andrea75
17.01.11,22:26
Zamestnancovi v priamom zamestnaneckom pomere vyplatil zamestnavatel odmenu vo forme autorskeho honorara. Jej vyplatenou vyskou sa stal platcom DPH. Co vsetko ho caka a neminie? Resp. na co vsetko nesmie zabudnut? Je nejaka moznost vyhnut sa plateniu DPH ak islo o jednorazove vyplatenie, ktore sa nasledujucich niekolko rokov nebude opakovat?
IvoM
18.01.11,10:13
Na základe čoho bola uvedená odmena vyplatená? Pokiaľ totiž bola vyplatená a zdanená ako odmena podľa §5 ako príjem zo závislej činnosti tak to s DPH nemá nič spoločné.
andrea75
18.01.11,14:01
Ide o zamestnanca softverovej firmy a sef svojim zamestnancom takymto sposobom vyplatil koncorocne odmeny. Aj predchadzajuce roky to takto riesil, ale kedze tento rok sa jedna o vysoku ciastku, musel sa zaregistrovat ako platca DPH. Len nevie co vsetko s tym este suvisi, aby na nic nezabudol...
Dakujem

a ma to uvedene ako dodatok k pracovnej zmluve, kde je uvedene............
na zaklade zakona c. 618/2003 (Autorskeho zakona)
IvoM
19.01.11,06:36
Andrea, stále si mi ale neodpovedala či bola táto odmena už zdanená zamestnávateľom ako príjem zo závislej činnosti, alebo bola vyplatená brutto ako autorský honorár mimo mzdy.
andrea75
19.01.11,08:37
ako autorsky honorar brutto mimo mzdy
IvoM
19.01.11,14:36
Tak potom sa bude musieť zaregistrovať ako plátca DPH podľa §4 nakoľko je týmto považovaný za zdaniteľnú osobu podľa §3.
Alenkacs
20.01.11,10:21
Dobrý deň, poprosila by som o radu ohľadom autorského honorára. Máme zamestnanca na HPP a tento zamestnanec ešte vykonáva prac. činnosť na základe Zmluvy o dielo, kde mu je vyplácaný honorár na základe Autorského zákona č.618/2003. Túto odmenu mu vyplácajú až po zhotovení diela a to v brutto.
Od 1.1.2011 bude musieť platiť odvody z vyplateného honoráru? Ďakujem za odpovede