any14
18.01.11,08:28
Prosím, ak niekto viete, poraďte mi. Pán, ktorému vediem jednoduché účtovníctvo vystúpil zo združenia /pokračuje ďalej v podnikaní v inej oblasti, kde vediem účtovníctvo ja/ sa finančne s druhým členom združenia vysporiadal. Bola mu vyplatená jeho časť peňazí. Všetky pohľadávky a záväzky prešli na tohto druhého člena. Podiel nesplatených záväzkov ku dňu vystúpenia bol 9 000,- Eur a podiel pohľadávok bol 2 000,- Eur. Tento rozdiel, teda 7 000,- Eur môj klient svojmu spoločníkovi vyplatil. Kde sa mi táto suma /7 000,- Eur/ odzrkadlí v účtovníctve, resp. v daňovom priznaní? Poníži sa mi o túto sumu základ dane?

Prosím, poraďte mi.Tento pán sa ma každý deň pýta, akú bude mať daňovú povinnosť a ja mu neviem odpovedať.
Zita5
18.01.11,08:54
Prosím, ak niekto viete, poraďte mi. Pán, ktorému vediem jednoduché účtovníctvo vystúpil zo združenia /pokračuje ďalej v podnikaní v inej oblasti, kde vediem účtovníctvo ja/ sa finančne s druhým členom združenia vysporiadal. Bola mu vyplatená jeho časť peňazí. Všetky pohľadávky a záväzky prešli na tohto druhého člena. Podiel nesplatených záväzkov ku dňu vystúpenia bol 9 000,- Eur a podiel pohľadávok bol 2 000,- Eur. Tento rozdiel, teda 7 000,- Eur môj klient svojmu spoločníkovi vyplatil. Kde sa mi táto suma /7 000,- Eur/ odzrkadlí v účtovníctve, resp. v daňovom priznaní? Poníži sa mi o túto sumu základ dane?

Prosím, poraďte mi.Tento pán sa ma každý deň pýta, akú bude mať daňovú povinnosť a ja mu neviem odpovedať.

Ono to nie je tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá .
Záväzky prešli na toho druhého .........ako poriešili ten prechod záväzkov ? Ústne, dohodou, zmluvou ?Oslovili aj dodávateľov , kde bola spísaná dohoda o tom , že záväzky prechádzajú na pána XY ? Ak áno a bolo toto upravené zmluvne aj s dodávateľom , tak ten pán by mal mať voči vystupujúcemu členovi pohľadávku vo výške 7 000 euro . Ak by ju vystupujúci uhradil , tak by táto úhrada bola výdavkom ovplyvňujúcim základ dane .

Ak sa tak nestalo , kde je istota , že záväzky boli zo sumy vystupujúceho uhradené? Ak neboli , tak pri ich úhrade postupne sa budú dostávať do výdavkov jednotlivým SZČO , nakoľko stále podnikajú (nie však v združení,ale každý osobitne .)

Iná situácia by bola , ak by ukončili podnikanie .
Ale všetko záleží aj od dohody o vystúpení zo združenia a vysporiadaní si majetku .Takže vychádzajte z dohody, ak takú ovšem majú .

Takže nedá sa jednoznačne odpovedať , či Vám vyplatenie sumy ovplyvní ZD .To je môj názor .
any14
18.01.11,09:52
Ďakujem veľmi pekne, konečne som sa pohla. O úhradách záväzkov boli dohodnutí len ústne, ale mali sme možnosť nahliadnuť do účtovníctva toho druhého člena združenia a on všetky záväzky naozaj uhradil. Tých 7 000 by v tom prípade malo byť výdavkom ovplyvniteľným ZD. Ale akým spôsobom? Mali by sme urobiť faktúru?
Zita5
18.01.11,10:17
Ďakujem veľmi pekne, konečne som sa pohla. O úhradách záväzkov boli dohodnutí len ústne, ale mali sme možnosť nahliadnuť do účtovníctva toho druhého člena združenia a on všetky záväzky naozaj uhradil. Tých 7 000 by v tom prípade malo byť výdavkom ovplyvniteľným ZD. Ale akým spôsobom? Mali by sme urobiť faktúru?

Ja by som to riešila vzájomným zápočtom pohľadávok a záväzkov cez účtovné uzávierkové operácie , podľa jednotlivých položiek , lebo za úhradu záväzkov ručia spoločne a nerozdielne , ale len za dobu spoločného podnikania formou združenia .

Ku každému jednotlivému zápočtu by som priložila fotokópiu faktúry , ktorá bola doručená na povereného člena vedením účtovníctva a taktiež doklad o úhrade toho, kto túto úhradu previedol.Môže to byť aj bankový výpis, resp. PPD, VPD ...proste aby bolo z toho jasné , že sa jedná o úhradu FA zo spoločnej činnosti a vlastne aj o záväzok vystupujúceho člena .

To znamená , že vyplatených 7 000 euro by som účtovala ako výdavok neovplyvňujúci ZD a zápočty do výdavkov podľa členenia výdavkov v pomere, na akom sa dohodli v pôvodnej zmluve o združení . T.j. ak mali dohodnutý pomer príjmov a výdavkov 50:50, tak do výdavkov sa uplatní zápočet v vo výške dohodnutého pomeru z fakturovanej čiastky(jednotlivého záväzku) .

Samozrejme , že pri rozpade združenia mala byť zostavená mimoriadna závierka, ktorou pri prípadnej kontrole viete deklarovať uplatnenie výdavkov z príslušných zápočtov .
Zita5
18.01.11,10:31
Tu Vám prikladám ako pomôcku
any14
18.01.11,10:49
Ďakujem Vám, veľmi ste mi pomohli.
Zita5
18.01.11,11:00
Ja len dodám na záver, pri vystúpení člena zo združenia resp.rozpade združenia FO , ak podnikateľ pokračuje ďalej v podnikateľskej činnosti (nezáleží na predmete podnikania ) základ dane Vám ovplyvnia výdavky len skutočne uhradené v danom roku a vo výške jeho podielu , ktorý mal v združení .Detto príjem z pohľadávok.
any14
19.01.11,07:31
Ďakujem. Moje nočné mory :) práve pominuli.