Retuska
17.01.11,17:30
Chcela by som sa opýtať,či má niekto skúsenosti s porušením autorských práv.
Svoje dielo som predala vydavateľstvu a zistila som,že istá osoba čassť diela skopírovala(presne) a publikovala bez uvedenia môjho mena,bez ziadnej zmluvy a podobne.Ako by sa dalo v tomto prípade postupovať?
Stačí ak ju vyzvem a dohodnem sa s ňou alebo súdnou cestou?
MatoB
17.01.11,16:59
najprv vyzva potom sud
profesional
17.01.11,19:56
Su tu 2 potencialne cesty, navzajom sa nevylucujuce.

1. Trestne konanie: Treba podat trestne oznamenie pre podozrenie s porusovania autorskeho prava podla § 283 Trestneho zakona. A vsetko ostatne uz poriesi vysetrovatel PZ.

2. Obcianskopravna cesta:

A. Vyzvat aby sa zdrzala konania ktorym zasahuje do tvojich zakonom chranenych prav.
B. Pozadovat aby uviedla veci do pravneho stavu, tj. stiahla dielo v ktorom nezakonne pouzila cast tvojho diela.
C. Mas pravo pozadovat nahradu skody a to vo vyske obvyklych licencnych poplatkov ake by si dostala v pripade ak by si jej poskytla licenciu na pouzivanie casti tvojho diela.
D. Mas narok na vydanie bezdovodneho obohatenia co je vsetko co ziskala neopravnene tym ze pouzila nezakonne casto tvojho diela.

V pripade ak nebude ochotna sa dohodnut mimosudne a bude ochotna rizkovat aj trestne stihanie, je mozne tiez podat navrh na vydanie predbezneho opatrenia ktorym sa jej zakaze nakladat s castou tvojho diela a prikaze sa jej aby dalej dielo nerozsirovala ani nim inak nenakladala. A to az do vtedy kym sud rozhodne pravoplatne vo veci.
Retuska
18.01.11,07:19
Ďakujem za odpoveď.
Dielo však daná osoba už poskytla do obchodov a je v obehu.Takže zrejmeto,že ho stiahne z predaja to veľmi nevyrieši.
profesional
18.01.11,10:55
Moze ho stiahnut z predaja - dokonca som presvedceny ze je to ziaduce. To ale neznamena ze nemas narok na nahradu skody a na vydanie bezdovodneho obohatenia.
mh22
18.01.11,18:16
zarataj aj: sudny poplatok, pravnik, par rokov chodenia po sudoch.
marozto
23.03.11,19:27
ahoj tak ja ma tiež problem ohladom autorskych prav stale niekto zverejnuje na dvoch serveroch moje video a ešte aj zaraba na tom ak si ho niekto stiahne aj napriek tomu že len ja vlastnim licenciu a smiem ho použit len na domacy učel a chcem sa vas spytat či je porušenie autorskeho zakona tresny čin ak niekto ma dake skusenosti