sandy1990
16.01.11,17:12
Dobrý deň, otec mi platil od narodenia poistné v poisťovni Alianz, a dovršením 18. roku som mala dostať sumu 40 000SK. Otec prestal platiť poistné asi rok pred 18.tkou čiže bola vypočítaná zostatková suma 30 000Sk. Rodičia sú ROZVEDENÍ, tá suma bola rozdelená na 2 časti (15 000Sk na meno matky a tá istá suma na meno otca). Otec prevzal aj sumu znejúcu na matkine meno (šekom na pošte), čo sme nevedeli, lebo to zamlčal, až ked sme pátrali po peniazoch v poisťovni, tam nám povedali, že to bolo už dávnejšie vyplatené na pošte obom. Dá sa ešte tá suma na matkine meno získať späť? Je na to vôbec nejaký spôsob? dakujem
arizona
16.01.11,16:20
Preco bola ta tvoja poistka rozdelena na dve casti medzi rodicov?
Bola na tvoje meno?

Sice si dala malo informacii,ale myslim, ze tie peniaze mali byt vyplatene tebe...(pozri si do zmluvy)
video1983
16.01.11,16:26
suhlasim s arizona mne moju vyplatili na moje meno i ked to platila mama.
Martin Mocko
16.01.11,16:39
Preco bola ta tvoja poistka rozdelena na dve casti medzi rodicov?
Bola na tvoje meno?

Sice si dala malo informacii,ale myslim, ze tie peniaze mali byt vyplatene tebe...(pozri si do zmluvy)

Pravdepodobne to bude v tej plnoletosti. Poistka bola zrušená pred 18. rokom. A rodičia práve v rozvode...takže pravdepodobne mal každý nárok na polovicu. Ale najlepšie bude naozaj pozrieť do zmluvných podmienok.
220870
16.01.11,16:40
Už sme to tu nedávno rozoberali.Detská poistka sa vypláca tomu kto ju platí.
bubkoch
16.01.11,16:59
Už sme to tu nedávno rozoberali.Detská poistka sa vypláca tomu kto ju platí.

ako to myslis ? lebo vseobecne toto tvrdenie neplati
Stanislav 1975
16.01.11,19:59
ako to myslis ? lebo vseobecne toto tvrdenie neplati

ale áno- 220.... má pravdu- peniaze idú poistníkovi..., ak dieťa nedovršilo 18 rokov...
bubkoch
16.01.11,20:04
ale áno- 220.... má pravdu- peniaze idú poistníkovi..., ak dieťa nedovršilo 18 rokov...

nevravim ze nie ... len ze vseobecne neplati ... :)
a ty si uz pridal jednu podmienku ... :)
Chobot
17.01.11,07:26
ale áno- 220.... má pravdu- peniaze idú poistníkovi..., ak dieťa nedovršilo 18 rokov...

Myslím, že ani to nie je presné. Vysvetlím nižšie.


Dobrý deň, otec mi platil od narodenia poistné v poisťovni Alianz, a dovršením 18. roku som mala dostať sumu 40 000SK. Otec prestal platiť poistné asi rok pred 18.tkou čiže bola vypočítaná zostatková suma 30 000Sk. Rodičia sú ROZVEDENÍ, tá suma bola rozdelená na 2 časti (15 000Sk na meno matky a tá istá suma na meno otca). Otec prevzal aj sumu znejúcu na matkine meno (šekom na pošte), čo sme nevedeli, lebo to zamlčal, až ked sme pátrali po peniazoch v poisťovni, tam nám povedali, že to bolo už dávnejšie vyplatené na pošte obom. Dá sa ešte tá suma na matkine meno získať späť? Je na to vôbec nejaký spôsob? dakujem

V poistnom vzťahu vystupuje niekoľko subjektov: Poisťovateľ, poistník, poistený a oprávnená osoba.

Poisťovateľ - to je poisťovňa.
Poistník - je ten, kto platí poistné.
Poistený - je ten, na koho život alebo zdravie je poistenie uzatvorené.
Oprávnená osoba - je ten, komu bude v prípade smrti poisteného plniť poisťovňa.

Ak je živ. poistenie uzatvorené na smrť a dožitie, tak do ukončenia poistenia má nárok na plnenie z poistenia:

poistník - ak sa poistenie ukončí predčasne výpoveďou, alebo z dôvodu neplatenia (vypláca sa odkupná hodnota).

oprávnená osoba - ak je poistným prípadom smrť poisteného

poistený - aj je poistným prípadom nejaké pripoistenie, napr. trvalé následky úrazu.

Po skočení poistenia má nárok na poistné plnenie poistený, a je jedno koľko má rokov. Ak je dospelý, on preukazuje totožnosť. Ak ešte nemá 18 rokov, tak sa peniaze vyplácajú cez jeho zákonného zástupcu (niektoré poisťovne to ale podmieňujú napr. vyplatenie na účet, ktorý je na meno dieťaťa). Ak je poistníkom iná osoba, než rodič, tak poistník už po ukončení poistenia nemá nárok na poistné plnenie.

Sandy, v tvojom prípade bol poistníkom otec. Neviem, z akého titulu poisťovňa rozdelila odkupnú hodnotu poistenia medzi otca a mamu - možno bola aj mama uvedená na poistnej zmluve ako poistník. Iný dôvod nevidím, poisťovňa neskúma, či sú rodičia rozvedení, ako majú vysporiadaný majetok. Pre nich je oprávnenou osobou v prípade zrušenia poistenia len poistník, ktorý je na zmluve uvedený.

Na to, aby sme mohli povedať, či mama má teraz nejakú šancu vymôcť tie peniaze, by si musela doplniť, akú rolu hrala tvoja mama v poistnom vzťahu, prípadne predložiť doklady, ktoré preukazujú, že jej boli poslané nejaké peniaze a že tieto peniaze prevzal otec. S poisťovňou nič neporiešiš. Musíš si pozháňať dôkazy - napr. z pošty dôkaz, že tie peniaze boli adresované mame a že ich prevzal otec. Na základe toho môže potom mama žalovať otca o vyplatenie peňazí, ktoré si prisvojil. Pretože sú už rozvedení, pošta ich nemala vyplatiť otcovi a z jeho strany došlo k bezdôvodnému obohateniu. Poistka v tomto prípade už nehraje žiadnu rolu.
Stanislav 1975
17.01.11,07:31
Myslím, že ani to nie je presné. Vysvetlím nižšie.



V poistnom vzťahu vystupuje niekoľko subjektov: Poisťovateľ, poistník, poistený a oprávnená osoba.

Poisťovateľ - to je poisťovňa.
Poistník - je ten, kto platí poistné.
Poistený - je ten, na koho život alebo zdravie je poistenie uzatvorené.
Oprávnená osoba - je ten, komu bude v prípade smrti poisteného plniť poisťovňa.

Ak je živ. poistenie uzatvorené na smrť a dožitie, tak do ukončenia poistenia má nárok na plnenie z poistenia:

poistník - ak sa poistenie ukončí predčasne výpoveďou, alebo z dôvodu neplatenia (vypláca sa odkupná hodnota).

oprávnená osoba - ak je poistným prípadom smrť poisteného

poistený - aj je poistným prípadom nejaké pripoistenie, napr. trvalé následky úrazu.

Po skočení poistenia má nárok na poistné plnenie poistený, a je jedno koľko má rokov. Ak je dospelý, on preukazuje totožnosť. Ak ešte nemá 18 rokov, tak sa peniaze vyplácajú cez jeho zákonného zástupcu (niektoré poisťovne to ale podmieňujú napr. vyplatenie na účet, ktorý je na meno dieťaťa). Ak je poistníkom iná osoba, než rodič, tak poistník už po ukončení poistenia nemá nárok na poistné plnenie.

Sandy, v tvojom prípade bol poistníkom otec. Neviem, z akého titulu poisťovňa rozdelila odkupnú hodnotu poistenia medzi otca a mamu - možno bola aj mama uvedená na poistnej zmluve ako poistník. Iný dôvod nevidím, poisťovňa neskúma, či sú rodičia rozvedení, ako majú vysporiadaný majetok. Pre nich je oprávnenou osobou v prípade zrušenia poistenia len poistník, ktorý je na zmluve uvedený.

Na to, aby sme mohli povedať, či mama má teraz nejakú šancu vymôcť tie peniaze, by si musela doplniť, akú rolu hrala tvoja mama v poistnom vzťahu, prípadne predložiť doklady, ktoré preukazujú, že jej boli poslané nejaké peniaze a že tieto peniaze prevzal otec. S poisťovňou nič neporiešiš. Musíš si pozháňať dôkazy - napr. z pošty dôkaz, že tie peniaze boli adresované mame a že ich prevzal otec. Na základe toho môže potom mama žalovať otca o vyplatenie peňazí, ktoré si prisvojil. Pretože sú už rozvedení, pošta ich nemala vyplatiť otcovi a z jeho strany došlo k bezdôvodnému obohateniu. Poistka v tomto prípade už nehraje žiadnu rolu.
Tibore, však si zhruba napísal čo ja len trocha obšírnejšie- len jedna poznámka- síce máš pravdu, že za úraz a trvalky má nárok na peniaze poistené dieťa, ale keďže nieje plnoleté,tak to ide cez poistníka...
resp.-poistník nahlasuje PU a všetky dolumenty- nie dieťa...-moj malý si zlomil ruku a čo teraz mal robiť 4 ročný chalanisko? Tak ja som všetko vybavil a mne aj išli peniažky na účet ako poistníkovi...
bubkoch
17.01.11,07:38
Tibore, však si zhruba napísal čo ja len trocha obšírnejšie- len jedna poznámka- síce máš pravdu, že za úraz a trvalky má nárok na peniaze poistené dieťa, ale keďže nieje plnoleté,tak to ide cez poistníka...resp.-poistník nahlasuje PU a všetky dolumenty- nie dieťa...-moj malý si zlomil ruku a čo teraz mal robiť 4 ročný chalanisko? Tak ja som všetko vybavil a mne aj išli peniažky na účet ako poistníkovi...

no nie celkom, lebo napr. v pripade ze poistnikom je dedo, babka, strýko a pod. tak v tom pripade je zakonny zastupca iny ako poistnik ... a peniaze v pripade poistnej udalosti pred ukoncenim poistenia, ked dieta nema 18r, idu zakonnemu zastupcovi, nie poistnikovi ...

aj ty si dostal peniaze z titulu toho ze si zakonny zastupca, nie poistnik
Stanislav 1975
17.01.11,07:48
no nie celkom, lebo napr. v pripade ze poistnikom je dedo, babka, strýko a pod. tak v tom pripade je zakonny zastupca iny ako poistnik ... a peniaze v pripade poistnej udalosti pred ukoncenim poistenia, ked dieta nema 18r, idu zakonnemu zastupcovi, nie poistnikovi ...

aj ty si dostal peniaze z titulu toho ze si zakonny zastupca, nie poistnik

Keďže si nemyslím,že máš pravdu, ale nechcem sa hádať zbytočne s tebou-tak ti to dnes zistím a dám vedieť...
bubkoch
17.01.11,16:39
Keďže si nemyslím,že máš pravdu, ale nechcem sa hádať zbytočne s tebou-tak ti to dnes zistím a dám vedieť...

no uz si zistil, preco by mal peniaze, na ktore ma pravny narok poistene dieťa, dostat poistnik a nie zakonny zastupca dietata ? :D
lienka.b
17.01.11,17:09
No chlapci je pekne čo ste tu popísali a aj pravdivé, ale čo s tými 15.000 ktoré si neoprávanene prevzal otecko na pošte? čo s tým?:D Ja som síce totálny laik, ale myslím si že by ste sa mali obrátiť v prvom rade na poštu , ako je možne že vyplatili peniaze niekomu kto na nich nemal právo, kedže predpokladam že tvoji rodičia už boli vtedy rozvedený, musel by mať tvoj otec minimalne splnomcnenie
Chobot
18.01.11,07:53
No chlapci je pekne čo ste tu popísali a aj pravdivé, ale čo s tými 15.000 ktoré si neoprávanene prevzal otecko na pošte? čo s tým?:D Ja som síce totálny laik, ale myslím si že by ste sa mali obrátiť v prvom rade na poštu , ako je možne že vyplatili peniaze niekomu kto na nich nemal právo, kedže predpokladam že tvoji rodičia už boli vtedy rozvedený, musel by mať tvoj otec minimalne splnomcnenie

.. ale veď to som napísal... ;)

Mne len nejde do hlavy, z akého titulu poisťovňa rozdelila sumu na 2 časti - na otca a mamu? A ako vie, že polovica bola poslaná na mamu?
Stanislav 1975
18.01.11,11:12
Dobrý deň, otec mi platil od narodenia poistné v poisťovni Alianz, a dovršením 18. roku som mala dostať sumu 40 000SK. Otec prestal platiť poistné asi rok pred 18.tkou čiže bola vypočítaná zostatková suma 30 000Sk. Rodičia sú ROZVEDENÍ, tá suma bola rozdelená na 2 časti (15 000Sk na meno matky a tá istá suma na meno otca). Otec prevzal aj sumu znejúcu na matkine meno (šekom na pošte), čo sme nevedeli, lebo to zamlčal, až ked sme pátrali po peniazoch v poisťovni, tam nám povedali, že to bolo už dávnejšie vyplatené na pošte obom. Dá sa ešte tá suma na matkine meno získať späť? Je na to vôbec nejaký spôsob? dakujem

Sandy, troška som sa na to pozrel a poisťovňa postupovala správne- to bola s najvačšou pravdepodobnosťou zmluva 6 ZPM a tam boli ako poistníci uvedení obaja rodičia- to znamená , že v prípade odkupu Pz sa odkupná hodnota vypláca obom poistníkom rovnakým dielom...- takže neprišlo k pochybeniu poisťovne...
Stanislav 1975
18.01.11,11:13
.. ale veď to som napísal... ;)

Mne len nejde do hlavy, z akého titulu poisťovňa rozdelila sumu na 2 časti - na otca a mamu? A ako vie, že polovica bola poslaná na mamu?

Tibore, ja už som to zistil...:)
Stanislav 1975
18.01.11,11:14
no uz si zistil, preco by mal peniaze, na ktore ma pravny narok poistene dieťa, dostat poistnik a nie zakonny zastupca dietata ? :D

Nie, ešte nie- nebol som na likvidácii, mám teraz kopu iných vybavovačiek-ale pozriem sa na to, keďže ako som písal vyššie niesom si istý ako to je-takže sa radšej nehádam...
Stanislav 1975
18.01.11,11:17
No chlapci je pekne čo ste tu popísali a aj pravdivé, ale čo s tými 15.000 ktoré si neoprávanene prevzal otecko na pošte? čo s tým?:D Ja som síce totálny laik, ale myslím si že by ste sa mali obrátiť v prvom rade na poštu , ako je možne že vyplatili peniaze niekomu kto na nich nemal právo, kedže predpokladam že tvoji rodičia už boli vtedy rozvedený, musel by mať tvoj otec minimalne splnomcnenie

Lienka a ako si prišla na to,že si ich vybral neoprávnene?:confused::confused::confused:-ja viem,že na ne mal právo vzhladom na charakter zmluvy a zmluvným podmienkam...
Chobot
18.01.11,12:41
Lienka a ako si prišla na to,že si ich vybral neoprávnene?:confused::confused::confused:-ja viem,že na ne mal právo vzhladom na charakter zmluvy a zmluvným podmienkam...

Ona asi myslí tých druhých 15.000, ktoré boli adresované jej mame. Otcovi teda právom patrilo 15.000, druhých 15.000 mala teda dostať na pošte mama, ale pošta ich vydala nevedno prečo otcovi (možno ich oklamal, že sú manželia).
lienka.b
19.01.11,07:38
.... ano ano chobot, presne tú čiastku som mala na mysli. To že mal nárok na polovicu otec, žial neovplyníme, a že aj ked boli určené sandy, "otecko" prihliada na vlastné potreby a nie potreby vlstného dieťaťa, tiež, nie. Ale stále si myslím že tu druhu polovicu mu skrátka na pošte vyplatiť nemali. Žial poradiť čo s tým neviem.:(
lienka.b
19.01.11,07:53
A sandy len tak mimichodom na okraj ste sa tomu s maminou mohli vyhnúť,ak by bola mama požadala v poistovni o zmenu poistníka, a to len na ňu, z dovodu rozvodu manželstva a ak si bola zverena vylučne do jej opatery tak sa stala aj správcom tvojho majetku a pod. Ja som presne tento proces absovovala asi pred mesiacom, lebo som sa obávala práve tohoto problemu a to tú poistku dcére platím len ja. Tak ako dobre by mu bolo keby si len tak za nič zhrabol peniaze.

Prepáčte ak som mierne vybočila z témy, ale snáď to može pomoct niekomu inému
:o
Marikal
28.06.12,06:53
Dobrý deň.
Vie mi prosím niekto poradiť v nasledovnom :
Dieťaťu bola od narodenia platená poistka, ktorá mala byť vyplatená po dovŕšení 18-ho roku veku. Poistníkom bol otec dieťaťa / teda mal byť aj platiteľom poistky/. Poistku však platila matka - preukázateľne trvalým príkazom z účtu. Manželia sa medzičasom rozviedli, poistku ďalej platila matka. Po dovŕšení 18 roku poisteného, t.j. dieťaťa, si poistník t.j. otec zažiadal poisťovňu o vyplatenie poistky, ktorú mu aj vyplatili. Samozrejme si peniaze nechal! Moja otázka znie: ako môže matka, ako skutočný platiteľ poistky získať tieto peniaze pre dieťa, ktoré malo na svoju poistku nárok?

Ďakujem...
Andrej1100
22.11.17,11:05
Ahojte. Som tu nový.
Rad by som sa informoval na možnosť riešiť môj problem.
Som rozvedený a dieťa s manželstva ,,po zásahoch matky,, úplne stratilo o mňa záujem a už dlhú dobu so mnou nekomunikuje, ale to nie je to podstatné. Od narodenia som dieťatu platil sporenie, ktorému teraz končí zmluva.
Mám nejaku možnosť zabrániť aby boli peniaze vyplatené matke dieťata ako jeho,,zastupcu,, kedže dieťa ešte nemá 18rokov?
Ďakujem za každú informáciu.
Andrej
Oliwa
22.11.17,13:59
Ahojte. Som tu nový.
Rad by som sa informoval na možnosť riešiť môj problem.
Som rozvedený a dieťa s manželstva ,,po zásahoch matky,, úplne stratilo o mňa záujem a už dlhú dobu so mnou nekomunikuje, ale to nie je to podstatné. Od narodenia som dieťatu platil sporenie, ktorému teraz končí zmluva.
Mám nejaku možnosť zabrániť aby boli peniaze vyplatené matke dieťata ako jeho,,zastupcu,, kedže dieťa ešte nemá 18rokov?
Ďakujem za každú informáciu.
Andrej
Kto je uvedený na zmluve/kto ju podpisoval - Ty alebo bývalá manželka a ako /ak je/ je v nej dohodnuté vyplatenie nasporenej sumy po ukončení sporenia?
PS: Poisťovňu nezaujíma, kto dohodnutú sumu platí /môže to byť aj starý rodič alebo krstná mama, hlavne, že niekto platí.../ - bez ohľadu na to, na koho meno je zmluva uzatvorená.
Andrej1100
22.11.17,18:18
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Bola to iba moja aktivita, zakladal som to sporenie sám, takže na zmluve figurujem iba ja ako platiteľ a dieťa je ako poistník. Bola to poistka na úrazy aj sporenie v jednom.
Oliwa
23.11.17,08:11
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Bola to iba moja aktivita, zakladal som to sporenie sám, takže na zmluve figurujem iba ja ako platiteľ a dieťa je ako poistník. Bola to poistka na úrazy aj sporenie v jednom.
Vo všeobecnosti platí/platilo, že:
- zmluva bola uzatvorená na 18 rokov, t. j. nárok na vyplatenie nevznikol pri dovŕšení 18 roku dieťaťa, ale po uplynutí 18 rokov od uzatvorenia zmluvy /napr. dieťa narodené v auguste, zmluva uzatvorená vo februári - nárok na vyplatenie vznikne vo februári/
- 6 týždňov pred ukončením zmluvy môže žiadateľ /rodič, resp. už plnoleté dieťa/ požiadať poisťovňu o vyplatenie nasporenej čiastky
- v žiadosti uvedie, akou formou - či na účet, alebo poštovou poukážkou /v prípade, ak dieťa vlastný účet nemá, uvedie rodič svoje číslo účtu/
- lehota poisťovne na likvidáciu poistky a na vyplatenie 30 dní
Môžeš sa informovať priamo v poisťovni - telefonicky, písomne, osobne - dostaneš konkrétnu odpoveď. Alebo sa pozri do zmluvy, či na webstránku poisťovne...
Chobot
23.11.17,12:43
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Bola to iba moja aktivita, zakladal som to sporenie sám, takže na zmluve figurujem iba ja ako platiteľ a dieťa je ako poistník. Bola to poistka na úrazy aj sporenie v jednom.

Aha, takže to nie je sporenie, ale kapitálové (alebo investičné) životné poistenie. To je rozdiel.

Takto nastane koniec poistnej doby a oprávnená osoba, ktorá je uvedená v zmluve, bude mať nárok na výplatu poistného plnenia pri dožití. Treba si prečítať poistné podmienky, ako sú stanovené. Jednotlivé poistné podmienky u poisťovní sa môžu líšiť.

Ale vo všeobecnosti možno predpokladať, že poistné je splatné pri dožití a oprávnenou osobou bude poistený, teda dieťa. Keďže ešte nemá 18 rokov, na úkony, ako nahlásenie čísla účtu bude musieť byť prítomný zákonný zástupca. Ak nahlási zákonný zástupca svoje číslo účtu, bude na tento účet vyplatené poistné plnenie. Teraz už s tým neurobíš nič. Dalo sa tomu zabrániť pri uzatváraní poistenia tak, že by sa ukončenie poistenia dohodlo na dobu, kedy poistený už bude plnoletý. Vtedy už zákonný zástupca nemá možnosť komunikovať s poisťovňou, poisťovňa komunikuje potom len s poisteným.

Pozri, kto je v poistke uvedený ako oprávnená osoba. Mohlo sa ešte stať, že to budeš ty, ale nepredpokladám túto možnosť.