bui
05.12.05,16:52
Vznikom s.r.o. zacinam viest uctovnictvo firmy. No mam urcite pochybnosti.
Moj pripad je:
5 spolocnici podla spol. zmluvy upisali kazdy 40000,-...zaviazali sa splatit ZI do vzniku 50% po vzniku zvysok...uhradou na b.ucet

-spol.zmluva....10.10.
-splatili (bohuzial) vsetko naraz...cele upisane ZI...vypis BU 25.10.
-zapis do OR....20.11...kde je napisane, ze v sulade so spol. zmluvou bolo splatenych 50 % vkladov (pri zapise do OR bol s tym problem, odmietli vykonat zapis, pretoze spravca vkladu napisal, ze bolo splatene vsetko...co bola sice pravda, no nebolo to v sulade so spol. zmluvou a tak sa musel odvolat a napisal, ze bolo splatenych len 50 %)
-naklady na vznik spolocnost platili spolocnici zo svojich penazi...a su menej ako 50000,-
Kedze uctovne knihy som otvorila ku dnu vziku..t.j.20.11.....ako budem uctovat 353, ked na bank.ucte mam uz vsetko splatene..
Mam uctovat poc.stav na 353..celu sumu 200000,- a s tym istym datumom uctovat splatenie na b. ucet ako uct.pripad?
alebo v sulade so zapisom v obch.registri zauctujem, ze pociat.stav...pohladavka 353 je uz len 100000,-, zauctujem zac.stav na bank.ucte splatenych..akoze 50%.100000.-, a az potom zauctujem splatenie zvysnych 100000,-.
Dalej sa chcem spytat...Kedze zriad. naklady nepresiahli sumu 50000,-..nemozem uctovat poc stav na octe 041-obstaranie NIM (neskor preuct..na 011) ale budem uctovat az po otvoreni uct.knih normalny uct.pripad...cez ID...zriadenie na ucte 518...a ked platili spolocnici vsetko z vlastneho.tak suvstazne s uctom 365-zavazky voci spolocnikom?

Uctovala som spravne?
20.11. ..otvorenie uct.knih ...doklad ID1
221/701 100000
353/701 100000
701/411 200000
20.11......zriadovacie naklady uhradene spolocnikmi z vlastnych penazi ..doklad ID2
518/365
20.11...uhrada zvysku pohladavky za upis ZI..(aj ked datum BU je 25.10.)
221/353 100000...doklad BV1

a neskor vyberiem z b.uctu do pokladne a spolocnikom vratim ich peniaze?
211/261
261/221
365/211

Mohol by sa k tomu niekto vyjadrit, ci som postupovala spravne, resp. ako som mala v mojom pripade postupovat?
__________________
evina
05.12.05,16:07
bui
05.12.05,16:28
Tuto linku mam uz prestudovanu....
no moj pripad som v nej nenasla...
kedze s.r.o. vznika dnom zapisu do OR a uctovat treba v sulade so zapisom do OR...a j so spoloc. zmluvou....tak musim uctovat, ze pohladavka je uz len len 50%....lenze spolocnici nedodrzali SZ a splatili vsetko uz pred zapisom..a teda na vypise z BU mam celu sumu....a teraz neviem, ci mozem tuto sumu rozuctovat na 2....teda do posiatocnych stavov uctov dam v sulade so zapisom do OR...50%...splatenych na 221...a zvysok uvediem na pociatocnom stave uctu 353, ako este nesplatene... no a potom v dalsich uct. pripadoch, zauctujem splatenie zvysnych 50%...
sara-ke
05.12.05,17:03
Prosiim surne poradte mi:
ako mam zauctovat-na akych uctoch: sef platil takmer vsetky FA aj VPD z penazi, ktore vybral zo svojho uctu (osobneho), na ktorom ma aj uver, tak ze vybral hotovost a tak zaplatil... ako to mam urobit? prijat tie peniaze do pokladne? a akym dokladom a cez aky ucet a da sa to tak vobec????? prosiiiiiiiiiim poradte mi.


Este som sa chcela opytat ked mam uctovat prechod z jedneho roka do druheho ako to ma vyzerat? ake ucty?? ZS?

dakujem za odpoved
JankaO
05.12.05,18:00
Prosiim surne poradte mi:
ako mam zauctovat-na akych uctoch: sef platil takmer vsetky FA aj VPD z penazi, ktore vybral zo svojho uctu (osobneho), na ktorom ma aj uver, tak ze vybral hotovost a tak zaplatil... ako to mam urobit? prijat tie peniaze do pokladne? a akym dokladom a cez aky ucet a da sa to tak vobec????? prosiiiiiiiiiim poradte mi.


Este som sa chcela opytat ked mam uctovat prechod z jedneho roka do druheho ako to ma vyzerat? ake ucty?? ZS?

dakujem za odpoved

Veľmi nekonkrétne položená otázka bez podrobostí. Myslím, že kompletná odpoveď je rozsiahlejšia, ako by ste si predstavovali.

Je to jednoduché alebo podvojné účtovníctvo?

K prvej časti - Dosť nejasná otázka, resp. nedostatok informácií na kvalifikovanú odpoveď. Kto je šéf? Spoločník? Konateľ? Zamestnanec? SZČO?
K druhej časti - napr. publikácia od Ing. Cenigovej "Individuálna účtovná závierka podnikateľov v sústave podvojného účtovníctva"
liba2
05.12.05,21:37
Prosiim surne poradte mi:
ako mam zauctovat-na akych uctoch: sef platil takmer vsetky FA aj VPD z penazi, ktore vybral zo svojho uctu (osobneho), na ktorom ma aj uver, tak ze vybral hotovost a tak zaplatil... ako to mam urobit? prijat tie peniaze do pokladne? a akym dokladom a cez aky ucet a da sa to tak vobec?????
Keď je tu reč o účtoch, asi pôjde o PU. Do firmy sa dostali "šéfove" peniaze, z ktorých sa uhradili záväzky a urobil sa nejaký nákup za hotové. Ako pomenujeme tieto šéfove peniaze a na aké účty sa príjem peňazí zaúčtuje, odpovieme až budeme vedieť aké postavenie vo firme má "šéf" - tak ako hovorí aj JankaO.
sara-ke
05.12.05,22:50
sef je majitel aj konatel.
a samozrejme je to podvojne uctovnictvo , firma vznikla v maji 2004 a v novembri 2004 presla na podvojne uctov. Ja mam teraz uctovat cely rok 2005 a mam dost velky problem s tym bankov. uctom, pretoze z firemneho uctu bolo platene len velmi malo a takmer vsetko z toho jeho osobneho uctu. mozem to dat cez 365 do pokladne?? (211/365 alebo je to uplna hlupost? fakt netusim) please
bui
06.12.05,13:56
podla postupov uctovania a zak.o uctovnictve, treba otvorit ucty ( a teda zauctovat zaciatocne stavy) v sulade so spolocenskou zmluvou...znamena to, ze mam dat do pociatoc. stavov cele upisane ZI na 353-pohl. za upis.VI, alebo mam zauctovat do poc. stavov na 353..nesplatenu cat do zapisu OR a na 221-bank. ucty splatene peniaze do casu zapisu OR? V spolocenskej zmluve je totiz napisane, kolko je upisane ZI a kolko sa musi splatit do zapisu do OR....a kedy a ako zvysok...
liba2
07.12.05,06:39
podla postupov uctovania a zak.o uctovnictve, treba otvorit ucty ( a teda zauctovat zaciatocne stavy) v sulade so spolocenskou zmluvou...znamena to, ze mam dat do pociatoc. stavov cele upisane ZI na 353-pohl. za upis.VI, alebo mam zauctovat do poc. stavov na 353..nesplatenu cat do zapisu OR a na 221-bank. ucty splatene peniaze do casu zapisu OR? V spolocenskej zmluve je totiz napisane, kolko je upisane ZI a kolko sa musi splatit do zapisu do OR....a kedy a ako zvysok...
Ak bolo vedené účtovníctvo v r. 2004, do začiatočných stavov 1.1.2005 môžeš uviesť len tie, ktoré boli konečné k 31.12.2004. Všetko ostatné treba zaúčtovať ako prípady r. 2005, teda už to nebudú zač.stavy.
Ak nebolo účto v r. 2004 vedené, tak začiatočné stavy sú nula.
bui
07.12.05,07:43
To si nemyslim....v publikaciach od profesorov EU....sa v pociatocnych stavoch uctov pri otvarani uct.knih nachadzaju minimalne ucty 353 a 411....a kedze sa maju poc. stavy uctovat podla spolocen.zmluvy, a v spolocenskej zmluve sa o zakl. imani vzdy hovori....tak by poc. stavy pri vzniku firmy nemali byt nulove....
Dokonca som nasla aj teorie, kde v poc. stavoch pri otvarani uctov pri vzniku su aj nakldy na obstaranie, kt. prevysuju 50000,-...na ucte 041-obstaranie NIM....a aj nejake peniaze v pokladni ako pozicka od konatelov....a pod.
anna 07
22.12.05,22:11
Prosim ako mam zauctovat v s.r.o., ktora vznikla 5.3.2005 je 1 zakladatel=konatel ZI zlozil 200 000,- Sk do pokladne rezervny fond nevytvoril pri vzniku. Ucet v banke otvoril 19.7.2005 s vkladom 5 000,- Sk, z pokladne boli nejake drobne vydavky (zriadovacie?) Prosim ake datumy tam mam dat? vsetky 5.3. (samozrejme okrem BU) ako to ma byt spravne zauctovane? ake zaciat. ucty? len 211,411, 221, 518 aj 353? alebo....? ....(uctujem v Omege)
.....este ako sa uctuje z bank. vypisu Balik sluzieb (109,-)
Vopred dakujem za odpoved.
sway
23.12.05,08:48
Vpisujem Ti do textu ;)


Prosim ako mam zauctovat v s.r.o., ktora vznikla 5.3.2005 je 1 zakladatel=konatel ZI zlozil 200 000,- Sk (211/411, ) do pokladne rezervny fond nevytvoril pri vzniku. Ucet v banke otvoril 19.7.2005 s vkladom 5 000,- Sk (príjem v banke na BÚ 221/261) predtým vklad podnikateľa do pokladne aj sumu drobných výdavkovnapr 50 000 : (211/249) - ak budú peniaze vo firme postupne sa odúčtuje - vráti a 249 sa postupne vyrovná a tých 5000 čo vkladal na BU bude výdaj z pokladne 261/211 , z pokladne boli nejake drobne vydavky (zriadovacie?) Prosim ake datumy tam mam dat? (5.3. vklad, výdavky podľa dátumov na bločkoch a banku podľa dátumov na výpise) vsetky 5.3. (samozrejme okrem BU) ako to ma byt spravne zauctovane? ake zaciat. ucty? len 211,411, 221, 518 aj 353? alebo....? ....(uctujem v Omege)
.....este ako sa uctuje z bank. vypisu Balik sluzieb (109,-) (Okruh BV, pridaj doklad vzor P odklikať : poplatky - sú preddefinované pod vzorom P (568/221))
Vopred dakujem za odpoved.
anna 07
23.12.05,15:04
sway dakujem za rady, chcela som sa este opytat to je vsetko co mam zauctovat? nic viac? a 701-tky? tam mam dat, nie? A TYCH 5000,- CO DAL NA UCET NEMOZEM DAT CEZ 353? (353/??? co tam bude?)
nemoze to byt takto: ??
701/411 200 000,-
353/701 200 000,-
221/701 5 000,-
ked iso ZI do pokladne tak mam dat len tak 211/353 200 000,-
518/211 zriadov. vydavky

prosim co mam zle a chyba mi tam nieco, ked prosim napiste mi ako to mam byt spravne
tych 5000,- odkial budu? (vlozil ich majitel pri zalozeni uctu)

este 1 otazka ked majitel=konatel platil niektore ucty zo svojho sukromneho uctu mam to uctovat cez 353? alebo uplne inak? a na zaklade akeho dokladu ?(vypisy z jeho sukrom. uctu nemozu byt v uctovn.. hm?)
sway
23.12.05,15:40
sway dakujem za rady, chcela som sa este opytat to je vsetko co mam zauctovat? nic viac? a 701-tky? účtovníctvo začína až v roku 2005 ? - vyrozumela som že áno, tak 701 použiješ až v roku 2006 - prenesie ti ich SW sám po uzávierke a prechode do nového roka -ODPORÚČAM TI ŠKOLENIE OMEGA !!!tam mam dat, nie? A TYCH 5000,- CO DAL NA UCET NEMOZEM DAT CEZ 353? (353/??? co tam bude?) ja používam účet 249- dočasná pôžička firme ako som popísala v predošlom príspevkunemoze to byt takto: ??
701/411 200 000,- takto to bude k 1.1.2006
353/701 200 000,-
221/701 5 000,-
ked iso ZI do pokladne tak mam dat len tak 211/353 200 000,- 211/411
518/211 zriadov. vydavky podľa toho za čo,...služby, DIM,réžia...

prosim co mam zle a chyba mi tam nieco, ked prosim napiste mi ako to mam byt spravne
tych 5000,- odkial budu? (vlozil ich majitel pri zalozeni uctu)

este 1 otazka ked majitel=konatel platil niektore ucty zo svojho sukromneho uctu mam to uctovat cez 353? alebo uplne inak? a na zaklade akeho dokladu ?(vypisy z jeho sukrom. uctu nemozu byt v uctovn.. hm?)
ak je to s.r.o. nemá čo platiť zo svojho účtu...., neviem či by to uznali ak by si ofotila jeho výpis a priložila ako úhradu - je to riziko, že ti vyhodia z nákladov - skúsiť môžeš...a všetko účtuj riadne do nákladov a predtým si zrátaj celú sumu čo majiteľ poplatil a zaúčtuj si to jedným zápisom ako vklad do pokladne oproti pôžičke firme.... ako som písala.
******************
nechcem sa ťa dotknúť, ale musíš buď veľa študovať, alebo utekať na školenia.... - takto nemôžeš pracovať... viem že začiatky sú ťažké, ale účtovníctvo nie je až taká sranda ako si kopec ľudí myslí.
Odporúčam moc krásne spracované aspoň začiatky tuto: vytlač si to a študíruj ;) na tomto linku je príručka svokrina kuchyňa - perfektne spracované - tak odporúčam:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=99692&postcount=165
anna 07
23.12.05,19:44
sway, naozaj velmi dakujem za vsetky rady, tu svokrinu kuchynu som si uz stiahla a hned sa do toho pustim naozaj este raz dakujem. Len som sa ta chcela opytat, ci si myslis z toho co som sa pytala, ze sa do uctovn. vobec nerozumiem, alebo ze mam v tom chaos?

aj tebe krasne a pokojne Vianoce
sara-ke
26.12.05,09:12
Dobry den,
prosim uctujem v Omege ako mam spravne zauctovat ked mama Vypis z registr. pokladne-vratenu platbu/mne/= -4573,-Sk z 23.11. a z toho isteho datumu bola aj prijata platba /ja som zaplatila za tovar=4573,-Sk/

dakujem
KEJKA
26.12.05,11:31
sway, naozaj velmi dakujem za vsetky rady, tu svokrinu kuchynu som si uz stiahla a hned sa do toho pustim naozaj este raz dakujem. Len som sa ta chcela opytat, ci si myslis z toho co som sa pytala, ze sa do uctovn. vobec nerozumiem, alebo ze mam v tom chaos?

aj tebe krasne a pokojne Vianoce

vianočný stres za nami, hura.
Pridávam sa týmto ku sway - poznám ju, a napísala ti pekne a jemne.
Za seba ti môžem potvrdiť, že máš v tom chaos, určite to neznamená, že nerozumieš účtovníctvu, to by som si nedovolila. Ale ten chaos máš, ale po prečítaní svokrinej kuchyne to bude lepšie. teda tú treba čítať a čítať a čítať.... veľa úspechov ti želám a šťastlivý nový rok prajem:) :) :)
sara-ke
05.01.06,09:19
prosim ako uctujete: mam fakturu za nakup pc komponentov na sumu 2184,- uhradena v hotovosti(ich PPD) a nasledne v ten isty den mam dobropis fa (-2184,- Sk) aj PPD dodavatelskej fa (nas VPD) mohlli bz ste mi napisat predkontaciu ako to ma byt spravne?

dakujem
sway
05.01.06,09:39
prosim ako uctujete: mam fakturu za nakup pc komponentov na sumu 2184,- uhradena v hotovosti(ich PPD) a nasledne v ten isty den mam dobropis fa (-2184,- Sk) aj PPD dodavatelskej fa (nas VPD) mohlli bz ste mi napisat predkontaciu ako to ma byt spravne?

dakujem

jaby som to nehnala cez dodávateľov ale len cez hotovosť:
MD 501/xx analytika DHIM a DAL 211 by bol výdaj a potom
dopbropis by bol mínusom MD 211 DAL 501/xx
ak si plátcom DPH, tak DPH na vstupe - výdavok
a DPH na vstupe -mínusom - POZOR DPH do riadku 25 ! pri dobropise
;)
1novacik1
25.10.06,13:57
zdravím všetkých,som tu nova a neviem ci som spravne zaradila prispevok,zacinam uctovat v sro-vznik firmy 4.4.2006-podpisana spolocenska zmluva 2 spolocnici- 50/50 ZI 200 000 vklad do pokladne-zapis do OR 20.4.2006-jeden zo spolocnikov je podnikatel FO vedie si JU a tu je ten moj problem-nasla somv s.r.o. DF vystavene este v roku 2005 na FO-podnikatela asi v sume 400 000,- o ktorej vo svojom uctovnictve neuctoval v roku 2005 a teraz chce aby som to nejako zauctovala do s.r.o.- a ja neviem ako-dufam ze sa niekto vyjadrí k tomuto mojmu problemu-moc dakujem vsetkym
Zoltán Kovács
25.10.06,14:01
zdravím všetkých,som tu nova a neviem ci som spravne zaradila prispevok,zacinam uctovat v sro-vznik firmy 4.4.2006-podpisana spolocenska zmluva 2 spolocnici- 50/50 ZI 200 000 vklad do pokladne-zapis do OR 20.4.2006-jeden zo spolocnikov je podnikatel FO vedie si JU a tu je ten moj problem-nasla somv s.r.o. DF vystavene este v roku 2005 na FO-podnikatela asi v sume 400 000,- o ktorej vo svojom uctovnictve neuctoval v roku 2005 a teraz chce aby som to nejako zauctovala do s.r.o.- a ja neviem ako-dufam ze sa niekto vyjadrí k tomuto mojmu problemu-moc dakujem vsetkym

Tak tieto DF v žiadnom prípade by som nezaúčtoval do sro, ktorá bola založená v roku 2006. To zaváňa podvodom. A keď to aj zaúčtuješ, po pár rokov keď daňová kontrola ti to vyhádže, majiteľ sro určite (na betón isté) si nebude pamätať, že si to zaúčtovala na jeho príkaz. A potom ti penále dá zosobniť. Nerobil by som to.
Gabi03
25.10.06,14:06
Prípadne by sa nedala vystaviť prefakturácia zo FO na s.r.o.-čku?
1novacik1
25.10.06,14:08
Tak tieto DF v žiadnom prípade by som nezaúčtoval do sro, ktorá bola založená v roku 2006. To zaváňa podvodom. A keď to aj zaúčtuješ, po pár rokov keď daňová kontrola ti to vyhádže, majiteľ sro určite (na betón isté) si nebude pamätať, že si to zaúčtovala na jeho príkaz. A potom ti penále dá zosobniť. Nerobil by som to.
Ved to ani neurobim ,keby to mal podchytene v jednoduchom uctovnictve tak by sa to dalo v roku 2006 urobit ako predaj z JU alebo zmluva o prenajme ale takto fakt neviem,preto som poprosila skusenych poradakov ci sa to neda nejako urobit-dakujem ti za tvoju odpoved
Zoltán Kovács
25.10.06,14:09
Prípadne by sa nedala vystaviť prefakturácia zo FO na s.r.o.-čku?

KeĎ to nebolo zaúčtované u fyzickej osobe, potom prefakturácia by bola nemožná. Či dodávateľ by bol ochotný prepísať faktúru na iného odberateľa tiež nie je možné, nakoľko sro ešte v roku 2005 neexitovala.
1novacik1
26.10.06,07:36
no jedna faktura je zauctovana v JU u FO,on si ju dal do vydavkov ovplyvnujuci zaklad dane,niektore HIM na tej fakture je nad 30000tis-co mal zaradit a odpisovat,lenze on to zariadenie ma v tej sro a chce to len prenajimat-tu by to bolo mozne na zaklade nejake zmluvy o prenajme-v sro by to bol klasicky prenajom a u neho prijem ovlyvnujuci zaklad dane-myslim ze by to tak mohol u tej jednej faktury sparvit a u tej druhej co nema v uctovnictve sme sa vcera dohodli ze nebudeme uctovat hoci to zariadenie sa v danej sro pouziva
Zoltán Kovács
26.10.06,09:12
no jedna faktura je zauctovana v JU u FO,on si ju dal do vydavkov ovplyvnujuci zaklad dane,niektore HIM na tej fakture je nad 30000tis-co mal zaradit a odpisovat,lenze on to zariadenie ma v tej sro a chce to len prenajimat-tu by to bolo mozne na zaklade nejake zmluvy o prenajme-v sro by to bol klasicky prenajom a u neho prijem ovlyvnujuci zaklad dane-myslim ze by to tak mohol u tej jednej faktury sparvit a u tej druhej co nema v uctovnictve sme sa vcera dohodli ze nebudeme uctovat hoci to zariadenie sa v danej sro pouziva

Áno takto to môže byť. A ten druhý stroj sa môže používať ako súkromný majetok občana, s ktorým sa dá tiež urobiť nájomná zmluva.
toria
31.10.06,13:49
Do štvrtka to mám mať hotové a neviem ako a čo ....

takže tu sú moje otázky:

SZČO zriadiľ novú s.r.o. - prvú, keďže je toho u živnostníka strašne veľa zvolili sme možnosť otvorenia s.r.o. a postupne chceme všetko zo živnosti previesť na s.r.o. Takže ma zaujíma hlavne ako postupovať pri - uvediem konkrétne problémi:
- predaj notebookov - boli kúpené v tomto roku, takže neboli ešte odpisované, iba zaradené do majetku SZČO a dané do nákladov, teraz ich chceme predať sro, ako na to? Máme urobiť refakturáciu ich kúpy, alebo urobiť kúpno-predajnú zmluvu, dať si satnoviť cenu znalcovy? Zdá sa mi ten znalec zbytočný, ale v prvom rade potrebujem, aby to bolo všetko po právnej stránke 100% dobre. Ide mi o to, že aj szčo a sro je plátcom DPH, takže aký postup máme zvoliť???


- predaj auta - vlastník je szčo, taký istý problém ako to prvé. sro kupuje od szčo, ktorý je zároveň konateľom a spoločníkom sro auto. tam ste rozoberali ten paragraf 59 Obchodného zákonníka. Ale nie je mi jasné či ten znalecký je potrebný len vtedy, ak sa auto vkladá ako ZI, alebo či je to aj v tom prípade, ako je náš.

- predaj tovaru - szčo má zásoby tovaru, ktoré ide predávať sro. Nové faktúry samozrejme pôjdu na sro, ale ako je to s tými zásobami. Za akú cenu ich máme predať sro. Ide prevažne o tovar z EU, kde je to dvojité zdanenie. Keď ho szčo bude predávať sro ako to bude z DPH??? Môžeme tento tovar predať aj pod cenu, aby sme sa vyhli vysokej DPH pri szčo???

- no a potom by ma k tomu zaujímalo samotné zaúčtovanie.


Ďakujem krásne všetkým za každú rýchlu a odbornú radu
toria
31.10.06,13:50
Chcem doplniť, že od pondelka sa tu hrabem prečítala som všetko možné i nemožné, a vôbec som si není istá ako to mám všetko urobiť. Takže budem nesmierne šťastná keď ma poraďáci usmerníte. Je tu veľa o tom popísané, ale aj tak neviem....


HELP
Milan Benka
31.10.06,13:58
- predaj notebookov - boli kúpené v tomto roku, takže neboli ešte odpisované, iba zaradené do majetku SZČO a dané do nákladov, teraz ich chceme predať sro, ako na to? Máme urobiť refakturáciu ich kúpy, alebo urobiť kúpno-predajnú zmluvu, dať si satnoviť cenu znalcovy? Zdá sa mi ten znalec zbytočný, ale v prvom rade potrebujem, aby to bolo všetko po právnej stránke 100% dobre. Ide mi o to, že aj szčo a sro je plátcom DPH, takže aký postup máme zvoliť???
Keďže k používaniu u SZČO už došlo, odpredajte za "rozumnú" cenu. Znalca k tomu volať netreba.

- predaj auta - vlastník je szčo, taký istý problém ako to prvé. sro kupuje od szčo, ktorý je zároveň konateľom a spoločníkom sro auto. tam ste rozoberali ten paragraf 59 Obchodného zákonníka. Ale nie je mi jasné či ten znalecký je potrebný len vtedy, ak sa auto vkladá ako ZI, alebo či je to aj v tom prípade, ako je náš. Auto v účtovníctve SZČO má nejakú hodnotu, tak ho za ňu predajte.

- predaj tovaru - szčo má zásoby tovaru, ktoré ide predávať sro. Nové faktúry samozrejme pôjdu na sro, ale ako je to s tými zásobami. Za akú cenu ich máme predať sro. Ide prevažne o tovar z EU, kde je to dvojité zdanenie. Aké dvojité zdanenie ?
Keď ho szčo bude predávať sro ako to bude z DPH??? Vystavíte fa, z kt. SZČO DPH odvedie a SRO si uplatní nadmerný odpočet.
toria
31.10.06,14:05
- predaj tovaru - szčo má zásoby tovaru, ktoré ide predávať sro. Nové faktúry samozrejme pôjdu na sro, ale ako je to s tými zásobami. Za akú cenu ich máme predať sro. Ide prevažne o tovar z EU, kde je to dvojité zdanenie. Aké dvojité zdanenie ?
Keď ho szčo bude predávať sro ako to bude z DPH??? Vystavíte fa, z kt. SZČO DPH odvedie a SRO si uplatní nadmerný odpočet.[/quote]

Zle som sa vyjadrila, proste nakupujeme tovar z ČR, čo sa týka tej ceny by ma zaujímalo. Máme to predať za nákupnú cenu, alebo si stanovíme cenu my - ide o to platiť čo najnižšiu DPH. ALe asi by sa to bralo ako špekulácia. My nejdeme momentálne odpredavať všetko zo szčo na sro, ale postupne, tak mi to poradila aj daňováčka čo nás ma na starosti. Len teda čo z tou cenou.

Ináč strašne pekne ďakujem za rýchle odpovede. Si super!!!!
Milan Benka
31.10.06,14:11
Zle som sa vyjadrila, proste nakupujeme tovar z ČR, čo sa týka tej ceny by ma zaujímalo. Máme to predať za nákupnú cenu, alebo si stanovíme cenu my - ide o to platiť čo najnižšiu DPH. ALe asi by sa to bralo ako špekulácia. My nejdeme momentálne odpredavať všetko zo szčo na sro, ale postupne, tak mi to poradila aj daňováčka čo nás ma na starosti. Len teda čo z tou cenou.

Ináč strašne pekne ďakujem za rýchle odpovede. Si super!!!!

Zákon to priamo nezakazuje, ale sú na to rôzne názory. Všetko si treba vedieť obhájiť pred kontrolou.
toria
12.11.06,11:37
Môžem poprosiť o pomoc. Nová sro, jediný zakladateľ. ZI 200T splatené v hotovosti. Môžem zaúčtovať toto ZI takto:
701/411 200T
353/701 200T
211/353
a tie zriaďovacie výdyvky dám 518/211


????
Je to dobre???

Tie zriaďovacie výdavky, ako dať keď ich konateľ najprv zaplatil z vlastného a potom mu to mohla sro vrátiť. Či zle rozmýšľam??? Dám to teda na tú 518/211 - sú to len kolky a podpisy u notára.


Srdečná vďaka!!!
evina
12.11.06,16:46
Môžem poprosiť o pomoc. Nová sro, jediný zakladateľ. ZI 200T splatené v hotovosti. Môžem zaúčtovať toto ZI takto:
701/411 200T
353/701 200T
211/353
a tie zriaďovacie výdyvky dám 518/211


????
Je to dobre???

Tie zriaďovacie výdavky, ako dať keď ich konateľ najprv zaplatil z vlastného a potom mu to mohla sro vrátiť. Či zle rozmýšľam??? Dám to teda na tú 518/211 - sú to len kolky a podpisy u notára.


Srdečná vďaka!!!

http://www.porada.sk/t5910-p5-vznik-sro.html
jaja99
12.11.06,17:46
Spoločnosť začína účtovať dňom svojho vzniku - dňom zápisu do OR. Do tejto doby všetko vybavuje správca vkladu, ktorý ručí za záväzky spoločnosti pred jej vznikom.
Prvý účtovný prípad je zaúčtovanie pohľadávky na upísané vl. imanie
ID ....................... 353/411A ........... 200 tis.
AK je tvorený rezervný fond
ID ....................... 353/413 ............. 10 tis
Ďalší účtovný prípad je splatenie vkladov podľa spoloč.zmluvy
PP ......................211/353 ............... 210 tis. (ak je splatené ZI a RF až po vzniku)
ID ......................378/353................ 210 tis (ak je ZI splatené k rukám správcu vkladu pred vznikom)

Otváracia súvaha má zodpovedať právnemu stavu ku dňu vzniku spoločnosti, v aktívach sú pohľadávky za nesplatené vklady (353) ak splatené vklady spravuje jeden spoločník a účet ku dňu vzniku nie je založený, vykazujú sa splatené vklady zakladateľov ako pohľadávky voči správcovi na 378

Ak bol účet zriadený pred vznikom spoločnosti, účtuješ prevod z dočasného účtu správcu na účet spoločnosti
ID .............................. 221/378 .................. 170 tis
Ak boli vklady pred vznikom spoloč. splatené k rukám správcu v hotovosti
PP ............................. 211/378 ................... 170 tis
Vyúčtovanie záväzkov spojených so založ. spoloč. voči správcovi (do 50 tis)
ID ............................... 501,518,538/365 ........ 40 tis
Kompenzácia pohľadávky a záväzku správcu vkladu
ID ................................. 365/378 ................... 40 tis
Suma sumarum:
1. Ak boli vklady podľa spoločenskej zmluvy splatené pred vznkom spoločnosti, tak otváracia súvaha je: 378, 411, prípadne 413
2. Ak boli vklady podľa spol.zmluvy splatené až po vzniku spoločnosti, tak otváracia súvaha je: 411, 353, resp. 413
toria
13.11.06,18:10
Toto je presne to čo som potrebovala jaja. Strašne pekne ďakujem. Ja už účtujem ďalej ale s tým otvorením som si vôbec nebola isá. Ďakujem ešte raz. Si super!!!
toria
14.11.06,12:01
Prosím mám faktúru kde odkupujem majetok, je tam toto:
- software
- notebook
- multfunkčné zaridenie
- digi. foťák

Ako to mám zaúčtovať v PU v Omege??? Ako si to tam mám dať???


Pordťe prosím :-)


Vďaka
toria
14.11.06,18:53
Ide mi o to, že mám jednu faktúru na všetky tieto veci, ako to tam teda rozúčtujem? Vždy ma to hodí hneď na rozpis sumy, kde dávam celkovú sumu FA a DPH. Poradí mi niekdo????
liba2
14.11.06,22:11
toria
21.11.06,12:59
Prosím skúsených o radu. Keď už sme založili sro, čo všetko je potrebné aby táto spoločnosť mala urobené tak, aby bolo všetko o.k. Ide o sro s jediným zakladateľom je tam potrebné nejaké valné zhromaždenie, alebo nejaká zápisnicia o zriadení sro? Je potrebné urobiť smernice? čo všetko je potrebné urobiť???

ďakujem krásne za odpovede
liba2
21.11.06,17:55
Prosím skúsených o radu. Keď už sme založili sro, čo všetko je potrebné aby táto spoločnosť mala urobené tak, aby bolo všetko o.k. Ide o sro s jediným zakladateľom je tam potrebné nejaké valné zhromaždenie, alebo nejaká zápisnicia o zriadení sro? Je potrebné urobiť smernice? čo všetko je potrebné urobiť???

ďakujem krásne za odpovede
1. V príspevku č.34 od jaja99 máš návod ako začať účtovať.
2. Jednoosobová s.r.o. nemá valné zhromaždenie (konateľ sa nemá s kým zísť :p ), ale konateľ o svojich rozhodnutiach napíše zápisnicu, t.j. popíše to o čom rozhodol, ako rozhodol, prečo rozhodol atď.
3. Jednoosobová s.r.o. vzniká zápisom do Obchodného registra (výpis dúfam už máte).
4. Áno, pre účtovníctvo je treba mať smernice; aké a čo v nich má byť si hravo vyhľadáš tu na porade.
toria
21.11.06,19:14
Vďaka nedá sa mi prideliť ti bod.
toria
23.11.06,10:33
Prosím o posúdenie či účtujem správne:
Obstaranie tovaru účtujem 131/321 plus DPH 343/321
Predaj tovaru - priamy predaj zákazníkom 311/604 plus DPH 311/343
a úhrada tovaru 211/311

Je to správne? Nemám to účtovať nejako inak??? Ide mi o to či musím pri predaji používať nákladový účet 504, alebo to môžem rovno dávať taktko. Takisto či nemám poučívať iný účet na obstaranie tovaru???
Gabi03
23.11.06,10:35
Prosím o posúdenie či účtujem správne:
Obstaranie tovaru účtujem 131/321 plus DPH 343/321
Predaj tovaru - priamy predaj zákazníkom 311/604 plus DPH 311/343
a úhrada tovaru 211/311

Je to správne? Nemám to účtovať nejako inak??? Ide mi o to či musím pri predaji používať nákladový účet 504, alebo to môžem rovno dávať taktko. Takisto či nemám poučívať iný účet na obstaranie tovaru???

Pri spôsobe A tam musíš ešte doúčtovať operácie:
naskladnenie - príjemka 132/131
a pri predaji - výdajka 504/132.
toria
23.11.06,11:19
Robím v Omege, príjemku a výdajku robím, ale poradte akým spôsobom to tam mám preučtovať, toto mi vôbec nič nehovorí. Vďaka!


Pri spôsobe A tam musíš ešte doúčtovať operácie:
naskladnenie - príjemka 132/131
a pri predaji - výdajka 504/132.[/quote]
Gabi03
23.11.06,12:15
Robím v Omege, príjemku a výdajku robím, ale poradte akým spôsobom to tam mám preučtovať, toto mi vôbec nič nehovorí. Vďaka!


Tiež robím v omege nasledovne:
1. Fakturácie - Došlé faktúry, nahodím údaje, automaticky sa mi vytvorí príjemka.
2. Fakturácie - Odoslané faktúry, nahodím údaje, automaticky sa mi vytvorí výdajka.

Predkontácie musíš mať správne nastavené, aj keby si P-V robila ručne.
Uzávierkou skladu (zvyčajne na konci mesiaca) sa ti tie dve operácie
(132/131 a 504/132) automaticky vygenerujú.
toria
23.11.06,13:38
Ahá vyskúšam!!!
U nás je to tak príjemku urobia podľa dodacieho listu. Fa príde do troch dní tú ja nahodím, ale medzi tým sa už tovar predáva. Takže chcem aby to bolo správne. Takže si tie ručné príjemky a výdajky musím predkontovať??? A ako, som dosť hlúpa ešte z tej Omegy!
A čo sa týka tej uzávierky skladu. Na konci mesiaca dám Firma/Uzávierka/Skald/ a tam si dávaš ako, my robíme len prvý mesiac s tovarom, takže ako si to tam mám k 30. 11 nahodiť!


Ináč oceňujem posielam bodík!
Gabi03
23.11.06,13:54
Ahá vyskúšam!!!
U nás je to tak príjemku urobia podľa dodacieho listu. Fa príde do troch dní tú ja nahodím, ale medzi tým sa už tovar predáva. Takže chcem aby to bolo správne. Takže si tie ručné príjemky a výdajky musím predkontovať??? A ako, som dosť hlúpa ešte z tej Omegy!
A čo sa týka tej uzávierky skladu. Na konci mesiaca dám Firma/Uzávierka/Skald/ a tam si dávaš ako, my robíme len prvý mesiac s tovarom, takže ako si to tam mám k 30. 11 nahodiť!


1. Ak robíte príjem na sklad podľa DL, naozaj sa dá iba ručne nahrať príjemka. Ale ak by si nahrávala až pri DF (na príjemke sa dá zmeniť dátum, okrem toho berie dátum zdaniteľného plnenia z faktúry), vystavovať OF a teda aj predávať by ste mohli aj v mínusovom stave (samozrejme musíte to tak nastaviť). Ale dôležité je, aby na konci mesiaca, keď budeš robiť uzávierku skladu, si nemala záporné stavy na sklade. Treba spustiť aj kontrolu v Firma.
2. Predkontáciu pohybov na skladoch si upravíš v Firma-Nastavenia-Sklady a to účet skladu-132 xxx, účet fakturácie-604 xxx, účet obstarania-131 xxx.
3. Kde sa nastavuje účet spotreby-504 ma teraz nenapadne, ani to neviem násť. Môžeš si skúsiť spustiť uzávierku skladu, dá sa zrušiť takisto ako aj účtovníctva.
4. Uzávierku jednoducho postláčaš tlačítka, ktoré ti ponúkne. Nezabudni si vytlačiť potom ID, ja si ešte pohyby po uzávierke pre istotu kontrolujem.

Ak máš ešte otázky, kľudne sa pýtaj.
PS: Ak si ešte nebola na úvodnom školení, je to dobré využiť, aj ja som sa učila len formou pokus-omyl.
toria
23.11.06,14:21
Poslala som ti aj súkromnú správu. Bola somm na školení, ale úvodné školenia sú dosť krátke a nenapadajú ťa tam vecí, ktoré budeš potrebovať priamo pri práci. No chodím sa školiť, už som absolvovala 2 školenia. Takže dúfma, že do konca roka budem mať v Omege úplné jasno. Keby si tu bola, tak ja budem na skype. Ďakujem Ti krásne!!!
toria
24.11.06,19:11
Prosím, keď som si dala vytlačiť Analýzu nákladov, výnosov a výsledku hospodárenia vyšla mi tabulečka kde stojí:
Náklady: 59528
Výnosy:0
Výsledok: 59527
bol to mesiac kedy neboli príjmy len výdaje to bol počiatočný mesiac, len ten rozdiel jednej koruny mi nejde do hlavy. Ako to mohlo vzniknúť???
liba2
25.11.06,04:33
Prosím, keď som si dala vytlačiť Analýzu nákladov, výnosov a výsledku hospodárenia vyšla mi tabulečka kde stojí:
Náklady: 59528
Výnosy:0
Výsledok: 59527
bol to mesiac kedy neboli príjmy len výdaje to bol počiatočný mesiac, len ten rozdiel jednej koruny mi nejde do hlavy. Ako to mohlo vzniknúť???
Odporúčam ti túto otázku poslať elektronicky do Krosu; ich to bude zaujímať, ozvú sa veľmi rýchlo, lebo ak je to chyba programu, budú sa snažiť zistiť v čom spočíva a program opraviť; ak to je chyba tvojho zadania, vysvetlia ti dôvod. Moja skúsenosť.
toria
26.11.06,12:25
Napísala som, dúfam, že mi zajtra odpovedia. Ďakujem za radu. Teba sa už niečo podobné stalo?
liba2
26.11.06,15:23
niečo iné, a bola to chyba v programe.
toria
27.11.06,13:41
no mne napísali, že nevedia o čo ide a aby som si urobila kontrolu. Keď somu ju urobila výsledok bol rovnaký!!!