bez problémov, tu by som chcel povedať, že sa mi javia ako menej chúlostivé než broskyne dokonca! Tak na rovnakom mieste grécke mandle všetky pravidelne namŕzajú, občas niektoré dokonca vymrznú úplne...
Toto si však vysvetľujem mnohými generáciami, ktoré majú naše "Zoborské" mandle už za sebou a preto získali tak dobrú odolnosť...
Počul som však že virginiany sú v tomto na tom horšie. Údajne existujú takzvané južné Diospyros Virginiana, ktoré sú ešte dokonca chúlostivejšie než Lotus a potom severské Virginiany, ktoré sú naopak výraznejšie odolné voči mrazu.
Takže ani podpník virginiany, pokiaľ neviete aká virginiana to je nemusí byť hneď výhra...
Milas265
01.03.11,17:32
Takže ja mám na virginiane 3 odrody-3 stromčeky,druhý rok,bez krytia,zatiaľ
živé...max. -18 minulý rok a aj tento,uvidím,či vydržali...tiež mám Tipo dovezené z Chorvátska,zasadené minulé leto von na nechránenú polohu,ale zakryl som ho,takže neviem,ale stálo pár šupov tak na pokusy fain.Je štepený
do nejakého "chorvátskeho" semenáča,predpokladám lotus :eek:
A mám 1 ks Rossijanka na lotuse a Nikita Gift na lotuse,bez krytia tiež druhý rok a mal som dokonca úrodu na každej po 2 ks :D Zatiaľ o.k. ale ak príde
"Mrázik" tak asi zaplačem,ale do toho rizika idem. Budem za to aby Ukrajinu
zobrali do EU :D:D potom mi pošlú stromky ako mi poslali z Bulharska a nik nerobil z toho vedu...
wabi
02.03.11,10:30
Nuž tiež ma to zaujalo, gúglil som čo sa dalo, dokonca s kamarátom, ktorí je rodený Bulhar, ale vygúglil som len stránky, kde mali vypredané a ani nedebatovali a potom nejaký "Rozsadnik" ale neboli vôbec ochotný, hoci priateľ s nimi dokonca telefonoval a ak by aj poslali tak len v rámci Bulharska a o tom, že by to poslali na Slovensko nemohlo byť ani reči...
Nesľubujem si však od toho i tak veľa, pretože priateľ Bulhar, ktorý bol v Bulharsku si minulí rok doniesol od tiaľ asi 12 stromčekov, vydržal mu však iba jeden, ktorý má ukrytý v pivnici. Mali mimoriadne mizerné korene a preto 7 mu ani vôbec nevyrašilo a zvyšné len živorili až do jesene. Bol som pozrieť teraz k nemu na zahradu a je na nich už vidno že vymrzli aj tie čo minulé leto niečo vyhnali a to ich má tu v teplej oblasti, chránené chatou od severu, v zastavanom území obce. Akurát tá čo ju má vo veľkom kvetináči a bola od začiatku najsilnejšia v pivnici asi prežije.
Preto opatrne, hoci sú aj lacné tie Bulharské stromky. Z 12 kusov po 5,5 € to je 66€ plus doprava či cesta... Za jeden prežitý stromček je to aj dosť.
Treba s nimi zobchádzať opatrne a prvým rokom určite nesadiť hneď do voľnej pôdy, aby ste nedopadli ako môj známy.
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že by sa mi asi oplatilo z komerčného hľadiska proste vo väčšom nakúpiť v Bulharsku a nosiť a predávať za dvojnásobnú cenu, keď si však v praxi spočítam negatíva... Stromy sú voľnokorenné s mizernou koreňovou sústavou. Takmer žiadne vlásočnicové korene, iba niekoľko hrubých na krátko odoraných. Takéto sa dajú sadiť jadroviny, pretože majú veľkú regeneračnú schopnosť rany sa pekne zacelia a nevymŕzajú tak ľahko, ale Diospyros je ebenovník. Podstatne horšie regeneruje a na väčších ranách omrzá. Ak by som mal šťastie a polovica by prežila a vyrašila, potom by som bol pri nákupe spolu s dopravou povedzme na 12€ za živý kus a mal by som síce celkom pekné kolíky s mizernými koreňmi zošokované a cenovo by som bol aj tak drahý ak by som chcel aby sa mi to oplatilo.
Nejde však o to. Chcel som iba zistiť nejaké zaujímavé odrody z Bulharska do zbierky a na testovanie. I tu som však bol sklamaný, keď mi nevedeli povedať Bulhari akú odrodu vlastne predávajú a to sa s nimi rozprával Bulhar v ich rodnej reči.
Urobil som v posledných 2 rokoch tiež chybu, keď som vysadil lotusové podpníky do voľnej pôdy a naočkoval ich. V prvom roku mi vyrástli asi 1,5 m, niektoré aj viac. Potom som ich presadil opatrne do kvetináčov, pričom som sa samozrejme nevyhol osekaniu koreňov. Stromky väčšinou síce prežili, pretože som ich mohol presádzať hneď, a netrmácal ich cez celú Európu, ale i tak sa zošokovali a minulé leto mali mizerné prírastky. Do voľnej pôdy som sa neodvážil ich ani sadiť.
Viac krát takú chybu neurobím. Nie som na to hrdý, ale ak som urobil túto chybu aspoň sa poučím a kľudne to zverejním aj na tomto fóre... Možno si tiež niekto vezme ponaučenie. Je lacnejšie sa učiť na cudzích chybách.
Vypomstilo sa mi to, keď som ich šiel minulý týždeň predať odberateľovi do Bratislavi a on ich odmietol, hoci mal predtým o ne záujem, pretože sa mu nepáčilo, že kvetináč nie je dobre obrastený koreňmi. Bol to skúsený záhrdník a nie blondínka a ja som mu musel dať za pravdu. Chcel ale odomňa, aby som mu v máji dodal trojnásobný počet radšej menších ale od začiatku kvetináčovaných stromčekov s bohatou koreňovou sústavou, veľkou vitalitou, ktoré budem len teraz štepiť. Tieto stromky, nezošokované presadením, keď si ich niekto kúpy a vysadí do voľnej pôdy a bude dobre zavlažovať a hnojiť, tak budú mať 1,5 - 2 m prírastky hneď za prvé leto a behom ďalšieho roka dvoch už budú aj rodiť.
Vidíte ten rozdiel? Pri Hurmi kaki, je zásadný rast vo voľnej pôde. Vo voľnej pôde preto rastú až možno 10x lepšie ako v kvetináčku. Ako čerešňa ktorá vyrastie za 3 roky na pomerne veľký strom ale ak ju budete pestovať v kvetináčku môže z nej byť bonsai, i ten ak však dáte do voľnej pôdy začne rýchlo bujne rásť.
Takže mám k dispozícii 2 varianty :
1.
Stromy, podpníky, ktoré boli vysadené do voľnej pôdy a po roku na jar zaočkované.
Pri závlahe vo voľnej pôde v dobrých podmienkach na podpníku Lotus skutočne urobia ročne 1,5 až 2m prírastky za prvé leto, pretože všetku silu dajú do jediného ušľachtilého letorastu.
Tieto pekné bujne rastúce zdravé stromky boli presadené do kvetináčov, aby boli ponúkané na predaj. Výpad bol väčší než u iných druhov, sú jednoducho citlivejšie na presadenie než klasické jablone napríklad. Všetky sa zošokovali ale väčšina vyrašila a živorila v kvetináčoch. Prírastky sú samozrejme mizerné, ale výšku ktorú dosiahli keď rástli vo voľnej pôde im už nikto nevezme. "Blondínkam" sa preto páčia lebo sú veľké a koreň nie je podstatný veď ho i tak nikto nevidí...:D

Myslím si a poľa pokusu môjho Bulharského kamaráta to mám potvrdené, že stromčeky prinesené ako voľnokorenné z Bulharska je to podobné. Tie ktoré vysadil hneď do voľnej pôdy neprežili a ten ktorý je v kvetináči sa trápi... Voľnokorenný diospyros pri následnom presadení prudko zastaví tento bujný rast. Stromček s výrazne poškodenými koreňmi je rád ak vôbec prežije. Je síce veľký ale má nepomerne malú koreňovú sústavu a z tohoto šoku sa nezotaví buď to vôbec alebo až po niekoľkých rokoch. Iste budú aj výnimky ale vo všeobecnosti to iste platí.

2.
Pri stromčekoch rastúcich od začiatku v zakoreňovačoch - kvetináčoch pred presadením nikdy nie je možné dosiahnuť rovnakú veľkosť ako pri rovnako starých stromčekoch rastúcich vo voľnej pôde...
Majú však úplne inú koreňovú sústavu - veľa vlásočnicových koreňov - vysokú vytalitu. Majú možno len 15cm, možno 50-70 cm ale obrovskú vitalitu a schopnosť po presadení nezošokovať, pretože korene nie sú vôbec poškodené ale rastú už v prvom roku ako delo! Sú schopné urobiť už v tomto roku prírastok do 2 metrov, pokiaľ bude ponechaný len jeden výhon a budú dobre zalievané a hnojené samozrejme.

Mne ako pestovateľovi by mohlo byť jedno, ktorý typ rastlín predám. Či veľké s mizerným rastom, hoci teda aspoň rok kvetináčované a nie voľnokorenné, takže s vysokou pravdepodobnosťou že prežijú aspoň do prvej zimy a ďalej je to už na pestovateľovi ako sa o ne postará, alebo síce malé s vysokou vitalitou a perspektívou rastu nikdy nepresadzované a nepoškodenou koreňovou sústavou.
Viac roboty mám síce s tou malou paradoxne pretože ju musím udržať pri živote v kvetináči čo je ťažšie než tak urobiť vo voľnej pôde v lete. V zime naopak keďže je preskladnená v pivnici nenamrzne, čo by hrozilo pri tých vo voľnej pôde. I tie sú však zabalené a chránené, takže v tom to nie je.
Predávajú sa za rovnakú cenu a boli by ste prekvapení koľko ľudí napriek tomuto vysvetleniu siahne po tých veľkých...
A to sa hovorí že blondínky sú na vymretie...
V každom prípade oba smery sú možné a dokonca je možné kúpiť aj z Buľharska prostokorenné. Možno prežijú...
Viem že tých pár mojich oponentov sa pokúsi s z tohoto urobiť zasa srandu alebo to otočiť na to, že chcem haniť "konkurenciu" z Bulharska ale kto vníma obsah toho čo som tu uviedol isto pochopí že som sa snažil hlavne objektívne zhodnotiť fakty a skúsenosti. Vraví sa že dobrá rada nad zlato. Ale vraví sa aj že komu nie je rady tomu nie je pomoci. Sú ľudia ktorí síce už vyrástli ale ako malé deti sa musia sami popáliť aby pochopili že je to fakt horúce. Ja sám som niekedy taký a ako neveriaci Tomáš skúšam veci aby som sa poučil na vlastných chybách, takže mám pre to pochopenie. Ak tu píšem o svojich skúsenostiach, tak nie preto, aby som bol dôležitý či chcel poučovať. Nejde mi o to aby som mal vždy pravdu. Ak väčšinou dnes už naozaj mám pravdu, tak je to len preto, že som ju veľa krát predtým nemal a veľa krát som sa už popálil a poučil a nemám problém si to aj priznať.
jurkomts
02.03.11,13:26
No milas, ideš... . Asi by sme mali počakať na skúsenosti Milasa s tými jeho bulharmi. On ich aj tak zasadil do kontajnerov, a keď sa o ne stará (zálievka, zazimovanie) určite sa chytia. Asi šlo o mladé rastliny za naozaj dobrú cenu,a kedže potrebuje testovať určite sa mu to oplatí. Ja by som to zo dva roky nechal v kontajneroch (kontajner v nasledovnom roku zväčšiť), zosilnejú a môžu ísť na záhradu. Všade sa odporúča vysádzať na trvalé miesto až dva-tri ročné silné rastliny a nie nejaké špáratká, ktoré kvalitne premrznú.
Neviem wabi, aké veľlké sú tie tvoje malé Hurmikaki. Ak majú 30 -40 cm, od jari do jesene narastú tých 1,5 m (čo sa mi nezdá, lebo potrebujú zväčšiť aj koreňový systém) tak to drevo bohvieako nevyzreje a v zime môže pekne namrznúť. Myslím si, že na to konečné miesto by mal ísť stromček aj s nejakým starším drevom (2-3 staré kostrové konáre a kmeň), ktoré odolá hlavne prvej kritickej zime. Vek dreva je pri hurmikaki asi alfa a omega úspechu.
wabi
02.03.11,14:01
Nuž určite je to tak. Vek dreva je dôležitý a vek rastliny iste tiež. Hurmi kaki však v kvetináči naozaj nerastie dobre a už vôbec nie keď bolo presadené z voľnej pôdy.
Miesto kde sa má Kaki vysadiť však musí byť ako som už písal s výnimočnou mikroklímou v intraviláne medzi nezateplenými budovami na južnom slovensku, chránené od severu a pred vetrami a ešte aj zateplovať, obalovať a chrániť minimálne aspoň prvé roky... Alebo v studenom skleníku, či foliovníku...
Inak je to len experiment a s najväčšou pravdepodobnosťou neuspešný a hoci by malo drevo aj 10 rokov, veľa to nepomôže...
Jedného dňa príde zima... a otázka je nie či príde, ale kedy príde tá osudová zima:eek:. Staré stromy vydržia nielen preto, že majú staré odolnejšie drevo ale hlavne že majú takú polohu že sa moli stať starými a preto sa stanú ešte staršími, keďže nevymrzli doposiaľ nevymrznú ani v budúcnosti tak ľahko. Zatiaľ čo nové stromy musia mať to svoje dobré miesto a ak ho nedostanú pravdepodobne im nepomôže ani to, že boli niekoľko rokov dusené v kvetináči.
Inak: Čím je stromček Kaki starší, tým je pravdepodobné že bude ešte starší aj v budúcnosti a prežije mnoho a mnoho rokov... nie je pritom tak dôležité, či je to odroda z Bulharska, Japonska, Slovenský semenáč, či Talianská či Rakúska. Rozdiely v odolnosti voči mrazu medzi nimi iste sú ale neveľké.
Naopak ak vám stromček nevydržal na jednom mieste, neznamená to že vo vašej záhrade sa nedá tento druh či odroda pestovať. Na základe jedného pokusu sa nedá zovšeobecňovať. Ak zmeníte podmienky, vysadíte ho možno len o 20 m ďalej nájdete chránené miesto, či lepšie zateplíte, ostriháte, vysadíte starší a všetko môže byť zrazu inak.
Jedine hybridné krížence a Virginiany má význam pestovať aj bez hore uvedených opatrení...
Mám niekoľko sto kvetináčovaných Diospyrosov a pozorujem aj tie čo sú vysadené vo voľnej pôde na rôznych miestach takže to čo píšem nemám odskúšané na jednom kuse vo svojej záhradke a na 2 u suseda.
Prvé kaki som si kúpil pred 23 rokmi "Dunaj" a žije doteraz hoci nie u mňa...:mee:
Milas265
02.03.11,20:40
Tak takáto zásielka mi prišla z "bulgárie" Nejedná sa o hurmi,ale o veľkoplodé driene ,odrody ake tu nekúpite,teda bežne nie...
Podotýkam ja to ďalej nepredávam a ani nemienim :D
to nechám na iných....pre mňa a mojich kámošov sa to oplatí a bulhar nie je idiot,aby mi poslal stromky,ktoré sa nechytia :---
Poslal to v sobotu a v stredu som to mal na pošte. Mal som číslo balíka a sledoval som jeho trasu.Niekde som písal,že máme demokraciu a každý si
spraví ako chce.Buď za 18 eur v Blave,za 15 v Nitre za 10 vo Veselom,alebo za 5 takto .
http://s3.postimage.org/153rxpyh0/P3020218.jpg (http://postimage.org/image/153rxpyh0/)

Hurmi zásielka minulá jeseň
http://s3.postimage.org/158vidhac/image.jpg (http://postimage.org/image/158vidhac/)
paloo
05.03.11,04:22
Tak sa mi zdá,že ten posledný príspevok to tu nejako uspal...
wabi
05.03.11,22:00
Musím skočiť za pánom Tomanovom aby som nafotil tie jeho nepodarené ebenovníky z Bulharska. Telefonicky mi to schválil, pretože sám je z toho rozhorčený...
Ma aj driene aj ja som si z nich vzal hoci to nie sú tie "Bulharské z Bratislavy"
Driene mali naozaj dobré korene aj u neho tak ako je na fotke.
Kaki však nemali žiadne vlásočnicové korene, tak ako som už napísal mali korene mimoriadne mizerné a prežila mu z 12 len jedna.
Dostanem sa k tomu až v utorok. Fakt že foto ukáže najlepšie aké predávajú Bulhary Hurmi kaki...
Kupoval to u Elit Rozsadnik z Petriča, pravdepodobne dodáva do celého Bulharska, lebo na internete je všade.
Ak je cena bulharských Kaki štvrtinová tak kvalita je zrejme ešte horšia.
Hoci driene sú v poriadku, ale tie nie sú ani tak náročné ako kaki a vydržia neporovnateľne viac.
Milas265
06.03.11,09:40
http://s4.postimage.org/1uwfyurl0/tomel.jpg (http://postimage.org/image/1uwfyurl0/)

Aj toto bolo odtiaľ..Na základe tohoto som išiel "bulharskou cestou".Podotýkam iba,že veľa vecí sa nechytí aj u nás kúpených...
:D
Čo sa týka dovozu rastlín,tak v Bulharsku ,Chorvátsku,Slovinsku sú desiatky záhradných centier a stovky samostatných záhradníkov-ovocinárov.Takže kto je na dovolenke autom a prechádza tymito krajinami a má
záujem si priviesť rastlinku,je to na ńom.Ja len toľko,že je to tam lacnejšie.Polemizovať o odrode, mrazuvzdornosti,
podpníku atď,nechcem.Je to o cene.U nás sa záhradné centrá a ich ceny dajú zrovnávať s cenami na "západe".
Tiež naši politici stále melú o rozdielnych cenách a ako sa musíme vyrovnať s tými západnými,ale o platoch nikdy
nemelú.Dám otázku..Môže si dovoliť dať 33 eur za rastlinku Costaty /http://www.klivia.com/netradicne-ovocie/cennik-netradicne-ovocie/ priemerne zarábajúci človek ,živiteľ 3-člennej rodiny???
paloo
06.03.11,15:43
Tak veru všetko je to o cene:)Fotka sa mi zdá známa,kúsok za riekou Morava a cena oproti klivia polovičná:)
V lete ma na Istrii tiež zaujímali asimíny a tomely tak som tak kúpil nejaké rastliny Tipo po 30 kún,jasné,že by u mňa zmrzli no nekúp to za tie prachy:DRastliny kontajnerované,výška cez 120cm-fantázia:)
Ano ceny sú u nás svetové alebo ešte vyššie ale z tým mi nespravíme nič,leda sa presťahovať:mad:
wabi
06.03.11,23:26
Je to začarovaný kruh. Nedá sa žiť u nás a predávať za bulharské ceny. Pretože aj všetko ostatné je u nás drahšie približne v rovnakom pomere. Na druhej strane aj v chladnejších Slovenských pomeroch robíme neporovnateľne lepšiu kvalitu sadeníc. Drahší je však aj benzín a pritom v porovnaní s okolitými krajinami nie je o nič lepší ale je drahší. Všetko je drahšie a Slovák jednoducho zaplatí, ale dokedy nás bude tento systém takto žmíkať? To je ale skôr do politickej rubriky než k stromkom.
BXLmiami
07.03.11,08:24
mimotemy-čo by sa nedalo wabi.V zdravotníctve to tak beží už roky.Až na tie miliony ečok dlhov je všetko v poriadku:).
Ale vážne-ako často presádzate tie Hurmi Kaki?Treba každý rok?Ako s hnojením?
Milas265
07.03.11,17:33
Každý rok trošku zväčším kvetinač-alebo stavebný kýbeľ a potom po 4-om roku ho bachnem von.Prevlekat 50 kg opachu do pivnice nemienim :-))))
wabi
08.03.11,06:24
Pokiaľ pivnica nie je ďaleko od miesta pestovania a nádoba sa dá prešuchnúť aj bez dvíhania, tak to až taký problém nie je. Pokiaľ je opacha len 50 kg, tak je to v norme. Na Slovensku je norma, že muži môžu dvíhať až 60 kg predmety hoci aj každý deň... :D Ženy len do 15 kg. Kde je spravodlivosť? Je to asi trochu prehnané. Ženy zvládajú väčšinou viacej a muži často zas menej.:confused:
jurkomts
08.03.11,06:30
S tými 60 kg nesúhlasím, je to max. 50 kg (NV č. 281/2006 - príloha č.2) som tak trochu technik BOZP.
wabi
08.03.11,11:20
Robil som takého technika v kumulácii ešte pred možno 15 rokmi a vtedy to vážne bolo 60 kg, na rozdiel od Čiech kde to bolo len 50, tqak sa to zrejme zmenilo...;) v každom prípade to bolo prehnané a aj tých 50, by som asi celý deň vláčiť nemohol, hoci jednorázovo by to veľký problém nebol. Aj tak je to nepomer veď ženy sú ťehotné čím ďlaej menej...
BXLmiami
08.03.11,12:22
Aj tak sa to nedodržuje,aspon v zdravotníctve určite nie.Sestričky dvíhajú a dvíhaju...ale zase pacient nie je bremeno,ako som kdesi počula.
Milas265
08.03.11,14:53
Robil som takého technika v kumulácii ešte pred možno 15 rokmi a vtedy to vážne bolo 60 kg, na rozdiel od Čiech kde to bolo len 50, tqak sa to zrejme zmenilo...;) v každom prípade to bolo prehnané a aj tých 50, by som asi celý deň vláčiť nemohol, hoci jednorázovo by to veľký problém nebol. Aj tak je to nepomer veď ženy sú ťehotné čím ďlaej menej...

Nehádajte sa chlapci aj tak nemáte pravdu :D:D

Záleží koľko má jedinec rokov...a to nie som bezpečák...:D
jurkomts
21.03.11,06:43
Takže môj Hurmikaki - Dunaj, má už cez 2 m (dva rok vonku). V nedelu som ho tak trochu ostrihal, ale naozaj len minimum. Nenašiel som ani jeden zamrznutý konárik, čo je úspech po minulej jari keď bol taký nijaký. Toto leto už očakávam aspoň 2 - 3 plody, už čakám na kvitnutie a do jesene viditeľné zväčšenie koruny.
wabi
21.03.11,06:54
Takže môj Hurmikaki - Dunaj, má už cez 2 m (dva rok vonku). V nedelu som ho tak trochu ostrihal, ale naozaj len minimum. Nenašiel som ani jeden zamrznutý konárik, čo je úspech po minulej jari keď bol taký nijaký. Toto leto už očakávam aspoň 2 - 3 plody, už čakám na kvitnutie a do jesene viditeľné zväčšenie koruny.

Musíš mať dobrú polohu. Aj ho zakrývaš? Mne tento rok kaki čo neboli vôbec zakryté namrzli a niektoré asi vymrzli úplne, ale lotusy, hybridy a virginiany sú samozrejme úplne v poriadku bez zakrývania. Mráz poškodil len čistokrvné menej odolné Diospyros kaki.
jurkomts
21.03.11,07:51
Ako som už predtým uviedol, zľahka som omotal len kmeň (geotextíliou, pre istotu, keby odišla koruna) konáre ostali nezakryté. Strom je v strede záhrady, a tak nie je chránený stavbou, múrom. Záhradu mám na juhu Slovenska v záhradkárskej osade, kde sa objekty nevykurujú.
wabi
22.03.11,01:55
Tak to máš šťastie a dobrú polohu. Veľa robí aj strihanie najmä v lete, no i tak je to len otázka času kedy to schytáme naplno a vymrzne úplne. Čítal som o tom diskusiu ukrajincov na juhu pri pobreží pri čiernom mori. V zime 2005/6 im vymrzli nakompletku všetky Diospiros kaki aj lotus podpník. Iba mimoriadne dobré položené stromy to prečžili s tým, že vyrašili až od zeme. Vydržali iba mierne poškodené hybridy a bez problémov ešte aj zarodili Virginiany. Stalo sa to po 50 rokoch úspešného pestovania. Je tam fakt teplejšie ako u nás a i tak to tam nakompletku vymrzne - hoci iba raz za 50 rokov v priemere. To znamená pri priemernej dĺžke života že sa to s veľkou pravdepodobnosťou tam každý dožije.
U nás to bola zima nejako približne pred 20 rokmi keď aj na juhu pukali stromy v lese a bolo -30, ale to nie je nutné postačí aj -10 v takomto období keď je to už trocha narašené...
Ale ani my tu nie sme naveky - jedno ráno sa nezobudíš a je jedno aká bude vonku teplota...
Aspoň že Diospyrosy netrpia kučeravosťou ktorá ničí broskyne s následným glejkotokom a namŕzaním alebo mrtvicou a moniliozou ako marhule, ktoré kapú tiež veľmi skoro mladé...
Nehovoriac o spále ružovitých ktorá zabíja bez milosti jablone a hrušky o hlohu a jarabine nehovoriac.
Paradoxne sú na tom nakoniec tie slivky zo šárkov relatívne najlepšie...
Hoci Asimina - banán saveru aj keď rastie pomalšie zabíja všetko naokolo čo by jej mohlo uškodiť včítane hmyzu a húb a tak nás asi všetkých prežije včítane ľudí aj menovaných drevín...
paloo
22.03.11,20:44
Tak to máš šťastie a dobrú polohu. Veľa robí aj strihanie najmä v lete, no i tak je to len otázka času kedy to schytáme naplno a vymrzne úplne. Čítal som o tom diskusiu ukrajincov na juhu pri pobreží pri čiernom mori. V zime 2005/6 im vymrzli nakompletku všetky Diospiros kaki aj lotus podpník. Iba mimoriadne dobré položené stromy to prečžili s tým, že vyrašili až od zeme. Vydržali iba mierne poškodené hybridy a bez problémov ešte aj zarodili Virginiany. Stalo sa to po 50 rokoch úspešného pestovania. Je tam fakt teplejšie ako u nás a i tak to tam nakompletku vymrzne - hoci iba raz za 50 rokov v priemere. To znamená pri priemernej dĺžke života že sa to s veľkou pravdepodobnosťou tam každý dožije.
U nás to bola zima nejako približne pred 20 rokmi keď aj na juhu pukali stromy v lese a bolo -30, ale to nie je nutné postačí aj -10 v takomto období keď je to už trocha narašené...
Ale ani my tu nie sme naveky - jedno ráno sa nezobudíš a je jedno aká bude vonku teplota...
Aspoň že Diospyrosy netrpia kučeravosťou ktorá ničí broskyne s následným glejkotokom a namŕzaním alebo mrtvicou a moniliozou ako marhule, ktoré kapú tiež veľmi skoro mladé...
Nehovoriac o spále ružovitých ktorá zabíja bez milosti jablone a hrušky o hlohu a jarabine nehovoriac.
Paradoxne sú na tom nakoniec tie slivky zo šárkov relatívne najlepšie...
Hoci Asimina - banán saveru aj keď rastie pomalšie zabíja všetko naokolo čo by jej mohlo uškodiť včítane hmyzu a húb a tak nás asi všetkých prežije včítane ľudí aj menovaných drevín...
Nejak strácaš optimizmus,čo ťa privalil 100 orech?
Trošku života,ide predsa jar:)
wabi
23.03.11,03:44
Nuž jar. Som už správne rozšvungovaný a nestíham očkovať a vysádzať do toho 100 telefonátov denne od budúceho týždňa týždňovky v Čechách takže na Poradu už nebude veľa času. Chcel som sem zavesiť tie fotky, ale nestíham... A to chcem ešte opeľovať keď to začne kvitnúť...
Nechceš otestovať tie hybridy v tvojej mrazovej doline?
remba
28.03.11,08:40
Mám otázku na Wabiho.
Minulý rok som kupoval D. kaki tieto odrody
Karalio
Cine buli (prepis z azbuky)

nejako sa mi pomotal výklad k nim a na inete nemôžem k týmto odrodám nájsť popis.
Zaujímal by ma kratučký popis týchto odrôd.
1. typ plodu (mäkký, tuhý)
2. odolnosť voči mrazu (či ich pestovať iba v kvetináči, alebo staršie aj voľne vysadiť)
Juraj Bindzár
01.05.11,19:16
Dobrý deň chcel by som sa spýtať v ktorom termíne mám odoberať vrúble z hurmi-kaki, ako uskladnovať a kedy asi štepiť? dakujem
Vrúble sa odoberajú v januári keď nie sú veľké mrazy, uskladňovať by sa mali niekde v chladnej pivnici okolo 5 stupňov napichať do zeminy a dávať pozor aby nevyschli. Štepiť marec-apríl .
wabi
04.05.11,07:40
Mám otázku na Wabiho.
Minulý rok som kupoval D. kaki tieto odrody
Karalio
Cine buli (prepis z azbuky)

nejako sa mi pomotal výklad k nim a na inete nemôžem k týmto odrodám nájsť popis.
Zaujímal by ma kratučký popis týchto odrôd.
1. typ plodu (mäkký, tuhý)
2. odolnosť voči mrazu (či ich pestovať iba v kvetináči, alebo staršie aj voľne vysadiť)
Osprvedlňujem sa za oneskorenú reakciu, je sezona a nestíham.
Jedná sa o typické kaki s rozdielom že plody sú sladšie. Majú menej tanínov. Cinebuli dokonca ani žiadne taníny nemá a dá sa oberať aj jesť ešte tvrdá a nezmäknutá, pričom nemá trpkosti.
Mrazuodolné sú ako iné kaki, teda vonku sa dajú pestovať iba v najteplejších oblastiach a to ešte na najteplejších miestach a na zimu radšej prikrívať...
V kvetináči nerastú tak dobre, keď už, tak v naozaj riadnom sude a dobre hnojiť... na zimu potom do pivnice, či garáže - svetlo bez listov samozrejme nepotrebujú.
ela77
12.05.11,07:54
-wabi- neberieš telefón, tak skúsim ešte takto. Dnes som odokryla hurmikaki, bolo akoby pod urobeným stanom z netkanej textílie. Kúpila som ho vlani na jeseň od teba. Hoci tvrdíš, že nebýva napadnuté škodcami, tak prikladám foto, čo s tým. Vyzerá to ako kučeravosť broskyň. Na moje prekvapenie má kopu pukov a už aj kvety, len neviem ako by mali vyzerať celkom rozkvitnuté. Takže nielen na wabiho, ale ak sa neozve tak budem rada každej rade od kohokoľvek čo má s touto rastlinkou už nejaké skúsenosti. Prikladám foto listu s nákazou a aj ten kvet. Inak ma tie kvety veľmi potešili, len ako to bude s tým opelením.
A ešte na wabiho, je to hurmikaki , ktoré bude mať samčie a aj samičie kvety??? Nepamätám ako si ho predával, ale zrejme by si ma bol býval na to upozornil.
ochorenie 754487544975450

kvety:75451 75450 75452
Juraj Bindzár
22.05.11,16:21
Takže ja mám na virginiane 3 odrody-3 stromčeky,druhý rok,bez krytia,zatiaľ
živé...max. -18 minulý rok a aj tento,uvidím,či vydržali...tiež mám Tipo dovezené z Chorvátska,zasadené minulé leto von na nechránenú polohu,ale zakryl som ho,takže neviem,ale stálo pár šupov tak na pokusy fain.Je štepený
do nejakého "chorvátskeho" semenáča,predpokladám lotus :eek:
A mám 1 ks Rossijanka na lotuse a Nikita Gift na lotuse,bez krytia tiež druhý rok a mal som dokonca úrodu na každej po 2 ks :D Zatiaľ o.k. ale ak príde
"Mrázik" tak asi zaplačem,ale do toho rizika idem. Budem za to aby Ukrajinu
zobrali do EU :D:D potom mi pošlú stromky ako mi poslali z Bulharska a nik nerobil z toho vedu...
Zaujímalo by ma že čo je z tým kaki tipo čo si doviezol z Chorvátska , ja si ho chcem kúpiť tiež. Vanigliu už mám a ešte by to chcelo tipo a costatu.
Milas265
22.05.11,16:58
Čo by bolo? Vymrzla,ale nezrichtoval ju -18 v januari ale - 8 v marci...roztrhlo kmienik.Teraz vyháňa zo spodku,dúfam,že zo štepeného...:mee:
Juraj Bindzár
24.05.11,19:55
Nepozná tu niekto náhodou odrodu diospyros kaki- Rosso? Zaujímala by ma mrazu odolnosť .
Milas265
24.05.11,20:49
Našiel som iba toto...nič pre naše vonkajšie priestory...:D

http://s1.postimage.org/1hm637mh0/Kaki_Rosso01.jpg (http://postimage.org/image/1hm637mh0/)
Juraj Bindzár
25.05.11,04:41
Našiel som iba toto...nič pre naše vonkajšie priestory...:D

http://s1.postimage.org/1hm637mh0/Kaki_Rosso01.jpg (http://postimage.org/image/1hm637mh0/)
Toto som našiel aj ja:-)) ale ja som ju včera aj tak kúpil za 11eur , je to voľnokorenná rastlina bola zasadená na jeseň do 15 litrového kontajnera celú zimu bola vonku na nechránenom mieste, mraz ju poškodil ale napriek tomu raší aj dole aj hore a dodonca aj zo semenáča tak že za pokus to za tých 11eur stojí prinajhoršom budem mať aj diospyros lotus.ale verím tomu že keď ju v tom kontajneri nechám toto leto poriadne zakoreniť , potom ju nechám prezimovať v pivnici a na jar ju vysadím na chránené miesto kde býva o moc teplejšie ako tam kde som ju kúpil tak by rastlina mala mať úspech za pokus to stojí.
wabi
30.05.11,20:41
-wabi- neberieš telefón, tak skúsim ešte takto. Dnes som odokryla hurmikaki, bolo akoby pod urobeným stanom z netkanej textílie. Kúpila som ho vlani na jeseň od teba. Hoci tvrdíš, že nebýva napadnuté škodcami, tak prikladám foto, čo s tým. Vyzerá to ako kučeravosť broskyň. Na moje prekvapenie má kopu pukov a už aj kvety, len neviem ako by mali vyzerať celkom rozkvitnuté. Takže nielen na wabiho, ale ak sa neozve tak budem rada každej rade od kohokoľvek čo má s touto rastlinkou už nejaké skúsenosti. Prikladám foto listu s nákazou a aj ten kvet. Inak ma tie kvety veľmi potešili, len ako to bude s tým opelením.
A ešte na wabiho, je to hurmikaki , ktoré bude mať samčie a aj samičie kvety??? Nepamätám ako si ho predával, ale zrejme by si ma bol býval na to upozornil.
ochorenie 754487544975450
kvety:75451 75450 75452


Takže až teraz. Tá choroba na listoch je naozaj hubového pôvodu a vyskytuje sa len na listoch ktoré nevyrašili vonku ale v zakrytých vlhkých priestoroch napríklad skleník a podobne. Nie je však veľmi škodlivá ale ak sa ti zdá môžeš na ňu použiť bežný fungicíd pri rašení. Rastlina však vyženie ďalšie listy a malo by to byť v poriadku. Tie kvety by mali byť partenokarpické, teda z každého automaticky plod bez opelenia. Väčšina odrôd je takých... jedine niektoré Virginiany potrebujú opeľovača. Opelenie však neškodí žiadnej odrode ani tej partenokarpickej - zvyšuje úrodu a zväčšuje plody a zlepšuje im chuť.
V praxi sa však v západnej a južnej Európe nepoužíva opelovač vôbec a rodia i tak dobre.
Už sa mi aj dovoláš, treba len skúšať.
Juraj Bindzár
05.06.11,07:16
Zaujímalo by ma že ako sa opeluju odrody diospyros kaki . sú niektoré druhy napríklad tipo opelením stráca trpkú chuť a dá sa konzumovať aj v nezrelom stave .Zaujímalo by ma že či to opeluje samec ktorí nerodí iba opeluje .Alebo stačí druhý rodiaci strom napríklad Vaniglia ktorí aj rodí . Keď niekto vie , privítam každú dobrú radu.
wabi
05.06.11,15:07
Opelovanie Diospyrosov je veľmi zaujímavá a nedocenená téma.
Semenáče akýchkoľvek Diospyrosov môžu byť rovnako ako jednotlivé klony či odrody takýchto typov:
1. čisto samčie rastliny s iba samčími kvetmi - pochopiteľne nerodia
2. čisto samičie rastliny s iba samičími kvetmi - potrbujú opeliť inak nerodia, plody majú potom samozrejme semená.
3. čisto samičie rastliny s iba samičími kvetmi - nepotrbujú opeliť sú teda partenokarpické. Plody sa vyvinú aj bez opelenia bezsemenné ale ak sa opelia môžu mať semená.
4.Rastliny obojpohlavné s samčími i samičími kvetmi - samoopelivé nie partenokarpické teda ak sa niektorý kvet neopelí nevznikne plod.
5.Rastliny obojpohlavné s samčími i samičími kvetmi - nie samoopelivé nie partenokarpické teda ak sa niektorý kvet neopelí cudzím pelom nevznikne plod.
6.Rastliny obojpohlavné s samčími i samičími kvetmi - samoopelivé partenokarpické teda ak sa kvet neopelí vznikne i tak bezsemenný plod. Plody sa vyvinú aj bez opelenia bezsemenné ale ak sa opelia môžu mať semená. Takéto rastliny majú potom 2 typy polodov bezsemenné i semenné, ktoré sa potom líšia navzájom nielen obsahom semien ale aj chuťou veľkosťou a štruktúrou dužiny. U niektorých odrôd je tento rozdiel väčší u iných menší ale vždy sa nejaký vyskytuje.
7. Rastliny obojpohlavné s 3 druhmy kvetov. Samčími i samičími a navyše ešte aj obojpohlavnými kvetmi - môžu byť zasa podľa toho či sú samoopelivé a či sú partenokarpické takže vlastne zasa 4 kategórie. samoopelivé, cudzoopelivé a partenokarpické alebo nepartenokarpické a ich kombinácie.
Mám konkrétnu skúsenosť so stromčekom, ktorý nebol partenokerpický, teda všetky jeho plody majú semienko ale bol samoopelivý a vytváral i tak plody 2 rôznych tvarov a veľkostí podľa toho či to boli obojpohľavné väčšie kvety i plody štvorhranejšie, alebo iba samičie menšie - podlhovastejší tvar.
8.Aby toho nebolo dosť, tak aj niektoré čisto samičie stromy vedia niekedy nepravidelne na niekoľkých konároch vytvoriť samčie kvety a vedia tak opeliť iné stromy, či dokonca aj sami seba. Stretol som sa s tým len u niektorých samičích stromov a iba výnimočne raz za niekoľko rokov. Nedá sa na to spoliehať a zatiaľ som nezistil prečo sa to niekedy stáva a iba zriedkavo a nie u všetkých...?

Zhrnieme to. Opeľovať vedia všetky stromy, ktoré vytvárajú samčie kvety. Či okrem toho vytvárajú aj samičie kvety a rodia, alebo nie s tým nesúvisí.
Treba ešte povedať, že 2 typy polodov bezsemenné i semenné, sa líšia navzájom nielen obsahom semien ale aj chuťou veľkosťou a štruktúrou dužiny. U niektorých odrôd je tento rozdiel väčší u iných menší ale vždy sa nejaký vyskytuje. V čom tento rozdiel spočíva? Najlepšie keď to proste ochutnáte a bude vám to jasné...
U plodov zo semenami je tužina najmä v okolí semien tmavšia, tuhšia, hustejšia , menej tekutá i po dozretí. Menej trpká či dokonca sladká. V plode je však viac semien. Maximálne 6 ale najčastejšie iba 1-3. Často to znamená že iba polovica plodu má takúto zmenenú štruktúru a a v často plodu kde semená nie sú je štruktúra takmer "normálna". Ak teda niekto tvrdí že pri opelených plodoch sú tieto celé sladké a dajú sa jesť aj nedozreté tvrdé bez problémov, nie je to úplne jednoznačné a bude to platiť len pri niektorých odrodách a nie úplne, teda nie všetky a nie celé plody budú úplne sladké. Navyše je to iná štruktúra a chuť a to nie každému vyhovuje. Poznám ľudí ktorým takáto štruktúra jednoducho nevyhovuje a uprednostňujú preto bezkvôstkové odrody. Tiež pri sušení a spracovní to môže komplikovať prácu.
Faktom ale je, že opelenie vždy u všetkých odrôd zvyšuje úrodnosť za optimálnych okolností až na dvojnásobok.
V praxi sa vedia opeliť aj "kaki" Virdžínskymi, tieto však kvitnú často o pár dní neskôr, preto je potom opelenie nedokonalé... Najlepšie je odrodou na Kaki - kaki a na Virginianu zas virginianu.
Opelenie určite odporúčam ale treba zvážiť aj jeho drobné nevýhody... a tiež dôsledky na štruktúre a chuti plodov...
Juraj Bindzár
05.06.11,15:36
Opelovanie Diospyrosov je veľmi zaujímavá a nedocenená téma.
Semenáče akýchkoľvek Diospyrosov môžu byť rovnako ako jednotlivé klony či odrody takýchto typov:
1. čisto samčie rastliny s iba samčími kvetmi - pochopiteľne nerodia
2. čisto samičie rastliny s iba samičími kvetmi - potrbujú opeliť inak nerodia, plody majú potom samozrejme semená.
3. čisto samičie rastliny s iba samičími kvetmi - nepotrbujú opeliť sú teda partenokarpické. Plody sa vyvinú aj bez opelenia bezsemenné ale ak sa opelia môžu mať semená.
4.Rastliny obojpohlavné s samčími i samičími kvetmi - samoopelivé nie partenokarpické teda ak sa niektorý kvet neopelí nevznikne plod.
5.Rastliny obojpohlavné s samčími i samičími kvetmi - nie samoopelivé nie partenokarpické teda ak sa niektorý kvet neopelí cudzím pelom nevznikne plod.
6.Rastliny obojpohlavné s samčími i samičími kvetmi - samoopelivé partenokarpické teda ak sa kvet neopelí vznikne i tak bezsemenný plod. Plody sa vyvinú aj bez opelenia bezsemenné ale ak sa opelia môžu mať semená. Takéto rastliny majú potom 2 typy polodov bezsemenné i semenné, ktoré sa potom líšia navzájom nielen obsahom semien ale aj chuťou veľkosťou a štruktúrou dužiny. U niektorých odrôd je tento rozdiel väčší u iných menší ale vždy sa nejaký vyskytuje.
7. Rastliny obojpohlavné s 3 druhmy kvetov. Samčími i samičími a navyše ešte aj obojpohlavnými kvetmi - môžu byť zasa podľa toho či sú samoopelivé a či sú partenokarpické takže vlastne zasa 4 kategórie. samoopelivé, cudzoopelivé a partenokarpické alebo nepartenokarpické a ich kombinácie.
Mám konkrétnu skúsenosť so stromčekom, ktorý nebol partenokerpický, teda všetky jeho plody majú semienko ale bol samoopelivý a vytváral i tak plody 2 rôznych tvarov a veľkostí podľa toho či to boli obojpohľavné väčšie kvety i plody štvorhranejšie, alebo iba samičie menšie - podlhovastejší tvar.
8.Aby toho nebolo dosť, tak aj niektoré čisto samičie stromy vedia niekedy nepravidelne na niekoľkých konároch vytvoriť samčie kvety a vedia tak opeliť iné stromy, či dokonca aj sami seba. Stretol som sa s tým len u niektorých samičích stromov a iba výnimočne raz za niekoľko rokov. Nedá sa na to spoliehať a zatiaľ som nezistil prečo sa to niekedy stáva a iba zriedkavo a nie u všetkých...?

Zhrnieme to. Opeľovať vedia všetky stromy, ktoré vytvárajú samčie kvety. Či okrem toho vytvárajú aj samičie kvety a rodia, alebo nie s tým nesúvisí.
Treba ešte povedať, že 2 typy polodov bezsemenné i semenné, sa líšia navzájom nielen obsahom semien ale aj chuťou veľkosťou a štruktúrou dužiny. U niektorých odrôd je tento rozdiel väčší u iných menší ale vždy sa nejaký vyskytuje. V čom tento rozdiel spočíva? Najlepšie keď to proste ochutnáte a bude vám to jasné...
U plodov zo semenami je tužina najmä v okolí semien tmavšia, tuhšia, hustejšia , menej tekutá i po dozretí. Menej trpká či dokonca sladká. V plode je však viac semien. Maximálne 6 ale najčastejšie iba 1-3. Často to znamená že iba polovica plodu má takúto zmenenú štruktúru a a v často plodu kde semená nie sú je štruktúra takmer "normálna". Ak teda niekto tvrdí že pri opelených plodoch sú tieto celé sladké a dajú sa jesť aj nedozreté tvrdé bez problémov, nie je to úplne jednoznačné a bude to platiť len pri niektorých odrodách a nie úplne, teda nie všetky a nie celé plody budú úplne sladké. Navyše je to iná štruktúra a chuť a to nie každému vyhovuje. Poznám ľudí ktorým takáto štruktúra jednoducho nevyhovuje a uprednostňujú preto bezkvôstkové odrody. Tiež pri sušení a spracovní to môže komplikovať prácu.
Faktom ale je, že opelenie vždy u všetkých odrôd zvyšuje úrodnosť za optimálnych okolností až na dvojnásobok.
V praxi sa vedia opeliť aj "kaki" Virdžínskymi, tieto však kvitnú často o pár dní neskôr, preto je potom opelenie nedokonalé... Najlepšie je odrodou na Kaki - kaki a na Virginianu zas virginianu.
Opelenie určite odporúčam ale treba zvážiť aj jeho drobné nevýhody... a tiež dôsledky na štruktúre a chuti plodov...
Čítal som že odroda kaki tipo má oranžovo žltú farbu ale keď sa opelí má farbu do hneda a dá sa konzumovať aj v nezrelom stave a chuť je sladká . Otázka znie , ako sa volá vhodný opelovač pre odrodu Tipo.
wabi
05.06.11,16:35
Ešte raz. Nemôžete očakávať že tým že budete mať opeľovača získate na tejto Talianskej odrody všetky plody úplne sladké. Jedol som opelené plody tejto odrody. Nemení sa u nich celý plod ale len časť plodu v ktorom sa semienko nachádza a má naozaj farbu dohneda s takými čiaročkovitými pevnejšími štruktúrami. Tvrdenie že sa dá jesť nezmäknutý a nemá žiadnu trpkosť nie je úplne pravdivé. Pretože väčšina plodov nie je opelená a tie čo sú neprejavia tieto vlastnosti v celom plode až na vínimky.
Nechať si opeliť plody je však naozaj dobrý nápad, pretože toto opelenie nielen zmení chuť a štruktúru ale plody sú väčšie najmä úroda oveľa vyššia.
Pestujem odrodu Zengi maru ktorá je totožná s odrodou Šokoladnyj a vytvára aj samčie aj samičie kvety a mala by opeliť v rovnakej dobe kvitnúce "kaki" sama seba vie tiež opeliť a rodí skôr menšie plody a nepatrí nielen podľa môjho úsudku ale aj podľa iných pestovateľov k tým najlepším.
Zaujímavé je, že mi dokonca pri množení aj na tohoročnom vyrašenom čerstvom očkovanci na Lotusovom podpníku vytvoril samčie kvety, čo svedčí o jeho úrodnosti a intenzite kvitnutia. Bežne sa to totiž pri mladých stromčekoch nestáva a robia to len 3 odrody čo som zatiaľ pozoroval.
Rovnako viem o dvoch rôznych semenáčoch, samozrejme ďalej už štepených ako nový klon-odroda, ktoré tiež vytvárajú samčie i samičie kvety a vedia opeliť nielen sami seba ale aj iné blízkorastúce stromčeky. Majú pritom pomerne veľké a chutné plody.
Diospyros v našich podmienkach opeľujú do značnej miery mravce, preto keďže lietať nevedia je najlepšie ak sa koruny stromov ktoré majú byť opelené dotýkajú...
ela77
05.06.11,18:11
vďaka wabi, asi už nechám tú rastlinu na pokoji. Bola som dlhšie z domu a keď som sa teraz vrátila hurmikaki pekné rastú. Všetky rozkvitnuté zostali plodmi, len jeden odpadol pri silnom vetre. Ďalšie listy sú už pekné, tak teraz pre tie plody nemám odvahu to riešiť nejakým postrekom, radšej ich možno tie napadnuté odtrhnem. Takto som predvlani ošetrovala broskyňu a pomohlo. Pracne som odstraňovala kučeravosť listov. Alebo môžem aj keď už plodíky rastú ošetriť postrekom,??? (nové listy sú v poriadku)Budem ich strážiť ako oko v hlave. Neverila som že tento rok by niečo mohlo byť, lebo som to zasadila až v apríli tento rok a je to fajn. Aj keď by ešte nevydržali, viem že sa má stromček k svetu.
wabi
05.06.11,18:44
No samozrejme že bez problémov. Vymrznú hneď prvú zimu a potom už žiadne problémy nemáte. :)
Pretože Bulharsko a slovensko je podľa niektorých podnebie porovnateľné asi. Ale ak nemáte kde vyhodiť tých pár euro tak to bude iste dobrý nápad, veľa nestojí. Ak si pozriete moje predchádzajúce príspevky k tejto téme možno pochopíte, že -15 je na 95% naozaj málo.
Juraj Bindzár
05.06.11,19:10
No samozrejme že bez problémov. Vymrznú hneď prvú zimu a potom už žiadne problémy nemáte. :)
Pretože Bulharsko a slovensko je podľa niektorých podnebie porovnateľné asi. Ale ak nemáte kde vyhodiť tých pár euro tak to bude iste dobrý nápad, veľa nestojí. Ak si pozriete moje predchádzajúce príspevky k tejto téme možno pochopíte, že -15 je na 95% naozaj málo.
U mňa nevymrznú som si istý a to mám tie talianské odrody tipo vaniglia .
paloo
05.06.11,19:17
No samozrejme že bez problémov. Vymrznú hneď prvú zimu a potom už žiadne problémy nemáte. :)
Pretože Bulharsko a slovensko je podľa niektorých podnebie porovnateľné asi. Ale ak nemáte kde vyhodiť tých pár euro tak to bude iste dobrý nápad, veľa nestojí. Ak si pozriete moje predchádzajúce príspevky k tejto téme možno pochopíte, že -15 je na 95% naozaj málo.
U mňa vymrznú všetky, no Bulharské si v nádobách len tak vyhrávajú:):D
pepsikova
05.06.11,21:44
...ako sa dá vypestovať platan?..dostala som také guľôčky, je tam plno nosičov semiačok a vnútri jadierko...
...sorry, že som vám vbehla do debaty, ale na novú tému sa mi to nevidí..
wabi
06.06.11,05:01
Nuž len vysadiť a polievať. Čo iné? Na stratifikáciu je už neskoro. Otázka či sú jadierka dostatočne vyzreté...
pepsikova
06.06.11,06:59
..no to práve neviem, čo treba zasadiť, či tie páperkové nosiče na konci ktorých sú semiačka, alebo to jadierko...a čo je to stratifikácia?..
Milas265
06.06.11,13:51
Bulhari..:D

http://s2.postimage.org/4fubsvtw/CIMG0527.jpg (http://postimage.org/image/4fubsvtw/)



http://s2.postimage.org/4gftse90/CIMG0529.jpg (http://postimage.org/image/4gftse90/)

Nič netvrdím...ale chytili sa ,nič nevyschlo a na pokusy stačia. keď vymrznú
tak mám škodu ako keby som vyfajčil krabičku marlboriek..;)
Juraj Bindzár
06.06.11,15:16
Bulhari..:D

http://s2.postimage.org/4fubsvtw/CIMG0527.jpg (http://postimage.org/image/4fubsvtw/)



http://s2.postimage.org/4gftse90/CIMG0529.jpg (http://postimage.org/image/4gftse90/)

Nič netvrdím...ale chytili sa ,nič nevyschlo a na pokusy stačia. keď vymrznú
tak mám škodu ako keby som vyfajčil krabičku marlboriek..;)
Kolko rokov má to kaki že už má plod?
wabi
07.06.11,07:22
V prvom roku vyrastie podpník o rok najneskôr o 2 sa zaštepí či zaočkuje. a narastie špiciak v ďalšom narastie obrast a niekedy aj plod a o ďalší rok je už na 90% plod, ak je všetko v poriadku a rastlina nevymrzne alebo nenamrzne. Stretol som sa ale s tým napríklad pri Zengi maru alebo aj Garetson, že zakvitol hneď v tom roku keď bol zaočkovaný. Pokiaľ je rastlinaka bujná dokáže plod aj udržať. Neodporúčam však plod na takomto stromčeku ponechať zbytočne ju zabrzdí v raste.
Takže od vysadenia semienka podpníka je to za 2 až 5 rokov. Najčastejšie však na 4 rok.
Od zakúpenia potom rok dva.
Mimochodom stromčeky odolnejších odrôd prispôsobené na naše podmienky ktoré zo zárukou nevymrznú sú len 3x drahšie, takže 3 krabičky a istota?:rolleyes:
Alebo jedna krabička a 10% šanca že prežije aspoň niekoľko rokov a pri tej najlepšej opatere v najteplejšej oblasti a ukrývaná na tom najlepšom záveternom mieste.:confused:
Juraj Bindzár
07.06.11,10:41
V prvom roku vyrastie podpník o rok najneskôr o 2 sa zaštepí či zaočkuje. a narastie špiciak v ďalšom narastie obrast a niekedy aj plod a o ďalší rok je už na 90% plod, ak je všetko v poriadku a rastlina nevymrzne alebo nenamrzne. Stretol som sa ale s tým napríklad pri Zengi maru alebo aj Garetson, že zakvitol hneď v tom roku keď bol zaočkovaný. Pokiaľ je rastlinaka bujná dokáže plod aj udržať. Neodporúčam však plod na takomto stromčeku ponechať zbytočne ju zabrzdí v raste.
Takže od vysadenia semienka podpníka je to za 2 až 5 rokov. Najčastejšie však na 4 rok.
Od zakúpenia potom rok dva.
Mimochodom stromčeky odolnejších odrôd prispôsobené na naše podmienky ktoré zo zárukou nevymrznú sú len 3x drahšie, takže 3 krabičky a istota?:rolleyes:
Alebo jedna krabička a 10% šanca že prežije aspoň niekoľko rokov a pri tej najlepšej opatere v najteplejšej oblasti a ukrývaná na tom najlepšom záveternom mieste.:confused: Tak že táto vaniglia sadená v marci tento rok výška 110 cm kontajnerová na budúci rok keď nezmrzne , by mala zarodiť?:)
Milas265
07.06.11,14:35
V prvom roku vyrastie podpník o rok najneskôr o 2 sa zaštepí či zaočkuje. a narastie špiciak v ďalšom narastie obrast a niekedy aj plod a o ďalší rok je už na 90% plod, ak je všetko v poriadku a rastlina nevymrzne alebo nenamrzne. Stretol som sa ale s tým napríklad pri Zengi maru alebo aj Garetson, že zakvitol hneď v tom roku keď bol zaočkovaný. Pokiaľ je rastlinaka bujná dokáže plod aj udržať. Neodporúčam však plod na takomto stromčeku ponechať zbytočne ju zabrzdí v raste.
Takže od vysadenia semienka podpníka je to za 2 až 5 rokov. Najčastejšie však na 4 rok.
Od zakúpenia potom rok dva.
Mimochodom stromčeky odolnejších odrôd prispôsobené na naše podmienky ktoré zo zárukou nevymrznú sú len 3x drahšie, takže 3 krabičky a istota?:rolleyes:
Alebo jedna krabička a 10% šanca že prežije aspoň niekoľko rokov a pri tej najlepšej opatere v najteplejšej oblasti a ukrývaná na tom najlepšom záveternom mieste.:confused:

Pri 20ks je to dosť...a čo to sledujem tak vymŕzanie a omŕzanie aj odolných kúskov u nás je bežná vec...
paloo
07.06.11,19:02
Môže byť hocijako odolná odroda,keď je štepená na rovnakých podpníkoch ako Bulhari zmrzne tak či tak:mad:A žial na nejaké zázračne iné podpníky nevrúbluje nikto;)
Milas265
07.06.11,19:38
Ale zasa nerýp! :D
wabi
08.06.11,07:40
Môže byť hocijako odolná odroda,keď je štepená na rovnakých podpníkoch ako Bulhari zmrzne tak či tak:mad:A žial na nejaké zázračne iné podpníky nevrúbluje nikto;)

Kto tu zavádza? Určite si videl že odroda Klasického kaki vymrzla a podpník lotus prežil a veselo vyháňa od koreňa.
Niet žiadnych pochýb že nie podpník je slabým článkom ale práve naštepená odroda vymŕza.
Iste sú ľadové údolia kde vymrzne aj borovička pred tým ako ju do seba kopneš a zostane kocka ľadu nezahreje a nezahreje!;)
Ano presne tak.
Podpník vydrží o 5 stupňov nižšiu teplotu, inak povedané je asi o štvrtinu odolnejší než klasické "kaki". Ak nie je oslabený presádzaním z voľnej pôdy pri strate koreňov, tak sa bežne stane skôr to že vymrzne stromček až po zem, ale podpník - koreň prežije a snaží sa potom rásť z planého. Vydel som desiatky takto vymrznutých kaki a pritom živých podpníkov.
V prvom rade je dobre do našich podmienok odlnejšiu odrodu či už hybrid Diospyros kaki a Virginiany alebo virginianu samotnú ktorá nielen v teplejších oblastiach slovenska na rozdiel od Klasického kaki nevymŕza vôbec, ale znáša v pohode aj drsnejšie podmienky pretože vydržia v niektorých prípadoch až do -30 a viac.
Podpník druhu "Lotus" sa bežne používa pretože zväčšuje plody približne o tretinu a má veľmi dobrý koreň, ktorý dokáže živiť spoľahlivo aj veľa väčších plodov.
Teraz vidíme že v porovnaní s týmito odolnými odrodami na rozdiel od Bulharských či Talianskych je Lotus zasa pre zmenu o štvrtinu menej odolný a teda by sa mohlo stať, že vymrzne skôr a je slabším článkom.
Preto je dôležité vysádzať štepovance týchto odolnejších odrôd tak, že miesto štepenia či očkovania je asi 15-20 cm pod úrovňou pôdy, kde už zďaleka nie je tak zima ako vonku i v prípade že sa jedná o holomrazy.
Tiež tým, že rastliny sú bez presádzania s voľnej pôdy pri poškodených koreňoch nie je znížená ich vitalita čo je samo o sebe aj za ďalších 5 stupňov odolnosti.
Toto som tu ale už písal. Nie každý však pochopí tieto "zložité súvislosti" na prvý krát a tak treba len zopakovať :) a matka múdrosti sa iste časom dostaví keď ju dobre prišróbujeme.
aron1977
14.06.11,13:13
Potrebujem informaciu. Druhym rokom mam diospyros kaki odrodu Tipo pestovanu v nadobe. Uz prvym rokom zakvitla a kvitne aj teraz ale len samcimi kvetmi, ktore opadavaju. Nemala by tato odroda mat cisto len samicie kvety s piestikmi? Ďakujem.
Milas265
14.06.11,18:57
Ako vieš,že máš Tipo?
aron1977
15.06.11,04:40
Kupoval som v crz na stitku bol Tipo na podnozi Lotus. Mali aj Vanigliu ale ta je neskorsia. Kedze sa mi ta odroda nevidi preto sa pytam. Mozno poradi ten kto tuto odrotu pestuje.
wabi
15.06.11,06:18
Skutočne videl som to na vlastne oči ako malé stromčeky Tipo z Talianska nadopované hormónami kvitli ako bláznivé samčími kvetmi, hoci sa samozrejme jednalo o samice.
Skutočne ako som tu už písal niekedy sa samice ktorejkoľvek odrody "zbláznia" a zakvitnú na niektorom konáry len samčími kvetmi pritom na ostatných konároch normálne samičími ako sa patrí a niekedy sa zbláznia dokonca až tak, že zakvitne celý strom len samčími ale normálne sa to stáva raz za 10 rokov. Nikto nevie prečo sa to deje. Súvisí to s hormónami - ako keď napríklad niektorý strom nezávisle od druhu zakvitne na jeseň. Samozrejme stromčeky hormonálne ošetrené aby sa lepšie predávali, rýchlejšie rástli a boli zakvitnuté predčasne hoci "na to nemajú", robia takéto "psie kusy" často aj niekoľko rokov, pokiaľ sa hormonálna hladina neznormalizuje, potom by to malo byť v poriadku.
Ak chceš, vymením ti ho za iný stromček kvitnúci normálne samičími kvetmi, prípadne si vymeníš aj inú lepšiu, chutnejšiu či odolnejšiu odrodu ak chceš...
Ja stromčeky neošetrujem hormónami hoci potom rastú aj pomalšie. Ale to je normálne a prirodzené.
Mám 70 rôznych odrôd a klonov a tak zbieram podobné "rarity" ako je Tipo so samčími kvetmi, zaujímavé na pozorovanie ako sa to bude ďalej vyvíjať. Ak nie tak aspoň informu čo to bude robiť ďalšie roky.
Je tiež možné ale málo pravdepodobné, že sa jedná o mutáciu, alebo bol stromček naštepený práve zo "zblázneného" konárika ktorý práve vytváral samčie kvety ako som písal.
aron1977
15.06.11,06:45
Rastlina bola najpravdepodobnejsie z dovozu z Talianska bola zasadena v tvrdej ilovitej zemi. Dakujem za ponuku na vymenu ale radsej si rastlinu necham a pockam ci nezmudrie (ak zmudrie). Je uz hodne vysoka a vo vacsom kvetinaci takze preprava by bola problem. Budem informovat ako sa vyvija. Dakujem aj za uzitocnu odpoved.
ela77
21.06.11,07:15
som bývalý činžiakový človek, takže začiatočník v záhradkárčení. Vedela som tak akurát zasadiť priesady zeleniny. Pomohla mi táto porada a preto skúšam aj náročnejšie veci, pretože mám konečne záhradu. Na rady - Wabiho- som skúsila kiwi , má sa k svetu. Zobrala som od neho aj hurmikaki- je v poriadku a teším sa z plodov, ktoré nasadilo, hneď v tomto roku po zasadení. Vidno, že tie plody rastú(až na tri kusy, ktoré mi zhodila búrka). Čítam tu rôzne kritiky na neho a protinázory. Divím sa však, že po tom čo som hodila tu na stránku foto nejakého problému -hurmikaki- ktorý nastal po presadení z tmavej pivnice kde muselo prezimovať u mňa, sa experti a "znalci" neozvali a neporadili, ale iba podpichujú. Poradil mi jeden pán, pretože wabi bol vtedy mimo (nie každý má možnosť vysedávať často pri počítači a robiť múdreho), ale ako náhle sa wabi dostal k mojej prosbe hneď sa so mnou skontaktoval a usmernil ma. Pomohlo. Som rada, že je na tejto porade, pretože obhajobou svojej práce, dáva rady aj ostatným. Možno je trocha rozlietaný, ako každý iný zamestnaný, ale nestalo sa mi, že by sa nebol ozval a neporadil aj k rastlinkám, ktoré nemám iba od neho. Mám od neho -goji- je paráda, hurmikaki, má hneď po prezimovaní a zasadení túto jar plody, asiminu aj napriek tomu, že som už mala dať do voľnej zeme, som neposlúchla, lebo miesto pre ňu určené, nie je ešte voľné, skončila iba vo väčšom črepníku, ale má sa k svetu a na jeseň pôjde do záhrady. Som spokojná, takže tie žabomyšie vojny, ktoré tú človek niekedy číta, nie sú vôbec potrebné pre túto poradu. Wabi mi poradil aj s problémom iného ovocia, ktoré nemám od neho, preto mu touto cestou ďakujem a neprajníkom, alebo konkurentom (neviem ako ich nazvať) chcem odkázať, že na porade sa radí a nerobí reklama a nezhadzuje sa úsilie ľudí, ktorí majú toto nielen ako zamestnanie ale určite aj ako koníček.
Milas265
21.06.11,19:13
Tak raď......
ela77
21.06.11,20:18
podľa reakcií na môj príspevok mám pocit, že som tuším trafila do čierneho. Prečo by malo byť "zábavné" keď ohodnotím kladne niekoho. Ja neviem chváliť a klamať, ale keď som pátrala po radách čakala som aj reakcie od tých čo sú vraj odborníci na všetko, tak som sa ich nedočkala, ale zato som si prečítala, niektoré príspevky a práve pre ne som takto reagovala, pretože sa to tu začalo točiť nie okolo rád, ale iba provokovania.
paloo
22.06.11,03:54
podľa reakcií na môj príspevok mám pocit, že som tuším trafila do čierneho. Prečo by malo byť "zábavné" keď ohodnotím kladne niekoho. Ja neviem chváliť a klamať, ale keď som pátrala po radách čakala som aj reakcie od tých čo sú vraj odborníci na všetko, tak som sa ich nedočkala, ale zato som si prečítala, niektoré príspevky a práve pre ne som takto reagovala, pretože sa to tu začalo točiť nie okolo rád, ale iba provokovania.
Vydrž času ako húska klasu;)
jurkomts
22.06.11,10:52
Dúfam, že toho pána si myslela mňa, lebo ja som ti odpísal - síce len raz. Také nijaké výhonky má môj dunaj každý rok, vyzerajú ako zdegenerované, ale to len zo začiatku jari. Neskôr to ide pekne a teraz majú výhonky už cez pol metra a krásne veľké tmavozelené kožovité lopúchy (hodím sem neskôr foto). Nepoužívam žiaden postrek. Mne napríklad Milas poradil, že opad malých plodov spôsobuje silná zálievka studenou vodou, spravil som nápravu a posledné dva plody sa držia. Ak niekto vie poradiť tak poradí, netreba si však myslieť že každý jeden problém sa tu bude rozoberať, ja sem dávam tiež len konkrétnosti, ktoré som nevedeľ nájsť na internete alebo v literatúre. Niektoré informácie človek zistí až na vlastných chybách, ja nie som výnímka.
wabi
22.06.11,11:42
Som rád Ela, že ti rastliny rastú a ďakujem ti za podporu toho čo robím.;)
Fakt ale je, že najmä pri Kaki až čas ukáže či bude pozitívny rast dlhodobou záležitosťou. Miesto je priaznivé pre pestovanie v lete ale prežije stromček aj v zime?
Diospyros kaki sa dá bez väčších problémov pestovať naozaj len v najteplejších regiónoch a to ešte na chránenom mieste...
Ak nie sú podmienky ideálne a to sú naozaj zriedka, dá sa pomôcť prikrývaním, obaľovaním, sudmi s vodou, postekom na list najmä koncom leta hnojivami obsahujúcimi K a P a podobne.
Napríklad tiež rezom - strihaním. Práve v tomto období je dobre najmä mladé bujné letorasty skrátiť. Dosiahneme tak kompaktnejší rast. Stromček nevyholuje a predídeme tak možnému zlomeniu tenších dlhých výhonov v ďlších rokoch pri násade ovocia. Najmä však takto skráteným výhonom lepšie vyzreje drevo a stanú sa viac odolnými voči mrazom v zime. Striháme pritom paradoxne proti zvyklostiam tak, že posledný zostáva púčik smerujúci dovnútra, pretože v ďalšom roku na jar i tak minimálne najbujnejší vrcholový letorast odstrihneme a takto tie zostávajúce budú menej bujné smerujúce do strán a viac prispôsobené na úrodu. V prípade namrznutia v zime by však celý obrast letorastov 2 rádu šiel v ďalšom roku na jar dole.
Tiež kondícia rastliny je dôležitá. Ak stromček zakvitol a pekne rastie napriek čerstvému presadeniu je to dobrý začiatok. Na takomto mladom stromčeku sú však plody niekedy priveľkou záťažou. Stromček reaguje často tak, že má snahu plody zhodiť a svoju energiu radšej venovať rastu čo je správne. Nie vždy to však stromček dokáže najmä úrodné partenokarpické odrody. Tak mu pomôžeme tým, že plody odtrhneme pokiaľ sú maličké. Ja by som radšej nechal len jeden plod aby bolo na ochutnávku, maximálne dva a bude potom plod väčší a ostatné ovocie dal dole. Zvýši to tak úrodu v ďalších rokoch a zlepší kondíciu stromčeka.:)
ela77
22.06.11,17:57
Dúfam, že toho pána si myslela mňa, lebo ja som ti odpísal - síce len raz. Také nijaké výhonky má môj dunaj každý rok, vyzerajú ako zdegenerované, ale to len zo začiatku jari. Neskôr to ide pekne a teraz majú výhonky už cez pol metra a krásne veľké tmavozelené kožovité lopúchy (hodím sem neskôr foto). Nepoužívam žiaden postrek. Mne napríklad Milas poradil, že opad malých plodov spôsobuje silná zálievka studenou vodou, spravil som nápravu a posledné dva plody sa držia. Ak niekto vie poradiť tak poradí, netreba si však myslieť že každý jeden problém sa tu bude rozoberať, ja sem dávam tiež len konkrétnosti, ktoré som nevedeľ nájsť na internete alebo v literatúre. Niektoré informácie človek zistí až na vlastných chybách, ja nie som výnímka.
Samozrejme že áno, veď sme vtedy hovorili myslím aj telefonicky a to ma ukľudnilo. Ďakujem za riadny výklad a rady, lebo vtedy práve nebol k dostihnutiu -wabi- a mňa súril čas, lebo som odchádzala z domu na dlhší čas preč, preto som to chcela poriešiť sama s tým problémom na listoch. Mne na stromku zostalo 6 plodov, dva zhodila búrka, jeden nedopatrením ja a tak zostali 3 . Ešte sa pozriem ako ktorý rastie a potom sa rozhodnem, či ich nechám v takom počte. Budete sa mi možno smiať, tí ktorí už máte s touto rastlinou svoje skúsenosti, ale ja som stromčeku nechala tú oporu, ktorú som urobila pred zmrzlákmi po zasadení a prekryla netkanou textíliou. Znovu som ho tým prekryla, po jednej nepríjemnej búrke, ale už som tam natrhala diery, takže je aj chránené pred nepriaznivým počasím a má aj všetko čo potrebuje.. S tou zálievkou si musím dať pozor. Netreba nejaké hnojivo? A ak tak aké. Vďaka.
pmajap
22.06.11,18:20
Vlani v marci som kúpila (Sieberz) Diospyros Kaki, v ponuke uvedené, že posielajú kontajnerované rastlinky, prišlo otlčené v balíku korene v jutovine obalené ílom do hrče. Samozrejme,že vlásočníc bolo ako šafránu. Stromček mal cca 70 cm a po vysadení kvitol. tie dva kvietky odpadli. Tento rok nekvitol a má výšku asi 2m. Je možné zistiť o akú odrodu sa jedná, prezimoval v netkanej textílii. Bývam v lučeneckej kotline - extérny mráz a naopak v lete ext. teplo. v máji sme mali -7, zamrzlo všetko ovocie okrem nektariniek :confused:.
Rada by som vedela viac o odrode, ako ho chrániť a tiež dokúpiť ďalšie stromky, ale už nie z katalógu. A tiež akú má koreňovú sústavu - zasadila som ho necelé 3m od domu.
Juraj Bindzár
22.06.11,18:47
Vlani v marci som kúpila (Sieberz) Diospyros Kaki, v ponuke uvedené, že posielajú kontajnerované rastlinky, prišlo otlčené v balíku korene v jutovine obalené ílom do hrče. Samozrejme,že vlásočníc bolo ako šafránu. Stromček mal cca 70 cm a po vysadení kvitol. tie dva kvietky odpadli. Tento rok nekvitol a má výšku asi 2m. Je možné zistiť o akú odrodu sa jedná, prezimoval v netkanej textílii. Bývam v lučeneckej kotline - extérny mráz a naopak v lete ext. teplo. v máji sme mali -7, zamrzlo všetko ovocie okrem nektariniek :confused:.
Rada by som vedela viac o odrode, ako ho chrániť a tiež dokúpiť ďalšie stromky, ale už nie z katalógu.
Ja som do Sieberz napísal aby som sa dozvedel akú odrodu predávajú a odpísali mi že im dodávajú z Talianska odrodu Tipo.
pmajap
22.06.11,19:25
Ja som do Sieberz napísal aby som sa dozvedel akú odrodu predávajú a odpísali mi že im dodávajú z Talianska odrodu Tipo.
Ďakujem za odpoveď,tým pádom ma koreňový systém nemusí zaujímať, vymrzne skôr ako narastie.
paloo
22.06.11,19:35
Ďakujem za odpoveď,tým pádom ma koreňový systém nemusí zaujímať, vymrzne skôr ako narastie.
Skús pestovať v črepníku,možno ti prinesie viac radosti.
wabi
23.06.11,06:47
Ďakujem za odpoveď,tým pádom ma koreňový systém nemusí zaujímať, vymrzne skôr ako narastie.
Nevzdávaj to. Je celkom pekne chránený. Okolo sú domy a múrik.
Najjednoduchšia ochrana je:
1. Teraz ho pristrihnúť kvôli vyzretiu letorastov prvého rádu.
2. Koncom leta a na jeseň postriekať hoci aj obyčajným malým rozprašovačom hnojivom obsahujúcim mikroelementy najmä K a P ale nie N.
3. Nasunúť po opade listov na konáre kúrenárske sivé izolačné elastické trubky a vyplniť suchou rašelinou. Na jar ju použiješ do kvetináčov, takže ani zrno nazmar. Je to jednoduché a účinné.
4. Na zimu pod kmienok obložiť napríklad slama, seno prekryť vrecovinou, či netkanou textíliou.
5. Na zimu ho oblož napríklad 3 sudmi s vodou a celé prekryť netkanou textíliou.
6. Čerstvý hnoj konský či iný na primeranej kôpke pod stromom pod fóliou - mikróby pracujú a dokážu zohriať na celkom vysokú teplotu.
7. Odporový drôt len v niekoľkých najchladnejších nociach keď teplota klesne pod - 20, takže veľa energie nezožerie.
8. Do suda či večšieho vedra s vodou je možné použiť napríklad akváriový zohrievač vody. Niektoré majú dokonca termostaty ale to je zbytočný luxus. Pomáha dokonca aj obyčajné vzduchovanie a voda nezamrzne tak ľahko.
9. Rekupiračná trubka v pôde končiaca pod stromčekom. Náročnejšie ale urobíš raz a slúži roky.
10. Polistirénový domček - iglú je fakt extrém ale tiež sa poskladá iba raz a môže slúžiť viacero zím.

Tak niektoré s bodov sú jednoduchšie niektoré pracnejšie ale ak sa vykoná čo najviac z nich - nevymrzne.
Aspoň niektoré také naozaj nenáročné z týchto opatrení však zvládne asi každý a pomôže to.
Samozrejme je možné pestovať vo veľkom naozaj veľkom kvetináči či sude ale to nie je ono. Pri figách to odporúčam, ale pri Kaki je lepšie voľná pôda. Ešte je možné vykopať 2m jamu a urobiť takú jednoduchú tranšej, ale to nie je všade možné.
paloo
23.06.11,16:09
Všetky rady sú isto dobré no chýba posledná najdôležitejšia.Ak zmrzne kúpiš si nový tomelík...Bodaj by som nemal pravdu.V tvojej lokalite by som to riešil pestovaním v nádobe,ušetríš si sklamanie,čas a neposlednom rade aj euráče!
Môj vlaňajší semenáčik:)
http://s3.postimage.org/1k60679l0/P1120437.jpg (http://postimage.org/image/1k60679l0/)
pmajap
23.06.11,19:07
Paloo si zlatý, viem že v tejto oblasti je moja šanca mininálna aj s odolnejšími druhmi. Najstarší strom v mojej záhrade má 7 rokov.Zatiaľ mi nič nevymrzlo, "len" namrzlo. Ak by som mala o pár rokov menej riešim to ako ty,ale tie nádoby by ma zničili. Teším sa z každého stromu, skúsim to s wabiho radami.Posledné roky všetko tlačím do predzáhradky, včetne hrozna. Na tento rok to bolo dobré riešenie,ostatným tie isté "odolné" druhy vymrzli do koreňa.
paloo
23.06.11,19:45
Paloo si zlatý, viem že v tejto oblasti je moja šanca mininálna aj s odolnejšími druhmi. Najstarší strom v mojej záhrade má 7 rokov.Zatiaľ mi nič nevymrzlo, "len" namrzlo. Ak by som mala o pár rokov menej riešim to ako ty,ale tie nádoby by ma zničili. Teším sa z každého stromu, skúsim to s wabiho radami.Posledné roky všetko tlačím do predzáhradky, včetne hrozna. Na tento rok to bolo dobré riešenie,ostatným tie isté "odolné" druhy vymrzli do koreňa.
Keby si tak vedela koľko mám rokov...
wabi
23.06.11,20:04
Hurmi kaki stojí zato pestovať vo voľnej pôde samozrejme v lokalitách s krutejšími zimami treba vybrať odolnejšiu odrodu do -30 napríklad. V Teplejších oblastiach si môže človek risknúť odolnejšie toľko nezakrývať alebo pestovať menej odolné...
V kvetináči nemá Diospyros bohvieakú úrodu a je to trápenie. Ako Keď pes je celý život uviazaný na reťazi.
Iné je to pri fige, kde jednak je na mráz chúlostivejšia aj v porovnaní s tými najcitlivejšími Kaki ale hlavne oveľa lepšie znáša veľké nádoby...
paloo
23.06.11,20:16
Hurmi kaki stojí zato pestovať vo voľnej pôde samozrejme v lokalitách s krutejšími zimami treba vybrať odolnejšiu odrodu do -30 napríklad. V Teplejších oblastiach si môže človek risknúť odolnejšie toľko nezakrývať alebo pestovať menej odolné...
V kvetináči nemá Diospyros bohvieakú úrodu a je to trápenie. Ako Keď pes je celý život uviazaný na reťazi.
Iné je to pri fige, kde jednak je na mráz chúlostivejšia aj v porovnaní s tými najcitlivejšími Kaki ale hlavne oveľa lepšie znáša veľké nádoby...
Lepšie psovi na reťazi ako v zemi:)Uvidíme pri Lučenci sú kruté zimy, kraj z minulosti trochu poznám;)
wabi
24.06.11,06:26
Je to hlavne o poctivom zateplení na zimu a mikroklíme konkrétneho miesta. Ak sa tieto veci dodržia nemusí to byť hneď riadená eutanázia...:D
A keby aj je to menšia šialenosť ako si zabíjať mozgové bunky alkoholom, či riskovať rakovinu kvôli nadychovaniu a vyfukovaniu dymu.
Kaki sa predávajú v reťazcoch priveľmi draho a radosť z kaki vypestovaného vo vlastnej záhradke je fakt dobrý pocit.
Je to ako pri varení. Máš rovnaký recept a niekto je šféfkuchár a vie to urobiť na špičkovej úrovni a niekto má zas talent to odfláknuť a nedá sa to jesť.
Nuž tak preto niekto jednoducho nevarí nič okrem čaju a praženice, ale len málo kto si prizná že je to v ňom nie v panvici ani v recepte.
Nikoho však nenahováram aby si do veľkých mrazov kúpil stromček citlivého kaki. Tam patrí skôr odolnejšia Virginiana a ešte aj to pre istotu na chránemom mieste zateplená... hoci by to v skutočnosti mala vydržať aj bez toho. Ale pre istotu...
Ak však už stromček kaki je tak sa treba pokúsiť ho udržať pri živote. Iste aj za cenu kvetináčovania, ak chceš mať istotu, tak kvetináčuj...
pmajap
24.06.11,18:55
Čo je v zemi, v zemi aj ostane. Beriem to ako výzvu.
Asi 4m od stromu plánujem urobiť v múriku vodopád poháňaný solárnym panelom, pre vodný stľpec 2m, stačí 12 W výkon. Ale za tú istú cenu je samostatný sol. panel s výkonom 175 W, leto voda- zima ohrev Taliana. Laicky -175W je max. pri plnom slnečnom svite, čo v zime znamená mrazivú noc.Jednalo by sa o temperovanie asi m3 vzduchu pri tohoročnej výške stromu 2,7 m. Nevýhodou je kolísanie teploty. Keď drievko obalím podľa tvojho návodu tieto kolísania sa čiastočne upravia /alebo termostat ak to pôjde/. :D
Juraj Bindzár
24.06.11,20:37
Všetky rady sú isto dobré no chýba posledná najdôležitejšia.Ak zmrzne kúpiš si nový tomelík...Bodaj by som nemal pravdu.V tvojej lokalite by som to riešil pestovaním v nádobe,ušetríš si sklamanie,čas a neposlednom rade aj euráče!
Môj vlaňajší semenáčik:)
http://s3.postimage.org/1k60679l0/P1120437.jpg (http://postimage.org/image/1k60679l0/)
To je virginiana?
paloo
24.06.11,20:48
To je virginiana?
Nie je to semenáč Nikita´s Gift:)
pmajap
25.06.11,11:53
Všetky rady sú isto dobré no chýba posledná najdôležitejšia.Ak zmrzne kúpiš si nový tomelík...Bodaj by som nemal pravdu.V tvojej lokalite by som to riešil pestovaním v nádobe,ušetríš si sklamanie,čas a neposlednom rade aj euráče!
Môj vlaňajší semenáčik:)
http://s3.postimage.org/1k60679l0/P1120437.jpg (http://postimage.org/image/1k60679l0/)
Som amatér, riadim sa len intuíciou a sedliackym rozumom,ale to že tvoje ebenovníky sú mimoriadne som pochopila. Tých -15 ma dostalo. Možno budem vyvádzať psie kúsky, aby som ho udržala pri živote.Pred pár rokmi som sa koncom zimy túlala po Ríme. Všade sneh a príšerný ľadový vietor. V jednej záhrade starý figovník obsypaný plodmi v 2/3 zrelosti.
Aj keď je pár rastlín po ktorých túžim, bránim sa pestovať tie ktorých život závisí od mojej fyz. zdatnosti. Tá je už značne obmedzená(10? 15?? )rokov a potom čo, riadená eutanázia ako hovorí wabi.
wabi
26.06.11,17:57
Ak hovoríme o figách tak keď máš dobré miesto, je to nezmar. Tu v nitre rástla jedna figa z južnej strany múra 200 rokov a občas aj vymrzla ale len po úroveň pôdy a o to búrlivejšie potom zmladila. Takže aj bez prikrývania to naozaj zvládne, len potom každý rok nezarodí a iste treba na to dobré miesto v dobrom kraji...
Hurmi kaki ich je v Nitre niekoľko ale napríklad aj v Prtizánskom, staré stromy ktoré nikdy nezmrzli, predsa len sú odlnejšie o niečo ako figy... Zatriľ rastú tie najstaršie bez prikrívania už 43 rokov... zasa ale dobré miesto dobrý kraj...
pmajap
27.06.11,17:41
Ak hovoríme o figách tak keď máš dobré miesto, je to nezmar. Tu v nitre rástla jedna figa z južnej strany múra 200 rokov a občas aj vymrzla ale len po úroveň pôdy a o to búrlivejšie potom zmladila. Takže aj bez prikrývania to naozaj zvládne, len potom každý rok nezarodí a iste treba na to dobré miesto v dobrom kraji...
Hurmi kaki ich je v Nitre niekoľko ale napríklad aj v Prtizánskom, staré stromy ktoré nikdy nezmrzli, predsa len sú odlnejšie o niečo ako figy... Zatriľ rastú tie najstaršie bez prikrívania už 43 rokov... zasa ale dobré miesto dobrý kraj...
Wabi,Kaki som pristrihla podľa tvojho návodu, zohnala som i kvapalné fosforečno-draselné hnojivo (jeseň,jar), ale prosím ťa, akým hnojivom hnojiť teraz, a či môžem použiť hnojivo obsahujúce 4% humátu draselného, 2% K2O a stopové prvky s min. N.
V záhrade mám dve relatívne dobre chránené miesta pre ďalšie ebenovníky, jedno pôda s neutr. reakciou a druhé mierne kyslá.
Dalo by sa?
wabi
28.06.11,08:57
Wabi,Kaki som pristrihla podľa tvojho návodu, zohnala som i kvapalné fosforečno-draselné hnojivo (jeseň,jar), ale prosím ťa, akým hnojivom hnojiť teraz, a či môžem použiť hnojivo obsahujúce 4% humátu draselného, 2% K2O a stopové prvky s min. N.
V záhrade mám dve relatívne dobre chránené miesta pre ďalšie ebenovníky, jedno pôda s neutr. reakciou a druhé mierne kyslá.
Dalo by sa?

V pohode. Momentálne je ešte s čoho vyberať. A dá sa aj vysadiť von a do zimy zakorení. Na jeseň čo sa nepredá príde jeden pán a vykúpi všetko čo zostalo.
Neutrálna až mierne kyslá je ideálna reakcia pôdy.
S tým hnojivom P, K stačí hnojiť až koncom augusta v septembri. Momentálne je najlepšie prekysnutý hnoj, konský, ovčí, kravský, králičí, či slepačince a nechať skysnúť a zaliať tou brečkou alebo sa dá použiť aj nejaké iné skôr dusíkaté hnojivo, či postupne sa rozpúšťajúce.
valoo
30.06.11,19:52
Má tu niekto skúsenosti z pestovaním korea kaki a kavkaz? zaujímala by ma mrazuvzdornosť.
wabi
01.07.11,16:13
Mám obidva.
Je to klasické kaki, to znamená že ak vydrží -17 môžeme byť radi. To sú také tie fámy, že u niekoho to niekde vydržalo aj -25, ale pri mikroklíme ktorá tejto teplote nezodpovedá pri hrubom múre v závetrí pri vykurovanej budove, či jazierku a podobne. Reálne odolnejšie to nie je podľa mňa. Zatiaľ mám skúsenosť len v jednom prípade, že klasické Diospyros kaki vydržalo viac ako iné, - s jedným českým semenáčom, ktorý vydržal tam kde iné odrody na tom istom mieste za rovnakých podmienok vymrzli a to nie jedna, ale hneď 3 rastliny a to znamená že to nebola náhoda. Niekedy môžem zavesiť aj foto ak sa dokopem k tomu.
Mám 70 rôznych odrôd a snažím sa porovnávať. Väčšina sú však ešte mladé rastliny.
paloo
07.07.11,04:32
Zlaté oči...
wabi
07.07.11,06:47
Prečítal som si že jedna zásielková služba s peknými obrázkami píše o Hurmi kaki. Okrem stĺpovitých zázrakov tam už predávajú aj Talianske Hurmi kaki ktoré vydrží -20. Je to len drobným vtípkom v porovnaní so stĺpovitými čerešňami slivkami a podobne...
Napokon človek ako homo sapiens vydrží aj -60, kaď je dnu v iglú a prikúri si kahancom s tulením tukom napríklad. Takže keď tento stromček naozaj dobre prikrijeme vydrží podľa mňa aj -40.
Píšu že Hurmi kaki dorastá do 15 metrov.
Zároveň treba povedať, že Homo sapiens dorastá až do 254 cm asi rovnako často ako Hurmi kaki do 15m. Väčšina ľudí napríklad získa z predchádzajúcej informácie dojem že kaki je veľkosťou stromu niečo ako orech. V skutočnosti je to ešte viac pritiahnuté za vlasy. Myslím, že ani najstaršie a najväčšie kaki ktoré som videl nemali v našich podmienkach viac ako 5 m a to ani po 40 rokoch. Naopak väčšinou je to stom ešte menší...
Citujem: "Rodiť začínajú najskôr v 5 až 10roku, rodenie môžeme urýchliť zaštepením stromčeka."
Naozaj by z toho vyplývalo že predávajú semenáče a tie odporúčajú zaštepiť. To snáď nemyslia vážne. Ale nemali by sme im to mať za zlé. Veď to len prekopírovali text z nejakej enciklopédie aby zistili čo to vlastne v tom Taliansku kúpili aby to náhodou nepredali ako stĺpovitú čerešňu...
Hoci vlastne sa divím, že kaki ešte nemajú tiež "stĺpovité"
Ďalší text je tiež zábavný: Režeme na nízky kmienik s presvetlenou korunou na jar v marci až apríli. Pri reze musíme dávať pozor, keďže kvitne na konárikoch vyrastajúcich z jednoročného dreva.
Na jar by som skôr ako v máji kaki nerezal, pretože jednak ešte môže prísť mráz ako napríklad aj tento rok a jednak ešte neviem ktoré konáriky sú namrznuté zo zimy...
Nenapísali na čo máme dávať pozor iba že máme dávať pri reze pozor asi aby nás netrafil šľak že pri -17 nám stromček ktorý má podľa nich vydržať -20 úplne vymrzol...
Druhá polovica vety je pravdivá naozaj podobne ako vinič kvitne na nových mladých zelených výhonoch.
V našich podmienkach je samozrejme dôležitejší letný rez ktorý tam ale vôbec nespomínajú...
Pripadá mi to ako keď jedna zahraničná firma predávala popri iných rastlinách na výstave v Čechách aj paradajkové - rajčinové priesady - po 400 českých korún tento rok na jar. Brigádničky nič o ničom nevedeli. Väčšine ľudí vybehli oči a spýtali sa "Co jsou to za rajčata, že jsou tak drahý?" Brigádničky nevedeli ani že sú to rajčiny a nie to ešte že aké. Tak len mykli plecom že ako fakt nevedia. Predstavte si že každý deň na tej výstave sa pár tých rajčín za túto cenu predalo a to bez toho že by kupujúci vedeli čo vlastne kupujú. Mám podozrenie že došlo jednoducho k zámene ceny a boli to celkom obyčajné rajčiny...
Vyplýva z toho, že pre predávajúceho môže byť niekedy absolutná neznalosť skôr výhodou. Nič nevie, nič nepovie, nič nepokazí a nemusí si ani vymýšľať. Tak si myslím, že v tom katalógu tiež mohli niektoré údaje radšej vypustiť a našli by sa ľudia ktorí by im to kľudne kúpili ako stĺpovitú marhuľu napríklad. Vzhľadom na to že aj tak im to vymrzne tak je to vlastne jedno či budú mať suchú marhuľu alebo vyschnutú kaki.:D
Ale iste občas aj prežije...
Juraj Bindzár
31.07.11,20:16
Kedy sa odoberajú a dávajú do chladničky vrúble pre vrúbľovanie kaki? Tesne pred pučaním, alebo koncom februára až začiatkom marca? Všetci čo máte skúsenosti napíšte , aspoň si to upresníme.
wabi
04.08.11,21:21
Doteraz som odoberal vždy marec-apríl, ale teraz bude odoberať na skúšku už v decembri aby som odskúšal či nevydržia dlhšie bez narášania.
Juraj Bindzár
05.08.11,05:33
Doteraz som odoberal vždy marec-apríl, ale teraz bude odoberať na skúšku už v decembri aby som odskúšal či nevydržia dlhšie bez narášania.
Maďarský pestovateľ , ten čo má ten starý strom kaki Costata a ešte mu ani raz nenamrzol , tak on odoberá koncom februára až začiatkom marca a vravel že má až 80%nú ujatelnosť .
wabi
09.08.11,07:13
S tou ujateľnostou to môže byť pri optimálnych podmienkach ale samotný termín odoberania vrúbľou je menej dôležitý než aké je zrovna počasie v tom čase a hlave uskladnenie vrúblov. Samozrejme najdôležitejší faktor je podpník a najmä človek a jeho predsíznosť pri práci a nasledné obdobie zrastania a rašenia. V ktorejkoľvek fáze môže dôjsť k chybe...
Juraj Bindzár
10.08.11,08:11
Zaujímalo by ma že za koľko rokov začne plodiť 1meter vysoký stromček semenáč Diospyros lotus? Ja som počul že za 6 ale podľa mňa je to trochu dlhý čas nie? A či stačí mať dva semenáče alebo musíme mať samca a samicu?
wabi
11.08.11,16:19
Nedávno som počul, že niekomu zarodil lotusový semenáč už na 3 rok, ale to bude asi výnimka.
Zabudol si povedať či ti stačí aby zarodil alebo potrebuješ aby plody ali aj semená..?
Nuž Lotus ako každý diospiros je kindervajco. Ale tam si si aspoň istý že obsahuje čokoládu ale pri semenáči diospyrosa môže kľudne byť ako som už písal, že to bude jednoducho samec a plody mať nikdy nebude. Alebo to môže byť tiež samca, ktorá nie je samoopelivá a tiež bez opelenia plody mať nikdy nebude. Alebo možno bude partenokarpická a bude mať plody bez semien. Alebo bude samoopelivá ale to ti nikto nezaručí. Tiež nie je isté ak sa v prvom roku keď zakvitne prejavý nejako tak v druhom roku to môže byť inak a ustáli sa to až po niekoľkých rokoch ak budeš mať medzitým trpezlivosť a nevyrúbeš ju...:D
Ukazuje sa že aj u diospyrosov je normálne pestovať tieto druhy nie osamelo ale v sade...
paloo
11.08.11,17:12
Alebo ti zmrzne:mad:
Juraj Bindzár
11.08.11,17:51
Nedávno som počul, že niekomu zarodil lotusový semenáč už na 3 rok, ale to bude asi výnimka.
Zabudol si povedať či ti stačí aby zarodil alebo potrebuješ aby plody ali aj semená..?
Nuž Lotus ako každý diospiros je kindervajco. Ale tam si si aspoň istý že obsahuje čokoládu ale pri semenáči diospyrosa môže kľudne byť ako som už písal, že to bude jednoducho samec a plody mať nikdy nebude. Alebo to môže byť tiež samca, ktorá nie je samoopelivá a tiež bez opelenia plody mať nikdy nebude. Alebo možno bude partenokarpická a bude mať plody bez semien. Alebo bude samoopelivá ale to ti nikto nezaručí. Tiež nie je isté ak sa v prvom roku keď zakvitne prejavý nejako tak v druhom roku to môže byť inak a ustáli sa to až po niekoľkých rokoch ak budeš mať medzitým trpezlivosť a nevyrúbeš ju...:D
Ukazuje sa že aj u diospyrosov je normálne pestovať tieto druhy nie osamelo ale v sade...:D:D:D Samozrejme že chcem aby mal semená tak dúfam že tie tri lotusi čo mám bude stačiť na to aby som mal semená .Chcem ich všetky naštepiť na jeden strom.:D Konzumovať sa nebude lotus ale Vaniglia, Tipo a Rojo brilante. Na jar sem hodím foto že ako tieto stromčeky prežili . Alebo skapali.:-)))
wabi
15.08.11,06:02
Ty chceš štepiť Lotus a to ešte ani nevieš či je samec alebo samica a dozvieš sa to až za niekoľko rokov?
Šak ale prečo robiť zbytočne pokusy na roky dopredu...
Môžem ti dodať vruble 100% saice lotusa a tiež 100% samca a dokonca môžem to byť aj osvedčený plemeník Diospyros Virginiana. Takto by si mal unikát semenáče by boli hybridy lotusu a virginiany! Pochybujem že to niekto skúsil ale verím že by to malo fungovať a nestrácaš roky čakaní že možno......
paloo
16.08.11,16:52
Keď si naštepím na jeden lotus hocijaké senenáče nič z tým nestratím a ani nepokazím aspoň zistím či viem štepiť :-)) A keď tam ešte naštepím odrodu Kaki kavkaz ktorý má aj samčie aj samičie kveti na jednom strome tak neviem čo bude ale uvidím :-))))
To čo píšeš myslíš aj vážne?
Juraj Bindzár
16.08.11,19:37
To čo píšeš myslíš aj vážne?:D:D:D Chcel som tam napísať že hocijaké lotusové semenáče ale sa mi to nejako doplietlo ale nevadí , keď sú múdry musia byť aj hlúpi :D:D:D
Juraj Bindzár
17.08.11,14:51
To čo píšeš myslíš aj vážne?:D Tu je príklad že to nie je úplne nemožné čo som tu popísal , táto fotka pochádza z Maďarského pestovatelského fóra vraj to je Nikita kupovaná na Slovensku :rolleyes:
paloo
17.08.11,18:35
Predpokladám,že majitel tejto rastliny je nesmierne šťastný:mad:
Milas265
17.08.11,19:20
Nikita čo? Semenáč,štepenec,očkovanec ??
Tu sú "Bulhari" po 5 Eur na lotuse/Costata,Dunaj,Trojan,Hiratanenashi,Sheng.../Ja čo mám ORL
tak radšej takto../ORL= obe ruky ľavé:D:D

http://s2.postimage.org/2x7mqc63o/Bulhari.jpg (http://postimage.org/image/2x7mqc63o/)
Juraj Bindzár
17.08.11,20:19
Nikita čo? Semenáč,štepenec,očkovanec ??
Tu sú "Bulhari" po 5 Eur na lotuse/Costata,Dunaj,Trojan,Hiratanenashi,Sheng.../Ja čo mám ORL
tak radšej takto../ORL= obe ruky ľavé:D:D

http://s2.postimage.org/2x7mqc63o/Bulhari.jpg (http://postimage.org/image/2x7mqc63o/):D:D:DVšak aj ja mám už odrody Kavkaz ,Korejec, Buju, Meader,Tipo,Vaniglia,Rojo brilante, koncom mesiaca idem do Blavy pre Costatu a práve zháňam odrodu Hana fuyu a na jeseň mán objednané tri odrody Tipo. A aj tak tu píšem o semenáčoch štepencoch a očkovancoch:D:D:D:D A aj ja mám Dunaj za záhradou ale ten rodí iba ryby:):D:):D:):D:):D:):D:):D:eek:
Juraj Bindzár
18.08.11,19:56
Predpokladám,že majitel tejto rastliny je nesmierne šťastný:mad::rolleyes:Majitel tejto rastliny ani nevedel že ktorá časť rastliny je lotus a ktorá je nikita:D
Milas265
19.08.11,13:25
To,čo máš ,máš všetko vysadené vonku?
Juraj Bindzár
19.08.11,14:20
To,čo máš ,máš všetko vysadené vonku?Buju , Kavkaz a Korejec mám zatiaľ v kvetináčoch tie budem vysádzať až na jar . už som našiel aj odrodu Hana fuyu ale musím ísť pre to až do Budapešti a majú tam aj Costatu predávajú ich za 20 eur za kus a majú výšku od 150 do 170 cm.
paloo
19.08.11,18:46
A aj ja mám Dunaj za záhradou ale ten rodí iba ryby:):D:):D:):D:):D:):D:):D:eek:
Ten by som bral,nie je na predaj?Alebo aspoň vrúble:)
Juraj Bindzár
19.08.11,20:19
Ten by som bral,nie je na predaj?Alebo aspoň vrúble:)Tak ho tu máš , Dunaj zo záhrady . na druhej strane je Maďarsko:D:D:D
wabi
27.09.11,06:08
Našiel som v Čechách zaujímavý strom ktorého matka bola Rosianka a teda predpoklad odolnosti na mráz by mal byť a má červené listy a údajne aj intenzívne červené plody.
Juraj Bindzár
27.09.11,07:05
Pozdravujú ťa pestovatelia z Maďarska, vraj majú na jednom stromčeku dve odrody.:)
wabi
28.09.11,09:06
Nuž v jednom prípade sa mi skôr zdá že podrastá lotusový podpník ale v 2 prípade by to tak mohlo byť.
paloo
01.10.11,06:43
Môže niekto poradiť či Bycie srdce nie je to iste ako Dunaj a ak nie, odkial pochadza?
Vďaka:)
http://s3.postimage.org/ybj05ix0/IMG_7813re.jpg (http://postimage.org/image/ybj05ix0/)
Juraj Bindzár
01.10.11,10:39
Tak toto by som aj ja rád vedel ,som zvedavý čo sa o tom dozvieme . ja som počul že nie je to to isté .:)
Milas265
02.10.11,12:58
jurkomts
03.10.11,06:03
Dunaj, stav k 1.10.2011. Dva plody úplne zelené s malým náznakom oranžovej farby a to je teplo a slnko od začiatku augusta takmer bez prerušenia.
Juraj Bindzár
03.10.11,18:38
Aký veľký je ten plod v centimetroch?
wabi
04.10.11,10:02
Nuž ale veď každým rokom dozrievajú kaki rovnako - neskoro november-december až po opade lístia na stromoch len Virginiany dozrievajú o niečo skôr a tiež skôr opadávajú.
Juraj Bindzár
22.10.11,15:28
Dnes som konečne obral svoju úrodu , bol som v Kauflande 29 centov za kus, odroda Rojo brillante.:D
paloo
22.10.11,18:27
U nás na jarmoku dnes ponúkali tieto:)Krajina pôvodu:Slovensko,odroda Tebong
http://s3.postimage.org/3l7ufkzo/IMG_8087.jpg (http://postimage.org/image/3l7ufkzo/)
wabi
29.10.11,21:22
Porovnanie plodov niektorých odrôd hurmi kaki.
V spodnom rade je semenáč, ktorý som tu už opisoval. Vytvára dva druhy plodov a 3 druhy kverov. Rodí pomerne veľké a stálosladké plody - dajú sa jesť aj pred dozretím. Nad ním je odroda Budapešť.
Vrchný rad sú ďalšie odrody pre porovnanie. Vľavo je rosianka a jurský semenáč. Najväčší plod je 330g delicious vpravo. Je tam tiež 200g semenáč costaty... Všetky sú pestované vonku ale na chránených miestach. Semenáče sú pravokorenné.
paloo
30.10.11,06:59
Porovnanie plodov niektorých odrôd hurmi kaki.
V spodnom rade je semenáč, ktorý som tu už opisoval. Vytvára dva druhy plodov a 3 druhy kverov. Rodí pomerne veľké a stálosladké plody - dajú sa jesť aj pred dozretím. Nad ním je odroda Budapešť.
Vrchný rad sú ďalšie odrody pre porovnanie. Vľavo je rosianka a jurský semenáč. Najväčší plod je 330g delicious vpravo. Je tam tiež 200g semenáč costaty... Všetky sú pestované vonku ale na chránených miestach. Semenáče sú pravokorenné.
Mohol by si tu vložiť fotku v plnej veľkosti?Cez túto adresu napríklad:http://www.postimage.org/
vďaka
pmajap
02.11.11,11:19
Páni, to ste nazbierali plodov. A nikde nikoho, čo zavárate?
paloo
02.11.11,11:29
Myslím,že kopú jamy pre Tebong :D
http://dnes.atlas.sk/svet/eu-a-europa/775103/v-okoli-gyoru-zaznamenali-slabsie-zemetrasenie
Mali by počkať až naprší,zem je tvrdá ;)
jurkomts
02.11.11,13:11
Aký máte názor na pestovanie hurmikaki (menej odolné odrody - Ragno a Tipo) v nádobách - kontajneroch? Wabi, v sadoch a viniciach si mal článok, kde si hurmikaki odporúčal pre tento spôsob pestovania. Akú úrodu môžem dopestovať, oplatí sa to vôbec.
Juraj Bindzár
02.11.11,16:32
:) Ragno nepoznám ale Tipo si môžeš vysadiť na jar do voľnej pôdy ale iba na južnom slovensku. Ja ho mám tiež , prvú zimu prežil v kontajneri nechránený nekrytý, v Rusovciach ho nechali vonku na dvore celú zimu . V Komárne rastie asi 15 ročný strom a zatial ešte nevymrzol.:)
wabi
03.11.11,10:18
Aký máte názor na pestovanie hurmikaki (menej odolné odrody - Ragno a Tipo) v nádobách - kontajneroch? Wabi, v sadoch a viniciach si mal článok, kde si hurmikaki odporúčal pre tento spôsob pestovania. Akú úrodu môžem dopestovať, oplatí sa to vôbec.

Najlepšie je pestovať hurmi kaki vo voľnej pôde tam vedia dosiahnuť po pár rokoch i 50 - 100 kg pri dobrých podmienkach a to i na Slovensku.
Ak chceš pestovať vonku vo voľnej pôde môžeš postupovať podľa takejto stupnice, ktorú som zostavil:
chúlostivé kaki (-14-18 stupňov) - 3-4st.C - odolnejšie kaki (-17-21 stupňov) - 4-5st.C - lotus (-21-24 stupňov) - 2-4st.C - Hybridy(-24-28 stupňov) - 4-5st.C - Virginiany(-28-32 stupňov) - 4-5st.C - Meader(-31-35 stupňov)
Pričom stupnica začína pri chúlostivých kaki približne na 14-18 stupňoch pod nulou. Najodolnejšia odroda Meader zase vydržala bez akejkoľvek úhony v Kanade -35 a ďalšie leto ešte aj zarodila. Teda medzi najchúlostivejšou a najodolnejšou odrodou Diospyros je približne rozdiel 20 stupňov.

Hurmi kaki síce netreba v našich podmienkach postrekovať, čím ušetríme svoj čas a peniažky za postreky, na druhej strane nesmieme zanedbať strihanie a zateplovanie a najmä výber toho správneho miesta vysadenia. Idealne v blízkosti väčšej nádrže, či rieky. Napríklad Dunaj, Hron, Váh, Nitra a podobne. Alebo veľká priehrada, či štrkovisko. Ak nemáte nič také v blízkosti nezúfajte, aj malé záradné jazierko je lepšie ako nič a ak ani to, tak niekoľko sudov s vodou si môže dovoliť každý. Ak nemáte sklaník, tak zhlobiť si nejaký zo starých vyradených okien zadarmo nie je až tak ťažké. Prípadne fólia nie je tiež tak drahá a ak nie je k dispozícii južná strana domu či múriku najlepšie v uzavretom meste, či aspoň obci, tak aj fólia je lepšie ako nič...
Tiež je tu možnosť vykopať veľkú jamu ako tranžej, do nej vysadiť stromky a na zimu iba prikriť niečim, svetlo nepotrebujú. takže môže byť aj koberec na nejakých oporných latkách na to folia, zapadne snehom a nezamrzne isto, vykurovať netreba. Jediná investícia veľká jama aj to jednorázová...
Nuž a pre tých čo sa nechcú zaťažovať s chúlostivejšími najšpičkovejšími veľkoplodými odrodami.
Alebo sa nachádzajú v horších klimaticky lokalitách, sú k dispozícii aj odrody ktoré sú dostatočne otužilé aby sa dali pestovať aj v horských podmienkach pri vyššej nadmorskej výške a bez zateplovania pretože znesú niektoré až -35.
Plody sú síce o niečo menšie, ale zasa ich je viacej a chuťovo sú trochu iné. Sú však ľudia ktorým chutia viacej ako klasické Kaki. Preto majú veľkú budúcnosť a časom budú určite ako vinikajúce ovocie so zdravotne nenahraditeľnými účinkami veľmi rozšírené najmä v domácich záhradkách ako spestrenie k našim jabĺčkam a hruškám.
Vo voľnej pôde sa jednoznačne oplatia lestovať.
Treba si len vybrať správnu odrodu podľa toho kde budeme pestovať aká je klíma a mikroklíma.


Ďalšia dodatočná ochrana pred mrazmi je:
1. V júny-júly ho pristrihnúť kvôli vyzretiu letorastov prvého rádu.
2. Koncom leta a na jeseň postriekať hoci aj obyčajným malým rozprašovačom hnojivom obsahujúcim mikroelementy najmä K a P ale nie N.
3. Nasunúť po opade listov na konáre kúrenárske sivé izolačné elastické trubky a vyplniť suchou rašelinou. Na jar ju použiješ do kvetináčov, takže ani zrno nazmar. Je to jednoduché a účinné.
4. Na zimu pod kmienok obložiť napríklad slama, seno prekryť vrecovinou, či netkanou textíliou.
5. Na zimu ho oblož napríklad 3 sudmi s vodou a celé prekryť netkanou textíliou.
6. Čerstvý hnoj konský či iný na primeranej kôpke pod stromom pod fóliou - mikróby pracujú a dokážu zohriať na celkom vysokú teplotu.
7. Odporový drôt len v niekoľkých najchladnejších nociach keď teplota klesne pod - 20, takže veľa energie nezožerie.
8. Do suda či večšieho vedra s vodou je možné použiť napríklad akváriový zohrievač vody. Niektoré majú dokonca termostaty ale to je zbytočný luxus. Pomáha dokonca aj obyčajné vzduchovanie a voda nezamrzne tak ľahko.
9. Rekupiračná trubka v pôde končiaca pod stromčekom. Náročnejšie ale urobíš raz a slúži roky.
10. Polistirénový domček - iglú je fakt extrém ale tiež sa poskladá iba raz a môže slúžiť viacero zím.

Možno to znie zložito ale nie potebné všetko toto vykonať. Postačí keď dodržíte zopár najjednoduchších bodov a správne zvolená odroda nezamrzne ani na štrbskom plese.

Ak som ťa nepresvedčil o voľnej pôde, tak pestovanie vo veľkých nádobách prichádza tiež do úvahy.
Veľkosť stromčeka v nádobe vieme regulovať. Čím väčšia nádoba, tým vyrastie aj stromček väčší. Odporúčam však používať naozaj veľké nádoby a najmä zaštipovať a zaštipovať... Takto dopestujeme krásne obrovské "bonzaje". Stromček pestovaný v kontajneri presádzame prvých päť rokov vždy na jar. Použijeme zmes záhradnej pôdy, kompostu a piesku v pomere asi 2:1:0,5, ktorá má mať neutrálnu reakciu. Na liter substrátu pridáme zásobné hnojivo – dva gramy Cereritu, NPK, osmikot alebo podobné hnojivo. V ďalších rokoch presádzame v troch až štvorročných intervaloch. Pritom nemusíme použiť vždy väčší kontajner, ale časť koreňov aj so zeminou po celom obvode odrežeme a do rovnako veľkého kontajneru doplníme čerstvú zeminu. Prihnojujeme každoročne na jeseň zapracovaním do pôdy pod celou korunou päť až desať kilogramov maštaľného hnoja, prípadne pomaly rozpustného granulovaného hnojiva. Rastlinu pestovanú v kontajneri môžeme prihnojovať každé dva týždne až do augusta tekutou hnojivou zálievkou, napríklad 0,2% roztokom Harmavitu. Tiež listové hnojivá sú dôležité. Samozrejme bez hnojenia rastlina nedokáže v nádobách rodiť tak výdatne a nemá toľko možností ako vo voľnej pôde.
O tom, že aj takéto pestovanie sa oplatí netreba pri cenách plodov Hurmi kaki v obchodoch vôbec pochybovať!



Viac tu: http://asimina.webnode.sk/kaki/ (http://asimina.webnode.sk/figy/?utm_source=copy&utm_medium=paste&utm_campaign=copypaste&utm_content=http%3A%2F%2Fasimina.webnode.sk%2Ffigy %2F)
Milas265
03.11.11,17:12
pmajap
18.11.11,12:55
No a toto je Diospyros kaki.....
wabi
18.11.11,16:07
Pekná ukážka ako sa dá zazimovať stromček a ešte to aj dobre vypadá...:)
pmajap
18.11.11,16:31
Ďakujem
jurkomts
21.11.11,08:45
Len som zvedavý pmajap, ako ho zazimuješ ak trochu podrastie. Teraz má tenké kostrové konáre, ktoré sa dajú ohýbať, ale to za dva-tri roky už nepôjde. Možno však plánuješ len zazimovanie v prvých rokoch, potom to už necháš na prírodu. Zazimovanie v prvých dvoch - troch rokoch potrebné určite je. Inak súhlasím s wabim, dobre si to vyriešil.
Milas265
21.11.11,10:56
Hádam poriešila...nie? .:)
Juraj Bindzár
21.11.11,11:35
Táto ukážka nie je pekná, ale je istejšia a keby že teplota klesne pod -20 čo sa tu nestane , tak by som to ešte omotal z nejakým starým kobercom . Nemal som v úmysle zazimovať stromčeky ale nakoniec som sa rozhodol lebo istota je istota. Nebojím sa že by mi stromček vymrzol ale chcem mať na budúci rok nejaké plody takže som sa poistil. Pre zazimovanie som okolo stromčeka dal 5 kolíkov omotal som to z netkanou textíliou a napchal som tam slamu . Na vrch som dal obyčajnú fóliu aby mi to nepremoklo.:)
wabi
21.11.11,13:07
:)A kde máš gule? Blížia sa vianoce a ty tam nemáš výzdobu!
Juraj Bindzár
21.11.11,15:03
:)A kde máš gule? Blížia sa vianoce a ty tam nemáš výzdobu! .... Ty si na svoj kaki stromček môžeš svoje gule zavesiť už teraz.:D:D:D Ja na mojom budem mať v lete, najprv zelené a potom žlté:)
pmajap
21.11.11,16:02
Len som zvedavý pmajap, ako ho zazimuješ ak trochu podrastie. Teraz má tenké kostrové konáre, ktoré sa dajú ohýbať, ale to za dva-tri roky už nepôjde. Možno však plánuješ len zazimovanie v prvých rokoch, potom to už necháš na prírodu. Zazimovanie v prvých dvoch - troch rokoch potrebné určite je. Inak súhlasím s wabim, dobre si to vyriešil.

Ak prežije do jari. Na rok nemám šancu, teraz má 3m, ale ty si zazimúval kmienok a konáre si nechával volné. Potom to skúsim aj ja.
pmajap
21.11.11,16:11
.... Ty si na svoj kaki stromček môžeš svoje gule zavesiť už teraz.:D:D:D Ja na mojom budem mať v lete, najprv zelené a potom žlté:)

Juraj, ty junák podtatranský a prečo si ho zazimoval aj so spätným zrkadlom :eek::eek::eek:
Juraj Bindzár
21.11.11,16:45
Juraj, ty junák podtatranský a prečo si ho zazimoval aj so spätným zrkadlom :eek::eek::eek::) Na tie gule mal odpovedať Wabi a nie ty lebo to patrilo jemu :D . To zrkadlo nie je zrkadlo ale mal to byť skleník , zistil že ho nepotrebujem ale som to tam nechal aspoň mi nebude fúkať na kaki:)
paloo
21.11.11,16:54
jurkomts
21.11.11,18:57
Hádam poriešila...nie? .:)
Áno, ospravdlňujem sa, poriešila a dobre.
jurkomts
21.11.11,19:12
Minulý víkend som takto balil mladé asiminy + kmeň hurmikaki Dunaj. Suseda tak čudne zazerala až sa nakoniec odhodlala a opýtala sa , čo sú to za rastliny. Tak som vysvetloval a že pawpaw môže ochutnať za 3-4 roky ak pôjde všetko dobre. Sme taká čudná skupina ľudí ale je nás stále viac a viac.
wabi
21.11.11,19:19
No čakal som juraj že čo a nesklamal si! Mal som na hurmi kaki na niektorých celkom pekné gule, len mi zamrzli...:mee: Takže budem musieť zostať pri klasike. - umelej jedličke ako správny bojovník proti rúbaniu.
Juraj Bindzár
21.11.11,19:59
No čakal som juraj že čo a nesklamal si! Mal som na hurmi kaki na niektorých celkom pekné gule, len mi zamrzli...:mee: Takže budem musieť zostať pri klasike. - umelej jedličke ako správny bojovník proti rúbaniu. Dúfam že si sa neurazil, ale ja som už raz taký:)
Milas265
22.11.11,06:21
No čakal som juraj že čo a nesklamal si! Mal som na hurmi kaki na niektorých celkom pekné gule, len mi zamrzli...:mee: Takže budem musieť zostať pri klasike. - umelej jedličke ako správny bojovník proti rúbaniu.

To človeka prekvapí....

http://s9.postimage.org/o48d38xpn/nitra.jpg (http://postimage.org/image/o48d38xpn/)
wabi
08.12.11,09:48
Poznáte niekto odrodu Hurmi kaki : Honan red? Má červené listy, teda nielen na jeseň ale aj v lete a tiež výrazne červené plody doslova nabyté antioxidantami.
karino
08.12.11,20:33
ahojte v Zahradkari c.1 bola uverejnena fotografia hurmi mojho priatela a suseda.Mal na nej asi sto plodov.Zimuje ju zakrytim kmena.Ja mam v kvetinaci v byte z tallianska stromcek ale newiem kde sm dal wignetku ale ked najdem napisem.Susedove hurmi su vynikajucej chuti a myslim ze ma asi desat rocny stromcek.Dnes som sa stretol s majitelom Kohaplantu no a mam jablon na M9 ROZELA
Milas265
11.12.11,07:16
Tak to máš šťastie priamo od majiteľa,,.....akurát Rozelu kúpiš v každom záhradníctve :D,ale Honan red nie...to radšej zober niečo od suseda...
Milas265
11.12.11,07:29
Poznáte niekto odrodu Hurmi kaki : Honan red? Má červené listy, teda nielen na jeseň ale aj v lete a tiež výrazne červené plody doslova nabyté antioxidantami.

Nepoznám,lebo to bude asi menej odolná odroda....ako každé kaki :mad:...je pekné a vraj ozaj sladké,akurát menšie plody. Ja som
dnes odtrhol jeden :DSteiermark,čo mi dozrel a v porovnaní s Rojo Briliante z Kauflandu vyhral ,čo sa týka sladkosti o dve konské dlžky,akurát šupka bola s náznakom trpkosti...

http://www.rollingrivernursery.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=306&category_id=57&option=com_virtuemart&Itemid=26&vmcchk=1&Itemid=26

http://s12.postimage.org/4ppisypah/PC101076.jpg (http://postimage.org/image/4ppisypah/)
paloo
11.12.11,08:11
To,že Steiermark bolo sladké,chutné, je pekné:) No povedz kolko dní trvalo od kvetu než dozrelo?
Milas265
11.12.11,14:29
No,veľa...kvitol 27.marca na parapete v kuchyni....:D
pmajap
11.12.11,14:35
Pekne si nás dostal, už som ti začala závidieť:D
paloo
11.12.11,18:29
No 270 dní je dosť:eek:nič pre nás horňákov:D
wabi
11.12.11,19:38
Mne napríklad hurmi kaki odroda asimishimirazu vo voľnej pôde iba 2 ročný ale už 3m vysoký a rovnako široký stromček zakvitol až koncom mája, pretože bol primladý. Mal asi 30 partenokarpických plodov, o ktorých som neveril, že dozrejú. Dozrely skoro všetky. Je pravda, že teplá jeseň im dopomohla. Každý diospyros dozreje nie po určitom počte dní alej jednoducho vtedy, keď príde zima. Samozrejme nemôže prísť hneď -10 a to potom zmrznú a už nedozrejú ale pri -2-3 a to iba krátkodobo v noci, dozrejú hoci nie sú naplno dovivinuté. Iste odrazí sa to na kvalite a chuti...
Toto sa mi viac krát potvrdilo pri viacerých odrodách. Na druhej strane niektoré virginiany dozrejú už v auguste a som presvedčený, že dozrejú teda aj v horších podmienkach, hoci iste neskôr.
Faktom je že naši slovenský "hôrny chlapci" vo voľnej pôde pod holím nebom Diospyros Kaki jednoducho nedopestujú a budú odkázaný na hybridy či dokonca podľa polohy len na Diospyros Virginiana. Samozrejme skleník môže pomôcť...
Sme len okrajová oblasť a to aj na juhu...
pmajap
31.01.12,14:18
Diospyros kaki nastal čas rozlúčky? Dnes teplota -14 C, cez deň -2 C a do konca týždňa ešte nižšie. Aká teplota je smrteľná pre zazimovaný trojročný strom, chlapci juhu i severu aké máte skúsenosti. je ešte nádej, že prežijú.:(
Juraj Bindzár
31.01.12,16:12
Keď nemáš nič iné tak pichni pod tú plachtu kde máš kaki takúto nočnú lampu z 20 alebo 30 Wattovou žiarovkou. Nie úspornú ale klasickú, aspoň 10 cm od stromu a nezabudni ju zapnúť . Budeš tam mať o2 alebo 3 stupne teplejšie .:)
Milas265
31.01.12,17:03
Posledné dve zimy bolo u nás po -18 a prežili Nikita,Rosijanka na lotuse a Prok,Ungarn2 a Geneva Long na viržínke. Tipu sa nechcelo,ale vyhnalo.... smrť asi okolo 20 -22 si myslím,viržínky píšu trošku viac,ale nemám vyskúšané...
pmajap
31.01.12,18:14
V PT sú predpovede -20 C, tipo na lotuse a jednoročný na lotuse buď virgiliana, alebo ukrajinská neurčená odroda, zazimované, ale slabá koreňová sústava má nejakú šancu prežiť. Ohrievanie tu nepomôže, ak vymrzne tak podnož.
jurkomts
31.01.12,19:19
Posledné dve zimy bolo u nás po -18 a prežili Nikita,Rosijanka na lotuse a Prok,Ungarn2 a Geneva Long na viržínke. Tipu sa nechcelo,ale vyhnalo.... smrť asi okolo 20 -22 si myslím,viržínky píšu trošku viac,ale nemám vyskúšané...
Takže Tipa máš vonku na záhrade? ak ti prežije túto zimu, vysadím ho k domu aj ja.
Juraj Bindzár
31.01.12,19:32
Takže Tipa máš vonku na záhrade? ak ti prežije túto zimu, vysadím ho k domu aj ja. ak dobre viem tak si kúpil Ragno alebo aj Tipo?
paloo
31.01.12,19:32
Keď nemáš nič iné tak pichni pod tú plachtu kde máš kaki takúto nočnú lampu z 20 alebo 30 Wattovou žiarovkou. Nie úspornú ale klasickú, aspoň 10 cm od stromu a nezabudni ju zapnúť . Budeš tam mať o2 alebo 3 stupne teplejšie .:)
Ta čo,dva sudy pristaviť,napustiť vodu a čakať do jari či zmrznú:D
Nie ta voda v sudoch,ale tomely ;)
Juraj Bindzár
31.01.12,19:42
Ta čo,dva sudy pristaviť,napustiť vodu a čakať do jari či zmrznú:D
Nie ta voda v sudoch,ale tomely ;) Voda ti zamrzne ale žiarovka nie . Skús daď von na mráž 30 W žiarovku a daj vedľa nej na 30 cm teplomer , aten druhý o meter ďalej a uvidíš ten rozdiel.:)
jurkomts
31.01.12,19:47
ak dobre viem tak si kúpil Ragno alebo aj Tipo?
Tipo bude na jar, mali ich tam plno a to bol november. Predavač mi povedal, že ich zazimujú v skleníku. Ragno zostane v nádobe, tipo by mohol chytiť ńajlepšie miesto pri dome, sakra len aby mi vydržal ten Dunaj keď už prežil dve zimy. Neviem aké boli nyjnižšie teploty minulý rok, ale bol bez poškodenia. teraz hlásia mrazy až do polovice februára.
paloo
31.01.12,19:49
Voda ti zamrzne ale žiarovka nie . Skús daď von na mráž 30 W žiarovku a daj vedľa nej na 30 cm teplomer , aten druhý o meter ďalej a uvidíš ten rozdiel.:)
Ta to som tu pred časom čítal,až budem mať čas najdem to :D
jurkomts
31.01.12,19:49
Keď nemáš nič iné tak pichni pod tú plachtu kde máš kaki takúto nočnú lampu z 20 alebo 30 Wattovou žiarovkou. Nie úspornú ale klasickú, aspoň 10 cm od stromu a nezabudni ju zapnúť . Budeš tam mať o2 alebo 3 stupne teplejšie .:)
Teraz asi nepomôže ani osvetlenie z Tehelného pola.
paloo
31.01.12,19:53
Nevzdávaj to. Je celkom pekne chránený. Okolo sú domy a múrik.
Najjednoduchšia ochrana je:
1. Teraz ho pristrihnúť kvôli vyzretiu letorastov prvého rádu.
2. Koncom leta a na jeseň postriekať hoci aj obyčajným malým rozprašovačom hnojivom obsahujúcim mikroelementy najmä K a P ale nie N.
3. Nasunúť po opade listov na konáre kúrenárske sivé izolačné elastické trubky a vyplniť suchou rašelinou. Na jar ju použiješ do kvetináčov, takže ani zrno nazmar. Je to jednoduché a účinné.
4. Na zimu pod kmienok obložiť napríklad slama, seno prekryť vrecovinou, či netkanou textíliou.
5. Na zimu ho oblož napríklad 3 sudmi s vodou a celé prekryť netkanou textíliou.
6. Čerstvý hnoj konský či iný na primeranej kôpke pod stromom pod fóliou - mikróby pracujú a dokážu zohriať na celkom vysokú teplotu.
7. Odporový drôt len v niekoľkých najchladnejších nociach keď teplota klesne pod - 20, takže veľa energie nezožerie.
8. Do suda či večšieho vedra s vodou je možné použiť napríklad akváriový zohrievač vody. Niektoré majú dokonca termostaty ale to je zbytočný luxus. Pomáha dokonca aj obyčajné vzduchovanie a voda nezamrzne tak ľahko.
9. Rekupiračná trubka v pôde končiaca pod stromčekom. Náročnejšie ale urobíš raz a slúži roky.
10. Polistirénový domček - iglú je fakt extrém ale tiež sa poskladá iba raz a môže slúžiť viacero zím.

Tak niektoré s bodov sú jednoduchšie niektoré pracnejšie ale ak sa vykoná čo najviac z nich - nevymrzne.
Aspoň niektoré také naozaj nenáročné z týchto opatrení však zvládne asi každý a pomôže to.
Samozrejme je možné pestovať vo veľkom naozaj veľkom kvetináči či sude ale to nie je ono. Pri figách to odporúčam, ale pri Kaki je lepšie voľná pôda. Ešte je možné vykopať 2m jamu a urobiť takú jednoduchú tranšej, ale to nie je všade možné.
Jurko prepáč tie sudy majú byť tri;)
jurkomts
31.01.12,19:56
Tento "cirkus" okolo tomelov je ešte v rámci normy, ale pestovatelia paliem a figovníkov majú po srande. Samozrejme ak ich nezabalili do špeciálnych búdok z polystyrénu, krabíc, plachiet. Potom to v záhradach vyzerá ako na trhovisku.
pmajap
31.01.12,20:04
..u mňa ako v rómskej osade, susedia v šoku, ešte tie tri sudy a uzavreté oddelenie.
Juraj Bindzár
31.01.12,20:21
Tipo bude na jar, mali ich tam plno a to bol november. Predavač mi povedal, že ich zazimujú v skleníku. Ragno zostane v nádobe, tipo by mohol chytiť ńajlepšie miesto pri dome, sakra len aby mi vydržal ten Dunaj keď už prežil dve zimy. Neviem aké boli nyjnižšie teploty minulý rok, ale bol bez poškodenia. teraz hlásia mrazy až do polovice februára.Dunaj ti určite nevymrzne lebo potrebujem z neho vrúble.:D
Milas265
01.02.12,06:23
Neviem prečo chlapci z juhu najviac stresujú? Šak majú najteplejšie ;) .....vlastne tí zo severu už nemusia ani stresovať...sorry....
pmajap
01.02.12,18:55
:D:D
Juraj Bindzár
01.02.12,19:13
Neviem prečo chlapci z juhu najviac stresujú? Šak majú najteplejšie ;) .....vlastne tí zo severu už nemusia ani stresovať...sorry.... Chlapci z juhu stresujú iba preto lebo majú figovník a vysadené kaki stromčeky na Jeseň tenké ako ceruzky odrody napríklad Buju ,Vaniglia, Rojo Brilante. Takže nemám dôvod na stres??:confused:
pmajap
01.02.12,20:07
...a v lete gule, najprv zelené a potom žlté, to je na superstres :D
mmmm1
01.02.12,21:37
Povedzte mi prosim kde sa teda dá kúpiť hurmi, ktoré bude relatívne rýchlo rodiť,je odolný, má pekné veľké plody a nie je drahý. Ďakujem.
Milas265
02.02.12,07:11
Ešte si zabudol na šťavnatý,sladký,nezvieravý...:D...to by som aj ja rád vedel....

P.S. Existujú,len nie sú vhodné do naších končín.....:eek:
Preto mám malé,zvieravé a neskoro rodiace..:D
Juraj Bindzár
02.02.12,08:59
Povedzte mi prosim kde sa teda dá kúpiť hurmi, ktoré bude relatívne rýchlo rodiť,je odolný, má pekné veľké plody a nie je drahý. Ďakujem. . Tak také nekúpiš nikde.:)
Milas265
02.02.12,12:55
pmajap
03.02.12,20:33
Čo je to:Nie drahý???

http://www.lecooke.com/cms/fruit-trees/persimmon-trees.html

...nie tieto, ale môj Diospyros kaki bude na jar za babku (cena palivového dreva):(
wabi
06.02.12,14:58
Ako chuťovku by som chcel uviesť 5 najnovších Ukrajinských odrôd hybridov
Diospyros Virginiana a Diospyros Kaki, ktoré sa u nás už v budúcom roku budú
odskúšavať a neboli ešte zatiaľ publikované. Ide o potomkov slávnych ukrajinských
hybridov: Rosijanky a Nikitskej bordovej. Podľa popisov by mali mať väčšie a
chutnejšie plody a pritom vysokú odolnosť voči mrazom.
Aj táto zima dáva zapravdu skeptikom v pestovaní tradičných "hurmi kaki" mimo tých najlepších podmienok bez dôkladného zateplenia...
Preto u nás jednoducho bude potrebné pestovať tieto hybridy, ktoré sú šľachtené na Ukrajine už 70 rokov. To sa nedá tak ľahko dohoniť, keď niekto ako ja začal s hybridizáciou len pred pár rokmi...

1. Gora Goverla. Je to dcéra Nikitskej Bordovej. Až 270 g. oranžové plody zrejú v októbri.
Veľkosť plodov má teda takmer dvojnásobnú v porovnaní s matkou Nikitskou bordovou a
mrazuodolnosť udávajú ukrajinci porovnateľnú. Má najväčšie plody s pomedzi všetkých
mrazuodolnejších hybridov. Je to hybrid 3 generácie.

2. Pamjati Pasenkova. Matka je Rosianka. Vyšlachtil ju jeden z najvýznamnejších
Ukrajinských šľachtiteľov, po ktorom nesie aj meno. Veľkosť plodu je do 150g. Výborná
sladká chuť. Dozrieva koncom októbra až začiatkom novembra a deklarovaná odolnosť do -
27. Hybrid 2. generácie.

3. Gora Roman Koš. Matka je Nikitská bordová. Žlté až 270g. Dozreieva ako posledná z
pomedzi Ukrajinských odrôd až začiatkom novembra. Hybrid 3 generácie, odolnosť do -27.

4. Sosnovská. Najnovšia hybridná Ukrajinská odroda. V tomto roku bola po prvý raz
spomenutá. Plody síce len 100g ale sladké bez akejkoľvek trpkosti i pred úplným dozretím.
Dozrieva v polovici októbra. Deklarujú mimoriadnu odolnosť proti mrazom do -30 a
vhodnosť aj do studených oblastí so skorými jesennými a neskoršími jarnými mrazíkmi.

5. Čučupaka. Najnovšia hybridná partenokarpická Ukrajinská odroda. V tomto roku bola
po prvý raz spomenutá. Deklarujú mimoriadnu odolnosť proti mrazom do -30. Stredne
veľké 150g plody dozrievajú v októbry a sú sladké bez akejkoľvek trpkosti.
paloo
06.02.12,18:59
Хурма, привитые саженцы зимостойких сортов: Россиянка, магазин Наш Сад, Киев (110 грн.)

Цена
110 грн.

Просмотров: 5
Дата: Вторник 11 октябрь 2011


http://4.static.slando.com/photos/live/24/hurma-privitye-sazhentsy-zimostoykih-sortov-rossiyanka_44577924_1_F.jpg Хурма, привитые саженцы зимостойких сортов: Россиянка (110 грн.) (http://prodam.slando.com.ua/kiev_city/hurma-privitye-sazhentsy-zimostoykih-sortov-rossiyanka_P_44577924.html) Постоянная ссылка на это объявление
Связаться с пользователем
Не забудьте сообщить рекламодателю, что вы нашли это объявление на Slando 380XXXXXXX Показать телефон (http://prodam.slando.com.ua/kiev_city/hurma-privitye-sazhentsy-zimostoykih-sortov-rossiyanka_P_44577924.html?region=25&subregion=NULL&tag=%D1%81%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D1%86%D1%8B&#swap) Написать автору объявления (http://prodam.slando.com.ua/kiev_city/ad/message/44577924/22742_1.html)
Хурма:

Виргинская крупноплодная – сорт виргинской хурмы, плод может завязываться без опылителя с ромовым ароматом до 80 г, вкусовая оценка 3,5 балла из 5, созревание растянутое с середины сентября, хранится до 1 месяца, морозостойкость до – 35С, самый морозостойкий сорт хурмы;

Мидер – сорт виргинской хурмы, для вызревания урожая нужен сорт-опылитель, плод с ромовым ароматом до 75 г, вкусовая оценка 4 бала из 5, созревание растянутое с конца сентября, хранится до 1 месяца, морозостойкость до -32С;

Джон Рик – сорт виргинской хурмы, для вызревания урожая нужен сорт-опылитель, плод с ромовым ароматом до 75 г, созревание в начале октября, вкусовая оценка 4 балла из 5, морозостойкость до –30С;

Россиянка – гибрид хурмы виргинской и хурмы восточной, плод может завязываться без опылителя, со слабым ароматом без терпкости и высокой сахаристостью, жёлто-оранжевый до 150 г, вкус 5 баллов из 5, созревает в начале октября, долго висит на дереве, не опадает, сорванным может сохранятся до января, морозостойкость до – 30С, один из самых популярных сортов в Украине;

Никитская Бордовая - гибрид Россиянки и восточной хурмы; плод может завязыватся без опылителя, вкусный бордовый 150 г, созревание в середине октября, морозостойкость до -27С;

Гора Говерла – гибрид Н.Бордовой, плод завязывается при наличии опылителя, оранжевый 270г, созревает в конце октября, морозостойкость до -27С, самый крупноплодный из всех сортов в Украине;

Памяти Пасенкова – гибрид Россиянки от одного из главных хурмоводов Украины А.К.Пасенкова, плод сладкий до 150 г, созревает в ноябре, морозостойкость до -27С.

Гора Роман Кош – гибрид Н.Бордовой; плод завязывается при наличии опылителя, жёлтый до 270г, созревает в начале ноября, морозостойкость до -27С, самый поздний из всех гибридных сортов в Украине;

Опылитель – сорт виргинской хурмы преимущественно с мужскими цветками, используется исключительно для опыления гибридных сортов, рекомендуется 1 растение опылителя на 6- растений гибридных сортов, морозостойкость до -35С;

Сосновская – новый гибридный украинский сорт. Плоды некрупные до 80 г, но созревают в середине октября, дерево карликовое, рекомендуется для регионов с ранними заморозками. Морозостойкость до -30С. Абсолютная новинка 2011 года.

Божий Дар – новый гибридный украинский сорт. Плоды образуются без наличия сорта-опылителя, средние до 150 г, созревают в октябре. Вкусовые показатели превосходят остальные сорта. Поступит в реализацию с 2012 года.

Чучупака – новый гибридный украинский сорт. Плоды образуются без наличия сорта-опылителя, средние до 150 г, сладкие без тёрпкости, созревают в октябре, очень урожайна. Абсолютная новинка 2011 года!

Новинка – новый гибридный украинский сорт, который помимо своих вкусных и сладких плодов ещё и опыляет другие сорта. Абсолютная новинка 2011 года.

Aj keď zima nahráva podľa wabiho skeptikom tak by som mu chcel povedať,že nie sme skeptici ale realisti.Možno uzná a dá mi za pravdu.K tým chuťovkám len tolko,že tento inzerát v podobnom znení ako som ho tu v ruštine nakopíroval poznám asi 3 rok.No musím uznať,že cena 110 hrivien čo je 10-11€ je mimoriadne lákavá. Mrazuvzdornosť podľa ruských fór je kapitola sama o sebe to tu asi písať ani nemusím.Kto skúšal pestovať,pestuje vie o čom hovorím.A kto neverí väčšinou po zime podobnej ako táto aj uverí.
jurkomts
06.02.12,19:16
Neviem neviem. Mrazy hlásia do 20.2. ale to samozrejme ešte zmenia (nie k lepšiemu). Ja som mal minimum -14, takže nervózne sledujem každú novú informáciu o počasí kvôli jedinému hurmikaki v exteriéry - Dunaj a to nemám -25 mrazy a menej, to by som rovno zabalil. Na jar vyhodím na záhradu Nikitu, Koreu a Kaukaz a testovanie pokračuje.
wabi
07.02.12,11:16
Ono ani tak nejde o to koľko presne ale skôr kedy. V akej fáze narašenia to príde, aká je vlhkosť, či je námraza, ako dlho nízke teploty trvajú...
Prikrývanie je dobré nielen proti mrazu ale aj proti slnku v predjarnom období...
Podľa všetkého sa táto zima nelíši príliš od predchádzajúcich troch. Takže asi 4 zima po sebe, kedy najnižšie teploty dosiahnu v najteplejších regionoch na -14 až -17 stupňov, takže je to tak na hranici prežitia obyčajných klasických hurmi kaki, aké sa dovážajú napríklad z Talianska. Znamená to v praxi ak sú stromčeky dobre prekorenené, nie sú čerstvo vysadené a sú na chránenom mieste, tak len trocha namrznú, ak sú prikryte, tak vôbec. Na horšom mieste namrznú výraznejšie až do 2-3 ročného dreva ak nie sú prikryté a tým pádom ani nezarodia. To ale za predpokladu že sa to bude vyvíjať ako predchodzie roky. Najdôležitejšia bude ešte jar. Hoci Kaki rašia až v máji, ak ich aj máte v kvetináčoch, neprenášajte ich von skôr ako 2 májový týždeň a to za predpokladu priaznivých predpovedí...
Hybridy sú dobré preto, že ak sú dobre prekorenelé a majú povedzme už aspoň 5 ročné drevo, je možné ich v najteplejších oblastiach pestovať bez zvlášnej starostlivosti a prikrývania, na chránených miestach.
Čo je ale dôležité, vďaka zvýšenej mrazuodolnosti sa na Slovensku značne rozširuje areal možnosti pestovať toto úžasné ovocie aj na miesta kde je o pár stupňov chladnejšie než v tých najteplejších regionoch...
Iste pri vysadení a zazimovaní v týchto horších polohách potom platí to, čo som písal o menejodolných klasických odrodách v teplejších oblastiach. Teda chránená poloha, prikrývanie a ďalšie opatrenia.
Rozhodne sú však tieto hybridy veľkým úspechom a v našich podmienkach sa ich oplatí pestovať na väčšine územia. V najteplejších oblastiach bez problémov. V menej teplých so zvýšenou starostlivosťou a iste aj určitým rizikom pri jej zanedbaní. V tých najstudenších vysokohorských oblastiach a mrazivých kotlinách kde aj momentálne je teplota blízka - 30 a viac, iba ak v studenom skleníku so sudmi vody, či vo veľkých kvetináčoch.
Na týchto miestach však sú ešte možné vysadiť do voľnej pôdy odolnejšie odrody Virginiany... Čo je tiež kaki ale má menšie plody a trocha inú chuť a štruktúru. Má však svojich milovníkov. Tak ako máme radi čerešne, či višne, hoci sú ich plody v porovnaní so slivkami, broskyňami a marhulami podstatne menšie kvôstkoviny.
Milas265
28.02.12,16:56
Povedzte mi prosim kde sa teda dá kúpiť hurmi, ktoré bude relatívne rýchlo rodiť,je odolný, má pekné veľké plody a nie je drahý. Ďakujem.

Tak niečo by bolo :D mám od neho už niečo zasadené...písal mi dnes asi toto:

Greetings from Bulgaria!
This season we have and offer next varieties Diospiros and Ziziphus:
--Ziziphus:Lang,Li,Chan,Lu,Priest,Red lands4
--Diospiros virginiana:Moris Burton,Dick,Yates,Garetson,NC-10,Prok,Korp
--Diospiros kaki x Diospiros virginiana:Rosseyanka(hardines -28degC)
--Diospiros kaki:Steiermark,Newstad weinstrase,Korea kaki,Suruga,Nishimura wase,
Maekawa jiro,Jiro,Benisaki Gaki,Giant Fuyu,Hana Fuyu,Fuyu,Gwang

yang,Smits Best,Ukraina,Hokaido,Kumme,Nam Chul ri,Tam Kam,

Sagi ochi si,Fredrik,Izu,Yamato Gosho,Ban Gosho,Pen,Kubo,
Niu niu,Lampadina,Kostata.
Price:Ziziphus-7Euro + post,Diospiros - 5Euro + post./post 10 Euro do 5 kg,20 Euro do 10 kg /


Respectfully yours:Simeon

Adresa:
http://cornus.net78.net/index.html

Ja rozmýšľam o Ziziphuse...asi si objednám...
paloo
28.02.12,18:58
Nemá náhodou aj tie ukrajinské?
wabi
04.03.12,00:37
Načo by mu boli. V Bulharsku je podstatne teplejšie. Nepotrebuje vymýšľať a robiť experimenty ako my v našich "tundrách". Tento rok to práve tie klasické riadne schytali a to som v fakt teplej oblasti. Už teraz sú konce u citlivých kaki uschnuté - namrznuté. A skutočné škody budú vidieť až v máji. U hybridov a Virginian samozrejme aspoň tu na juhu Slovenska isto ale nie.
Milas265
04.03.12,18:25
Ukrajinské treba z Ukrajiny :-)))Kamionisti sú načo???
wabi
03.04.12,06:14
Kupodivu tento rok sa žiadna tragédia nekonala napriek pomerne nízkym teplotám, zrejme pomohlo to, že je mimoriadne sucho. Sucho pomôže aj tomu, že nebudú hubové choroby, napríklad kučeravosť u broskýň... Ale inak niučomu inému. Jedine ak predaju závlahových systrémov:D
paloo
03.04.12,17:10
Čo tým chcel básnik povedať?
Pepe.d
03.04.12,18:20
Ako u koho sa nekonala...
Od Vas kupene Koralio a Cinebuli predminulu jesen a na jar zasadene volne do pody to tuto zimu zazimovane neprezili... takze tieto dve odrody nezvladli Bratislavsku zimu cca -15 st. C
botos
03.04.12,21:21
Takých je nás tu viac čo od pána Daneka rastlinky neprežili . Asi má krízu aj on :D
wabi
04.04.12,07:09
Tak ako sa ľudia vzájomne veľmi odlišujú, tak podmienky formujú aj stromy.
Na každom miste to samozrejme môže byť inak. Mikroklimatické podmienky môžu byť a aj sú iné na rôznych miestach. Často len niekoľkometrov rozhoduje. Ani tak nejde o to koľko presne ale skôr kedy. V akej fáze narašenia to príde, aká je vlhkosť, či je námraza, ako dlho nízke teploty trvajú...
Prikrývanie je dobré nielen proti mrazu ale aj proti slnku v predjarnom období...
Podľa všetkého sa táto zima nelíši príliš od predchádzajúcich troch. Takže asi 4 zima po sebe, kedy najnižšie teploty dosiahnu v najteplejších regionoch na -14 až -17 stupňov, takže je to tak na hranici prežitia obyčajných klasických hurmi kaki, aké sa dovážajú z južných krajín, alebo tam majúpôvod. Znamená to v praxi pri najteplejších regionoch, ak sú stromčeky dobre prekorenené, nie sú čerstvo vysadené, majú dobre vyzreté drevo a sú na chránenom mieste, tak len trocha namrznú, ak sú prikryte, tak vôbec. Na horšom mieste namrznú výraznejšie až do 2-3 ročného dreva ak nie sú prikryté a tým pádom ani nezarodia. To ale za predpokladu že sa to bude vyvíjať ako predchodzie roky. Najdôležitejšia bude ešte jar. Hoci Kaki rašia až v máji, ak ich aj máte v kvetináčoch, neprenášajte ich von skôr ako 2 májový týždeň a to za predpokladu priaznivých predpovedí...
Ak kupujete stromky "čistokrvné Diospyros kaki" teda nie hybridy, máte síce plody podobné tým v obchode ale riskujete vždy. Nikdy neviete, ktorú zimu ktorý stromček neprežije...
Ak niekto predáva stromčeky ktoré sú chúlostivé, je jeho povinnosťou upozorniť na možné riziká.
Aj na porade aj na iných miestach podrobne upozorňujem na riziká. Odporúčam tiež hybridy a odolné Virgínske kaki. Ak napriektomu niekto chce skúsiť a zoberie na seba aj riziko kúpy menej odolnej či vyslovene chúlostivejšej odrody, mal by sa k tomu postaviť "chlapsky". Iste nie je to jednoduché...
Na základe jednej skúsenosti sa nedá zovšeobecňovať. Veď na Slovensku rastú už tisíce stromčekov Hurmi kaki. Najstarší má už cez 50 rokov. Poznám stromy, ktoré na dobrom mieste rastú a každoročne rodia desiatky rokov. To však neznamená že na inommieste sa imbude určite dariť.Rovnako všakneznamená že akniekomu stromčekneprežil,že v jehozáhrade už nikdy nič neporastie. Možnolen niekoľkometrov nainommieste, či iná odroda...
Napíšem to inak. Pri určitom percente sa i napriek modernej medicíne vyskytuje narodenie mŕtveho dietaťa a popôrodné komplikácie končiace smrťou dieťaťa. Nemôžeme však zovšeobecňovať, že v tej nemocnici či meste sa rodia mŕtve deti... Ťažko to však vysvetliť konkrétnemu rodičovi ktorého tá nešťastná udalosť postihla. Byť v tejto situácii lekárom je riziko. Očakávať šťastnú udalosť ako rodič, je tiež určité riziko.
Napriek tomu sa deti rodia. I tak to však musí vziať niekto na seba a toto riziko podstúpiť...
S tohoto uhla pohľadu som však stále na tom lepšie. Ide len o strom a nie dieťa. Zároveň však každý môže výrazne ovplivniť prežitie svojho stromčeka. Nielen starostlivosťou, ale aj výberom odolnejšej odrody. Človekktorý stromček predáva nemá možnosť tieto veci ovplyvniť okrem toho že upozorňuje a radí.
V tejto chvíli sú k dispozícii desiatky rôznych odrôd Hurmi kaki. Tie najodolnejšie prežívajú bez problémov aj teploty -30. Kupujte si preto prosím odolnejšie odrody! I tie však nie súnesmrteľné. Iste nikto neprizná svoju mieru zodpovednosti často ani sámpred sebou nieto ešte pred svetom. Vždy je na vine niekto iný. Je to prirodzené...
Hybridy sú dobré preto, že ak sú dobre prekorenelé a majú povedzme už aspoň 5 ročné drevo, je možné ich v najteplejších oblastiach pestovať bez zvlášnej starostlivosti a prikrývania, na chránených miestach. Ano i tak je dobre ak miesto je starostlivo vybrané.
Čo je ale dôležité, vďaka zvýšenej mrazuodolnosti sa na Slovensku značne rozširuje areal možnosti pestovať toto úžasné ovocie aj na miesta kde je o pár stupňov chladnejšie než v tých najteplejších regionoch...
Iste pri vysadení a zazimovaní v týchto horších polohách potom platí to, čo som písal o menejodolných klasických odrodách v teplejších oblastiach. Teda chránená poloha, prikrývanie a ďalšie opatrenia.
Rozhodne sú však tieto hybridy veľkým úspechom a v našich podmienkach sa ich oplatí pestovať na väčšine územia. V najteplejších oblastiach bez väčších problémov. V menej teplých so zvýšenou starostlivosťou a iste aj určitým rizikom pri jej zanedbaní. V tých najstudenších vysokohorských oblastiach a mrazivých kotlinách kde aj momentálne je teplota blízka - 30 a viac, iba ak v studenom skleníku so sudmi vody, či vo veľkých kvetináčoch.
Na týchto miestach však sú ešte možné vysadiť do voľnej pôdy odolnejšie odrody Virginiany... Čo je tiež kaki ale má menšie plody a trocha inú chuť a štruktúru. Má však svojich milovníkov. Tak ako máme radi čerešne, či višne, hoci sú ich plody v porovnaní so slivkami, broskyňami a marhulami podstatne menšie.
Juraj Bindzár
04.04.12,12:49
To kto povedal že kaki začína rašiť až v Máji? Ja v Máji už oberám :D
Pepe.d
04.04.12,18:14
Pan Danek, po tomto Vasom obsiahlom objasneni teraz uz vobec netusim co som od Vas zakupil...
Ked som ich kupoval ponukali ste mi tri odrody (Koralio, Cinebuli, Kostata) ktore podla Vas v pohode zvladnu "nase" zimne teploty. Ak si dobre spominam tak ste tvrdili ze zvladnu do -20st. C
Na Vasu radu presadit ich este hned v tu jesen som nastastie nemal cas a absolvoval som to az na jar (prezimovali na zasklennom balkone). Pocas minuleho roka urobili zopar novych vyhonov a po predpovediach "krutej" zimy som ich na jesen normalne zazimoval, ako aj niektore volne pestovane figovniky.

Pisete tu: "Ak kupujete stromky "čistokrvné Diospyros kaki" teda nie hybridy, máte síce plody podobné tým v obchode ale riskujete vždy. Nikdy neviete, ktorú zimu ktorý stromček neprežije...
Ak niekto predáva stromčeky ktoré sú chúlostivé, je jeho povinnosťou upozorniť na možné riziká.
Aj na porade aj na iných miestach podrobne upozorňujem na riziká. Odporúčam tiež hybridy a odolné Virgínske kaki. Ak napriektomu niekto chce skúsiť a zoberie na seba aj riziko kúpy menej odolnej či vyslovene chúlostivejšej odrody, mal by sa k tomu postaviť "chlapsky". Iste nie je to jednoduché..."
Rad by som sa teda dozvedel od Vas co su vlastne tieto tri Vami ponukane odrody ???
Milas265
04.04.12,19:47
Mŕtve deti...
Milas265
04.04.12,19:49
To bude škripot zubov,keď príde nejaká mínusovka,budem to počuť až v Piešťanoch...
wabi
04.04.12,21:46
Nuž mám niekoľko desiatok odrôd nielen 3 menované. Súmedzi nimi aj veľmi odolné ajmenej odolné. Všetky všakna Slovensku dokážu rásť a rodiť, inakby som ich ani nemnožil. Fakt je,že keď niekto má záhradu na juhu Slovenska a upozorním ho na to že sa jedná o Diospyros kaki, ktoré bežne nezvládajú akékoľvek nízke teploty a napriek tomu ich chce pestovať, s tým, že im bude venovať zvýšenú starostlivosť, vysvetlímmu ešte aby ich vysadil radšej tak, že miesto štepenia pod úroveň pôdy a ostatné podmienky, ktoré som tu už viac krát uvádzal tak aby som sa neopakoval... tak nevidím dôvod prečo by nemal tieto odrody pestovať...
S každým zákazníkom sa bavým na túto tému dlho často i hodinu ak je na to čas a je o to z jeho strany záujem. Tiež každému prizvukujem poradenstvo po telefone a na nete.
Naprtiek tomu som sa i tak už stretol s tým, že ľudíiauž nezavolajú a to dokonca ani keď sa vyskytne nejaký problém.
Naposledy som riešil reklamáciu z východu, kedy todotyčný reklamuje asiminy po troch rokoch kedy sám priznal,že mu rástli. Bol však tak nešťastný a neodbytný, že mi prišlo jednoduchšie mu 2 asimíny zadarmo poslať než sa doťahovať. Bolo mi ho ľúto a chápem človeka ktorý sa tešil na úrodu a namisto toho mu stromček zhynul a tak občas pristúpim aj k takýmto krokom. Môžem si to dovoliť len preto, že takýchto reklamátorov nie je veľa. Ak by to robil každý, nemohol by som tieto chúlostivejšie druhy množiť. To je zároveň dôvod, prečo sa snažím ľuďom vysvetlovať riziká.
Možno i to je odpoveď na otázku prečo musia byť tieto stromčeky drahšie. Ťažšie sa dopestujú a častejšie sa môže prihodiť, že niekomu zahynú.
Ľudia nie sú ochotný akceptovať, že proste určité percento uhynie a nemusí byť "vinník" vždy hľadajú vinníka v niekom inom. Je to jednoduchšie než hľadať skutočnú príčinu, či sa dokonca uspokojiť s teoriou pravdepodobnosti.
Ak vám skutočne úplne vyhynuli všetky 3 stromčeky, je mi to ľúto a som ochotný vám ich samozrejme nahradiť, a to napriek tomu, že necítim ani najmenšiu vinu za to, že sa vám to prihodilo. Nebudete však ani prvý ani posledný.
Zastavte sa najlepšie osobne, pred tým ma kontaktujte telefonicky a dostanete náhradu...

Rovnako na stránke, na základe ktorej som kontaktovaný, je napísaný postup a obdobie vysádzania a zateplovania. Žiaľ bol odkaz na ňu vymazaný a to napriek tomu, že iné odkazy sú tu bežne tolerované. Nie je to však problém, pretože v príspevkoch aj na tejto téme som to pomerne podrobne opisoval. Stačí sa len pozrieť dozadu v tejto téme.
Aj tu na porade som to už niekoľko krát vysvetloval. Urobím to kľudne znova, ale vašemu problému to zjavne už nepomôže.
Pripadá mi však zvláštne, že namiesto toho aby ste ma kontaktoval, to vypisujete na porade a navyše nečítate čo sem píšem a naopak sa tvárite, že neviete čo ste kúpil. Ak ste to pozabudol mohol ste ma už dávno kontaktovať a spýtať sa na to, keď sa vám nechce čítať. Občas nezaškodí si niečo aj prečítať a nielen kritizovať.
Je pravda, že telefonujem veľa, pretože poradenstvo robím často. Preto ak sa nedovoláte na prvý raz skúste inokedy alebo pošlite sms či kontakt na vás do asimina.kaki@gmail.com.
Ďakujem vopred za váš seriozny prístup a kritické pochopenie situácie.
Pepe.d
05.04.12,06:04
Pan Danek chcem len vediet co su zac tieto odrody, kedze netusim ci sa jedna o hybridy, alebo cistokrvne kaki a pisem, ze nezvladli Bratislavsku zimu aj ked boli zazimovane.
Ked som ich od Vas kupoval chcel som odrody ktore by boli volne pestovatelne v tejto oblasti, co bohuzial tieto asi nie su, alebo boli prilis skoro (mlade stromky) vysadene do volnej pody... Keby som sa to bol od Vas pri zakupeni dozvedel nebudem to takto zistovat.
To, ze to tu pisem verejne, ale neznamena ze tu chcem rozduchavat nejake emocie o Vasej serioznosti a nepozadujem za ne ani nejaku nahradu. Keby som sa chcel dotahovat urcite Vam napisem mail...
Myslim si, ze fora su na diskutovanie aj o problemoch a preto sa pisu verejne, aby ludia mali moznost zvazit uskalia pestovania a boli oboznameni co ma zmysel pestovat a co nie a v akych podmienkach...
Juraj Bindzár
05.04.12,07:30
Len sa ty nič neboj moje kaki sú chúlostivé klasické , tie niečo znesú , takže škripot bude počuť od piešťan smerom na Komárno:-)))))
wabi
05.04.12,07:46
Podľa môjho odhadu rastie na slovensku asi sto kusov stromčekov z každej z menovaných odrôd. Jedine ak by práve túto zimu boli všetky náhle vymrzli, čomu ale neverím.
Najpestovanejšia je práve Costata, týchto bude možno aj niekoľko sto kusov...
Je pokladaná za najodolnejšie odrody v kategorii - druhu Diospyros kaki. Nejedná sa však o hybridy čo je samozrejme iná kategoria. Sú rôzne fámy,koľko mrazu ktoré odrody vydržia,ale ako som tu už písal, záleží veľa od polohy...
S touto odrodou - Costáta mám dobré skúsenosti. Viem o strome asi 15 ročnom, ktorý pravidelne rodí v Bratislavskom regione a nevymrŕza, takže neponúkal som nič neoverené. Skutočne táto zim,a, tak ako som už uvádzal neprí k tým, ktoré by táto odroda nemala vydržať. O ostatných menovaných odrodách viem napísať iné charakteristiky, každá má niečo...
Tieto odrody patria len do najteplejších oblastí.
Teraz sem presuniem niekoľko bodov,ktoré tu už bolo uvedených niekoľko krát prvý raz asi pred 2 rokmi:
1. začiastkom leta pristrihnúť letorasty 1: rádu kvôli ich vyzretiu a zvýšeniu odolnosti voči mrazu.
2. Koncom leta a na jeseň postriekať hoci aj obyčajným malým rozprašovačom hnojivom obsahujúcim mikroelementy najmä K a P ale nie N.
3. Nasunúť po opade listov na konáre kúrenárske sivé izolačné elastické trubky a vyplniť suchou rašelinou. Na jar ju použiješ do kvetináčov, takže ani zrno nazmar. Je to jednoduché a účinné.
4. Na zimu pod kmienok obložiť napríklad slama, seno prekryť vrecovinou, či netkanou textíliou.
5. Na zimu ho oblož napríklad 3 sudmi s vodou a celé prekryť netkanou textíliou či foliou,pozor však aby neboli pod foliou sparené,musí to dýchať...
6. Čerstvý hnoj konský či iný na primeranej kôpke pod stromom pod fóliou - mikróby pracujú a dokážu zohriať na celkom vysokú teplotu.
7. Odporový drôt len v niekoľkých najchladnejších nociach keď teplota klesne pod - 20, takže veľa energie nezožerie.
8. Do suda či večšieho vedra s vodou je možné použiť napríklad akváriový zohrievač vody. Niektoré majú dokonca termostaty ale to je zbytočný luxus. Pomáha dokonca aj obyčajné vzduchovanie a voda nezamrzne tak ľahko. Samozrejme len počas niekoľkých najchladnejších nocí nie počas celej zimy.
9. Rekupiračná trubka v pôde končiaca pod stromčekom. Náročnejšie ale urobíš raz a slúži roky.
10. Polistirénový domček - iglú je fakt extrém ale tiež sa poskladá iba raz a môže slúžiť viacero zím.

Tak niektoré s bodov sú jednoduchšie niektoré pracnejšie ale ak sa vykoná čo najviac z nich - zvyšuje sa výrazne šanca že nevymrzne.
Aspoň niektoré také naozaj nenáročné z týchto opatrení však zvládne asi každý a pomôže to.
Samozrejme je možné pestovať vo veľkom naozaj veľkom kvetináči či sude ale to nie je ono. Pri figách to odporúčam, ale pri Kaki je lepšie voľná pôda. Ešte je možné vykopať 2m jamu a urobiť takú jednoduchú tranšej, ale to nie je všade možné a ani potrebné.
Ktoré z týchto opatrení ste vakonal? Na akom mieste boli stromčeky vysadené? Záleží na veľa drobnostiach...
Teraz to vypadá zložito. Predstavte si ale že niekto nič o týchto veciach nevie, jednoducho si stromček vysadí do záhrady,nikdy nič nerobí nestrihá nezakrýva a stromček chúlostivého Hurmi kaki mu tam rastie roky bez problémov pravidelne rodí..!
Takže ak píšete: "chcel som odrody ktore by boli volne pestovatelne v tejto oblasti, co bohuzial tieto asi nie su," Nie je to tak. Veď nebývate na Kysuciach ale v Bratislave...
Ak dovolíte rád by som sa na vašu záhradu šiel pozrieť a pokúsil sa zistiť príčinu,pretože nielen vás ale aj mňa zaujíma. Zároveľ vám prinesiem náhradu, ktorú vám pomôžem vysadiť na vybranom mieste. Iste keby ste bolz Košíc nenavrhovalby som to, ale do Bratislavy idemnapríklad aj Zajtra a chodievam tampomerne často,takže nie je problém...
Idem tam naštepiť jednému pánovi jedno Hurmikaki, ktoré vypestoval zo semienka vonku a teraz má už asi 2m a je stále vonku a nikdy nevymrzlo. Asi má dobrúpolohu... Chce tam naštepiť nejakú odrodu. Asi mu tam navrhnem aj niektorú s tu zmieňovaných odrôd...
Budem rád ak mi umožníte zistiť príčinu a možno to pomôže ako rada aj ostatným.
Pepe.d
05.04.12,15:58
Na zimne zakrytie som pouzil ako aj u figovnikov zakupenu textiliu na to urcenu a pouzivam aj vrecovinu a ku spodku kmenu este nahrnam aj nakopenu zeminu...
Nie je problem ked budete mat cestu do BA a ja volno sa prist pozriet, zatial ich vykopavat nebudem, mozno ze este "obrazia" od korena, ale to asi potom budu semenace ?
pmajap
05.04.12,16:40
Zázrakom mi prežilo TIPO aj tomel kúpený vlani od wabiho.Rozoberali ste odrody a ja by som sa chcela opýtať wabi, aká je to vlastne odroda.
paloo
05.04.12,19:08
Zázrakom mi prežilo TIPO aj tomel kúpený vlani od wabiho.Rozoberali ste odrody a ja by som sa chcela opýtať wabi, aká je to vlastne odroda.
Myslím,že ešte je skoro kričať od radosti ;)
pmajap
05.04.12,19:16
nekričím, pýtam sa
regiomare
05.04.12,20:39
preboha, to sa take minisadenice aj predavaju? :eek: kolko si za nu dala eur? podla skratky NIK by to mohla byt Nikitskaya bordovaya.....Bulhar ponuka sadenice kaki za 5 eur, a to su minulorocne, drevnate a vyzrete stromceky vysky 1 m az 1,6 m. minuly rok predaval wabi na agrokomplexe cerstvo nastepene kaki, s nevyzretymi vyhonkami.... sa necudujem, ze to potom ludom vymrza v zime, sak to je na hanbu....preboha, a sadit odrody Tipo, Ragno, Chinebulli, pripadne Vaniglia na Slovensku? to bol koho napad? :eek:...nebolo by lepsie sadit odrody z inej oblasti - korejske alebo japonske? staci sa len trocha zorientovat, ved odrod je niekolko stoviek, vhodnejsich aj menej.....

jedna rada - ked chcete pestovat kaki, tak si najprv precitajte nieco o odrodach, a az potom kupujte. reci predajcu su u mna na poslednom mieste, mna zaujimaju skusenosti z praxe, od beznych ludi... takze viac citat a studovat na internete sa oplati....vyhnete sa potom sklamaniam. od Bulhara, ktory sa tomu rozumie, by sa mohol aj wabi inspirovat a konecne zainvestovat aj do solidnych odrod, odolnych....(ten talianske odrody Tipo,Ragno, Chinebulli neponuka, preco asi?). lenze to chce byt najprv niekolko rokov pestovatelom, az potom predajcom, nie opacne... vyskusat odrody najprv u seba vo volnej pode a az potom predavat, co je naozaj overene a ODOLNE... mozno by potom mal menej nespokojnych zakaznikov. lenze to sa asi nestane.

zaujimave je, ze nikdy tu wabi nepridal fotky urody D. kaki zo svojej zahrady. zatial len zbiera od inych materialy, fotky, pise vseobecne.... zeby vsetko okrem hybridov bola len kvetinacova kultura? stoji to za pouvazovanie...