jaanna
18.01.11,06:04
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako je to s podmienkou uplatnenia nájmu platenému fyzickej osobe. Nájomné je možné uplatniť do nákladov len v prípade, že je zaplatené. A zaujíma ma či musí byť nájom zaplatený v roku, ktorého sa týka, alebo do termínu na podanie daňového priznania.
jaanna
18.01.11,05:33
Už som si to našla v zákone o dani z príjmu, teda v roku, v ktorom je zaplatené.
jeso
18.01.11,05:34
kalendárny rok za ktorý podávaš DP končí 31.12. - do tohoto termínu musíš mať nájomné vyplatené FO, inak ti nemôže ovplyvniť náklady v PU
apo
31.03.13,18:04
Prosím poradiť.

PO má nájom v nákladoch iba ak FO nájom zaplatí.

Otázka:
Táto podmienka sa týka iba čistého nájmu, alebo aj služieb s nájmom spojených.
Služby sú samostatne fakturované aj vyúčtované. Jedná sa o základné služby: teplo a svetlo.


Úvaha:
Ja som sa musel zaregistrovať ako poberateľ nájmu aj napriek tomu, že som za nájom nechcel nič. Pýtal som si iba podiel na službách spojených s nájom. Na DÚ ma zaregistrovali ako poberateľa nájmu z nehnuteľností.


Ďakujem.

apo
azla
01.04.13,11:33
Rozumiem tomu tak, že NAJOM . Tak som to aj doteraz vyhodnocovala.
apo
01.04.13,17:06
Asi tak bude to nájom.

Je to nespravodlivé pre môjho klienta PO, ktorý je tvrdohlavý a keďže sú si navzájom dlžní (zhodou okolností sú obidve strany mojimi klientmi) tak mu neplatí nájom. Teraz bude musieť zaplatiť daň za tvrdohlavosť.

Čo sa dá robiť. Dalo by sa to urobiť, ale musel by som mať všetky doklady skôr. Teraz by som mal reťazovú reakciu vo viacerých účtovníctvach a na to už nemám čas.

Ďakujem.

apo
azla
02.04.13,12:29
Dokonca može ušetriť.

V roku 2012 zaplatí daň 19%, ale v roku 2013 ušetrí na zaplatenej dani (ak najom uhradí, alebo si započítajú) 23%. Rozdiel v sadzbe dane je 4 %, ale je to ušetrenie na dani z tejto konkrétnej transakcie 21% ak som to dobre počítala.

Povieme si že sadzba dane u PO stúpla "iba" o 4 %, ale je to nárast vo výdajoch z vrecka o 21%.