Majus
18.08.04,11:38
Sme platcami DPH od 1.7.2004 a keďže máme aj oslobodené plnenia máme povinnosť vyrátať si koeficient DPH, ktorý nám správca dane odsúhlasí (viď §50,ods.3). Chcem sa opýtať, či s tým máte niekto už nejakú skúsenosť, čo správca dane vyžaduje? Stačí nejaký výpočet? Alebo hlavnú knihu? Musí to byť podpísané majiteľom? A ako dlho im trvá odsúhlasenie? Ďakujem za každý príspevok.
Meja88
18.08.04,11:43
Stretla som sa s tym v jednej firme.Ale tam im neschvalili predpokladany bezny-povedali, ze musia mat predbezne ratany y udajov od zaciatku roka.Dost ma to prekvapilo.
Zuzka
18.08.04,12:00
Ja som sa bola osobne informovat na dan. urade, kde mi spravca dane doporucil, aby sme si vypocitali koficient, napisali oznamenie na dan. urad a oni to iba potvrdia a schvalia. Koeficient som vypocitala z podkladov za I.polrok a zalozila pre "seba" spolu s kopiou pre pripad kontroly.
Majus
24.08.04,07:24
Tak,aby bolo veselo :) mňa na DU poslali preč, že oni nevedia, čo s tým majú robiť a keďže sa s tým ešte nestretli, nič mi nepotvrdia a ak chcem mám si to založiť... dobré, nie? takže teraz som mimo. DU koná v rozpore s daňovým zákonom :) vedúci vymeriavacieho mi povedal, že to vraj budú schvaľovať až od 1.1.2005. Tak podľa čoho sa mám riadiť? Nikto sa s tým už nestretol????
Viera
24.08.04,07:54
No, ja si myslím, že v roku 2004 sa pri výpočte koeficientu má postupovať podľa starého zákona o DPH 289/1995 - §21.
§50 zákona 222/2004 sa použije až od 01.01.2005 - Hovorí sa o tom v prechodných ustanoveniach §85 ods.7 z.č. 222/2004.
Teda zatiaľ asi nijaké schvaľovanie správcom dane nie je potrebné...
Majus
24.08.04,08:33
OK, ale prečo potom jeden DÚ schvaľuje, iný nie??? A ak to platí od 1.1.05, tak pre mňa je koeficient z r. 2003=1 ? Už fakt neviem.Pomóóóc :)
Viera
24.08.04,08:59
V § 21 odsek3 písm. b zákona 289/1995 je daná voľba, že sa môže koeficient vypočítavať podľa predchádzajúceho roka alebo kumulovane podľa zdaňovacích období kalendárneho roka. Pre nových plátcov je v odseku 4 jasne určené, že musia postupovať kumulovaným spôsobom podľa odseku 3b. Čiže ak si plátcom DPH od 1.7.2004, je to tvoje prvé zdaňovacie obdobie, tak by do výpočtu mal byť zahrnutý len júl...

Opravte ma niekto, ak sa mýlim...
Majus
24.08.04,11:08
No, ja si myslím, že v roku 2004 sa pri výpočte koeficientu má postupovať podľa starého zákona o DPH 289/1995 - §21.
§50 zákona 222/2004 sa použije až od 01.01.2005 - Hovorí sa o tom v prechodných ustanoveniach §85 ods.7 z.č. 222/2004.
Teda zatiaľ asi nijaké schvaľovanie správcom dane nie je potrebné...No.keď pozerám na §85 ods.7, tak sa tam píše :"Pri predbežnom odpočítaní dane podľa § 50 tohto zákona v zdaňovacích obdobiach roku 2004 použije platiteľ koeficient VYPOČÍTANÝ podľa doterajších predpisov." Mne z toho vychádza, že toto prechodné ustanovenie platí iba pre platiteľov dane, ktorí už od začiatku roku 2004 boli platcami,t.j.platí pre nich už dovtedy vyrátaný koeficient.
alexaneta
24.08.04,11:20
súhlasím s vierou aj ja si myslím že musíš začať kumulovať a prvý vypočítaný koeficient pre teba je za júl-na teba sa nevzťahujú prechodné keď si sa ešte len stala platcom to iba na nás ktorí sme koeficient z r.2003 doteraz používali tak ho použijeme do konca roka a na konci roka urobíme ročný podľa nového zákona
alexaneta
24.08.04,11:29
oprava no myslím že som sa sekla aj ja oprava:pomýlila ma viera s tým starým zákonom - ak ide o nového platiteľa urobiť odhadovaný pomer vašich činností a dohodnúť predbežný koeficient so správcom dane - no to som ti pomohla to vieš aj ty - ale myslím že stačí výpočet a žiadosť o odsúhlasenie
Viera
24.08.04,11:53
Sorry, ak som vás pomýlila. Ja som starý plátca, preto postupujem podľa prechodných ustanovení. Je možné, že u nových je to inak.

Len je pozoruhodné, že o odsúhlasení koeficientu nevedia toho veľa ani na daňových úradoch, tak ako píšete...
aladin
13.09.04,05:31
Zaujimal by ma Vas nazor , mam obchod s potravinami.... ci sa mi ma odzrkadlit vyska prijatych urokov v priznani DPH , ci sa to pocita do koeficientu , resp ci to ide uplne mimo dph . V minulosti som to uvadzal do dph na riadak kde sa uvadzal predaj podniku...alebo cosi take tam bolo.. a na danovopm urade sa stale spytali co su to za drobne , po vysvetleni to brali . Od maja 2004 sa neviem rozhodnut ... inak uctujem v softe ...pohoda
Podla mna to ide bud uplne mimo dph , cize v priznani sa to vobec neprejavi , alebo ak sa to objavi tak to ide mimo koeficientu.
VieraM
13.09.04,09:33
Prijaté úroky z banky vôbec neuvádzaš do DPH.
Majus
17.09.04,08:05
No, práve som sa vrátila opäť z DÚ, kde sme po mesačnom urputnom boji získali súhlas správcu dane!!! Vraj oni mali najprv pokyn potvrdzovať vyrátaný koeficient, potom im povedali, že to nemajú robiť. A tak po naháňaní a telefonovaní s daň.riaditeľstvom v BB to opäť potvrdzujú. Kocúrkovo alebo SR? :)