doktor01
16.01.11,17:54
Vie niekto aká je odmena pre sčítacieho komisára (v roku 2011)? Má stým niekto skúsenosti ? Koľko je tá odmena cca. v €?

Podľa zákona 263 ZÁKON z 18. júna 2008 o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
(6) Sčítací komisár má za výkon činnosti nárok na odmenu. Výška odmeny za výkon činnosti sčítacieho komisára sa ustanovuje v sume, ktorá pripadá na jeden pracovný deň z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predposledný kalendárny štvrťrok pred kalendárnym štvrťrokom, v ktorom sa sčítanie uskutoční. Sčítaciemu komisárovi patrí odmena za každý deň výkonu činnosti sčítacieho komisára. Obec odmenu vyplatí do 30 dní po ukončení činnosti sčítacieho komisára.
ivka70
16.01.11,18:56
Vie niekto aká je odmena pre sčítacieho komisára (v roku 2011)? Má stým niekto skúsenosti ? Koľko je tá odmena cca. v €?

Podľa zákona 263 ZÁKON z 18. júna 2008 o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
(6) Sčítací komisár má za výkon činnosti nárok na odmenu. Výška odmeny za výkon činnosti sčítacieho komisára sa ustanovuje v sume, ktorá pripadá na jeden pracovný deň z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predposledný kalendárny štvrťrok pred kalendárnym štvrťrokom, v ktorom sa sčítanie uskutoční. Sčítaciemu komisárovi patrí odmena za každý deň výkonu činnosti sčítacieho komisára. Obec odmenu vyplatí do 30 dní po ukončení činnosti sčítacieho komisára.

Kedze scitanie ma byt niekedy v druhom polroku, odmena sa bude pocitat podla priemernej mzdy pravdepodobne z II.stvrtroka 2011 - a teda jedine niekto s kristalovou gulou by to vedel :).

Priemernu mesacnu mzdu v narodnom hospodarstve pravidelne uverejnuje na svojich strankach Statisticky urad SR. Takze ak to chces orientacne, pohladaj tam z posl. obdobia jej vysku www.statistics.sk (http://www.statistics.sk)
doktor01
17.01.11,17:03
Vie niekto aká je odmena pre sčítacieho komisára (v roku 2011)? Má stým niekto skúsenosti ? Koľko je tá odmena cca. v €?

Podľa zákona 263 ZÁKON z 18. júna 2008 o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
(6) Sčítací komisár má za výkon činnosti nárok na odmenu. Výška odmeny za výkon činnosti sčítacieho komisára sa ustanovuje v sume, ktorá pripadá na jeden pracovný deň z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predposledný kalendárny štvrťrok pred kalendárnym štvrťrokom, v ktorom sa sčítanie uskutoční. Sčítaciemu komisárovi patrí odmena za každý deň výkonu činnosti sčítacieho komisára. Obec odmenu vyplatí do 30 dní po ukončení činnosti sčítacieho komisára.
No je to zaujímavé. Obce a mestá oznamujú, že hľadajú sčítacích komisárov (ponúkajú možnosť občanom stať sa sčítacím komisárom). Je kuriózne, že nik (ani Štatistický úrad) dnes nevie povedať ani odhad výšky tejto odmeny. Podľa Štatistického úradu pravidlá odmeňovania sú zatiaľ len v štádiu prípravy.
Pripadá mi prinajmenšom zvláštne, že človek sa zaviaže vykonať prácu a pritom nik nevie aká je odmena za výkon tejto práce.
ivka70
17.01.11,17:08
No je to zaujímavé. Obce a mestá oznamujú, že hľadajú sčítacích komisárov (ponúkajú možnosť občanom stať sa sčítacím komisárom). Je kuriózne, že nik (ani Štatistický úrad) dnes nevie povedať ani odhad výšky tejto odmeny. Podľa Štatistického úradu pravidlá odmeňovania sú zatiaľ len v štádiu prípravy.
Pripadá mi prinajmenšom zvláštne, že človek sa zaviaže vykonať prácu a pritom nik nevie aká je odmena za výkon tejto práce.

Nemyslim si, ze nevedia urobit odhad.
Ten je v podstate skoro jasny, staci si pozriet vyvoj priemernej mzdy na slovensku v poslednych stvrtrokoch.
Specialny narast alebo pokles sa v najblizsom obdobi nepredpoklada.


Inak rovnako z priemernej mzdy v NH v posl. stvrtroku su pateni aj clenovia volebnych komisii pri akychkolvek volbach ci referende.
doktor01
17.01.11,17:53
Nemyslim si, ze nevedia urobit odhad.
Ten je v podstate skoro jasny, staci si pozriet vyvoj priemernej mzdy na slovensku v poslednych stvrtrokoch.
Specialny narast alebo pokles sa v najblizsom obdobi nepredpoklada.


Inak rovnako z priemernej mzdy v NH v posl. stvrtroku su pateni aj clenovia volebnych komisii pri akychkolvek volbach ci referende.
Citujem odpoveď ŠÚ:
"Dobrý deň,
na Vašu otázku sa dnes ešte nedá odpovedať. Podmienky odmeňovania sčítacích komisárov budú definované v metodickom pokyne na zabezpečenie financovania prípravy, priebehu a vykonania sčítania, ktorý vydá v spolupráci s Ministerstvom financií SR (§ 8, odsek (1), písmeno j) zákona č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011) Štatistický úrad SR. Tento metodický pokyn sa v súčasnosti pripravuje. Odporúčam Vám preto, aby ste si počkali na vydanie metodického pokynu, ktorý sa v súčasnosti, ako som Vám už napísala, pripravuje."

PS: volby, referendum trvali 1 den, sčítanie bude prebiehať niekoľko dní (samozrejme údaje vždy budú len k jednému termínu) a od posledného sčítania uplynulo 10 rokov, čiže zmeny pri odmeňovaní sčítacích komisárov nemožno vylúčiť
DJMILKYWAY
24.01.11,14:12
Vsetko len komplikuju...Robil som scitacieho komisara v roku 2001. Mali sme najskor 1 dnove skolenie v zasadacke MU, dostali sme tlaciva, harky, pero, kalkulacku a tasku a mohli sme ist do terenu. Tam sme museli zanechat oznam na vchode domu, kedy - den, hodina navstivime obcana atd. Najviac prace bolo ale po skonceni "navstev" obcanov - so spracovanim vyplnenych tlaciv, robil som to celu noc, aby vsetko bolo spravne podla metodiky. Ta pracnost spracovania dat pred finalnym odovzdanim "nebola zaplatena" obdrzanym honorarom. Takze pozor na vec, nie je to len "chodit do bytov" a vyplnat udaje za obcana - ak je vobec k zastihnutiu...Kalkulacku a tasku mam dodnes:o Ale vedeli sme dopredu, kolko bude odmena. Som zvedavy, ako sa to po 10 rokoch, ked sa "rozbehol" internet a bude moznost, aby sa obcan elektronicky sam "scital", miesto zjednodusenia, naopak, / ako mam pocit vo vsetkom / este skomplikovalo...
doktor01
24.01.11,14:23
Vsetko len komplikuju...Robil som scitacieho komisara v roku 2001. Mali sme najskor 1 dnove skolenie v zasadacke MU, dostali sme tlaciva, harky, pero, kalkulacku a tasku a mohli sme ist do terenu. Tam sme museli zanechat oznam na vchode domu, kedy - den, hodina navstivime obcana atd. Najviac prace bolo ale po skonceni "navstev" obcanov - so spracovanim vyplnenych tlaciv, robil som to celu noc, aby vsetko bolo spravne podla metodiky. Ta pracnost spracovania dat pred finalnym odovzdanim "nebola zaplatena" obdrzanym honorarom. Takze pozor na vec, nie je to len "chodit do bytov" a vyplnat udaje za obcana - ak je vobec k zastihnutiu...Kalkulacku a tasku mam dodnes:o Ale vedeli sme dopredu, kolko bude odmena. Som zvedavy, ako sa to po 10 rokoch, ked sa "rozbehol" internet a bude moznost, aby sa obcan elektronicky sam "scital", miesto zjednodusenia, naopak, / ako mam pocit vo vsetkom / este skomplikovalo...
Ďakujem za cenné informácie.Zaujímalo by ma v akej výške sa pohybovala odmena v roku2001. A taktiež by ma zaujímalo, či po tejto skúsenosti budeš sčítacím komisárom aj v roku2011.
dibarbora
01.03.11,07:39
Podla 3q 2010 by ta odmena mohla byt cca 34 - 35€ za den. Otazka kolko dni je mozne opravnene uplatnit.
mattism
14.03.11,12:52
Mám info o odmene pre sčítacieho komisára, neberte to však záväzne, aj keď je to od pracovníka štatistiky. V € za 1 obyvateľa : 0,64, za 1 dom 0,33, za 1 byt 0,33.
svbkotrad
13.04.11,15:16
dnes t.j. 13.4.2011 som bol na prvom skoleni komisarov a potvrdzujem odmenu: za obcana 0,64 €, za byt 0,33 € a za dom 0,33 €.
martinka263
26.04.11,13:33
a nevie mi niekto povedať približne ako dlho trvá školenie a či ich je viac ?
RoSy
27.04.11,11:24
dnes t.j. 13.4.2011 som bol na prvom skoleni komisarov a potvrdzujem odmenu: za obcana 0,64 €, za byt 0,33 € a za dom 0,33 €.


hmm, tak to mate este celkom dobre. V Piestanoch je to: obcan 0,55 Euro, byt alebo dom 0,22 Euro. Prac. pomer je na dohodu. a vraj odmena zavisi aj od poctu odovzdanych formularov, zial nevedeli mi povedat ci sa do odmeny zaratavaju aj prazdne formulare teda tie ktore mi obcan vrati - resp. pokial obcan vyuzije vyplnenie cez internet. Skolenie ma byt az 2/5/2011, a na Mestskom urade nevedeli ohladne odmeny povedat viac info. Ak to tak ratam, tak za 360 osob co by som mal mat v obvode ,co predpokladam je cca 90 domov resp. bytov, tak ta odmena fakt nezodpoveda tomu co som ocakaval a po zdaneni sa to priblizuje odmene co bola pri scitani v roku 2001. Opat su to len vyhodene peniaze do luftu, ktore sa mohli pouzit napr. v zdravotnictve pripadne na vystavbu ciest. Vacinu informacii, si stat tak ci tak moze vycucat zo svojich systemov, ci uz od poistovni, policie, z matriky, katastra atd. Od dnes bojkotujem cele scitanie.
mlisa
27.04.11,12:18
Od dnes bojkotujem cele scitanie.
len bojkotuj, v tom pripade to naozaj budu peniaze vyhodene do vzduchu - peniaze vynalozene, info a vysledky ziadne.
gzihlavnikova
12.05.11,10:42
viete mi aj povedať aké odvody sa im budú strhávať?
lienocka001
12.05.11,10:50
akym sposobom sa tomu da vyhnut ... nechapem preco mam vyplnovat tolko formularov / vyplnaju sa aj za deti predpokladam/ a davat im udaje ktore su lahko zistitelne z roznych statnych databaz a odmietam davat vyplnene harky s uvedenim tak citliveho udaju ako je napr. nabozenska prislusnost nejakemu komisarovi.. ktorym bude najskor nejaka starsia pani ktorej najvacsou radostou to bude roztrubovat po okoli kto kam sa prihlasil... a najma je to pre mna strata casu... staram sa o deti, do skoly zo skoly kruzky, pracujem z domu casto do neskorej noci aby som cez den mohla robit na domceku aby sme sa mohli coskoro prestahovat... je to cele otrava a uplna zbytocnost... aj tak nestavaju nove skolky a to ze ich treba vedia velmi dobre / kazdy rok sa neumiestnia desiatky deti tu v meste, cesty su uplne naprd sama diera pohotovost tu nefunguje uz dlho tak co chcu zistovat ze ake sluzby poskytnut ako to prezentuju?
Laguna13
12.05.11,10:54
len bojkotuj, v tom pripade to naozaj budu peniaze vyhodene do vzduchu - peniaze vynalozene, info a vysledky ziadne.
www.magnificat.sk/2011/05/nechci-secist-nase-vlada-sve-poddane-nechat-se-secist-nuti/
misoft
12.05.11,13:58
Dnes som sledoval Teleráno: sčítanie v roku 2011 je tzv prelomové = platí pre celú EÚ, občan je (ako to naznačili) povinný sa zúčastniť sčítania a je povinný vyplniť všetky zadané otázky. Ako - to už záleží len na občanovi :D
Okrem toho - lienočka - vyplň to cez internet (dostaneš zároveň s hárkami aj tzv identifikátor) a komisár (tá babka) už k tebe ani nepáchne a nebude mať šancu to "vytrubovať" - len jej oznámiš, že vyplníš cez internet.
Okrem toho - tam v hárkoch sa neuvádza ani meno, ani priezvisko. Tu máš vzor hárku pre obyvateľa: http://www.scitanie2011.sk/wp-content/uploads/OBYV_SK-15.pdf
Jana Motyčková
13.05.11,06:14
viete mi aj povedať aké odvody sa im budú strhávať?
Moja odpoveď:
Som toho názoru, že na prácu sčítacieho komisára by nemala byť uzatváraná dohoda o vykonaní práce. Sčítacieho komisára vymenuje starosta obce (§7 ods.2 zákona 263/2088 Z.z.), čiže právny vzťah vzniká týmto menovaním, nie uzatvorením dohody. Aj keď na oficiálnej stránke je uvedené, že závisí od obce, či bude mať sčítací komisár DoVP alebo iba odmenu - s týmto nesúhlasím. Keďže podľa môjho názoru ide o právny vzťah (nie dohodu) z ktorého je nárok na príjem zo závislej činnosti, bude potrebná prihláška na SP ako zamestnanec s nepravidelným príjmom a ak ten človek nie je zamestnancom obce, tak aj na ZP.
Ale :
Odpoveď, ktorú som obdržala z MPSVaR :
"Sekcia socialneho a dochodkoveho poistenia ma odporucila na Statisticky urad SR, ktory je opravneny vykladat zakon o scitani obyvatelov, domov a bytov v roku 2011.
Podla informacii ministerstva vsak scitaci komisari mozu uzatvorit s obcou aj dohodu, taky bol postup dohodnuty medzi ministerstvom a SU SR uz v minulosti."
gzihlavnikova
17.05.11,09:24
veľmi pekne ďakujem za odpoveď! no tak teraz čo, asi ešte vyčkám, možno sa to ešte vyvinie inak:) iniciatíva je niekedy aj na škodu.
bubak99
25.05.11,18:30
Mne v Ziline povedali ze dostaneme za kazdu osobu ktorej mame prideleny scitaciu obalku dostaneme 1€ za dom ci byt nic ! . To 1€ dostaneme zevraj aj vtedy ak osoba nevyplni scitacie harky :confused: . Mne sa to zda ako podvod na komisarov.
AMaruš
30.05.11,07:07
Prosim Vas, ked bol scitaci komisar na skoleni ma narok na stravovaci listok u zamestnavatela? Na skoleni mu nebola zabezpecena strava.Mam len potvrdenie ze sa ho zucastnil. Dakujem.
martuli
30.05.11,07:11
Prosim Vas, ked bol scitaci komisar na skoleni ma narok na stravovaci listok u zamestnavatela? Na skoleni mu nebola zabezpecena strava.Mam len potvrdenie ze sa ho zucastnil. Dakujem.

Neviem ako inde, ale u nás bolo školenie len 2 hod. Takže žiadne stravné.
AMaruš
30.05.11,08:26
On bol na skoleni cely den. Mimo mesto a odvoz mali od mesta.Dakujem
gabizu
07.06.11,11:08
Moja odpoveď:
Som toho názoru, že na prácu sčítacieho komisára by nemala byť uzatváraná dohoda o vykonaní práce. Sčítacieho komisára vymenuje starosta obce (§7 ods.2 zákona 263/2088 Z.z.), čiže právny vzťah vzniká týmto menovaním, nie uzatvorením dohody. Aj keď na oficiálnej stránke je uvedené, že závisí od obce, či bude mať sčítací komisár DoVP alebo iba odmenu - s týmto nesúhlasím. Keďže podľa môjho názoru ide o právny vzťah (nie dohodu) z ktorého je nárok na príjem zo závislej činnosti, bude potrebná prihláška na SP ako zamestnanec s nepravidelným príjmom a ak ten človek nie je zamestnancom obce, tak aj na ZP.
Ale :
Odpoveď, ktorú som obdržala z MPSVaR :
"Sekcia socialneho a dochodkoveho poistenia ma odporucila na Statisticky urad SR, ktory je opravneny vykladat zakon o scitani obyvatelov, domov a bytov v roku 2011.
Podla informacii ministerstva vsak scitaci komisari mozu uzatvorit s obcou aj dohodu, taky bol postup dohodnuty medzi ministerstvom a SU SR uz v minulosti."
Ak je teda komisár, ktorý nie je zamestnancom mesta, vymenovaný do funkcie, je potrebné prihlásiť ho do zdravotnej poisťovne, a odviesť poistné do ZP z odmeny, rozumiem tomu dobre ? A v prípade sčitacích komisárov - zamestnancov mesta sa taktiež odvádza poistné do ZP? Ďakujem.
alexandra 2009
07.06.11,15:38
Naozaj sú podložené informácie o odmene?? nakoľko my sme mali iné finančné ohodnotenie, je možné, že v každom okrese je finančná odmena pre komisára iná?
mizu24
14.06.11,19:01
info z DU o zdanení príjmov sčítacích komisárov:
katarinqua
07.07.11,14:06
Syn robil sčítacieho komisára v Bratislave, dali mu 230 EUR, je študent,
myslel, že to bude viac, narobil sa. Koľko dali Vám?