Miruru
17.01.11,16:10
Dobrý večer ,

prosím Vás vie mi niekto povedať či má zamestnávateľ právo dať nám ako zamestnancom stravné lístky ešte v hodnote ako boli minulý rok vo výške 2,70 eur ak je zákonom stanovená minimálna výška 2,85 eur . Ak áno tak prečo .

Ďakujem za pomoc
Tweety
17.01.11,15:12
Dobrý večer ,

prosím Vás vie mi niekto povedať či má zamestnávateľ právo dať nám ako zamestnancom stravné lístky ešte v hodnote ako boli minulý rok vo výške 2,70 eur ak je zákonom stanovená minimálna výška 2,85 eur . Ak áno tak prečo .

Ďakujem za pomoc
AK tak robí, porušuje ZP §152.
(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.
Miruru
17.01.11,15:19
Strašne pekne ďakujem za rýchlu odpoveď,

ak som dobre porozumela tak nám nesmie dať stravné lístky v hodnote aké boli minulý rok .
Je možnosť ako sa to dá riešiť ak zamestnávateľ nie je ochotný o tom komunikovať ?

Ďakujem
Tweety
17.01.11,15:20
Strašne pekne ďakujem za rýchlu odpoveď,

ak som dobre porozumela tak nám nesmie dať stravné lístky v hodnote aké boli minulý rok .
Je možnosť ako sa to dá riešiť ak zamestnávateľ nie je ochotný o tom komunikovať ?

Ďakujem
Je, porušenie ZP nahlásiť IP.
psps
20.01.11,10:17
Dávame stravné lístky v hodnote 3,6E. Časť ide so SF a časť 1,5E strhávame zamestnancom z výplaty. Vzťahuje sa na toto DPH? Mám z 1ks lístka v hodnote 1,50 odvádzať 0,24 E DPH (po starom 19%) ?
psps
23.01.11,13:42
Dávame stravné lístky v hodnote 3,6E. Časť ide so SF a časť 1,5E strhávame zamestnancom z výplaty. Vzťahuje sa na toto DPH? Mám z 1ks lístka v hodnote 1,50 odvádzať 0,24 E DPH (po starom 19%) ?
Neviete mi poradiť?
Andyke
23.01.11,13:48
Stravné lístky sú oslobodené od DPH.
psps
23.01.11,15:04
Takže keď sa jedná o gastráče, vôbec sa nemusím DPh-ačkou ani zaoberať?
Uplne ma zmiatli iné príspevky, kde sa písalo, niečo o tom, že ak nám zamestnanec platí za lístky, tak mu ich musíme predávať s DPh a teda aj odvádzať DPH. A to je asi len iných pri obedových lístkoch, že?
KEJKA
23.01.11,16:48
nie sú lístky ako lístky, treba čítať v súvislostiach.
DPH sa vzťahuje na stravné lístky pre konkrétnu jedáleň, väčšinou v priestoroch firmy.
V tomto prípade ide o priame poskytnutie obedov.
SL="gastráče" sú poukážky, ktoré môžeš použiť kdekoľvek, kde ti ich zoberú ako platidlo.
SilviaS
26.01.11,06:28
:)Dobrý den poradáci.
Prosím o radu teraz idem kupovať naším zamestnancom stravné lístky
v hodnote 3,20 EUR koľko z toho mám im strhnúť z výplaty a koľko prepláca zamestnávateľ???
Vďaka pekne Silvia:)
Vlastas
26.01.11,06:33
To mi nevieme!!! Zo stravného lístka si zamestnávateľ uplatní do nákladov 55%, potom môže uplatniť nejakú čiastku zo soc. fondu a tak sa dostane k sume za ktorú potom lístok predá zamestnancovi. Niektorí zamestnávatelia prispievajú toľko zo SF, že zamestnanec má lístok zadarmo. Toto všetko si musíš prepočítať sama.
SilviaS
26.01.11,06:48
Díky pekne za pomoc..:)
Pekný den Silvia:)
Vlastas
26.01.11,07:01
Ešte dodatok, zo SL môžeš uplatniť 55% z ceny lístka (t.j. z 3,20 je to 1,76Eur) ale môžeš až do výšky 55% z 3,80 (t.j.2,09 Eur).
enya63
26.01.11,14:57
dobrý deň, vie mi niekto poradiť ohľadom desiatových balíčkov? Baníci majú zo zákona nárok na ochranné nápoje, firma ktorá nám to faktúruje pripája k tomu aj desiatové balíčky, ktoré si baníci vyzdvihnú keď fárajú, mi im to dávame zdarma, je to pre firmu daňovo uznaný náklad? Tie desiaty zamestnancom neúčtujeme ale dostávajú diety. Je takáto desiata daňovo uznaná ako ochranná strava?
tweedle
28.01.11,07:48
Dobrý deň,
minulý rok sme mali stravné lístky v hodnote 3,60 Eur, teraz máme nárok na 3,80 ale zamestnávateľ chce ostať z finančných dôvodov ostať na sume 3,60. Môže?
Tweety
28.01.11,07:49
Dobrý deň,
minulý rok sme mali stravné lístky v hodnote 3,60 Eur, teraz máme nárok na 3,80 ale zamestnávateľ chce ostať z finančných dôvodov ostať na sume 3,60. Môže?
Odkiaľ máš takú informáciu? Nárok na stravenku v takej výške z §152 ZP nevyplýva.
tweedle
28.01.11,07:57
ak sa mám priznať tak som to veľmi neskúmala, ale včera nám volali z cheque dejenuer, že máme nárok na zvýšenú hodnotu, na 3,80 EUR
Tweety
28.01.11,07:59
ak sa mám priznať tak som to veľmi neskúmala, ale včera nám volali z cheque dejenuer, že máme nárok na zvýšenú hodnotu, na 3,80 EUR
Nesprávna interpretácia zákona, stravenka musí byť v minimálnej hodnote 75% z ceny stravného pri PC v trvaní 5-12 hod. Takže ste aj minulý rok dostávali nadštandardnú výšku.
veronikasad
28.01.11,08:00
ak sa mám priznať tak som to veľmi neskúmala, ale včera nám volali z cheque dejenuer, že máme nárok na zvýšenú hodnotu, na 3,80 EUR
Pýtaš sa na SL SZČO alebo pre zamestnancov ? Ak ide o zamestnancov, v akej výške ste pre nich kupovali stravné lístky ?
tweedle
28.01.11,08:02
pre zamestnancov, predtým sme kupovali za 3,60,,,
Tweety
28.01.11,08:02
pre zamestnancov, predtým sme kupovali za 3,60,,,
Veď som už odpovedala, pozri si odpovede.
veronikasad
28.01.11,08:05
pre zamestnancov, predtým sme kupovali za 3,60,,,
minimálna výška príspevku zamestnávatela na stravovanie je 75 % z aktuálneho stravného pri prac. ceste 5-12 hod.

Aj keď sa od 1.1.2011 zvýšila suma stravného na 3,80€/deň, dávate zamestnancom viac ako vám ukladá ZP. Ak zostanete pri pôvodnej sume, nebudete porušovať ZP.
tweedle
28.01.11,08:11
Veď som už odpovedala, pozri si odpovede.
nevšimla som si odpovedala som veronike :)
tweedle
28.01.11,08:15
minimálna výška príspevku zamestnávatela na stravovanie je 75 % z aktuálneho stravného pri prac. ceste 5-12 hod.

Aj keď sa od 1.1.2011 zvýšila suma stravného na 3,80€/deň, dávate zamestnancom viac ako vám ukladá ZP. Ak zostanete pri pôvodnej sume, nebudete porušovať ZP.

viem že sme dávali 100% z výšky stravného (máme štedrého zamestnávateľ :) len teraz v rámci šetrenia to vedenie nechce už zvyšovať, tak si chcela overiť či nemusí, ak sa zvýšovali sumy,,,
Tweety
28.01.11,08:16
viem že sme dávali 100% z výšky stravného (máme štedrého zamestnávateľ :) len teraz v rámci šetrenia to vedenie nechce už zvyšovať, tak si chcela overiť či nemusí, ak sa zvýšovali sumy,,,
Nie, nemusí, aj tak ste na tom viac, ako dobre.
veronikasad
28.01.11,08:16
viem že sme dávali 100% z výšky stravného (máme štedrého zamestnávateľ :) len teraz v rámci šetrenia to vedenie nechce už zvyšovať, tak si chcela overiť či nemusí, ak sa zvýšovali sumy,,,
nemusí zvyšovať
SilviaS
04.02.11,07:34
Dobrý den poradáci:)
Prosím Vás veľmi pekne o pomoc ak zamestnávateľ chce dať zamestnancom namiesto stravných lístkov peniaze chcem sa opýtať
ako to bude z odvodmi,lebo viem že tento rok sa všetko pomenilo..
Díky pekne všetkým za pomoc:)
Silvia
Tweety
04.02.11,07:38
Dobrý den poradáci:)
Prosím Vás veľmi pekne o pomoc ak zamestnávateľ chce dať zamestnancom namiesto stravných lístkov peniaze chcem sa opýtať
ako to bude z odvodmi,lebo viem že tento rok sa všetko pomenilo..
Díky pekne všetkým za pomoc:)
Silvia
Len taká miniotázka? Nemá možnosť zabezpečiť stravovanie? Pretože FP môže dať len v tomto prípade, nie vtedy, keď si on rozhodne.
SilviaS
04.02.11,07:39
Áno proste nemôže zabezpečiť stravovanie tak preto chce dať peniaze zamestnancom:)
Tweety
04.02.11,07:40
Áno proste nemôže zabezpečiť stravovanie tak preto chce dať peniaze zamestnancom:)
OK. Podlieha len zdaneniu.
SilviaS
04.02.11,07:42
A zdravotné,sociálne odvody sa zo stravného neplatia alebo ako???
svetluška
04.02.11,07:53
JE TO PRAVDA,žE OD R.2011 SI SZČO NEMôžU UPLATNIT str.lístkyl DO NáKLADOV?
Tweety
04.02.11,07:55
JE TO PRAVDA,žE OD R.2011 SI SZČO NEMôžU UPLATNIT str.lístkyl DO NáKLADOV?
Prečo si to musela napísať veľkými písmenami? Aj tak to pravda nie je. Kde si vôbec takú dezinformáciu počula?
SilviaS
04.02.11,07:56
Twetty tak nám poraď ako to vlastne je???:)
Díky díky porada je super vec...
kompozit
04.02.11,08:20
Zamestnávateľ poskytuje finančný príspevok na stravovanie podľa §152 Zákonníka práce. Tento príspevok nie je oslobodený od dane z príjmov (zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie). Zamestnávateľ poskytuje aj príspevok na stravovanie zo sociálneho fondu. Otázky:
Vstupujú tieto príspevky do vymeriavacieho základu poistného do SP?
Vstupujú tieto príspevky do vymeriavacieho základu poistného do ZP?
SilviaS
04.02.11,08:21
Tak to by som aj ja rada vedela ako to je naozaj?????:)
Nakoľko sa stále niečo mení a tento rok zasa toľko zmien..
SilviaS
04.02.11,08:36
No takže som to už zistila ako zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi
náhradu mzdy za stravu, tak sa platia z toho odvody do SP,ZP+Daň..
To je všetko..:)
kompozit
04.02.11,09:07
Ale prečo? Podľa zákona o Sociálnom poistní §138 do VZ nevstupujú príjmy poskytované zamestnávateľom podľa osobitného predpisu. Nie je finančný príspevok na stravovanie príjem podľa osobitného predpisu?
btt12
08.02.11,05:39
Dobry den, chcela by som poprosit o radu. Zamestnancom boli v r. 2010 poskytovane stravne listky v hodnote 2.70 EUR, pricom zamestnanec uhradzal 45%. Zamestnavatelovi este zopar stravnych listkov zostalo. Moze tieto pouzit aj v roku 2011 s tym, ze rozdiel v min. nomin. hodnote doplati v hotovosti? Ako potom postupovat? Z akej sumy sa bude uhradzat tych 45%? Pripadne, nevie niekto poradit vhodne riesenie? Velmi pekne dakujem!
KEJKA
08.02.11,05:57
Dobry den, chcela by som poprosit o radu. Zamestnancom boli v r. 2010 poskytovane stravne listky v hodnote 2.70 EUR, pricom zamestnanec uhradzal 45%. Zamestnavatelovi este zopar stravnych listkov zostalo. Moze tieto pouzit aj v roku 2011 s tym, ze rozdiel v min. nomin. hodnote doplati v hotovosti? Ako potom postupovat? Z akej sumy sa bude uhradzat tych 45%? Pripadne, nevie niekto poradit vhodne riesenie? Velmi pekne dakujem!
nebolo by jednoduchšie tie stravenký vrátiť? prípadne kúpiť nové - platné a staré použiť ako platidlo - napr. na repre?
Tvoj návrh považujem za riešenie príliš komplikované, ale dá sa aj navrhnutým spôsobom, t.j. doplatiť na každý SL 0,40 EUR a celkový peňažný príspevok vysporiadať v mzde aj s príslušnými odvodmi, daňou.
btt12
08.02.11,06:41
nebolo by jednoduchšie tie stravenký vrátiť? prípadne kúpiť nové - platné a staré použiť ako platidlo - napr. na repre?
Tvoj návrh považujem za riešenie príliš komplikované, ale dá sa aj navrhnutým spôsobom, t.j. doplatiť na každý SL 0,40 EUR a celkový peňažný príspevok vysporiadať v mzde aj s príslušnými odvodmi, daňou.


Preco 0.40 EUR, nie je tam zmena len o 15 centov? Ohladom kupenia stravnych listkov ide len o to, ze som na to zabudla a chcela som sa vyhnut tomu, aby som ich davala dozadu, cize za minuly mesiac, doteraz som ich davala vzdy na zaciatku mesiaca (na dany mesiac), tak ako je to v podstate zakonom stanovene.
dvojča
10.02.11,21:43
Ahojte, rada by som sa pridala k tejto téme, pretože mám s ňou problém. Naša spoločnosť zabezpečuje stravovanie prostredníctvom reštauračného zariadenia na základe zmluvy, kde nám majiteľka tohto zariadenia ponúkla cenu jedla vo výške 2,70 eur. Poskytne nám nejaké stravenky, ktoré budú zamestnanci odovzdávať priamo v tomto zariadení a následne nám to bude fakturované. Aj pri takejto forme zabezpečenia stravy zamestnancom musí byť dodržaná minimálna výška ceny jedla 2,85 eur? Prosím o rýchlu pomoc, ďakujem!!!
KEJKA
10.02.11,22:11
nie nemusí - to nie sú "gastráče", len poukažky na jedlo do konkrétnej reštiky.
dvojča
24.02.11,13:48
Ahoj Kejka, aj keď z mojej strany neskoro, ďakujem za odpoveď.
KEJKA
24.02.11,16:41
nevadí, stačí kliknúť na vyriešené............
saman
07.05.11,20:01
Zdravim mudre hlavy.
Riesim dilemu. Zamestnanci dostavaju obedy v hodnote 3,30 €. Avsak ked dodavatel fakturuje obedy zamestnavatelovi, tak tam dava zlavu 50% (zlava je na zaklade dohody, blizsie dovody nepoznam), cim mi vychadza hodnota listka na 1,65 €, t.j. menej ako 2,85 € (min.limit stravneho listka). Na fakture je uvedena povodna cena listka 3,30 € a potom ta zlava.
Je to v sulade so zakonom, ked hodnota obeda je 3,30 €, ale zamestnavatel zan zaplati len 1,65 € ?
Dakujem za vase nazory.
tmhwk
07.05.11,20:33
ano, je to v sulade zo zakonom, kedze im zabezpecuje priamo jedlo (teda plni svoju zakonnu povinnost zabezpecit stravovanie). cena tych vasich obedov by teoreticky mohla byt aj 10 centov, ak by za to pracovnik dostal u zmluvneho partnera daneho zamestnavatela stravovanie (to ci vydava jedalen nejake listky a aka je ich prepocitana hodnota je v tomto pripade bezpredmetne).

v pripade ze by im poskytoval klasicke gastrolistky (sodex, vasa, ticket restaurant...) tak by musel dodrziavat minimalnu hodnotu stravnej poukazky, ktora je zakonom konkretne upravena.

Inak, odpoved na svoju otazku mas aj o par prispevkov vyssie...vid prispevok od Kejky.
saman
09.05.11,20:10
vdaka !
sybila3
13.03.12,20:43
sro kúpil lístky pre zamestnancov v hodnote 3,50 môžem dať do nákladov 55% z 3,80 číže 2,09 na 527/213 cez ID a 45% strhnúť zamestnancom 1,41 - ID 335 alebo 331/213 alebo a potom ako zaúčtujem výdaj SL?
KEJKA
14.03.12,14:55
spotrebu SL účtuj cez ID 335.......1,41 a 527......2,09 /áno môžeš/
a 213 DAL
cez výplaty, alebo POK vyrovnáš 335.
zuzka3110
14.03.12,20:09
Dobry den, moze zamestnavatel postupovat takto?
Zamestnancom dava stravne listky v hodnote 2,10€ za jeden den, ale zamestnanec neplati nic, t.j. nestrhava mu z vyplaty.
Je to mozne?
Dakujem
KEJKA
14.03.12,20:30
ak je minimálna hodnota SL 2,70, nemôže dávať za 2,10
Tweety
15.03.12,06:15
Dobry den, moze zamestnavatel postupovat takto?
Zamestnancom dava stravne listky v hodnote 2,10€ za jeden den, ale zamestnanec neplati nic, t.j. nestrhava mu z vyplaty.
Je to mozne?
Dakujem
§152 ZP

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.
Tweety
15.03.12,06:22
ak je minimálna hodnota SL 2,70, nemôže dávať za 2,10

Nie je to suma 2,70.
zuzka3110
17.03.12,09:38
Tweety, tento zamestnavatel nezabezpecuje stravu, nosia si ju zamestnanci z domu, mne to vychadza, ze on len plati 55% zo sumy 3,80 stravneho.. co je 2,09.
Len som chcela vediet, ci moze takto postupovat, ze zamestnancovi nestrháva nič, len doplatí rozdiel.
Dakujem
Tweety
17.03.12,09:46
Tweety, tento zamestnavatel nezabezpecuje stravu, nosia si ju zamestnanci z domu, mne to vychadza, ze on len plati 55% zo sumy 3,80 stravneho.. co je 2,09.
Len som chcela vediet, ci moze takto postupovat, ze zamestnancovi nestrháva nič, len doplatí rozdiel.
Dakujem
Raz píšeš, že dáva Sl, potom, že nezabezpečuje stravu, tak ako to teda je?
Doplním, je možné , že poskytuje finančný príspevok, to môže, ale nezabudnúť na to, že tento je u zamestnanca predmetom dane.
§152
(6) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
veronikasad
17.03.12,10:27
Tweety, tento zamestnavatel nezabezpecuje stravu, nosia si ju zamestnanci z domu, mne to vychadza, ze on len plati 55% zo sumy 3,80 stravneho.. co je 2,09.
Len som chcela vediet, ci moze takto postupovat, ze zamestnancovi nestrháva nič, len doplatí rozdiel.
Dakujem
Nekupuje zamestnancom stravné lístky a prispieva im na stravovanie v hotovosti ?
zuzka3110
17.03.12,13:49
Tweety, v príspevku 55 som odpovedala na prispevok 53.
Skusim este raz.
Zamestnavatel dava svojim zamestnancom stravne listky v hodnote 2,09 na jeden den. Ak maju odpracovane 20 dni, dostanu stravne listky v hodnote 41,80 €.
Ale zamestnancom nestrhava z vyplaty nic.

Veronika neprispieva im v hotovosti, dostavaju tie SL.

Len som chcela vediet, ci takto moze postupovat.
Tweety
17.03.12,13:51
Tweety, v príspevku 55 som odpovedala na prispevok 53.
Skusim este raz.
Zamestnavatel dava svojim zamestnancom stravne listky v hodnote 2,09 na jeden den. Ak maju odpracovane 20 dni, dostanu stravne listky v hodnote 41,80 €.
Ale zamestnancom nestrhava z vyplaty nic.

Veronika neprispieva im v hotovosti, dostavaju tie SL.

Len som chcela vediet, ci takto moze postupovat.Nie je to správne, už som vyššie v prísp. č. 53. písala v akej min. hodnote má byť SL. OdpoveĎ teda už dávno máš.
zuzka3110
17.03.12,13:55
Dakujem, tak podla spravnosti by mali byt SL v hodnote 2,85?
Tweety
17.03.12,13:59
Dakujem, tak podla spravnosti by mali byt SL v hodnote 2,85?
ÁNo tak, 75% z 3,80.