lienka123123
17.01.11,23:21
Prosím, Vás ak mám prišlú faktúru od subdodávateľa za klampiarske práce - výroba a montáž tak to účtujem 501/321? A potom túto sumu preúčtovávam môjmu dodávateľovi čo mám sním zmluvu o dielo? díky
Tweety
18.01.11,06:59
Prosím, Vás ak mám prišlú faktúru od subdodávateľa za klampiarske práce - výroba a montáž tak to účtujem 501/321? A potom túto sumu preúčtovávam môjmu dodávateľovi čo mám sním zmluvu o dielo? díky
Nie, je to nesprávne, sú to práce, teda služby, správny je účet 518, faktúra, ktorú vystavíš odberateľovi, nie dodáv.,ako píšeš, bude na účte 602.
Alenaa
16.08.11,13:53
Ahojte,
mám podobný prípad.
Subdodávateľ mi vykoná maliarske práce účtujem na 518, moja firma práce fakturuje ďalej, faktúru vydanú účtujem na 602- ale ak maliarske práce nevykonám ja, mám predsa účtovať ako maliarske služby?

nedá sa to formou prefakturovania a navýšenie účtovať ako sprostredkovanie?
KEJKA
16.08.11,14:25
nie nedá. Ty službu prijmeš ako subdodávku a ďalej ju predávaš ako svoju službu. Maliarske práce musíš mať v predmete činnosti, samozrejme.
Alenaa
16.08.11,14:35
Ďakujem, samozrejme mám to predmete činnosti - ide mi len o štatistiku - vybral si nás štatistický úrad ako stavebnú firmu a uvažovala som či to mám uviesť ako stav. č. alebo nie. /Milujem štatistiku!!/
Ešte raz vďaka.
Lota1
22.11.12,14:17
nie nedá. Ty službu prijmeš ako subdodávku a ďalej ju predávaš ako svoju službu. Maliarske práce musíš mať v predmete činnosti, samozrejme.

Dobry den, so zvyraznenym textom suvisi moja otazka: Moze podnikatel (SZČO) fakturovat sluzbu, ktoru mu na danej stavbe vykonava iny podnikatel subdodavatelsky, ale "prvy" podnikatel nema dane prace vedene ako predmet činnosti vo vypise zo ŽR? Vo vypise ma takyto predmet podnikania: Sprostredkovateľská činnosť - obchod, výroba a služby v rozsahu voľnej živnosti.
Napr. Ak vodar doda na nejakej stavbe elektrikarske prace, ktore prenho spravi elektrikar subdodavatelsky, moze na elektrikarske prace vystavit vodar fakturu (elektrikarske prace nema ako predmet cinnosti, len to sprostredkovanie)?
Jedna SZČO sa ma totiz snazi presvedcit, ze takto to fakturovat moze, tak by som potrebovala vediet, ako to vlastne je. Vdaka vopred za odpoved.
KEJKA
22.11.12,18:08
však v zmysle predchádzajúcej diskusie je to jasné. Musí mať živnosť na to, čo chce fakturovať. Spôsob výkonu - či už osobne, alebo má na to zamestnancov, prípadne subdodávateľov - to nerozhoduje.
Lota1
22.11.12,18:54
vdaka za odpoved....len som sa chcela uistit kvoli nemu, lebo on tvrdi, ze ked ma ako predmet podnikania tu sprostredkovatelsku cinnost - obchod, vyroby a sluzby v rozsahu volnej zivnosti, ze to fakturovat moze....este raz vdaka