Marccus
16.01.11,20:14
Dobry den chce sa spytat v ohlade jednej veci.

Pred niekolkymi rokmi som popri zamestnani zacal externe studovat, pocas krizy firma skrachovala a kedze som nemal inu pracu a externe studium som skoncil, dal som sa na Ing denne, kedze externe nam spoplatnili a bez prace nemalo zmysel pokracovat externe. Novy zakon o zdravotnych odvodoch hovori ze ked som starsi ako 26 rokov uz nie som poistenec statu a zdravotne odvody si budem musiet platit sam, cca 46€ mesacne. Od novembra vsak poberam davky v hmotnej nudzi. V novelizovanom paragrafe 11 citam, ze poistenec statu je

(7) Štát je platiteľom poistného za

n) fyzickú osobu, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi, a fyzickú osobu, ktorá sa spoločne posudzuje na účely posudzovania hmotnej núdze

Takze ako mam tomu chapat? Ked som v hmotnej nudzi tak sa ma to netyka alebo odvody si musim aj tak sam platit? Inak mi to pride trochu na hlavu ze davku v hmotnej nudzi budem musiet pouzit na zaplatenie zdravotnych odvodov. V tom pripade by som rad pocul od ministra Uhliarika navod ako ma clovek vyzit zo 14 eur mesacne.

Dakujem za odpoved.
ivka70
16.01.11,19:26
Ked si v hmotnej nudzi a poberas davku aj ked si student nad 26 rokov, tak si povinny sa prihlasit v ZP ako poistenec statu, podlozis tym, cim ti bola davka v hm.nudzi priznana.
Platit poistne v takom pripade nebudes.
Marccus
16.01.11,19:31
podlozis tym, cim ti bola davka v hm.nudzi priznana.
Tomuto ako mam rozumiet? Co im mam podlozit? Doklad prijmov za posl. 12 mesiacov alebo... co vlastne? Ale aspon si ma trochu potesila.
ivka70
16.01.11,19:38
Tomuto ako mam rozumiet? Co im mam podlozit? Doklad prijmov za posl. 12 mesiacov alebo... co vlastne? Ale aspon si ma trochu potesila.

Predlozis kopiu rozhodnutia z UPSVaR o priznani davok v hmotnej nudzi.
Marccus
16.01.11,19:43
Fajn diki, snad to bude OK :) Hned zajtra si to chcem vybavit aby neboli nahodou nejake problemy.
Marccus
16.01.11,22:38
No tuto citam srvs.sk/news/sk/Zachrania-studenti-statny-rozpocet/ ze zrejme sa to tyka aj tych co su v hmotnej nudzi. Ak su tie ich udaje pravdive:


Vzniká teda paradoxná situácia, kedy študenti, pre ktorých často jediný príjem predstavujú dávky v hmotnej núdzi alebo sociálne štipendium, musia časť tejto sumy nepriamo vrátiť do štátneho rozpočtu.

ak je to naozaj tak, tak je to pekne od veci.
katka50
17.01.11,06:08
Práve upozorňovali v rádii, že od 1.1.2011 sa študenti nad 26 rokov do konca mesiaca musia prihlásiť v ZP a musia si platiť poistné mesačne vo výške 46,06 €. Neplatí to len pre študentov, ktorí študujú diaľkovo a sú v evidencii na Úrade práce.
Marccus
17.01.11,06:50
Tak pozor,

ten clanok co som nalinkoval poskytuje mylne informacie.

Kedze je pondelok zavolal som si na Call centrum mojej zdr. poistovne a mi povedali, ze ked som v hmotnej nudzi, tak mi staci doniest kopiu dokladu o tom, ze som v hmotnej nudzi a tym padom zostavam poistencom statu, tak ako pisala ivka70. Je zaujimave, ze hoci sa na internete o tomto objavuje vela clankov, tato vynimka nikde nie je spominana.

Samozrejme na 100% si budem s tymtom isty, az ked sa pojdem osobne nahlasit na zdr. poistovnu, lebo v tomto state uz neverim nicomu.

Ked sa odtial vratim tak napisem ako som dopadol, nech maju v tom jasno vsetci, ktorych sa to tyka.

EDIT: Takze uz len dopisujem, bol som sa nahlasit, dal som doklad o homtnej nudzi a zostavam poistencom statu.
rebe
18.01.11,12:47
Ja mám podobný problém...
Som študentom denného štúdia a v apríli dovŕšim 26 rokov. Od školy mi bolo priznané sociálne štipendium...takže sa to bude posudzovať tak ako keby som bol človek v hm. núdzi?
Marccus
19.01.11,13:14
Myslim ze nie, rodicia by nemali na teba potom uz dostavat tie rodinne pridavky, ci co to na teba dostavaju, takze chod na Urad socialnych veci a daj si ziadost ze si clovek v hmotnej nudzi. Tam ti vysvetlia co a ako.