LubomirD
17.01.11,20:04
Ahojte. Prosim koholkolvek kto vie pomoct o radu. Mam 25 rokov a trpim bolestami krizovej chrbtice. bol som ja na CT a diagnoza je:

Sinistroskolioza L useku, spinalny kanal nieje zuzeny. skelet bez vyraznejsich degenerat. a štr. zmien. Bulging disk L2/3. Dorzálna cirk. protruzia disku L4/5 prom. do 2mm, bez evid. pelotu na korenove štr.

Lekar mi povedal ze to nieje nic vazne, mal som aj rehabilitacie, cvicenia, elektroliecbu, ale mam strasne bolesti, nemozem sa ani zohnut poriadne a neudrzim sa ani v predklone. Lieky som bral cortex, midocalm, tramal, no nic mi nepomahalo a bolest je stale cim dalej silnejsia. Poradte pls co mam robit a co to moze byt.

Dakujem
JANULA999
17.01.11,19:15
Ahoj, poradím Ti choď na stránku www.hippokrates.sk - tam na diskusné fórum a vyber si oblasť napr. chrbtica a zadaj otázku aj záver Tvojej diagnózy čo Ti dali z CT a pod. a ten lekár Ti napíše presne čo máš robiť a pod. Ja som tam tiež písala a som kludnejšia vysvetlil mi to. Lebo môj lekár mi hovoril že to nieje nič vážne ale zistila som že mám dosť vážne problémy. Tak Ti držím päste a veľa zdravia.
buchač
17.01.11,19:21
Ahojte. Prosim koholkolvek kto vie pomoct o radu. Mam 25 rokov a trpim bolestami krizovej chrbtice. bol som ja na CT a diagnoza je:

Sinistroskolioza L useku, spinalny kanal nieje zuzeny. skelet bez vyraznejsich degenerat. a štr. zmien. Bulging disk L2/3. Dorzálna cirk. protruzia disku L4/5 prom. do 2mm, bez evid. pelotu na korenove štr.

Lekar mi povedal ze to nieje nic vazne, mal som aj rehabilitacie, cvicenia, elektroliecbu, ale mam strasne bolesti, nemozem sa ani zohnut poriadne a neudrzim sa ani v predklone. Lieky som bral cortex, midocalm, tramal, no nic mi nepomahalo a bolest je stale cim dalej silnejsia. Poradte pls co mam robit a co to moze byt.

Dakujem
Zober ma z tej humornej stránky ...;)

Mám vyše 50 - ky ...30 rokov ma kríže trápia ...
Mydocalm , tramal ...?????...lentilky ....

Lekár neklamal , nie je to nič vážne ...veď oheň spáli , zem vyťahá ...:rolleyes:
Už nič nezrobíš , nič ...ak sú raz kríže chytené , už len pozor si musíš dávať ...
Nepísal si , čo bola príčina , ako dlho to trvá ....atď ...
Hm , predklon ...záleží aj od situácií ...iné polohy si nájdeš ...;)
LubomirD
17.01.11,19:25
asi nic ine mi neostava len vtipkovat :mad:
neviem ako sa mi to stalo ale boli ma to od leta od dovolenky kde bola makka postel. ale pred tym v zime som spadol na snowboarde. ale mna to boli furt!!!! uz som unaveny z tej pichlavej a palivej bolesti. nemozem sa bez bolesti ani vystret, ani zohnut ani nic zdvihnut ani nic. nepomohla by mi ta spominana ozonoterapia???
LubomirD
17.01.11,19:38
dakujem, uz som tam napisal :-(
danushka
17.01.11,20:34
Možno Ťa nepoteším LubomirD, ale akosi tak nejako ako písal Buchač, aj ja vnímam bolesť chrbtice rovnako.

Raz je horšie, raz je lepšie, keď je veľmi zle - injekcie, infúzie.
Od 20tky sa takto trápim a naučila som sa s tou bolesťou žiť.
Toto mi dá zapravdu určite veľa ľudí, že raz keď začnú problémy s ,,krížami", už to ostane nafurt...

Inak v lete menej trpím, ako v sychravom a zablatenom počasí.
Suché teplo pomáha, mokré teplo ničí a hlavne treba posilňovať chrbtové svalstvo.

Zainvestuj do naozaj kvalitného matraca a ortopedického vankúša, nečakaj 20 rokov tak, ako ja.
alabut
18.01.11,05:59
Plavaren.
dusansl
18.01.11,14:57
Odstránenie bolestí 7-10 dní.
Liečiteľné, doba 3-4 mesiace.
S pozdravom dusansl
danushka
18.01.11,15:08
Odstránenie bolestí 7-10 dní.
Liečiteľné, doba 3-4 mesiace.
S pozdravom dusansl

dusansl
Zamestnanie - predvolené
podnikateľ-konateľ
Zamestnanie - inéPoradca Tibetsko-čínskej medicíny
KrajinaSK

A hlavne si treba pripraviť véééľmi veľa peňazí, že?
Ja viem...neslušná poznámka...veď kto by už ľutoval investovať do svojho zdravia nekresťanské prašule;).

Apropó, aj my sme skúšali u manžela čínsku medicínu, nekresťanské prachy nás to stálo a nakoniec sme zas len skončili na neurológii, ani kaudálne bloky priamo do kostrče nepomohli...
buchač
18.01.11,15:30
Odstránenie bolestí 7-10 dní.
Liečiteľné, doba 3-4 mesiace.
S pozdravom dusansl
Hm ...
...neskutočné okamžite ......zázraky do troch dní ....;)

P.S.:
...neblbni ...;)
Keby si doplnil , že ..." podľa stavu a okolností "...beriem , ale inak nie ...

dusansl
Zamestnanie - predvolené
podnikateľ-konateľ
Zamestnanie - inéPoradca Tibetsko-čínskej medicíny
KrajinaSK

A hlavne si treba pripraviť véééľmi veľa peňazí, že?
Ja viem...neslušná poznámka...veď kto by už ľutoval investovať do svojho zdravia nekresťanské prašule;).

Apropó, aj my sme skúšali u manžela čínsku medicínu, nekresťanské prachy nás to stálo a nakoniec sme zas len skončili na neurológii, ani kaudálne bloky priamo do kostrče nepomohli...
...presne , čo sa zdravia týka , jeden nikdy neľutuje ...

Vždy mi príde v tejto súvislosti , zdravie - peniaze , Šani Rezeš na um ...neskutočné love mal ...a čo z toho ???
Tisíc sŕdc si mohol kúpiť a ani to prvé mu nepomohlo ...
lujza.j
18.01.11,15:41
ja to asi tragédia, ale aj sa musím pridať k názoru, že treba si na bolesť zvyknúť a vedieť s ňou fungovať, alebo aj ak sa dá ju ignorovať:eek:. ja keď som sa pred "pár" rokmi posťažovala svojej prak.lekárke, že ma stále bolí chrbát a kríže tak mi nato povedala, že to bolí každého:eek: ale nakoniec ma poslala na denzitometriu/meranie hustoty kostí/ neviem prečo volila toto vyšetrenie, mala som 34r a zistili mi že má osteopéniu-ľahká forma osteoporózy, nikto mi stým nič nerobil nikto nepátral, prečo mám v takom veku odvápnené stavce:eek:nasadili vápnik a to bolo všetko.po 7r pri iných zdrav.problémoch neurológovi zazvonil budík a akože sa ľady pohli, len je tragédia, že mám takú istú dianozu od 34r ako má moja matka v 63:eek:
okrem toho mi minulý rok zistili, že mám štyri stavce v kope tak, že na rtg snímku mi nie je ani platničky vidieť a na stavcoch mi narástli výrastky, na krčnej chrbtici mám narušené medzistavcové platničky.napriek tomu, že by som nemala, chodím 2x do týždňa cvičiť-tae-bo, aj keď vôbec pri tých zdr. problémoch je toto cvičenie neprípustné, ale pokiaľ vládzem meniť nebudem:D;)
misoft
18.01.11,15:52
Tak to sa aj ja musím "pridať" k ostatným. Tiež ma kríže bolia dobrých 25 rokov, lenže som si na to "nútene" zvykol a môj mozog začal túto bolesť akosi "ignorovať" - registruje ju, ale len to a kríže bolia ďalej. Ale zatiaľ "funguje," a beriem to ako nutnú daň opotrebovania "materiálu a konštrukcie" :D. Pri náhodných lekárskych vyšetreniach (ak sa pýtajú), tak len okrajom spomeniem toto "opotrebenie" ;) (a snímok radšej ani nechcem, aby som sa nedajbože nedozvedel nejakú Jóbovú zvesť).
Inými slovami: pobolievanie krížov sa stalo mojou dennou súčasťou a beriem to ako nutné zlo. Ale inak som OK a normálny :D:D:D
jess
18.01.11,15:56
Zainvestuj do naozaj kvalitného matraca a ortopedického vankúša, nečakaj 20 rokov tak, ako ja.
Len ktoré sú to ?
jess
18.01.11,15:59
napriek tomu, že by som nemala, chodím 2x do týždňa cvičiť-tae-bo, aj keď vôbec pri tých zdr. problémoch je toto cvičenie neprípustné, ale pokiaľ vládzem meniť nebudem:D;)

Veru neprípustné. Žiadny aerobic, žiadne skackanie. Tiež mi to povedala neurologička aj sestrička od denzitometrie. Iba plávať s hlavou pod vodou, cvičiť pilates, na lopte . Všetko opatrne jemnúčko, žiadne prudké pohyby.
terezamaria
18.01.11,16:01
Ahojte. Prosim koholkolvek kto vie pomoct o radu. Mam 25 rokov a trpim bolestami krizovej chrbtice. bol som ja na CT a diagnoza je:

Sinistroskolioza L useku, spinalny kanal nieje zuzeny. skelet bez vyraznejsich degenerat. a štr. zmien. Bulging disk L2/3. Dorzálna cirk. protruzia disku L4/5 prom. do 2mm, bez evid. pelotu na korenove štr.

Lekar mi povedal ze to nieje nic vazne, mal som aj rehabilitacie, cvicenia, elektroliecbu, ale mam strasne bolesti, nemozem sa ani zohnut poriadne a neudrzim sa ani v predklone. Lieky som bral cortex, midocalm, tramal, no nic mi nepomahalo a bolest je stale cim dalej silnejsia. Poradte pls co mam robit a co to moze byt.

Dakujem

Som v tejto oblasti laik, ale pokiaľ nemáš zúžený spinálny kanál, tak je to dobré. Protrúzia disku je do 2 mm, lekári hovoria, že pokiaľ to nie je nad 5 mm, dá sa pomocou rehabilitačných procedúr celkom slušne existovať.
Samozrejme, že bolestiam sa nevyhneš, ale pokiaľ budeš denne cvičiť cviky, ktoré Ti poradí rehabilitačná pracovníčka a pridáš si predpísaný liek od bolesti, bude to fajn.Ja užívam Adamon, je to tramadol s predĺženou dobou účinnosti, resp. s dlhodobou účinnosťou. Stačí ho užívať 1 x denne.
alabut
18.01.11,16:37
Okrem plavarne este pomahaju niektore cvicenia jogy a silvova metoda, aspon mne pomahali perfektne ... do urazu. :-)
fortunka
18.01.11,17:10
Bolest chrbta je na dlhe trate a z vlastnych skusenosti poviem, ze sa nikdy nevylieci... nepomaha ani velmi aktivne cvicenie, dokonca je to potom este horsie. Odporucam dobry ortopedicky vankus (my sme si kupili taky tvrdy v IKEA, s hrbolcom pod krkom :) ) a kvalitny tvrdsi matrac. A aspon 1x do tyzdna masaz, sauna a plavanie vzdy ked sa da. Naucit sa dvihat tazke veci z podrepu a neprehybat sa v krizoch, cvicik strecingove cviky na "ponatahovanie sa", udrziavat si krize v teple a "nedostat prievam" (pretoze v chlade sa to vzdy zhorsovalo), taktiez tazsiu manualnu pracu si treba aspon rozdelit na dlsie obdobie a nerobit vsetko naraz. Taktiez dlhsie soferovanie je velmi zle hlavne na , treba si dobre nastavit sedacku, podlozit si niecim krize a pod.
Proti bolesti sme mali aj my midocalm, ale najviac pomahal Panadol ultra rapid sumive tablety :) Ale lieky prosti bolesti su podla mna individualna zalezitost a kazdemu pomaha nieco ine. Toto vsetko dokopy pomohlo hlavne priatelovi, ten bol doteraz pravidelne kazdy rok aspon mesiac v posteli, nemohol sa postavit ani chodit... nastastie posledny rok je to v pohode. Drzim palce a prajem vela trpezlivosti.
daria29
18.01.11,17:55
tak tiez na nestastie vlastnim vsetkytieto diag,herniu disku, ale ako tu bolo spomenute,zvykla som si na to.boli casi,ked som pchala do seba lieky,potom som mala problem so zaludkom..zacala som si prikladat na seba magnety,na bolave miesto.niekedy si dam aj kosmodisk ,ziadne lieky. kedze mam maly dochodok, chodim upratovat,tam sa dobre vyohybam, vsetko zvladam.na masaze akosi peniaze nemam, lebo je to pre mna vela,ale je pravda, treba cvicit, kto moze_tak masaze..
evaj63
18.01.11,20:12
Moj manžel mal tiež vel'ké bolesti, nevládal ani chodit¨. Na CT mu nezistili nič, liekmi sa kr'mil ako cukríkmi. Až na magnetickej rezonancii mu zistili v křížovej oblasti 3 platničky prasknuté a 1 zlomenú. Na MR bol po 5 mesiacoch liečby. Na operáciu zatial nechce íst', ale pomohli mu infúzie. Obvodáčka mu poradila, aby vybral 15 infúzií bez prerušenia.V pracovné dni chodil na infúzku do ordinácie, v sobotu a nedel'u do nemocnice. To mu vel'mi pomohlo,aj ked' bolest' úplne neprestala, ale už bola znesitel'ná. Teraz po 1,5 roku asi pojde znovu. Tie infúzie si platil z vlastného vrecka, lebo nechcel íst' do nemocnice.
LubomirD
19.01.11,08:16
dakujem Vam vsetkym velmi pekne za akekolvek rady, vidim ze to je ozaj boj na dlhu trat :-( ono mne nevadi bolest, ale mne vadi ta brutalna bolest ked sa napr mam predklonit alebo zohnut. ani ponozky si neviem bez bolesti obut a to mam 25 rokov pre pana jana. boli to aj pri soferovani, a poriadne. idem teraz druhy krat na masaz, tak som zvedavy ci mi masaze pomozu a vo february idem na MRI tak som veeeelmi zvedavy lebo aj neurolog povedal ze nevie co mi je a preco mam take bolesti. a co poviete na tu ozonoterapiu? viem ze sa to dava v kritickych priadoch, ale skusil by som aj to ked nebude uz ineho riesenia. Ja sa potrebujem toho zbavit a verim ze sa mi to podari keby som mal na nohy obratit cele zdravotnictvo!!! :mad:
totina
19.01.11,13:23
ako správne reagovať...Som po dvoch operáciach krčnej chrbtice...jún 2010-dve umelé platničky .Ale stav len stabilizovaný..Bolesti sú stále,,ale snažím sa žiť ,podnikať, pracovať i keď s veľkým úsílím ...a mám už naozaj dosť rokov a veľmi ťažkú živnosť.Si mladučký človek,,takže..iste aj ja som prešla neskutočnou liečbou,,ale pomohla čiatočne a dočasne...Keď treba operovať -----neotálaj ,a čím skôr tým lepšie....
EvaB
19.01.11,15:25
a co poviete na tu ozonoterapiu? viem ze sa to dava v kritickych pripadoch, ale skusil by som aj to ked nebude uz ineho riesenia.
Na ozónoterapii bol dvakrát môj muž, je to v podstate jednoduchý ambulantný zákrok, ktorý by nemal mať také nevratné následky, ako má veľakrát operácia. V ľahších prípadoch to údajne veľmi pomôže. Nerozumiem tej diagnóze, máš tam písane okrem iného "do 2 mm", on mal vysunuté až 5 mm. Veľa z tých, čo operáciu absolvovali tvrdia, že by to už nerobili, aj tak sa im to vracia. Preto sa aj on rozhodol takto.
Ale k tej ozónoterapii. Na krátky čas mu to polepšilo, ale vrátilo sa to späť. Pravda je, že sa vykašľal na cvičenia, ktoré mu doporučili. Možno keby to dodržal, bolo by lepšie. Má problém s poslednými krížovými platničkami a má to citlivé na prechladnutie, hneď ho sekne. Operáciu mu doporučili ihneď po MR, ale nechce ísť a teraz skúša akési ázijské cvičenia, že vraj by to malo pomôcť aj bez operácie. Potrebuje to ale dlhší čas
Valcake
19.01.11,21:46
meha
18.04.13,12:35
​Som rok po operácii chrbtice,ktorá nič nevyriešila.Moje problémy sa začali skoro pred troma rokmi. Dá sa povedať"klasické seknutie",od vtedy neustály kolobeh vyšetrení ,po roku urgentná operácia.Lieky nepomáhajú,preliečenie v nemocnici každý polrok /infúzie,lieky,injekcie/-mierne zlepšenie tak na týždeň.Samozrejme kľudový režim na lôžku. Mne sa totiž všetko zhoršuje po záťaži/bolesť v driekovej časti chrbtice,nohy a aj krívanie/,stačí aj obyčajná 15 minútová chôdza.Po mesiaci mojich problémov som začala krívať ,trvalý stav.Po pol roku od operácie mi bol naordinovaný korzet a ten som nosila 2 mesiace+pribudla francúzska barla,bez nej je to horšie.Vyšetrenia neurologické,ortopedické,reumatologické a gynekologické-všade "negat".Chcem ešte dodať ,že počas tohto obdobia problémy s krvácaním 2x /no všetko hneď riešené lekárom/.Vie niekto poradiť?