icesy
17.01.11,03:28
Pozdravujem všetkých,

neviem, či vhodne píšem do vhodnej kategórie, no najviac sa mi hodila táto..

V blízkej dobe mám záujem kúpiť nový automobil zo zahraničia, tj. z Poľska, nakoľko ma zaujala cena (o 8 tis. € menej ako na SR).

Pokiaľ viem, je možné automobil kúpiť aj bez DPH, keďže ide na vývoz na SR.

Ďalej by som chcel tento nový automobil financovať cez leasing.

Je možná táto kombinácia na automobil do firmy ?
- tj. kúpa mimo územia SR bez DPH a následné financovanie uvedenej čiastky bez DPH leasingovou spoločnosťou ?

- zrejme by som ušetril pri kúpe peniaze spojené s DPH, čiže nemusel by som ju platiť pri kúpe a následne si ju kvartálne odpočítavať.

Máte niekto s tým skúsenosti ?

Veľmi by mi to pomohlo, keďže ide o značný balík peňazí, ktoré by som dokázal touto kúpou ušetriť.

Vďaka za odpovede
Hegyi
17.01.11,06:43
ak chceš kúpiť auto bez DPH v zahraničí, musiš byť na SR platcom DPH a vonku sa preukážeš kartičkami že si platca. Na SR si v danovom priznaní DPH následne tuto dan odvedieš a uplatníš samozdanením- čiže nula. Prefinancovať sa to samozrejme dá, ale to sa už musíš poradiť s nejakou leas.spoločnosťou že aký je postup... dúfam, že je to tak :-))
KEJKA
17.01.11,06:52
Nemyslím. A určite nie platca!!! kedy si účtovníci zvyknú na správnu terminológiu? PLATITEĽ DPH!!!!
k otázke:
Ide o nové auto. Platiteľ-neplatiteľ, to je jedno. Aj občan musí ísť na DU, zaregistrovať sa z titulu kúpy nového auta z EU a DPH zaplatiť na Slovensku. Platiteľ DPH má výhodu, že si ju môže odpočítať.
Zadávateľ je podľa textu Q-platiteľ DPH, takže by si ju uplatnil na výstupe aj vstupe za dané zdaňovacie obdobie - reálne by ju neplatil, figurovala by v DP DPH.
Následne môže prefinancovať cez leasingovku - spätný leasing.
Hegyi
17.01.11,08:13
kupujúci chcel ušetriť peniažky, tak som tým myslela, že ak by bol na SR registrovaný ako platiteľ DPH, tak sa to v daňovom priznaní DPH vyrovná a tým ušetrí tú dphčku, samozrejme že ako občan to zaplatiť musí... a už budem používať správny názov ... pekný deň :-))
icesy
17.01.11,14:28
no, presne tak som to myslel, som platiteľ DPH na SR, auto som našiel o pomerne dosť peňazí menej ako na SR a ešte tam je tá výhoda že nemusím platiť DPH , ale si ju uplatním v daňovom priznaní. Aj to je prakticky ušetrenie .. Nakoľko nemám až také dobré skúseností s vracaním DPH :) .. a hlavne keď ide o sumu radovo v tisíckach € ..

ďakujem za odpovede ..
KEJKA
17.01.11,17:43
mal by si hlasovať za vyriešené, takto sa tu množia zbytočne otvorené témy....