malena2
17.01.11,11:58
Moj "byvaly obvodak" mi tvrdi, ze mi musi ukoncit PN on a nova lekarka mi da novu PN.. dakujem za poradenie
Tweety
17.01.11,11:07
Moj "byvaly obvodak" mi tvrdi, ze mi musi ukoncit PN on a nova lekarka mi da novu PN.. dakujem za poradenie
Podľa mňa, tvrdí správne.
terezamaria
17.01.11,11:14
Moj "byvaly obvodak" mi tvrdi, ze mi musi ukoncit PN on a nova lekarka mi da novu PN.. dakujem za poradenie

Nemôžeš zmeniť obvodného lekára počas trvajúcej práceneschopnosti. Buď Ti ju ukončí a vtedy zmeníš lekára alebo domaródiš u pôvodného.:)
pepo_pp
13.11.14,15:59
Dočasnú pracovnú neschopnosť posudzuje a o jej trvaní a skončení rozhoduje ošetrujúci lekár, ktorý poistencovi poskytuje zdravotnú starostlivosť.

Právne vzťahy pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti sú upravené v § 12 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmena doplnení niektorých. V súlade s § 12 ods. 7 zákona dohoda o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti sa uzatvára v písomnej forme najmenej na šesť mesiacov. Podľa § 12 ods. 9 zákona poskytovateľ môže od dohody odstúpiť z dôvodov ustanovených v ods. 2 písm. a) a b); osoba, ktorej sa zdravotná starostlivosť poskytuje, aj bez uvedenia dôvodu. Odstúpenie od dohody musí mať písomnú formu. V súlade s § 12 ods. 10 zákona dohoda o poskytovaní zdravotnej starostlivosti zaniká smrťou osoby alebo zánikom poskytovateľa alebo po doručení písomného odstúpenia od dohody prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, ktorom bolo doručené písomné odstúpenie od dohody. Podľa § 23 ods. 1 zákona pri zmene poskytovateľa ambulantnej starostlivosti z dôvodu odstúpenia od dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti je poskytovateľ povinný preukázateľne odovzdať zdravotnú dokumentáciu alebo jej rovnopis do siedmich dní od jej vyžiadania novému poskytovateľovi, s ktorým osoba uzatvorila dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. V súlade s § 19 ods. 2 písm. f) zákona zdravotná dokumentácia obsahuje aj údaje o dočasnej práceneschopnosti pre chorobu a úraz a skutočnosti dôležité na posúdenie zdravotnej spôsobilosti na výkon práce. Z uvedených ustanovení zákona o zániku dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti nevyplýva povinnosť poskytovateľa zdravotnej starostlivosti pri zániku dohody o zdravotnej starostlivosti ukončovať dočasnú pracovnú neschopnosť. Z citovaného § 23 ods. 1 zákona vyplýva, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti pri odstúpení od dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti je povinný odovzdať zdravotnú dokumentáciu novému poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, s ktorým má poistenec uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Uvedené sa vzťahuje aj na údaje o dočasnej pracovnej neschopnosti, ktoré sú jej súčasťou. Aj napriek skutočnosti, že práva a povinnosti v súvislosti s uznávaním dočasnej pracovnej neschopnosti nie sú upravené osobitným právnym predpisom, vychádzajúc z aktuálnej právnej úpravy možno konštatovať, že zánik dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti v prípade odstúpenia od dohody, nie je právnym dôvodom na skončenie dočasnej pracovnej neschopnosti poistenca. Posudzovanie ďalšieho trvania a následné ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti je v uvedenom prípade v kompetencii nového poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Z uvedeného vyplýva, že nárok na nemocenské Vám počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti trvá a tento nárok nezanikne ani v prípade, ak by došlo počas obdobia trvania dočasnej pracovnej neschopnosti k zmene ošetrujúceho lekára.
Dáša_
13.11.14,16:26
no, mne lekari PN prekladali. Sice som nemenila obvodného, ale od gynekologa išla k obvodnému. obvodná mala s tym problém, ale tá ma problém v podstate so všetkým, najviac s pacientami :D. nakoniec to išlo. Nie je to aj v tomto pripade niečo podobné?
Katy a R
13.11.14,16:28
ja som ani tuto - v nových pravidlách nenašla nič, prečo by nemohol pokračovať ... http://www.socpoist.sk/nove-pravidla-uznavania-docasnej-pracovnej-neschopnosti-od-172014-ptf/58432s - hovorí sa o "príslušnom" lekárovi.
už ale iná vec je - že či doterajší lekár považuje za potrebné pokračovať v doterajšej DPN .
ale ak aj by to tak spravili - že ukončí a nový lekár znovu vypíše, tak by sa mohlo jednať o "pokračujúcu DPN" äviď tie nové pravidlá)... takže by som sa s lekárom preto nenaťahovala ;)