koalko
05.12.05,15:28
Pán Miháľ bola som na Vašom školení a aj som sa pýtala či treba platiť preddavky do zdravotnej poisťovni za členov štatutárnych orgánov ako napr. prezident, členovia rady, kontrolného výboru., ktorý vykonávajú tieto funkcie, okrem svojich povolaní v rôznych občianskych združeniach – právnicke osoby (jedná sa o lekárske komory, dobrovoľné záujmové združenia občanov), ktorý za výkon funkcie, majú vyplácané náhrady straty času podľa § 5 odst.5 písm.g) Zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.
Odpovedali Ste mi na moju otázku, že áno, ale ja som to konzultovala v zdravotnej poisťovni a oni mi povedali, že netreba.
Preto by som Vás chcela touto cestou požiadať, aby Ste sa ešte raz pozreli na to a odpovedali či treba ich prihlásiť a platiť za nich alebo nie. Ďakujem.

A ešte jedna otázka asi som tomu dobre nerozumela a keď som sa chcela na to ešte raz opýtať išli sme ďalej. Takže moja otázka . Môj syn je v ČR zamestnaný na pracovný pomer, keď nebude v ČR zamestnaný viac ako ½ roka a vráti sa po 3 mesiacoch domov, budem musieť doplatiť zdravotnú poisťovňu tu na slovensku? Alebo ako je to s tým ½ rokom. Veľmi som tomu nerozumela. Ďakujem
Jozef Mihál
05.12.05,14:50
Ak som Vám odpovedal tak ako hovoríte (nespomínam si na to), beriem späť - náhrada za stratu času nie je odmena za výkon funkcie, preto náhrada za stratu času pri členoch štatut. a doz.orgánov sa nezapočítava do VZ týchto poistencov a ak majú len takýto príjem, nie sú ani považovaní za zamestnacov, do ZP sa neprihlasujú.

Druhá vec - on je zamestnaný v ČR a je tam zdravotne poistený, čiže je osoba podľa § 3 ods.2 písm.a/ bod 1.
Tam nie je podmienka 6 mesiacov. Takže ak sa vráti po 3 mesiacoch domov, nebude tu musieť nič doplácať.
koalko
06.12.05,13:52
Ešte raz ďakujem p.Miháľ potešili ste ma.
Jozef Mihál
06.12.05,19:18
Prosím, koaľľľľko