vanilka
17.01.11,21:18
chcem sa opytat, ci sa do sumy 13 941,45 EUR (ak sa jedna o neplatcu DPH doteraz) berie suma nadobudnuteho tovaru z ineho clenskeho statu ako suma celkom tj. aj s danou ci uz Polska alebo CR? v zakone sa sice spomina suma bez dane, ale v tomto pripade, ked si ju dany podnikatel neuplatnuje....sa myslim zrejme suma v celku alebo sa mylim????

robim si analyzu ci dany podnikatel limit prekrocil ci nie a neviem aku sumu z faktur mam vziat....
KEJKA
17.01.11,20:24
ani myslí sa cena celkom.
Tiež ma tá formulácia dráždi, ale takto to vysvetľujú aj na školeniach.
Dana1
17.01.11,20:28
počíta sa suma bez dane.
...pred tým keď daňovník nadobudne tovar z iného ČŠ a hodnota nadobudnutého tovaru presiahne .... je povinný porať žiadosť o registráciu podľa § 7.
hodnota tovaru je bez DPH
Majka
17.01.11,20:28
moj auditor mi kladol doraz ze cena celkom aj s danou
vanilka
17.01.11,20:28
ani myslí sa cena celkom.
Tiež ma tá formulácia dráždi, ale takto to vysvetľujú aj na školeniach.


to mi odlahlo.....dakujem Kejka :-)
Dana1
17.01.11,20:30
registrovala som v novembri a na DÚ mi to bolo tak vysvetlene
vanilka
17.01.11,20:34
registrovala som v novembri a na DÚ mi to bolo tak vysvetlene


nezda sa mi to, to by som pre ucely tohto zistovania, musela vyselektovat sumu bez ci uz polskej alebo ceskej DPH a vziat len zaklady....hoci do uctovnictva davam sumu celkom, lebo nie je platcom.....nedava mi to logiku...
Majka
17.01.11,20:39
nezda sa mi to, to by som pre ucely tohto zistovania, musela vyselektovat sumu bez ci uz polskej alebo ceskej DPH a vziat len zaklady....hoci do uctovnictva davam sumu celkom, lebo nie je platcom.....nedava mi to logiku...


ano hlavne koli tomuto, preverte si to na DU prip. od danoveho poradcu nech Vam vysvetli zakon
KEJKA
17.01.11,20:51
nakoľko cena s daňou je vždy vyššia, tak sa podľa mňa chyba nestala. Dá sa registrovať dobrovoľne aj pred splnením podmienky.
jedine ak daňovník má dôvod vyhnúť sa tejto registrácii,
Dana1
17.01.11,21:02
Našla som na stránke DRSR metodický pokyn. § 7 začína na strane 6. mám pred sebou aj poradcu podnikateľa a všade je uvedené, že do hodnoty 13 941,45 sa zarátava suma bez DPH zaplatenej v inom ČŠ.
ZuzanaP
21.02.11,12:28
Dovolím si doplniť túto tému, nakoľko ma tiež zaujíma. Mám SZČO, ktorá dováža z Poľska tovar - dosiahla celkovú sumu 20875,06 (rátané z ceny na úhradu), čiže je povinná sa registrovať podľa § 7.

V zákone o DPH som sa dočítala, že ide o sumu bez dane:
§ 7
Na začiatok

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura. (2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň

Čiže mne vychádza, že aj keď odrátam poľskú výšku DPH (tuším 10,6,3%), tak sa musí registrovať za platcu DPH podľa § 7. Alebo podľa § 4 a môže si odpočítavať DPH z nákupov. :)