karol x
15.01.11,19:02
dobry den,
hladal som marne, v starsich, zrejme uz neaktualnych poradach rady k zrazkam zo mzdy. na moju otazku bude asi jednoducha odpoved.

V ucebnici Základy OPP od mazaka z roku 2007 sa uvadza:

"Citovane nariadenie vlady v § 3 urcuje sumu nad ktoru sa zvysok cistej mzdy povinneho zrazi bez obmedzenia, na 150% zivot. minima... Pri aplikacii tohto ustanovenia sa neuplatni delenie zvyšku cistej mzdy na tretiny."

A nasledne v kapitole vykonanie zrazok na jednu pohladavku:

"Ak by vsak sucet druhej a tretej tretiny presahoval sumu, nad ktoru sa zo zvysku cistej mzdy zraza bez obmedzenia 150% ziv. minima... Ak sa exe vykonava na vymozenie prednost. pohladavky, zrazky sa vykonavaju z tretej tretiny...Ak ani dve tretiny nestacia na uspokojenie vymah.pohladavky a tretia prevysuje sumu nad ktoru sa zo zvysku cistej mzdy zraza bez obmedzenia, zrazka sa vykona z tretej tretiny..."

Rozumiem tomu, dobre ak si myslim, ze:
Sposob vykonia exe zrazkami zo mzdy zavisi od vysky zvysku cistej mzdy. Ak je do 150% pouzije sa tretinovy system ak je vyssii ako 150%, zvysok cistej mzdy sa vobec nedeli na tretiny a pohladavky sa uspokojuju vsetky z jedneho balika, ktory je sumou presahujucou 150% zvysku cistej mzdy (t.zn. prioritne vyzivne, potom prednostne a napokon neprednostne pohladavky)? Potom ale nerozumiem vetam, ktore som citoval vyssie (z ucebnice - "Ak by vsak sucet...") Preco sa tam zase pletu tretiny, ked zvysok cistej mzdy prevysuje 150%?

A este otazka: "Pri neprednostnych pohladavkach sa exe vykonava zrazkami zo mzdy len z prvej tretiny." Ak ma teda povinny zrazky len neprednostne, bez ohladu na to, kolko je v druhej tretine, moze exekutor zrazit len z prvej tretiny a druhu necha lezat ladom, aj keby sa tieto napr. cela neprednostna pohladavka alebo vsetky nepredn. pohladavky (ak ich je viac) z tejto mesacnej mzdy neuspokojili? uspokojuju sa pri dalsej vyplate mzdy?

Dakujem za odpovede a prajem setko dobre.