www.pepo
16.01.11,13:12
Dobrý Deň.
Chcel by som Vás poprosiť o pomoc ohľadne prepisu domu.
Dom ,ktorý maju vo vlastnictve rodičia by som chcel prepísať na seba.
No neviem vobec ako mám postupovať.
Za info vopred Ďakujem
Mária27
16.01.11,12:31
Môžeš uzatvoriť s rodičmi kúpnu alebo darovaciu zmluvu.

Pri darovaní je riziko, že za podmienok v § 630 občianskeho zákonníka môžu aj po rokoch žiadať dar vrátiť. Aj keď sa to teraz nezdá pravdepodobné, stávajú sa až neuveriteľné veci (skús si hore vyhľadať "darovacia zmluva").

Rodičom sa pri prepise zvyčajne zmluvne dohodne aj vecné bremeno na dožitie v dome. Zmluva sa vkladá do katastra nehnuteľností, pričom sa do návrhu uvedú oba právne úkony: prevod aj bremeno.
www.pepo
16.01.11,16:21
Ďakujem za info
A ak je dom zadarmo musí bť v kupnej zmluve uvedena aj cena??
A mám s tým dojsť na katastralný urad alebo cez nejakeho notára??
Mária27
16.01.11,16:44
Keď tam nedáš cenu, alebo dáš veľmi nízku, môže sa to uznať za simulovaný právny úkon a môžete mať problémy napr. s daniarmi. S rodičmi by sa mal dohodnúť na najlepšom riešení.

Podľa tvojich otázok by som ti odporučila, aby ti zmluvu vypracoval právnik. Zmluva musí mať predpísané náležitosti. Mimochodom, podpisy prevádzajúcich vlastníkov musia byť úradne osvedčené.
katedrála
11.01.12,16:45
Ja tiež riešim túto situáciu,rodičia chcú prepísať dom na mňa cez darovaciu zmluvu,asi by to bolo najlepšie cez notára,preto by som potrebovala vedieť aké podklady notárovi predložiť,predpokladám,že list vlastníctva z katastra na právne úkony alebo ešte niečo?