janulinka
06.12.05,07:39
Prosím Vás o radu z oblasti účtovania neziskových organizácii. Je neziskovka povinná odpisovať majetok, keď áno, tak aké odpisy, účtovné alebo daňové? A ešte tvorí neziskovka fond reprodukcie z odpisov? :confused:
janulinka
06.12.05,07:41
Prosím Vás o radu z oblasti účtovania neziskových organizácii. Je neziskovka povinná odpisovať majetok, keď áno, tak aké odpisy, účtovné alebo daňové? A ešte tvorí neziskovka fond reprodukcie z odpisov? :confused: Prosím Vás o odpoveď!
Doboska
21.12.05,15:46
Ja mám ten istý problém, sme nezisková organizácia a neviem či máme povinnosť odpisovať majetok, ktorý sme dostali z grantu. Ďalší problém mám s odpisovaním darovaného majetku-auta, ktorý má podľa odhadcu hodnotu 110 tis. Sk a druhé 29 tis. Sk. Niekde som čítala, že sa odpisuje aj darovaný majetok. Bola by som veľmi rada keby mi niekto poradil.
marysyki
12.01.06,11:06
My odpisujeme majetok a to aj ten, ktorý sme dostali v rámci grantu. Potom časovo rozlišujeme aj grant, aby nám nevznikali skreslenia v HV. Skúste pozrieť Opatrenie MF SR pre ÚJ, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania.
monchi
13.01.06,07:27
Neziskovky účtovne majetok musia odpisovať, vyplýva im to zo zákona o účtovníctve a co sa tyka fondu tak je dobrovolny.
a tak ako vravi marysyki, ak je DM z grantu, tak casovo rozlisujem grant a rozpuštam vo vyske odpisov.
Danovo ma zmysel len ak si chcem uplatnit danove naklady a to len vtedy, ak mam danove prijmy ma vyznam.

uz extistuje i literatura, kde je to blizsie vysvetlene:
odporucat pozriet v časopise Efekt - len pre neziskovky na www.casopisefekt.sk a vysla i "Praktická príručka" s predkontácia pre neziskovky, tiez na tej stranke je info.