bui
05.12.05,20:56
Nasa novovzniknuta firma ma vo svojej hlavnej cinnosti poskytovanie sluzieb v oblasti vypoctovej techmiky (software),,no v zivnostenskom liste ma aj maloobchodny predaj tovaru. Firma zatial nema v plane otvorit predajnu a predavat tovar. No moze sa prilezitostne vyskytnut, ze kupi nejaky tovar a hned ho aj preda...teda nebude ho mat na sklade.
Musi sa vytvorit na takyto tovar skladova karta, prijemka a zaroven vydajka?
Uctujeme v PU.
Kedze by som uctovala cez obstaranie tovaru a potom zaradenie na sklad...asi by som mala zalozit aj skladovu kartu, no potom budem mat zalozenych vela kariet s roznym tovarom a na kazdej bude stav zasob nula...pretoze vzdy kupime a predame nieco ine....
Poradi mi niekto?
emily
05.12.05,20:06
Môžeš zásoby robiť spôsobom B. Vtedy nakúpený tovar dávaš hneď do nákladov a nakonci roka podľa inventúry odúčtuješ z nákladov nepredaný tovar.
bui
06.12.05,07:50
A ked vediem uctovnictvo zasob sposobom B, nemusim viest skladove karty?
Ako potom, keby som niekedy mala tych zasob viac, zistim na konci roka invet.rozdiel?
Jana Acsová
06.12.05,07:57
A ked vediem uctovnictvo zasob sposobom B, nemusim viest skladove karty?
Ako potom, keby som niekedy mala tych zasob viac, zistim na konci roka invet.rozdiel?Rovnako ako pri spôsobe A aj pri spôsobe B účtovania zásob musí účtovná jednotka preukázať stav zásob a musí byť schopná vyčísliť prípadné inventarizačné rozdiely. Stav zásom je povinná preukázať v obstaravácích cenách a to aj v priebehu účtovného obdobia, nielen v čase uzatvárania účtovných kníh.
Jana Acsová
06.12.05,08:05
Môžeš zásoby robiť spôsobom B. Vtedy nakúpený tovar dávaš hneď do nákladov a nakonci roka podľa inventúry odúčtuješ z nákladov nepredaný tovar.Inventarizáciou overujeme, či stav zásob v účtovníctve zodpovedá skutočnosti. Preukazujeme súhlasnosť/nesúhlasnosť účtovného stavu zásob (podľa operatívnej evidencie skladového hospodárstva) a zisteného fyzického stavu zásob. Bez operatívnej evidencie by inventúra bola iba spočítaním fyzického stavu zásob, bez možnosti inventarizovať ich stav.
bui
06.12.05,12:51
Dakujem, takze skladove karty k tovaru..aj keby islo o jediny nakup..prilezitostny...treba viest vzdy.....