Termo88
17.01.11,19:02
Dobry den poprosil by som o radu:

Vediem rokovanie s FO o predaji nehnutelnosti, ktora obsahuje len jednu parcelu, pricom druh jej pozemku su zastavane plochy a nadvoria; su na nej dve stavby: rodinny dom so s.c. a hospodarska budova - humno bez s.c. Chcem kupit pozemok, rodinny dom aj humno. Na LV je okrem parcely uvedena len stavba druh stavby Rodinny dom s popisom stavby rod. dom; stavba lezi na predmetnej parcele. Ziadna zmienka o hospodarskej budove.

Mam 2 otazky k veci:

1. Je taketo vlastnictvo predmetnej hospodarskej budovy legalne?

2. Da sa taketo vlastnictvo zmluvne nadobudnut (napr. k-p zmluvou)? Ak ano, treba to specialne osetrit, ked chcem byt pravoplatnym vlastnikom pozemku a oboch budov na nom leziacich?

Dakujem krasne.
Termo88
17.01.11,19:34
_
Ice dive
17.01.11,19:40
_
Predpokladám, že sa jedná o nehnuteľnosť, ktorá je z roku pána XY....
takýchto nehnuteľností je veľa čo viem prevádzajú sa bezproblémovo... ak ich chceš mať zapísané na LV, môžeš chcieť od predávajúceho alebo si následne po kúpe dať spraviť geodetické zameranie nehnuteľností a dvora, a vzniknú ti tri parcely napr. XY/1 dom, XY/2 hospodárska budova a XY/3 zvyšok dvora...
vlastníctvo hospodárskej budovy je legálne, pravdepodobne je bez súpisného čísla a bola postavená bez stavebného povolenia... (možno keď sa stavala tak také niečo ešte nepoznali:D:D:D)
Xanti
17.01.11,19:48
1. Je taketo vlastnictvo predmetnej hospodarskej budovy legalne? Ano je.

2. Da sa taketo vlastnictvo zmluvne nadobudnut (napr. k-p zmluvou)? Ak ano, treba to specialne osetrit, ked chcem byt pravoplatnym vlastnikom pozemku a oboch budov na nom leziacich? Dá sa to v zmluve vyšpecifikovať čo presne na tom pozemku je a čo všetko sa prevádza kúpnou zmluvou.

Dakujem krasne.
V texte.
A tu príklad ako sa to dá uviesť do zmluvy

2.) Na účely tejto zmluvy pojem „predmet prevodu“ označuje nehnuteľnosť špecifikovanú v ods. 1. tohto čl. I spolu so všetkými vedľajšími stavbami a príslušenstvom a vonkajšími úpravami.

Súčasťou a príslušenstvom predmetu prevodu je :
1. dom s.č. 235 na parc.č. CKN 752
2. pozemok parc. č. CKN 752
3. garáž na parc.č. CKN 752
4. drobná stavba - dreváreň na parc.č. CKN 752
5. plot na parc.č. CKN 752
6. vonkajšie úpravy na parc.č. CKN 752
Termo88
17.01.11,22:56
V texte.
A tu príklad ako sa to dá uviesť do zmluvy

2.) Na účely tejto zmluvy pojem „predmet prevodu“ označuje nehnuteľnosť špecifikovanú v ods. 1. tohto čl. I spolu so všetkými vedľajšími stavbami a príslušenstvom a vonkajšími úpravami.

Súčasťou a príslušenstvom predmetu prevodu je :
1. dom s.č. 235 na parc.č. CKN 752
2. pozemok parc. č. CKN 752
3. garáž na parc.č. CKN 752
4. drobná stavba - dreváreň na parc.č. CKN 752
5. plot na parc.č. CKN 752
6. vonkajšie úpravy na parc.č. CKN 752

Tak mam do zmluvy uviest "hospodarska budova na parc. c XYZ", alebo ako by ste mi to odporucali sformulovat? Ked ja neviem co to v pravnom slova zmysle vlastne je. Laicky polopate to je proste "humno"; budova ma vo svojom vnutri oddelene chlievy, priestor pre hydinu, priestor pre seno, priestor pre naradie, priestor pre drevo, ma to aj "nadprizemne priestory", alebo ako by som to inak pomenoval (rebrik oprety o jednu z horizontalne polozenych priecok, ktore tvoria "strop prizemia", vedie na "povalu"), a k tomu priestor kde uplne v pohode zaparkujete 1203ku, Zetor, John Deer, ci Hummer :), atd. Mozem tuto stavbu v k-p zmluve oznacit ako "hospodarska budova", alebo ju mam uviest ako "vedlajsia stavba", "drobna stavba", alebo ako nieco uplne ine?

Poradte mi, teda, prosim, kedze toto je prvy krat, co sa s takym niecim stretavam (dokonca som bol toho nazoru, ze stavba je bud nelegalna [bez povolenia], alebo je jej vlastnik mne, alebo aj vseobecne, neznamy [ukon by bol v tom pripade neplatny, kedze predsa nik nemoze predat majetok niekoho ineho, ktory mu na to nedal patricne povolenie/splnomocnenie]).

Srdecna vdaka za pomoc.
Termo88
17.01.11,23:02
Predpokladám, že sa jedná o nehnuteľnosť, ktorá je z roku pána XY....
takýchto nehnuteľností je veľa čo viem prevádzajú sa bezproblémovo... ak ich chceš mať zapísané na LV, môžeš chcieť od predávajúceho alebo si následne po kúpe dať spraviť geodetické zameranie nehnuteľností a dvora, a vzniknú ti tri parcely napr. XY/1 dom, XY/2 hospodárska budova a XY/3 zvyšok dvora...
vlastníctvo hospodárskej budovy je legálne, pravdepodobne je bez súpisného čísla a bola postavená bez stavebného povolenia... (možno keď sa stavala tak také niečo ešte nepoznali:D:D:D)
Nie mozno, ale 100% je bez supisneho cisla. Dik za odpoved inac. Clovek sa uci cely zivot. Este mozno keby si ju dopnit o odpoved na otazky polozene v Odpovedi nad touto. Vdaka este raz.
Eva10
18.01.11,07:08
Ak uvažuješ urobiť geodetické zameranie ako odporúča Ice dive urob to ku kúpnej zmluve, tento GP sa v kúpnej zmluve aj opíše a priloží ako príloha. Povolením vkladu sa stavba aj nová parcela zapíše do katastrálneho operátu, teda aj do listinnej časti. Ak by si to urobil po kúpe dodatočne nemáš ako GP do operátu zapísať, lebo to je možné len z právnym úkonom. Teda mal by si GP, ktorý po overení katastrom by síce figuroval v mapovej časti ale budova ani pozemok by naďalej právne neexistovali.
Ice dive
18.01.11,07:20
no tak ako píše Eva10, nechaj si spraviť geometrický plán cca 250 - 300 € a špecifikuj ho v kúpnej zmluve ako predmet kúpi....
t.j. rodinný dom s príslušenstvom na parcele 1 spolu s dvorom na parcele 2 a hospodarskou budovou na parcele 3 (parcely ti vzniknú geometrickým zameraním...).
Termo88
18.01.11,10:45
Ak uvažuješ urobiť geodetické zameranie ako odporúča Ice dive urob to ku kúpnej zmluve, tento GP sa v kúpnej zmluve aj opíše a priloží ako príloha. Povolením vkladu sa stavba aj nová parcela zapíše do katastrálneho operátu, teda aj do listinnej časti. Ak by si to urobil po kúpe dodatočne nemáš ako GP do operátu zapísať, lebo to je možné len z právnym úkonom. Teda mal by si GP, ktorý po overení katastrom by síce figuroval v mapovej časti ale budova ani pozemok by naďalej právne neexistovali.

1. Je vykon tohto geodetickeho zamerania vyslovene nevyhnutny na to, aby som pravoplatne nadobudol predmetnu nehnutelnost so vsetkym, co fyzicky obsahuje (rodinny dom s prislusenstvom, dvorom a hospodarskou budovou) k-p zmluvou?

2 Ak si nedam teda GP vyhotovit pred podpisom zmluvy a nakolko je zapis do katastralneho operatu mozny len s pravnym ukonom,

a) kto bude disponovat titulom k spomenutym nehnutelnostiam po nadobutnuti pravoplatnosti k-p zmluvy?

b) bude niekto pravoplatnym vlastnikom predmetnych nehnutelnosti?

c) bude vlastnictvo tych nehnutelnosti 100% legalne?

d) bude k-p zmluva platna?

e) budem moct preukazat vlastnictvo nehnutelnosti k-p zmluvou; obstala by takato k-p zmluva na sude ako dokaz pri dokazovani vlastnictva?

3. Mohol by som GP zapisat do operatu dodatocne tym, ze by som spisal povedzme najomnu zmluvu s tretou osobou ohladom prenajmu spomenutej nehnutelnosti (ak sa to vobec da - teda, ak budem vobec legalnym vlastnikom tej nehnutelnosti, vid body uvedene vyssie), co by vlastne bol pravny ukon, svojim sposobom.

4. Konkretne ktore paragrafy usmernuju, ze zapis do katastralneho operatu je mozny len s pravnym ukonom a konkretne s akym(i) pravnym(i) ukonom(mi)?

Vrela vdaka za Vasu trpezlivost.
Termo88
18.01.11,11:32
_
Termo88
18.01.11,12:33
_
Xanti
18.01.11,12:39
1. Je vykon tohto geodetickeho zamerania vyslovene nevyhnutny na to, aby som pravoplatne nadobudol predmetnu nehnutelnost so vsetkym, co fyzicky obsahuje (rodinny dom s prislusenstvom, dvorom a hospodarskou budovou) k-p zmluvou? Nie, nie je to nevyhnutné.

2 Ak si nedam teda GP vyhotovit pred podpisom zmluvy a nakolko je zapis do katastralneho operatu mozny len s pravnym ukonom,

a) kto bude disponovat titulom k spomenutym nehnutelnostiam po nadobutnuti pravoplatnosti k-p zmluvy? Predsa ty ak to vyšpecifikuješ, že je to príslušenstvom rodinného domu čo kupuješ. Btw. na rodinný dom potrebuješ stavebné povolenie na drobné stavby okolo domu už nie.

b) bude niekto pravoplatnym vlastnikom predmetnych nehnutelnosti? Ano ty.

c) bude vlastnictvo tych nehnutelnosti 100% legalne? Ano, čo chceš viac počuť?

d) bude k-p zmluva platna? Ano bude, presne takú som hodila na kataster. Nevycucala som si s palca ten popis ale okopírovala zo zmluvy.

e) budem moct preukazat vlastnictvo nehnutelnosti k-p zmluvou; obstala by takato k-p zmluva na sude ako dokaz pri dokazovani vlastnictva? Ano.

3. Mohol by som GP zapisat do operatu dodatocne tym, ze by som spisal povedzme najomnu zmluvu s tretou osobou ohladom prenajmu spomenutej nehnutelnosti (ak sa to vobec da - teda, ak budem vobec legalnym vlastnikom tej nehnutelnosti, vid body uvedene vyssie), co by vlastne bol pravny ukon, svojim sposobom.

4. Konkretne ktore paragrafy usmernuju, ze zapis do katastralneho operatu je mozny len s pravnym ukonom a konkretne s akym(i) pravnym(i) ukonom(mi)?

Vrela vdaka za Vasu trpezlivost. V texte.
Termo88
18.01.11,12:56
bude k-p zmluva platna? Ano bude, presne takú som hodila na kataster. Nevycucala som si s palca ten popis ale okopírovala zo zmluvy.

Ktore z nasledovnych mas
3. garáž na parc.č. CKN 752
4. drobná stavba - dreváreň na parc.č. CKN 752
5. plot na parc.č. CKN 752
6. vonkajšie úpravy na parc.č. CKN 752
uvedene na liste vlastnictva, ci tam mas len

1. dom s.č. 235 na parc.č. CKN 752
2. pozemok parc. č. CKN 752?

Dala si si dodatocne vyhotovit geodeticke zameranie?

Prepac za tie vsetky otazky, ale je dobre byt do buducnosti riadne zmluvne poisteny, rozumies. A vyroky typu:
Teda mal by si GP, ktorý po overení katastrom by síce figuroval v mapovej časti ale budova ani pozemok by naďalej právne neexistovali. ma pochopitelne znepokojuju.

Mohla by si mi este prilepit ods. 1 tohto cl. I ak ti to nevadi (alebo mi prosim ta posli sukromnu spravu ak v tom vidis problem) podla toho co si spominala v
2.) Na účely tejto zmluvy pojem „predmet prevodu“ označuje nehnuteľnosť špecifikovanú v ods. 1. tohto čl. I spolu so všetkými vedľajšími stavbami a príslušenstvom a vonkajšími úpravami.

Vdaka za pomoc.
Xanti
18.01.11,13:01
Ktore z nasledovnych mas
uvedene na liste vlastnictva, ci tam mas len
?

Dala si si dodatocne vyhotovit geodeticke zameranie?

Prepac za tie vsetky otazky, ale je dobre byt do buducnosti riadne zmluvne poisteny, rozumies. A vyroky typu: ma pochopitelne znepokojuju.

Mohla by si mi este prilepit ods. 1 tohto cl. I ak ti to nevadi (alebo mi prosim ta posli sukromnu spravu ak v tom vidis problem) podla toho co si spominala v

Vdaka za pomoc.No v práci zmluvu nemám, takže ak tak doma.
A ja tam mám všetky tie prístavby, aj úpravy vonkajšie. Ináč vonkajšie úpravy značí chodníky, prípojky plynu elektriny a proste všetko čo je kolo domu.
Na LV mám len dom a parcelu.

Nie nedala som geometricky zamerať daný plac.
Termo88
18.01.11,13:41
No v práci zmluvu nemám, takže ak tak doma.
A ja tam mám všetky tie prístavby, aj úpravy vonkajšie. Ináč vonkajšie úpravy značí chodníky, prípojky plynu elektriny a proste všetko čo je kolo domu.
Na LV mám len dom a parcelu.

Nie nedala som geometricky zamerať daný plac.
Tak neskor ak budes mat chut a cas tak ju sem prilep. Velmi mi pomozes. Maj pekny den.
Termo88
18.01.11,13:45
Vie mi niekto zodpovedat tieto otazky:

1. Konkretne ktore paragrafy (ak vobec nejake) usmernuju, ze zapis do katastralneho operatu je mozny len s pravnym ukonom a konkretne s akym(i) pravnym(i) ukonom(mi)?

2. Ak plati 1. bod, tak mohol by som GP zapisat do operatu dodatocne tym, ze by som spisal povedzme najomnu zmluvu s tretou osobou ohladom prenajmu spomenutej nehnutelnosti, co by vlastne bol pravny ukon, svojim sposobom?

Vdaka.
Termo88
18.01.11,16:47
_
Mária27
18.01.11,17:12
Existuje katastrálny zákon
Kvaka
19.01.11,17:50
Máme tiež takto kúpený dom, kde na LV je zapísaný rodinný dom, druh pozemku zastavané plochy a nádvoria, parcela o výmere celkom .., ale okrem toho je na pozemku aj malá stavba, so strechou, s pivnicou, má asi 28 m2, nemá súpisné číslo. Kupované to bolo ešte v čase, keď sa kúpna zmluva registrovala a na základe jej registrácie bolo nadobudnuté vlastnícke právo k nehnuteľnosti. V kúpnej zmluve je napísané, že kupujeme nehnuteľnosť v celosti, prístavba, ktorá bola na pozemku, nie je na LV, bola popísaná len v znaleckom posudku ku kúpnej zmluve. Našli sme od bývalých majiteľov doklady o prístavbe aj so stavebným povolením. V návrhu na registráciu kúpnej zmluvy je dokonca len jednoduchá formulácia, že premetom kúpnej zmluvy je parcela č., o výmere.., vedená ako zastavaná plocha a žiadosť o registráciu kúpnej zmluvy a o vykonanie zmeny v LV.

V § 6 ods. 2 katastrálneho zákona je uvedené, že
(2) V katastri sa spravidla nezapisujú inžinierske stavby a drobné stavby;1b) tieto sú v katastri zobrazené na katastrálnej mape parcelným číslom pozemku, na ktorom je stavba postavená, alebo mapovou značkou a sú označené kódom druhu pozemku a kódom spôsobu využívania pozemku.

Odkaz 1b je aj na § 139b ods. 6 a 7 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní, kde je definované, čo sú drobné stavby:
(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

Podľa § 6 ods. 3 katastrálneho zákona platí, že v pochybnostiach, či ide o predmet evidovania v katastri uvedený v odseku 1 písm. c), rozhoduje správa katastra.

Za nehnuteľnosť platíme daň, každoročne, je tam daň aj za túto prístavbu, je teda niekde evidovaná, len nie je na LV. Ale má viac ako 25 m2, tak nie je drobná stavba.
Mária27
19.01.11,20:54
Z toho si netreba nič robiť, zákony sa menia a nemôžu sa všetky šopy húfne s nimi zapisovať , odpisovať, zakresľovať, gumovať ... Preto sa to tak píše, že so všetkými stavbami na pozemku. Ja som tiež podedila všelijaké stavby, čo nie sú ani zakreslené ani zaevidované, mnohé sa kedysi ani za stavby nepovažovali.

Po roku 1992 začali platiť úplne iné zákony, bol aj nový katastrálny a spolu s ním aj zákon o evidencii nehnuteľností (o číslo menší), predtým bol len o evidencii (od r. 1964, stručný), ešte predtým veľký skok 1950 ...

Pri vzniku stavebného zákona (1976) bolo v ňom o drobných stavbách len (ohlásenie): a) pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;

V roku 1992 bolo v katastrálnom zákone: stavby ... ktorým súpisné číslo udelené nebolo, ... sa evidujú len zobrazením na katastrálnych mapách ...