PaveloSK
16.01.11,21:22
Zdravim, potreboval by som si este ujasnit par veci ohladom PU, nie som v tom moc zbehli tak ospravedlnte tieto zaciatocnicke otazky.

Mame firmu sro, cize mam PU.

Ked idem kupovat nieco na firmu(napriklad peciatku) a uhradzam to penazne(peniaze z pokladnice), tak predavac/firma mi vystavi Fakturu a PPD? PPD bude na mna (osobu) alebo firmu? A ako potom s peniazmi z pokladnice? Musim si ja vystavit VPD kde na jednej strane figurujem ja a na druhej firma?

A co v pripade, ak kupujem daku vec od sukromnika a chcem si to zaradit do nakladov pripadne odpisovej skupiny? (napriklad nieco z druhej ruky, co sa mi hodi). Staci mu vystavit len VPD, kde na jednej strane figuruje on a na druhej firma? Alebo aj daka faktura?

A ako postupovat v tychto istych pripadoch, akurat obratene? (ze ja nieco predavam firme/szco alebo sukromnikovi)
KEJKA
16.01.11,20:44
Prepáč, z formulácie sa mi zda, že máš v zákla.otázkach riadny hokej - ja by som ti poradila - len podnikaj a rozvíjaj firmu, zarábaj, nech sa ti darí.
Predpokladám, že nie si registrovaný ako platiteľ DPH.
Všetky bločky, faktúry odkladaj a odovzdaj pri najbližšej príležitosti účtovníčke, ona ťa usmerní.
Nákup od súkromníka - to by chcelo konkretizovať, ale minimálne mu vystav svoj VPD - nech ti podpíše akú sumu prevzal a zapíš si jeho údaje z obč.preukazu. Účtovníčka to posúdi a povie čo a ako.
pri predaji vystav v každom prípade faktúru - aby ti nehrozila pokuta za to, že nemáš ERP - aj to platí len pre tento rok 2011.
PaveloSK
16.01.11,21:01
Dakujem za odpoved. Nie, nie som registrovany ako platca ale tento rok najskor zacnem byt.

Samozrejme ze v tom mam hokej(inak by som sa ani nepytal), uctovnictvo som preberal len velmi okrajovo a pytam sa len preto, aby som vzdy dal/dostal alebo si vypytal dokumenty ktore treba a aby nikdy uctovnicke nic nechybalo, pripadne neboli problemy.

Nakup od sukromnika - ako priklad napriklad uvediem chladnicku, zeby som od neho bral. (neriesme teraz, ci sa to oplati alebo nie, existuju rozne pripady). Pripadne spisat KPZ a dat mu VPD, aby som mal uplnu istotu?