elenka
18.08.04,10:56
Prepáčte že sa vraciam k téme stále tu preberanej, ale chcela by som vedieť, či dobrovoľne nezamestnaná osoba, korá má príležitostne dohodu o vykonaní práce, platí z tejto dohody zdravotné poistenie.
Ďakujem.
vladan
18.08.04,09:09
... ale dúfam, že viete, že dobrovoľne nezamestnaná osoba má povinnosť odvádzať do príslušnej zdravotnej poisťovne mesačný odvod 420,- Sk??? ... to len tak na doplnenie :-)))
Pekný deň
elenka
18.08.04,12:04
Ďakujem Vladan,
odvádza do ZP mesačný odvod, len som nevedela, ked ma este dohodu o VP, ci nemusi z tejto dohody podľa výšky odmeny.
Ešte raz ďakujem, pekný deň !
Jozef Mihál
18.08.04,18:12
Dovolím si vložiť do tejto zaujímavej témy môj príspevok.

Osoba pracujúca na základe dohody o vykonaní práce sa v zmysle zákona o zdravotnom poistení nepovažuje za zamestnanca a preto sa z dohody o vykonaní práce neplatí zdravotné poistenie "zamestnanca". Avšak na takúto osobu sa vzťahuje § 13 odsek 8 zákona o zdravotnom poistení, citujem:

(8) Vymeriavacím základom na určenie poistného pre ostatných poistencov je úhrn príjmov, ktorý podlieha dani z príjmov. 9a) Ak poistenec takýto príjem nemá, je vymeriavacím základom 3 000 Sk.

Odkaz 9a) je na zákon o dani z príjmov ako celok.

Čo z toho vyplýva ?

Nuž to, že dobrovoľne nezamestnaná osoba (pod tým rozumiem osobu, ktorá nie je na Úrade práce registrovaná ako osoba hľadajúca si zamestnanie), platí zdravotné poistenie zo základu 3000 Sk, čo činí sumu 420 Sk. Ak ale v nejakom mesiaci dosiahne na základe dohody o vykonaní práce príjem vyšší ako 3000 Sk, platí zdravotné poistenie zo základu rovnému výške tohto príjmu, maximálne zo základu 32000 Sk...

...viď obľúbená poradňa JUDr. Kopeckého na www.vszp.sk (http://www.vszp.sk)...
elenka
27.08.04,04:39
Pán Mihál,
ďakujem - pustila som sa ešte az do zisťovania okolo odvodu do ZP, je to tak ako hovorite, ale zdravotné poiťovne v tom nemajú jasno, musela som volať až na GR SZP, tam mi potvrdila čo hovoríte vy - ak je výška odmeny na dohode vyššia ako 3000,- Sk, tak vymeriavacím základom pre odvod do zdravotnej poisťovne u osoby dobrovoľne nezamestnanej, je výška odmeny na dohode. S touto dohodou sa má dostaviť do ZP a oni jej vystavia šek na odvod.
Ale pre zaujímavosť by ma zaujímalo, keby to táto osoba nevedela čo je jej povinnosťou, ako by na to ZP prišla.
Pozn. stránka www.vszp.sk sa mi otvorí ale ďalej ma nepustí, čiže nemohla som dať dotaz na JUDr. Kopeckého.
Ďakujem a prajem pekný deň i víkend.
Jozef Mihál
27.08.04,05:16
ZP by na to prišla pri kontrole vo Vašej firme. Ak si vyžiada údaje o dohodároch a zameria sa na tých, ktorí v nejakom mesiaci mali cez 3000 Sk a pozrie sa na nich vo svojom informačnom systéme - či sú registrovaní ako "dobrovoľne nezam.osoby", tak poľahky zistí, či dohodár, ktorý v nejakom mesiaci zarobil cez 3000 Sk a inak je platiteľ poistného ako "dobrovoľne nezam.osoba", zaplatil poistné zo zarobenej sumy.

Samozrejme nie je to Váš problém, ako mzdárky - je to problém dotyčnej osoby, postihy bude znášať tento dohodár.
ivab
27.08.04,07:59
p. Mihál,
pracujem vo firme na HPP, sú mi z tejto firmy platené odvody, ale popri tom mám podpísanú i dohodu o vykonaní práce na 8.000,- Sk mesačne. Mám platiť i odvod z tejto sumy dohody do ZP?
vladan
27.08.04,08:18
nie, z tejto vašej dohody je platené (zamestnávateľom) úrazové poistenie a vám to iba zamestnávateľ zdaní 19%.
Janna
27.08.04,09:10
A ako je to teraz, keď pracujem na HPP a v inej firme mám dohodu o vykonaní práce do 4.000,-. Budem musieť takéto dohody dať do ročného zúčtovania alebo až od 4.000?
jana
Magma
27.08.04,09:38
Nakoľko sa všetky príjmy zdaňujú 19% sadzbou dane, všetko ide do ročného zúčtovania dane, resp. daňového priznania.
luebchenko
27.08.04,09:40
Hranica 4000 už s novým zákonom padla, či nie? Ako to vôbec bude s ročným zúčtovaním dane, keď ju teraz máme všetci 19%-nú? Myslím pri zamestnancoch, ktorí majú len príjem zo ZČ. Zostali tie šialené ročné tlačivá pre DU?
Jozef Mihál
27.08.04,09:53
Pre ivab - to, čo sme v tejto téme doteraz preberali, sa týkalo "nezamestnaného" dohodára, ktorý si platí ZP (zdravotné poistenie) ako tzv. dobrovoľne nezamestnaná osoba.

Iná situácia je, ak občan je zamestnaný, v tomto zamestnaní je zdravotne poistený, tak ak súčasne má aj dohodu o vykonaní práce, tak z tejto dohody už neplatí ZP, nech je odmena za dohodu v akejkoľvek výške.
vladan
27.08.04,10:50
Ľubka,
- každý príjem zo závislej činnosti (dohoda, HPP, KPČ) sa zdaňuje rovnako, 19%. Či už bol príjem napr. 1,- Sk alebo 100 000,- Sk (nezáleží od výšky príjmu) - toto platí od 1.1.2004 - hranica 4000,- padla
- ročné zúčtovanie sa vracia do starých koľají, čo znamená, že hociktorého zamestnávateľa môže požiadať zamestnanec, resp. dohodár o ročné zúčtovanie dane (jasné, že treba predložiť všetky potvrdenia o príjme a ostatné doklady potrebné k vypracovaniu)
- o ročné zúčtovanie dane môže požiadať aj dohodár, aj zamestnanec. Ak tak neurobí, musí podať daňové priznanie k dani z príjmu za daný rok
- tie šialené tlačivá ostali - zatiaľ sa nič nemenilo
- aj keď máme rovnú daň 19%, tak zamestnancom, ktorí pracujú len u jedného zamestnávateľa, by sa mohlo zdať, že daňový preplatok, resp. daňový nedoplatok nevznikne, ale v zákone je iné zaokrúhľovanie pri preddavkoch a iné pri základe dane, čiže maličké nedoplatky, resp. preplatky vzniknúť môžu.
Pekný deň
misurka
13.09.04,04:33
Prosim Vas, podla ktoreho § Zákona o sluzbach zamestnanosti, moze evidovany uchadzac o zamestnanie dosiahnut prijem z dohody o vykonani prace max. 800 Sk týzdenne za max. 16 hod. tyzdenne?


Mozem do dohody uviest ze, rozsah odpracovanych hodin mesacne je 24 a mesacna odmena je 3000 Sk, alebo to treba rozpisat na tyzdne?
vladan
13.09.04,05:46
je to tuším § 5 alebo 6. Myslím, že každý ovláda matematiku, a určite vie deliť štyrmi (štyri týždne v mesiaci :-), takže kľudne môžeš do dohody napísať mesačne :-)
Pekný deň
misurka
14.09.04,11:10
Mozem evidovanemu nezamestnanemu uplatnovat nezdanitelnu cast, pokial u mna podpise vyhlasenie k zdaneniu a uplatni si narok na nezd. cast?
Jozef Mihál
15.09.04,08:28
To misurka - Áno.
Lentilka
16.09.04,12:05
Prosím Vás, ak máte niekto v PC uložené vzory tlačív: Dohoda o vykonaní práce, Príkazná zmluva, Vyhlásenie k zdaneniu na uplatnenie si nároku na nezdan. časť, nemohli by ste ich šupnúť do vzorov dokumentov. Vopred ďakujem.
vladan
16.09.04,12:32
Prosím Vás, ak máte niekto v PC uložené vzory tlačív: Dohoda o vykonaní práce, Príkazná zmluva, Vyhlásenie k zdaneniu na uplatnenie si nároku na nezdan. časť, nemohli by ste ich šupnúť do vzorov dokumentov. Vopred ďakujem.
vyhlásenie nájdeš na stránke ministerstva financií www.finance.gov.sk (http://www.finance.gov.sk) - v časti tlačivá
Lentilka
16.09.04,18:26
Ďakujem. Mám sa toho toľko ešte učiť....
veronikaa
01.11.05,19:46
To znamena, ze netreba presne specifikovat, ktore dni bude cinnost vykoanvana a v ktorych hodinach, len staci napisat celkovy pocet hodin a sumu?
Dakujem velmi pekne !
lenkak
01.11.05,19:55
Na zmluve stačí sa dojednať na počte hodín za mesiac a sumu za hodinu. Popíš presný popis vykonávanej činnosti. Ale nezabudni na dochádzku.
veronikaa
01.11.05,20:40
Lenka, dakujem velmi pekne ! ! ! Vedela by si mi, prosim ta odpisat este na prispevok, na ktory ste mi pred chvilkou odpovedali, este tam mam otazocku.Velmi pekne dakujem !!!
Paula
01.11.05,20:48
Lenka, dakujem velmi pekne ! ! ! Vedela by si mi, prosim ta odpisat este na prispevok, na ktory ste mi pred chvilkou odpovedali, este tam mam otazocku.Velmi pekne dakujem !!!Veronika, ak máš na mysli presné určenie dní a hodín, tieto skutočnosti nemusíš uvádzať. Vyznačíš to v dochádzke (na tlačive, ktoré dostať kúpiť, resp. si sama vyrobíš).Tu v prísp.č.10 a 11. je príloha doch.listu, aj v prísp.č. 15 je príloha:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=6135&highlight=doch%E1dz%2A
veronikaa
01.11.05,20:55
Paula, velmi pekne ti dakujem.
Ja som mala na mysli toto: ci mozem zamestnat nezamestnaneho evidovaneho na dohodu takto:
uzavriem s nim dohodu na istu cinnost s napr.150 hod rocne a potom 150 hod na druhu cinnost, po vykonani cinnsti z prvej dohody. Dakujem velmi pekne za odpoved
veronikaa
01.11.05,20:56
Dakujem velmi pekne za ten dochadzkovy list ! ! ! ! ! ! ! !
Paula
01.11.05,21:02
Paula, velmi pekne ti dakujem.
Ja som mala na mysli toto: ci mozem zamestnat nezamestnaneho evidovaneho na dohodu takto:
uzavriem s nim dohodu na istu cinnost s napr.150 hod rocne a potom 150 hod na druhu cinnost, po vykonani cinnsti z prvej dohody. Dakujem velmi pekne za odpovedVeronika, nie je prijateľné podľa zákona mať človeka na dohodu na tú istú opakovanú činnosť . Veľa už sa o tom tu písalo. Skús prelúskať témy cez možnosť "hľadať" hore na obrazovke. Zadaj si heslo "dohoda" alebo "opakovaná"....príspevky ťa presvedčia a usmernia :)
Daska
01.11.05,21:04
Paula, velmi pekne ti dakujem.
Ja som mala na mysli toto: ci mozem zamestnat nezamestnaneho evidovaneho na dohodu takto:
uzavriem s nim dohodu na istu cinnost s napr.150 hod rocne a potom 150 hod na druhu cinnost, po vykonani cinnsti z prvej dohody. Dakujem velmi pekne za odpoved
Samozrejme ze mozes, len nesmies zabudnut, ze nesmie presiahnut tych 64 hodin a prijem 3200,- do mesiaca.
Daska
01.11.05,21:06
Pardon, musi to byt praca presne vymedzena NIE opakovana cinnost.
To slovicko cinnost som prehliadla.
Paula
01.11.05,21:12
Dakujem velmi pekne za ten dochadzkovy list ! ! ! ! ! ! ! !Vďaka patrí lenkek :) Ona ho priložila.
veronikaa
01.11.05,21:21
Dakujem za odpovede. Ak by to teda bola praca presne vymedzena a nie opakovana cinnost, tak by to potom bolo mozne?

Ak by napr. islo o toto: potrebujem, aby sa do urciteho terminu usilo 100 ks tych istych vyrobkov - detske nohavice. Do dalsieho terminu by som potrebovala usit 100 ks vyrobkov ineho druhu - damske bluzky. Je jedno, kedy ta zienka v praci bude, hlavne ze to vypracuje do toho terminu a v zakonom stanovenom max. pracovnom case tyzdenne.
Alebo som mimo?
Dakujem za odpovede:)
Paula
01.11.05,21:26
Dakujem za odpovede. Ak by to teda bola praca presne vymedzena a nie opakovana cinnost, tak by to potom bolo mozne?

Ak by napr. islo o toto: potrebujem, aby sa do urciteho terminu usilo 100 ks tych istych vyrobkov - detske nohavice. Do dalsieho terminu by som potrebovala usit 100 ks vyrobkov ineho druhu - damske bluzky. Je jedno, kedy ta zienka v praci bude, hlavne ze to vypracuje do toho terminu a v zakonom stanovenom max. pracovnom case tyzdenne.
Alebo som mimo?
Dakujem za odpovede:)Veronika, škoda, že zadávaš otázky vo dvoch témach.....mohli mať odpovede aj ostatní, ktorých to zaujíma, pod jednou strechou. Šitie je šitie, je to opakujúca sa činnosť. Skúšali sme tu už vymyslieť pre upratovačku na každý mesiac inú činnosť (umývanie okien, vysávanie, leštenie nábatku ....), ale aj to je na hrane.
veronikaa
01.11.05,22:19
Paula,
dakujem ti velmi pekne za vsetky odpovede ! ! ! ! ! !

Vysvetlim ti, preco som prispevky o dohode pripajala vzdy k inej teme.
Prvy prispevok, ktory som napisala sa tykal zaregistrovania dohodara na SP, a tak som prispevok poslala do temy: "dohoda o vykonani prace" , v ktorom sa tato tema rozoberala.

Druhy prispevok sa tykal poctu odpracovanych hodin na dohodu, co bolo rozoberane v prispevku "este raz dohoda..."a kde som prispevok zaradila.
Prave z dovodu, aby to citatelia mali pokope, som prispevky zaradovala do prislusnych tem.

Co sa tyka toho posledneho prispevku ohladne "opakovanej cinnosti", ten som zaradila do temy "dohoda o vykonani prace" po tom,ako som sa podakovala za predchazdajuci prispevok. Nakolko nik nereagoval, uvazovala som, ze mi nik z tych, co este nespia nepise, pretoze si mysli, ze tam svieti moje meno za to podakovanie a nie za novu otazku. Tak som v teme "este raz dohoda..." poprosila o odpoved k tomu prispevku. Kedze odpovede prichadzali na tuto temu, prispevok z temy "dohoda o vykonami prace" som vymazala.

Myslela som, ze je to takto v poriadku ...
comex
11.11.05,05:54
Len jedna otázka. Môžem brať niekoho za dobrovoľne nezamestnaného, ale na základe toho, že to on tvrdí. Alebo mám od neho pýtať potvrdenie o tom, že ho Úrad práce vyradil z evidencie.

Kati
STRELEC
11.11.05,05:59
Len jedna otázka. Môžem brať niekoho za dobrovoľne nezamestnaného, ale na základe toho, že to on tvrdí. Alebo mám od neho pýtať potvrdenie o tom, že ho Úrad práce vyradil z evidencie.

KatiNeviem, možno nerozumiem dobre otázke. Ak sa jedná o limit zárobku - nie je to Tvoj problém, ale zamestnanca. Jeho vzťah k úradu práce je jeho vzťahom. Ak sa jedná o uplatnenie/neuplatnenie nezdaniteľnej časti ZD, tak to porieši vyhlásenie k ...
renča1
11.11.05,06:12
Dobré ráno všetkým!
Som zamestnaná na HPP a chcela by som sa ešte zamestnať na dohodu. Moja otázka znie , ak by som vykonávala celý rok na dohodu a bola by to opakovaná činnosť, môže to tak byť definované v dohode o vykonaní práce? Ide o opakovanú činnosť napr: účtov.faktúr, došlých,vyšlých, kvartal.DPH s počnúc ku koncu roku s daňovým priznaním, alebo sa má dohoda meniť každý mesiac. Ďakujem za skorú odpoved.
Tweety
11.11.05,06:35
Dobré ráno všetkým!
Som zamestnaná na HPP a chcela by som sa ešte zamestnať na dohodu. Moja otázka znie , ak by som vykonávala celý rok na dohodu a bola by to opakovaná činnosť, môže to tak byť definované v dohode o vykonaní práce? Ide o opakovanú činnosť napr: účtov.faktúr, došlých,vyšlých, kvartal.DPH s počnúc ku koncu roku s daňovým priznaním, alebo sa má dohoda meniť každý mesiac. Ďakujem za skorú odpoved.
Dohoda nemôže byť uzatvorená na tú istú činnosť ako v HPP. ;) ;) :rolleyes:
Doplňujem: u toho istého zamestnávateľa. :cool:
STRELEC
11.11.05,06:35
Dobré ráno všetkým!
Som zamestnaná na HPP a chcela by som sa ešte zamestnať na dohodu. Moja otázka znie , ak by som vykonávala celý rok na dohodu a bola by to opakovaná činnosť, môže to tak byť definované v dohode o vykonaní práce? Ide o opakovanú činnosť napr: účtov.faktúr, došlých,vyšlých, kvartal.DPH s počnúc ku koncu roku s daňovým priznaním, alebo sa má dohoda meniť každý mesiac. Ďakujem za skorú odpoved.Neodporúčal by som opakovanú pravidelnú činnosť vykonávať na základe DVP. Výrazne hrozí prekvalifikovanie na klasický prac. pomer s prísl. dopadmi v podobe doplatkov fondov a sankcií.
"Kozmeticky" sa to niekedy rieši sériou DVP na rôzne druhy nepravidelných prác.
STRELEC
11.11.05,06:36
Dohoda nemôže byť uzatvorená na tú istú činnosť ako v HPP. ;) ;) :rolleyes:Nejde o toho istého zamestnávateľa - predpokladám. Tak môže.
Tweety
11.11.05,06:40
Nejde o toho istého zamestnávateľa - predpokladám. Tak môže.
Tak to môže, už som to do príspevku doplnila. Automaticky som uvažovala na tým istým zamestnávateľom. :cool:
renča1
11.11.05,06:43
Nejde o toho istého zamestnávateľa - predpokladám. Tak môže.
Peťko , nejde o toho istého zamestnávateľa u tohto zamestnávateľa vykonávam PÚ ide o a.s.. U dotyčného SZČO, kde sa chcem zamestnať na DVP by som vykonávala JÚ(došlé, vyšlé FA, DPH, daň.priznanie atd...). Tak teda môžem? Nebudú stoho žiadne sankcie?:confused: Nebudeme musieť každý mesiac meniť vykonáv.práce v DoVP.? Ešte raz dakujem za odpoved.
STRELEC
11.11.05,06:52
Peťko , nejde o toho istého zamestnávateľa u tohto zamestnávateľa vykonávam PÚ ide o a.s.. U dotyčného SZČO, kde sa chcem zamestnať na DVP by som vykonávala JÚ(došlé, vyšlé FA, DPH, daň.priznanie atd...). Tak teda môžem? Nebudú stoho žiadne sankcie?:confused: Nebudeme musieť každý mesiac meniť vykonáv.práce v DoVP.? Ešte raz dakujem za odpoved.Ďakujem za milé oslovenie.
Možno by som postupoval takto: Uzatvoril by som (z dôvodu úspory) s onou FO (+prihlásenie na SP) DVP na vykonanie nejakej sice jednorázovej, ale dlhodobejšej úlohy (spracujem doklady za 4 mes. naraz, prekontrolujem rok xy, vyhotovím návrh smernice...). Neskôr by som DVP doplnil o dodatok na iný druh takejto jednorázovej práce. Renátka - celkom bez administratívy to nejde.
renča1
11.11.05,07:09
Ďakujem za milé oslovenie.
Možno by som postupoval takto: Uzatvoril by som (z dôvodu úspory) s onou FO (+prihlásenie na SP) DVP na vykonanie nejakej sice jednorázovej, ale dlhodobejšej úlohy (spracujem doklady za 4 mes. naraz, prekontrolujem rok xy, vyhotovím návrh smernice...). Neskôr by som DVP doplnil o dodatok na iný druh takejto jednorázovej práce. Renátka - celkom bez administratívy to nejde.
Dobre Peťuliatko:D , budem pokračovať tak ako si mi napísal, predsa si v tom zbehnutejší. Mzdy,personal., nie je moja parketa. Prajem krásny deň , mala by som si to dať ako podpis, pretože už ho naozaj prajem každému v príspevkoch:)
STRELEC
11.11.05,07:14
Dobre Peťuliatko:D , budem pokračovať tak ako si mi napísal, predsa si v tom zbehnutejší. Mzdy,personal., nie je moja parketa. Prajem krásny deň , mala by som si to dať ako podpis, pretože už ho naozaj prajem každému v príspevkoch:)V rozpakoch som klepol na súhlas. Ahoj.
Tweety
11.11.05,07:15
V rozpakoch som klepol na súhlas. Ahoj.
Od polichotenia čo? :p :rolleyes: :cool: