guru21
18.01.11,06:10
Ahojte,
uz som tu riesila narok na odchodne do dochodku mojho otca. Viem, ze by mal mat narok minimalne na 1 mesacne odchodne zo zakona a vysok podla kolektivnej zmlvy.
Par dni do zadu, dostal otec poslednu vyplatu. Odchodne mu nebolo vyplatene. Co ma teraz robit? Poziadat pisomne? Alebo....?
Vdaka
Olgica
18.01.11,05:18
Určite treba zamestnávateľa písomne upozorniť, že mal nárok na odchodné a nedostal ho a že ho žiada vyplatiť.
Tweety
18.01.11,06:03
Ahojte,
uz som tu riesila narok na odchodne do dochodku mojho otca. Viem, ze by mal mat narok minimalne na 1 mesacne odchodne zo zakona a vysok podla kolektivnej zmlvy.
Par dni do zadu, dostal otec poslednu vyplatu. Odchodne mu nebolo vyplatene. Co ma teraz robit? Poziadat pisomne? Alebo....?
Vdaka
§76 ZP
(6) (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
Chobot
18.01.11,07:32
Ahojte,
uz som tu riesila narok na odchodne do dochodku mojho otca. Viem, ze by mal mat narok minimalne na 1 mesacne odchodne zo zakona a vysok podla kolektivnej zmlvy.
Par dni do zadu, dostal otec poslednu vyplatu. Odchodne mu nebolo vyplatene. Co ma teraz robit? Poziadat pisomne? Alebo....?
Vdaka

A SP mu už vymerala dôchodok? Kedy dosiahol dôchodkový vek? ALebo už je dôchodcom?
guru21
18.01.11,07:42
Dochodcovsky vek dosiahol zaciatkom decembra 2010
katka50
18.01.11,07:47
Dochodcovsky vek dosiahol zaciatkom decembra 2010
Ale už má Rozhodnutie o priznaní dôchodku ? Lebo až po jeho predložení v zamestnaní mu môže byť vyplatené odchodné.
guru21
18.01.11,07:54
On pracoval ako predcasny dochodca a teraz zo zamestnania odchadza do normalneho starobneho dochodku. Cize rozhodnutie by mal mat.
katka50
18.01.11,08:10
On pracoval ako predcasny dochodca a teraz zo zamestnania odchadza do normalneho starobneho dochodku. Cize rozhodnutie by mal mat.
Ak je to jeho prvé skončenie PP po priznaní predč. st. dôchodku-rozhodnutie o priznaní zrejme už predložil, tak by mal upozorniť na nárok na odchodné.
guru21
18.01.11,08:12
Ano, je to prve a aj posledne skoncenie PP. Ako sa ma otec branit, ak bude zamestnavatel argumentovat nezmyselnymi poznamkami? Na co sa moze odvolat (zatial len verbalne)
katka50
18.01.11,08:27
Ano, je to prve a aj posledne skoncenie PP. Ako sa ma otec branit, ak bude zamestnavatel argumentovat nezmyselnymi poznamkami? Na co sa moze odvolat (zatial len verbalne)
Zákonník práce § 76 ods.6
§ 76
Odstupné a odchodné
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
guru21
18.01.11,08:33
Dakujem ti velmi pekne.
A este mala otazka.... ako zisti, ci nema narok aj na viac mesiacov?
J+K
18.01.11,08:59
Podľa zákonníka práce má nárok na jednomesačné odchodné.

Ak majú v práci kolektívnu zmluvu, treba si preštudovať ju, či tam je zakotvené vyššie odchodné. Ak kolektívnu zmluvu nemajú, potom je možnosť zistiť to v internej smernici o odmeňovaní.
guru21
18.01.11,09:03
Naozaj vam uprimne dakujem za podporu a rady.
guru21
19.01.11,04:16
Rozhodli sme sa, poziadat zamestnavatela pisomne o vyplatenie odchodneho. Prosim niekoho, ako ma tento list vyzerat, samozrejme mi ide o prislusny text, nie formu listu.
Dakujem