mimkaa2607
15.01.11,20:34
Dobrý den, chcem sa vás opýtať, či mi može svokra zrušiť trvaly pobyt bez mojho vedomia...mojmu manželovi nechala trvaly pobyt aj dcére, ale iba mne ho zrušila. A keby nebolo toho dosť, hovorí na mňa, že som fľandra, že dcéra nie je môjho muža (jej syna), že ked splatíme byt tak sa s ním rozvediem a takto ma očernuje pred každym ... chcem sa vás opýtať, že čo mám robiť, ale z vlastnej skúsenosti viem, že uzmierenie už nepomôže :-/
Tweety
15.01.11,19:54
Dobrý den, chcem sa vás opýtať, či mi može svokra zrušiť trvaly pobyt bez mojho vedomia...mojmu manželovi nechala trvaly pobyt aj dcére, ale iba mne ho zrušila. A keby nebolo toho dosť, hovorí na mňa, že som fľandra, že dcéra nie je môjho muža (jej syna), že ked splatíme byt tak sa s ním rozvediem a takto ma očernuje pred každym ... chcem sa vás opýtať, že čo mám robiť, ale z vlastnej skúsenosti viem, že uzmierenie už nepomôže :-/
A čo na to manžel? K zrušenie TP, ak je ona vlastníkom, TP zrušiť môže.
arizona
15.01.11,19:56
Dobrý den, chcem sa vás opýtať, či mi može svokra zrušiť trvaly pobyt bez mojho vedomia...mojmu manželovi nechala trvaly pobyt aj dcére, ale iba mne ho zrušila. A keby nebolo toho dosť, hovorí na mňa, že som fľandra, že dcéra nie je môjho muža (jej syna), že ked splatíme byt tak sa s ním rozvediem a takto ma očernuje pred každym ... chcem sa vás opýtať, že čo mám robiť, ale z vlastnej skúsenosti viem, že uzmierenie už nepomôže :-/
Co poradit? Asi len to, aby si sa so svojou rodinou odstahovala a nasli ste si svoje vlastne byvanie...;)

http://www.porada.sk/950778-post4.html
profesional
15.01.11,20:00
Nepises ako je to s vlastnickymi vztahmi resp. aky mas pravny titul na uzivanie nehnutelnosti.

Co sa tyka ociernovania, tak mozes na nu podat trestne oznamenie pre precin ohovarania. Staci ak to ze ta takymto sposobom ohovara aspon niekto dozvedci.
Mária27
15.01.11,20:27
Právny titul na užívanie nehnuteľnosti má, lebo je manželka člena domácnosti, teda patrí do domácnosti.
V tom zákone to tiež nie je jasne napísané: najskôr napíšu, že vlastník môže zrušiť TP osobe, ktorá nemá žiadne užívacie právo a potom vymenujú tých, ktorým sa nemôže návrh na zrušenie podať. To mohli hned napísať, že môže zrušiť pobyt všetkým, okrem ... Vyznieva to aj tak, že keď sa nedá návrh podať, tak ho má ohlasovňa odmietnuť a keď sa dá podať, ale osoba má užívacie právo, tak ho ohlasovňa nemá zrušiť.:)

§ 7

(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu,
mimkaa2607
06.12.11,15:00
Tak ja vám dávam len info...som sa tu nejak nemohla prihlasiť :-( ... vlastnikmi domu je svokor a svokra...a pýtali ste sa čo na to manžel?...no on sa ako tak s rodičmi snaží rozpravať ... ja tam už s dcérou nechodím odvtedy ako nas vyhodila...čiže malu nevideli už rok a pol ... myslím si, že takto je to najlepšie a aj keby došlo k uzmiereniu, tak za par tyzdnov-mesiacov by to bolo to iste ... ale dakujem vam za rady...ja som tiež potom počula, že mi može zrušiť TP, ked je vlastnička, ale musel ho aj svokor zrušiť, pretože je tiež vlastnik domu ...
Ajuška
02.01.12,09:04
Právny titul na užívanie nehnuteľnosti má, lebo je manželka člena domácnosti, teda patrí do domácnosti.
V tom zákone to tiež nie je jasne napísané: najskôr napíšu, že vlastník môže zrušiť TP osobe, ktorá nemá žiadne užívacie právo a potom vymenujú tých, ktorým sa nemôže návrh na zrušenie podať. To mohli hned napísať, že môže zrušiť pobyt všetkým, okrem ... Vyznieva to aj tak, že keď sa nedá návrh podať, tak ho má ohlasovňa odmietnuť a keď sa dá podať, ale osoba má užívacie právo, tak ho ohlasovňa nemá zrušiť.:)

§ 7

(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu,

...ohlasovňa porušila ustanovenie § 7 - odsek f - prijala návrh vlastníka a zrušila trvalý pobyt jeho manželke... kde a akým spôsobom je možné zjednať nápravu? ...prosíiim poraďte mi....
GabiZ
02.01.12,09:28
Na príslušný mestský alebo obecný úrad je potrebné podať sťažnosť prípadne žiadosť o prešetrenie postupu príslušnej ohlasovne pobytu. Na základe toho by mali byť prešetrené skutočnosti týkajúce sa zrušenia takéhoto trvalého pobytu (aké doklady boli predložené a pod.).
Ajuška
02.01.12,10:22
Na príslušný mestský alebo obecný úrad je potrebné podať sťažnosť prípadne žiadosť o prešetrenie postupu príslušnej ohlasovne pobytu. Na základe toho by mali byť prešetrené skutočnosti týkajúce sa zrušenia takéhoto trvalého pobytu (aké doklady boli predložené a pod.).
...podľa telefonickej informácie pracovníčky obecného úradu... predloženie návrhu na zrušenie a LV... na takýto úkon stačilo... manželstvo je stále právoplatné... mhmm...
...GabiZ ďakujem za reakciu... zrejme potrebujem pokopnúť kúsok ďalej... ohlasovňou je matrika obecného úradu... komu adresovať sťažnosť v tomto prípade? ...a komu prípadnú žiadosť o prešetrenie...
GabiZ
02.01.12,10:43
No, v prípade obecného úradu je to trošku komplikovanejšie, lebo tam je zvyčajne "všetko v jednom", čo sa týka agendy, takže tu zostáva podať sťažnosť starostovi, prípadne obecnému zastupiteľstvu. Treba to podať písomne s odvolaním sa na ustanovenie zákona, ktoré ste už sama uviedla a odvolať sa práve na skutočnosť, že ste stále manželmi a predmetný zákon nepripúšťa zrušiť trvalý pobyt manželke ani v prípade, že vlastníkom nehnuteľnosti je len manžel. Ak ani v tomto prípade obec nebude konať alebo neurobí nápravu, potom je možné obrátiť sa na verejného ochrancu práv, prípadne na súd.
Ajuška
02.01.12,11:10
No, v prípade obecného úradu je to trošku komplikovanejšie, lebo tam je zvyčajne "všetko v jednom", ...
...v tomto celá pointa je... ruka ruku upláca...ako bábovičky z piesku... po svojom...:rolleyes:... ešte raz Ti GabiZ ďakujem...
GabiZ
02.01.12,11:36
Viem, o čom hovoríte, práve preto je lepšie to podať písomne, pretože hlavne pri malých obciach je tam jedna pani, ktorá robí všetku agendu a často sa stáva, že ona a ani starosta neovláda všetky zákony tak, akoby mal. Je jednoduchšie do telefónu niečo tvrdiť, ako to potom dať na papier. A to bude potom podklad pre vaše prípadné dovolanie sa ďalej.
Ajuška
02.01.12,13:31
Viem, o čom hovoríte...
...po známosti dnes naozaj človek v tomto štáte vybaví kadečo...
...na telefonické upozornenie o porušení zákona, si pracovníčka štátnej zprávy !!! overovala cez ministerstvo !!! znenie zákona... ani nejdem rátať, koľkože rokov je v platnosti...
...svoje pochybenie zdôvodnila tým, že navrhovateľ jej tvrdil !!! že je rozvedený.... jedna perlička krajšia ako druhá... verím jej, s akou radosťou už teraz dáva všetko na poriadok... bez písomnej sťažnosti.... starostovmu kamarátovi možno aj onú fľašku koňačiku vráti...

...na grcanie je mi..............