VieraK.
16.01.11,20:49
SZČO uskutočnila prac.cestu vlakom do Čiech za účelom obstarania pracovného stroja. Spolu s ňou cestoval aj jej kamarát - strojník, aby jej poradil pri výbere stroja. Je možné,aby si SZČO zaúčtovala do daňovo uznateľných výdavkov aj cestovné náhrady tohto kamaráta?
Llívia
16.01.11,20:14
SZČO uskutočnila prac.cestu vlakom do Čiech za účelom obstarania pracovného stroja. Spolu s ňou cestoval aj jej kamarát - strojník, aby jej poradil pri výbere stroja. Je možné,aby si SZČO zaúčtovala do daňovo uznateľných výdavkov aj cestovné náhrady tohto kamaráta?
Nie. Nárok na cestovné náhrady by kamarátovi vznikla (a SZČO by vznikla povinnosť ich vyplatiť), len ak by patril do niektorej nižšie uvedenej kategórie (o čom však pochybujem):

Zákon o cestovných náhradách § 1Predmet úpravy
(1) Tento zákon upravuje poskytovanie náhrad výdavkov a iných plnení (ďalej len "náhrada") pri pracovných cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len "dočasné pridelenie"), pri vyslaní do členského štátu Európskej únie (ďalej len "vyslanie do štátu Európskej únie"), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (ďalej len "vznik pracovného pomeru"), pri výkone práce v zahraničí a pri ceste v súvislosti s mimoriadnym výkonom práce mimo rozvrhu pracovných zmien do miesta pravidelného pracoviska a späť
a) zamestnancom v pracovnom pomere alebo v štátnozamestnaneckom pomere, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 1)
b) členom družstiev, ak podľa stanov podmienkou členstva je aj pracovný vzťah,
c) fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnuté,
d) osobám, o ktorých to ustanovuje tento zákon.

(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,
a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

(3) Tento zákon sa nevzťahuje na poskytovanie náhrad členom posádok námorných lodí počas nalodenia. 2)

(4) Zamestnancovi nepatrí náhrada podľa tohto zákona, ak mu je preukázane poskytnutá inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou v rozsahu a vo výške podľa tohto zákona. Ak fyzická osoba alebo právnická osoba preukázane poskytne zamestnancovi náhradu čiastočne, zamestnávateľ poskytne zostávajúcu časť náhrady do rozsahu a výšky podľa tohto zákona.

1a)Napríklad § 536 až 576, § 642 až 651 Obchodného zákonníka, zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, § 631 až 656 Občianskeho zákonníka, § 39 zákona č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon).
a_je_to
16.01.11,21:24
SZČO uskutočnila prac.cestu vlakom do Čiech za účelom obstarania pracovného stroja. Spolu s ňou cestoval aj jej kamarát - strojník, aby jej poradil pri výbere stroja. Je možné,aby si SZČO zaúčtovala do daňovo uznateľných výdavkov aj cestovné náhrady tohto kamaráta?

Ale, prečo nie ? Llívia ... nebuď taká tvrdá na VieruK. Môžeš ... ak s kamarátom uzatvoríš dohodu o vykonaní práce na poradenstvo a cestu 5 hodín výkonu a 10 € odmeny a do nej doplníš, že odmena a výdavky na pracovnú cestu budú uhradené po predložení vyúčtovania cestovného. Veď v citovanom predpise je aj písm. c :
c) fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnuté,
Môžeš mu dať aj stravné. Smola je len to, že je po funuse ... ako sa postaví k tomu SP, ak podáš oneskorene prihlášku a odhlášku na tú jednorázovku. Fakt neviem, aký by bol postih ... možno povedia skúsenejší.
Llívia
16.01.11,21:38
Ale, prečo nie ? Llívia ... nebuď taká tvrdá na VieruK. Môžeš ... ak s kamarátom uzatvoríš dohodu o vykonaní práce na poradenstvo a cestu 5 hodín výkonu a 10 € odmeny a do nej doplníš, že odmena a výdavky na pracovnú cestu budú uhradené po predložení vyúčtovania cestovného. Veď v citovanom predpise je aj písm. c :
c) fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnuté,
Môžeš mu dať aj stravné. Smola je len to, že je po funuse ... ako sa postaví k tomu SP, ak podáš oneskorene prihlášku a odhlášku na tú jednorázovku. Fakt neviem, aký by bol postih ... možno povedia skúsenejší.
V zadaní je napísané: USKUTOČNILA. Ako s kamarátom môže SZČO spätne uzatvoriť dohodu o vykonaní práce? :rolleyes: Že to má urobiť spätne, je z môjho pohľadu špekulácia. SZČO si to mala vyriešiť pred svojou pracovnou cestou.
(Dúfam, že SP pokutuje a riadne pokutuje neskoré prihlášky a odhlášky, lebo daňové priznania sa už spracúvajú a poniektorým by sa šiklo znížiť si daňový základ.)

Edit: dopĺňam zo Zákonníka práce:
§ 226 Dohoda o vykonaní práce
(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.
a_je_to
16.01.11,21:49
V zadaní je napísané: USKUTOČNILA. Ako s kamarátom môže SZČO spätne uzatvoriť dohodu o vykonaní práce? :rolleyes: Že to má urobiť spätne, je z môjho pohľadu špekulácia. SZČO si to mala vyriešiť pred svojou pracovnou cestou.
(Dúfam, že SP pokutuje a riadne pokutuje neskoré prihlášky a odhlášky, lebo daňové priznania sa už spracúvajú a poniektorým by sa šiklo znížiť si daňový základ.)

Vedel by som sa z toho vykrútiť. V priebeho cesty vyšlo najavo, že kamarát bude chcieť za to protislužbu, ktorú som mu nemohla splniť. Preto som sa rozhodla, že mu uhradím odmenu a cestovné výdavky, ako primeranú odmenu za výkon a výdavky. Zdôvodnené, čo som porušil ?
Llívia
16.01.11,22:22
Vedel by som sa z toho vykrútiť. V priebeho cesty vyšlo najavo, že kamarát bude chcieť za to protislužbu, ktorú som mu nemohla splniť. Preto som sa rozhodla, že mu uhradím odmenu a cestovné výdavky, ako primeranú odmenu za výkon a výdavky. Zdôvodnené, čo som porušil ?
Bavíme sa o dohode o vykonaní práce (viď tvoj príspevok č. 2) Porušíš to, čo som písala ja v príspevku č. 3 - Zákonník práce - dohoda o vykonaní práce musí byť uzatvorená písomne a aspoň deň vopred pred začatím uskutočňovania práce. Dohoda o vykonaní práce uzatvorená nebola, teda kamarátovi ani nemohol vzniknúť nárok na cestovné náhrady.

Ak budeš chcieť uhradiť odmenu a cestovné VÝDAVKY (nie cestovné náhrady podľa zákona o cestovných náhradách) - môžeš, ale neviem, ako by si si chcel v prípade cestovných VÝDAVKOV kamarát ich obhájiť ako daňovo uznané.
KEJKA
16.01.11,22:28
vykrútiť sa dá, ked sa DOVP posunie dátumovo na vhodnejšie obdobie a odmena sa vykalkuluje tak, aby spätne refundovala aj cestovné výdavky - vyjde vyššia daň, ale tá sa prípadne vráti, závisí od celoročných príjmov.
Ešte stále je tu príkazná zmluva, ZoD.......
a_je_to
16.01.11,22:53
Bavíme sa o dohode o vykonaní práce (viď tvoj príspevok č. 2) Porušíš to, čo som písala ja v príspevku č. 3 - Zákonník práce - dohoda o vykonaní práce musí byť uzatvorená písomne a aspoň deň vopred pred začatím uskutočňovania práce. Dohoda o vykonaní práce uzatvorená nebola, teda kamarátovi ani nemohol vzniknúť nárok na cestovné náhrady.

Ak budeš chcieť uhradiť odmenu a cestovné VÝDAVKY (nie cestovné náhrady podľa zákona o cestovných náhradách) - môžeš, ale neviem, ako by si si chcel v prípade cestovných VÝDAVKOV kamarát ich obhájiť ako daňovo uznané.

Ak k plneniu došlo, aj k úhrade došlo, pri súhlase oboch strán, tak tretia strana /DÚ, SP/ nemôže účinne namietať, že dohoda bola neplatná, aj keď nebola uzatvorená písomne vopred. Ústna dohoda je neplatná iba vtedy, ak sa jedna zo zmluvných strán neplatnosti domáha. K ústnej dohode došlo počas cesty, pred výkonom práce, cestovné pre oboch hradila ona, zo svojich výdavkov, ktoré pôvodne mali byť z čírej nevedomosti nedaňové. Problém je iba oneskorené prihlásenie do SP. Ale, pokiaľ sa objasní, že oneskorené prihlásenie nepoškodilo záujmy SP, ktoré včasné prihlásenie malo chrániť, tak nemožno udeliť sankciu. Nešlo predsa o zastieranie čiernej práce, ani o snahu krátiť odvody, ani nič podobné, iba výnimočné opozdenie z výnimočných dôvodov.
Nepoznáme detaily ... či k ceste došlo pred týždňom, alebo pred polrokom, ani to, či je ako zamestnávateľ v SP registrovaná, atď. Len som mal pocit, že sa pýta ... či môže cestovné uplatniť, ako daňové výdavky, o ktoré sa jej zrejme jedná. Ja som radu orientoval tak, že ... dalo sa uplatniť legálne omnoho viac, ak jej už ide o tie výdavky z cesty, ktorá ozaj účelne prebehla ... to je tak celé. Okrem toho výdavky na kúpu odpisovaného stroja by šli aj tak do jeho obstarávacej ceny, nie bežných výdavkov.
Llívia
17.01.11,05:34
A_je_to, môj názor je, že keďže je v Zákonníku práce jasne napísané, že dohoda o vykonaní práce musí byť uzatvorená písomne, inak je neplatná, tak ani zákon o cestovných náhradách sa v tomto prípade použiť nedá, pretože neexistuje platná dohoda o vykonaní práce, v ktorej by bolo dohodnuté, že ten kamarát má nárok na cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách. Je to len môj názor, ako by DÚ skutočne posudzoval daňovú uznateľnosť týchto výdavkov a ako by sa k tomu postavila SP, neviem (firmy, v ktorých som pracovala, uzatvárali dohody vždy vopred, nie spätne).
Llívia
17.01.11,05:34
Kejka, posúvať dátumovo DoVP sú špekulácie. ;)
KEJKA
17.01.11,07:13
ano, samozrejme, súhlasím, občas sa nevyhnem špekuláciám, .....
ale SP pri tých pravidlách k tomu aj nepriamo núti.
Llívia
17.01.11,20:50
MT: som zvedavá, ako budú pracovníci SP zvládať prácu, keď SP prepustí tú 1/40 zamestnancov, ako bolo dnes prezentované v TV novinách na Markíze.:rolleyes:
tezuju
15.05.12,10:28
Prosím Vás ak šéf bol na oslave kamaráta - obch. partnera a pri ceste domov si vzal taxík, môžem to dať do cestovného? (Jasné, že nejde o pracovnú cestu:-)
kn-alka
15.05.12,10:33
Práve si sa priznal(a), že nejde o pracovnú cestu, takže do nákladov si do nemôže dať.
Tweety
15.05.12,10:36
Prosím Vás ak šéf bol na oslave kamaráta - obch. partnera a pri ceste domov si vzal taxík, môžem to dať do cestovného? (Jasné, že nejde o pracovnú cestu:-)
Nie, nie je to daňovo uznaný náklad.
tezuju
16.05.12,10:07
takže na 512 daňovo neuznané?
Tweety
16.05.12,10:08
takže na 512 daňovo neuznané?
A prečo chceš o tom účtovať? Do účtovníctva to nepatrí.
tezuju
16.05.12,12:37
Lebo šéf ma tu o niečom presviedčal, tak som mu chcela ukázať odpoveď:-) ďakujem.
Tweety
16.05.12,12:40
Lebo šéf ma tu o niečom presviedčal, tak som mu chcela ukázať odpoveď:-) ďakujem.
A o čom? Že je to náklad, súvisiaci s podnikaním? Tak to veru nie je. A ak to chce vybrať z nákladov spoločností, tak jedine ako nedaňový náklad, t.j. pripočítateľnú položku k ZD.