Nadena
05.12.05,15:59
Drahi poradaci, prosim Vas o pomoc, lebo uz som si nie celkom ista, ci dobre rozmyslam alebo sa mylim.
Podnikatel FO IC DPH SK vykonava dodavku materialu a montaz pre PO IC DPH SK. Material a montaz sa tykaju nehnutelnosti vo vlastnictve PO IC DPH SK, ktora sa nachadza na uzemi AT. Dna 2.12.05 dostal FO preddavok a v zmysle zakona musi vystavit fakturu na prijatu platbu. Otazka: Ako vystavit fa - s DPH alebo bez DPH? V zmysle par. 15, ods. 2 je miestom dodania sluzby{v tomto pripade montaz} vztahujucej sa na nehnutelnost miesto, kde sa nehnutenosti nachadza. Tu mi vychadza, ze by fa mala byt bez DPH. Na druhej strane ale neviem, ci to, ze montaz je vykonavana pre PO IC DPH SK a nie AT ma alebo nema vplyv. Prosim poradte, som zufala. Dakujem za rady.
Tweety
05.12.05,15:04
Drahi poradaci, prosim Vas o pomoc, lebo uz som si nie celkom ista, ci dobre rozmyslam alebo sa mylim.
Podnikatel FO IC DPH SK vykonava dodavku materialu a montaz pre PO IC DPH SK. Material a montaz sa tykaju nehnutelnosti vo vlastnictve PO IC DPH SK, ktora sa nachadza na uzemi AT. Dna 2.12.05 dostal FO preddavok a v zmysle zakona musi vystavit fakturu na prijatu platbu. Otazka: Ako vystavit fa - s DPH alebo bez DPH? V zmysle par. 15, ods. 2 je miestom dodania sluzby{v tomto pripade montaz} vztahujucej sa na nehnutelnost miesto, kde sa nehnutenosti nachadza. Tu mi vychadza, ze by fa mala byt bez DPH. Na druhej strane ale neviem, ci to, ze montaz je vykonavana pre PO IC DPH SK a nie AT ma alebo nema vplyv. Prosim poradte, som zufala. Dakujem za rady.
Postupuješ podľa toho, ako si uviedla, miesto dodania je AT.:rolleyes: :cool: :o
Nadena
05.12.05,15:14
Tweety dakujem, ale vobec mi to nemysli, uplne ma to rozhodilo. Po lopate = nehnutelnost v AT a je mi jedno, ze odberatel tam nie je registrovany = fa bez DPH. Prosim potvrd mi to. Dakujem :D
Tweety
05.12.05,15:18
Tweety dakujem, ale vobec mi to nemysli, uplne ma to rozhodilo. Po lopate = nehnutelnost v AT a je mi jedno, ze odberatel tam nie je registrovany = fa bez DPH. Prosim potvrd mi to. Dakujem :D

Teraz presne neviem, či sa ho netýka registrácia, nemám tu príklady, ak by to počkalo do zajtra, pozriem v práci.:rolleyes: ;) :cool:
Nadena
05.12.05,15:21
Majka, budem vdacna. Nieco mam aj ja v praci, tak pozriem. Zatial srdecna vdaka.
Tweety
05.12.05,15:24
Majka, budem vdacna. Nieco mam aj ja v praci, tak pozriem. Zatial srdecna vdaka.
Tak pozrieme dve a potom porovnáme.;)
JankaO
05.12.05,15:45
Drahi poradaci, prosim Vas o pomoc, lebo uz som si nie celkom ista, ci dobre rozmyslam alebo sa mylim.
Podnikatel FO IC DPH SK vykonava dodavku materialu a montaz pre PO IC DPH SK. Material a montaz sa tykaju nehnutelnosti vo vlastnictve PO IC DPH SK, ktora sa nachadza na uzemi AT. Dna 2.12.05 dostal FO preddavok a v zmysle zakona musi vystavit fakturu na prijatu platbu. Otazka: Ako vystavit fa - s DPH alebo bez DPH? V zmysle par. 15, ods. 2 je miestom dodania sluzby{v tomto pripade montaz} vztahujucej sa na nehnutelnost miesto, kde sa nehnutenosti nachadza. Tu mi vychadza, ze by fa mala byt bez DPH. Na druhej strane ale neviem, ci to, ze montaz je vykonavana pre PO IC DPH SK a nie AT ma alebo nema vplyv. Prosim poradte, som zufala. Dakujem za rady.

Podľa § 15 odst.2 ZDPH je miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Zo zadania je to teda AT, v prípade, že príjemca je identifikovaný v AT pre daň. Ak príjemca nie je identifikovaný, dodávateľ stavebných prác sa musí registrovať v členskom štáte ako platiteľ príslušného štátu. Z toho mi vychádza, že ak PO DPH SK nieje registrovaný ako platiteľ DPH v AT, povinnosť zaplatiť DPH v AT je na dodávateľovi. Na portáli ÚDR SR sú uvedené hranice zdaniteľného plnenia k registrácii v inom členskom štáte
Nadena
05.12.05,15:48
Janka zatial dakujem, uz mam toho dnes vyse hlavy, vratim sa k tomu zajtra. :p
JankaO
05.12.05,16:47
Janka zatial dakujem, uz mam toho dnes vyse hlavy, vratim sa k tomu zajtra. :p

Našla som to a pripájam
Nadena
06.12.05,06:05
Poradáčky moje srdečná vďaka za pomoc. A aby toho nebolo málo, tak pokračujem. Preddavok nedostal 2.12. ale podľa dnešného telefónátu 2.11. vystavil fa na preddavok s DPH. Zmluvu o dielo som nevidela, tak vôbec neviem, ako je to v nej celé zakotvené. Neviem ani, či odberateľ je mesačný, či kvartálny plátca DPH. A teraz mám ďalší zmätok, čo urobiť s chybne vystavenou faktúrou. Dobropis alebo požiadať o výmenu za správnu faktúru. Ale myslím, že výmena prichádza do úvahy len v prípade, že sú kvartálny plátcovia. Z dostupných materiálov som sa dočítala, že ak je nehnuteľnosť v EÚ, tak tovar i montáž sú jednoznačne bez DPH. Prosím Vás, majte ešte so mnou trpezlivosť a skúste mi poradiť.
Nadena
06.12.05,06:24
Ak príjemca nie je identifikovaný, dodávateľ stavebných prác sa musí registrovať v členskom štáte ako platiteľ príslušného štátu. Z toho mi vychádza, že ak PO DPH SK nieje registrovaný ako platiteľ DPH v AT, povinnosť zaplatiť DPH v AT je na dodávateľovi. Na portáli ÚDR SR sú uvedené hranice zdaniteľného plnenia k registrácii v inom členskom štáte
Prosím Vás a aký kurz pre EUR je treba použiť, keď dodávka a montáž sú fakturované v Skk? ďakujem :mee:
ALBO
06.12.05,06:36
Píšete, že dodávate tovar aj s montážou do EU. Nebolo by vhodné zamerať sa na § 13 ods. 2. § 15 je na služby viažuce sa k nehnuteľnosti.
milan007
07.12.05,10:57
Dobrá poznámka, služby podľa §15 ods. 2 sú najmä služby statikov, technikov, geodetov, a pod... Na situácii to ale nič nemení, keďže miesto dodania je podľa § 15 aj podľa § 13 ods. 1 písm. a) to isté, čiže AT. Ak chcete presnú radu, je nutné napísať čo presne tam vykonávate...