NOGA2
17.01.11,16:25
Ahojte, poprosím Vás o radu. Mám dve nadané deti a každý rok sa zúčastňujú rôznch súťaží organizovaných školou (pytagoriád, olympiád, atď) a nie raz sa dostanú až na celoštátne kolá. Môj problém je v tom, že tieto hodiny im zapisujú ako ospravedlnenú absenciu, následkom čoho mi potom triedna učiteľka stále pripomína, že deti majú absencie a zhoršujú priemer triedy. Keď som sa ozvala, prečo je účasť na školskej súťaži absenciou, tak mi odovzdala papierik s číslom zákona 245/2008 (Školský zákon) a paragrafového znenia § 144 ods. 9 s úškronom, aby som študovala. Podľa mňa sa ale tento paragraf nevzťahuje na tieto prípady, alebo áno? To majú moje deti prestať chodiť na súťaže, aby nemali absenciu a tým "nezhoršovali absenciu triedy"? Ďakujem
zanetth
17.01.11,16:07
V prvom rade by triedna učiteľka mala byť rada, že má v triede takých nadaných žiakov, ktorý reprezentujú nielen seba ale aj školu. Okrem toho viem, že príprava na tieto súťaže si vyžaduje kopec voľného času a nie každý žiak je ochotný aspoň sa zamyslieť nad príkladmi domácich kôl týchto súťaží, keďže je to dobrovoľné. Môj syn tiež chodí na rôzne matematické súťaže, ale nikdy mi nebolo vytknuté, že má kvôli tomu absenciu. Nečítala som príslušné paragrafy, ktoré uvádzaš, ale prístup učiteľky je prinajmenšom trápny. Keby som sa ja s niečím takýmto stretla určite by som vybuchla ako sopka... Nechápem :eek: A aj keby hneď zhoršovali absenciu - to, že zlepšujú priemer triedy jej už nevadí??? Ale idem si prečítať aj ten zákon. ;)
zanetth
17.01.11,16:39
Podľa toho paragrafu ide zrejme o ospravedlnenú absenciu, ale bodaj by čo najviac detí malo takýchto ospravedlnených absencií ( myslím tým ak sa zúčastňujú súťaží ). Svedčí to len o tom, že tie deti sú šikovné a chcú sa prejaviť aj mimo školy a často majú vedomosti aj nad rámec učebných osnov. Nevidím nič zlé na tom ani keď sa zúčastňujú rôznych športových súťaží a turnajov. Dobrý pedagóg by mal takéto aktivity podporovať. Často im účasť na týchto súťažiach dá viac ako samotné vyučovanie.
NOGA2
17.01.11,19:05
Ďakujem, ak niečo nájdete, dajte vedieť.
pe.pe
17.01.11,20:43
Mimo faktu, že postup učiteľky a zrejme aj vedenia školy je absolútne iracionálny, podľa mňa, odporúčam:

1. predmetný § školského zákona treba čítať celý, nielen jednu jeho vetu (to je odkaz pre pani učiteľku). Tento § ošetruje povinnosť zákonného zástupcu hlásiť neprítomnosť žiaka na vyučovaní a priamo definuje, kedy je možné túto absenciu brať ako ospravedlniteľnú. Súťažami sa v tomto prípade majú na mysli súťaže NIE organizované školou, dnes sa žiaci zúčastňujú aj súťaží prostredníctvom ZUŠiek, športových klubov a pod., teda ide o "súkromné" aktivity žiakov. Bolo by absurdné čakať, že žiaka (ako učiteľ) posšlem na súťaž a rodiča budem nútiť, aby mi nahlásil absenciu.

Pre Vás bude skôr zaujímavá Smernica č.13/2009-R vydaná ministerstvom školstva. Je to smernica upravujúca organizovanie, riadenie a finančné zabezpečenie súťaží žiakov škôl. Jej Čl.2, ods. 1 okrem iného hovorí:
Súťaže sú súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu škôl....a organizujú sa v čase vyučovacieho procesu ako aj mimo neho.

Ak sa teda žiak zúčastňuje súťaže žiakov škôl, je účastný na výchovno-vzdelávacom procese a v súlade s uvedenou smernicou nemožno jeho neprítomnosť na vyučovaní brať ako neúčasť na výchovno-vzdelávacom procese a požadovať ospravedlnenie absencie a túto vykazovať.

Na inšpiráciu, môžete navrhnúť riaditeľovi: neprítomnosť žiaka treba evidovať v triednej knihe, aj ak je na súťaži (kvôli bezpečnostným predpisom - evidencia prítomných osôb napr. v prípade nejakej žvielnej pohromy, udalosti, kedy treba evakuovať žiakov a mať prehľad, či boli všetci žiaci evakuovaní...), avšak absenciu nezapočítavať do sumáru vymeškaných hodín. My pri mene reprezentujúceho žiaka uvádzame skratku "repre.", a do sumáru zapisujeme 0 hodín.

Prikladám ako pomôcku aj uvedenú smernicu. Doplním, že smernice sú záväzné rezortné predpisy!
Silvernola
18.01.11,04:32
Každá neprítomnosť žiaka sa zaznamenáva v TK. Ak je žiak v sprievode vyučujúceho svojej školy, absencia sa nepočíta, ak ho vyslala škola, absencia sa ospravedlňuje automaticky.
NOGA2
18.01.11,06:56
Ďakujem, veľmi som sa potešila, ste poklad :)